Sport Van Gennip daalt van haar troon De 'Rooie Reus' slaat keihard toe Maandag 10 februari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD V IA (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER N WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: AD V mgeving: SIMON DE GRAAF NIEUWSLIJN Lagendijk blijft bij Katwijk LEIDEN - Arie Lagendijk blijft ook volgend seizoen verbonden als trainer verbonden aan Katwijk. Afgelopen weekeinde kwa men de zaterdageersteklasser, momenteel koploper, en de Lei- denaar tot een akkoord. Lagendijk begint straks aan zijn vijfde seizoen. Ook Cees Guyt blijft als assistent-trainer verbonden aan Katwijk. De Groot terug naar Wilhelmus LEIDEN - Ruud de Groot keert na dit seizoen terug bij Wilhel mus. De trainer van UVS praat deze week nog met de Voorburg- se hoofdklasser, maar bevestigde gisteren al dat zijn overgang rond is. De Groot is aan zijn vierde seizoen bezig in de Kikker polder en zat daarvoor zeven jaar bij Wilhelmus. Ajax - Gent toch in de avond AMSTERDAM - Ajax speelt de thuiswedstrijd in de kwartfinale van de strijd om de UEFA-beker, op woensdag 18 maart in het Olympisch stadion, toch 's avonds. Het duel begint om 20.00 uur. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de wedstrijd 's middags zou worden gespeeld. Het Olympisch stadion in Amsterdam be schikt niet meer over een lichtinstallatie. Die werd eerder dit sei zoen gesloopt. Ajax zal het probleem met behulp van in hoog werkers hangende lampen oplossen. Basketballer sterft op het veld FORLI - De Italiaanse autoriteiten hebben gisteren een autopsie gelast op het lichaam van de Italiaanse basketballer Luca Ban- dini die zaterdagavond onwel werd terwijl hij in Forli een wed strijd speelde en korte tijd later overleed. Bandini, die uitkomt voor de derde divisieclub Imola Virtus, voelde zich na een sprong duizelig worden en vroeg gewisseld te worden. Nadat hij het speelveld had verlaten zeeg hij voor de bank ineen. Hartmassage en het toedienen van zuurstof konden niet verhinderen dat hij stierf. Dick Advocaat beslist vanavond ROTTERDAM - Dick Advocaat maakt vanavond bekend of hij voor Feyenoord dan wel voor de KNVB kiest. Het meest waar schijnlijke is dat hij de aanbieding van Feyenoord zal accepte ren, maar de Voorburger wilde gisteravond nog niet op de zaken vooruitlopen. Zijn beslissing is enigszins vertraagd door 'vage contacten' met Real Madrid of beter met Leo Beenhakker, de technisch di recteur van de 'Koninklijke'. Die contacten dateren al van enkele maanden terug, maar vo rige week heeft Advocaat opnieuw telefonisch met Beenhakker gesproken. Verhalen dat hij in Madrid is geweest, noemt Advo caat 'onzin'. De schaatskoningin van Calgary is sinds gistermiddag vijf uur weer onder de mensen. Zonder een traan te laten heeft Yvonne van Gennip haar eerste van drie olympi sche titels, die ze vier jaar lang als een doornen kroon met zich meetorste, overgedaan aan Gunda Niemann. Ze was er niet rouwig om, eerder opgelucht. „Eerlijk gezegd is er een last van me afgevallen. ALBERTVILLE GOVERT WISSE Nu Van Gennip in Albertville bewezen heeft niet weer tot nieuwe olympische stunts in staat te zijn, kan ook de politie in Haarlem rustig gaan slapen. De Grote Markt hoeft niet voor een tweede keer ontruimd te worden. In '88 wachtten 35.000 enthousiaste mensen Yvonne van Gennip op in het centrum van de Spaanestad. Dit keer zal het stil blijven. De manifestatie 'Van Gennip '92' kan worden Yvonne van Gennip. föto anp afgeblazen. De Haarlemse is daar niet on gelukkig mee. De drie Calgary- plakken hebben haar altijd als molenstenen om haar nek ge hangen. Ze veranderde op 23- jarige leeftijd door al het blin kende goud van anonieme in bekende Nederlander, voelde zich geleefd door de boze bui tenwereld en belandde uitein delijk zelfs in een diepe depres- Nu ze af is van het olympisch aureool en de titel van ijskonin gin is ingeleverd, hoopt ze weer een normaler leven te kunnen leiden. „Ik kan eindelijk weer mezelf zijn en lekker gek doen, als ik daar zin in heb. Dat wilde ik ook voor Albertville en nie mand hield me tegen, maar het lukte me niet", meende de Haarlemse een paar uur na haar drie kilometerrace, die haar ver achter Niemann niet meer ople verde dan een zesde plaats. „Maar daarom ben ik er toch nu niet minder om. Een prestatie is maar een prestatie." Van Gennip bekende vlak voor de start nog wel degelijk te geloven in een nieuwe medaille, zij het een andere dan goud. Maar al na honderd meer bleek het niet meer dan een illusie. Het inmiddels bekende Van Ge- nnip-gevoel, tijdens de training Triomfantelijk gebaar van Gunda Niemann, de i het goud op de 3000 meter. nog nadrukkelijk aanwezig, was er niet. „Ik kreeg al heel snel een braampje op mijn schaats en daarna liep het niet meer. Ik slipte steeds weg met mijn lin kerbeen. Ik kvvarfi niet aan schaatsen toe", aldus Van Gen nip. Van Schie Daaraan kwamen de andere pupillen van coach Arie Koops evenmin toe, Carla Zijlstra uit gezonderd. Koops hoopt na de erg magere oogst op de eerste schaatsdag in Albertville woens dag op meer succes. Hij had ge rekend op een medaille en drie meiden bij de beste zes, maar na afloop keek hij in twee lege handen. Zijlstra vierde, Van Ge nnip zesde, Van Schie negende. De Stompwijkse reed een rede lijke eerste helft, maar krabbel de en pufte naar het einde. Haar slotronde ging in een vooroorlogse 39,1. Koops: „Lia heeft gegokt en verloren. Ze blies zichzelf op." Gunda Niemann klaarde intus sen het eerste olympische kar wei alsof het een huidhoudelijk klusje betrof. Ogenschijnlijk met kinderlijk gemak legde de Duitse een drie kilometer op het ijs. die het karakter had van een strafexpeditie. Waar de Hol landse concurrentie ploeterend over de Franse Olympic Oval ging, daar voltooide de Erfurtse haar zeven-en-een-halve ronde in het tempo en met de uitstra ling van een kwaliteitsauto uit haar vaderland. Gunda Niemann was de to renhoge favoriete voor het goud. De wijze waarop haar ze ge binnen het Duitse kamp evenwel werd gevierd, wekte de indruk alsof er een wonder was gebeurd. De olympische kam pioene begroette haar eindtijd op het scorebord met een een oorverdovende kreet en plofte een halve ronde later neer op een bankje, om daar in een mi nuten lang durende huilbui uit te barsten. En coach Gaby Fuss, die doorgaans een verre van ge lukkige indruk maakt zodra ze op schaatsen staat, leverde uit pure vreugde enkele pirouetjes af. Ze liet voor Albertville weten tevreden te zijn met één gouden medaille. Nu ze die, terwijl het olympisch vuur nog maar pas ontstoken is, al op zak heeft, is het niet onmogelijk dat Nie mann de komende weken vleu gels krijgt en in navolging van Van Gennip een goldrush ont ketent. „Mijn droom is uitgeko men. Ik heb olympisch goud. Voor de volgende races zal ik minder gespannen zijn. Wie weet is dat een voordeel", keek Niemann vooruit. Wamicke Wamicke stelde haar zilveren medaille al in de eerste rit veilig. Dat ging bepaald niet zonder slag of stoot. De Oostenrijkse Emese Hunyady. wier naam bij haar derde Olympische Spelen eindelijk in het rijtje met favo rieten staat, bewees dat niet de Nederlanders, maar zij de eerst aangewezene is om het Duitse schaatsbolwerk omver te wer pen. De echte aanval heeft de geboren Hongaarse overigens voor komende woensdag, wan neer de 1500 meter op het pro gramma staat, gepland. AMSTERDAM GPD John van Loen heeft het gevoel voor spek en bonen bij Ajax rond te lopen. Op instigatie van coach Beenhakker voor een slordige drie miljoen gulden aangetrokken, is onder Louis van Gaal niet meer dan een in- vallersrol voor hem weggelegd. De opvolger van de Don van Madrid heeft zijn geld, zeer te recht overigens, gezet op Stefan Pettersson. Met andere woor den: de forse investering in Van Loen is tot dusver nog niet bijs ter lonend geweest voor Ajax. Maar de 'Rooie Reus' uit Utrecht is de beroerdste niet en gistermiddag besloot hij een deel van het hoge transferbe drag aan zijn huidige werkgever terug te betalen. Halverwege de eerste verlenging door Van Gaal de arena van het Olympisch Stadion ingejaagd, kopte Van Loen Ajax vlak voor sluitingstijd langs PSV (2-1) en in de kwartfi nales van het KNVB bekertoer nooi. Feyenoord is daarin op woensdagavond 26 februari in de dan ongetwijfeld uitverkoch te Kuip de tegenstander en dat betekent dus kassa voor Ajax; de recette wordt immers gedeeld. Balans Het was al voor de derde keer dit seizoen dat Ajax en PSV el kaar troffen. In de competitie bleef de balans perfekt in even wicht: PSV won in Eindhoven, Ajax in Amsterdam. En ook gis termiddag leken de vaderlandse voetbalgiganten op een punten- deling af te stevenen. Na negen tig minuten stond het 1-1 en de noodzakelijk geworden verlen ging leek ook geen winnaar op te zullen leveren. De enthou siast meelevende toeschouwers maakten zich al op voor een strafschoppenserie, maar met een simpele knik van het voor hoofd ontnam John van Loen hen dit smakelijke toetje. Dat was misschien maar be ter ook, want een beslissing vanaf de penaltystip zou veel weg hebben gehad van het rad van avontuur. En het zou heel goed mogelijk zijn geweest dat PSV als triomfator uit de tom bola zou zijn gerold, wat de Eindhovenaren niet verdienden. Ajax had de meeste inhoud: in de eerste helft werd de lands kampioen zelfs hele perioden weggespeeld. De hoofdstedelij ken waren scherper in de duels, wilskrachtiger en fitter. Boven dien etaleerde Ajax een aan zienlijk gevarieerder aanvalsop bouw dan de steriel voetballen de Brabanders. Afscheidstoernee Bobby Robson, bezig aan zijn afscheidstoernee op de Neder landse velden, mag zich dat ook' aanrekenen. De Britse coach, die het veld moet ruimen voor Hans Westerhof, had Gerald Va nenburg de opdracht gegeven Wim Jonk voor de voeten te lo pen. En dat was een blunder van jewelste. Vanenburg, voort durend begeleid door indianen- gehuil vanuit het publiek, is een van de weinige creatieve PS- V'ers. Hem had derhalve veel meer vrijheid moeten worden toebedeeld. Jonk, uitblinker in de laatste editie van Ajax-PSV drie weken geleden en derhalve door Rob son gevreesd, kon door toedoen van Vanenburg deze keer geen hoofdrol claimen, maar de in breng van Vaantje, die er ver standig aan doet zo snel moge lijk naar het buitenland te ver trekken, was verder ook gering. En dat laatste kwam Louis van Gaal, aangenaam verrast door de koppeling van Vanenburg aan Jonk, prima van pas. „Ik had verwacht dat Linskens op Jonk zou spelen," liet de Am sterdamse coach weten. Hij kon een glimlach amper onderdruk ken. Romano Van Romario ondervond Ajax al helemaal geen hinder. Bij de goalgetter uit Rio speelde na minder een half uur een oude hamstringsblessure op, waarna Juul Ellerman hem kwam aflos sen. Omdat de Braziliaan tij dens de laatste training op vrij dag - de eerste die week waarop Romario voluit ging - nergens hinder van had, dacht Robson hem zonder problemen in te kunnen zetten. Maar de Brit kwam van een koude kermis thuis en verklaarde naderhand zijn lesje ten aanzien van Ro mario nu voor eens en voor al tijd te hebben geleerd. „Ik zet Romario niet eerder weer in of hij moet eerst een week op hon derd procent met de groep meetrainen." Vlak voordat Romario zich loom in trainingspak hees, had Ajax door Stefan Pettersson de leiding genomen. Omdat Wim Kieft en Stan Valckx elkaar vra gend aankeken - spring jij met Pettersson mee of doe ik het? - kon de Zweed een vrije trap van Bryan Roy ongehinderd inkop pen; 1 -0. Ajax, met een formida bele Aron Winter, een uitste kende Stefan Pettersson, en een zich voor het clubbelang volle dig wegcijferende Michel Kreek als uitblinkers, verzuimde ver volgens de score naar 2-0 of nog meer op te voeren. De superi eure Amsterdammers kregen op slag van rust een koude douche over zich heen toen Kieft gelijk maakte. Het was een van de weinige keren dat PSV voor de pauze in de buurt van Menzo doordrong. In de tweede helft en ook in de verlenging wogen de ploegen beter tegen elkaar op met kan sen over en weer: Pettersson, Bergkamp en twee maal Blind voor Ajax, Heintze, Popescu, El lerman en Linskens voor PSV. Het niveau van de wedstrijd daalde naar mate de minuten wegtikten, al bleef het gevecht, want dat werd Ajax-PSV steeds nadrukkelijker, door de span ning boeiend van begin tot eind. Tolerant Scheidsrechter Mario van der mede-invaller Ron Willems na zijn fraaie treffer. Op de achtergrond foto anp Matchwinner John van Loen omknelt viert John van 't Schip mee. Ende was niet in beste doen. De I Haagse arbiter is een liefhebber van mannelijk voetbal. Daar is i niets op tegen, maar gistermid- dag floot hij te tolerant, al trok hij zes keer een gele kaart uit zijn borstzak. Hij verzuimde evenwel én Menzo, die de door gebroken Linskens vasthield, én Vanenburg, verschillende keren rijp voor een tweede gele kaart, én Valckx na een onbeschofte overtreding tegen Bergkamp uit het veld te sturen. Allons enfants Kinderen, Huisdieren en Gehandicapten. Het Supertrio van elk massa-amusement, en dus vooral van de televisie. De cijfers wijzen glashard uit dat een talk of spelshow pas op werkelijk grote bijval mag rekenen als er i>ertegenwoordigers in optreden van minstens één Supertrio-ca tegorie. (Deze wet is recentelijk het meest rigoureus begrepen en toegepast door Angela 'Uitdaging' Groothuizen, die voor haar Roemeense weeskinderen- uitzending een ongehoord hoge waardering oogstte en daar na alleen nog maar kinderen om zich heen verzamelt). Ik wil liever in het midden laten hoe we hier moreel oi>er moeten oordelen, dat is een ander ver haal. Mijn verhaal gaat over de Openingsceremonie van Albert ville. Geen hondjes op sloffen of aangeklede chimpansees geluk kig. Geen gehandicapten ook, die hebben inmiddels een spe ciale haat-liefde verhouding met de sport, en hebben hun eigen Spelen. Maar wel kinderen! Hoe kon het anders, de Wet van het Supertrio schrijft het voor. Er was een negenjarig Frans- mannetje dat kleumend op Mi chel Platini stond te wachten, opdat zij getweeën de Olympi sche Vlam konden ontsteken. Van Kooten en De Bie legden de vinger voor de zoveelste keer feil loos op de zere plek door te laten zien dat de grote vlam te vroeg ontplofte, en dat de Atheense fakkél dus voor joker heel Euro pa door was gesjouwdSoit. Maar er was vooral dat kleine meisje dat a caftella de Marseil laise moest zingen. Alleen, op een eng. omhoog rijzend pla teau. in een onbeschrijflijk raar jurkje, hetend en bibberend en behoorlijk vals bij vlaagjes. Ik meen in het Jeugdjournaal te hebben opgevangen dat ze Sévé- rine heette. Elf jaar oud. Je ziet de 'Commissie Openings ceremonie' om de tafel zitten. "Jongens, even serieus, wat doen we nou? We komen niet onder die Marseillaise uit, maar wie hebben we? Mireille Mathieu? Laat me niet lachen! Het hoeft niet Frans natuurlijk, Barcelona heeft Freddy Mercury posthuum, en wij hadden destijds met de 200jaar-Revolutie-Herdenking Jessye Norman onder de Are de Triomphe. Die kon zingen! Kun nen we helaas niet meer vragen. Kiri Te Kanawa? Te afgezaagd. En allemaal hartstikke duur ook nog. Ze doen niks meer voor de eer. Ik weet het beter gemaakt: het moet niet professioneel, die hele ceremonie is al veel te pro fessioneel. We missen nog een kind! Dat jochie is niet genoeg. Het moet aandoenlijk en dun. geen kind dat echt kan zingen. want die heb je ook natuurlijk. Wie heeft een dochtertje dat zoiets durft? Mooi. vanaf nu elke weck repeti tie, jouw dochter staat reserve, re peteert gewoon mee. Is Sévérine niet ziek, heeft Claudine pet h gehad. Prima. Punt 38: de volgspots. Louis, ik geloof dat jif daar nog iets over had... En daar stond ze. Zje was niet ziek, ze deed het en ze sloeg zich er dapper doorheen, Mitterand was zichtbaar trots op haar. Als 'ie erbij had gekund was het ze ker tot aaien gekomen. Kinderen hebben in principe niets te zoeken op de Olympische Spelen, behalve als ze goed ge noeg zijn om mee te doen (turn sters Ixiien de dertien beginnen schaars te worden op de Zomer spelen). Maar als de verteder plicht van kinderen ergens schril in de schijnwerpers komt te staan, is het wel bij dit soort me galomane manifestaties, let wei ik bedoel niet dat Sévé rine werd uitgebuit. Ze vond hef vast prachtig. Zij en haar fami lie zijn op slag wereldberoemd in eigen land en ze mag beslist, conform de Wet van het Super trio, weer hij allerlei Franse Gert Bergs gaan vertellen hoe het voelde op dat koude presenteer blaadje. Hetzelfde geldt mis schien voor hel jochie dat met Platini mee naar boven mocht. Het trof me alleen dat zélfs de Fransen het in hun high tech sjyektakel - dat ongetwijfeld cho reografisch, artistiek en visueel het allerbeste was wat ze in huis hadden - tóch nog nodig vonden om te voldoen aan de ouderwet- se Sufxrtrio-wet: Kinderen voor Kijkcijfers. ERIK VAN MUISWINKEL

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15