V-raad: vredesmacht nog niet naar Kroatië Buitenland Bush komt met plan voor gezondheidszorg Aristide waarschuwt voor versoepelen handelsboycot Haïti Niet veel animo voor verkiezingen Roemenië Palestijn blijkt niet door marteling te zijn overleden In weekeinde omvangrijke betogingen in steden Rusland Zaterdag 8 februari 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN 7 NIEUWSLIJN Dood vluchtelingen schokt Spanje De dood van 20 Marokkanen die per vissersboot clandestien Spanje trachtten binnen te komen, heeft in Spanje een grote schok teweeggebracht. De Noordaftikaanse emigranten kwa men donderdag door verstikking om het leven toen zij vanuit de Marokkaanse kustplaats Nador op weg waren naar de Spaanse havenstad Almeria. In het ruim van het schip bevonden zich 300 vluchtelingen. Pakistan kan kernbom maken Pakistan is in staat een atoombom te fabriceren. Dat heeft de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, Shaharyar Khan, toegegeven tegenover de Amerikaanse krant Washington Post. Hij zegt dat zijn land voldoenbde kennis en materiaal heeft voor één A-bom. De techniek daartoe werd onder meer uit Nederland gesmokkeld. Pakistan hecht daaraan grote waarde omdat zijn buurland India ook kernbommen kan maken. Servische minderheid onvoldoende beschermd Heet hangijzer bij verkiezingen WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT De Amerikaanse president Bush heeft een plan gepresenteerd dat de y\merikanen beter in staat moet stellen om de steeds duurder wordende gezond heidszorg te betalen. Het plan bestaat uit geldsteun voor men sen die het slechtst in staat zijn de eveneens sterk stijgende pre mies voor ziektekostenverzeke ring te voldoen. Deze steun heeft vooral de vorm van belas tingvoordelen tot een bedrag van maximaal 3.750 dollar. Bush zei niet hoe hij zijn plan, waarvan de kosten worden ge raamd op 100 miljard dollar in de eerste vijf jaar, wil betalen. Maar functionarissen yan het Witte Huis zeiden dat het in ie der geval niet tot belastingver hogingen zal leiden. De president zag zich ge noodzaakt met zijn plan te ko men, omdat de uit de hand ge lopen kosten van de gezond heidszorg een van de belang rijkste strijdpunten bij de ko mende verkiezingen beloven te worden. De kracht van het on derwerp bleek al bij een tussen tijdse verkiezing, afgelopen herfst in de staat Pennsylvania. De onbekende Democraat Wof- ford versloeg toen bij een race om een senaatszetel oud-minis ter Thomburgh (justitie) op een programma dat geheel was ge richt op betaalbaarder medi sche kosten. De gezondheids zorg in de VS kost 660 miljard dollar per jaar. Dat is 2.600 dol lar voor elke Amerikaan, meer dan in welk ander land ter we reld ook. Het systeem kan al leen worden betaald door hoge premies voor ziektekostenver zekering. Die last is voor tiental len miljoenen Amerikanen zo hoog dat ze slechts een mini male verzekering kunnen ne men. Voor 35 miljoen Amerika nen is zelfs die drempel te hoog, en zij zijn dus onverzekerd. Het gaat daarbij om mensen die een te hoog inkomen hebben meer dan 10.000 dollar per jaar om'voor Medicaid, een rudi mentair soort ziekenfonds, in aanmerking te komen. Moeten deze mensen naar het zieken huis dan zijn ze ook meteen ge ruïneerd. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties wacht met het sturen van een 10.000 man sterke vredesmacht naar Kroatië tot ook de Servische leider Milan Babic met de VN-aanwezigheid akkoord gaat. Daartoe heeft de Veilig heidsraad gisteravond besloten. Kroatische functionaris sen maakten melding van enkele van de ernstigste schendingen van het laatste bestand, dat ruim een maand geleden tot stand kwam als voorwaarde voor het sturen van een VN-vredesmacht. narissen meldden donderdag dat de Kroatische president Het voorstel van VN-secretaris- Tudjman onvoorwaardelijk ak- generaal Boutros-Ghali om het koord was gegaan met het sta- sturen van een vredesmacht uit tioneren van een VN-vredes- te stellen werd unaniem door macht in zijn republiek. Alleen de 15 leden van de Veiligheids- Babic, de leider van de Servi- raad aangenomen. VN-functio- sche opstandelingen in de Kroatische regio Krajina, verzet zich nu nog tegen het plan. De Servische president Milosevic ging er al eerder mee akkoord. De regering van de door Ba bic tot republiek uitgeroepen regio Krajina heeft gisteren voorgesteld binnen een maand een referendum te houden over de stationering van een VN-vre desmacht. Servische leiders hebben verklaard dat de meeste gemeentebesturen in Krajina het VN-plan steunen. Volgens Babic doen ze dat echter „onder druk". De EG-landen hebben Kroatië weliswaar erkend als onafhan kelijke staat, maar aan de voor waarden voor erkenning wordt nog steeds niet voldaan. De Kroatische wetgeving biedt de Servische minderheid onvol doende bescherming. Dat blijkt uit een brief van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) aan de Tweede Kamer. De EG- landen verklaarden zich in de cember bereid Kroatië en Slove nië te erkennen als werd vol daan aan voorwaarden, met na me wat betreft de bescherming van minderheden. Onder zware Duitse druk werd dit beginsel besluit half januari van toepas sing verklaard. De Peruaanse hoofdstad Li ma kampt door de hitte met grote droogte. Daardoor is de helft van de 7 miljoen inwoners ver stoken van stromend wa ter. Dit vier jaar oude meisje heeft haar toevlucht gezocht in een poel vuil water. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Reuter (Rtr), Inter Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP). United Press International (UPI). Aanhangsters van het Front voor Nationale Redding zwaaien met een portret van Cazimir lonescu, kandidaat voor het burgemeesterschap van Bukarest. foto fpa adrian popisqu 12 jaar celstraf slachtoffers De voormalige Westduitse dub belspion Klaus Kuron is gisteren in Düsseldorf veroordeeld tot 12 jaar celstraf. Hem werd hoog verraad en corruptie ten laste gelegd. De officier van justitie had 13 jaar geëist, terwijl Kur- ons advocaat had gepleit voor een straf van 7 jaar. Kuron, die zowel voor de Westduitse inlichtingendienst als voor de communistische machthebbers in de DDR als spion werkte, heeft altijd be weerd dat hij uitsluitend had gespioneerd om zijn gezin te kunnen onderhouden. Als belangrijk functionaris van de Westduitse dienst voor contraspionage was zijn op dracht Oostduitse spionnen te achterhalen die dubbelspion waren geworden. De Oostduit sers dachten aanvankelijk dat het om een valstrik ging, maar zochten uiteindelijk toch con tact met Kuron. In het Kurdische oosten van Turkije zijn gisteren zeker 54 dorpsbewoners omgekomen door nieuwe sneeuwlawines. Volgens de Turkse televisie wor den nog zeker 35 mensen ver mist. Drie treinen zijn vastgelo pen. Per helikopter worden de passagiers van voedsel voor- Ook in Libanon heeft de win ter weer slachtoffers gemaakt. Daar kwamen drie mensen om en raakten er 16 gewond door de noodweer dat het land al meer dan een week in zijn greep houdt. Uit overstroomde gebieden zijn 4.000 mensen ge- evacueerd. In de Ogaden-woestijn in Etiopië zijn als gevolg van 'de extreme droogte en slechte voedselvoorziening zeker 4.000 mensen de hongerdood gestor ven. Dat heeft het Etiopische Persbureau gisteren gemeld. In een uitzending van de creoolse dienst van de Voice of America heeft de afgezette Haïtiaanse president Aristide zich gisteren gekeerd tegen het voor nemen van de VS om het tegen het militaire bewind ingestelde handels embargo te versoepelen. Volgens de VS zouden vooral de armen en niet de machthebbers, op wie de boycot ge richt is, er door worden getroffen. Aris tide waarschuwde er echter voor dat zijn aanhangers radicaler zullen gaan optreden, als de strafmaatregelen wor den gematigd. Het was gisteren een jaar geleden dat lean-Bertrand Aristide werd beëdigd als president van Haïti. Die positie be kleede hij slechts totdat hij een half jaar later door het leger afgezet en ver jaagd werd. Hoewel internationaal nog steeds pogingen worden ondernomen hem in zijn functie te herstellen, is zijn mogelijke terugkeer in dikke mist ge huld. „Een impasse", zo kenschetsen Ameri kaanse diplomaten de pogingen bin nen de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) om Aristide weer in het zadel te krijgen nadat afgelopen sep tember het leger de macht greep in Haiti. „De redelijke mensen in Haiti zijn aan het verliezen," zegt een Ame rikaanse diplomaat die anoniem wil blijven. Zijn opmerking dat er „een mogelijkheid blijft dat Aristide weer naar Haïti zal gaan" klinkt al veel zwakker dan de verklaringen van Ame rikaanse zijde vlak na de staatsgreep. De enige hoop op terugkeer is via OAS-bemiddeling, aldus de diplomaat. Hij wijst op de mogelijkheid dat OAS ministers van buitenlandse zaken aan het einde van deze maarid een nieuwe stap-voor-stap-strategie bekend zullen maken voor een oplossing van de Haï tiaanse crisis. Aristide. een radicale priester die tij dens de verkiezingen van december 1990 70 procent van de kiezers achter zich wist te krijgen, is een omstreden figuur. Zijn vastberadenheid om de ge hele dictatoriale erfenis van de Duva- lier-dynastie, die van 1957 tot 1986 in Haïti de scepter zwaaide, uit te roeien, is hem niet in dank afgenomen. Volgens waarnemers leidde die vastbe radenheid tot grote onrust binnen Jiet leger en het Haïtiaanse establishment, die altijd goede relaties onderhielden met de Duvaliers. Deze groepen zou den de soldaten en politie hebben aangezet tot een staatsgreep tegen Aristide. Onmiddellijk na de staatsgreep besloot de OAS tot een economisch embargo tegen Haïti. Tevens ondernam de OAS actie om via onderhandelen de terug keer van de afgezette Aristide te reali seren. Maar de pogingen vande OAS ondervonden veel tegenwind, onder meer doordat onduidelijk was wie in Haïti de touwtjes in handen had en met wie de organisatie zaken moest doen. Vorige maand dacht OAS-bemiddelaar Aurgusto Ramirez Ocampo, de voor malige Colombiaanse minister van buitenlandse zaken, dat hij een oplos sing had gevonden met de benoeming van de gematigd communistische lei der René Theodore tot interim-pre mier. Aristide zou dan terug kunnen keren als president met beperktere be voegdheden. terwijl Theodore rege ringsleider zou worden. Maar toen puntje bij paaltje kwam weigerde het Haïtiaanse Congres Theodore's benoe ming te ratificeren. Sindsdien is de situatie van kwaad tot erger geworden. Tien dagen geleden verstoorde de Haïtiaanse politie een vergadering van prominente politici en werd de bodyguard van Theodore ver moord. De inval was duidelijk bedoeld als waarschuwing tegen samenwerking met de OAS. Bovendien is de druk om te werken aan een oplossing van de Haïtiaanse crisis door recente ontwikkelingen aanzienlijk verminderd. De regering van president George Bush kreeg door een uitspraak afgelopen week van het Amerikaanse Hooggerechtshof vrij baan om duizenden Haïtiaanse vluch telingen naar hun land terug te sturen. Daarmee is het belang van Washing ton bij een oplossing van de crisis in Haïti afgenomen. Daar komt nog bij dat het huidige Haï tiaanse bewind de vluchtelingen han dig heeft weten te gebruiken om een versoepeling van het handelsembargo te bewerkstelligen. Met een verwijzing naar de schrijnende economische situ atie in het land verklaarde het bewind in Port-au-Prince dat het niet in staat was de vluchtelingen op te vangen. De Verenigde Staten besloten daarop het OAS-embargo te verzwakken OOST-EUROPA Voor de tweede keer sinds de val van dictator Nicolae Ceause- scu in december 1989 gaat Roe menië morgen naar de stem bus, ditmaal voor gemeente raadsverkiezingen. Het klimaat rond deze stemming verschilt aanzienlijk van de parlements verkiezingen anderhalf jaar ge leden, toen een groot deel van de Roemenen nog vol hoop was dat alles op korte termijn zou verbeteren. Nu heerst er hopeloosleid en s er een duidelijk gebrek aan belangstelling. De verkiezingen worden gezien als een zekere graadmeter voor de parlemen- verkiezingen over drie maanden. Zeker is dat het Front Nationale Redding (FSN), dat anderhalf jaar geleden nog een absolute meerderheid wist halen, het nu veel minder goed zal doen. Ook in de dor pen, waar het FSN en president lliescu destijds hun grote aan hang wisten te verwerven, is het de regering in Bukarest geslonken. Of zich dat vertaalt in stem- nen voor de oppositie, is overi gens twijfelachtig. Het ziet er dat veel platte landsbewoners 'de wandeling r de stembus' zoals de Roe- jen dat noemen, ditmaal niet zullen maken. „Wij hebben gedacht dat de mocratie zoiets is als een pad destoel. Een dag regen en hij is groot", aldus een voorman van de gereformeerde kerk, „En nu het allemaal veel moeilijker blijkt te zijn, laten mensen de cd al snel zakken. Het grote probleem is dat wij verleerd hebben zelf het heft in handen ntplooien. Mensen wachten )t ze van bovenaf een opdracht krijgen." Door de stedelijke oppositie worden de gemeenteraadsver kiezingen wel degelijk als een belangrijk moment gezien. De partijen zien het als de langver wachte kans om eindelijk een einde te maken aan het feit dat communisten nog steeds een groot deel van alle functies in handen hebben. „Er moet een complete poli tieke zuivering van het gemeen telijk apparaat plaatsvinden", meent Sorin Serbu. directeur van een bouwkundig project bureau en burgemeesterskandi daat in Sibiu. Serbu staat kandi daat voor de Demcratische Conventie, een bundeling van een aantal oppositiepartijen. Hijzelf komt uit de Burger Alli antie Partij, voortgekomen uit de buitenparlementaire opposi tie. Serbu benadrukt dat hij met een zuivering niet automatisch alle Front-aanhangers bedoelt. Integendeel: „We moeten een coalitie met de liberalen van het FSN aangaan. De grote politieke partijen hebben allemaal onge veer dezelfde ideeën. Ze willen allemaal hel beste voor de men sen. Het voornaamste onder scheid is de snelheid waarmee de veranderingen moeten plaatsvinden." Dat gebrek aan politieke me ningsverschillen is overigens ook een van de problemen bij deze verkiezingen. Met welke politicus je ook spreekt, allen hanteren dezelfde vage frasen van vooruitgang, privatisering en democratie. De enigen die niet vaag zijn in hun programma's zijn de na tionalisten, die in alle openheid op de anti-Hongaarse en anti- zigeunerkaart spelen. De kans is groot dat deze verkiezingen het nationaliteitenprobleem in Roe menië fors aanwakkeren. Er zijn gebieden waar de Hongaren in de meerderheid zijn. Als dat overwicht leidt tot burgemees tersposten en een meerderheid in de gemeenteraad, zullen Roemeense nationalisten dat zeker aangrijpen voor een anti- Hongaarse campagne. Al was het maar met het oog op de parlementsverkiezingen over drie maanden. de slagaders, waardoor een aantal van zijn bloedvaten een vernauwing van negentig pro cent vertoonde. De hartstil stand die tot zijn dood leidde, is door zijn ziekte veroorzaakt. In het voorlopige rapport van de lijkschouwers staat ook dat het lichaam van Akawl onder huidse bloeduitstortingen ver toonde op de horst en de bo venarmen. Die zijn volgens het onderzoek veroorzaakt door slagen die hem in de loop van zijn verhoor zijn toegebracht door agenten van de Shahak. Israels binnenlandse veilig heidsdienst. Maar volgens de artsen heeft de mishandeling niet bijgedragen aan zijn dood. CORRESPONDENT De Palestijn Mustafa Abdallah Akawi, die deze week overleed een Israëlisch ondervra gingscentrum op de Westelijke lordaanoever, had een aderaf wijking. Zijn dood heeft direct daarmee te maken en niet met de martelingen waaraan hij is blootgesteld. Twee pathologen, een Israëliër en een Ameri kaan, hebben die voorlopige conclusie gisteren getrokken na een lijkschouwing op de 35- jarige man. Akawi wordt van daag begraven. Volgens de onderzoekers leed Akawi aan verkalking van Een gewonde Vietnamese man en zijn eveneens gehavende zoontje hebben in een opvangkamp in Hong Kong weinig hoop voor de toekomst. Hong Kong wil van de Vietnamese bootvluchtelingen af en stuurt hen terug naar Vietnam. In dit kamp kwam het enkele dagen geleden tot gevech ten tussen vluchtelingen en oproerpolitie. foto ap Banen weg bij autofabrieken LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT Bij Ford Engeland verdwijnen dit jaar 2.100 van de 39.000 ba nen. De inkrimping moet wor den bereikt via vervroegde pen sionering en natuurlijk verloop. Ook Vauxhall (eigendom van het Duitse Opel) gaat banen schrappen. Daar zullen vooral in de magazijnen 300 banen verdwijnen, eveneens via na tuurlijke afvloeiing. In Duitsland kampen autofa brikanten eveneens met moei lijkheden. BMW heeft gisteren aangekondigd voor 1993 het aantal van ruim 74.000 arbeids plaatsen met 3.000 te zullen verminderen. Het Beierse be drijf verwacht dit jaar een daling van het aantal verkopen met 15 procent. Mercedes liet eerder al weten minder te zullen gaan produceren. Nog niet bekend is of dat gepaard zal gaan met ver lies van arbeidsplaatsen. Dubbelspion Kuron krijgt Jeltsin herstelt oude banden met Parijs maar ervoor blijven waken dat buitenlanders de waar voor de neus van armlastige Russen wegkopen. Voorzitter Tsjoebajs van de Commissie voor Staats eigendom maakte dat gisteren bekend. Hij wil dat niet doen door eigendom aan particulie ren weg te geven. Burgers kun nen alleen verantwoordelijke ei genaren worden als ze leren voor hun spullen te betalen, al dus Tsjoebajs. Onze correspondent in Parijs, Hans Gertsen, voegt daar aan toe dat de Russische president Jeltsin gisteren in de Franse hoofdstad diverse samenwer kingsakkoorden heeft onderte kend. Dat gebeurde op de derde en laatste dag van zijn bezoek aan Frankrijk. Zowel jeltsin als zijn Franse ambtgenoot, Mitterrand, verwe zen gistermiddag op een pers conferentie naar de oude vriendschapsbanden tussen hun beider landen van voor 1917. „In onze relaties is een nieuw tijdperk aangebroken. We zijn geen tegenstanders meer, zelfs geen potentiële te genstanders. We willen weer di recte bondgenoten worden", zo verwoordde Jeltsin de 'nieuwe entente'. Frankrijk gaat voorlopig niet in op Jeltsins verzoek^ aan Groot-Brittannië, Frankrijk en China om het voorbeeld van Rusland en de Verenigde Staten te volgen en hun voorraden atoomwapens terug te brengen. Mitterrand heeft Jeltsin laten weten dat de Fransen wachten totdat de twee nucleaire super machten hun eigen voorraden hebben teruggebracht tot een niveau dat meer vergelijkbaar is met dat van Frankrijk. Natuur maakt duizenden Voor het eerst sinds het begin van de economische hervor mingen in Rusland wordt dit weekeinde in Moskou op grote schaald gedemonstreerd voor en tegen president Jeltsin. Zijn tegenstanders hopen vele tien duizenden op de been te krijgen tegen de explosieve stijging van de prijzen. In Rusland zijn de prijsher vormingen nu ruim een maand oud. En net zo snel als de prij zen stijgt het aantal kritici. De Russische parlementsvoorzitter Chasboèlatov sloot zich aan bij het koor van prominente eco nomen en eiste dat de maatre gelen een socialer gezicht krij gen. Rusland wil het tempo van de privétisering van staatseigen dommen dit jaar versnellen,

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7