Een spekverkoper als spekkoper OLYMPISCHE WINTERSPELEN Zomerspelen en ijshockey, dat is niet nieuw... 1924 tussen 1992 chamonix en albertville Girardelli achtervolgd door pech Van Gennip loot Emese Hunyady WOENSDAG 12 FEBRUAR11992 HET ORGANISATIECOMITÉ heeft een Spaanse fotograaf, uitgerekend werkzaam voor het IOC, voor een dag geschorst Toen hij maandag Bonnie Blair op het erepodium wilde vereeuwigen, zette hij voet op het 'verboden' ijs van de schaatsbaan Toppers vervloeken regie achter olympische combinatie Een spekverkoper uit Vipiteno werd voorlopig spekkoper in Val d'Isère. josef Polig (23), een bescheiden Italiaanse subtopper, viel gisteren het olympisch goud in de combi natie zo maar in de schoot. Hij zal nog wel de behande ling van het protest van de Franse ploegleiding moeten afwachten. Die had geconstateerd, dat Polig en zijn zilve ren landgenoot Gianfranco Martin tegen de reclame voorschriften van het IOC hadden gezondigd. De beslis sing over het protest valt overigens pas over drie weken. Paul Accola maakt een obsceen gebaar naar de berg die hem zojuist een olympische medaille ontnam. De Zwitser was een van de vele favorieten die in Val d'Isère niet aan de verwachtingen kon voldoen. foto epa gezamenlijke gift i de Ita lianen. Alle favorieten hadden meegedaan, de een iets meer dan de ander. Girardelli, Mader, Eberharter, Wasmeier, Accola en Strolz, niemand bleef achter. Allen werkten voorbeeldig mee om Polig aan de titel te helpen. En zijn debuterende landgenoot Martin aan het zilver en de Zwitser Locher aan het brons. De Italiaan was er uren later nog beduusd van. Hij had er geen woorden voor en stond te hakkelen tegen de opdringende pers. Hij liet zich gewillig mee sleuren door jan en alleman van de televisie en besefte nauwe lijks wat 'm overkwam. Hij, Jo sef Polig, die 's zomers in de winkel van zijn moeder in Vipi teno, tien kilometer van de Brenner-pas spek verkoopt, was olympisch kampioen. En dat terwijl hij eigenlijk helemaal niet tevreden was over zijn prestaties in de kersverse sneeuw. „Mijn eerste manche in de slalom was bedroevend, de tweede niet veel beter. Alleen over mijn afdaling was ik tevre den." De zin voor de realiteit ver loor hij niet uit het oog. „Ik was er absoluut van overtuigd dat Strolz kampioen zou worden", bekende hij. Dat was iedereen in het bewolkte Val d'Isère. De Oostenrijker had in de tweede manche van de slalom op z'n knieën naar beneden kunnen gaan, zo imposant was zijn voorsprong na de blunder van Accola in de eerste omloop. Maar de bijna-dertiger verloor de zelfbeheersing bij de gedach te dat hij zijn olympische titel van Calgary ging prolongeren. Tien meter voor de finish, op dat deel van het parkoers waar hij alle moeilijkheden achter de rug had, maakte hij voor een skiër met zijn ervaring een kapi tale blunder. Hij miste door concentratieverlies een poortje. En Polig was op slag olympisch kampioen. Op basis van de zes de plaats in de afdaling en de vijfde in de slalom. De olympische combinatie werd in Val d'Isère geregisseerd door een zwartkijker met een hekel aan favorieten. Girardelli opende maandag de afdaling met een val in de Columbine bocht van de Bellevarde. Günther Mader had na zijn brons op de afdaling zondag avond kennelijk te diep in de champagnefles gekeken en werd pas nuchter toen hij op dezelfde plek als Girardelli zijn neus in de sneeuw duwde. Accola (vijfde). Wasmeier (ze vende). Strolz (dertiende) en Eberharter (achttiende) bleven overeind, maar klaagden steen en been over de kwaliteit van de piste. Die bestond door een sneeuwstorm, die de wedstrijd met ruim twee uur vertraagde, uit vijftig procent sneeuvvpoe- der en vijftig procent ijs. Accola. de nummer een in de wereldbe ker. die drie uit drie scoorde dit seizoen in de combinaties, lag in winnende positie na de eer- sle dag. De boerenzoon uit Davos, brons in Calgary 1988 en zilver op het WK. was gisteren de eer ste afvaller. Bij het vijfde poortje van de slalom gleed hij weg. krabbelde terug maar liep de onherstelbare achterstand van acht seconden op. Wereldkam pioen Eberharter was de twee de. Hij miste een kippstang en werd gediskwalificeerd. Was meier was de derde. De Duitser ging als een houthakker door de poortjes, werd nog vijfde in de eindrangschikking, maar was hels. „Zo n slechte piste ben ik in mijn loopbaan nog nooit te gengekomen", brieste hij." Polig had wel controle over zijn lichaam. „Ik kwam in de buurt van een medaille, omdat de favorieten een voor een uit vielen. Nerveus werd ik er niet van. Niemand verwachtte van mij een medaille. Ik zelf ook niet. Mijn trainer zei voor de tweede manche: Josef, rustig aan, jouw tijd komt nog wel. Zo dacht ik er ook over." Over zijn toekomstplannen was Polig heel beslist. „Spek verkopen in de winkel van mijn moeder. Mijn vader is in 1984 gestorven. Zij kan mijn hulp goed gebruiken. Mijn zus ook. Voor één dag. dinsdag 11 febru ari 1992. was hij geen spekver koper. maar spekkoper. Ter ontlasting van het overvolle olympische programma bij de Zomerspelen bestaan plannen om zaalsporten als handbal en volleybal door te schuiven naar de Winterspelen. De omgekeer de weg is voorzien voor het ijs hockey: nu een toernooi met de tweede keus omdat de spelers uit de Noordamerikaanse prof competitie niet beschikbaar zijn, dan een ontmoeting met de allersterksten van de wereld. Voorlopig zijn de IOC-leden die vinden dat het 'Witte Spelen' moeten blijven in de meerder heid. Geen handbal in de sport hal van Lillehammer, geen ijs hockey in Adanta. Een primeur zou het trouwens niet eens zijn. Al in 1920 in Ant werpen stond ijshockey op het programma van de Zomerspe len. Ook skiën trouwens, maar omdat in de buurt van de Belgi sche havenstad geen berg te vinden was, werd dat onderdeel geschrapt. Kunstijs kon men wel maken, als het tenminste niet te warm was. Vandaar dat de puck in het voorjaar over het Belgische ijs geschoven werd. Canada stuurde geen landen ploeg naar Antwerpen,«maar wel de Winnipeg Falcons, de beste amateurploeg. Ze moes ten zich haasten, want op 29 maart haalden ze de titel bin nen en op 3 april vertrok de stoomboot naar Europa. Tijd om koffers te pakken was er door de lange treinreis, die nog gemaakt moest worden, niet. De spelers kregen 25 dollar van de bond voor het aanschaffen van een nieuw kloffie. Na elf da gen varen kwamen de Canade- zen in Antwerpen aan. Gespeeld werd in korte broek. De eerste wedstrijd tussen Bel gië en Zweden moest stilgelegd worden door de Canadese scheidsrechter. De Skandina- viërs, in voetbalkleding gesto ken, kegelden alles omver. 'Zou het iets beleefder kunnen, he ren'. Als Amerika tegen Canada speelt is een Canadese officier bij het Amerikaanse Rode JCruis als referee aangewezen. De Ca nadezen accepteren hem op voorwaarde dat ze hem weg mogen sturen als hij niet goed fluit. De Canadezen stelen de show in Antwerpen. In de finale ve gen ze Zweden met 12-1 van het ijs, het is wel het eerste te gendoelpunt. De doelman van de Noordamerikanen is daarvan zo van streek dat hij met een shock afgevoerd moet worden. De Canadezen schaatsen zoveel sneller dat een official opmerkt: 'Het lijkt of ze motortjes onder hun schaatsen hebben'. Een Belgische toeschouwer biedt duizend dollar voor een paar Canadese schaatsen. De man denkt dat hij door de glanzende ijzers aan te trekken even hard kan schaatsen als de Canade zen. Dat viel dus tegen. Of hij zijn dollars terugkreeg vermeldt de overlevering niet. SPELEN OP TV 16.00-18.30 EURO Schaatsen: 1500 m vrouwen en ijshockey (Frankrijk-Zwit serland). 18.30-19.00 EURO Skién: combinatie afdaling vi 19.00-20.30 BBC 2 Overzicht van van daag. schaatsen (1500 m. vrouwen). Noordse Combinatie, biathlon (10 km. mannen), rodelen voor vrouwen, ijshoc key (Noorwegen-Canada en Frankrijk- Zwitserland) en combinatie afdaling 20.10-22.45 EURO IJshockey: G0S- Tsjecho-Slowakije. 20.10-23.00 Did 2 Nieuws, uitslagen; ijshockey (GOS-Tsjecho-Slowakjje. rechtstreeks en een samenvatting van Zwitserland-Duitsland. 20.22-20.50 Ned 3 IJshockey: G0S-- Tsjecho-Siowakije. 21.02-22.30 Ned 3 IJshockey: Zwitser land-Frankrijk. 22.30-22.50 Ned 3 Studio Moutiers 22.45-23.00 EURO Sk.en: combinatie afdaling vrouwen. 23.00-00.00 EURO La rue vers l or 23.32-23.55 Ned 3 Samenvatting van de dag en ander sportnieuws 00.00-00.30 EURO Skiën; freestyle. 00.30-01.00 EURO La rue vers l or. 01.00-02.00 EURO IJshockey: wed strijd van de dag. 02.00-03.00 EURO La rue vers l or. 03.00-05.00 EURO IJshockey: wed strijd van de dag 05.00-06.00 EURO Skiën: combinatie 06.30-07.30 EURO Schaatsen: 1500 07.30-08.30 EURO Skiën: combinatie afdaling vrouwen. 08.30-09.30 EURO IJshockey: wed strijd van de dag 09 30-09.50 EURO Skiën: combinatie afdaling vrouwen. 09.30-09.55 Ned 3 Studio Hilversum 09.45-17.45 Did 2 Langlaufer^ 10 km. mannen), skiën (slalom vrouwen), frees tyle skiën, ijshockey (Polen-ltalië). langlaufen (5 km. vrouwen) en schaat sen (5000 m mannen). 09.50-11.45 EURO Skiën: slalom vrou- 09 55-11.00 Ned 3 Skiën: slalom com binatie vrouwen. 11.00-12.00 Ned 3 Cross Country: 10 13.00-13*45 EURO Langlaufen: 5000 13.00-13.50 Ned 3 IJshockey: Polen- ltalië. 13.45-14.40 EURO Skiën: slalom vrou- 13.50-14.40 Ned 3 Skiën: slalom com 14.40-15.00 EURO La rue vers l'or 14.40-18.15 Ned 3 Schaatsen 5000 m. mannen met m de dweilpauzes ijs hockey (Polen-ltalië), cross country 5 km. vrouwen en slalom skiën. 14.50-16.50 BBC 1 Skiën (combinatie slalom vrouwen). Noordse combinatie (langlaufen. 10 km. mannen en 5 km. vrouwen) en freestyle skiën. 15.00-19.00 EURO IJshockey (Polen- Italië en VS-Fmland)( Het motto van baron Pierre de Coubertin, 'deelnemen is belangrijker dan winnen' is niet echt besteed a elkaar met de sticks te lijf. Finland won de wedstrijd simpel met 9-1. In 1984 uitsluiting, in 1988 ge blesseerd en in 1992 uitgeval len. Mare Girardelli weet wat het is om op Olympisch Spelen achtervolgd te worden door pech. in Sarajevo was zijn paspoort niet in orde, in Calgary raakte hij gekwetst. Na zijn dramati sche valpartijen op zondag bij de afdaling en gisteren bij de combinatie kon er niet meer af dan: „Ik ben blij als ik deze ver velende berg een tijdje niet meer hoef te zien." Een echte verklaring voor het falen bleef hij schuldig. Girardelli was van te voren als favoriet naar de Winterspelen afgereisd. Hij leek zijn angst voor grote wedstrijden begin vorig jaar te hebben overwon nen. Voor het eerst in zijn loop baan werd de 28-jarige Girar delli in Saalbach wereldkam pioen in de slalom. Tot die tijd grossierde hij in zil ver en brons bij het WK. In Bor- mio 1985 zilver en brons, in Crans-Montana twee jaar later twee keer zilver, in 1989 in Vail alleen brons. Hij won in totaal 36 wedstrijden in de strijd om de wereldbeker. De beker zelf mocht hij vier keer in ontvangst nemen. Girar delli hoopt deze Spelen toch nog succes te behalen op de an dere ski-disciplines. Misschien tegen beter weten in. Yvonne van Gennip treft van daag op de olympische 1500 meter Emese Hunyady. De Oos tenrijkse is de enige die de Duit se Gunda Niemann de laatste jaren op de middenafstanden heeft verslagen. Dat gebeurde een maand geleden tijdens we reldbekerwedstrijden in Collal- bo. Van Gennip en Hunyady vormen het vijfde paar. Niemann lootte de zesde rit met Sandra Voetelink. Lia van Schie, die het toernooi teleur stellend op de drie kilometer opende, start in het vierde paar tegen de Noorse Else Ragni Ytt- redal. De vierde Nederlandse, Carla Zijlstra, rijdt tegen Jasmin Krohn. Zij vormen het twaalfde koppel. De loting voor de 1500 meter vrou wen: 1 Bomer (Dui) - Prokasjeva (GOS), 2. Garbrecht (Dui) - Dascalu (Roe), 3. Hashimoto (lap) - Bajano< (GOS). 4. Yttredal (Noo) - Van Sch (Ned), 5. Van Gennip (Ned) - Hunv.u (NKo). 8. Liu (Chi) - Docter (VSt). Kaeriayma (lap) - Waiilewska (Pol), 10 Zhang (Chi) - IJehara (lap). 11 Polozk- ova (GOS) - Belci (Ital, 12 Krohn (Zwel - Zijlstra (Ned). 13. Hordobctiu (Roe) - l.ajioega (GOS). 14. laszJo (VSt) - Feli- (Ita), 15. Egyed (Hon Fransen in de rij voor Duchesnay's Agent De Duchesnay's zijn gearriveerd in Albertville. En dat willen de inwoners van de Savoie weten ook. Voor de eerste training in de olympische ijshal van de ijsdan- sers stonden gisteren de Fran sen in de rij. Er kwamen 3000 man op af, die 50 francs (17 gul den 50) moesten betalen voor een entreebiljet. Paul en Isabelle Duchesnay, broer en zus met Canadees en Franspaspoort, zijn de levens grote favorieten voor de olympi sche titel. Het paar werd vorig jaar in München wereldkam pioen. De Europese titelstrijd in Lausanne lieten ze drie weken geleden schieten door een bles sure van Paul. Voor Albertville hebben zij een kür ingestudeerd op de muziek van West Side Story. De choreo grafie-is in handen van Christopher Dean, de mannelij ke helft van Torvill en Dean. het Britse ijsdanspaar dat in Seraje- vo 1984 olympisch goud won met hun kür op de Bolero van Ravel. Dean is getrouwd met Isabelle Duchesnay. Olympische vlam is gedoofd De Olympische vlam in Les Arcs is gedoofd. Door veiligheidsagen ten. De gastoevoer werd afgesloten om brand te voorkomen. Door het slechte weer in de nacht van zondag op maandag met windsto ten kracht.tien en hevige sneeuwval dreigde het vuur over te slaan naar de naburige woningen. Technici zoeken naar een oplossing. houdt Barnier en Samaranch tegen Dat de veiligheidsbeambten van de Winterspelen hun vak ver staan, hebben IOC-voorzitter Samaranch en COJO-chef Bar nier gisteren aan den lijve on dervonden. Toen zij naar de finish van het rodelen wilden gaan kijken, werden ze tegenhouden door een politieman. Nadat was gebleken dat de bei de top-officials hun speciale toegangspassen waren verge ten. weigerde de man hen door te laten. Samaranch liet de agent fijntjes weten dat hij baas van het IOC is en Barnier legde uit dat dit 'zijn' Spelen zijn, maar de man in uniform was Onverrichter zake keerden de twee terug naar het hotel om knarsetandend hun toegangs passen te halen. Frankrijk kent Sandra Voetelink. Niet van het ijs, maar van het water. Evian lanceerde onlangs een reclamefilmpje waarin Voe telink de hoofdrol verolkt. Met andere mineraalwaterfir ma's vecht Evian een harde strijd uit. Het management zocht een meisje, dat fris, na tuurlijk en elegant is. Mike Se- resin, een Engelse reclame-ci neast, trol VoeteUnk De ont moeting vond vorige maand plaats in Davos. waar de Noord hollandse met de Nederlandse allroundploeg op trainingskamp was. Seresin was bijzonder con tent. Twee weken later ging in Heerhugowaard de telefoon. De auditie was geslaagd. De opna mes voor de commercial von den plaats in Chamonix. „Ik vond het leuk om even actri ce te zijn. Een aardige ervaring. Het resultaat heb ik nog niet ge zien, dus ik weet niet of ik talent heb", aldus Voetclink. die maandag op de 500 meter jam merlijk ten val kwam. Aan de fy sieke voorwaarden voldoet Voe- teflnk 2 1 ruimst bonis. Dat was ook 'I Equipe opgevallen. Giste ren omschreef het Franse sport dagblad haar als een 'vrolijk blondje met een kleine neus en vlezige lippen.' Eric Pinot. verantwoordelijk voor de communicatie bij Evian. zei wel toekomst te zien in de schaatsende 'actrice'. „Wij weten nog niet of we de cam pagne een mondiaal karakter geven. Als het in Frankrijk aan slaat, bekijken we de zaak op- ALBERTVILLE BIATHLON KUNSTRUDEN Albertville. eindstand paamjden: 1 1 tionok'Dirriitri|ev (GOS) 1 punten. 2 /Petrov (GOS) 3. 3 Brasveur'Eisler <i NOORDSE COM. (89,5 87,5). 211.9 (85 4 85). 10 Duf RODELEN La Plagne. vrouwen, stand na twee n Neuner (Oos) 1 m.nuul 33 35 Angela Sejner (Oov 1 33 1 Dor.s Neuner Oen, 2 Angel'k T-vwe^er (O») 1 6 ïv^'vStH 1 34 218. 8 Ko GOS) 1 jdMac 34.448 SKIËN IJSHOCKEY land 2-0(0-0 1-01-0). Zweden li Albertville '92 LAND G z B GOS 3 1 2 Oostenrijk 2 2 3 Duitsland 2 2 1 Noorwegen 1 1 1 It alié 1 1 0 USA 1 0 0 Finland 0 1 1 China 0 1 0 Frankrijk 0 1 0 Zwitserland 0 0 1 Canada 0 0 1

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21