Leiden is ia 'Alles wordt hier direct platgegooid' Tandarts woedend op gemeente Noordwijk naar rechter als Mens zijn pand niet verkoopt Woensdag 12 februan 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: PIET KOOREMAN 15 Boek over Leidse fabrieken in de maak Daan Sloos en Koos Barendse, de mannen achter de Club van Boze Buurtverenigingen (CBB), gaan een boek samenstellen over het leven in de oude Leidse fabrieken. 'Leiden, fabrieksstad toen...' is de voorlopige werktitel van het boek, dat de ervaringen moet gaan vertellen van de werkers en werksters in de fabrieken gedurende de vooroorlogse tijd, de oorlog en kort daarna. „Maar ook over de vuile rotstreken die toen met de arbeiders wer den uitgehaald", aldus de auteurs. LEIDEN MEDEWERKER Het is niet toevallig dat juist Sloos en Barendse zich op dit onderwerp hebben gestort. Hun CBB organiseert tal van activi teiten die te maken hebben met het behoud van oude Leidse stadscultuur, zoals onder meer een project voor jongeren waar in gepeild wordt hoe ze tegen de stad aankijken. De bekendste actie van de club was wel het samenstellen van een zwart boek over de gemeente. In dat zwartboek, dat in december aan de gemeente werd aangeboden, spuiden 31 buurtverenigingen hun kritiek op de omstreden bouwplannen in hun wijk. Ook voor het samenstellen van het nieuwe boek zullen Sloos en Barendse nauw met de buurt verenigingen samenwerken. Het boek 'Leiden, fabrieks stad toen...' zal gaan over de ou de Leidse fabrieken, maar voor al over de mensen die er in werkten. Sloos: „Het moet een boek worden met een lach en een traan, waarin de arbeiders zelf vertellen over hun ervarin gen in de fabriek. We willen al les weten: Hoe waren de werk omstandigheden? Hoe was de huisvesting? Wat verdienden ze? Hele buurten zaten vroeger bo nen te doppen voor fabrieken als Tieleman en Dros of Nieu- wenhuizen. De verhalen van die mensen willen we graag horen. Ook zijn we benieuwd naar de verhalen van kroegbazen uit die tijd, want de cafeetjes hadden voor de arbeiders een belangrij ke sociale functie." Aanklacht Hoewel het niet de bedoeling is, kan het boek wel gezien worden als een aanklacht tegen de poli tiek. „We vinden dat Leiden zich te weinig aantrekt van ou de gebruiken en gewoontes in de stad", zegt Sloos. „Dat blijkt wel uit de manier waarop de ge meente met de oude fabrieken is omgesprongen. Bijna alle ou de panden zijn uit de binnen stad verdwenen. In Frankrijk bijvoorbeeld is het de normaal ste zaak van de wereld dat nieu we bedrijven zich vestigen in historische fabrieksgebouwen, maar hier kijkt men alleen naar het prijskaartje. 'Economie!' roept de gemeente, ze gooit de boel plat en zet er iets modems In Leiden zijn in de loop der jaren tal v Wijk en Co aan de Herengracht. met vier lagen voor in de plaats. Wij vinden dat Leiden behoort aan de arbeiders. Dit boek zou je kunnen zien als een homma ge aan die mensen." De lezers zullen in het boek weinig van deze kritiek merken. Het werk moet vooral een pret tig 'bladerboek' worden, vol grappige en ontroerende verha len van oude arbeiders. De sa menstellers willen aan al deze anekdotes komen door 'aan leeggekomen fabriekspanden verdwenen; ook dit magazijn draadjes te trekken'. Koos Barendse legt uit: „Via mijn fa milie ken ik een aantal mensen die in oude fabrieken gewerkt hebben. Deze mensen kennen op hun beurt weer oude arbei ders en zo brengen we de bal aan het rollen." Voor foto's en documentatie kunnen de auteurs voor een groot deel putten uit hun eigen archief, maar ook het gemeen- tarchief zal worden doorgespit. Daarnaast hopen Sloos en Barendse veel materiaal van be trokkenen te kunnen gebruiken. Het boek zal in juli dit jaar klaar moeten zijn. Sloos: „We weten niet zeker of we dat ha len, maar tijdens het samenstel len van het zwartboek hebben we gemerkt dat we zo'n datum moeten plannen als extra stok achter de deur. Als het werk is afgerond, willen we een soort reünie organiseren voor alle mensen die hebben meege werkt. Dat zou best eens een emotioneel weerzien kunnen worden." (Mensen die ooit in een oude Leidse fabriek hebben gewerkt of die oude arbeiders kennen, kunnen contact opnemen met Koos Barendse, telefoon 071- 220972.) Al bijna twee maanden duren de werkzaamheden die van de Haven een passantenhaven moeten maken Langs twee zijkanten worden 24 insteekplaatsen voor middelgrote jachten gemaakt, die met twee loop steigers te bereiken zijn. De haven, die meer vaarlustigen naar Leiden moet lokken, wordt dit voorjaar in gebruik genomen. foto holvast DEN HAAG/LEIDEN CERBERUS PERSBUREAU De Leidse tandarts R. van der Grijp heeft gisteren bij de Raad van State wethouder Tesselaar verweten dat deze ondanks af spraken collega tandarts Hame link heeft bevoordeeld. Van der Grijp vroeg vernietiging van de bouwvergunning, die de ge meente Hamelink in 1988 ver leende voor een huis met prak tijkruimte aan de Clara Kok van Alphenstraat in Vlek 18 in de Stevenshofjespolder. Tandarts Van der Grijp is woe dend op de gemeente en met name op wethouder Tesselaar. „Die heeft handjeklap gedaan met de projectontwikkelaar Van der Vorm Bouw bv uit Papend- recht", aldus de tandarts. Vol gens Van der Grijp heeft Tesse laar tegen allerlei afspraken in er aan meegewerkt dat de zoon (Hamelink) van een directeur van Van der Vorm zich als tand arts in de wijk Stevenshof kon vestigen. Van der Vorm ontwik kelde het rond de 200 woningen tellende project 'Vlek 18'. Van der Grijp is al jaren ge vestigd in een noodgebouw aan de Petronella Moensweg. Hij zegt het noodgebouw in het verleden voor eigen rekening („voor tonnen") te hebben neergezet; echter pas na de toe zegging van de gemeente dat er op den duur een gezond- heidheidscentrum zou komen nabij het winkelcentrum Ste- vensbloem, waarvoor Van der Grijp het aanspreekpunt zou worden. In het gezondheids zouden onder meer ook een fysiotherapeut en een apotheek komen. De gemeente zou de toezegging hebben ge daan dat er met geen andere tandarts gepraat zou worden over vestiging in de wijk dan met Van der Grijp. Als er tand artsen bij zouden komen, zou dat via hem lopen. Van der Grijp was dan ook verbijsterd toen tandarts Hame link een bouwvergunning kreeg voor de woning met praktijk ruimte aan de Clara Kok van Alphenstraat. Enige tijd daar voor was Van der Grijp een bouwvergunning geweigerd voor een vergelijkbaar huis in die buurt. Van der Grijp, die buiten Leiden woont, zou on voldoende hebben aangetoond een economische binding te hebben met de stad. Hamelink kwam ook van buiten en had nog niets, terwijl Van der Grijp met zijn praktijk al in de nood behuizing zat. Gemeentewoordvoerdster Schramm gaf tijdens de zitting bij de Raad van State toe dat het allemaal 'niet fraai' is gelopen. Maar volgens haar wordt in de procedure bij de Raad van State slechts gekeken of Hamelink de bouwvergunning op grond van het bestemmingsplan kon krij gen. Dat is volgens haar zo. Als er daarnaast afspraken zijn ge schonden, die Van der Grijp met de gemeente maakte, moet Van der Grijp maar in een ande re procedure een schadevergoe ding eisen van de gemeente, vindt Schram. Over enige weken doet de Raad van State uitspraak in de bouwvergunningszaak. IJj Het ach en wee I was niet van de lucht vorige week. Een elfjarige meisje uit de Verenigde Staten, Robin, lijdt aan een mysterieuze ziekte. Haar spieren veranderen op raadselachtige wijze in bot. „We hebben nog nooit zoiets gezien", roepen haar artsen in koor. Dat kan kloppen, maar uniek is het verschijnsel niet. Tot 1912 leefde in het AZLeen man die in de volksmond 'Stenen Dorus' werd genoemd. In werkelijkheid heette hij heel anders. Adrianus Doedeyns, zoals zijn echte naam luidde, werd in 1857 geboren in 's- Gravendeel. Stenen Dorus Het begon al niet al te goed met Dorus. Bij zijn geboorte'stond de linkerschouder stijf. Die el lende breidde zich pijlsnel uit naar andere lichaamsdelen als armen en benen. Toen hij op de middelbare school zat liep hij krom als een oude man. Dat was te wijten aan stijve heupen en knieën. Hij kreeg dan ook al snel de bijnaam 'De Duikelaar'. De jonge knaap kon niet veel meer uitrichten. Hij werkte nog even bij zijn vader als boeren knecht, maar dat was te zwaar. Zittende beroepen als naaier en schoenmaker boden na een uitkomst: Vorige week verscheen in deze krant een bericht over een Amerikaans meisje van wie het lichaam deels versteend is. Uniek, volgens haar artsen. Helemaal niet waar, want Leiden kende rond de eeuwwisseling ook zo iemand: Stenen Dorus. de pijn werd te groot. Eén maz zeltje had-ie: Dorus werd vrijge steld van militaire dienst. De uitdrukking 'Twaalf ambachten, dertien ongelukken' was zeker van toepassing op Dorus. Be roepen als schaapsherder en koewachter bleken evenmin aan hem besteed. Stijve Dorus De gezondheidstoestand werd er niet beter op. Dorus kreeg te kampen met stijve hand-, elle boog-, knie- en voetgewrichten. Maar het ergste moest nog ko men: op een avond zat hij lek ker een pijpje te roken toen hij een paar flinke pijnscheuten in zijn kaak voelde. De boel ging enorm zwellen. Dat trok later wel weer bij, maar zijn kaken kon hij niet meer van elkaar krijgen. In eerste instantie bleef hij thuis wonen, ondanks het feit dat een gezellige babbel niet meer mogelijk was. Zijn leefom geving bestond uit een stoel waarvan hij onmogelijk zelf standig kon loskomen. Eten was vanzelfsprekend ook een pro bleem. Met een stokje bracht hij veelal vloeibaar voedsel naar een opening tussen zijn tanden. Op die manier zoog hij de maal tijden naar binnen. In 1894 was de toestand thuis in 's-Gravendeel onhoudbaar. Dorus werd dan ook naar het Academisch Ziekenhuis in Lei- Stenen Dorus werd geregeld naar collegezalen gesleept zodat aanko mende artsen zich aan hem konden vergapen. De rest van de tijd bracht hij c i ligstoel in het AZL. den gebracht. Daar achter de Morschpoort werd hij een ui terst beroemd plaatsgenoot. Ie dereen kon Dorus zien zitten achter een raam. Op een stoel, foto gemeentearchief bijna bewegingsloos. Keihard was-le geworden van al dat bot. Nou gaat anno 1992 nog steeds het verhaal dat je beter niet in het AZL kunt liggen. Je hebt dan constant een leger co-assisten- ten om je heen dat zich ver gaapt aan je ontstoken blinde darm. In de tijd van Stenen Dorus was het nog erger: de pa tiënt diende als dankbaar stu die-object voor aankomend art sen. Keer op keer werd hij de college-zaal ingesleept en mochten studenten zich aan hem vergapen. Heel wat medici hebben een proefschrift over de arme Dorus geschreven. Maar niemand heeft ooit een oplos sing aangedragen voor zijn ziekte. Dorust Dorus probeerde er maar het beste van te maken. Dank zij een redelijk functionerende rechterhand kon hij zelf nog brood eten. Met ander voedsel werd de man gehopen. Hij had zelfs nog een hobby: mondhar monica spelen. Hij bevestigde het instrument aan een speciaal stokje, waardoor hij het naar zijn mond kon brengen. En zo blies hij zijn verveling weg. Nor maal gesproken in een leunstoel achter het raam, maar hij gaf ook graag een showtje weg als hij de collegezaal werd binnen gedragen. In 1912 blies Dorus zijn laatste adem uit. Zijn li chaam werd overgebracht naar het laboratorium voor patholo gie waar het uitgebreid is on derzocht. Een deel van het ske let, dat zeer groot is omdat alle spierweefsel bot was geworden, is sindsdien bewaard. En nog altijd is dit skelet te zien. De botten van Stenen Dorus staan nog steeds in het laboratorium, dat overigens niet toegankelijk is voor publiek. Stenen Doms heeft eindelijk rust. REDACTIE ROY KLOPPER EN LOMAN LEEFMANS. TEL: 161418. NOORDWIJK PAUL DE VLIEGER Harry Mens krijgt een rechts zaak van de gemeente Noord wijk aan zijn broek. Tot vrijdag krijgt de Lissese makelaar de gelegenheid zijn handtekening te zetten onder het koopcon tract dat hem verplicht Maison Meier (De Grent 14) aan de gemeente over te doen. Daar na wordt de rechter ingescha keld om Mens tot levering te dwingen. De gemeenteraad van Noordwijk stemde gister avond unaniem in met het VOOIStel van B en W om deze stappen te ondernemen. Noordwijk heeft met Northsi- de Investments, een bv van Mens, verschil van mening over het al dan niet bestaan van een koopovereenkomst voor de voormalige kunsthan del Meier aan De Grent. On derhandelingen tussen Noord wijk en Mens leidden er in ja nuari van het vorig toe dat de gemeente een optie op het pand kreeg. Tot uiterlijk 1 sep tember 1991 kon Noordwijk beslissen het pand dat be stemd is om discotheek De Bob van de Van Speykstraat naar De Grent te kunnen laten verhuizen te kopen voor de prijs van 1 miljoen gulden. Eind augustus liet Noord wijk Mens weten dat zij van haar optierecht gebruik maak- li- ViilRi-ns ili- Ri-mn-nli- is daarmee de koopovereen komst met de Northside In vestments een feit en ook de gemeente-advocaat van Noordwijk, mr. Geelkerken uit Leiden, is die mening toege daan. Mens denkt daar anders over. Hij weigert dan ook de definitieve koopovereenkomst van zijn handtekening te voor- De makelaar uit Lisse wil Meier wel aan Noordwijk ver kopen. maar verbindt aan de levering van het pand een aantal extra voorwaarden. De belangrijkste is medewerking van Noordwijk om de omge ving van het door hem te bou wen Palaceproject op het Gat van Palace te reconstrueren. Hij wil een parkeerkelder aan leggen onder het Palaceplein, naast het Gat van Palace, en het plein zelf verbouwen tot een evenementenplein met beeldhouwwerken en fontei- Hoewel deze plannen van Mens niet direct op grote weerstand van de gemeente stuiten, weigert Noordwijk ze te verbinden aan de koopover eenkomst voor Meier. Eerst dit afhandelen, dan pralen we verder, luidt de visie van Noordwijk. En omdat ad vocaat Geelkerken heeft laten weten dat Noordwijk in zijn ogen juridisch sterk staat in deze zaak. gaat Noordwijk een rechtszaak aan om de make laar te dwingen de verplichtin gen die hij in de ogen van de gemeente is aangegaan na te komen. Verdachte van moord Bosrode blijft ontkennen De 31-jarige Leidenaar die maandag werd gearresteerd op verdenking van de moord op de Bosrode op 12 oktober vorig jaar. ontkent in alle toonaarden iets met de moord te maken te hebben gehad. De politie ver moedt dat de man kort voor de moord contact heeft gehad met het slachtoffer Willem Comelis- se. Daarmee is hij een van de vijf mannen die volgens de poli tie de moord gepleegd kunnen hebben. De man is inmiddels een aantal keren verhoord. Van daag nog wordt besloten of er voldoende bewijsmateriaal is om de man langer vast te kun nen houden. Gestolen auto terug gevonden De politie heeft gisteren de auto terug gevonden van twee Duit sers die vorig jaar op 2 oktober werd gestolen. De Duitsers wer den toen in hun auto op de Ka naalweg door twee onbekende mannen klem gereden. Er vie len enkele klappen met een honkbalknuppel waarna de au to van de slachtoffers werd meegenomén. Deze auto werd gisteren terug gevonden in de Buitenrust- straat. Eerder al werd de auto van de twee daders gevonden. Die bleek gestolen te zijn in Uit - hoorn. De politie verkeert nog in het duister wat de reden van de vechtpartij en de diefstal kan zijn geweest. Bekend is alleen dat de twee Duitsers in Leiden waren om verdovende midde len te kopen. VRUE TUD Musical Het musical-gezelschap OTIS uit Leiden/Voorschoten brengt vrijdag 14 en zaterdag 15 de musical Calamity lane. De voor stellingen beginnen om 20.15 uur in het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest. Kaarten kosten 17,50 gulden en zijn verkrijg baar aan de zaal en bij de Ixid- se VW aan het Stationsplein. Kindermiddag In café De Spons (Korte Mare 4) wordt zaterdag 15 februari een kindermiddag gehouden. Er is onder meer een show met ko misch goochelen en kinderen worden geschminkt. Aanvang 14.00 uur. Vrije Lijn De Vrije Lijn. de zieken van het AZL, maakt zondag 16 februari radio- en tv-opnamen in Antonius Clubhuis. Aan hel programma werken Marina Metz, Crazy Henry en De Boe merang mee. Publiek kan de opnamen bijwonen, vanaf 13.45 uur. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. AGENDA WOENSDAG 12 FEBRUARI informatiepunt Gemeenschappen Wonen. Gerestraat 20. van 20 00 tc 21 00 uur Klaver]asavond, org. Noordwi^ teltenmsver TOV mhunciu bouw aan de Nieuwe Zeeweg. vang 20 00 uur Oegstgeest Bridge drive in 'Hotel het Witu aanvang 19.45 uur DONDERDAG 13 FEBRUARI {eiegenheid met ais onderwerp d reeiancer. Evertsenstraat 99. aa *a"g 20 00 uur ^na Boogaards draagt voor uit e een fysiotherapeut in de v et/aa Sportschool Goedcraad Raarthun laan 43. van 16 00 tot 17 00 uur

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15