Regio Voorrang herstel monumenten 'Er gebeurt nu tenminste wat in en om Warmond' Bestuurders van Voorschoten op stap in nieuwbouwwijken Portefeuille Maandag 10 februan 1992 '1-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINCS Eindredactie; PAUL DET Vormgeving; PIET KOOREMAN 10 LEIDEN NIEUWSLIJN Inbraken Voorschoten en Oegstgeest VOORSCHOTEN/OEGSTGEEST Bij een inbraak in een wo- ning aan de Schuilinglaan in Voorschoten zijn zaterdagavond audio- en video apparatuur, een televisie en twee portefeuilles met buitenlandse valuta gestolen. De daders kwamen het huis binnen na het forceren van een raam aan de achterzijde, lien woning aan de Terweeweg in Oegstgeest werd gistermiddag door inbrekers bezocht. Hier kwamen ze binnen door een dak raam te verbreken. Volgens de politie worden onder meer siera den vermist. Inbreker opgepakt in Wassenaar WASSENAAR Een 26-jarige Wassenaar die wordt verdacht van een inbraa,k in een woning aan de Van Zuylen van Nijevelt- straat in zijn woonplaats, is vanmorgen vroeg in zijn woning door de politie aangehouden. De man ging er na de inbraak die werd gepleegd op 1 februari vandoor in de auto van de bewoners, waarvan hij de sleutels in het huis had aangetroffen. Met deze wagen raakte hij kort daarna van de weg. Op verzoek van de Wassenaarse collega's heeft de Leidse politie gisteren een 19-jarige Hagenaar aangehouden. De man heeft in- middeès bekend in september van het vorig jaar een duikuitrus- ting te hebben gestolen uit het Sterrenbad in Wassenaar. De man die momenteel zonder vaste woon- of verblijfplaats is werd aangehouden bij een routine-controle. VOORSCHOTEN Leden van de Voorschotense gemeenteraad hebben afgelo pen zaterdag de wijken Starren- burg en Bijdorp bezocht. Na een wandeling door de twee nieuwbouwwijken werd het be zoek besloten met een bijeen komst in de brandweerkazerne aan het Burgemeester Van der Haarplein. In Starren burg bezochten de raadsleden onder meer het Zweedse houtskeletbouwpro- ject en de premiewoningen in de lan Wagtendonkstraat. In Bijdorp gingen zij naar het Meerkoeteiland, waar onlangs problemen ontstonden over een tekort aan parkeerplaatsen. Op zaterdagmiddag bleek overigens maar één van de vier plaatsen bezet. Op het terrein van het voor malige Marine Opleidings Cen trum (MOC), bekeken de be stuurders de kledingopslag- plaats van Mevrouw van der Wal. Zij zamelt kleding in voor Polen en in maart hoopt zij weer een konvooi voor vertrek gereed te hebben. Tijdens de bijeenkomst in de kantine van de brandweerka zerne kwamen enke'e gevaarlij ke verkeerssituaties ter sprake. Een buurtbewoner bepleitte de aanleg van een rotonde op de hoek van de Veurseweg en Ko ninklijke Marinelaan. Het Am bachtspad zou van paaltjes voorzien moeten worden om de fietsende schooljeugd te weren van dit voetpad, waar veel ou deren wandelen. Wethouder F. van der Poel beloofde alles nog eens te bekijken. Voorschotense gemeentebestuurders wandelen langs het project houtskeletbouwwoningen in Starrenburg. foto hielco kuipers Zoeterwoude verdeelt bijdrage uit fonds stads- en dorpsvernieuwing OP HET RANDJE door Wim Koevoet De gemeente Zoeterwoude trekt in 1992 bijna 210.000 gulden uit in het kader van de wet op de stads- en dorps vernieuwing. Dat is ongeveer evenveel als vorig jaar. Een flink deel van het geld wil het college reserveren voor ge meentelijke monumenten. Binnenkort buigt de gemeen teraad zich over de door B en W voorgestelde verdeel sleutel. Voor particuliere woningverbetering willen de plaatselijke bestuurders in elk geval 40.000 gulden be schikbaar stellen. gangspoort van het voormalige Klooster De Goede Herder in de gelijknamige woonwijk aan de Hoge Rijndijk is 12.800 gulden uitgetrokken. Enige weken gele den wees de gemeenteraad een voorstel af om daar 13.000 gul den aan te besteden omdat de geraamde opknapbeurt te duur zou zijn. Volgens een medewer ker van de gemeente Zoeter woude is de poort op de lijst ge zet om te voorkomen dat er uit eindelijk helemaal niets aan het bouwwerk gebeurt. „We moe ten formeel een bedrag opzij zetten en wat er nu staat is een maximum. Uiteindelijk moet het veel goedkoper kunnen." Onder het kopje 'infrastruc tuur' hebben B en W maar één post opgenomen: de zoge naamde 'Baskuulbrug Noord Aa'. waar ruim 30.000 gulden voor beschikbaar is. De bas kuulbrug is de oude ophaalbrug over de Weipoortsevliet, vlakbij de Noord Aa. Het laatste deel van de stads ZOETERWOUDE ERIC JAN WETERINCS Voor het opknappen van de hervormde kerk in de Dorps straat is 40.000 gulden beschik baar. Eerder besloot de ge meenteraad in het kader van een meerjarenraming om elk jaar een bedrag voor de restau ratie van dit belangrijkste ge meentelijk monument te reser- Voor andere objecten op de pas vorig jaar door de gemeen teraad vastgestelde gemeentelij ke monumentenlijst reserveren B en W in totaal iets meer dan 65.000 gulden. Ruim 11.000 gul den van dat bedrag was 'over' van vorig jaar. Toen werd alleen een woonhuis aan de Noord- buurtseweg onqler handen ge nomen. In totaal staan 18 pan den op de plaatselijke monu mentenlijst. Poort Voor de restauratie van de toe en dorpsvernieuwingsgelden willen B en W besteden aan ver- huis- en herinrichtingskosten van mensen die hun huis heb ben laten opknappen. De daar voor beschikbare 21.000 gulden is al helemaal verdeeld onder de 21 aanvragers van vorig jaar, die volgens een wettelijke regeling recht hebben op ieder 1000 gul den. Voor dit jaar zijn nog geen aanvragen binnen. Dat maakt volgens een woordvoerder van de gemeente ook weinig ver schil 'want het geld is op'. Tot en met 21 februari kun nen Zoeterwoudenaren schrif telijk reageren op de plannen van B en W. Tijdens de vergade ring van de raadscommissie voor de financiën op 10 februari kan iedereen die dat wil op het gemeentehuis zijn zegje komen doen. Je bent jong en je wilt wat! Ze ker in Oegstgeest moet die kreet aanslaan. Aan het hoofd van de omroep die met deze luidkeels verkondigde levenswijsheid heel groot is geworden, staat immers de plaatselijke wethou der loop van der Reijden (CDA). Zelf niet zo jong meer, maar nog immer wilskrachtig. Waarom heeft de gemeenteraad niet hem, maar PvdA'er Ton Kohlbeck er op uit gestuurd om het jongerenwerk bij de SJJO nieuw leven in te blazen? Van Kohlbeck kon je op je vingers natellen dat hij zich compleet zou identificeren met de men sen cfce hij er juist van langs had moeten geven, vanwege een ja renlange, oogluikend toegesta ne verspilling van overheidsgel den. Deze wethouder moet en zal vrienden maken, zo niet, dan zwaait hij met zijn porte feuille. Van der Reijden zou de Veroni- ca-aanpak volledig van toepas sing hebben verklaard op de SJJO. SJJO-coördinator Robert Weijand had direct zijn tuin- manspak met bretels moeten inleveren en er een peperduur yuppenpak voor teruggekregen. Voortaan is hij geen coördinator meer, maar directeur. Twee aantrekkelijke secretaresses on derstrepen het gewicht van die functie. Zij vervangen boven dien de volslagen overbodige tienerwerksters. Hoe het verder gaat, is niet he lemaal duidelijk, maar in elk ge val groeit de SJJO in nö time uit tot de succesvolste instelling van het hele dorp. De ouderen met hun belangenclubs SWOO en DOO dringen hevig aan op een fusie. Hun wens gaat in ver vulling. De Buurtgroepen Haaswijk en Buitenlust volgen, evenals de bibliotheek, K O en de Oran jevereniging. Vervolgens meldt het zwembadpersoneel van het noodlijdende Poelmeer zich aan. Van der Reijden regelt via een stroman (hij moet ook aan de electorale belangen van het CDA denken) een groepje blote mannen die kunstjes op de duikplank uithalen. De vrouwen komen van heinde en verre kij ken naar de Poelendales, Poel meer is in één klap gered en bouwt er drie buitenbaden bij. Op de ligweiden komen geen villa's, maar duizenden fans van U2, Lou Reed, Red Hot Chili Peppers en Living Colour voor het popfestival van de SJJO. Er ontstaat één instelling die zichzelf volledig bedruipt. t kan voortaan al zijn sociaal-culturele gelden zonder problemen naar de Derde We reld overmaken. Wethouder Kohlbeck ziet met lede ogen aan hoe zijn collega in een vloek en een zucht din gen regelt die hem al jaren niet lukken. In het geheim dringt hij aan op een fusie van PvdA en CDA. Groen Linkser Guus van Eisen, tot dan een vriend, hoort daarvan en smeedt uit wraak een coalitie met WD en D66. Maar net op dat moment wordt Oegstgeest opgeslokt door een regionaal bestuur. De ligweiden van Poelmeer worden bebouwd met huizen voor Leidse wo ningzoekenden, 't Groot Proffijt wijkt voor de vuilverbrandings installatie voor de hele regio en op de plek van de boekenuit- leen verschijnt een composte- ringsinstallatie. Het bolwerk van Van der Reij den stort in één keer in elkaar. De deelraad Oegstgeest, aange voerd door Van Eisen en zijn nieuwe vrienden, beschuldigt Kohlbeck tot diep in de volgen de eeuw van de Oegstgeester ramp. Voor het nieuwe ge meentehuis, een bouwvallig hutje onder de hoogspannings kabels in de Morsebelpolder, komt een beeld te staan van een mannetje dat met zijn porte feuille zwaait. Drie eieren voor een kwartje. Vrijwilligersprijs erkenning inspanningen Hylke Tromp voor predikaat recreatiegemeente WARMOND/OECSTCEEST MIEP DE CRAAFF „De erkenning komt wat mij betreft niet laat of zelfs té laat. Zo tragisch ligt het allemaal niet. Er zijn jaren geweest dat de gemeente Warmond weinig oog voor de recreatie en water sport had, maar deze raadspe riode bespeur ik bij het ge meentebestuur in elk geval een heel plezierige benadering van het begrip 'Warmond recreatie gemeente'. Er komt een recrea tie-nota en ik verwacht dat er dan een echt beleid komt in plaats van dat hap snap gedoe. Nee, van de gemeente krijgen we genoeg eer: de belangstelling voor watersportevenementen is duidelijk groeiende." Hylke Tromp (57) is nu een slordige dertig jaar in de weer om van Warmond een echt re- creatie- c.q. watersportdorp te maken. Zo was hij in de jaren zestig één van de heroprichters van de plaatselijke VW. Later was Tromp de man achter de Stichting Zeilvaart Warmond, die jaarlijks evenementen als de Westlander Zeildagen en de Turf- en Strontrace voor haar rekening neemt. En passant ze telt hij in het comité voor "de opening van de Kaagweek. Tromps inspanningen wer den onlangs tot twee keer toe zich .baar beloond. De Stichting Zeilvaart Warmond kreeg voor haar inspanningen begin dit jaar de gemeentelijke 'Vrijwilli gersprijs'. Ook werd dezer da gen bekend dat van de twee plannen om het aantal aanleg plaatsen bij recreatie-eiland Koudenhoorn uit te breiden, de gemeente de variant van de stichting de beste vindt. Dit plan, dat voorziet in de komst van een 80 meter lange steiger waar 36 extra plaatsen worden gecreëerd, wordt nog dit jaar uitgevoerd. Tevreden Tromp, zelf sinds zijn jeugd al een verwoed zeiler/watersport liefhebber, heeft alle reden om zich op dit moment een tevre den man te tonen. Dat is wel eens anders geweest. „In de ja ren zestig gebeurde er helemaal niks in Warmond. Vandaar dat we toen de VW, die een sla pend bestaan leidde, samen met een aantal winkeliers, heel aarzelend, nieuw leven zijn gaan inblazen. We moesten toch iéts doen." „Hetzelfde gold voor de Kaag- week. Van de Kaagweek op het water was in die jaren in War mond zelf niets te merken. Voor de oorlog lag dat anders: toen had Warmond nog hotels waar de zeilers konden logeren. Dat ging allemaal over. Hotels ver Hylke Tromp bij één van zijn favoriete plekjes in Warmond: de brug naar recreatie-eiland Koudenhoorn, met op de achtergrond de Leede. foto hielco kuipers dwenen en de zeilers kwamen niet verder dan de Kaagsocië teit. Wij als VW hebben toen gezegd: we moeten Warmond bij de Kaagweek betrekken. Nou. dat is uiteindelijk aardig gelukt. Alleen blijft het jammer in het dorp in de eerste vakan- dat het zo moeilijk is die feest- week op het tand te combineren met de natte Kaagweek: dat komt door de vakantiespreiding en de voorwaarde dat het feest tieweek van de schoolkinderen moet worden gehouden. Enfin, de afstand blijft toch: er komen maar weinig zeilers naar War mond." Strijd Ooit was de psychologische af stand tussen het dorp en het water nog veel groter. Dat was in de tijd dat Warmond nog niet echt aan de Kaag lag omdat de toenmalige Zwanburgerpolder én de bebouwing langs de Leede het dorp van het water afschermden. Tromp memoreert dat hij zich destijds ook in de plannen voor bebouwing van die polder heeft gestort. En met succes: in plaats van woningbouw werd de polder benut voor het afgra ven van zand en op die plaats is water ('t Joppe) plus een recrea tie-eiland (Koudenhoorn) ont staan. Tromp is daar vandaag de dag nog dolgelukkig mee. „In Warmond ging in die jaren zes tig het élan een beetje verloren. Er vielen gaten in het winkelbe stand, de VW had jaren voort- gesudderd; het informatiepunt zat in een toenmalige boekhan del en die verdween ook. Kortom, met het ontstaan van Koudenhoorn kreeg Warmond impuls." Tromp: „Het leuke is dat we het er destijds al over hadden om daar extra aanlegplaatsen te creëren. Zo lang speelt het al. Trouwens, het is niet alleen in Warmond, maar op de hele Kaag zo dat er al jaren veel te weinig aanlegplaatsen zijn." De extra ligplaatsen komen aan de kant van 't Joppe. Boten- bezitters die er aanleggen, die nen eerst het eiland Kouden hoorn te passeren voordat ze het dorp bereiken. Toch meent Tromp dat die aanlegsteiger daarmee niet te ver van de be woonde wereld ligt. „Ik denk dat die doorsteek wel wordt ge maakt. Ik geef toe: een lui mens doet dat in eerste instantie wel licht niet, maar zó ver is het al lemaal niet. En als je een paar dagen blijft liggen met je boot, zul je ook wel op die winkels moéten inhaken natuurlijk. Je hebt toch bepaalde boodschap pen nodig en je wilt toch wel eens een cafeetje in. Er moeten dan ook verwijzingen komen naar het dorp, naar de voorzie ningen die Warmond te bieden heeft. En voor de middenstand kunnen die toeristen net het ex traatje zijn waarop ze kunnen draaien. Juist in een kleine plaats als Warmond, waar heel wat winkeltjes een marginaal bestaan leiden, kan dat net de stimulans zijn waardoor ze overleven." Geen tijd Veel tijd om bij beide wapenfei ten stil te staan, gunt Tromp zich niet. Hij is alweer volop be zig met de voorbereidingen voor de komende Turf- en Strontrace. Er is met name bij de Turfrace weer veel werk aan <^e winkel: het aantal deelne mers slinkt zienderogen vanwe ge de moeilijkheidsgraad van de tocht. In nauw overleg met de zei- Iers dient de Turfrace dus iets minder zwaar te worden ge maakt. „En zo blijkt het aardige dat er alles bij elkaar in War mond steeds meer evenemen ten in en om het water zijn. Niet dat het allemaal van die vreselij ke grote feesten zijn, maar dat hoeft ook niet. Het is per slot van rekening maar een klein dorp." Tromp is bijna dag en nacht voor Warmond in de weer, ter wijl hij in Oegstgeest woont. Hoe valt dat te rijmen? „Tja, ze zeggen in Warmond vaak tegen me: jij slaópt zeker alleen maar in Oegstgeest. Ik voel me ook meer Warmonder dan Oegst- geestenaar, maar ik heb ook ja ren in Warmond gewoond. En nog ben ik dol op die gemeen schap. Het is en blijft toch een uniek kneuterig dorp? Maar op een gegeven moment is het best goed om eens wat afstand te nemen. Temeer omdat ik er o< al jaren als ambtenaar werk. V konden hier in Oegstgeest t fijn huis krijgen, en het zijn geen afstanden natuurlijk. Tien minuten fietsen en ik zit weer in Warmond."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10