Leiden be Verouderde verkeersborden blijven nog een tijdje staan Reisbureau verkoopt 'ander Zuid-Afrika' J IPV TIJD VAN TOEN Maandag 10 februari 1992 Redactie: 071-161400 Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 11 Na beschadiging wordt het bord ver\'angen Verouderde Leidse verkeersborden blijven nog een tijdje staan. De gemeente zet pas een nieuw vormgegeven bord neer als het oude exemplaar, met dezelfde beteke nis, is beschadigd. De nieuwe verkeerswet rept niet over een uiterste termijn waarop de borden moeten zijn ver vangen. LEIDEN ROY KLOPPER Dc nieuwe Rijkswegenwet is per l november vorig jaar veran derd. Op die datum werd ook een aantal nieuwe borden geïn troduceerd. Met name de teke ningetjes op verkeersborden (zoals van auto's en motoren) zijn wat moderner vormgege- Het zal nog wel een tijdje du ren voordat de oude borden zijn verdwenen uit het Leidse straat beeld. Volgens woordvoerder L. Barendregt van civiele werken is het onnodig en te duur alle bor den in een keer te vernieuwen. Alleen als iemand er tegenaan rijdt, of anderszins beschadigin gen zijn aangebracht; komt er een nieuwe voor in de plaats. De gemeente verwacht binnen enkele jaren zover te zijn dat in de hele stad nog slechts een paar oude borden staan. „Dan is het mogelijk het restant tege lijk weg te halen aldus Ba rendregt. Verstandig De nieuwe wet heeft geen uiter ste datum gesteld waarop de gemeenten de nieuwe borden moeten neerzetten. Volgens Ba rendregt is dit heel verstandig. „Anders zeggen handige ver keersdeelnemers dat ze zich niet gehouden achten aan de oude borden. Formeel hebben die dan immers geen betekenis Barendregt herinnert zich dat bij een vorige aanpassingsope ratie plastic folie met nieuwe af beeldingen over de oude bor 1HHHL den is heengeplakt. Mogelijk dat in enkele gevallen opnieuw voor deze voorlopige oplossing wordt gekozen. Saillant detail is dat fommige gemeenten er tot begin deze week van uitgingen dat volgens de vernieuwde wet ook de straatnaamborden moeten wor den vernieuwd. In Nijmegen waren hiervoor bij voorbeeld al voorbereidingen getroffen. Er zouden nieuwe, reflecterende exemplaren voor in de plaats moeten komen. In Nijmegen waren hiervoor bijvoorbeeld al voorbereidingen getroffen. Dat blijkt op een misverstand te be rusten, de oude borden kunnen volgens de afdeling voorlichting van het ministerie van verkeer t blijven hangen. over een bedrag van 3.000 gul den. De gemeentekas was echter leeg. Om deze 3.000 gulden toch bijeen te brengen werd de gegoede burgerij geconfron teerd met een speciale aanslag. De aanslagen liepen uiteen van 15 tot 30 gulden per gezin. Doodstraffen Op 19 april 1813 begon de on rust, op 20 en 21 april begonnen de Franse binnen de Leidse ge meentegrenzen met arrestaties. De autoriteiten wilden voor beelden stellen en dus werden de gearresteerden al op 24 april voorgeleid bij de krijgsraad. Twee personen wisten zich op tijd uit de voeten te maken en werden bij verstek veroordeeld. De vonnisssen waren allesbe halve licht. Vijf personen wer den ter dood veroordeeld. Vijf tien opstandelingen moesten hun deelname aan de onrust betalen met ballingschap. Ze ven aangeklaagden werden vrij gesproken. Terneergeslagen en soms wan hopig likte de U'idse bevolking haar wonden. Het Franse gezag stond niet meer ter discussie, maar niet voor lang. Op de ne derlaag in Rusland volgden meer tegenslagen voor Napo leon. De slag bij Leipzig bete kende het begin van het einde van de Franse keizer. Hij werd verbannen naar Elba, kwam nog een keer terug op het poli tieke toneel, maar leed opnieuw een nu beslissende nederlaag bij Waterloo. Toen Gijsbrecht Karei van Ho- gendorp na de slag bij Leipzig een werkelijk nationaal verzet tegen de Franse overheersers op gang probeerde te brengen, kreeg hij weinig steun. Velen durfden niet. De schrik zat er na de vorige poging tot verzet, ze ker in leiden, nog goed in. Maar. de situatie was heel an ders dan in het voorjaar van 1813. De Fransen waren versla gen en nu definitief. De populaire pret-popgroep Pa ter Moeskroen wist met haar op treden afgelopen zaterdag in het redelijk gevulde LVC niet haar faam als grandioze geintrappers waar te maken. Hun hitsingle 'Roodkapje' met de bekende uit roep 'naar oma' blijkt voorlopig het enige hoogtepunt uit hun re- pertoir te zijn. Voor de rest is het voornamelijk veel van hetzelfde. Muzikaal een dikke voldoende maar er is meer voor nodig om het LVC-publiek een uur lang te kunnen amuseren. VRIJE TUD Huwelijk Kerkelijk Centrum 'De Regen boog' aan de Watermolen 1 houdt vanavond een infomia- tte-avond over 'Marriage En- counter'. Echtparen kunnen zich een weekeinde terug trek ken om onder begeleiding tot zichzelf te komen. Inl. M. en L. Boogmans. Tel. 214359. Ondernemers De Stichting Werkgelegenheid Leiden houdt morgen een bij eenkomst voor mensen die een eigen bedrijf willen beginnen. Verteld wordt wat daarbij zoal komt kijken. Dc bijeenkomst wordt gehouden van 20.00 tot 22.00 uur (Evertsenstraat 99). Aanmelding: 071-219811 Handvaardigheid Bij voldoende belangstelling be gint morgen een cursus creatie ve handvaardigheid in bejaar dencentrum Zijloever. Informa tie 2.U20H Vrouwen Vrouwen en sociale vernieu wing is het onderwerp van drie bijeenkomsten van de werk groep Politieke Scholing van de Leidse vrouwenraad. Op 12 fe bruari houdt K. de Vries, ge meentesecretaris van Leiden, Voortgekomen uit het kroegen circuit van Amersfoort is de ze venmans formatie nog niet toe aan grote zalen door heel het land. Wat zaterdag nog leuk be gon met 'Balalaika's in Siberië' boeide al niet meer toen hun nieuwe plaat 'Hela Hola. tut Hola' werd gespeeld. Slechts een kleine groep hardnekkige fans die, voornamelijk vooraan, het hossen toch niet konden laten, hadden toen nog pret. FOTO LOFK ZUYDERDUIN een inleiding. Op 19 febniari spreekt N. Meijer van het minis terie van sociale zaken. Op 26 februan wordt een bezoek aan dat ministerie gebracht. Inl (171 I II Oï en 177 140 ut 0171 I 12941. Freelancen Speciaal voor freelancers houdt de Stichting Werkgelegenheid leiden donderdag 13 Febniari een bijeenkomst. De verschil lende aspecten van het werken als freelancer worden behan deld (neveninkomsten, inkom sten uit de onderneming, BTW plichtig of niet) De avond be gint om 20.00 uur (Evertsen straat 99) en de toegang kost 15 gulden. Informatie: 071 219811 Cursussen Bij voldoende belangstelling gaan binnenkort drie taalcur sussen van start in buurthuis Vogelvlucht. Deelnemers kun ncn zich inschrijven voor Frans, Engels en Arabisch (voor begin ners). Informatie: tel. 313648 Gespreksgroepen Verzorgers van dementerende familieleden kunnen zich aan melden voor het deelnemen aan een gespreksgroep van de stichting Ouderenwerk. Infor matie: tel. 123741 'Ik wil voorkomen dat de toerist een scheef beeld krijgt' ROELOFARENDSVEEN HANS KOENEKOOP Michel Bender nam zijn besluit na het vrijkomen van Nelson Mandela. Het werd hem inge fluisterd door zijn afkeer van het apartheidsregime in Zuid- Afrika. De democratie zou nu voorzichtig zijn intrede doen en westerse touroperators zouden zich op dat land storten, be dacht hij. „En de toerist een vol komen scheef beeld voorscho telen. Die foute promotie wil ik voorkomen." Vandaag opent Bender zijn reisbureau op het Noordplein in Roelofarends- veen. Met als enige in Neder land als specialité suprème: al ternatief Zuid-Afrika. Michel Bender, 30 jaar, begint niet aan een ondoordachte on derneming, ook al wil zijn bank voor de zekerheid dat hij ook reizen naar andere landen aan biedt. Hij woonde van zijn 9de tot zijn 23ste jaar in het land waar de inheemse zwarte bevol king al zolang met geweld wordt overheerst door de blanken. „Ik wilde graag terug naar Ne derland, maar durfde niet. ]e bouwt ten slotte toch een vrien denkring op. In Zuid-Afrika werd ik als siiperlinks gezien, maar op een reis door Europa merkte ik dat dat wel meeviel, dat ik zelfs iets naar rechts neig de. Dat krijg je in zo'n strak ge leid land. Ook al ben je fel te gen, onbewust word je meege sleurd en ga je sommige du bieuze aspecten doodnormaal vinden." Als blanke de naam ANC la ten vallen werd al beschouwd als een doodzonde. En een on schuldig nachtje doorbrengen in een township, de leefge meenschap van de zwarten, had meestal tot gevolg dat de vol gende dag de politie op de stoep stond. Uiteindelijk hakte Bender de knoop door. „Dat was na die reis door Europa. Bij mijn terugkeer waren er wetten veranderd. Iedereen die langer dan vijf jaar immigrant was, moest zich laten naturaliseren tot Zuid-Afrikaan. Dat beteken de dat ik in militaire dienst zou moeten en dus gedwongen werd tot vechten vóór het apart heidsregime. Dat vertikte ik." Gepantserde voertuigen En dus keerde Bender terug in zijn geboorteland. Alwaar hij vijf jaar moest wachten op het goe de nieuws over ANC-leider Mandela. „Niemand heeft een objectieve kijk op de andere zij de van Zuid-Afrika. Men gaat er drie weken op vakantie en ziet alleen de prachtige natuur, de stranden en de reservaten. Wie een township wil zien, kan in een gepantserd voertuig een ex cursie maken van een paar uur. Zodat ze achteraf kunnen zeg gen: 'het valt allemaal best Maar Michel Bender wil zijn toeristen op een ongekleurde manier laten kennismaken met de townships. Hij biedt ze de mogelijkheid enkele dagen te gast te zijn bij een zwart gezin. „Dat wordt voor iedereen een waanzinnige ervaring. Zelfs voor mij, en ik heb er toch veer tien jaar gewoond, was het een cultuurschok. De zwarten zijn zo totaal anders dan wij blan ken. Iedereen kent elkaar en helpt elkaar. De gastvrijheid is enorm, ook ten aanzien van de blanken. .Al kom je nog zo on verwacht en al is-het huis nog zo vol, altijd krijg je eten en on derdak." Michel Bender laat wel een waarschuwing horen: „Ver wacht geen luxe. De armoede in de townships is groot. Ze ken nen geen hotels. Soms moet je genoegen nemen met een matje om op te slapen. Niet iedereen heeft een douche. Maar wie alle aspecten van de apartheid wil zien, neemt dat graag voor lief." Flexibel De reizen van Bender zijn overi gens flexibel van opzet. „Ik be grijp best dat een toerist niet twee weken lang in een towns hip wil doorbrengen. Het is im mers vakantie." Hij biedt voor 3500 gulden een basisarrange ment van zes dagen aan, waar bij inbegrepen het vliegticket, tal van excursies, overnachtin gen in hotels en bij gastgezin nen en reisleiding. „Die begelei ding is wel nodig. )e kunt met een gerust hart het hele land op de bonnefooi bereizen, maar op je eentje een township bezoe ken is af te raden. Bender stelt zijn klanten voor om na die zes dagen een auto te huren en een tent te kopen. „Dan kun je altijd nog lekker genieten van de natuur, de wil de dieren en de stranden." De reacties op zijn initiatief zijn positief. „Ik heb de goed keuring van het ANC en het Co mité Zuidelijk Afrika. Dat komt door de maatschappelijke on dertoon van mijn reizen. Bang voor terreuraanslagen? Dat zou ik zijn wanneer ik mijn toeristen in een gepantserd busje door de townships liet rijden. Ik werk samen met een stichting van zwarten die zich al jaren inzet voor een democratisch Zuid- Afrika. Die stichting heeft be trouwbare contacten in de townships. Ik weet dat mijn toe risten veilig en vrij rond kunnen lopen en met de zwarten kun nen praten. Kunnen ze eindelijk eens een shebeen, een echte zwarte Afrikaanse kroeg, bin nenstappen." Vandaag opent het reisbureau zijn deuren onder de naam All Over Tours. Voor Michel Bender vangt een spannende tijd aan. „Na een maand of twee heb ik een indruk. Ik moet eerst eens kijken of het aanslaat." Is zijn kantoor in een dorpje als Roelo- farendsveen geen nadeel? „Nee. Als gespecialiseerd reisbureau moet ik me profileren op de landelijke markt. En dan is een plaats vlakbij de Randstad en Schiphol juist een voordeel. Ik moet alleen wel wennen aan die Veners. Ze willen werkelijk alles AGENDA g Ie Fransen waren in n B 1795 ook in Leiden met gejuich bin nengehaald. Niet iedereen deel de in de feestvreugde, maar je krijgt de indruk dat de meerder heid van de mensen wel in stemde met de komst van de Zo'n zeventien jaar later was de stemming volledig omgeslagen. De Fransen wérden gehaat. Het was weer mode om pro-Oranje te zijn. De nederlaag van Napo leon in het verre Rusland kostte een aantal landgenoten het le ven, maar werd toch begroet als het begin van het einde. Voor hel eerste ontstond er ook zo iets als massaal verzet. De onmiddellijke aanleiding tot dit verzet was een nieuwe vorm van dienstplicht. Alle mannen tussen de twintig en zestig jaar konden worden opgeroepen voor de Nationale Garde. Dit was voor velen de druppel die de emmer deed overlopen. In laten we zeggen de Leidse regio begon de onrust in Ouds hoorn op 19 april 1813. De dag daarna volgden Alphen, Aarlan- derveen, Boskoop en Woubrug- ge, spoedig gevolgd door Rijns burg en Leiden. In bijna alle plaatsen voltrok de onrust zich volgens hetzelfde patroon. Voor het raadhuis ont stonden samenscholingen. De mensen luidden de klokken en vanaf de kerktoren werden Oranjevlag gehesen. De voor re- crutering van de Nationale Gar de noodzakelijke registers wer den verscheurd. Gearresteerd Bang dat de onrust van het plat teland zou overslaan naar Lei den, deed burgemeester Helde- wier besluiten de poorten te sluiten. Dit bevel werd slecht, en bij enkele stadspoorten zelfs helemaal niet uitgevoerd. Toen Van der Lee, een van de-leiders van de 'opstand', in Alphen pro Gezicht op de Hoge- woerdse poort, met achter de poort de hui zen van de Hoge- woerd. De opstand werd betaald met vijf doden beerde Leiden binnen te ko nten, werd hij onmiddellijk ge arresteerd. Deze arrestatie leidde tot grote onrust bij de Hogewoerdse- poort. Ook hier werd het bevel van de burgemeester gene geerd, de poort bleef open. Via de Hogewoerd trok een groot aantal mannen en vrouwen uit naburige dorpen de stad bin nen. Een deel van het Leidse proletariaat sloot zich bij deze plattelanders aan. Niet alleen de oprichting van de Nationale Garde verklaarde de gespannen situatie in Leiden. Ook de slechte economische toestand speelde een belange- rijke rol. Leiden telde ongeveer 28.000 inwoners in die tijd. Van deze 28.000 kon de helft niet in eigen onderhoud voorzien. De helf van de stedelijke bevolking was dus aangewezen op bede ling. Een rampzalige situatie. Deze armen hadden niets te verliezen en ook voor hen bete kende de onrust in 1813 een mogelijkheid om hun wanhoop tot uiting te brengen. De door burgemeester Heldewier geno men maatregelen bleken in de praktijk niets voor te stellen. Van de Hogewoerdsepoort trok het volk naar het stadhuis. De daar samengetrokken schutters boden geen verzet. Het volk be zette het stadhuis. Burgemees ter Heldewier vluchtte. Van der Lee werd bevrijd. Op de toren werd de Oranjevlag gehesen. Honger Tot zover in Leiden hetzelfde beeld als in de regio. Maar er gebeurde in Leiden meer. Het stedelijk proletariaat had mis schien een politieke voorkeur, maar in ieder geval ook honger. Er werd vernield en geplunderd. Winkels en kroegen werden leeg geroofd. De chaos was com pleet. Het Franse bestuur besloot krachtig in te grijpen. De pre fect, de heer De Stassart, gaf ge neraal De Lorcet bevel de order te herstellen. Als de naderende komst van de Franse troepen in loeiden békend wordt, ontstaat er paniek. Via de Koepoort trok ken de Fransen dc stad binnen. Enkele opstandelingen pleeg den verzet, maar toen de Fran sen begonnen te schieten, zakte het verzet in elkaar. De opstandelingen hadden geen organisatie en geen leiders en dit maakten ze machteloos tegen het Franse militaire appa raat. Ondanks het snelle Franse succes waren de militairen nog niet gerust over de situatie in Leiden. Ze besloten nog meer soldaten naar de stad te sturen. Generaal Molitor voegde zich met 2000 man bij de al aanwe zige troepen. Toen deze waren gearriveerd begon de Franse Mrafexcersitie. De soldaten werden twee bij twee bij burgers ingekwartierd. Deze gedwongen gastvrijheid bezorgde de betrokken burgers veel overlast. Voor de militaire autoriteiten geen probleem, de inkwartiering was duidelijk be doeld als straf. Onder Franse druk deed de bur gemeester het voorstel om de soldaten van Lorcet financieel te belonen. Men werd hel eens

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11