yKoss houdt ons niet echt bezig' OLYMPISCHE WINTERSPELEN Ortlieb dompelt Heinzer in rouw Johan Zwaai geniet maar twee minuten van 'ijspret' Favorietenrol deert Gunda Niemann niet MAANDAG 10 FEBRUARI 1992 PRINS ALBERT VAN Monaco loopt in werkkleding door de Olympi sche dreven. Behalve lid van het IOC-bestuur is hij ook bestuurder van de twee- en viermansbob van Monaco. HET BLUFT DE vraag of de Duitse ijshockeyer Andreas Niederberger in Meribel in actie kan komen. Hij lijdt aan een vorm van huiduitslag, die hij dragelijk houdt met een cortisonhou- dende zalf. En dat staat op de verbo den lijst. ERNST VETTORI IS olympisch kampioen ski springen vanaf de 90-me- terschans geworden. De 27-jarige Oostenrijker verzamelde een totaal van 222,8 punten. Nederlanders reageren lauw op ziekenhuis-opname Noor De Nederlandse concurrenten van Johann Olav Koss hebben gisteren in Albertville opvallend lauw gereageerd op het nieuws uit Inzeil, dat de Noorse titelfavoriet an derhalve dag in een Beiers ziekenhuis heeft doorgebracht met problemen aan zijn twaalfvingerige darm. Mogelijk ontbreekt de man uit Oslo op één of meer olympische af standen. Er vielen, althans naar buiten toe, geen hoera- geluiden te bespeuren bij Leo Visser en consorten, nu de kans op Oranje-goud door de malheur van de wereld kampioen plots is toegenomen. Ook coach Ab Krook wil niks horen over een devaluatie van de olympische schaatswedstrij den. „Als Koss niet start, zal de bijsmaak bij mij niet al te groot zijn. We hebben hem dit jaar al verscheidene keren verslagen. Dat kan hier in Albertville weer gebeuren. Als Koss dit seizoen oppermachtig was geweest en alles had gewonnen, had het anders gelegen.'' Terwijl de Nederlandse ploeg redelijk gevrijwaard blijft van al lerlei tegenslagen alleen Tho mas Bos had een griepje onder de ledematen zijn de Noren struikelend op weg naar Albert ville. Adne Söndral (specialist op de 1500 meter) werd ziek, Geir Karlstad raakte betrokken bij een erg opgeblazen doping- zaak de verhouding epitesto- steron-testosteron is bij hem aan de hoge kant, maar blijft binnen toelaatbare grenzen en Johann Olav Koss kwam plots in een Beiers hospitaal te recht. Albertville '92 heeft veel weg van Calgary '88, tenminste waar het de Noren betreft. Karl- ALBERTVILLE GOVERT WISSE Leo Visser, die zaterdagavond kreeg te horen, dat Koss de nacht ervoor met hevige pijn in de onderbuik in het ziekenhuis van Traunstein was opgeno men: ,,lk houd me niet met Koss bezig en ik geloof niemand bij ons, want aan het ontbijt hebben we amper over hem over gesproken, ik jubel niet en roep geen hiep, hoi, omdat Koss er misschien niet bij is. Want als hij donderdag wel start, bete kent dat in dat geval voor ons een enorme dreun. Kijk naar Calgary. Niemand hield reke ning met Van Gennip, omdat ze geblesseerd was. Ze ging er wel mooi met drie keer goud van door. Als Koss wint, praat nie mand meer over dat zieken- huis-gedoe." Het zal Visser ook een biet zijn, dat het olympisch schaats toernooi aan waarde inboet, als de beste rijder van de laatste twee winters ontbreekt. „Dat zal me een rot zorg zijn. Goud is goud." Leo Visser, vaandeldrager van de Nederlandse ploeg, houdt zich in Albertville met hele andere zaken bezig dan met de gezondheidstoestand van Johann Olav Koss. foto anp stad raakte toen buiten zijn schuld om betrokken bij de ge ruchtmakende Goeljajev-affaire, werd depressief en reed vervol gens geen deuk meer in een Ca nadees pakje boter. In Calgary behaalde geen enkele Noorse schaatser een medaille; een his torisch dieptepunt in de olym pische geschiedenis van de Vi kingen. De paniek in het Noorse kamp was groot, toen Johann Olav Koss vrijdagnacht om twee uur na een hevige pijnaanval per ambulance vanuit zijn hotel in Inzeil moest worden afge voerd naar Traunstein. De stu dent medicijnen bracht er tot gisterochtend 12.00 uur door. Na uitvoerig bloed-onderzoek, dat aan het licht bracht, dat het leed was veroorzaakt door een verkramping van de twaalfvin gerige darm, mocht de kandi daat voor drie gouden Albertvil- le-plakken het ziekenhuis veria- Na ontslag uit het hospitaaltje voegde Koss zich bij zijn opge luchte ploeggenoten in Inzeil. Het eerste wat hij deed. was een enorme lunch naar binnen wer ken om zijn honger te stillen. In de ruim 30 uur dat hij patient was geweest in het Beiers zie kenhuis, had hij alleen vocht en mineralen via een infuus tot zich gekregen. Gistermiddag stond de rege rend wereldkampioen voor een lichte training al weer op het ijs in Inzeil. Vanavond vertrekt hij, zoals gepland, met zijn ploegge noten naar Albertville, waar hij morgen hoopt aan te komen. De dag erop zal de arts van het Noors olympisch team, Thor Oystin Endsjö, en Koss' moeder (dokter in Oslo) de schaatser in Albertville aan een laatste on derzoek onderwerpen. Daarna wordt besloten of hij donderdag start op de eerste olympische schaatsafstand voor de man nen, de vijf kilometer. In het Noorse kamp wordt er van uitgegaan, dat Koss er ge woon bij zal zijn. Coach Hans Trygve Kristiansen: „De paniek was groot, maar er is gelukkig niet zoveel aan de hand. Ik denk niet, dat Koss hier nog naweeën van zal ondervinden. Ik ben erg optimistisch." ALBERTVILLE WYBREN DE BOER GPD-VERSLAGGEVER Gunda Niemann klaarde het eerste olympische karwei alsof het een huishoudelijk klusje be trof. Ogenschijnlijk met kinder lijk gemak legde de Duitse een drie kilometer op het ijs, die het karakter had van een strafexpe ditie. Terwijl de Hollandse con currentie, met uitzondering van Carla Zijlstra, ploeterend over de Franse Olympic Oval ging, voltooide de Erfurtse haar ze ven-en-een-fialve ronde in het tempo en met de uitstraling van een kwaliteitsauto uit haar va derland. Niemann was de torenhoge favoriete voor het goud. De wij ze waarop haar zege binnen het Duitse kamp evenwel werd ge vierd, wekte de indruk alsof er een wonder was gebeurd. De olympische kampioene be groette haar eindtijd op het sco rebord met een oorverdovende kreet en plofte een halve ronde later neer op een bankje, om daar in een minuten lang du rende huilbui uit te barsten. En coach Gaby Fuss, die doorgaans een verre van gelukkige indruk maakt zodra ze op schaatsen staat, leverde uit pure vreugde enkele ^irouetjes af. De opluchting had zonder twijfel te maken met de Koude Oorlog die de afgelopen maan den tussen haar en met name de Nederlandse schaatsvrou wen losbarstte. Het Oranje kamp constateerde hoopvol dat de voorheen onklopbare Nie mann slijtageverschijnselen be gon te vertonen. Toen de opge leefde Yvonne van Gennip zo waar de Duitse 'kampioene op de hielen ging zitten, redeneer den kemploegcoach Arie Koops en zijn rijdsters, dat de onzeke re Niemann vast en zeker last zou krijgen van olympische stress. Niemann en Fuss kenden bo vendien de geschiedenis van hun illustere landgenote Karin Kania, de meervoudig wereld kampioene, wier olympische droom in Calgary ruw werd ver stoord. Niemann zei de voorbije weken geen moment aan een herhaling van Calgary te heb ben gedacht, maar voelde wel een grote druk op haar schou ders. „Ik heb de laatste jaren al-» les gewonnen. Ik vind het vol komen normaal dat iedereen tegen me zegt: 'Jij wint drie keer goud'. Maar het geeft wel een enorme druk. Ik ben nog nooit zo gespannen geweest voor een wedstrijd als voor deze drie ki lometer. Het is heerlijk, om hier nu te zitten met een gouden medaille injnijn hand." Beloning Niemann incasseerde gisteren de terechte beloning voor haar reeds drie jaar durende heer schappij op de internationale ijspistes. De 25-jarige bibliothe caresse mag dan kleurloos zijn en de uitstraling hebben van een wezel, zodra ze de ijzers on der bindt, is ze van een klasse, waar zelfs Kania in haar beste tijd niet aan toe kwam. Al is haar erelijst met elf wereldtitels vooralsnog iets imposanter dan de palmares van Niemann. De kersverse olympisch kam pioene wenst overigens niet met haar voorgangster vergele ken te worden. „Voor haar pres taties heb ik respect. Ik denk niet dat ik ooit zo'n erelijst krijg. Historische gouden plak De overwinning van skiloopster Ljoebov Jegorova was in twee opzichten historisch. Ze won niet alleen de eerste gouden me daille van de Olympische Spelen in Albertville. Het was ook de eerste voor het Gemenebest van Onafhankelijke Staten. De op zienbarendste prestatie was van Raisa Smetanina, die negentien seconden van de bronzen medaille verwijderd bleef. Ze zou de eerste en oudste vrouw zijn geweest die op vijf Olympische Spe len in successie een prijs pakte. Mentaal kapot na bekentenis Günter Gscheidlinger, de secretaris-generaal van de Duitse bob- en sleebond verwacht niet dat Harald Czudaj volgende week deel zal uitmaken van de Duitse viermansbob bij de wedstrijden voor de Olympische Winterspelen. Czudaj bekende afgelopen week dat hiij in de voormalige DDR als informant heeft gewerkt voor de Stasi, de geheime Duitse Staatspolitie. Czudaj gaf zijn Stasi verleden toe. nadat dit in een krant in Dresden in de open baarheid was gebracht. Atlanta krijgt 'gesloten' Spelen Het oorspronkelijke olympische ideaal dat deelnemen belangrij ker is dan winnen wordt bij de Zomerspelen van 1996 in Atlanta definitief losgelaten. Bij het eeuwfeest van de olympische bewe ging verliezen de nationale Olympische Comités het recht zelf te I bepalen wie wordt uitgezonden. lOC-voorzitter Samaranch wil dat in de toekomst de olympische deelnemers worden geselec teerd via continentale kampioenschappen en soortgelijke wed strijden. Schenk geen kandidaat voor ISU Ard Schenk zal Herman van Laer niet opvolgen in het bestuur van de ISU, de internationale schaatsfederatie. De chef de mis sion van de olympische winterploeg wordt niet voor die functie voorgedragen door de KNSB. Schenk had wel oren naar een post in het ISU-bestuur. Het mondiale college van grijze en aller minst wijze mannen absoluut niet. ISU-voorzitter Povlsen rea geerde afwijzend op een brief van KNSB-president Zijlstra met betrekking tot de eventuele kandidatuur van Schenk. Binnen het KNSB-bestuur bestond ook aversie tegen de kandidatuur van Schenk. Op de vergadering van 27 januari werd zijn kandidatuur zonder stemming afgewezen. Goeljajev stopt na Spelen Nikolaj Goeljajev stopt met schaatsen na de Olympische Winter spelen. De wereldkampioen van 1987 is in Albertville ingeschre ven voor de 1000 en 1500 meter. Vier jaar geleden veroverde de Moskoviet, nu 26, goud op de 1000 meter. Minder dan een jaar na het behalen van zijn wereldtitel in het overdekte Thialf-sta- dion kwam Goeljajev in opspraak door een handel in anabolen. Hij werd betrapt als tussenpersoon in het transport van anaboli- ca van de toenmalige Sovjetunie naar Noorwegen. Goeljajev kwam er met een berisping af. Enige weken later werd hij in Cal gary Olympisch kampioen. i boer- gingen koninging Bevrijd van de druk die de favorietenrol met zich meebrengt, viert Gunda Niemann haar olympische titel op de 3000 meter. Maar het karakter van Kania vind ik niet zo geweldig. Toen zij naar Calgary ging, riep ze dat ze twee of drie gouden medail les ging halen. Dat doe je niet. Kania had ook nauwelijks aan dacht voor de andere rijdsters. Ze was eigenwijs, ik ben liever bescheiden." Daarom liet ze voor Albertvil le ook reeds weten tevreden te zijn met één gouden medaille. Nu ze die al op zak heeft, is het mogelijk dat Niemann de ko mende weken vleugels krijgt en in navolging van Van Gennip een goldrush ontketent. „Mijn droom is uitgekomen. Ik heb olympisch goud. Voor de vol gende races ben ik minder ge spannen. Wie weet is dat een voordeel", aldus Niemann. Eén voordeel had Niemann gistermiddag. Ze mocht starten na al haar concurrentes en kon zo, zonder zich over de kop te hoeven jagen, in samenspraak met Fuss een winnend ronden- schema uitrekenen. Het optre den van Niemann was niette min imponerend. Traditiege trouw ging ze als een bliksem schicht van start, om vervolgens met langzaam oplopende ron detijden de race vol te maken. Ze was naar eigen zeggen tot de bodem gegaan. Dat rechts van Niemann op het podium ook een Duitse plaatsnam, wekte nauwelijks verbazing. Heike Warnicke lijkt zo langzamer hand rijp om plaats te nemen in een praatgroep met Adrie van der Poel, want voor de vierde maal in twee seizoenen moest zij bij een groot toernooi met zilver genoegen nemen. Voor alsnog gaat Warnicke niet ge bukt onder de rol in de schaduw van haar evenoude stadgenote. „Gunda is superklasse. Het is geen schande om van zo'n kampioene te verliezen. En zil ver is toch ook mooi. Er zijn sporters die dat nooit berei ken." Warnicke stelde haar zilveren medaille al in de eerste rit veilig. Dat ging bepaald niet zonder slag of stoot. De Oostenrijkse Emese Hunyady, wier naam bij haar derde Olympische Spelen eindelijk in het rijtje met favo rieten staat, bewees dat geen Nederlandse, maar zij de eerst aangewezene is om het Duitse schaatsbolwerk omver te wer pen. De grote aanval heeft de geboren Hongaarse overigens voor komende woensdag, wan neer de 1500 meter op het pro gramma staat, gepland. TIGNES TON DE RUITER GPD-VERSLAGGEVER Johan Zwaai is gewend op het randje te balanceren. Gisteren sloeg de balans voor de in Heemstede wonende frees tyle skiër naar de verkeerde kant uit. Twee minuten na zijn eerste salto in de sneeuw van Tignes was het sportfeest voor hem gedaan. Zeventiende en laatste, onvoldoende voor een plaats in de finale met de beste zestien vandaag. Zwaai baalde stevig van zijn slechte beurt. „Op deze uitschakeling had ik absoluut niet gerekend. Het ging in het begin uitstekend. Die twee uitglijders hadden natuurlijk nooit mogen gebeu ren. Ik weet niet precies hoe het kwam. Misschien voerde ik mijn sprongen iets te scheef uit. Onbegrijpelijk, ik was juist zo goed in vorm." In Who is who", het introductie boekje van het Nederlands Olympisch Comité tijdens deze spelen, staat tui nieren vermeld als hobby van de stu dent aan de Haagse sportacademie. Zwaai bracht de afgelopen zomer vele uren door in de tuin, maar deed dat in de eerste plaats om geld te verdienen. „In de hitte sjouwen met zware bielzen en rietmatten. Hard worden, niet zeu ren, afzien, alleen dan kun je van de winter knallen", zo sprak hij tegen zichzelf. „Je kunt zeggen dat de basis voor mijn aanwezigheid hier in Tignes gelegd is in de tuin". Denk ook niet dat Zwaai bij de pak ken neer is gaan neer zitten toen hij op weg naar de eerste wedstrijd voor de World Cup in de nachttrein Amster dam-Parijs overvallen werd. „Ze had den mijn rugzak gepakt, een kwartier tje later ontdekte ik het. Ik wist wie het gedaan hadden, maar kon het niet be wijzen. Op het toilet vond ik mijn spul len terug, mijn geld en betaalkaarten waren verdwenen. Voor de ene bus heb ik geld moeten lenen van een Bel gische, de andere op de pof." De be groting die Zwaai bij het begin van het seizoen ingediend hpd bij de Neder landse Ski Vereniging moest meteen worden aangepast. „Ik heb voor het n plan gemaakt, kosten 35.000 gulden. Het geld kwam vrij. van de skivereniging, van de freestyle com missie. uit het topsportfonds en door mijn bijverdienste als hovenier. Alles wat ik aan plannen voor dit seizoen naar voren bracht, heb ik gerealiseerd. Van de zomer tot de eerste wedstrijd in december ben ik veertien dagen op en viertien dagen af geweest. Twee weken in de sneeuw, twee weken in Holland. Hard lopen, krachttraining, stoksalto's maken in het zand. Dat is goed te doen, zand is dezelfde massa als sneeuw. Of ik bij die trainingen veel moet horen? Ik maak mijn salto's niet in de Kalverstraat, ik zoek een stil plek je" Ski acrobatique is ook deze Spelen nog een demonstratiesport. Eén keer bij de beste 25 in de World Cup was voor de 27-jarige Johan Zwaai voldoen de voor de Olympische kwalificatie. „Maar met een punt was ik niet ge gaan. Regelmatig scoren, dan ben je het waard te gaan", hield de student zich voor. Een 19de, 21de en 23e plaats in de World Cup, een tweede in het Eu ropese circuit, vond hij voldoende voor deelname. „Ik heb bereikt wat ik wilde, aanluiting bij de subtop. Dat het nog onvoldoende is voor een plaats in de fi nale stelt me niet teleur. In mijn pres taties zit progressie, ik heb er plezier in. Een man die ballet doet, mogelijk inspireert het anderen." L D'ISERE TON DE RUITER GPD-VERSLAGGEVER De accordeons bleven in de kof fer, de koeiebellen klonken dof, de bont uitgedoste supporter met de trompet speelde de do denmars. De vijftig leden van de Fanclub Franz Heinzer beleef den een treurige terugreis. Ze ven uur heen, zeven uur terug voor de zesde plaats van hun fa voriet op het koningsnummer van de winterspelen, de afda- ling. Het overwinningsfeest werd niet gevierd in Rickenbach, waar de vader van de beste af daler derij heeft. De uit in Lech, Beatrix en Prins Gaus kunnen aanschuiven op een groots dorpsfeest Patrick Ortlieb kwam in het rijtje favorieten voor het goud niet voor, hoewel de bedrijfskunde studerende zoon van een Lechse hoteleige naar na Heinzer de regelmatig- ste afdaler van deze winter was. Een tiende plaats in Kitzbuhl was zijn slechtste resultaat, de tweede in Garmisch zijn beste verrichting. De Oostenrijker werd in de Zuidduitse wintersportplaats al gefeliciteerd toen Markus Was- meier met startnummer 38 zijn droom nog verstoorde. De 24- jarige Ortlieb. een boom van een vent (1.89 lang. 92 kilo zwaar), daalde gisteren als eer ste de 2905 lange Bellevarde- piste af en zag staande in de fel schijnende zon de concurrentie worstelen met de 21 bochten. Te snel wilde hij niet gefelici teerd worden, maar toen Frank Picard met thuisvoordeel op vijfhonderdste seconden ste ken bleef, Girardelli en Accola zich niet staande konden hou den. besefte Ortlieb dat zijn jon gensdroom in vervulling was gegaan. De beer uit Lech mocht de 99ste Oostenrijkse medaille op de winterspelen afhalen, zijn landgenoot Gunther Mader ver overde het brons en gaat als honderste medaillewinnaar de boeken in Mader haalde vijf jaar terug bij het wereldkam pioenschap op de slalom een zilveren plak. De in Les Saisies opgegroeide en nu met zilver beloonde Picard werd in Cal gary eerste op de Super G. Bij de beste tien op de afda ling waren ze niet vaak te vin den. De door de Zwitser Bernd Rüssi gebouwde piste bleek niet geschikt voor de echte afdalers, die volgens allrounder Paul Ac cola zonder hun hersens te ge bruiken naar beneden gaan. Hoe het dan toch kon gebeuren dat een afdaler als Patrick Ort lieb met het gouden ei aan de haal ging: toeval. De Oostenrij ker maakte minder fouten dan zijn collega en had het voordeel van het eerste startnummer. De stemming in het Oosten rijkse kamp was voor de dag van gisteren nog bitter. De mannenploeg uit het Alpenland won dit seizoen nog geen enke le wedstrijd in de World Cup. De posities van de trainers Engstler en Pumm stonden ter discussie. Heinzer heerste op de afdaling, alleen A.J. Kitt (nu ne gende) en Markus Wasmeier (nu vierde) konden hem verras sen. Maar de Heinzer-fan, die gisteren om kwart over negen de bodem van zijn eerste fles witte wijn zag. kreeg gelijk: Olympia heeft eigen wetten. Heinzer mopperde op de olympische piste sinds de eerste maal dat hij er trainde. Tot de helft ging het goed, toen kwa men er te veel Dochten. Hij be vond zich in het gezelschap van de winnaar van het afdalings- goud twaalf jaar terug de Oos tenrijker Leonard Stock. 34 in middels. Boven was het gewel dig, onder een ramp voor de echte afdalers. Stock ging onderuit in de bocht waar ook de technisch vaardige Mare Girardelli en Paul Accolo onderuit gingen. Hein zer haalde de streep op zijn lat ten, maar in het onderste stuk in een stijl die meer deed den ken aan de skiërs uit Senegel dan aan die van ren wereld kampioen. Ortlieb. toch geen wonderskiër getuige zijn 23ste plaats in het slotklassement van de wereldbeker vorig seizoen, liep de 172 trapjes naar het starthuis op de ton van de 2809 meter hoge Bellevardc met meer vertrouwen op dan de concurrentie. Gelukkig voor het gilde der af dalers zorgde hij dat de gouden plak in de eigen winkel bleef. Ortlieb, die als hobby muziek, surfen, auto's en het verzame len van Swatch horloges (hij heeft 75 verschillende) heeft, bezorgde Oostenrijk het vijfde olympische mannen goud op de afdaling.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17