Sport Fides Pacta toont zijn ware gezicht Grasshoppers neemt plaats op slachtbank De Ruyter zorgt voor opluchting bij Leiden Geen revanche Bollenstreek Grote problemen voor Pernix Maandag 10 februan 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN 23 Schreuder trainer De Danaïden LEIDEN BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER Ruud Schreuder wordt de nieuwe trainer/coach van De Danaï den. De 32-jarige Amstelvener volgt bij de Leidse overgangsklas- ser janko Breedveld op, die na bijna drie seizoenen in mei af scheid neemt. Schreuder is oud-speler van Allen Weerbaar en stond met het eerste team van die Amsterdamse club ooit in de zaalfinale in Ahoy'. Ervaring als trainer deed hij op bij Sirius in Amsterdam en het Haarlemse Oosterkwartier, waar hij thans werkzaam is. KATWIJK MARTIN HOEKSTRA Voor de vrouwen van Olivetti Grasshoppers is de basketbal- competitie zo goed als voorbij. Tot die conclusie kwamen de bezoekers van de zaterdag ge speelde wedstrijd tussen de Kat- wijkse vrouwen en Festo Voor burg. Na een ruststand van 30- 46 ging de thuisploeg met maar liefst 50-81 het schip in. De eerdere ontmoetingen tussen Grasshoppers en Voor burg waren op zich aardige duels. Beide keren bleef Grasshoppers goed in het spoor om pas in het zicht van de fi nish het spoor bijster te raken. Dit keer was dat niet het geval. De Voorburgse vrouwen van Grasshoppers mannnen-coach Lace Strong namen meteen een 0-8 voorsprong. Door enkele scores van Marianne Schuit en sterk spel van routinier Anja Kuyt krabbelde de thuisploeg nog wel overeind, maar echt ge vaarlijk werd het nauwelijks. Grasshoppers kreeg genoeg mogelijkheden om het duel een ander aanzien te geven, maar er werd onzorgvukdig met de bal omgesprongen of er werd ge woon een slecht schot geno men. Dan was Voorburg er aan de andere kant als de kippen bij om twee makkelijke punten te verzilveren. Vooral Jolanda Hoolboom en Inge ten Vaar- werk speelden voor de bezoe kende formatie een puike pot. Dat was ook toe te schrijven aan de spelwijze van de Katwijksen. Natuurlijk kreeg Annet Keur de meeste aandacht - zij is top schutter van Voorburg en een van de beste centers in de com petitie - en werd zij redelijk in bedwang gehouden door Marie José Allers. Dat liet wel ruimte aan de andere Voorburg-speel sters, die dat knap oplosten. Bij rust (30-46) was er dan ook amper meer sprake van wedstrijd. Voorburg speelde enigszins plichtmatig het duel uit en van Grasshoppers kon ook niet meer verwacht worden dat de ploeg nog terug zou ko men. Wellicht dat het langs de kant blijven van een pas ge trouwde, zieke Marja van Duijn daar ook debet aan was. Feit was wel dat het niet echt leuk om te zien was. Voor het vervolg van de Elite A valt ook niet veel meer te ver wachten van Grasshoppers. De formatie van de scheidende oe- fenmeester Han Wallaart staat rotsvast op de vijfde plaats, op ruime voorsprong van Gronin gen en op evenzeer ruime ach terstand van Tonego. Een plaats bij de laatste vier lijkt dus nu al uitgesloten. Dat doet echter niets af aan het feit dat een vijf de plaats wel het hoogste is wat Grasshoppers in die jaren eredi visie heeft mogen behalen. En dat had op voorhand niemand verwacht. Scores Grasshoppers: Anja Kuyt 18, Marie José Allers 9, Marianne Schuit 8, Simone van Meurs 5, Heieen van Duyn 4, Ada Kraayenoord 4, Annet van der Plas 1Violeta Stojanovic 1 toet de Ruyter bracht met zijn laatste score Lu ba LeideVi weer in vp^iigjpr vaarwater. ifOJO ARCHIEF LEIDEN «JAN BROUWER DE KONING MEDEWERKER Een dubbeltje op zijn kant, de zege van Luba Leiden op Loko- motief. Loet de Ruyter toonde in de laatste minuut zijn koel bloedigheid door bij 74-74 de bal in het netje te mikken. Ver zilverde daarna ook nog de bo nus, waarna een bescheiden feestje kon beginnen. Immers, behalve het on genaakbare en ongeslagen Go- ba, verloren de directe concur renten van Leiden. Celeritas ging over de knie bij Beverwijk, en met Lokomotief rekende Lei den zelf af. De kaarten lijken derhalve gunstig geschud voor de formatie van Bert Samson. Laatstgenoemde blaast echter nooit hoog van de toren, en zal pas zijn handen de lucht inste ken van vreugde als de laatste wedstrijd is gespeeld. Vandaar dat er in het Leidse kamp nog niet over promotie wordt ge rept. Leiden en Lokomotief hielden elkaar voortdurend in even wicht. De thuisclub kreeg slechts in de fase na rust (35-33) de mogelijkheid om 10 punten voorsprong te nemen. De for matie uit Rijswijk sloeg terug, en dichtte het gat door goed uit gevoerde pressing. De paar honderd fans in de Vijf Mei-hal kregen een ongekend spannen de finale voorgeschoteld, waar in Leiden, dankzij De Ruyter aan het langste eind trok. Sco res Leiden: Erik van de Maas 21, De Ruyter 14, Zevenhoven 12. van Grasshop- eigen huis kans loos tegen het hoger geklasseer de Rowic. De Dordtse ploeg, met ex-Leiderdorp-speler Alto- nio Campbell als absolute uit blinker, had het in de eerste tien minuten knap benauwd. De Katwijkers namen een 24-21 voorsprong. Grasshoppers kreeg vervolgens achttien punten op rij tegen, met als gevolg einde wedstrijd. Via een ruststand van 30-46 werd het uiteindelijk 72- 92. Verheugend voor de Katwij kers, geteisterd door een blessu- replaag, is dat Lace Strong zich weer beschikbaar heeft gesteld als speler. Scores Grasshop pers: Van der Mey 15, Hoekstra 11, K. Messemaker 11, Potters 10 Een overspannen scheids rechter maakte zaterdag een vroegtijdig einde aan het duel tussen Akrides 2 en Lisse. Leids man West gaf twee minuten voor tijd Lisse-coach Gerard van der Worp een technische fout en sommeerde hem te gaan zitten. Van der Worp be vond zich echter in zijn coach box, een gebied waarbinnen de coach de baas is, en negeerde het gebod. West, gesteund door hoofdscheidsrechter Saltzman, dreigde daarop, als Van der Worp niet gauw door de knieën zou gaan, het duel te staken. De Lisse-coach hield voet bij stuk, zodat het duel bij een 58-48 stand werd afgebroken. Het scheidsrechtersduo gaf na af loop toe fout te hebben gehan deld. Scores Lisse: Jan Koek 10, Paul Ruigrok 9. In de strijd om de tweede plaats in de tweede klasse van het rayon West deed Blitz prima zaken. De ploeg van Sid Bruin- sma denderde over Binnenland heen (83-61). Uitblinker bij de Voorschotenaren was Carl Hu- gens. De Leidenaar was zelden op een fout te betrappen, scoor de 19 punten en pakte 7 re bounds. Blitz had in de rust de zege reeds in de zak: 44-28. Na rust stond Binnenland even op een achterstand van 30 punten. Bruinsma denkt het gaatje met koploper Dunckers nog te kun nen dichten. Scores Blitz: Hei debrecht 20, Hugens 19. De Lisser-vrouwen begonnen hun klus tegen Canadians slecht. Na een minuuut keek de thuisclub reeds tegen een 0-5 achterstand aan. De fysiek ster ke Amsterdammers hielden tot het rustsignaal gelijke tred met Lisse. Lida Hogervorst brak pal daarna de wedstrijd open door twee driepunters te produceren. Even later volgde Joke van der Heuvel dit voorbeeld. Canadi ans kon Lisse slechts met licha melijk geweld van zich af hou den. Een foutenlast was het ge volg. Lisse profiteerde en be paalde de eindstand op 70-51. scores Lisse: Van der Heuvel 19. Van Ruiten 11, Lindaard 9. MSV, koploper in de promo tiedivisie, liet geen veer in de topper tegen Rotterdam-zuid. De Noordwijk.se vrouwen we zen de Rotterdammers gedeci deerd terug: 69-56. Zeker in ver dedigend opzicht speelde MSV een puike pot. MSV heeft nu een voorsprong van vier punten op de achtervolgers Rotterdam Zuid en BCA'60, en heeft nog een inhaalduel voor de boeg. Scores MSV: Sluis 25, Van der Salm 14, Van der Put 12. Top won nipt van Rheko: 16-17, terwijl De Danaïden verloor van Futura: 20-16. Fides Pacta versloeg IJssel- vogels met 14-13. Fiks pak te de punten tegen Fiducia: 18-13. De Algemene ver loor van Diamco:ll-7. LEIDEN KLAAS BOSMAN KORFBALMEDEWERKER De eerder behaalde 23-10 score kon TOP tegen degradatiekan didaat Rheko niet herhalen. On danks de opmerkelijke hoeveel heid strafworpen die de Rhe- dense ploeg kreeg toebedeeld, miste het de kracht om TOP te verslaan. Vier treffers van Frank Nijenhuis brachten de eerste marge (4-6), die door Aad Wie- gerink in stand werd gehouden, waarop een 7-8 ruststand volg de. Dubieuze beslissingen van de leidsman haalde TOP uit het spel en leidde tot een onver wachte 10-10. TOP herpakte zich tijdig en doelpunten van Chantal van Duijn (voor Barba ra Romsom; blessure) en Gerco Langelaan (3x) brachten een nieuwe marge. Rheko had goe de hoop bij 14-14, maar door langere aanvalsopzetten ont nam het team van Theo Korpo raal deze illusie. Nijenhuis voer de zijn produktie op tot negen treffers (14-17). Rheko kwam nog tot 16-17. Vechtend voor lijfsbehoud startte De Danaïden goed tegen Futura. De vlotte achterstand werd in de loop van het eerste bedrijf ingelopen en Barbro Heijman scoorde 6-6. Daar leek de Breedveld-brigade door te drukken. Doelpunten van Eric Kromhout en Monique Slinger land leidden naar 8-9, waarna de score lang in evenwicht bleef. Ruststand: 12-12. In de tweede helft faalde het eerste aanvalsvak compleet. Geen enkele keer werd de korf- opening gevonden. Daarnaast werd in de verdediging een aan tal onvergeeflijke fouten ge maakt. Gevolg was dat Futura wegliep naar 17-13. De 17-15 (Heiko Locher 7x) werd direct ongedaan gemaakt, waarna Futura moeiteloos op de 20-16 zege afstevende. Op de 18-13 overwinning van Fiks tegen Fiducia viel niets af te dingen. De bezoekers brach ten zichzelf in de problemen door zich steeds terug te laten vallen in de verdediging bij een schotpoging van Fiks. De moge lijkheden die dat opleverde wer den goed door het Vreeken- vlaggeschip benut. Na een kwartier prijkte er 6-3 (Jaap Rietdijk) op het scorebord. Een voorsprong die niet meer werd aangetast. Twee scores van Matthijs de Visser en Marieke Jansen voor de pauze leverden een 10-5 stand op. Direct na de hervatting bracht Gwenny de Best de stand op 12-6. Een im- produktieve periode bracht het jubilerende Fiks (65 jaar) even van slag (12-10), maar Tanja Huizing (3x) doorbrak de ban en de daaropvolgende scores van Marleen Boomgaard en Theo Vreeken brachten Fiks buiten bereik. Omzettingen Fides Pacta kreeg loon naar werken tegen IJsselvogels. De stokkende produktie had voor wat omzettingen gezorgd. Tot 5-5 (Patricia Gottmer) hield Fi des gelijke tred, Frank Peter de Haas en Ilonka van der Steen zorgden voor 8-5. Na de 8-6 pauze-stand schoot Henk van der Waals 9-6 in. IJsselvogels kwam tot 10-9, maar twee sco res van Conchita Prins creërden afstand. Na de 12-10 van Sander de Haas overdonderde IJsselvo gels Fides met een tussensprint (12-13). Het team van Nelis Vaane (volgend seizoen naar 'Rozenburg) toorrde karakter en vocht voor wat het waard was. Sander de Haas zorgde voor 13- 13 en kort daarna rondde Con chita Prins een doorloopbal af: 14-13. Deze stand brengt de Leidenaars voorlopig boven de degradatiestreep. De eerste helft presteerde De Algemene aardig tegen Diamco en kon gelijke tred houden. Na een kwartier namen de Leide naars het initiatief door treffers van Marcel van Duyvenbode en Alfred Lambooy. Drie minuten voor de korfwisseling -kwam Diamco op 5-5. Het tweede be drijf kwam er weinig terecht van het Leidse spel. Het Graven- kamp-collectief viel uiteen en vergat te korfballen. Dat er slechts twee goals gescoord werden, mag tekenend zijn. De eigenzinnigheid en gebrek aan discipline maakten dat Diamco gemakkelijk afstand kon ne men. Na 10-5 scoorden Alfred en Arnoud Lambooy en vervol gens viel de produktie volledig stil. Na deze 11-7 nederlaag zal De Algemene alle zeilen moeten bijzetten om niet weer direct uit de eerste klasse te degraderen. De belangen die voor Zuider kwartier en Victoria op het spel stonden, belemmerden een eventueel fraaie wedstrijd. De Piket-ploeg gaf zich ondanks het uiterst fanatieke spel van de bezoekers nooit gewonnen. Sandra Verhorik zorgde voor de 7-8 aansluiter en in de tweede helft werd een 7-12 stand terug gebracht tot 10-12, door goals van Aldo Spadon. Via 10-14 werd het 12-14 (Kitty de Wit en Erik van Lunteren). Ondanks het veld-overwicht van Zuider kwartier scoorden de Leide naars niet meer en moesten toestaan dat Victoria met 12-15 won en dat degradatie steeds reëler wordt. Ook Velocitas zal rekening met degradatie moeten houden. In de wedstrijd tegen Vrienden schaar werd een welverdiende voorsprong knullig uit handen gegeven. Marlies Meeboer, Jets- ke Goudsmit en Robert Schoof zetten hun ploeg op een 5-2 ruststand, die binnen tien mi nuten uit handen was gegeven. Kort voor tijd werd het 8-7. Door het vele balverlies kwam Vriendenschaar op 8-8. In een enerverend duel trok Crescendo aan het kortste eind. Tegenstander DKC ging aan de haal met de 12-10 winst. De he le wedstrijd stond DKC op een kleine voorsprong. Vijf scores van Peter van Leeuwen waren niet genoeg om de leiding te ne men. Crescendo kwam in de slotfase nog dichtbij door de 11 - 10 van Henk Alberts, maar risi co's nemend ging het team van Liesbeth Kok onfortuinlijk de boot in. Qua veldspel was KNS gelijk waardig aan ALO. De afwerking van de kansen bleek echter te moeilijk. Maarten Tiedeman (3x) scoorde 3-1, daarna vlotte het niet erg meer met de Oegst- geester score. Monique Kooien en Karin Ultzen scoorden ieder tweemaal, waaro ALO in de slotfase ruim afstand nam en zodoende ietwat geflatteerd met 8-13 won. LEIDEN FRANK BONTE HANDBALMEDEWERKER Noorlander/Bollenstreek heeft in Voorhout geen revanche kunnen nemen op V en L voor de in Geleen geleden nederlaag. Het werd 16-21. rust 7-12. Voor een belangrijk deel moet de winst van V en L worden ge schreven op de absentie van Christa Thorsten. Geen blessu re, maar verwachte gezinsuit breiding heeft haar doen beslui ten om vroegtijdig af te haken bij Bollenstreek. De productie van Bollen streek moest zodoende worden verzorgd door Nicoleta Boricea- nu en Gerrie van Jaarsveld. Bo- riceanu scoorde zes maal en Van Jaarsveld, spelend op een voor haar vreemde linker-op- bouwplaats, vier maal. Bollen streek miste behalve Thorsten ook nog steeds hoekspeelster Claudia de Jong, terwijl de tweede hoekaanvalster van allu re - Merlyn Perik - de pijn van een nog niet volledig genezen blessure moest verbijten om Bollenstreek niet helemaal vleu gellam te maken. Bollenstreek kreeg acht straf worpen tegen die door de ster speelster van de Geleense ploeg en topscoorster in de competi tie Carla Kleintjens werden be nut Bollenstreek liet de kans om van de zeven meter raak te schieten tweemaal liggen, Bori- ceanu en Van Jaarsveld faalden. Desalniettemin blijft Bollen streek toch nog in de race voor de nationale titel. Omdat ook Hellas de punten liet liggen bij PSV (21-23) is er geen verande ring gekomen in top van de ranglijst. Voor Bollenstreek scoorden Boriceanu 6, Van Jaarsveld 4, Perik 3, Ingrid Bes- seling 2 en Nicole Donners 1. In de tweede divisie knokte Olympia'72 zich naar een 9-10 overwinning op de concurrent voor het kampioenschap DWS, 9-10 rust 5-4. Mentaliteit gaf in deze wedstrijd de doorslag en het was niet DWS, dat op dat punt een reputatie geniet, maar Olympia'72 dat door bleef gaan. DWS mocht dan de voorsprong van 5-4 nog vergroten naar 6-4, Olympia '72 gooide er nog een schepje op. Via Conny van der Werf en Tieske van Duin kwam de Wassenaarse ploeg op 7-7 langszij, om vervolgens ae lei ding te nemen en niet meer af te staan. Voor Olympia '72 scoorden: Van Rooden 4, Van der Werf 2, Schonk, Van Dui nen, Wissink en Mens 1 maal. Zondag ontvangt Olympia'72 het Haagse Wings. In die wed strijd zal waarschijnlijk de be slissing vallen voor het kam pioenschap. HVS verloor na een flitsende opening (5-1) toch van Satur- nus'72 met 12-15 na een 6-11 ruststand. Voor HVS scoorden Lenie van der Bosch, Irma van der Bosch en Eugenie van Gijls- wijk 3, Hanneke Martens 2 en Artkie van Wissen 1. Bollen streek 2 moest in een gelijkop- gaande wedstrijd de winst laten aan Odis, 12-15, rust 7-9. De mannen van Saturnus speelden tegen Velo dat een persoonlijke dekking op André van Es uitvoerde volledig kans loos. Met de rust was de wed strijd in feite al gespeeld, 3-14 voor Satumus. Na de hervatting kon Satumus zich veroorloven wat steken te laten vallen, 11 -20 was de einduitslag. Doelman Rob Otten vertolkte een glansrol in deze wedstrijd en dreef de schutters van Velo herhaaldelijk tot wanhoop. Voor Satumus scoorden: Winfried van Bohee- men en Dan Olson 4, Blansjaar, van Es en Van Leeuwen 3, Tiele- mans 2 en Dirk Wokl. Al in de eerste minuten werd Pernix in een kansloze positie gemanoeuvreerd. Een energiek Albatros liet Pernix geen enkele aanvalskans en wist zelf, zeer zuiver schietend, de korf herhaalde lijk te vinden. Na 0-3 haakte Pernix aan, waarbij het vooral de dames waren die het scorend werk verrichtten. Erika Velders zorgde zelfs voor drie treffers, terwijl ook Lian Tieleman (2), Carla Kui pers, Heieen Zuurmond en invalster Janneke van Driel-Mulder scoorden. De mannen waren alleen vanaf de strafworpstip succesvol. Pas een kwartier voor tijd scoorde Casper de Rooy de eerste veld- goal, nadat Peter Kuipers (3) en Robin Amoldus (2) eerder van tweëenhalve meter succesvol wa ren geweest. Geleidelijk liep het verschil na 4-7 verder op. Kort na rust (6-13) kwam Pemix terug tot 8-13, maar de opleving was van korte duur. Niettemin bleef bij Siemer de hoop leven op een ommekeer. Het inzetten van Janneke van Driel-Mulders, vorige week goed voor twee strafworpen, was daar een blijk van. Binnen vijf minuten scoorde de routinier, maar van een beslissende wending in de strijd was geen sprake meer. Albatros heer ste en pakte gedecideerd met 15-22 de zege, Per nix in diepe degradatiezorgen achterlatend. Pemix-speler Robin Amoldus laat zifri opponent in een lange vlucht zijn hielen zien in een poging tot scoren. Geheel rechts zal aanvoerder Lian Tieleman constateren dat er geen doelpunt uit deze actie volgt FOTO LOEK ZUYDERDUIN Donkere wolken pakken zich samen boven eer steklasser Pernix. Op een zege tegen koploper Al batros rekenden alleen de meest fanatieke sup porters, maar dit resultaat, een onthutsende 15- 22 nederlaag, werd door iedereen als pijnlijk erva ren, coach Rob Siemer incluis. .Albatros was be ter, maar met deze uitslag kan ik geen vrede heb ben." Geen vergoeilijkende commentaren alchteraf van de Hagenaar. „Geen excuses, er zijn wel redenen waarom we zo laag staan. Dit Pemix lion niet be ter, alleen het verschil was veel te groot." Bij de spelers minder afstandelijkheid. Aririter Van Wijngaarden was voor hen de gebeten hond. Gul met strafworpen (9) strooiend speelde de man in het zwart wel een twijfelachtige rol, maar hem ook de zwarte piettoeschuiven, zou teveel eer zijn. Pure frustratie zal ook de reden weB zijn ge weest, waarom routinier Peter Kuipers zich ver baal zo misdroeg. „Het is allemaal inherent aan de plaats op de ranglijst die we innemen)", aldus Siemer. „Een neerwaartse spiraal is móelijk te stoppen."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23