Leidsch Dagblad Lidmaatschap EG veel duurder Mijn moeder riep: Er ligt een vliegtuig in de Milieubeleid niet individueel voeren VS sturen oud voedsel naar GOS Woensdag. 12 februari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39774 Losse nummers 1,50 FEITEN EN MENINGEN BINNENLAND Sneeuw en water zegen en vloek voor Israël BUITENLAND China houdt Ie- Verkiezingen Aanslagen extra Bloemenrijder veranties aan Tai- Punjab in teken hoog door foute niet bang voor wan toch tegen van terreur taxaties maatregelen Nog geen abonnee nri 071 - 161400 DCL! 071 - I 6 I 353 ««Sjfiift Nederland in 1997jaarlijks twee miljard extra kwijt HET WOORD IS AAN Beter is het helemaal blind te zijn dan een zaak van slechts één kant te bekijken. Indiaas spreekwoord VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Er moet wat worden gedaan tegen de vervuiling van de Maas door de Belgische industrie. Vooral de lozingen bij Luik en Namen vormen een probleem. Om de Belgische politici en milieuorganisaties te mobilise- NIEUWSLIJN ren, probeert Greenpeace volop bewijzen te verzamelen. Hier gebeurt dat ter hoogte van Luik. De watermonsters worden in een laboratorium in Rotterdam onderzocht op de giftige stoffen. foto anp Nederland zal de komende jaren veel meer contributie aan de Europese Gemeenschap moeten overmaken. In 1997 is dat 1,7 tot 2 miljard gulden meer dan de 8,8 mil jard gulden die Nederland dit jaar kwijt is aan de EG. Dat is het gevolg van het EG-financieringsplan voor de ko mende vijf jaar, dat vandaag door EG-commissievoorzit- ter Delors in Straatsburg is gepresenteerd. vorm van landbouwsubsidies en bijdragen uit de regionale fondsen. Volgens Nederlandse rege ringskringen staat niet zonder meer vast dat Den Haag de vastgestelde contributieverho ging zal aanvaarden. Wel heeft het kabinet rich in Maastricht verplicht wat meer bij te dragen en dat moet gebeuren door een herschikking van de zogenoem de 'buitenland-uitgaven'. Het kabinet stuurt in april tegelijker tijd met de Voorjaarsnota een rapport daarover naar de Ka- STRAATSBURG HANS DE BRUUN CORRESPONDENT De plannen van Delors, vervat in het rapport 'De middelen van onze ambities', vormen de fi nanciële uitwerking van de plannen voor een economische, monetaire en politieke unie, die de EG-regeringsleiders in de cember in Maastricht hebben opgesteld. Als gevolg van de plannen wordt Nederland voor het eerst een 'netto-betaler'. Dat wil zeggen dat de bijdrage aan de EG-kas hoger zal zijn dan wat Nederland aan inkom sten uit de EG ontvangt in de De EG-inkomsten zullen als Delors rijn zin krijgt worden op getrokken tot 1,37 procent van het Bruto Nationaal Produkt (bnp - wat wij allemaal samen verdienen) van alle lidstaten sa men. Dat betekent dat de I G- begroting, die voor dit jaar 154 miljard gulden groot is, in 1997 zal zijn gestegen tot 200 miljard gulden. Die contributiestijging is vol gens Delors mogelijk omdat de economische groei in de EG de komende jaren 2,5 procent be draagt. Als de groei tegenvalt, zullen diverse lidstaten moeite hebben om de verhoging te be talen. Vooral de noordelijke EG- landen kampen met hoge be grotingstekorten. „Dat geeft ex tra problemen", aldus een Ne derlandse diplomaat. De arme re zuidelijke lidstaten zullen daarentegen juist van de verho ging van de EG-inkomsten pro fiteren. Zij strijken er een flink deel van op. Feiten en meningen RTV Show Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Wat zon Vannacht naar het oosten weg trekkende regen en minimumtem peratuur omstreeks 7 graden Overdag wisselend bewolkt en een enkele bui. Middagtempera- tuur ongeveer 9 graden Zuidwes tenwind, matig, kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer af en toe krachtig, 6. Politiek Den Haag niet interessant De politieke belangstelling onder jongeren tussen de vijftien en achttien jaar is veel groter dan over het algemeen wordt aange nomen. Dat stelt drs. Karin Wittebrood, die namens de vakgroep Politicologie van de Katholieke Universiteit in Nijmegen een on derzoek heeft gedaan. Wittebrood ondervroeg in het najaar ruim tienduizend havo- en vwo-scholieren. Bijna 70 procent ant woordde weinig of geen belangstelling te hebben voor politiek, maar daaronder bleken zij „alles wat zich in Den Haag afspeelt" te verstaan. Ruim 60 procent liet zich namelijk wel informeren over milieu, criminaliteit, discriminatie, racisme en mensen rechten. Vrijwel alle scholieren antwoordden overigens niet ge- interesseerd te zijn in partijpolitiek. Bush: Irak blijft dreiging Economische sancties tegen Irak blijven gerechtvaardigd, omdat van dat land een „ongewone dreiging" blijft uitgaan. Dat staat in een rapport dat de Amerikaanse president Bush aan het Congres heeft gestuurd. De sancties, aldus het rapport, hebben sinds het einde van de Golfoorlog steeds de bedoeling gehad de Iraakse president Saddam Hussein te dwingen zich aan de VN-resolu- ties rond de wapenstilstand te houden. Maar Irak probeert nog steeds onder die resoluties uit te komen, zo schrijft de president. Conflict Barentszzee ten einde Een conflict tussen Rusland en Noorwegen over de precieze grens in de Barentszzee zal binnenkort worden opgelost. Begin volgende maand komt de Russische minister van buitenlandse zaken naar Noorwegen om, naar wordt verwicht, het definitieve akkoord te tekenen. Het geschil had betrekking op de grensafba- kening in de Barentszzee. Het meer dan een miljoen vierkante kilometer grote gebied is bijzonder rijk aan vis en mineralen. Bush: Produktie cfk's sneller stopzetten WASHINGTON-DEN HAAG GPD-ANP De Amerikaanse president Bush heeft gisteren gezegd dat Ame rika per 31 december 1995 een eind zal maken aan de produk tie van chemicaliën die de ozonlaag aantasten, de cfk's. Dat is vijf jaar eerder dan de VS op grond van internationale af spraken verplicht zijn. Bush riep andere landen op het Ameri kaanse voorbeeld te volgen. Critici van het milieubeleid van Bush noemen de maatregel „een stap in de goede richting". Maar de Democratische .senator Gore wees er op dat de VS nog altijd achterblijven bij landen als Duitsland, die al veel verder zijn gegaan bij het uitbannen van cfk's. Nederland wil het ge bruik van cfk's bij de produktie van polyurethaan isolatie- schuim versneld beëindigen. In elk geval op 1 oktober dit jaar, maar als het technisch haalbaar is al op 1 juli. De ckf-commissie heeft dit meegedeeld aan minis ter Alders (milieubeheer). De commissie heeft daarover al met zes grote producenten en leveranciers van isolatieplaten en -panelen overeenstemming bereikt. Wereldhandelsorganisatie GA TT: Helft 9-jarigen in grote steden zwemt slecht AMERSFOORT DEN HAAG GPD „Het is niet langer mogelijk om als land op eigen houtje een zinvolle milieupolitiek te voe ren." Dat zegt het secretariaat van de wereldhandelsorganisa tie GATT in eer schenen rapport. „Zelfs bij milieuproblemen van puur binnenlandse aard zullen pogingen om deze pro blemen alléén op te lossen vroeger of later leiden tot conflicten met handelspart ners", aldus het onderzoek. Het betreft hier een voorpublikatie die onderdeel uitmaakt van het onderzoek 'International Trade 1990-1991' van de GATT, dat volgende maand verschijnt. De studie van het GATT-se- cretariaat toont zich bezorgd over een toename van eenzijdi ge, nationale handelsmaatrege len (vooral heffingen aan de grens) om concurrentie uit lan den met lagere milieu-eisen te gen te werken. De onderzoekers gaan nog een stapje verder met hun waarschuwing: „Er bestaat een serieus risico dat krachten die pleiten voor handelsbe scherming en protectionisme, de zorgen om het milieu voor hun doeleinden gaan misbrui ken." De regels van de GATT (alge meen verdrag over handel en tarieven) verbieden overigens dat een land de import uit een ander land frustreert op basis van de milieu-politiek die in het exporterende land wordt ge voerd. Maar dat lijkt allerminst een garantie dat het daarom ook niet gebeurt. De aanmoediging om in deze gevallen als landen dan maar liever samen te werken bij het Een deel van de Amerikaanse militaire voedselrantsoenen die in het kader van de luchtbrug 'Breng Hoop' naar de voormali ge Sovjetunie worden gevlogen, heeft de uiterste consumptieda tum al overschreden. Het voed sel kan volgens een Amerikaan se legerwoordvoerder nog wel worden gegeten. Woordvoerder Woodhouse benadrukte dat de betrokken rantsoenen speciaal waren gecontroleerd. Hij zei dat geleidend schrijven waariji wordt verklaard dat het veilig is het voedsel te eten. Woodhouse voegde eraan toe dat voor de medische hulpgoederen geldt dat zij alle ruim binnen de ter mijn zijn waarin zij verstrijken, met marges van zes tot negen maanden. De woordvoerder wees erop dat de voedingsmid delen die vorig jaar ter beschik king werden gesteld van Kurdi- sche vluchtelingen in het zuid oosten van Turkije, ook de ui terste consumptiedatum had den overschreden. Bij die actie werden rantsoenen verstrekt de uiterste termijn al was verlopen. Hoteleiland voor kust Egmond Een halve kilometer uit de kust van Egmond aan Zee moet een groot complex worden ge bouwd met viersterren-hotelka- mers en luxe (koop-)apparte- menten. Verder voorziet het 'hoteleiland' in winkeltjes, hore ca, een dancing, vergaderzalen, fitnessruimten, parkeergarages voor tweehonderd auto's en zelfs een platform voor helikop ters. Kosten: honderd miljoen gulden. Er hebben al verschil lende buitenlandse investeer ders interesse getoond, zo is gis teren bekendgemaakt. Het eiland heeft in het ont werp van het ingenieursbureau Van Nierop en Van den Hoeven uit Capelle aan den IJssel, de i het project, dik 80 meter 35 meter bo- initiatiefhemer een diameter en een hoogte ven NAP. B. en W. van Egmond menen dat het project goed past in het plan van de gemeente om de komende jaren de boulevard in grijpend op te knappen. De Eg- mondse gemeenteraad staat in meerderheid achter de plannen. De badplaats rekent op een sterke economische impuls voor het toerisme. Volgens bur gemeester E. Brommet levert het project ongeveer tweehon derd manjaren werk op. Het plan kan eind 1994 zijn uitgevoerd, na een bouwtijd van anderhalf tot twee jaar. Rijkswa terstaat heeft vooralsnog geen bezwaren. bestrijden van milieu-proble men, is makkelijker gezegd dan gedaan, zo erkent het bureau. Maar aan de andere kant ligt de conclusie voor de hand dat in ternationale samenwerking (fi nanciële hulp, overdracht van milieuvriendelijke technologie, oplossen van de schuldenpro blematiek in de Derde Wereld en toegang tot eikaars markten) veel effectiever is dan handelsb elemmeringen. Veel concrete ruzies op dit terrein heeft de GATT nog niet op tafel gehad. In twee gevallen werd een beroep gedaan op de uitzonderingsclausule van het handelsakkoord, dat een im port- of exportverbod toestaat wanneer de natuurlijke bron nen uitgeput raken. De VS mochten echter op basis daar van de import van tonijn uit Ca nada niet verbieden. In een an der geval wilde Thailand de im port van sigaretten verbieden wegens de gevaren voor de volksgezondheid. Maar het we ren van buitenlandse sigaretten, terwijl de binnenlandse tabaks industrie geen enkele beperking werd opgelegd, ging de GATT te Het is slecht gesteld met de zwemkunst van 9-jarigen in de grote steden. De helft van de kinderen uit groep vijf van de basisscholen in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag cn Utrecht heeft nog geen zwem diploma. Dat is des te schrijn ender aangezien in heel Neder land het aantal 9-jarigen met een zwemdiploma de afgelopen jaren is gestegen, van 74 pro cent in 1985 naar 83 procent vo rig jaar. Dit blijkt uit het rapport 'Schoolzwemmen en zwem- vaardigheid' van dr. B. Crum. Het onderzoek is verricht in op dracht van de werkgroep Schoolzwemmen, waarin onder meer de Koninlijke Nederlandse Zwembond en de Koninklijke Vereniging van Leraren Licha melijke Opvoeding zijn verte genwoordigd. Aanleiding voor het onderzoek was de zorg van de werkgroep over de toekomst van het schoolzwemmen. Voor al allochtone kinderen zijn al leen daarop aangewezen. HOELANG KUNTU ij NOG ZONDER? J«. ik noem aan introductia- abonnemant art ontoog da krant da aarsta twee weken gratis. HENGELO. JOSV Johan Kopp zegt niet te kunnen omschrijven wat hij enkele uren eerder heeft meegemaakt. Kijkend uit het slaapkamerraam van zijn woning in de Hengelose wijk Hasseler Es zag hij gistermorgen een F-16 in een speelveldje bij zijn woning plof fen. Die explosie, die fractie van een seconde, daar kan hij geen enkele buitenstaander deelge noot van maken. „Ik hoorde een onbeschrijflijk gierend geluid. Een heel groot brok ijzer scheerde op centimeters langs ons dak. De straaljager klapte tegen de grond. Het was een zware klap. Tegelijkertijd voelde ik een waanzinnige luchtverplaatsing. Een grote vuurbal kwam er als een soort tornado ach teraan. Het vuur klapte tegen de gevels van de huizen aan de overkant en vloog er overheen. De vlammen sloegen uit de kamers van de huizen." Johan Kopp zegt wat iedereen in Hengelo zegt: „Het is een wonder, een Godswonder dat er geen doden zijn gevallen. Ik vind dat het nu afgelopen moet zijn met het vliegen boven woonwijken." Maar hij voegt er meteen aan toe: „Denk niet dat ik die dingen haat. Zo'n laag overvliegende F-16, dat was altijd een heel mooi gezicht. Ook het ge luid had iets moois." Van de speelinstrumenten op het plantsoentje is niet veel meer over. Alleen wat vrachtautoban den bungelen nog aan de kettingen. De klauter- muur, de wip en een houten hutje bestaan niet meer. Brokstukken van de F-16 liggen overal. De len van het chassis zijn zelfs in de hele wijk te vin den, tot in de zitkamers van sommige woningen aan toe. Een enkele uitgebrande auto smeult nog na. Flinke modderklodders, die tot dakhoogte op enkele gevels kleven, geven samen met de krater enig inzicht in de hevigheid van de Grote Klap. De broers Bilan en Aho Tun<; kunnen i meepraten. Zij bewoonden een van de huizen waar de vuurbal overheen sloeg. Aho: „Ik dacht dat het een aardbeving was. Ik heb het hele huis bij elkaar geschreeuwd, maar mijn broer en mijn moeder waren al buiten. 'Er ligt een vliegtuig in de tuin', schreeuwde mijn moeder. De hele ka mer lag overhoop. Overal lagen scherven", zegt hij. Even later komt een medewerkster van de luchtmacht de schade opnemen. Overnachten moeten ze de komende dagen in een hotel of bij familie. Met Gerrie Gemser en Manon Bodewis zal het niet anders gaan. Zij zit ten ook te wachten totdat ze naar hun huis terug kunnen. „Ik ben naar buiten gerend. Ik weet niet hoe het er binnen uitziet", zegt Gerrie Gemser. Ze heeft geprobeerd haar familie telefonisch te waar schuwen, maar is daar vanwege een overbelast telefoonnet niet in geslaagd. 's Middags zijn ze even naar het tot opvangcen trum ingerichte wijkgebouw geweest om naar de fensie-minister Ter Beek te luisteren. En om te horen dat ze in geval van psychische nood altijd terecht kunnen bij de afdeling slachtofferhulp van de politie. Nu zitten Gerrie en Manon, bijgestaan door hun rillende cocker spaniël en poedel, weer met de ziel onder hun arm op de koude en natte stoep. „Ik ben mijn schuurtje kwijt", zegt Manon lachend. Ze lijkt er nog niet helemaal van over tuigd dat ze het ook nooit rrjeer zal terugvinden. Ze kijkt naar de hemel en zegt dromerig: „Het is écht een wonder." Pagina 5: 'Paradepaard' F-16 stelt hoge eisen aan piiooL Reddingswerkers bekijken de restanten

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1