Sport «i -.-tb Quick Boys is niet vooruit te branden Katwijk een serieuze kandidaat voor titel Leiden knokt zich naar overwinning Ook Noordwijk lonkt naar kampioenschap Rijnsburg laat kansen liggen Maandag 10 februan 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef)1 Eindredactie: ROB ONDERWATER Vormgeving: HENK BUIS 1 TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN 21 Het heeft een tijdje geduurd, maar Quick Boys is dan nu ook bevangen door de verfoeide kampioensbacil. Vooral titelhouders zijn uiterst vatbaar voor de ziekte, die gere nommeerde ploegen met vervelende verschijnselen in een wurgende greep houdt. Excelsior Maassluis, ex-kam pioen van IC, is er het ergst aan toe en stevent zelfs rechtstreeks op degradatie af. De zorgen zijn voor patiënt Quick Boys veel lichter, maar veel fraais hebben de Kat- wijkse voetballers de laatste tijd niet laten zien. kelijke inspiratie om het altijd hondstrouwe publiek te verma- KATWIJK ROB ONDERWATER Tegen Spijkenisse lieten ze zelfs een geruststellend lijkende 2-0 voorsprong glippen. De bezoe kers profiteerden in de slotfase twee keer van de Katwijkse knulligheid (2-2) en haalden de blauwwitten en passant van hun voetstuk in IA. Quick Boys verdient niet be ter. Het elftal is de laatste tijd niet vooruit te branden en ook zaterdag was het niet veel beter met de Katwijkers gesteld. Voor de winterstop kon de heersend kampioen een gebrekkige vorm nog verhullen, maar anno 1992 gaat Quick Boys met de billen bloot. Niets is meer over van (het nauwelijks gewijzigde) elf tal, dat vorig seizoen zo overtui gend naar het kampioenschap raasde. De spelers willen nog wel, althans, die indruk wekken ze, maar ze missen de noodza ken. Wim van Zwam piekert zich suf hoe het kwakkelende elftal weer op de rails te krijgen. Na de schamele deling tegen Spij kenisse oogde de scheidende oefenmeester uit Bleiswijk zelfs radeloos. Van Zwam is ook niet te benijden. Hij had zich zijn verblijf in Katwijk heel anders voorgesteld. Spelers en trainer kunnen echter moeilijk met el kaar overweg op Nieuw Zuid en Van Zwam heeft het daar ver schrikkelijk moeilijk mee, getui ge zijn 'opening van zaken' in het programmablad van zater- Van Zwam bestreed dat spelers niet meer naar hem willen luis teren („zo zijn voetballers nu eenmaal"), maar feit is dat Quick Boys niet voetbalt zoals de oefenmeester dat graag zou willen. „Ze winnen geen duels, laten zich tegen de afspraken zakken voor de eigen zestien, ze durven niet te voetballen en ze luisteren niet," luidt de niet malse kritiek van de trainer. „Maar ik kan ze het niet kwalijk nemen." De laatste opmerking geeft nog maar eens aan dat Quick Boys en Van Zwam nog moeilijke maanden staan te wachten. Met de instelling van afgelo pen weekeinde ligt er voor de Katwijkse ploeg aan het eind van de rit geen prijs te wachten. Van Zwam zelf oogstte overi gens met de taktiek en opstel ling tegen Spijkenisse weinig bewondering. Nu was de Bleis- wijker vanwege de onbeschik- baarheid van Leen van der Plas (geblesseerd) en Frenk van der FGeij (geschorst) beperkt in zijn keuze, maar de opstelling van Gert Aandewiel als spits wekte bevreemding. Aandewiel werkte keihard en maakte zich uiterst nuttig, maar hij mist nu een maal de snelheid en souplesse om een vijandelijke defensie als typische spits te splijten. Mede daardoor speelde Quick Boys zonder herkenbare patronen, voorspelbaar en ook nog eens Martin Rog gaat na zijn treffer beginnen zonder bezieling. Edwin Ver hoeven had Quick Boys al na twee minuten terecht kunnen wijzen, maar de kopbal van de verdediger stuiterde via de lat het veld weer in. Klasse Dat Quick Boys na een half uur toch op voorsprong kwam was te danken aan de individuele klasse van Edwin Otte. Hij en Fred Kanbier verstopten zich niet in de grauwsluier, zoals hun ploeggenoten voortdurend deden. Otte zette, na nuttig weerwerk van Jaap van Duyn, Gert Aandewiel met een beke ken schuiver alleen voor Marco van Eijk: 1-0. De meevaller bracht Quick Boys niet op ande re gedachten. Erger, het elftal ging nog verkrampter voetbal len en bood Spijkenisse moge lijkheden om langszij te komen. Doelman Van der Niet hield zijn schutterende elftal op de been. Nadat Martin Rog in de 60ste minuut na een vloeiende Kat wijkse aanval 2-0 liet aanteke nen, leek de strijd beslist. Spij kenisse wilde wel en kreeg daar toe alle gelegenheid, maar de ploeg van stand-in trainer Evert Trouw (Piet de Rijke stapte hal verwege op) bleef volharden in het missen van kansen. Tot een kwartier voor tijd. Robin Krayo maakte de doeltreffend gebruik van de verwarring in de Kat wijkse verdediging. Spijkenisse rook meer en transporteerde vervolgens alle ballen hoog richting vijandelijke verdediging, waar allengs de pa niek was toegeslagen. Otte had Quick Boys binnen een klap uit de zorgen kunnen helpen, maar de inzet van de Haarlemmer spatte uiteen op de paal. Even later lag de bal aan de andere kant wel in het net. Ruud van Emmerik mikte na een hoek- kleine vreugdedans. Gert Aandewiel troost de verslagen doelman Van Eijk. foto loekzuyderduin schop op de kruising; de terug springende bal werd door Ricar- do Bos omgezet in de dik ver diende gelijkmaker. Eigen schuld, dikke bult, want Quick Boys had de 'narigheid' immers louter en alleen over zichzelf afgeroepen. Quick Boys-Spijkemsse 2-2 (1-0). 30 Aanöe- w.el 1-0.60 Rog 2-0. 76 Krayo 2-1. 93. Bos 2-2 Scheidvechter De Jong Toeschouwers 2500. Boeking Hans van oer Plas (Quick Boys) Quick Boys. Van der Niet, Pluimgraati. Jonker. Gei|teman. Hans van der Pias. Rog. Jaap van Duyn, Otte, Floor van Duyn. Aandewiel, Kanb*r Weer verlies voor RCL Na de nederlaag tegen 's- Gravenzandse SV (1-0) breekt voor RCL een span nende slotfase van de com petitie aan. De Leiderdorpers zullen de komende weken punten moeten pakken om niet na een jaar weer af te dalen naar de derde klasse. Trainer Kroese, die zijn elftal zaterdag onfortuinlijk zag verliezen, blijft hoop houden. Probleem voor hem is dat RCL hoewel nog steeds niet compleet, de weg naar het doel wel kan vinden, maar de afwerking mist. Tegenvaller was ook het uitvallen, tijdens de warming up, van Cees Borst. In de eerste helft deden de ploegen niet voor elkaar on der. 's-Gravenzandse SV scoorde via Ron van de Beu- kel in de twintigste minuut, naar later zou blijken, de winnende treffer. Doelman Arjan van Heusden zat welis waar in de goede hoek, maar de bal stuiterde ongelukkig over zijn uitgestoken arm heen. In de tweede helft was RCL de aanvallende ploeg. Leo van de Wetering scoor de. Zijn treffer werd. na tus senkomst van de grensrech ter van de tegenpartij, we gens buitenspel afgekeurd. Even later kwam Van de We tering alleen voor de keeper, maar ditmaal verprutste hij zelf deze kans. FC Lisse zakt in het moeras FC Lisse maakt momenteel slechte tijden door. Het team van Ruud Bröring boekte zater dag tegen Rozenburg de derde nederlaag op rij. Rozenburg won door het beter benutten van de kansen verdiend met 2-0. Het eerste kwartier was voor Rozenburg. Middenvelder Leo de Geus schoot via Paul Veen- boer op de lat en spits Danny Kuppen kopte rakelings naast. Daarna kwam FC Lisse beter in de wedstrijd. Rene Ras was in de 20e minuut dicht bij een doelpunt, maar had teveel tijd nodig om een voorzet van Ro bert Vermin af te ronden. Vlak voor rust sloeg de thuisclub toe. Even nadat verdediger John Vermeulen de bal van de doel lijn had gehaald was het Evert van de Beek die rechtstreeks scoorde uit een vrije trap. In de tweede helft zette FC Lisse haar tegenstander vast op eigen helft. Tegen de massieve afweer van Rozenburg viel ech ter weinig te beginnen. Bröring speelde zijn laatste pion uit door in het laatste half uur 'pin- chhitter'Rob Vermeulen in te brengen. Alleen Vermin en Car lo de Keizer verschenen gevaar lijk voor het doel van Rozen burg-keeper Perry- Hoogstad. Deze laatste hield zijn doel schoon. Rozenburg kreeg in de counter talrijke mogelijkheden, maar wachtte lang met het uit delen van de doodsteek voor FC Lisse. Pas in blessuretijd was het Erik van de Ridder die Ro zenburg aan twee belangrijke punten hielp. Rozenburg - FC Lisse 2-0 (l-O) 40 Van de i: 700 Boekingen: foto loek zuyderduin Rob Bink, hoog opspringend, laat de verdediging van DUNO wankelen. De kopbal treft echter geen doel. Voor leiden is het resultaat mo menteel belangrijker dan het vertoonde spel in de derde klas se. Zaterdag werd duidelijk dat Leiden redelijk bedreven is in het spelen van degradatievoet bal. in een matig duel werd DUNO, ook een ploeg die tegen degradatie vecht, via een mage re 1 -0 opzij gezet. Pluspunt zaterdag was de in zet en agressie van de spelers. Reden voor trainer Peter Ciere om zijn team zaterdag te com plimenteren. Minder gelukkig was hij met het feit dat agressief voetbal ook risico's met zich mee brengt. Koos Siera, vaak toonbeeld van sportiviteit, werd in de negentigste minuut wegens een grove charge uit het veld gestuurd. In de eerste helft was DUNO de aanvallende ploeg. In de buurt van de zestienmeter me ter verzandden echter hun goe de bedoelingen. Raymond Klin kenberg en Richard van der Kraan, op de flanken bijgestaan door Johan Teske en Koos Siera, hielden vrij eenvoudig stand. Marco de la Rie, goed voor een aantal mooie actie's, versierde verschillende corners. Van der Kraan, en even later Rob Bink, kopten hieruit onfortuinlijk te gen de paal. In de tweede helft brak Lei den na tien minuten de wed strijd open. De la Rie. aange speeld door middenvelder Rob Bink, schoot van afstand op doel. Tot zijn eigen verbazing, en die van de toeschouwers, bleef keeper Batten van DUNO als vastgeklonken aan de grond staan en belandde de droge schuiver in het doel. Hierna voerde DUNO de aan vallen verder op. Leiden werd in de verdediging gedrongen en kwam tweemaal goed weg. Bei de keren stond de paal de ge: lijkmaker voor DUNO in de weg. Na het uitvallen van Van der Kraan, Ramses van Bostelen was zijn vervanger, ging Rob Bink in de defensie spelen. Via countervoetbal probeerde Lei den de score op te voeren. Rob Lentz lukte dit bijna. Batten stopte ten koste van een comer. Doelman Selier groeide aan de andere kant per minuut en was bij de hoge inzetten van DUNO heer en meester in zijn eigen gebied. Na het wegzen den van Siera liet scheidsrechter Nulle nog ruim vijf minuten doorspelen. De op de bank be gonnen Rick Bink, hij was niet helemaal fit, verving in deze laatste periode zijn broer Rob. Niet fraai, maar wel succesvol, speelde Leiden de tijd vol. Leiden DUNO 1-0 (0-0). 55 De la R e I-O Scheidrechtef Nulle Toeschouwers. 150 Uit- Noordwijk rekent met speels gemak af met de kleintjes in de eerste klasse B. Vitesse Delft was zaterdag geen partij voor het team van John Eelman en werd met 3-1 afgedroogd. Noordwijk is door deze over winning de eeuwige rivaal Quick Boys voorbijgesneld en solliciteert met haar verzorgde voetbal naar de titel. Vitesse deelde jarenlang met een aantal andere clubs uit Delft een voetbalterrein aan de Brasserkade. Ruimtegebrek deed Vitesse verhuizen naar de nieuwbouwwijk 'Tanthof in Delft-Zuid. Noordwijk kwam het vier miljoen gulden kosten de complex inwijden. Patrick Scheurwater was na de kamika zeactie van Scheveningen-spe- ler Luhulima van een week eer der toch weer op tijd opgelapt. Spelend met een hechting in wenkbrauw en lip was de iele rechtsbuiten de grote animator van de Noordwijk-aanvallen. Zo gaf Scheurwater na twintig mi nuten Albert Bosma een voorzet op maat. Bosma trapte echter over de bal heen. Vitesse pro beerde met lange trappen Noordwijk in de problemen te brengen. Twee keer kwam Paul Riemens in scoringspositie. Uit blinker Rob van Dijk bleek op deze momenten een betrouw bare sluitpost. In de 25ste minuut kwam Noordwijk aan de leiding. Vites se vergat de bal achterin weg te werken, waarna Kees Smit op de paal schoot. Scheurwater was attent om de rebound te verzilveren. Vlak voor de rust was het bijna 0-2, maar een ge niaal stifballetje van Scheurwa ter ging in het zijnet. In de tweede helft had Noord wijk de wedstrijd volledig onder controle. Bram Marbus schoot nog op de vuisten van de Vites se-keeper, maar in de 5e mi nuut had Noordwijk meer suc ces. Gerard van Roon schoof uit een pass van Rick van Dijk de 0-2 binnen. Noordwijk liet de .bal in deze fase snel rond gaan. De ploeg is in staat techniek aan inzet te koppelen. Er worden geen on nodige krachten verslonden, zo dat Noordwijk ook aan het ein de van een wedstrijd een fitte indruk maakt. Deze zakelijke instelling kan in de komende maanden weieens in het voor deel gaan werken voor het team van Eelman. Noordwijk liet Vi tesse alleen maar achter de fei ten aanlopen. Martin van Kins zette na een kwartier Leonard van Utrecht aan het werk. Van Utrecht dolde de keeper van Vi tesse maar zag tot zijn schrik Van Roon de voortzetting mis- De 0-3 kwam pas na een half uur. Bosma was niet egoïstisch en liet de meegekomen voor stopper Kees Zethof zijn eerste goal van het seizoen maken. Dit onderstreept des te meer dat Noordwijk niet afhankelijk is van een scorende spits. Maar liefst twaalf verschillende spe lers van Noordwijk troffen dit seizgen reeds doel. In het laatste kwartier liet Noordwijk de teugels wat vieren. Gerard Gronsveld redde met een fraaie omhaal de eer voor de thuis NUMANSDORP HERMAN JOUSTRA Arie Lagendijk haalde weer eens een oude voetbalwijsheid van stal: met elf mensen kun je geen kampioen worden, daar zijn er meer voor nodig. Hij had afge lopen zaterdag ook alle reden om dat te zeggen. Het door schorsingen geplaagde Katwijk won gemakkelijk van NSW (0- 3), kende in Jan Stel, normaliter geen basisspeler, de absolute uitblinker en mocht even later via een transistorradiootje ver nemen dat alleen Noordwijk nog in het spoor had kunnen blijven. Vorig seizoen nog kroop Kat wijk steeds in zijn schulp als het woord 'titel' viel, maar daarvan is nu geen sprake meer. De spe lers raken gewend aan de druk en raken met de week meer overtuigd van eigen kunnen. Zelfs de bankzitters, en dat maakt Katwijk nog een stukje sterker weet Lagendijk. Stel leverde zaterdag het be wijs. Hij hoefde dit keer zijn trainingspak alleen tijdens de warming-up te dragen. Vaste waarden Henri Pouw en Carlo van Zeist mochten de wei niet in vanwege een schorsing. Een mooie kans om eens wat te la ten zien, dacht Stel, en hij greep onmiddellijk de hoofdrol. Hij speelde verdedigend soli de en rustig, en voorzag op ge zette tijden de aanval van de nodige impulsen. Van planken koorts was geen sprake. Hij had daar een uiterst simpele verkla ring voor: ,,Ach, ik was gewoon vreselijk gemotiveerd. Ik had er natuurlijk een tijd naast ge staan. En ik was ontspannen, ik kon me alleen waarmaken als ik niet verkrampt zou spelen." Makkelijker gezegd, dan ge daan. Dat kan alleen als het zelfvertrouwen er is. Maar er was nog een eXtra prikkel. De trainer van NSW, Jaap Vierge ver, is ook nog eens de coach van het Nederlands politie-elf- tal. Stel zit bij de selectie, maar kan zich natuurlijk alleen bewij zen als hij voetbalt. „Thuis te gen NSW was ik er niet bij. Maar ik denk dat hij na vandaag niet meer om me heen kan. En Lagendijk ook niet." Kat- Nopjes Zo ver wilde de trainer v; wijk niet gaan, maar hij was wel wel zichtbaar in zijn nopjes met het spel van de invaller. Hij was minder te spreken over het ni veau zijn elftal in de eerste helft: „Dat was matig tot slecht." Dat klopte ook. Katwijk, dat behalve Stel dit keer ook de jari ge Edwin Verhoogt (24) in de basis had staan, voetbalde in de periode weliswaar technisch aardig, maar het tempo lag veel te laag. Slechts één kans. een achterwaarste kopbal van Pim langeveld die van de lijn werd gehaald, viel de ploeg ten deel. Het zeer matige NSW kreeg een paar kleine mogelijkheden, maar ging daar uitermate knul lig mee om. Hoe anders liep het in de tweede helft. Katwijk verhoogde het tempo en was heer en meester. Nadat Kees Krayenoord halverwege de ban had gebroken na fraai voorbe reidend werk van Langeveld en Gijs Collé (0-1), was de beer los en legden de oranjehemden ho geschoolvoetbal op de boter zachte en hobbelige mat (Stel: „Zo bijzonder is dat niet, je moet ons trainingsveld eens zien"). Collé kwam nog twee keer tot scoren, op aangeven van respectievelijk langeveld en Verhoogt. Doelman Clement van de Stel voorkwam een nog hogere score, al had hij het ge luk dat een treffer van Marco de Ridder werd afegekeurd wegens buitenspel van Collé. Titelkandidaat Katwijk liet echter zien een seri euze titelkandidaat tv /i|n „Hel heeft geen zin daaromheen te draaien", beaamde Stel. „We hebben alle klappers tot nu toe gepakt." Maar Lagendijk hief. toch nog een waarschuwend vingertje. „Iedereen is de slech te eerste helft alweer vergeten. Zo werkt dat natuurlijk niet. Het gaat nu om de details: karakter tonen als het niet lukt, des noods proberen on de nul te spelen. I iet is in elk ge\.il een enorm pluspunt, dat dc twaalf de, dertiende en veertiende spe ler er stéén wanneer dat nodig Katwijk 0 3 (0 0). Katwijk van Duy**r&< club. Het opvallend sterke spel van Noordwijk is niet onopge merkt aan de scouts uit het be taalde voetbal voorbijgegaan. Patrick Scheurwater wordt door diverse profclubs in de gaten gehouden en Rob van Dijk is in de markt bij Haarlem. Martin van Kins staat op de verlanglijst van Rot Weis Essen, dat uitkomt in de tweede klasse van de Duitse Bundesliga. Van Kins weet echter van niets. „Ik heb de geruchten ook gehoord, maar tot nu toe heeft nog nie-' mand mij gebeld". Vitesse Delft - NoonJwijk 1-3 (0-1) 2' Rijnsburgse Boys heeft de opgaande lijn van vo rige week niet kunnen doortrekken. De uitbeurt bij Heerjansdam ging zaterdag met 2-0 verloren. Omdat de staartclubs in de eerste klasse A. op Scheveningen na, evenmin punten pakten, bleef de nederlaag van het elftal van trainer Arie Kur- ver vooralsnog zonder grote gevolgen. De oefenmeester uit Bergschenhoek had in het hooggeklasseerde Herjansdam geen poten tiële kampioen kunnen ontdekken. „Geef mij dan maar Katwijk of Noordwijk". aldus Kurver. „Dat neemt niet weg dat wij tegen Heerjansdam een punt hadden moeten pakken, of het nu met 0-0 of 1-1 was geweest. Aan kansen heeft het ons in elk geval niet ontbroken." Na een bloedeloze eerste helft schudde Leo Verhoef de Rijnsburgers wakker met een af standsschot, dat in de 62ste helft onhoudbaar in de touwen verdween: 1-0. Daarop drong Rijns burgse Boys sterk aan. maar Harold Ver berk - moes hield zijn doel sqjioon. Martin de Louw miste in vrije positie en Hennie Koet kwam niet verder dan ballen op de paal en lat. Dat Heerjansdam in dc slotfase dc voor sprong nog verdubbelde, kwam voort uit de risi co's die Rijnsburgse Boys nam. In zijn eigen strafschopgebied legde Andrics Wendt tegen stander Frans de Visser neer. Peter Boudcwijn benutte drie minuten voor tijd de daarop vol gende strafschop: 2-0. Rijnsburgse Boys speelde inmiddels met de nog niet geheel fitte invallers Ron de Jager en Piet Janmaat voor Robert van Duyn en jacco van Delft. Laatstgenoemde solliciteerde na een officiële waarschuwing nadrukkelijk naar een nieuwe berisping en werd door zijn trainer te gen zichzelf in bescherming genomen. Net als de eveneens geb<>ekte Wendt krijgt Van Delft vanwege een schorsing een week de tijd om zijn zonaen te overdenken. Hun afwe zigheid maakt de puzzel er voor Arie Kurver. za terdag zonder fitte reserves in de dug out. vol gende week bepaald niet eenvoudiger op.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21