Sport PROFICIAT LEIDEN FOTOM KOMT ERAAN... p Schandalen te over in atletiek Vermond snelt naar zilver op 400 en 800 meter FOTOM Maandag 10 februan 1992 Redactie: 071-161100 Eindredactie: ROB VAN DER ZANDEN Vormgeving: HENK BUIS 25 NIEUWSLIJN Yvonne van' Dorp tevreden LEIDEN - Yvonne van Dorp testte zich afgelopen weekeinde met succes voor de Nederlandse Kampioenschappen indooratletiek volgende week in Den Haag. De atlete van AV Holland kwam op de 200 meter tol een tijd van 24,6. Dit was goed voor de derde plaats, 0,9 seconde achter winnaar en trainingsgenote Gretha Tromp. Winst Noordwijkse bowlers LEIDEN - Het bowlingteam van restaurant Bon Bon in Noord- wijk heeft de koppositie in de derde klasse met succes verde digd. De Noordwijkers wonnen twee van de drie confrontaties. De grote concurrent voor de kampioenstitel Molenaar uit Sas- senheim werd met 2-1 verslagen. Ook DAVO uit Haarlemmerlie- de kon het tegen Bon Bon niet bolwerken: 3-0. Outsider Black- Out uit Leiden wist de Noordwijkers verassend genoeg wel te verslaan, met maar liefst 3-0. Bij Bon Bon waren Plezier (1168) en De Mooi(1050) de uitblinkers. Met nog twee wedstrijden te gaan heeft Bon Bon nog een punt voorsprong op nummer twee Molenaar. Karateka's in de prijzen LEIDEN - Vier karateka van de vereniging lurojin uit Leiden zijn gisteren op de Zuid-Hollandse kampioenschappen in de prijzen gevallen. In Puttershoek werd Katja Hueso tweede bij het vrou wen kata. Pieter Vermond haalde een derde plaats in de klasse tot 75 kilo, evenals Robert Jan Schippers in de klasse tot 80 kilo. Zilver was ervoor Ruben Bodo in de categorie tol 70 kilo. Peter van de Berg viel met een vierde plhaats net buiten de prijzen. Van de Berg plaatste zich met dit resultaat wel voor de nationale kampioenschappen op 1- maart in Nieuwegein. Leidse tennisjeugd onderuit LEIDEN - Bij de nationale tenniskampioenschappen voor junio ren tot en met 12 jaar heeft van het district Leiden alleen Henrik Kroon het verder geschopt dan de eerste ronde. Hij verloor in de tweede serie tegen qualifier Charles Sitteur in drie sets: 6-4,4-6, 4-6. De overige tennissers uit de regio - Martine Griekspoor, Martine Willems, Lizzy van Ruiten en lurriaan de la Bey - verlo ren allen hun eerste partij. Hersenschudding keeper Josten EMMEN - Doelman Jac losten is voorlopig uitgeschakeld. De handbal-international ontbrak zaterdag en gisteren in de dub- belinterland van Oi^nje tegen Egypte wegens een lichte hersen schudding. Bondscoach Guus Cantelberg verwacht dat de routi nier binnen een week fit is. Josten liep de blessure afgelopen donderdag op tijdens de competitiewedstrijd tegen Hermes. Hij kreeg een bal tegen zijn hoofd. Cirkelloper Vlijm, lange tijd op non-actief door een enkelblessure, hervat vandaag de training. Volgens Cantelberg is de robuuste Amsterdammer op tijd fit voor het WK-kwalificatietoernooi dat op 19 februari in Oosten rijk begint. Duits aanbod voor Weerman EMMEN - Harrie Weerman, die eind dit seizoen na elf jaar Haka E&O als trainer/coach verlaat, heeft een aanbod van de Duitse regionalligaclub Emsdetten. De assistent van handbal-bonds- coach Guus Cantelberg maakte afgelopen donderdag bekend dat hij na een decennium is uitgekeken in Emmen. Hij zoekt een nieuwe uitdaging. „Ik heb het aanbod in overweging. Ook Ne derlandse clubs hebben hun interesse getoond", aldus Weer- Het rumoer om de „affaire Ben Johnson" is nauwelijks verstomd of de internationale atletiek is opnieuw opge schrikt door een schandaal. Tweevoudig wereldkampioe ne op de 100 en 200 meter Katrin Krabbe, Grit Breuer, zilver bij het WK in Tokyo op de 400 meter en Silke Möl- ler, de tweevoudige sprint-wereldkampioene van 1987, hangt een schorsing van vier jaar boven het hoofd wan neer blijkt dat inderdaad met hun urinestalen is ge knoeid. DEN HAAG Het 39ste toernooi om de Duit se indoortitels in Karlsruhe was geheel in de ban van de doping- affaire. Het Duitse boulevard blad 'Bild' meldde vrijdag dat met de urine van Krabbe, Brèu- er en Möller was geknoeid om dat de urinestalen na een eerste controle zo identiek waren dat zij van één en dezelfde persoon afkomstig kunnen zijn. De Duit se atletiekbond (DLV) reageerde vrijdag nogal overhaast door het drietal voorlopig te schorsen hoewel geen verboden midde len bij de eerste test waren aan getroffen. Ook de contra-expertise, die zaterdag door de inderhaast uit Albertville terugkeerde profes sor Donike in Keulen werd ver richt. leverde geen verboden stoffen op maar bevestigde wel dat de indruk dat de urinestalen van één persoon afkomstig zijn. Tijdens het trainingskamp in Stellenbosch in Zuid-Afrika was op 24 januari ook een urinestaal genomen van de 800 meter loopster Sigrun Grau. Dit ge beurde op verzoek van de DLV door Zuidafrikaanse artsen. De urine van Grau bleek niet alleen 'schoon' te zijn maar ook een normaal beeld te vertonen. Zaterdag moest de DLV de schorsing, die met terugwer kende kracht tot 31 januari was opgelegd, opheffen. Dit gebeur de nadat de commissie van be roep was ingeschakeld door SC Neubrandenburg, de club van het drietal voorlopig geschors ten. Krabbe (60 m, 7,11) en Breuer (200 m, 22,71 wonnen gisteren beiden hun nummer. Heike Henkei brengt het indoorwereldrecord hoogspringen op 2 meter en 7 centimeter foto epa Volgens professor Donike is komen vast te staan dat aan de urinestalen geen chemisch mid del is toegevoegd. Een mogelijk heid is dat de Zuidafrikaanse arts, die volgens de voorschrif ten „knie aan knie" aanwezig was bij het afgeven van de urine gemanipuleerd is. Chris Hat- tingh, de voor de dopingcontro le verantwoordelijke, heeft ver klaard dat het mogelijk is dat de atletes hun blazen tevoren had den geleegd en vervolgens met 'vreemde' urine gevuld. Profes sor Donike verklaarde zaterdag dat hij volkomen normale urine had onderzocht, die wat alle pa rameters betreft absoluut iden tiek was en van één persoon af komstig moet zijn. In Karlsruhe werden enkele voortreffelijke prestaties gele verd. Heike Henkei, de Europe se- en wereldkampioene hoog springen werd wereldrecord houdster indoor door in haar derde poging over 2,07 meter te gaan. Zij onttroonde na vier jaar de Bulgaarse Stefka Kostadino- va, die 2,06 meter op haar naam had staan. Kostadinova is nog wel wereldrecordhoudster in de open lucht met 2,09 meter. Dat record en de Olympische titel zijn de twee grote doelen van Heike Henkei dit zomerseizoen. Dieter Baumann, de nummer twee op de 5000 meter van het WK in Tokyo, won in Karlsruhe twee nummers kort na elkaar. Eerst de 1500 meter in 3.37,83 kort daama de drie kilometer in 7.51,77. Ralf Sonn evenaarde de beste wereldseizoenprestatie hoogspringen bij de mannen met 2,35 meter. Heike Drechsler sprong bij de vrouwen 7,03 me- In Glasgow kwam de beste prestatie op naam van sprinter Jason Livingston, die op de 60 meter met 6,51 seconden het Europese record van landge noot Linford Christie evenaar de. Merlene Ottev bleef op de 60 meter met 7,04 seconden slechts vierhonderdste verwij derd van Nelli Coomans we reldrecord. Bij internationale meerkamp- wedstrijden in Sofia deden de Nederlandse vertegenwoordi gers het uitstekend, luniore Anouk van Diessen won de vijf kamp \TOUwen met een totaal van 4039 punten. De Apel- doomse verbeterde het totaal van 4024 punten, waarmee zij op 18 januari in Zwolle natio naal kampioene en record- houdster werd met vijftien pun ten. De 24-jarige Japanse atleet Shuichi Morishita heeft gisteren de marathon van Tokyo gewon nen in 2 uur. 10 minuten en 19 seconden. Hij liep 400 meter voor de eindstreep weg bij zijn landgenoot Takeyuki Nakaya- ma, de enig overgebleven con current. en sloeg een gaatje van zes seconden. De kleine Morishita versloeg de slungelachtige Nakayma vo rig jaar ook al in de marathon van Beppu-Oita. Met 2.08.53 nestelde hij zich bij die gelegen heid bovehaan «ie wereldrang lijst van 1991. De 32-jarige Na- kayama kwam voor het eerst weer aan de start sinds hij uit viel bij het wereldkampioen schap in eigen land. Beste buitenlander in Tokyo was de Mexicaan Maurilio Cas tillo die met 2.11.03 vierde werd. De Japanner Toshiyuld Hayata was een half minuutje eerder binnen gekomen. De Britse veteraan Hugh Jones (36) was de snelste Europeaan. Hij finishte net binnen de 2.14 als negende. De Ethiopiër Belavneh Densimo, dankzij zijn officieuze wereldrecord van 2.06.50 de fa voriet, gaf na 31,7 Idlometer op. DEN HAAG WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER Drie atleten van Leidse clubs namen afgelopen weekeinde in totaal vijf me dailles mee naar huis bij de NK indoor atletiek voor A- en B-junioren in het Haagse Houtrust Sport. Absolute uit blinkster was Bianca Vermond met zil ver op zowel de 400 als de 800 meter. Vooraf had Vermond slechts gehoopt op één medaille omdat het lopen van de finale van de 800 meter niet de combineren zou zijn met haar hoofd nummer, de 400 meter. Nu op zater dag de 800 meter in één keer een finale werd, kon zich mét de atlete van AV Holland (en met Bataafse Saskia En gels) een spectaculaire wedstrijd ont wikkelen. Door het hoge aanvangstempo vormde zich al snel een kopgroep van drie, waaronder Vermond. Voor de op afstand gezette Engels keerde het tij pas toen ze halverwege begon aan een opzienbarende opmars. Pas in de laatste bocht werd het pleit beslecht. Vermond werd achter de ongenaakba re Van Cadsand tweede in een toptijd van 2.14,32 en Engels snelde naar het brons met 2.16,62. Voor beiden bete kende dit een persoonlijk record. Op de 400 meter toonde Vermond weer haar doorzettingsvermogen. Pas in de laatste meters rukte ze op naar de tweede plaats, twee honderdsten vóór favoriete Kranendijk. Voor Fabian van den Barselaar liep alles in de Houtrust ook perfect. Na met 22,90 de derde tijd te hebben gelo pen in de series van de 200 meter, trad Van den Barselaar aan als één van de favorieten voor de finale. Dit bleek te recht. De in Wassenaar woonachtige atleet bedwong zijn wedstrijdspanning en snelde met 22,89 naar de derde plaats. Verlost van de noodzaak te moeten presteren ging het op de 400 meter nog beter. Een spannende eindsprint bracht hem zijn tweede bronzen me daille. Behalve medailles waren Leidse atle ten ook goed voor verschillende eervol le finaleplaatsen. Paul van der Lely en Bas van Kooperen werden met respec tievelijk 4,20 en 3,60 beiden vijfde bij het polsstokspringen jongens A en jon gens B. Van der Lely sprong daarmee twee decimeter hoger dan ooit. Van Kooperen verbeterde zich zelfs met maar liefst drie decimeter. Voor de eerstejaars B-junior lijkt daarmee op termijn veel mogelijk op het moeilijke polsstokspringen. Dat het met zijn snelheid goed zit blijkt uit zijn zestig meter-tijd van 7,71, overigens precies 0,01 seconde langzamer dan clubge noot Casper Ong. Ong haalde op de 60 meter horden de halve finale (9,04). De derde vijfde plaats van AV Holland was voor kogelstoter Koen Hamers. Met 13,83 verbeterde hij zijn eigen clubre cord met ruim een halve meter. Gezien de 14,14 van de nummer drie was de kans op een medaille bepaald niet denkbeeldig. Koster De Bataven moesten het naast Saskia Engels het meeste hebben van de B-ju- niores. Marlies Koster en Elsemieke Roksnoer waren van hen de sterksten. Koster reikte op de 60 meter horden tot de halve finales met waarin ze met 8,27 sneller was dan ooit. Dit was ze ook op de 60 meter horden met haar clubre cord van 9,53. Wrang was het dat ze met deze tijd precies één plaats en één honderdste van een seconde te kort kwam voor de finale. Roksnoer deed het het beste op de 200 meter. Na haar serietijd van 26,83 behaalde ze in de B-finaJe de vijfde plaats met 27,16. A-junior John van der Wulp was de laatste Bataaf die een (B-)finale haalde. Op de 400 meter werd Van der Wulp elfde. Zijn snelste tijd van 52,04 liep hij in de series. Dit betekende meteen een clubrecord. Zo'n record was er ook voor Rens Bouman. Op de 60 meter horden snelde hij naar 9,02. loop de Haan tenslotte was rap op de 60 meter vlak. Een tijd van 7,55 en een plaats in de halve finale wijzen op mogelijkhe den voor deze junior B. Van de niet-Leidse verenigingen viel dit keer het Voorschotense AV Rand stad Sport in positieve zin op. Nienke Eygenraam drong op de 60 meter hor den zelfs op verrassende wijze door in de finale 60 meter horden meisjes B. Tot driemaal toe was ze sneller dan ooit. De progressie stopte pas bij 9,38, goed voor een uitstekende zesde plaats. Hazeleger is in goede doen LEIDEN WILMAR KORTLEEVER ATLETIEKMEDEWERKER Katwijker Jan-Dirk Hazeleger bewees gisteren in de Marquet- telop dat de uitstekende presta ties van de afgelopen weken geen gelukkige uitschieters zijn geweest. De Katwijkse Bataaf le verde met een tweede plaats in 1.05,10, slechts twee seconden achter John Vermeule, de vierde topprestatie in evenzoveel wed strijden. Jan-Dirk Hazeleger is de laatste weken in zeer goeden doen. Aan de reeks goede tijden en mooie klasseringen voegde de pupil van Bram Wassenaar afgelopen weekeinde een goede halve marathon toe. Vanuit een kopgroep van drie man met John Vermeule en Michel de Maat moest De Maat halverwe ge de race lossen. In het duel dat ontstond raakte Vermeule de. Katwijker slechts enkele kilo meters echt kwijt, want in de slotfase liep Hazeleger nog sterk in zodat het verschil op de lijn slechts twee seconden bedroeg. „Dat ik net als vorige keer met Aart Stigter, nu bij John Vermeule goed kon bijblijven betekent gewoon dat het onge lofelijk goed gaat de laatste tijd. Ik verwacht dan ook nog wel wat van de twee grote wedstrij den van het naseizoen; de 20 van Alphen en de Cit-Pier-Ci- ty," meldt Hazeleger. Het per soonlijk record van 1.05,10 is dan ook niet het einde. „Ik ver wacht dat als ik met in de be ginfase kan inhouden, ik deze tijd in de CPC nog aanzienlijk kan verbeteren." Spartaan Willem Boon deed het ook uitstekend onder de koude en winderige omstandig heden in Heemskerk. Boon werd met zijn tijd van, 1.08,10 zesde. Op donderdag 13 februari is het zover. FOTOM 'de meest veelzijdige foto- lijstenshop van Nederland' óók in Leiden. Hartje binnenstad natuurlijk: Haarlemmerstraat 153. DE BETERE KLEURENFOTO'S FOTOM: de alleskunner op fotogebied. Rekent u maar op optimaal ontwikkelen afdrukken van uwkleurenfilms tegen scherpe prijzen. UNIEKE LIJSTENKOLLEKTIE FOTOM heeft een unieke kollektie lijstprofielen in een waaier van kleuren. In zowel standaard- als afwijkende formaten. Ontdek dat inlijsten niet duur hoeft te zijn. FOTOM-pasfoto's: klaar terwijl u wacht, prima verzorgd en prijsaantrekkelijk! DE, MEEST VEELZIJDIGE FOTO- LIJSTENSHOP VAN NEDERLAND HAARLEMMERSTRAAT 153 LEIDEN TT 071-128494 Oefenwinst van handballers zegt coaeh niet veel Bondscoach Guus Cantel berg relativeerde tenslotte het resultaat. Na de duhbele winst op Egypte (26-19 en 24-19) in Dordrecht en F.ni- men benadrukte de Lim burgse handbaltrainer dat niet uit het oog diende te worden verloren dat het oefenpartijtjes waren. „We mogen niet vergeten dat het oefenduels zijn", stel de Cantelberg realistisch vast. „Voor het WK kwalifl- ciatietoernooi staan we nog steeds op nul punten." Iets minder dan zes weken voor het begin van het wereld kampioenschap in Oosten rijk vertoont de nationale ploeg progressie. Dal bleek uit de sparringpartijen met de F.gyptenaren, Afrikaans kampioen en derhalve verze kerd van deelneming aan de Olympische Spelen. Oranje lijkt mentaal sterker geworden, laat minder gauw bij tegenslag het hoofd han gen en bovendien heeft Can telberg voor iedere positie een dubbele bezetting. „Ik heb de mogelijkheden tot wisselen. Voor iedere plek een alternatief. Ik ben niet van een of twee spelers af hankelijk", meende de 51-ja rige ümhurger. Zaterdag in Dordrecht speefde Nederland bij vlagen zelfs uitstekend. Legde de beweeglijke en onvoorspel baar handelende Afrikanen hun wil op. De schutters Hagreize. Veerman en Groe ner waren zoals Cantelberg het noemde angstaanjagend trefzeker. Gisteren in Emmcn

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25