Regio Lamers verwijt D66 ^ni" gebrek aan overleg van kerken Muziekstudio's voor Engelse kinderen én Voorschotenaren Celstraf geëist tegen trainer na ontucht met pupillen Woensdag *12 februari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN 17 LEIDEN NIEUWSLIJN Voorschoten looft emancipatieprijs uit VOORSCHOTEN De Voorschotense emancipatieprijs wordt op 9 maart voor de eerste keer uitgereikt. In aanmerking voor de prijs komen personen, bedrijven of instellingen die zich op de één of andere manier verdienstelijk hebben gemaakt voor de vrouwenemancipatie in de gemeente. Gegadigden kunnen nog voor 25 februari worden aangemeld bij de jury Emancipatieprijs 1992, Postbus 393,2250 AJ Voorschoten. De jury staat onder voorzitterschap van het raadslid mevrouw Y.J. Molenkamp en hebben hebben zitting burgemeester P. Cannegieter, mevrouw J. van der Steege (namens de Voorschotense Vrouwenraad), me vrouw T. Pieterse (namens de Voorschotense pers) en mevrouw dr. ir. M.W. de Kleijn. Informatie over spoorverdubbeling VOORSCHOTEN Omwonenden van de Papenlaan in Voor schoten worden op maandag 24 februari geïnformeerd over de tweede fase van de spoorbaanverdubbeling, waaronder het om leggen van de Papenlaan. 'De bijeenkomst in het restaurant van Innovam aan de Rouboslaan 30 begint om 20.00 uur en wordt georganiseerd door de Nederlandse Spoorwegen. De NS werken al enige tijd aan een verdubbeling van de spoorbaan Den Haag- Leiden. De aanleg van een tunnel onder het spoor bij de Papen laan en het omleggen van deze weg vormt een onderdeel van de werkzaamheden. Milieubeleidsplan onder de loep VOORSCHOTEN De Stichting Leefbaar Voorschoten organi seert op donderdag 20 februari een lezing over het milieube leidsplan van de gemeente. Juridisch beleidsmedewerker B. te Brake van de afdeling bouwtoezicht en milieu van de gemeente Voorschoten, geeft dan een toelichting op het plan. De bijeen komst is voor iedereen toegankelijk en wordt gehouden in het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat 12. Het begint om 20.00 uur. Bou waan vragen in Voorschoten doelmatiger en sneller verwerkt VOORSCHOTEN Door het samenvoegen van de welstandscommissie en de mo numentencommissie in Voor schoten kunnen bouwaanvra- gen sneller en doelmatiger wor den verwerkt. Het geven van verschillende adviezen over een bouwwerk kost nu veel te veel tijd, terwijl het werk van de commissies elkaar gedeeltelijk overlapt. Ook bespaart de ge meente presentiegelden door de samenvoeging, zo blijkt uit de 'Evaluatienota welstandstoe zicht Voorschoten.' De nieuwe commissie wordt samengesteld uit drie onafhan kelijke architecten, waarvan er één speciaal thuis is op het ge bied van monumentenzorg. De vertegenwoordiger van de Vrou wen Advies Commissie en de directeur openbare werken van de gemeente blijven niet langer adviserend lid. Ambtenaren krijgen meer bevoegdheden om standaardbouwwerken zelfstan dig af te handelen. Dat moet dan wel gebeuren aan de hand van duidelijke richtlijnen van B en W en na overleg met de commissie. Hoe de nieuwe commissie precies gaat werken is nog niet duidelijk, dat moet in allerlei subcommissies nog worden be keken. Wel is duidelijk dat de welstandscommissie haar 'standpuntbepalende' discus sies in de openbaarheid gaat houden. Indieners van bouw plannen krijgen vooraf de gele genheid achter gesloten deuren hun plannen toe te lichten. De monumentencommissie is het niet eens met de voorstel len van B en W. Deze zouden 'te eenzijdig zijn gebaseerd op ar gumenten van efficiency en be sparing op presentiegelden', zo laat voorzitter J. Lochtenberg weten in een brief aan het colle ge. Volgens de Voorschotense architect heeft zijn commissie de afgelopen jaren haar be staansrecht op het terrein van de gemeentelijke monumenten duidelijk bewezen. Raadslid overwoog op te stappen na ruzie met fractiegenoten OcgStgCCStf C7 COEGSTGEEST WIM KOEVOET Het Leiderdorpse D66-raadslid L. Lamers heeft overwo gen de gemeenteraad te verlaten omdat zijn fractie on voldoende overleg zou hebben gepleegd over de exploi tatie-overdracht van sportcomplex De Does. Lamers ver wijt met name zijn fractievoorzitter E. Grootaarts en D66'er R. Jolly dat zij te veel op persoonlijke titel spreken en te weinig rekening houden met de partijbelangen. D66-raadslid L Lamers: Je moet niet denken dat je de wijsheid in pacht hebt als je net komt kijken." foto w/m dijkman LEIDERDORP LIESBETH BUITINK De frictie tussen Lamers en zijn fractiegenoten ontstond in no vember, toen de exploitatie overdracht van De Does voor het eerst in commissieverband werd behandeld. „Jolly zou ons fractie-standpunt verwoorden, maar hij hield zich niet aan de afspraken. Toen hij tot drie keer toe riep 'verkopen die tent', is er bij mij wat geknapt. Ik voel me nog steeds verantwoordelijk voor de financiële injectie die we het zwembad jarenlang heb ben gegeven. Verkopen is je reinste kapitaalvernietiging", al dus Lamers. Het raadslid werd bij de twee de commissiebehandeling in ja nuari niet betrokken bij de standpuntbepaling van zijn fractie. „De contacten met de fractie waren tot een nulpunt gedaald. Grootaarts heeft ge schroomd ons bij elkaar te roe pen. Er was geen fractieverga dering en hij heeft samen met Ron een deal gemaakt. Ik heb mijn verantwoordelijkheid ge nomen en in die commissiever gadering, los van de fractie, ge zegd wat mijn mening was." Lamers wilde niet dat Jolly in de gemeenteraadsvergadering opnieuw namens de fractie zou VOORSCHOTEN/DEN HAAG CERBERUS „Het begon nog geen vijf minu ten nadat je bij hem thuis was", verklaarde een slachtoffertje van de Voorschotense jeugd trainer van voetbalclub SVLV. De 46-jarige coach stond giste ren voor de Haagse rechtbank terecht wegens ontucht met tien pupillen van nog geen twaalf jaar oud. Net als de ande re slachtoffertjes vertelde de jonge getuige dat hij tijdens het kijken naar karatefilms op de vi deo uitvoerig was betast in het huis van de trainer, die door de spreken. „Ik had sterke argu menten om te zeggen dat Jolly het woord niet diende te voe ren, omdat ik niet wist of hij zich aan afspraken zou houden. Grootaarts had het woord kun nen voeren, maar die wilde zich niet in de stukken verdiepen. Ik mocht aanvullend op Jolly spre ken, maar dat vond ik een ge nante vertoning." Lamers bleef daarom weg van de laatste raadsvergadering. „Ik heb de eer aan mezelf gehouden en ben een confrontatie uit de weg gegaan." Jongelieden Behalve onvrede over de manier waarop het standpunt is be paald, voelt Lamers zich ook ge passeerd. „Ik heb vanaf 1985 in de raad gezeten, heb de hele discussie over het zwembad meegemaakt en heb altijd na mens D66 het zwembad behan deld. En dan komen er een paar jongelieden die het beter den ken te weten dan de oudgedien den. Dat steekt. Je moet niet denken dat je de wijsheid in pacht hebt als je net komt kij ken." Volgens Lamers probeert vooral fractievoorzitter Groot- aarts zich teveel te profileren. voorzitter van de club juist zo werd gewaardeerd omdat 'hij zo leuk met die kinderen omging'. De woede van officier van justitie, mr. J. van Ek, leek tij dens het uiten van de strafeis dan ook meer uit te gaan naar de voorzitter van de club dan naar de verdachte zelf. Hij he kelde het feit dat de trainer, hoewel deze in 1966 al in club verband in opspraak kwam we gens pedofiele neigingen, door de voorzitter wederom was aan gesteld als jeugdtrainer. „Daar mee was de kat op het spek ge bonden", aldus aanklager Van Ek, die overigens wel aangaf dat „Hanneke (Veldstra, ruimtelijke ordening) was niet de beoogde D66-wethouder. Dat was Ed Grootaarts, maar die heeft er om persoonlijke redenen vanaf gezien. Hanneke is in het diepe gegooid, zonder enige redding of steun van ons. Dat is de ver antwoordelijkheid van de frac tievoorzitter. Maar de fractie voorzitter vindt zichzelf ook be langrijk en wil zichzelf profile ren. Hij heeft één of andere drang om te zeggen: 'Kijk eens, hier ben ik'." Grootaarts en Jolly stellen zich bovendien te rigide op, oordeelt Lamers. „Ziji hebben weinig krediet in de raad. Ze hebben harde standpunten en tonen weinig flexibiliteit, terwijl je in de politiek juist moet uit kijken naar compromissen. Bij hen is het vooral hard schreeu wen, maar inhoudelijk zijn ze zwak. Ik vind deze termijn moeilijker dan de vijf jaar die hieraan vooraf gingen. Met Ruud Stam vormde ik een twee eenheid, we waren het altijd eens. Nu zijn er alleen maar meningsverschillen en wie het hardste schreeuwt krijgt gelijk. Daar hou ik niet van." Hoewel Lamers heeft overwo gen de raad te verlaten, wil hij toch de termijn afmaken. „Het volk heeft mij gekozen. Ik wil deze termijn uitdienen en dan zet ik er een punt achter. Na ne gen jaar is het mooi geweest. Nu opstappen zou heel goed koop zijn, want ik heb een ver antwoordelijkheid. En ik ben ei genwijs ik wil blijven probe ren om de fractie de juiste stu ring te geven." de verdachte zelf 'zijn eigen ver antwoordelijkheid had moeten kennen'. De officier eiste acht maanden cel, waarvan de helft voorwaardelijk, maar liet tegelij kertijd weten dat hij er geen be zwaar tegen zou hebben als het onvoorwaardelijke deel van die eis omgezet zou worden in een werkstraf. Aanleiding daarvoor was dat de ontucht zich zou hebben beperkt tot 'minder ernstige vormen'. Wel stoorde de aanklager zich aan de ma nier waarop de verdachte zijn daden tegenover de politie en de rechters afschilderde. „Me neer noemt het zelf onstuimige Lamers vermoedt dat ook de onverwacht grote verkiezings winst voor D66 bij de laatste ge meenteraadsverkiezingen debet zijn aan de versnippering van de fractie. „We hebben een val se start gemaakt toen we vrij verrassend in het college kwa men. We zijn vier totaal ver schillende mensen, maar we liefkozingen, maar ik denk dal hij voor langere duur op erger lijke en walgelijke wijze aan het dollen is geweest met die kinde ren." De min of meer alles beken nende Voorschotenaar betuigde 'verschrikkelijk veel spijt' te hebben over het gebeurde. Hij beloofde de rechter nooit meer op het voetbalveld te komen. De man inmiddels geschorst als gemeente-ambtenaar ver telde de rechtbank ook erg bang te zijn dat hij zijn baan voor goed kwijt zou raken. Zijn advo caat, mr. Heeren, stelde voor zijn cliënt die door een psy- moeten wel samen verder. We moeten tot elkaar komen en el- kaars standpunten proberen te begrijpen. Ik wil toe naar een goede sfeer in de fractie, daar aan moet meer aandacht wor den gegeven. Er zijn inmiddels gesprekken gaande en ik heb goede hoop dat de onenigheid wordt bijgelegd." chiater 'enigszins verminderd toerekeningsvatbaar' werd ge acht ten hoogste een celstraf van twee maanden op te leggen, het liefst te vervangen door 75 uur dienstverlening. „Mijn cliënt is erg bang voor een cel straf, gezien het milieu in een strafinrichting. Hij heeft 'Ie re den van zijn verblijf in de ge vangenis tijdens zijn maand voorarrest voor zijn medege vangenen gelukkig weten te ver zwijgen. Ik hoef de rechtbank niet te vertellen waarom dat be langrijk is", aldus de raadsman. De rechtbank doet op 25 fe bruari uitspraak. Oegstgeester bijstandsvrouwen hebben zich losgemaakt van het project Contact Kerk Bijstands vrouwen (CBK). Ze willen op ei gen benen staan en denken dat ze de steun van de kerk niet meer nodig hebben. ..We willen af van het idee van het pannetje soep", zegt een woordvoerster. Oegstgeest telt zo n 60 bij standsvrouwen. Een klein groepje daarvan werkte sinds het voorjaar van 1991 onder aanvoering van Oegstgeeste- naar F. Lisman aan een steun punt voor bijstandsvrouwen. Een emotionele bijdrage van een Oegstgeester bijstands vrouw aan een door de plaatse lijke kerken georganiseerde dis cussie, vormde de aanzet tot de oprichting van het CBK. Het CBK had het zeker in het begin moeilijk omdat de ge meente Oegstgeest aanvankelijk weigerde medewerking te verle nen aan de verspreiding van een circulaire van het CBK. Oegstgeest aarzelde omdat het verstrekken van personalia ind ruist tegen opvattingen over privacy. Het Oegstgeester steunpunt wil zich Vrouwen in de Bijstand dopen. Doelstelling is een steun zijn voor vrouwen in dezelfde situatie. Die situatie is nog altijd aan de hopeloze kant, zowel so ciaal, cultureel, financieel als in dividueel, stellen de vrouwen in een communiqué. „In Oegst geest is niets waar vrouwen in de bijstand op kunnen terugval len. Er is geen opvang. Bij de so ciale dienst ontbreekt een be hoorlijke spreekkamer. Alleen een hokje met een dun wandje naast de balie, waar het een ko- man co mm la.H Meer dan in steden of andere dorpen worden Oegstgeester bijstandsvrouwen omringd met luxe van anderen, stelt de groep vast. „Veel Oegstgeester vrou wen ogen zeer representatief, zijn prima gekapt en dragen mooie, dure kleren. /Vis je zelf elk dubbeltje drie keer moet omkeren, steekt dat des te meer. Binnen blijven en je zelf zo weinig mogelijk laten zien, is het devies." Een bijstandsvrouw wijst erop dat in Oegstgeest, op Buitenlust na, geen buurthuizen zijn. Buurthuizen betekenen voor bijstandsvrouwen een goedkoop avondje-uit. Het steunpunt Vrouwen in de Bijstand Oegstgeest is telefo nisch bereikbaar: 071-176905 of schriftelijk: Clematislaan 11, 2343 VJ Oegstgeest. Hoogste punt uitbreiding nieuwbouw British School De nieuwe afdelingen van de British School in Voorschoten worden waarschijnlijk in september in gebruik genomen. foto hiclco kumf VOORSCHOTEN MIEP DE GRAAFF Bij de British School in Voor schoten ging vanmiddag de vlag in top: het hoogste punt van de 4,5 miljoen kostende uitbrei ding werd bereikt. De toekom stige afdelingen voor weten schap, muziek en technologie omvatten twee muziekstudio's die niet alleen voor de ruim 500 leerlingen van de school zelf zijn bestemd. Ook 'andere' Voorschotenaren kunnen van de nieuwbouw profiteren: ze kunnen de studio's, die sa mengevoegd plaatsbieden aan ruim 150 mensen, huren voor concerten en muziekavon den. Op die wijze hoopt de British School een bijdrage te leveren aan het voorzieningenpakket van de gemeente waar zij in 1979 is neergestreken. Overi gens kunnen Voorschotenaren nu ook al gebruik maken van de bij de school gebouwde tennis banen en de cricketvelden. Ook zijn ze welkom op evenemen ten als concerten en toneel voorstellingen. Mogelijkheden waarmee lang niet elke ingezetene van Voor schoten bekend zal zijn. Im mers, alleen buitenlandse kin deren kunnen in het gebouw te recht. Voor wie nooit reden had om in de nabijheid van de Bri tish School te komen, zullen de uiterlijke tekenen van haar aan wezigheid slechts de geünifor meerde kinderen zijn die van of naar het gebouw aan de Van Hooflaan komen. Het schoolge bouw ligt ingeklemd tussen de spoorrails en een hoek van een laan in de wijk Boschgeest. Wie verder gaat dan alleen de in- •gang, zal verbaasd staan van de gigantische oppervlakte die de Britisch School in Voorschoten bestrijkt. Waarvan, ook na ver bouwingen in '84 en nu recen telijk, een belangrijk deel (nog) groen is: het Britse onderwijs systeem 'loues' sport en derhal ve is de school rijk aan sportvel den. Ook na de realisatie van de nieuwbouw, aan de achterkant van de school het beste vanuit de trein te zien blijft er nog genoeg groen over. Marketing-manager annex pr-vrouw Christine Burrett denkt niet dat er snel weer zal moeten worden bijgebouwd. „We zitten nu op ruim 500 leer lingen en denken niet dat we nog snel en veel zullen groeien. Iedereen heeft het er de laatste tijd over dat er een recessie komt en als dat zo is, zullen er ongetwijfeld Britse bedrijven zijn die hun in het buitenland gestationeerde werknemers naar Engeland terughalen. En dat kost ons dan natuurlijk leer lingen." Kosten Behalve genoemde studio's om vat het nieuwe gedeelte een aantal muziekcellen, laboratoria en twee technologie-ateliers. De kosten: een slordige 4,5 miljoen gulden. Daarvan is tot dusverre 3.6 miljoen via sponsoring bij eengebracht. Volgens Christine Burrett zijn de bouwkosten relatief hoog omdat het gaat om ruimten met veel technische snufjes. De bo dem van de schoolkas was ech ter na de aankoop van de nabij gelegen boerderij Rosenburgh plus bijbehorende grond (ook vanwege de expansie, enkele ja ren geleden) in zicht. Dus be sloot men voor de nieuwbouw een aantal sponsors te zoeken: bedrijven, al dan niet Brits, die 'best wat' kunnen bijdragen omdat ze een zekere verwant schap met de school hebben. Bedrijven als Shell en Estec bijvoorbeeld, die veel (Britse) werknemers in dienst hebben van wie de kinderen veelal de British school in Voorschoten, dan wel de twee andere vesti gingen in Den Haag bezoeken. In Den Haag wordt lesgegeven aan de allerjongsten; de Voor schotense dependance is be doeld voor twaalf- tot achttien- jarigen. Christine Burrett denkt niet dat er in de toekomst van die verdeling zal worden afge weken. „Elk van de drie scholen is specifiek op die bewuste leef tijdsgroep gebouwd. Lastig is het soms voor ouders die meer dere kinderen hebben en hen dus naar verschillende gebou wen moeten sturen. Anderzijds hebben we elke ochtend een schoolbus bij het station staan en is er zojuist een fietspad richting Leidschendam gereed gekomen, dat we naar de school hebben laten doortrekken." Afwerking De nieuwbouw, ontworpen door het Wassenaarse architec tenbureau De Bruijn, zal tijdens de zomervakantie worden afge werkt. Het werk ligt momenteel iets voor op schema. Zodra op 1 september het nieuwe school jaar begint, wordt het onderko men meteen in gebruik geno men. De gemeente Voorschoten heeft de school bij haar groot scheepse plannen geen stro breed in de weg gelegd. Christi ne Burrett daarover: „Toen we ons hier in '79 vestigden, waren ze wel even bezorgd. Met name over de te verwachten verkeers overlast. Inmiddels blijkt dat al lemaal mee te vallen. Sterker nog: heel wat ouders zijn expres in Voorschoten komen wonen opdat de kinderen zelf, lopend of op de fiets, naar school kun nen. En de meesten van hen hebben financieel het nodige te besteden, dus dat komt het dorp weer ten goede. Los van dat alles: onze leerlingen gedra gen zich, ook op straat, toch al tijd erg netjes, dacht ik zo." Behalve in Voorschoten zelf wonen veel leerlingen in Den Haag, Leidschendam. Wasse naar en (Estec!) Noordwijk. Uniform De leerlingen zijn (overduide lijk herkenbaar aan hun uni form. Net zoals op de meeste Britse scholen, blijft die kledij ook in het Voorschotense ver plicht. Alleen de allerkleinsten en de 17- en 18-jarigen worden van die regel ontheven. Christine Burret: „Er zijn wat dat uniform betreft zo ongeveer net zoveel voor- als tegenstan ders. Als argumenten tégen wordt vaak aangedragen dat we hier in Holland zitten een land waar het uniform een on bekend fenomeen is en dat de leerlingen er vaak mee ge pest worden. Maar ik ben het met die argumenten absoluut niet eens. Wc hebben hier leer lingen met alle mogelijke natio naliteiten. tot de lapanse, Australische en de Chinese toe. Ze zijn hier toch al vreemd sommigen spreken de Engelse taal nog niet eens en weten dan vaak niet wat ze moeten aantrekken om erbij te horen. Denk je dat ze in een sarong niet zouden worden gepest? Dank zij diezelfde kledij horen ze er automatisch bij én laten /e zien loyaal te zijn naar hun school toe. Trouwens, voor de ouders is het ook reuze makke lijk ze hoeven nooit dure merkkleding voor hun kinderen te kopen en kunnen de leukste spullen voor thuis bewaren..."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17