Leiden WBL stevig op vingers getikt Studenten bewaken leegstaande kantoren Leidse hoeren gingen ten onder aan 'illegalen' Man steekt met klewang De Block breidt uit in voormalige zaak Marca Derde jaarboek Dirk Van Eck-stichting Oudste man overleden LEIDEN ERNA STRAATSMA Het voormalige faculteitsge bouw aan het Stationsplein wordt gedeeltelijk bewoond door studenten. Na twee jaar leegstand zijn drie etages van de elf verdiepingen tellende flat provisorisch als woonruimte in gericht. Zodat krakers de boel niet bezetten. Eigenaar van het gebouw, Philips Pensioenfonds, wil over enkele jaren de boel opknappen. Serieuze huurders zijn er tot die tijd niet te vinden. Tot 1989 zat een groot gedeel te van de faculteit der sociale wetenschappen in de torenflat tegenover het station. De we tenschappers vertrokken bijna twee jaar geleden naar de oude polikliniek van het AZL. Dat kwam vrij door nieuwbouw vlak achter het station. Het is Philips Pensioenfonds daarna niet meer gelukt de flat aan het Stationsplein te vullen met nieuwe huurders. Eind vo rig jaar sloot de eigenaar van het gebouw een overeenkomst met de Haagse stichting Adhoc Beheer. Deze organisatie is ge specialiseerd in het tijdelijk ver huren van kantoren als woon ruimte. B. Geerts, woordvoerder van Philips, zegt dat het nog onbe kend is wanneer het gebouw wordt gerenoveerd. ,,Het ge bouw is aan renovatie toe, maar zolang we de nieuwe bestem ming niet weten is het moeilijk om het pand op te knappen". Het pensioenfonds heeft daar om een afspraak met Adhoc Be heer voor onbepaalde tijd. De bewoners van Stationsplein 8 en 10 zijn blij met hun tijdelijke onderdak. Weliswaar is de oude faculteit helemaal niet berekend op bewoning, maar er mag van de stichting Adhoc naar belie ven getimmerd en gesleuteld worden. Als het interieur later maar weer in de oiide staat kan worden teruggebracht. „Een douche per etage is wel een beetje weinig voor dertien mensen", zegt Chris Kloeze (eerstejaars student rechten). Hij was eind vorig jaar een van de eerste bewoners. „Dat gaf al snel problemen. De stichting heeft een douche aangelegd; als we er meer nodig hebben moe ten we die zelf aanleggen. Zo hebben we dus ook maar één kraan met warm water, ook een beetje weinig". Goedkoop Daar staat tegenover dat de prij zen voor de anti-kraakbewoners bijzonder laag zijn. Kloeze be taalt voor twee ruime kamers een bedrag van 275 gulden per maand. „Echt waanzinning goedkoop is het nou ook weer niet, want je moet dus zelf veel aanleggen. De telefoonaanslui- tingenhebben we zelf ook hele maal moeten regelen". Hij wijst op een wirwar van draden die aan het plafond in de gang ben gelt. De wc er naast ligt vol met planken. In veel kamers ligt het zwarte linoleum dat herinnert aan de kantoortijd. Ze zijn zo groot dat de, in veel gevallen, beperkte huisraad enigszins verloren in de ruimte staat. Op de derde etage is het oude bedrijfsrestau rant. Een grote lege ruimte met op de deur een briefje: 'maaltij den mogen niet meegenomen worden'. Daarachter het trap penhuis dat op deze hoogte is dichtgetimmerd. De vierde tot en met de elfde verdieping zijn verboden terrein voor de tijde lijke bewoners. Nadelen aan cie goedkope woonruimte op 'topdocatie' zijn er wel. „Je zit hier natuurlijk in een sick building", zegt Kloeze. „De verwarming is twee jaar uit geweest, dus die deed het in het begin niet goed. Er zat enorm veel lucht in en we moesten de installatie doorsmeren met olie. De lucht in het gebouw was de eerste maanden zo droog dat iedereen last van z'n strot kreeg". En dan het voortdurende ge hei aan de overkant, waar de ISIS druk bezig is met een groot scheepse verbouwing van het station. „Het is een top locatie, maar je zit wel in de herrie". De stichting Adhoc-beheer beschikt inmiddels over een wachtlijst van nieuwe bewo ners. „De eerste verdieping zat zo vol. Toen gingen ze naar de tweede verdieping. Pas zijn er een paar meisjes op de derde verdieping bijgekomen. Maar verder gaat het zeker niet. Er komen hier niet meer dan 24 mensen in. Op de hoger gelegen etages zit een alarm". Maandag 10 februari 1992 Gemeentelijke dwang bij Dobbegaarde Woningbouwvereniging Leiden (WBL) is door de ge meente zeer stevig op de vingers getikt. De verhuurder weigert op eigen kosten iets te doen aan de gladde gale rijen in het bejaardencomplex de Dobbegaarde (Stevens- hof)- De gemeente heeft inmiddels een zelden gebruikt dwangmiddel in de strijd geworpen; ze liet een aanschrij ving bezorgen bij de WBL, een soort dwangbevel om de zaak te verbeteren. lEIDEN ROY KLOPPER De galerijen van het bejaarden complex zijn met nat weer spekglad. Bewoners, niet allen even goed ter been, glijden er geregeld uit. Inmiddels zijn en kelen al in het ziekenhuis te rechtgekomen, onder meer met een beenbreuk. De klachten zijn al zo oud als het complex, dat eind 1989 werd opgeleverd. Sterker nog, er is een rapport opgedoken van de aannemer die voor de oplevering al waar schuwde voor te gladde loop- vlakken. De bewoners kaartten het probleem verscheidene malen aan bij de woningbouwvereni ging. Die weigerde er op eigen kosten iets aan te doen. Als de galerijen worden opgeruwd, moet dat via een huurverhoging worden terugbetaald. De WBL stelt zich op het standpunt dat de galerijen voldoen aan de wettelijk eisen. Voorts wijst de WBL op de aanwezigheid van leuningen. „Daardoor is geen gevaar aanwezig voor de veilig heid". De gemeente vindt dat de WBL zich wat minder formeel moet opstellen en ervoor moet Enigen zijn al in het ziekenhuis terechtgekomen zorgen dat de mensen veilig hun woning kunnen bereiken. Namens wethouder T. van Rij (volkshuisvesting) kreeg de WBL een zogenaamde aan schrijving om iets aan de glad heid te doen. Ze beroept zich hierbij onder meer op een be paling in de bouwverordening waarin staat dat de verhuurder er voor moet zorgen dat de mensen veilig bij hun woning moeten kunnen komen. Beroep De woningbouw is in beroep gegaan tegen deze aanschrij ving. Ze blijft erbij dat aan alle eisen is voldaan en dat bewo- •ners 6 gulden per maand moe ten betalen voor het opruwen van de betonplaten. Het beroep wordt binnenkort behandeld in de commissie beroep en be zwaar. Eventueel kan de ver huurder de dwang van de ge meente tot aan de Raad van State aanvechten. Overigens zijn gemeente en WBL nog al tijd in gesprek over de kwestie. De belangenvereniging van bewoners in de Dobbegaarde is erg blij met de houdiijg van de gemeente. Zij hebben diverse malen tevergeefs op eigen gele genheid geprobeerdj.de zaak te geregelen. De gemeente kan mogelijk wat meer gewicht in de schaal leggen. „Wij bekijken de discussie nu ahn de zijlijn, als het mis gaat kunnen we al tijd nog vlaggen'- voor buiten spel", aldus voorzitter J. Bekke ring. Omdat nieuwe huurders niet zijn te vinden, en krakers altijd op de loer liggen, heeft het Philips Pensioenfonds het voormalige faculteitsge bouw aan het Stationsplein verhuurd aan studenten. FOTO LOEK ZUYDERDUIN NIEUWSLIJN Fotocamera gestolen tijdens Indoor Een tas met een fotocamera, vijf lenzen, een flitser en andere fo tospullen is gistermiddag ontvreemd uit de Groenoordhallen, waar het paardenevenement Indoor Leiden werd gehouden. De tas is eigendom van een 31-jarige Sassenheimer. De man was in de Groenoordhallen om foto's te maken voor zijn werkgever, die sponsor is van Indoor Leiden '92. Twee gewonden bij valpartij Twee Haarlemmers zijn gistermiddag gewond geraakt bij een valpartij. Het tweetal reed op een motor op de Plesmanlaan in de richting van Den Haag. In de bocht van de oprit van de rijks weg wilde de 25-jarige bestuurder schakelen. Zijn voet schoot echter van het versnellingspedaal waardoor de motorfiets on deruit gleed. Bij de val brak de bestuurder zijn pols. Hij liep ook diverse schaafwonden op, net als de 24-jarige vrouw die achter op zat. Beiden zijn overgebracht naar het AZL. Een 29-jarige Leidenaar heeft vrijdagavond in zijn woning een 28-jarige plaatsgenoot toegeta keld met een klewang. De man haalde het kapmes tevoorschijn tijdens een flinke ruzie met de bezoeker, die na een cafébezoek was meegegaan naar zijn huis. De 29-jarige man wilde met het wapen eerst zijn 24-jarige vrouw te lijf gaan, maar dank zij het ingrijpen van de bezoeker kon de echtgenote de woning ontvluchten. Vervolgens hakte de 29-jarige met de klewang op de bezoeker in. Hij zette het mes zelfs op de keel van de man, die echter kon voorkomen dat zijn hals werd doorboord. Wel werd zijn hand geraakt: een pees werd doorgesneden en al/ zijn vingers werden openge haald. r De bewoner bedreigde evön daarop ook twee politieman nen. Nadat zij hun dienstwqjj^n hadden getrokken, gaf de man zich over. Hij is ingesloten^ op het politiebureau. De bezoéker werd voor behandeling ovérge- bracht naar het AZL. den aangekleed volgens ons nieuwe concept, en'we zullen ons assortiment förs kunnen uitbreiden. Het zal de grootste De Block-vestiging; in Neder land worden". Met de huidige vestiging is het sinds de afsluiting van de Breestraat bergafwaarts gegaan. Alleen voor fietsers en voetgan gers bleef de winkel bereikbaar, terwijl met koelkasten en televi sies over straat gezeuld moest worden naar de dichtstbijzijnde parkeerplaats. „Wie zijn auto voor de deur parkeerde om de spullen in te laden, had voor hij het wist een bekeuring aan zijn broek", aldus De Block. De parkeerproblemen zijn in de toekomst verleden tijd. In het nieuwe pand heeft De Block een parkeergarage pal boven het hoofd. Tegenover de win kelruimte zijn eveneens par keerplaatsen aanwezig, zodat het over straat zeulen met ap paraten niet meer nodig zal Elektronica-winkel De Block, nu nog gevestigd op het eerste ge deelte van de Hogewoerd, gaat binnenkort verhuizen naar het voormalige Marca-pand onder de parkeergarage aan de Hooi gracht. Volgens De Block moet er nog heel wat gebeuren voor dat de verhuizing een feit is, maar in de loop van april hoopt de winkel haar nieuwe vestiging te openen. De Block, een elektronica-keten met twintig vestigingen ver spreid over de Randstad, is al ruim vier jaar op zoek naar nieuwe winkelruimte in Leiden. „Het pand aan de Hogewoerd was al jaren te klein voor ons assortiment", vertelt Peter de Block, één van de vijf broers achter de elektronica-zaak. „De ruimte aan de Hooigracht is met zijn 1000 vierkante meter ruim twee keer zo groot als het pand op de Hogewoerd. Dé winkel zal direct wor De Lange Agnietenstraat in de wijk De Camp, een buurt waar eind vorige e zijn. Het derde jaarboek van de Dirk van Eck- stichting is uit. In het boekje staan vier verhalen over onderwerpen uit de economische geschiedenis van Leiden. De Dirk van Eck- stichting is in 1987 opgericht. In 1989 verscheen het eerste jaarboek. Ir. J. Zuurdeeg geeft in het boekje een korte reconstructie van de geschiedenis van dekenfabriek 'De Blauwe klok'. Dit Leidse bedrijf was tot 1933 gehuisvest aan de Oude Singel. De auteurs P.A.J. Otgaar en J.F.J.G. Schaik deden onderzoek naar Leidse bordeelhouders in de vorige eeuw. J. Slangen beschrijft de omstandigheden waaronder de naamgever van de stichting burgemeester van Boskoop was. A. Görtz schetst de positie van de Leidse slagers tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het jaarboek kost 25 gulden en is te bestellen bij de stichting (giro 356642, tel. 225144). Op deze pagina een voorproefje van het verhaal over bordeelhouders in de negentiende eeuw. LEIDEN ERNA STRAATSMA Het rosse leven van Leiden is niet meer wat het is geweest. Eind vorige eeuw was het nog een bloeiende bedrijfstak. De legale prostitutie bereikte tus sen 1875 en 1890 een hoogte punt. Daarna nam het aantal wettige huizen van plezier snel af. De clandestiene hoererij groeide na 1890 op spectaculai re wijze en deed de erkende 'madames' de das om. Stonden er in 1890 nog acht bordeel houdsters ingeschreven, tien jaar later was dat aantal gehal veerd. In 1904 moesten de laatste drie huizen op last van de gemeente hun deuren slui ten. Om de uitwassen in de prostitu tie te bestrijden nam de ge meenteraad in 1853 een veror dening aan bestaande uit 25 ar tikelen. Daarin werden de gren zen van wel en niet toelaatbare ontucht scherp afgebakend. Zo doende ontstond er een 'legaal' en illegaal' circuit. Publieke vrouwen die volgens de regels van de gemeente ope reerden, moesten zich vanaf die tijd laten registreren. De onder zoekers P.A.I. Otgaar en J.RJ.G. Schaik hebben uit dit bestand 26 namen gehaald, 24 vrouwen en twee mannen. Ze hebben ze in hun verhaal onderverdeeld in vier categorieën: voorloopsters, wegbereidsters, matrones en dynastiebouwsters. De Ruïne Onder de categorie 'voorloop sters' verstaan de onderzoekers vrouwen die in de jaren dertig en veertig van de vorige eeuw een bordeel dreven en kort na de aanleg van het register met hun werkzaamheden zijn ge stopt of gestorven. Tot deze groep behoorden slechts drie geboren en getogen Leidse vrouwen: Geertruida Elisabeth van der Mark, Theodora Johan na van der Ven en Maria Web bers. In de periode van de voor loopsters, zo tussen 1835 en 1860, had je nog niet zoiets als een rosse buurt. Wel was er een aantal kleine concentraties bor delen. Maar de ware hoerenlo per kon overal in de stad te recht. Zo waren er op en rond de Langebrug vijf bordelen met een niet onaanzienlijke uitloper rond de Pieterskerk. Een tweede cluster bevond zich in de wijk De Camp. Er zaten verder bor delen in de Vrouwensteeg, Kod- desteeg, Barbarasteeg, Manden- makerssteeg, op de Doelen - gracht, de Apothekersdijk en de Houtmarkt. Wie daaraan niet genoeg had kon ook nog zijn toevlucht nemen tot de hoeren die zich in een koetsje naar de omgeving van de stadspoorten lieten meenemen. De bekend ste tippelzone was de Ruïne, het huidige Van der Werfpark. Hoewel er in de jaren vijftig van die eeuw veel 'adresjes' wa ren, was de prostitutie klein schalig van opzet. Bordelen tel den in de regel niet meer dan drie vier meisjes. Echt Leids De tweede onderzochte catego rie, die van de 'wegbereidsters' is wel voor het merendeel 'echt' Leids. Van de acht namen uit deze groep zijn er zeven in Lei den geboren, onder wie Wilhel- mina Overduin, Elisabeth Maria Paradijs en Elisabeth Christina Prillewetz. Deze vrouwen kon den zich meer dan hun voor gangsters bordeelhoudster noe- Wilhelmina Overduin was volgens Otgaar en Van Schaik ook de eerste matrone in het rosse leven van Leiden. Daaron der verstaan ze de groep oudere getrouwde vrouwen die 'met harde hand een stevig in de maatschappij verankerde hoe renkast' runden. Haar - minder succesvolle - collega's waren Carolina van den Ende, Antje Schenk en Wilhelmina Elisabeth van Bemmel. Vrouwen die allen zo'n dertig a veertig jaar in het vak zaten. Een van de bordelen in die tijd was De Likkepot (Lange Vrouwenkerksteeg 10). Rond 1840 veranderde de si tuatie door de komst van de Haarlemse familie Winkeler, die zo'n 35 jaar een groot gedeelte van de legale prostitutie in Lei den in haar macht heeft gehad. De onderzoekers geven overi gens niet aan waarom de Haar lemse hoeren op een gegeven moment in groten getale naar Leiden zijn getrokken. Feit is wel dat het met Leidse prostitu tie tussen 1866 en 1870 heel slecht ging. Cornelia Hermans vestigde zich als eerste telg van de Winkeler-dynastie in Leiden en heeft wellicht een aantal col lega's overgehaald ook te ver huizen. In 1871 zaten er ineens vijftien geregistreerde Haarlem se madames in Leiden. Cornelia Hermans blies de Leidse prostitutie nieuw leven in. Ze werkte zelf nooit als hoer maar beheerde binnen korte tijd vijf bordelen. Het aantal er kende huizen groeide vanaf 1875 gestaag, door toedoen van de familie Winkeler. Alle borde len van de Haarlemse clan be vonden zich in de wijk De Camp, waar de prostitutie zich na 1860 begon te concentreren. Olivetti Office vandaag dicht LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De 23 overgebleven werkne mers van het Leidse bedrijf Olivetti Office hebben van daag niet gewerkt: het pand is gesloten. Het personeel van het in moeilijkheden ver kerende bedrijf is op een on bekende plaats aan het ver gaderen over de toekomst van Olivetti Office. De 48 an dere personeelsleden die dit weekeinde te horen hebben gekregen dat er voor hen geen werk meer is, zitten thuis. Vrijdagmiddag al stonden er verhuiswagens voor de deur bij Olivetti. Die middag kreeg een aantal werknemers in Holiday Inn te horen dal ze op straat kwamen te staan. Bijna dertig mensen weigerden dat gesprek en gingen na overleg met de vakbond Unie BLHP naar huis. Volgens interim-manager N. van Batenburg is vrijdag een begin gemaakt met een interne verhuizing in het kantoorpand aan de Ver- beekstraat. „Vandaag gaan ze daarmee verder. De men sen die achterblijven, krijgen andere kamers." Vanmorgen vroeg stonden enkele 'overtollige' werkne mers voor een gesloten deur. Zij wilden gewoon aan het werk maar konden niet naar binnen. Van Batenburg: „Wij hebben iedereen laten weten waaraan ze toe zijn, schrifte lijk of in een persoonlijk ge sprek vrijdagmiddag. Deze week worden de gesprekken gevoerd met het outplace ment-bureau." De vakbonden zijn het niet eens met het sociaal plan en willen verder praten met het interim-management. Van Batenburg: „Wij hebben geen overleg meer met de bonden, daar is geen reden toe. Er ligt een goed sociaal plan." LODEN Een van de twee oudste man nen van Leiden, J. Ciere, is op 103-jarige leeftijd overleden. Ciere was vroeger werkzaam als machinist en werkte geruime tijd in het slachthuis. Tot aan zijn dood woonde hij zelfstan dig in een woning aan de De Sitterlaan.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9