Binnenland Leveranties aan Taiwan opgeschort Kamerleden kibbelen over een plekje voor de camera Van Vollenhoven pleit voor fietser Scheiden wordt stuk eenvoudiger Kopuit zag NIW als spreekbuis joods Nederland Ambtenaar is stuk minder handtastelijk Alle verdachten diefstal Van Goghs aangehouden Woensdag 12februari 1992 Redactie: 023-150225 «JANINEBOSMA* Al Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). D FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: CLARA KEMPER NIEUWSLIJN Abdul Karim El-Eryani, minister van buitenlandse zaken van Yemen, heeft premier Lubbers en minister Van den Broek deze week be zocht om hen te bedanken voor de Nederlandse steun aan het straatarme land in het Midden-Oosten. Nederland en Duitsland zijn de enige twee westerse landen die Yemen niet hebben „gestraft" voor zijn houding tijdens de Golfoorlog, aldus El-Eryani. Yemen heeft nooit de Iraakse invasie van Kuwayt goedgekeurd, zo zei de minister. Zijn land wilde een vreedzame oplossing van de crisis en stemde daarom als lid van de Veiligheidsraad tegen resoluties die het militaire optreden van de anti-lrak-coalitie mogelijk maakten. foto anp ed oudenaarden Gebruik openbaar vervoer stijgt Het aantal kilometers dat met het openbaar vervoer werd afge legd, is vorig jaar met 21 procent gestegen. Het autogebruik bleef ongeveer gelijk. Het gebruik van de fiets daalde met bijna 2 procent. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal legde de Nederlandse bevolking vorig jaar bijna 175 miljard kilometer af, drie procent meer dan in 1990. In 1980 bedroeg de zogeheten totale mobiliteit nog 143 miljard kilometer. Minder woningen gebouwd in 1991 In 1991 zijn bijna 85.000 woningen in aanbouw genomen. Dat is 13 procent minder dan het jaar ervoor. Het aantal voltooide wo ningen liep terug met 15 procent tot bijna 83.000. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De daling deed zich in alle provincies voor, met uitzondering van Flevoland, Groningen en Drenthe. Eierschalen als meststof Het Produktschap voor Pluimvee en Eieren overlegt met de overheid om in de wet eierschalen te erkennen als kalkmeststof. Dan kunnen deze eierschalen in de landbouw worden gebruikt in plaats van kalk. De landbouw gebruikt jaarlijks 100.000 ton kalk. Nu wordt jaarlijks ongeveer 10.000 ton eierschalen op de vuilnisbelt gestort. Deze schalen zijn echter uitstekend als kalk meststof in de landbouw te gebruiken. DEN HAAG GPD De procedures voor echtschei ding worden een snik eenvou diger. Een grote meerderheid van de Tweede Kamer gaat ak koord met een versoepeling en verkorting van echtscheidings procedures. Het wetsvoorstel behelst on der meer de vervanging van een lange dagvaardingsprocedure door een veel kortere verzoek schriftenprocedure. De nieuwe procesgang moet minder aan leiding geven tot nodeloze ver scherping van conflicten tussen scheidende echtgenoten. Verder wordt het mogelijk om al kort na het sluiten van het huwelijk te scheiden. De wacht termijn van één jaar verdwijnt. Een andere belangrijke wijzi ging is het schrappen van het zogeheten schuldverweer. Tot nog toe kan één van de echte lieden een scheiding succesvol tegenhouden, als wordt aange toond dat de de schuld ligt bij de echtgenoot die scheiding heeft aangevraagd. Alleen de klein-rechtse frac ties van SGP, GPV en RPF zijn tegen de wetsvoorstellen. Zij be schouwen het huwelijk als een keuze voor het leven. OP ZEKER- SPELER Intensivering banden met China Het kabinet zal hoogstwaarschijnlijk geen medewerking verlenen aan wapenleveranties aan Taiwan. In plaats daarvan mikt de regering op een intensivering van de economische samenwerking met China. Het moet daar bij gaan om vergroting van de handelsbetrekkingen en om Chinese investeringen in ons land. moet dan wel concreet iets te rechtkomen", zei Van den Broek. Achter de schermen wordt getracht daarvoor garan ties van de Volksrepubliek te krijgen. De PvdA is het eens met de DEN HAAG GPD-ANP Tijdens een debat over de leve ring van onderzeeboten aan Taiwan, erkende minister Van den Broek van buitenlandse za ken dat hij enkele weken gele den ambassadeur Wijnaendts naar Peking heeft gestuurd om na te gaan of het Chinese beleid voor wapenleveranties aan Tai wan is gewijzigd. Van den Broek deed dit, om dat China de levering aan Tai wan van rompen voor fregatten zónder bewapening door Fran se bedrijven heeft toegestaan. Nederland sloot echter in 1984 met China een overeenkomst om geen wapenleveranties aan Taiwan te doen. In Peking kreeg Wijnaendts te horen dat schending van de overeenkomst met een beroep op gewijzigde omstandigheden op zeer ernstige bezwaren zou stuiten. De onderlinge politieke economische betrekkingen opstelling van het kabinet. Het CDA ook, maar de christen-de mocraten zetten vooralsnog vraagtekens bij de garantie dat de handel met China zal wor den uitgebreid. Het kabinet zal vrijdag nog maals over de zaak praten. Mo gelijk zal de regering de komen de dagen proberen meer toe zeggingen van de Chinezen los te krijgen. Hierdoor zou een na deel voor de werkgelegenheid dat kan ontstaan als Taiwa nese orders wegvallen kun nen worden opgevangen door Chinese beloften. Ir. H. den Duik, directeur van de Rotterdamse Droogdok maatschappij (RDM), de werf die de onderzeeboten zou gaan zouden daardoor ernstig en blij- bouwen, is bezorgd over de vend worden geschaad. Van den Broek betoogde gis teren dat het kabinet zich wil houden aan de overeenkomst met China, maar dat de Volks republiek zich dan ook aan het akkoord van 1984 moet houden. laatste politieke ontwikkelingen. De directeur van de RDM houdt overigens nog rekening met de mogelijkheid dat zijn bedrijf wel toestemming krijgt om techni sche kennis aan Taiwan te leve ren, zodat het land in staat „Van de toen beloofde hechtere wordt gesteld de schepen zelf te economische samenwerking bouwen. De 150 leden van de Tweede Kamer kissebissen over wie waar mag zitten in de nieuwe vergaderzaal. Het is dringen om een plekje op de voorste rij, dat is wel duidelijk voor wie zijn oor in de wandelgangen te luisteren legt. En dat allemaal om het oog van de vaste televisiecamera's van de NOS, die de debatten in zaal zullen registre- De grote ronde ruimte naast het Binnenhof waarin Kamer vanaf 28 april de verrichtingen van de regering gaan beoordelen, heeft twaalf zetels op de eerste rij. De tv-camera die vanaf een veran kerde plek in de muur de zaal „inkijkt", bestrijkt natuurlijk vooral de voorste rijen. Wie zichzelf dus vaak op tv wil zien, dient daar een plaats te be machtigen. De voorzitters van de fracties, die meer privileges hebben dan gewone kamerle den, willen dus graag op de eer ste rang zitten. Theoretisch is dat geen enkel probleem, want er zijn negen politieke partijen in de Kamer vertegenwoordigd. Dan zouden er nog drie stoelen overblijven voor het voetvolk. Maar zo werkt het niet. Het machtsspel tussen de fracties is de laatste weken ontaard in een heuse stoelendans. Het CDA. met 54 zetels de grootste partij, claimt vier frontzetels op de rechterflank van de zaal, waar van eentje voor fractieleider Brinkman. De PvdA, met 49 ze tels de tweede partij, wilde haar aanvoerder Wöltgens derhalve ook met drie fractiegenoten aan de linker kant van de zaal posi tioneren. Dat ging Groen Links (6 zetels, vijfde partij) te ver. Ria Beckers wil ook vooraan. Inmiddels hebben al diverse 'plaatjes' van de nieuwe zetelin deling de ronde gedaan door de kamergebouwen. Dezer dagen werd een voorlopig compromis bereikt. Het CDA krijgt de vier zetels op de eerste rij, de WD en D66 krijgen er elk twee en de PvdA mag met drie kamerleden in de camera kijken. Beckers zit dan moederziel alleen op de lin ker hoek naast een PvdA'er. Klein rechts (SGP 3 zetels, GPV 2 zetels en RPF 1 zetel) neemt genoegen met plaatsen achterin de zaal En vast staat dat Jan maat van de Centrumdemocra ten de achterste stoel uiterst rechts in de zaal krijgt. Buiten het blikveld van de camera. amsterdam anp „Als God het samenlezen zou verbieden, zouden we nog veel meer abonnees heb ben." De hartekreet van menig hoofdredac teur werd enkele jaren geleden verwoord door Mau Kopuit. Toch had hij geen in greep van hoger hand nodig. Onder Kopuits leiding groeide het Nieuw Israëlietisch Weekblad (NIW) uit van een blad dat vooral voor de familieberichten werd gelezen, tot een podium waar alle stromingen binnen joods Nederland aan het woord konden ko- Mau Kopuit overleed maandag op 62-ja rige leeftijd in zijn woonplaats Amsterdam. Sinds 1971 was hij hoofdredacteur yan het oudste joodse weekblad van Europa. Daar voor werkte hij bij het Algemeen Handels blad. Kopuit zag het NIW als de spreekbuis van joods Nederland. Het blad moest vol gens hem de discussie binnen loods Neder land levend houden. Daardoor was hij meer geliefd bij zijn lezers dan bij de bestuurders. Behalve over misstanden in eigen kring kon Kopuit zich opwinden over het onrecht dat de joden in de wereld werd aangedaan. Zijn laatste wapenfeit was een felle aanval op het KLM-handboek, waarvan het hoofd stuk over joodse passagiers talrijke onjuist heden bevatte. Maar Kopuit geloofde niet in een ople vend antisemitisme in Nederland. De rap porten van de Stichting bestrijding antise mitisme (Stiba) en soortgelijke van het Cen trum Informatie en Documentatie Israël (Cidi) werden dan ook steevast door het NIW gekraakt. Wel verwierp Kopuit, die als onderduiker de jodenvervolging oorlog had overleefd, de laffe houding van de Nederlandse bevol king. „De moffen hebben de joden apart gezet en de Nederlanders hebben dat geto lereerd", zei hij twee jaar geleden in een in terview in Elsevier. Gevraagd en ongevraagd gaf Kopuit zijn mening over allerlei zaken. Soms deed hij dat zo goed, dat een ander er gebruik van maakte. Een artikel van zijn hand op de opiniepagina van NRC Handelsblad over de zaak Aram Brucker, die niet tot het joodse Maimonides-lyceum werd toegelaten, werd in zijn geheel als pleitrede gebruikt door de advocaat van het Opperrabbinaat van Ne derland, zeer tot ongenoegen van de au- 'Onderzoek oormerken misleidend' Het onderzoek dat staatssecre taris Gabor heeft laten uitvoe ren naar de problemen met oormerken voor runderen is op verkeerde wijze uitgevoerd. De conclusies uit het onderzoek zijn dan ook misleidend en on juist. Dat stelde de Stichting Diervriendelijke Registratie voor Runderen gisteren. Uit het onderzoek bleek vol gens Gabor (landbouw, natuur beheer en visserij) dat 88 pro cent van de bedrijven geen pro blemen heeft met de oormer ken. Gabor weet de ontstekin gen waar sommige bedrijven mee kampen aan de bedrijfs voering. De stichting zegt deze bewering te ervaren als een be lediging voor de veehouders. Volgens de stichting is het on derzoek fout uitgevoerd. In het onderzoek werd aan zo'n 1.500 veehouders telefonisch ge- vraagd of er op hun bedrijf sprake was van etterende ont stekingen. Andere veel voorko mende problemen zoals zwel ling van de oren, uitscheuren van de merken, lusteloosheid en kalversterfte konden de vee houders niet melden. Meer vunzige opmerkingen en gebaren een ongewenst gebaar. 13 pro: cent intimideerde een collega tijdens een 'woordenwisseling die gepaard ging met een ge baar'. Dat is vijf maal zo veel als in de periode daarvoor. De straf voor over de schreef gaande ambtenaren was in de meeste gevallen een berisping van de chef. Soms werd ook ge kozen voor een gesprek tussen chef en aangeklaagde of voor overplaatsing van de boosdoe ner. Het is overigens niet duide lijk hoe de uitkomsten van het onderzoek zich verhouden met seksuele intimidatie bij com merciële bedrijven. Het kabinet wil werkgevers wettelijk verplichten maatrege len te nemen tegen deze vorm van intimidatie op het werk. Daartoe zal een speciale bepa ling worden opgenomen in de Arbeidsomstandighedenwet, zo zei staatssecretaris Ter Veld (so ciale zaken) gisteren. In de wet komt een definitie van seksuele intimidatie. Werk gevers worden verplicht maat regelen te nemen die werkne mers tegen seksuele intimidatie beschermen. Bovendien moe ten werkgevers een samenhan gend beleid op dit terrein gaan voeren. Daarin dienen drie za ken centraal te staan: het géven van voorlichting, het aanstellen van een vertrouwenspersoon en het instellen van een klachten procedure. Ambtenaren bij de rijksoverheid zijn minder handtastelijk ge worden. Zij maken echter wel meer vunzige opmerkingen en dito gebaren. In de afgelopen twee jaar zijn bij alle ministe ries, de Belastingdienst, de Al gemene Rekenkamer en de Tweede Kamer 164 klachten binnengekomen bij de speciaal aangestelde vertrouwensperso nen. Bijna alle klachten werden door vrouwen ingediend. Slechts vier mannelijke ambte naren dienden een klacht in. Dat blijkt uit het rapport 'Eva luatie van het beleid van de rijksoverheid ter bestrijding van seksuele intimidatie', dat in op dracht van het ministerie van binnenlandse zaken is opge steld. Ruim de helft van de klachten had betrekking op 'woorden'. Dat is een stijging vergeleken met de jaren 1987 en 1988 van 20 procent. Bijna eenvijfde van de betrokken ambtenaren klaagde over 'handtastelijkhe den, al dan niet gecombineerd met een woord of gebaar'. Dat is volgens het rapport een op merkelijke daling. Want de ja ren daarvoor bleek de helft van de klagers nog last te hebben van handtastelijkheden. Vijftien procent van de be schuldigde ambtenaren maakte Maria onderging gisteren haar maandelijkse 'verschijning' op het Binnenhof. Elke maand zetten enkele deelnemers de heilige maagd een middag op het dak van hun bestelwagen in het centrum van de Haagse politiek, uit protest tegen de Nederlandse abortuswetgeving, foto anp koen suyk „Fietsers mogen niet langer de dupe zijn van het recht van de sterkste in het verkeer. Zij moe ten dezelfde rechten krijgen als de andere verkeersdeelnemers." Dat zei Mr. Pieter van Vollenho ven, voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid, vanmid dag op een symposium in Apel doorn. Volgens Van Vollenho ven verhoogt de huidige wetge ving de onveiligheid van de fiet- Van 50.000 gewonden die jaarlijks in het verkeer vallen, zijn er 11.500 fietsers. Van hen worden er drieduizend in het ziekenhuis opgenomen. Maar uit onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeerveiligheid (SWOV) blijkt dat slechts één op de negen ge wonde fietsers daadwerkelijk in de statistieken terechtkomt. Dat zou betekenen dat het werkelij ke aantal slachtoffers met de fiets rond de 100.000 ligt. Jaar lijks vinden ongeveer 300 fiet sers de dood in het verkeer. De fietsindustrie moet daar om meer onderzoek verrichten naar de veiligheid van de fietser. In de auto-industrie gebeurt dit al jaren. Zo moet volgens Van Vollenhoven meer aandacht worden besteed aan betere jas- beschermers. Voorts moet de huidige fietsverlichting veel minder kwetsbaar en betrouw baarder worden gemaakt, aldus Van Vollenhoven. Ook pleitte Van Vollenhoven in zijn toespraak voor betere fietspaden. Het wegdek Iaat vaak te wensen over. Losliggen de stoeptegels en gaten in het asfalt zijn dikwijls oorzaak van een onvrijwillige buiteling van de fietser. Van Vollenhoven somde nog een aantal punten op die de veiligheid van fietser moeten vergroten. Zo moet het praktijk examen van het verkeersdiplo- ma op de basisschool weer in ere worden hersteld en zouden fietsen die niet aan de veilig heidseisen voldoen, sneller in beslag moeten worden geno men. „Het belang van de fiets wordt in Nederland onderschat. Wij zijn een belangrijk en toon aangevend fietslandzei Van Vollenhoven. Alleen Ghina kan op dit gebied met Nederland wedijveren Op dloe 100 Neder landers zijn er 80 fietsen. Als vervoermiddel komt de fiets na de auto op de tweede plaats. In 1989 fietsten alle Nederlanders gezamenlijk 12,7 miljard kilo meter. bosch anp 'n ^en ^osc^ en Sittard. Ze zaten daar al een jaar in voorar Met de aanhouding van een 36- rest in verband met een grote jarige man uit Sas van Gent en serie gewapende overvallen m een 47-jarige inwoner van het het westen van het land. Belgische Aalter denkt de politie De drie schilderijen, die een de diefstal van drie schilderijen geraamde waarde hebben van van Van Gogh uit het Noord- 15 miljoen gulden, werden in de brabants Museum in Den zomer van 1990 met bruut ge- Bosch te hebben opgelost. Eer- weid weggehaald uit het Noord- der al werden vier andere ver- brabants Museum. Eind vorig dachten aangehouden. Een jaar werd een schilderij 'Spit- woordvoerder van de Bossche tende boerin, op de rug gezien" politie heeft dit gisteren meege- teruggevonden in een bankkluis deeld. in het Belgische l eklo De twee Twee van de drie gestolen andere schilderijen 'Zittende schilderijen zijn overigens nog boerenvrouw met daagse muts. spoorloos. De twee hoofd-ver kniestuk' en 'Rader van de wa- dachten werden gisteren aange- termolcn te Gennep' zijn nog houden in de hui/en V8D bewa- spoorloos. MEER BETROUWBAARHEID MET EEN SLEEPTREND WATERBED '992.1 - 'GOUDA. Kltmtgur. 26. 0IS20 12091 HUILEN,

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3