Leiden Boterhuispolder niet bebouwen' Ogb-aanslagen extra hoog door taxatiefouten VERBIJSTEREND O Stripdag in Antonius Clubhuis Parkeerkelder maakt luxe appartementen te duur 'Praten gaat goed, bouwen wat minder' Dependance voor Leidse Centrum Vakopleiding KUIFJE zwarte: GOUD 06 SC6PTGR, Yflll 0TT0KAR, Woensdag 12 februan 1992 BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANCMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) HANS SONDERS Vormgeving-, 13 Meerderheid raad wil huizen in Voorschotense polder De Boterhuispolder ten oosten van de Merenwijk moet groen blijven. De meeste partijen in de Leidse gemeente raad zetten 'grote vraagtekens' bij een onderzoek naar woningbouw in het gebied, dat aansluit op de Kagerplas- sen. Alleen de PvdA heeft geen bezwaar tegen een studie naar de mogelijkheden van woningbouw in de Boter huispolder. gekeken. De glastuin bij Rijns- burg moet niet worden uitge breid, het gebied moet gereser veerd worden voor woning bouw. „We willen zelfs nog een graadje verder gaan en een ac tief verplaatsingsbeleid voeren", aldus Laurier. Glastuinbouw hoort volgens Groen Links niet in een stedelijke agglomeratie, waar een tekort is aan grond voor woningen en bedrijven. LEIDEN. JANET V „Wij hebben heel grote bezwa ren. Het gebied ligt aan de rand van het Groene Hart. De groen strook tussen Leiden en De Kaag heeft bovendien een grote landschappelijke kwaliteit", al dus fractievoorzitter T. van der Nat van de WD. CDA, Groen Links, en SP denken er net zo Bebouwing van de Papen- wegsepolder ten zuiden van de Stevenshof staat in Leiden veel minder ter discussie. Groen Links is.de enige partij die wei nig voelt voor het door het col lege van B en W aangekondigde onderzoek naar bebouwing. „Dat voorstel ligt ons zwaar op de maag, vanwege de bijzonde re ecologische situatie. Boven dien is het de groenbuffer tus sen Leiden en Den Haag", aldus fractievoorzitter J. Laurier. De Leidse fractie van Groen Links meent dat voor de bouw van woningen veel meer rich ting Bollenstreek moet worden Dure grond In Leiden staat Groen Links voorlopig alleen. Het is heel moeilijk om op korte termijn in het glastuinbouwgebied te gaan bouwen, denkt R. Hillebrand van de PvdA. Het is bovendien dure grond, en de Bollenstreek heeft zelf ook behoefte aan ruimte voor woningbouw. D66 neemt in Leiden een aparte positie in. De fractie is er nog helemaal niet van overtuigd dat in de nabije toekomst nog meer dan 10.000 woningen no dig zijn. Terwijl de PvdA-fractie t dat dit het 'absolute mi- pleit D66 voor een aanvullend onderzoek. „Tot het jaar 2000 is er geen acute wo ningbehoefte, dus we hoeven niet urgent te gaan zoeken naar polders", aldus fractieleider P. Langenberg. D66 is er wel van overtuigd dat daarna wel extra woningen moeten worden ge bouwd, maar aanvullende stu dies moeten uitwijzen hoeveel precies. „Als uit de nadere gegevens blijkt dat bebouwing van een grote polder nodig is, dan zoe ken wij eerder ruimte langs de spoorlijn richting Haarlem, dan dat we de Papenwegse polder bebouwen. Hoewel we dat niet helemaal uitsluiten", aldus Lan genberg. Overigens hoopt de hele ge meenteraad dat vliegveld Val kenburg kan worden bebouwd. Het college van B en W heeft aangekondigd druk uit te oefe nen op het Rijk, maar 'waar schijnlijk is woningbouw niet haalbaar', aldus PvdA'er Hille brand. Dat huizen worden ge bouwd in de Broek- en Si mon tjespolder bij Oegstgeest en in de Krimwijkpolder bij Voor schoten staat in de Leidse raad ook niet ter discussie. De kwestie wordt morgen be handeld in de raadscommissie voor volkshuisvesting en ruim telijke ordening. DE ECONOMIE inde re gio vaart wel bij een ver betering van het woonkli maat, aldus prof. Albeda De zevende Leidse Stripdag wordt dit jaar op zondag 8 maart gehouden in het Antoni us Clubhuis aan de Lange Mare. De organisatoren zijn uitgewe ken naar een grotere ruimte, omdat vorig jaar ruim 900 be zoekers de dag bezochten. Die werd toen nog gehouden in buurthuis 't Spoortje. Er wordt ook een grote ruilbeurs en een veiling van stripalbums en stripcuriosa gehouden. De Stripdag, die duurt van half elf 's ochtends tot vier uur 's mid dags, biedt ruimte voor 150 me ter aan stands. Net als in vorige jaren zijn een aantal striptekenaars uitge nodigd om hun werk van een handtekening te voorzien. Dit jaar komen Robert van de Kroft Sjors en Sjimmié), Eric Schreurs en Hein de Kort (Dik van Bil), Hanco Kolk en Peter V\£T T\L VAN VRIJHEDEN I N VïRSCHll I Op de Leidse stripdag wordt onder meer opgeluisterd met een veiling van albums. de Wit Gillus de Geus, Manne tje en Mannetje (VPRO-tv), Aloys Oosterwijk (Cor Morelli) en Dick Heins en John Erkelens, die aan het stripblad Striptuui meewerken. Voor de tweede keer is er ciaal bier (in een oplage spe- honderd flesjes) door de Leidse Pinteliers gebrouwen. Het etiket van het bier. dat uitsluitend op de stripdag te koop is, is gete- FOTO HIELCO KUIPERS kend door Robert van der Kroft. De organisatie van de strip dag is in handen van Hans Edink en de Leidse Stripshop. LEIDEN* JANET V Het is onzeker of de bouw van luxe appartementen aan het Kort Galgewater doorgaat. Volgens de door de ge meente ingeschakelde projectontwikkelaar is het plan te duur. De tien appartementen zouden ruim vier ton gaan kosten en de bouwer meent dat voor die prijsklas se de belangstelling te klein is. Vooral de parkeergarage onder het gebouw drijft de kosten op. Om die reden heeft de gemeente om onder zoek gevraagd naar een goedkopere uitvoering van de parkeerkelder. Over twee weken is bekend of dat inder daad een oplossing is. Volgens D. Schilder, hoofd van de gemeentelijke di rectie volkshuisvesting, wil de projectontwikkelaar het liefst de garage schrappen. De appartementen zouden in dat geval 375.000 gulden per stuk gaan kosten. ..De markt is verkend en voor die prijs kan het wel", aldus de ambtenaar. De projectontwikkelaar wil op het binnenterrein ach ter de huizen parkeerplaatsen aanleggen en bergingen bouwen, maar daar voelt de gemeente niets voor. Schil der: „Iemand die 375.000 gulden betaalt voor een ap partement wil niet zijn auto in de open lucht parkeren en naar zijn berging toelopen. Bovendien wordt het een mooie binnentuin". Wat er gebeurt als blijkt dat een goedkopere parkeer kelder niet kan worden gebouwd, weet Schilder nog niet. „Ik hoop dat we er uit komen. Als dat niet zo is. dan zijn we weer terug bij af Het appartementencomplex is ontworpen door de Amsterdamse architect Paul de Ley, die zijn plan voor de zomer presenteerde. De huizen moeten verrijzen te genover de historische haven, naast de Stadstimmer- werf. Op deze plek staan nu nog panden die de ge meente drie jaar geleden kocht van N. Blonk. Omdat daar een flinke prijs voor is betaald, is het alleen haal baar om heel dure huizen te bouwen op het terrein. NIEUWSLIJN Kluis met 60.000 gulden gestolen Uit een woning in de Nicolaas Beetsstraat is in de nacht van maandag op dinsdag een kluisje met 60.000 gulden gestolen. Het kluisje met een gewicht van 50 kilo werd in zijn geheel mee genomen. De dieven waren de woning binnen gekomen door een raam aan de achterzijde te forceren. De eigenaar van het geld bezit een winkel in Amsterdam en verklaarde zoveel geld in huis nodjg te hebben voor zijn handel. Hij was op het moment van de diefstal niet thuis. Bloedspoor leidt naar dief Een bloedspoor in het pand van het Consultatiebureau voor Al cohol en Drugs aan de Lange Mare leidde vanochtend regelrecht naar een inbreker. De politie werd gewaarschuwd door omwo nenden die rond 04.45 uur glasgerinkel hoorden. In het pand bleek de grote ruit van het pand aan diggelen te liggen. De poli tie vond een bloedspoor dat niet - zoals gebruikelijk - naar bui ten liep maar het pand in voerde. Op de eerste etage werd een 46-jarige man uit Katwijk aangetroffen met een fikse wond aan zijn hand. De man was dronken. Hem wordt poging tot diefstal ten laste gelegd. Autokraker snel aangehouden Een 35-jarige Leidenaar is gistermiddag aangehouden nadat hij een autoradio had gestolen uit een wagen op de Hallenweg. Een getuige wist de politie zo'n nauwkeurige beschrijving van de da der te geven dat deze hem herkende als een oude bekende. De Leidenaar was al vaker voor dit soort diefstalletjes gepakt. De politie belde de man op met de mededeling dat hij was betrapt waarna deze de autoradio braaf op het politiebureau kwam te rugbrengen. LEIDEN ERNA STRAATSMA Gemeenten in de Leidse regio moeten het woonklimaat verbe teren om het gebied aantrekke lijker te maken voor de vesti ging van bedrijven. Dat zei oud minister van sociale zaken W. Albeda gisteravond tijdens een regionale bijeenkomst van de portefeuillehouders economi sche zaken. Om dat doel te ver wezenlijken zouden regioge meenten nauw moeten samen werken, zo betoogde hij. Een aantrekkelijke 'leefomge ving' is volgens Albeda de be langrijkste voorwaarde voor het versterken van de regionale economie. De ligging van een gebied, de aanwezigheid van grondstoffen en transportmoge lijkheden zijn door de opmars van high tech-industrie minder belangrijk geworden. Leiden en omliggende ge meenten zijn het er over eens dat een gezamenlijke aanpak noodzakelijk is, maar kampen al geruime tijd met de vraag op welke manier dat dan moet ge beuren. „Net dat heuveltje over komen, blijkt toch problema- Man rijdt door de berm en veroorzaakt kettingbotsing Een fikse kettingbotsing op de A44 waarbij elf auto's waren be trokken was het gevolg van een onhandige manoeuvre van een 43-jarige automobilist uit Den Haag. Als gevolg van de aanrij dingen ontstond een file van ze ker zes kilometer. De rijbanen richting Amsterdam waren ze ker een uur gestremd. Het on geluk gebeurde gisterochtend rond half tien. De Hagenaar reed over de A44 richting Leiden en sloeg bij de Stevenshof rechtsaf. Een maal op de afrit kwam hij er achter dat hij de verkeerde af slag had genomen waarna hij via de berm de rijksweg weer opreed. Zijn snelheid was in middels zo laag dat achterop komend verkeer stevig moest remmen. Als gevolg daarvan re den elf auto's op elkaar. Drie auto's werden totaal vernield. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De auto van de aanstichter bleef ongeschon den. LEIDEN JANET V Een aantal Leidenaars krijgt in april een extra hoge aanslag voor de onroerend-goedbelas- ting (ogb) in de bus. Zij hebben niet alleen te maken met een ta riefsverhoging van 5,5 procent, maar ook met een nieuwe, ho gere taxatie van hun woning. Gebleken is namelijk dat in be paalde wijken de waarde van de huizen vorig jaar te laag is ge schat. Dat geldt onder meer voor 296 van de in totaal 6086 wo ningen in de Merenwijk. De ei genaren hebben inmiddels een briefje gekregen waarin de nieuwe waarde van hun huizen staan vermeld. Hoe groot de verschillen zijn. kan W. Kruijs- haar van de gemeentelijke afde ling belastingen niet zeggen. „Het gaat natuurlijk niet om een verschil van 3000 gulden, maar om hogere bedragen". In de Stevenshof zijn 96 hui zen te laag aangeslagen. Voor de andere wijken moet nog worden uitgezocht welke wo ningen meer waard blijken te zijn dan vorig jaar werd vastge steld. De gemeente is achter de ver schillen gekomen bij het ver werken van de bezwaarschriften die vorig jaar massaal zijn inge diend. Dat gebeurde vooral als gevolg van de vijfjaarlijkse her taxatie van het woningbestand, waarbij veel huizen flink in waarde bleken te zijn gestegen. „Er waren nogal wat mensen die zeiden: bij mij is de aanslag zo hoog en die van mijn buur man is veel lager. Dan bleek dat er een fout bij de taxatie was ge maakt", aldus Kruijshaar. De taxateurs zijn een jaar be zig geweest om door middel van 'steekproeven' de prijzen van de Leidse huizen vast te stellen. Bij de waardebepaling is niet elk huis bekeken. Taxateurs stelden de waarde vast van een aantal huizen in een wijk en ba seerden op basis van die gege vens de prijs van de andere wo ningen. „In bepaalde buurten liggen de verhoudingen niet goed", aldus een woordvoerster van de gemeente. tisch", aldus de Leidse wethou der J. Walenkamp. „We zijn er al jaren over aan het praten. Onderzoeken naar de proble men in de regio leveren niets verrassends meer op. Praten gaat goed, maar het oplossen van problemen niet. Er is wel een wil, maar het lukt niet". De verschillende bestuurders zijn het onderling overigens niet eens over de vraag of er nu wel of niet op nieuwe locaties ge bouwd moet worden. Sommige politici beschouwen de Leidse regio als overvol, anderen me nen dat er nog best wat bij kan. D66'er Poelmans uit Oegst geest sprak naar aanleiding van Albeda's verhaal over de 'verste- delijkingsparadox'. „Waarom staan in Lelystad woningen leeg en is er hier een tekort". Een aantal mensen en bedrijven zou volgens hem uit de Randstad moeten verdwijnen om het 'leefklimaat' te verbeteren. A. meerburg, burgemeester van Alkemade. had het over 'machteloos geklungel' van de regiogemeenten. Hij wees er op dat bij het bouwen van extra woningen hetzelfde probleem speelt als bij het inrichten van Prof. Albeda temidden van de regio-bestuurders. Nauwe samenwerking is een vereiste, i dat volgens een van hen steken in 'machteloos geklungel'. nieuwe industrieterreinen, een groot ruimtetekort. „We staan nu voor de vraag of we het ge bied moeten conserveren of juist flink gaan uitbreiden. Daar moeten de regiogemeentren in grote lijnen over gaan praten De Zoeterwoudse wethouder R. Hogenelst was een van dege nen die de regio als 'overvol' be stempelde. „We moeten ge woon niet verder uitbreiden A. Bprkhout van de Kamer van Koophandel pleitte juist voor het tegenovergestelde. „Het is belangrijk dat er meer vierkante me de vestiging v 'ouderwetse' voor bedrijve Berkhout nog v Sinds april 1990 kwamen 5600 bezwaren binnen tegen gemeentelijke belastingheffin gen. Om ervoor te zorgen dat in elk geval bij de gemeente de be zwaarschriften van de afgelopen jaren zijn verwerkt voordat de nieuwe aanslag in de bus valt, zijn tijdelijk extra medewerkers aangetrokken voor de afdeling belastingen. De protesten die in 1990 bin nenkwamen, hadden vooral te maken met de beslissing van de gemeenteraad om de ogb te verhogen met ruim 16 procent. Een klein gedeelte van de be zwaarmakers is in het gelijk ge steld. het percentage dat gelijk heeft gekregen omdat de waar de van hun woning niet klopt, is veel groter. MEDEWERKER Het Leidse Centrum Vakoplei ding opent morgen zijn nieuwe dependance. In het nieuwe ge bouw zijn de opleidingen ma gazijnmedewerker en- beheer der, werktuigbouwkundig teke naar en een gedeelte van de op leiding st'rv icemonteur onder gebracht. Deze opleidingen is het centrum in 1987 en 1988 begonnen. Net als de arbeidsbureau's in de regio, valt ook het Centrum Vakopleiding onder het Regio naal Bestuur voor de Arbeids voorziening Rijnstreek. Mensen die ingeschreven staan bij het arbeidsbureau, kunnen bij het Centrum Vakopleiding her-, bij- of omgeschoold worden. Het centrum biedt vooral techni sche opleidingen, zoals lassen. k en elektromon- tage. Daarnaast geeft het cen trum in korte modulen wat meer specialistische cursussen, zoals één bepaalde lasmethode. Het grote voordeel van de oplei dingen is dat ze individueel en op elk gewenst moment gevolgd kunnen worden. „De heb ben we in het huidige gebouw nooit goed kunnen huisvesten", zegt directeur H. Schouten van het Centrum Vakopleiding. „Het hoofdgebouw, dat dateert uit de jaren vijftig, was daarvoor te krap. Bovendien brachten de technische ontwikkelingen ook steeds meer apparatuur met zich mee. die we eenvoudig niet meer kwijt konden. Wc zijn al eerder uitgeweken naar een noodgebouwtje maar dat bleek geen echte oplossing. Met hel nieuwe gebouw kunnen we weer uit de voeten." rs komen voor i bedrijven". De ;stigingsfactoren spelen volgens el een belangrij- het ke rol. „Wij denken dus gebied langs de A4 en de Oost vliet polder En G1USET4>E tjEH.GM-tn - HeAgi - ""kuifje0" Zuiver zi|der\ dassen in vele dessins. Nu voor de verbasterende pri|S JÊÊjU van 2 voor 50- Shirts met lange mouw. Katoen/polyester. In diverse kleuren, uni en gedessineerd. 37 t/m 43 Nu voor de verbasterende prijs van 2 voor 50.- U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13