Buitenland Parlement Krajina zet Babic voor blok Gevechten in Ossetië en Tsjetsjen-Ingoesjetië VS: Israël moet stoppen met kolonisatie bezet gebied Operatie Geef Hoop begint hulp Russen CIA-activiteiten moeten leiden tot val Saddam VS steunen fabrikanten tabak in buitenland Maandag 10 februari 1992 K 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO United Press International (UPI). HET PROCES TEGEN ex-Stasi-chef Miel- ke is vanmiddag in Berlijn begonnen. Miel- ke staat niet terecht wegens zijn Stasi-ver leden, maat wegens een dubbele moord uit 1931toen hij als jonge communist twee politiemannen doodschoot. Deze misdaad is nog niet verjaard. NIEUWSLIJN Doden in Zuid-Afrika Vijftien mensen zijn het afgelopen weekeinde omgekomen bij politieke onlusten in Zuid-Afrika. Volgens de politie werden on der meer in het woonoord Soweto bij Johannesburg zes mensen vermoord. In de buurt van de hoofdstad van Natal, Pietermaritz- burg, schoten onbekenden op een auto met sympathisanten van de Zulu-beweging Inkatha. Daarbij kwamen zeker v Na 36 jaar toch nog promotie Met een vertraging van 36 jaar is de 92-jarige Leopold Hartmann gepromoveerd aan de Friedrich-Schiller-universiteit in Jena in de Duitse deelstaat Thliringen. Hartmanns-dissertatie over 'cau saliteit en werkelijkheid' was in 1955 in de toenmalige DDR af gewezen om ideologische en politieke redenen. Vliegtuig neergestort: 28 doden Een vliegtuig met 50 vakantiegangers uit Frankrijk en België en 6 bemanningsleden is gisteren in Senegal verongelukt. Daarbij ziin 28 inzittenden omgekomen. Tot de doden behoren volgens Club Mediterranee, die het toestel had gecharterd, vier beman ningsleden. Het ongeluk is te wijten aan een ernstige fout van de piloot. Hij hield bij de landing de lichten in de tuin van een hotel voor die rond de luchthaven. foto epa Ulysses vlak langs Jupiter Het Amerikaans-Europese ruimteschip Ulysses is zaterdag langs Jupiter gevlogen en heeft gebruikgemaakt van de zwaartekracht van deze planeet om van richting te veranderen. Ulysses is het eerste ruimteschip dat, vanaf grote afstand, de polen van de zon gaat onderzoeken. Ulysses werd op 6 oktober 1990 gelanceerd door he^t ruimteveer Discovery. Doden bij brand voormalig kuuroord Bij een brand in een voormalig kuuroord bij Trippelstadt in de buurt van Kaiserslautern in de Duitse deelstaat Rheinland-Pfalz zijn in de nacht van zaterdag op zondag tien mensen omgeko men. Het gaat om acht kinderen uit één gezin, hun moeder en een familielid. De brand is waarschijnlijk veroorzaakt door een te warm geworden kachel. 'Veel werken en weinig eten' De oudste inwoonster van Zwitserland heeft vrijdag in Nieder- lenz (kanton Aargau) haar 110e verjaardag gevierd. De uit het Franse Nancy afkomstige Andree Fehr-De Boulay volgde het de vies „veel werken en weinig eten". De vrouw, die in haar jeugd als ziekelijk en zwak gold, woont sinds zes jaar bij haar 84-jarige zoon. ETA slaat opnieuw toe in Spanje De Baskische afscheidingsbeweging ETA heeft vanmorgen op nieuw toegeslagen. Een politieagent kwam in Murcia om het le ven, toen hij een auto inspecteerde, die met afstandbediening tot ontploffing werd gebracht. Enkele minuten eerder was de politie via een anoniem telefoontje van de aanwezigheid van de auto op de hoogte gebracht. Verlies voor Japanse regeringspartij De officiële resultaten van de gisteren in Japan gehouden tus sentijdse verkiezingen bevestigen de nederlaag van de door schandalen geteisterde regerende Liberaal-Democratische Partij (LDP). De uitslag betekent een persoonlijke nederlaag voor pre mier Kiichi Miyazawa. Aanslag op officiersclub in Istanbul Bij een bomaanslag op een officiersclub in het Turkse Istanbul zijn gisteravond vier Turkse soldaten en vier burgers gewond ge raakt. De explosieven ontploften tijdens een huwelijksreceptie. De verantwoordelijkheid voor de bomaanslag is niet opgeëist. Een onbekende man en een vrouw plaatsten de bom. Zij waren de club in de rijke wijk Fenerbahce met valse militaire identi teitspasjes binnengekomenen. Toen zij vertrokken lieten zij een tas achter. Daarin zouden zes bommen hebben gezeten, waar van er twee ontploften. Vier gewonden zijn er ernstig aan toe. Bij een aanval op een garnizoen van de nationale garde in de zich onafhankelijk noemende Zuid-Russische regio Tsjetsjen- Ingoesjetië zijn het afgelopen weekeinde zes mensen omge komen en meer dan tien ande ren gewond geraakt. In de Geor gische regio Zuid-Ossetië bra ken gisteren ook gevechten uit, zo hebben de persbureaus In terfax en Itar-Tass gemeld. In Tsjetsjen-Ingoesjetië werd volgens Interfax een gemotori seerd infanterieregiment aange vallen in de buitenwijken van Grozny, de hoofdstad van de enclave. In de Zuid-Ossetische hoofd stad Tschinvali, werd gistermor gen een regionale controlepost van het ministerie van binnen landse zaken met automatische wapens onder vuur genomen. De schoten zouden uit de rich ting van het Georgische dorp •Nikozi zijn gekomen. Komst vredestroepen naar Kroatië weer ietsje dichterbij KNIN/BELGRADO AP-UPI-AFP-DPA Het parlement van Krajina heeft gisteren ingestemd met het vredesplan van de Verenigde Naties. Daarmee lijkt de komst van vredestroepen naar de Servische enclave in Kroatië weer iets dichterbij. Milan Babic, de zelfbenoem de president van Krajina, heeft het parlementsbesluit echter verworpen. 'onafhankelijke Servische repu bliek Krajina', is tegenstander van het VN-vredesplan. Hij vindt dat de veiligheid van de Serviërs in Kroatië onvoldoende wordt gegarandeerd als het Joe goslavische leger plaats maakt voor de blauwhelmen. Hij wil een referendum over het VN- vredesplan houden. De samenkomst was bijeen geroepen door de parlements voorzitter van Krajina, Mile Pas- palj, en werd bijgewoond door Krajina's minister van binnen landse zaken Milan Martic. Ook de Joegoslavische minister van defensie Blagoje Adzic, legerbe velhebber in Krajina Milutin Babic zegt dat de bijeenkomst waarop het parlement van Kraj ina het vredesplan zal bespre ken, pas voor vandaag op de agenda staat. De vergadering van gisteren, in het dorp Glina, zou ook niet het vereiste aantal afgevaardigden hebben gehad om een rechtsgeldig besluit te Maar intussen is wel duidelijk dat Babic steeds meer onder druk komt te staan. De 41-jarige tandarts, die begin vorig jaar tot burgemeester van Krun toerd gekozen en zichzelf in novem ber uitriep tot 'president' van de Kukanjac en het waarnemend hoofd van het federale presidi um Branko Kostic namen deel aan het beraad. Kostic zei gisteren dat de 10.000 blauwhelmen die de VN in Kroatië, Bosnië-Hercegovina en Servië wil stationeren „dat gene wat' wij in deze oorlog hebben bereikt zullen bescher men". Het federale leger en Ser vische milities hebben omge- veer eenderde deel van Kroatië bezet. De Servische minister van buitenlandse zaken Vla dislav Janovic zei zaterdag dat de komst van de vredesmacht een kwestie van dagen is. Hij zei dat de VN-Veiligheidsraad zich bij het inzetten ervan niet door de bezwaren van Babic moet la ten weerhouden. De Veilig heidsraad stemde vrijdag una niem voor het inzetten van de vredesmacht, maar verklaarde dat de bezwaren van Babic nog steeds een obstakel Met in zijn hand een stok met daaraan een bungelende kartonnen kat, maakt een Serviër duidelijk dat de bankbestuurders maar beter niet in zijn handen kunnen vallen. De man was gisteren een van de vele demon stranten die in Belgrado demonstreerden tegen het bevriezen van spaarrekeningen door de regering. foto epa Levy werpt zich in strijd om leiderschap Likud De Verenigde Staten willen Is raël ertoe dwingen, te stoppen met het koloniseren van bezet Arabisch gebied. Als Israël hier aan gehoor geeft, dan krijgt het land van de Washington kre- dietgaranties. Dat heeft minister Baker (buitenlandse zaken) za- „De Israëliërs moeten een eind maken aan hun kolonisa tie, dat is ons beleid", aldus Ba ker in een vraaggesprek met de tv-zender CNN. „Als het Ameri kaanse volk ertoe wordt opge roepen extra hulp aan Israël te geven, achten wij het terecht dat die hulp wordt verleend op basis van ons beleid", voegde hij eraan toe. De VS, die volgens Baker jaar lijks „3 tot 4 miljard dollar" aan Israël geven, hebben altijd kri tiek gehad op de kolonisering van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Maar tot dus ver hebben de VS nooit effectie ve maatregelen genomen om Israël ertoe te dwingen een eind aan die kolonisering te maken. De Israëlische minister 01- mert (volksgezondheid) ontkent dat de VS uitbreiding van de ne derzettingen in bezet gebied als obstakel voor het verlenen van kredietgaranties zien. Na afloop van een ontmoeting met Baker zei Olmert dat niet is verzocht het nedejzettingenbeleid te sta ken. De Israëlische media zijn echter van mening dat de VS wel degelijke voorwaarden heeft gesteld aan het verlenen van kredietgaranties. De VS hebben als compromis voorgesteld dat wooneenheden in aanbouw mogen worden vol tooid. Israël zou hiermee ak koord zijn gegaan. De landen zijn het echter oneens over het aantal wooneenheden in aan bouw. Volgens de VS zijn dat er 9.000, volgens Israël 12.000 tot 14.000. De strijd om het leider schap van de Israëlische Likud zal worden uitgevochten tussen premier Shamir en de ministers Levy en Sharon (respectievelijk buitenlandse zaken en volks huisvesting). Levy maakte zater dagavond bekend dat hij zich in' de strijd werpt. Sharons plan nen om Shamir uit te dagen, waren al lang geen geheim meer. De Partijraad van de Li kud wijst volgende week don derdag de lijsttrekker aan. Een dag eerder zullen de leden van de Arbeiderspartij een nieuwe i kiezen. Duizenden Palestijnen hebben za terdag in de kou en de regen de begrafenis van de Palestijn Mustafa Abdalldh Akawi bijge woond. Akawi overleed woens dag in de gevangenis in Hebron, enkele dagen nadat hij had ge klaagd over martelingen door zijn Israëlische ondervragers. Onder zoek heeft inmiddels aangetoond dat Akawi aan een hartaanval is overleden. Zijn dood is volgens de onderzoekers veroorzaakt door verkalking van de aderen en niet door een te brute ondervraging. De begrafenisstoet werd nauwlet tend in de gaten gehouden door Israëlische militairen. foto epa Baker: Westen moet met miljarden bijspringen FRANKFURT/MOSKOU Op een Amerikaanse lucht machtbasis bij Frankfurt is van morgen een begin gemaakt met Operatie Geef Hoop. De eerste vijf vliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht zijn met hulpgoederen vertrokken naar de voormalige Sovjetunie. De toestellen brengen 250.000 kilo voedsel en medicijnen naar Moskou en St. Petersburg. Tot de internationale hulp voor het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten is besloten tij dens een topconferentie van 47, voornamelijk westerse, landen in Washington. In totaal zullen 54 vluchten, goed voor twee miljoen kilo goederen, worden gemaakt naar alle GOS-repu- blieken. Georgië, dat zich (nog) niet bij het GOS heeft aangeslo ten, valt vooralsnog buiten de boot. De vertrekkende -vliegtuigen zullen uitgeleide gedaan wor den door de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Baker, zijn Duitse collega Gen- scher en Portugees Joao Deus Pinheiro, die momenteel EG- voorzitter is. Baker zei vanmorgen dat de rijke geïndustrialiseerde landen wellicht met miljarden dollars moeten bijspringen om Rusland te helpen zijn munt te stabilise ren. Maar dat kan alleen gebeu ren als Moskou eerst een ge loofwaardig economisch her vormingsprogramma aan neemt, aldus Baker. Washing ton zal er eind april, wanneer het bestuur van het Internatio nale Monetaire Fonds bijeen komt, op aandringen dat Rus land als lid wordt opgenomen. De regeringsleiders van de GOS-landen zijn er zaterdag in Moskou niet in geslaagd kno pen door te hakken over nijpen de economische en militaire kwesties. Dat kwam vooral doordat Oekraïne geen verte genwoordiger naar het overleg wilde sturen. Wel ondertekenden de tien anderen plus Georgië een serie akkoorden over samenwerking op het gebied van energievoor ziening, milieu en transport. Rusland zal namens deze elf het grootste deel van de Sovjet schuld afbetalen, nieuwe lenin gen zal sluiten en handel zal voeren tegen wereldmarktprij- De Amerikaanse geheime dienst CIA heeft 30 miljoen dollar (54 miljoen gulden) beschikbaar ge steld voor illegale activiteiten die moeten leiden tot de val van de Iraakse dictator Saddam Hussein. Dat heeft de krant Los Angeles Times gemeld. Presi dent Bush had al eerder aan het Amerikaanse Congres laten we ten de druk op Saddam te zul len opvoeren. De president wilde de berich ten in de krant niet bevestigen maar zei heel graag te zien dat „hij (Saddam) snel verdwijnt". De stafchef van het Witte Huis, Skinner, zei gisteren in een vraaggesprek met de Ameri kaanse tv-zender ABC dat de val van Saddam onvermijdelijk is. Volgens de berichten zal het geld worden aangewend om de contacten met oppositiegroe pen te versterken en de propa ganda tegen het regime in Baghdad op te voeren. Van di recte militaire hulp aan de op standige shi'ieten in het zuiden en de Kurden in het noorden is geen sprake. Verder hebben de VS er bij hun bondgenoten in het Midden-Oosten op aange drongen de handelsboycot te gen Irak te versterken, aldus de Amerikaanse krant Washington Post. CIA-chef Gates reist momen teel door het Midden-Oosten en ontmoet onder meer de Saudi- sche koning Fahd en de Egypti sche president Mubarak. Vol gens persberichten zal daarbij worden gesproken over politie ke, militaire en geheime opera ties die de val van Saddam moeten bevorderen. WASHINGTON «AP Het Amerikaanse ministerie van landbouw gaat tabaksfabrikan ten dit jaar met 3,5 miljoen dol lar steunen bij hun pogingen om overzeese markten binnen te dringen nu het roken in de VS steeds minder populair wordt. „Er is een aanzienlijke groep mensen die rookt in de wereld en er is een stijgende vraag naar een sigaret van hoge kwaliteit waar Amerikaanse tabak in ver werkt is", zo verklaarde Kirk Wayne, president van Tobacco Associates, een organisatie van tabaksboeren uit net zuidwes ten van de VS. Tobacco Associa tes heeft tussen 1987 en 1991 al 3,6 miljoen dollar overheidsgeld VS sinds 1947 beschermer van Saudi-Arabië WASHINGTON Rtr besteed aan de bevordering van het gebruik van Amerikaanse tabak in Turkije, Zuid-Korea en Taiwan. Gezondheidsactivisten en le den van het Congres hebben zich tegen de plannen van het ministerie van landbouw ge keerd. „Ik denk dat het de ex port van deod is. Het is niet al leen een verspillend program ma, het is een dodelijk pro gramma", aldus afgevaardigde Kostmayer, een Democraat uit de staat Pennsylvania. In het afgelopen jaar hebben de VS naar schatting voor onge veer 1,5 miljard dollar aan tabak geëxporteerd. In 1990 was dat nog 1.4 miljard dollar. Het doortastende optreden van de Verenigde Staten na het uit breken van de Golfcrisis om Saudi-Arabië te beschermen, is niet enkel ingegeven door de Iraakse invasie van Kuwayt. De Amerikaanse regering verplicht te zich al in 1947 Saudi-Arabië bij te staan als het koninkrijk van buitenaf zou worden be dreigd. Dat heeft ,het Ameri kaanse dagblad Washington Post gisteren gemeld. President Harry Truman zeg de in 1947 de Saudische koning Ibn Saud Amerikaanse steun toe mocht de soevereiniteit van Saudi-Arabië gevaar lopen. Trumans toezegging blijkt uit een speciaal telegram van het ministerie van buitenlandse za ken dat tot op heden als „topge heim" werd bewaard. De Washington Post heeft nu de hand weten te leggen op ge heime documenten waaronder het bewuste telegram. De toen malige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Robert Lovett verwijst in het telegram naar de belofte van Truman wanneer hij stelt dat „één van de grondslagen van het Ameri-* kaanse beleid met betrekking tot het Midden-Oosten is, de onvoorwaardelijke steun aan de territoriale integriteit en politie ke onafhankelijkheid van Saudi- Arabië". In het telegram zegt Washing ton toe daadwerkelijke stappen te ondernemen tegen eventuele aanvallers van Saudi-Arabië. „Mocht Saudi-Arabië door een land worden aangevallen of be dreigd dan nemen de Verenigde Staten, via.de Verenigde Naties, krachtige maatregelen om een dergelijke agressie tegen te gaan", zo vervolgt Lovett. 'Rechterhand Goebbels woont in Argentinië BUENOS AIRES IPS Een naaste medewerker van Jo seph Goebbels, Hitiers minister van propaganda, leeft nog steeds en woont in Argentinië. Dat heeft de voormalige minis ter van economische zaken, Ro berto Alemann, gezegd in een interview met het Argentijnse tijdschrift Somos. Het gaat om Wilfried von Oven, die na zijn werkzaamheden voor Goebbels, hoofdredacteur was van Freie Presse, een dagblad dat werd ge publiceerd door gevluchte na- Gedurende de twee eerste re geringsperioden van de Argen tijnse president luan Peron (1946-1955) konden veel nazi's een toevlucht vinden in Argen tinië. Daarvoor hadden ze een hulporganisatie opgericht die 'Kameradenberg' heette. Op het ministerie van buitenlandse za ken bevinden zich volgens Ale mann documenten die bewij zen in welke mate Peron de ge vluchte nazi's heeft geholpen. Vorige week maandag onder tekende president Menem een decreet dat de archieven van de politie vrijgeeft die de hulp van Peron aan de nazi's documen teren. In hetzelfde decreet wor den alle andere archieven met documenten die op deze zaak betrekking hebben openbaar gemaakt

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4