Leidsch Dagblad Staatsraad Algerije legt FIS aan banden Ahold richt Vaste Klanten Fonds op Van Dis niet bang voor represailles Lage opkomst bij lokale verkiezingen Roemenië Rampenteam brengt reiziger zekerheid Twijfelaar Van Gennip bezorgt coach problemen t Nederlander gunt zichzelf geen bloemetje meer Maandag 10 februari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39772 Losse nummers 1,50 LEIDEN Elektronica-zaak De Block verhuist naar Marca LEIDEN CEES VAN HOORE Adriaan van Dis vreest geen re presailles uit fundamentalisti sche moslimkringen na zijn in terview met de schrijver Salman Rushdie. Rushdie, die na publi catie van zijn boek 'The Satanic Verses' door moslimleiders vo gelvrij werd verklaard, liet zich gisteravond in het VPRO-praat- programma van Van Dis inter- Van Dis: „Ik heb er eerlijk ge zegd geen seconde over nage dacht dat dit interview voor mijzelf gevaarlijk kon zijn. Als de journalistiek zich bij zo'n zaak al laat tegenhouden, dan zijn we erg ver heen. Het was overigens wel spannend. Al die veiligheidsmannen eromheen, met walkie-talkies en grote bob bels onder hun oksel dat had iets sinisters. We hebben in het grootste geheim moeten opere- Ellen Jens, de regisseur van het programma van Van Dis, gelooft niet dat Van Dis gevaar loopt: „De houding die hier in Nederland door de moslims in de Rushdie-affaire wordt inge nomen, is gematigd." Pagina 5: „Ik wil niet meer in een doos leven." KUNST Koek opent in Nederlandse taal Britse expositie Nieuwe manier van beleggen voor klanten Algerijnse wagen zich ondanks de staat van beleg toch op straat. Zeker vijftig doden bij politiek geweld in het weekeinde ZAANDAM ALBERT MEESTER Boodschappen doen en tegelij kertijd indirect beleggen in Ko ninklijke Ahold. Dat kan per 18 februari in de Albert Heijn-win- kels. De Zaanse kruidenier meldde vanmorgen dat daar voor speciaal het 'AH Vaste Klanten Fonds' is opgericht. Hierdoor zullen de AH-ldanten en medewerkers van het Ahold- concem op een gemakkelijke manier kunnen beleggen. Ahold heeft twee jaar aan het idee ge werkt. Klanten kunnen toetre den tot het nieuwe beleggings- ssysteem door bij het bood schappen doen drie boekjes met zegels te sparen. De drie volle boekjes vertegenwoordi gen een waarde van 156, in clusief een premie die Albert Heijn bijdraagt. Sinds 1955 be staat bij Albert Heijn al de mo gelijkheid om via zegelboekjes te sparen. Nieuw is nu dat de drie volle boekjes kunnen wor den ingewisseld tegen een spe ciaal zegel dat samen met een bestelkaart naar de zogeheten bewaarder van het Fonds wordt gestuurd. Voor die 156 ont vangt de klant bij toetreding tot het Fonds zogenaamde units of delen daarvan. Het aantal units hangt weer af van de koers van de unit op de dag van uitgifte. Het Fonds belegt in beginsel op 50/50 basis in Ahold-aandelen en in rentedragende leningen aan het concern. Bij de start be schikt het Fonds over een ini tieel vermogen van* 50 mil joen. Dit geld is bijeengebracht door de familie Heijn en de Stichting Ahold Pensioenfonds. Beide partijen zijn als eerste deelnemers tot het Fonds toe getreden. In Algerije geldt sinds gisteravond acht uur de noodtoe stand. Deze zal tenminste voor een jaar gelden en geeft leger en politie verregaande bevoegdheden om op te tre den, arrestaties te verrichten en huiszoekingen te hou den. Het fundamentalistische Islamitisch Reddingsfront (FIS) kan nu niet langer zijn aanhangers mobiliseren om de straat op te gaan. Al enkele dagen worden hun de- moskeeën in herland, kwam monstraties door het leger uiteengejaagd. Gisteren werd het in Algiers, Barna, Barika, ook het hoofdkwartier van het FIS gesloten. de vol geweld, dat aan zeker vijftig mensen het leven heeft gekost. Ziekenhuizen meldden meer dan 300 gewonden, voor het merendeel als gevolg van geweervuur en traangas. Vooral afgelopen vrijdag, de dag van gebed in de vele duizenden ALGIERS-MADRID GPD-Rtr-AP-AFP De aankondiging van de nood toestand werd door de uit vijf leden tellende Staatsraad be kend gemaakt via de televisie. Raadsvoorzitter Boudiaf noem de de noodtoestand een nood zaak „om het politieke geweld van de afgelopen weken een halt toe te roepen". Diplomatie ke kringen in Algiers sluiten echter een verdere escalatie van het geweld niet uit en houden nog altijd rekening met de mo gelijkheid van een burgeroorlog. De afkondiging van de nood toestand kwam na een weekein- Medea en Tiaret tot ernstige c geregeldheden. Gisteren trokken duizenden FIS- aanhangers door de stad Constantine. Ze riepen leuzen ten gunste van het FIS en ver klaarden zich bereid voor Allah en het FIS te sterven. Het FIS heeft inmiddels via een verkla ring opgeroepen tot een massa betoging, aanstaande vrijdag in Algiers, om aldus de vrijlating van haar leiders af te dwingen. Ook wil het FIS een onmiddel lijk herstel van het electorale proces, dat begin dit jaar werd afgebroken om te voorkomen dat de fundamentalisten een absolute meerderheid in het parlement zouden krijgen. Gelijktijdig met het uitroepen van de noodtoestand diende het ministerie van binnenland se zaken bij een rechtbank een klacht in tegen het FIS. Als de klacht gegrond wordt verklaard „zal dat tot ontbinding van het FIS leiden", aldus de Algerijnse radio. Wat de klacht precies in houdt, is niet bekend gemaakt. T1MISOARA RUNA HELLINGA CORRESPONDENT De helden van de revolutie ble ken gisteren niet de voortrek kers van de democratie te zijn. Terwijl in heel Roemenië tussen de zestig en de tachtig procent van de bevolking naar de stem bus ging, bleef een groot deel van de bevolking in Timisoara en Bukarest bij de eerste ge- meenteraads- en burgemees tersverkiezingen sinds de revo lutie thuis. Waarnemers ver wachten dat de oppositionele Democratische Conventie de verkiezingen zal gaan winnen. Dat betekent dan het einde van de monopoliepositie van het Front van Nationale Redding, waarvan een heleboel ex-com munisten lid zijn. De eerste offi ciële uitslagen worden pas mor genmiddag verwacht. Officieel gingen de stembus- i negen i dicht, 'Sneller advies over reisbestemmingen DEN HAAG GPD Bij oorlog, natuurrampen en politieke crises in de wereld kunnen vakantieganger en reis bureau voortaan rekenen op duidelijke adviezen van een cri sisteam van het ministerie van buitenlandse zaken, de ANWB en de ANVR, de organisatie van reisbureaus en touroperators. „We verzamelen gegevens als er ergens een calamiteit is en be palen met elkaar wat er moet gebeuren", aldus ANVR-direc- teur Courvreur, die overigens liever spreekt van een overleg platform dan van een crisis team. Leden van het team zijn in principe 24 uur per dag op roepbaar. Tv-opnamen Hitlergroet niet naar politie JOHN SCHOORL De VPRO heeft 'de maatschap pelijke verantwoording' om de opnamen van het brengen van de Hitler groet in Het Patroon- aat in Haarlem af te staan. Dat zegt P. Doodeman van de Haar lemse politie in reactie op uit spraken van VPRO-programma- maker B. van Splunteren. Deze maker van het televisie-pro gramma Onrust wil de video banden niet afstaan omdat 'een journalist geen verlengstuk is van justitie'. De VPRO-directie beslist later deze week of zij zich bij de uitspraak van Van Splun teren aansluit. Het afgelopen jaar is de be hoefte aan een dergelijk plat form herhaaldelijk gevoeld. De Golfoorlog, maar vooral de cri ses in Joegoslavië en in de voor malige Sovjetunie toonden aan hoe belangrijk een snelle en de gelijke informatieverschaffing is om te kunnen inschatten of het verstandig is de vakantie maar af te blazen of eerder naar huis terug te keren. Het platform wil vooral infor matie verstrekken, de deelne mers hebben elk hun eigen bronnen en proberen aan de hand daarvan zich een goed beeld te vormen van de risico's. „We geven advies aan de reisor ganisaties, maar ook individuele vakantiegangers kunnen bij ons terecht. Maar wat mensen met de adviezen doen, moeten ze zelf weten". In Joegoslavië rieden zich het afgelopen jaar problemen voor doordat gezelschappen in een bus verdeeld waren over de vraag of ze al dan niet zouden terugkeren. Courvreur erkent dat reisorganisatoren die zijn gespecialiseerd in een land ern stig in de problemen kunnen komen na een uitspraak van het team. Hij raadt hen dan ook aan in die omstandigheden snel uit te zien naar andere bestemmin gen. Het team overlegt de komen de tijd nog met de reisverzeke- raars om afspraken te maken over het collectief wijzigen van verzekeringen als op het laatste ogenblik een andere bestem ming wordt gekozen. Ook wordt gesproken over de mogelijkheid van molestverzekeringen die nu voor de gewone vakantieganger niet bestaan. Yvonne van Gennip, met drie gouden medailles de ijskonin gin van Calgary, lijkt tijdens de Olympische Winterspelen in Al- bertville niet tot eenzelfde stunt in staat als vier jaar geleden. De Haarlemse is er zelf niet rouwig om. „Ik kan eindelijk weer me zelf zijn en lekker gek doen", vertelde ze gistermiddag, nadat Gunda Niemann haar de titel op de 3000 meter had afge snoept. Bondscoach Arie Koops krijgt nog steeds geen hoogte van zijn pupil. Van Gennip trekt haar ei gen plan en maakte dat gisteren weer eens duidelijk. Teleurge steld door haar optreden liet Van Gennip aanvankelijk weten dat zij niet zou starten op de 5000 meter. Koops moest pra ten als Brugman voordat Van Gennip alsnog besloot om don derdag aan de start te komen. Gunda Niemann won giste- Zo te zien het leukste moment dat Yvonne van Gennip gisteren in Al- bertville beleefde. Met een bemoedigende kus probeerde mr. Pieter van Vollenhoven een deel van de teleurstelling bij de Haarlemse, die op de 3000 meter slechts zesde werd, weg te nemen. foto anp ren overtuigend. De Duitse reed gisteren op de tweede dag van algemeen en de Nederlandse schaatssters in het bijzonder. Op gepaste afstand van de ont ketende Duitse grepen Carla Zijlstra (vierde), Van Gennip (zesde) en Lia van Schie (negen de) naast de podiumplaatsen. Of Johann Olav Koss donder dag op de 5000 meter bij de mannen acte de présence geeft, is nog onzeker. De Noorse topf avoriet bracht een gedeelte van het weekeinde in een zieken huis door vanwege een lichte ontsteking aan de alvleesklier. Nadat hij was ontslagen uit het ziekenhuis, hervatte de Noor in Inzeil voorzichtig de training. Het ski-plezier van Johan Zwaai was van bijzonder korte duur. Na twee minuten waren de finale-kansen van de Heem- stedenaar, die tijdens zijn frees- tyle-ski-kür twee keer viel, al verkeken. Zie verder de sportpagina's in plaatsen als Timisoara en Bu karest, waar op dat tijdstip nog geen meerderheid was opgeko men, kregen de burgers tot middernacht de tijd om alsnog te gaan stemmen. In gemeen ten waar de meerderheid van de kiezers ook nog niet was komen opdagen, moeten nieuwe ver kiezingen worden gehouden. Over het algemeen zijn de verkiezingen rustig verlopen. Van grootscheepse fraude, zoals bij de vorige verkiezingen, was volgens internationale waarne mers geen sprake. Er waren wel kleine incidenten en veel ge ruchten, vooral uit de regio waar de Hongaarse minderheid sterk is. De televisie meldde 's mid dags dat de Hongaren in Satu Mare extra stembiljetten had den laten drukken. Het verhaal zou zijn gebaseerd op waarne mingen van een vertegenwoor diger van de Nederlandse am bassade, maar ambassadeur Stolk zei gisteravond van niets te weten. Alleen in het Noordroemeense dorp Sa[ ging het echt mis. Daar blok keerden bewoners de straat en de ingang naar het stembureau om de verkiezingen te verhin deren. De reden was een weige ring van de kiescommissie om de huidige burgemeester als kandidaat voor het ambt te er kennen, omdat hij een veroor deling op zijn naam heeft. DEN HAAG STELLA LEENDERS Nederlanders geven minder geld uit aan bloemen en planten, maar ze kopen wel steeds duurdere boeketten. Werd in 1990 per hoofd van de bevolking nog 130 gul den besteed aan siergewassen, vorig jaar was dat 125 gulden. De laatste jaren ge ven mensen elkaar steeds vaker bloemen cadeau, het liefst een handgebonden boeket van rond de vijftien gulden. Ne derlander kopen dus vooral minder bloemen voor zichzelf, zo blijkt uit het jaaroverzicht van Bloemenbureau Hol land. „Bloemen en planten zijn luxe goede ren", zegt woordvoerder Anholts. „Als mensen moeten bezuinigen, doen ze dat vaak op bloemen". Overigens hadden de bloemkwekers een prima jaar, want de grotere export compenseerde ruim schoots de dalende binnenlandse omzet. Wie op een willekeurige zaterdag over de markt in Hilversum loopt, ziet meteen dat de kraam met handgebon den boeketten loopt als een trein. En de vraag 'is het een cadeautje?' wordt negen van de tien keer met ja beantwoord. De tulpen voor thuis kopen de meesten ver derop, waar zij drie bossen voor vijf gul den kunnen krijgen. „Sinds drie jaar kunnen klanten een boeket laten samen stellen, en dat loopt heel goed", aldus bedrijsleider Hoveling. De prijs per boe kei berekent hij aan de hand van het aantal bossen dat erin wordt verwerkt. Voor het bloembinden vraagt hij niets extra's. Bij de 'drie-voor-vijf kraam' zeggen de verkopers dat zij geen last hebben van de handgebonden boeketten. „Veel van onze klanten kopen een paar verschil lende bosjes en maken er thuis zelf een boeket van", vertelt een verkoopster. Bij bloembinderij de Lisdodde in Den Haag hangt aan de muur een school- bordje met de prijzen per bloem. Eén tulp kost hier- 1,20 gulden. Eigenaresse Jansen heeft absoluut niet gemerkt dat haar klanten vorig jaar minder hebben besteed dan andere jaren. „Sinds ik in oktober mijn winkel heb laten verbou wen, zijn de uitgaven van de klanten juist gestegen. Er zijn dagen waarop de gemiddelde besteding per klant rond de 25 gulden ligt", aldus Jansen. De redactie van het vakblad Bloem en Nog geen abonnee? npi 071 - 161400 DEL. 071 - 161353 HET WOORD IS AAN in goederen is te herstel- x armoede des harten Is hopeloos. ftlnnffl.Tfif VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Famihebenchten Feiten en meningen Info Programma's Regio RTV Show Sport VANDAAG OOK LEVEN EN WONEN PAGINA 13 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Overdag opnieuw regen Over het algemeen veel bewol king e overdag nu en dan regen Minimumtemperatuur 4 graden. Middagtemperatuur 8 graden. Wind draaiend van zuidwest naar zuid tot zuidoost matig, kracht 3 èt 4, langs de kust en op het IJssel- meer nu en dan krachtig, 6. Lava bedreigt Borobodur Lava afkomstig uit de Indonesi sche vulkaan de Merapi kan de Borobodur, de oudste buddhis- tische tempel ter wereld, gaan bedreigen. Dat heeft een Indo nesische functionaris zaterdag genad Volgens Suparmono, direc teur-generaal van het departe ment voor irrigratie, worden nog drie tempels bedreigd. „We zijn erg bezorgd over de lavast room. vooral als die zich naar het westen of zuidoosten be weegt." De lava stroomde zater dag nog in zuidwestelijke rich ting. maar de koers kan elk mo ment veranderen. De plaatselij ke autoriteiten hebben de onge veer 5.000 bewoners die binnen een straal van 15 kilometer van de westelijke hellingen van de Merapi wonen, gewaarschuwd dat ze zich moeten voorberei den op evacuatie. d(l 27.80) vi I tische betaling" Per kwartaal <f 80.10) via accept - Naam en voorletters Blad heeft onlangs onder vijftig bloemis ten een enquête gehouden over hun toe komstverwachtingen. De meesten den ken dat het handgebonden boeket ook dit jaar een klapper wordt. Op de vraag wat zij het meeste vrezen, luidde het antwoord: de verhoging van de btw op bloemen van 6 naar 18,5 procent. In Frankrijk is vorig jaar augustus de btw verhoogd van 13.1 tot 18,6. Het is de be doeling dat de btw-tarieven in Europa gelijk worden getrokken. Dat zou kunnen betekenen dat de mensen nog minder vaak een bosje bloemen meenemen voor zichzelf en bloemen en planten meer dan nu zo'n luxe worden, dat zij alleen nog worden verkocht als cadeau. Deze bon in ©en envelop, tonde' postzegel, sturen neer Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1