Binnenland De kleine lettertjes van Schengen Binnen komen door domweg te morrelen Astrid Roemer: fel, weerbaar en afwezig Blinde Monique zit gewoon op school Zaterdag 8 februari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: ANDRIES DETMAR Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). Het fenomeen is bekend: in op perbeste stemming zet iemand zijn handtekening onder het contract, dat rozegeur en mane schijn belooft. Later komt de kater, omdat de kleine lettertjes over het hoofd zijn gezien. Dan is het echter te laat. In zekere zin geldt dat voor de Tweede Kamer bij de ondertekening van het Akkoord van Schengen in Zonder noemenswaardig ru moer keurde de Kamer toen het akkoord goed over de afschaf fing van de binnengrenzen tus sen de Benelux. Frankrijk en Duitsland. Het werd beschouwd als een pracht van een stap op weg naar het toen nog vrij ab stracte streven naar een vere nigd Europa. Menig kamerlid kreeg bij de gedachte aan Schengen visioenen van Neder landse vrachtwagens en vakan tiegangers die vrijelijk door Eu ropa toerden, zonder zich om grenscontroles te hoeven be kommeren. Later sloten ook Ita lië, Portugal en Spanje zich bij het akkoord aan. Het was niet veel meer dan een intentiever klaring, die in een nog nader uit te werken aanvullend akkoord handen en voeten moest krij gen. Dat aanvullend akkoord ligt nu 'bij de Tweede Kamer. De prachtige visioenen van 1985 blijken plaats te hebben ge maakt voor bange dromen over het asielzoekersbeleid, over de haken en ogen aan de politiële en justitiële samenwerking en Een spotprent over de Franse douane uit 1810. Aan de afschaffing v Schengen zitten onverwacht veel haken en ogen. vooral over het gebrek aan de mocratische controle op de uit voering van het ingrijpende ak koord. Want Schengen is niet alleen maar vrijheid blijheid. Het vereist ook een ingrijpend samenspel van de betrokken landen bij het vangen van boe ven, het opsporen van illegalen i de grenscontroles via het Akkoord van Fout gegaan Tussen 1985 en nu is er iets vreselijk fout gegaan, vindt nu vrijwel de gehele Tweede Ka mer. „Er zijn vele vragen tussen de droom van het democratisch Europa en de daad van het Schengen-mechanisme", aldus PvdA-woordvoerder Van Traa. „We zijn in 1985 voorbijgegaan aan de principiële vragen waar we nu mee te maken hebben Steeds is Schengen door Ne derland beschouwd als een proeftuin, een tijdelijk akkoord, dat als opstapje zou dienen voor een regeling in EG-ver- band, met het Europees Parle ment als democratisch contro leur en het Europese Hof in Luxemburg als rechtsprekende instantie. Sinds de totstandko ming van de Europese Politieke Unie in december in Maastricht weet Nederland beter. Neder land leed daar een nederlaag in die zin dat justitiële, politiële en vreemdelingenzaken buiten de EG-structuur zijn gehouden. Maar er is voorlopig geen al ternatief voor het Schengen-ak- koord. Ook al legt het bijzonder veel macht in handen van het uitvoerend comité van betrok ken ministers legt en voorziet het niet in een gerechtelijke toetsing door een onafhankelij ke internationale instantie. „Het justitieel Europa dreigt er te komen zonder dat wij er veel invloed op hebben", aldus CDA-woordvoerder De Hoop- Scheffer. PvdA'er Van Traa: „Schengen betekent wetgeving die geen parlement kan veran deren". PvdA en CDA eisten daarom via een motie een stevige de mocratische controle op uitvoe ring van het verdrag. Tevens ei sen zij een volledige bevoegd heid voor het Europese hof in Luxemburg om over het verdrag en de daaruit voortvloeiende overeenkomsten te oordelen. De regering moet met die bood schappen terug naar de andere Schengen-partners, maar ziet de bui op voorhand al hangen. Staatssecretaris Dankert zei in Binnenhof-jargon: „Ik heb grote twijfel of de motie behoort tot het domein van het politieke re alisme". Isolement En wat, zo wilde GPV-kamer- lid Schutte wel eens weten, doen CDA en PvdA als hun mo ties niet kunnen worden uitge voerd? De Hoop-Scheffer hield wijselijk zijn mond, maar Van Traa zei: „Ratificatie van het ak koord komt voor ons dan wel in de gevarenzone". Toch is er slechts een kleine kans dat er uiteindelijk een ka mermeerheid tegen het akkoord van Schengen zal stemmen. Dat zou kunnen betekenen dat het hele verdrag van Schengen niet doorgaat. Duitsland, Frankrijk en de overige partners zullen dat Nederland nog lang nadra gen. Het toch al getaande pres tige van Nederland in de Eu ropese politiek zal dalen tot nul. Afwijzing door Nederland kan ook betekenen dat de overige Schengen-landen doorgaan zonder Nederland. Dan zijn de rapen helemaal gaar: de Bene lux ligt dan op zijn gat, bij Wuustwezel aan de Belgische grens wordt weer een slagboom geposteerd, de controle aan de Duitse grens worden verhevigd en de distributiefunctie van Ne derland komt in gevaar. Rotter dam en Schiphol kunnen hun grootste plannen dan wel in de prullenmand gooien. Nederland isoleert zich dan niet alleen politiek maar ook nog praktisch van de rest van Europa. En dat zal waarschijn lijk toch het zwaarst wegen. Astrid Roemer „Buiten de raadszaal kan ik veel meer bereiken voor mi granten en zodoende voor de hele samenleving". •FOTO GPD ROLAND DE BRUIN Monique Claassen (rechts) achter haar brailleermachine. Monique Claassen (10) uit het Twentse Nijverdal heeft voor een doorbraak gezorgd in het Neder landse onderwijs. Zij is het eerste blinde kind dat vanaf groep één naar een 'gewone' basisschool is ge gaan. Haar ouders en leerkrachten zijn enthousiast over het succes. Zij zal over anderhalf jaar moeiteloos kunnen overstappen naar het voort gezet onderwijs. Het geslaagde ex periment in Twente heeft ertoe ge leid dat ook andere blinde kinderen de stap naar de basisschool wagen. De ouders van Monique en de leerkrachten hebben het succes in de afgelopen jaren nooit van de da ken geschreeuwd. „Nu het bij ons een succes is gebleken, volgen er meer scholen", stelt haar onderwij zer Huis in 't Veld tevreden vast. De moeder van Monique waarschuwt ouders die overwegen om hun blin de kind naar een basisschool te stu ren, dat het hun wel veel tijd zal kosten. Zij is geregeld op de Ma- riaschool om te assisteren en helpt Monique bij haar huiswerk. Monique Claassen is inmiddels tien jaar, zit in groep zeven en is volledig geaccepteerd op school. „We behandelen haar alsof ze kan zien", zegt Huis in 't Veld. „Als we bij voorbeeld een spel spelen, krijgt zij ook een blinddoek voor. Moni que heeft een rol in een musical, neemt deel aan rolschaatswedstrij- den en aan gymnastieklessen. Ze krijgt net als de andere kinderen corvee. Als Monique in de keuken- ploeg helpt met opruimen sneuvelt er weieens een kopje, maar dat ge beurt ook bij de andere kinderen. Monique deelt in de klas gewoon schriften uit. Een ander kind loopt dan mee om op het etiket te kijken. Als Monique ergens tegenaan loopt, zeggen we dat ze beter moet uitkij ken". Monique loopt met haar blinden stok zonder begeleiding van huis haar school en terug. Zij kan ook in het schoolgebouw haar weg feilloos vinden. Net als bij andere blinden zijn haar reukvermogen, tastzin en gehoor beter ontwikkeld. Monique voelt aan de vloertegels waar zij is, weet dat zij rechtsaf moet als zij vanuit een klas de stem van een be paalde leerkracht hoort. Thuis haalt zij op haar tastzin moeiteloos een gevraagd cassettebandje uit de ver zameling. Huis in 't Veld heeft veel waarde ring voor de klasgenootjes van Mo nique. Zij helpen haar spontaan zonder haar te 'verbijzonderen'. „De andere kinderen ervaren het als normaal. Zij pakken Monique bij de hand als we moeten oversteken. Kinderen zijn daar heel flexibel iri. Ik hoef me nooit zorgen over Moni que te maken". De school in Nijverdal reageerde aanvankelijk sceptisch. „Een blind kind op school heeft natuurlijk ver gaande consequenties", zegt Huis in 't Veld, „daar moet je gewoon heel eerlijk in zijn. Denk bijvoor beeld maar aan het geratel van een brailleermachine (typemachine voor blindenschrift, red.) in de klas. We hebben het allemaal zeer kri tisch bekeken: de gevolgen voor de andere kinderen en voor onszelf. Het betekent toch extra werkbelas ting. Verder wilden we zeker weten dat Monique de hele 'rit' zou kun nen uitzitten". Alle leerkrachten bleken na veel wikken en wegen bereid het te pro beren. Drie maanden lang volgde het gehele onderwijzend personeel op vrije woensdagmiddagen een cursus braille. Nu zijn ze trots: 'hun' Monique heeft bewezen dat het kan. Een eigenzinnig type, weerbaar en rijk aan woorden, op papier en in het debat. Zo kennen de migranten Astrid Roemer, fel en agressief knokkend voor hun belangen. „Ik ga in discussie met skinheads", zegt ze en het klinkt trots. „Dat vind ik wezen lijk. Ik praat met mensen die op de Centrumdemocraten heb ben gestemd. Dat doe ik liever dan acht uur luisteren naar een debat over rioolrechten". Vooral buiten de raadszaal is en was ze strijdbaar - in het ge meentehuis werd het Haagse raadslid met nationale faam als spreekster en schrijfster zelden aangetroffen. Desondanks heeft de Surinaamse dichteres en schrijfster, al 22 jaar in Neder land. volgens haarzelf twee jaar redelijk goed gefunctioneerd als lid van de Haagse gemeente raad. Haar fractie Groen Links denkt daar geheel anders over. Na een reeks incidenten en conflicten, handtekeningenac ties en ingezonden brieven zijn de relaties tussen de partij en het met voorkeurstemmen ge kozen raadslid verbroken. Met de declaraties van de Haagse gezinstherapeute die volop reis kosten claimde als ze spreek beurten elders had, heeft de ge heel uit vrouwen bestaande fractie het nog moeilijk. Don derdagavond vmeg ook de afde ling Roemer haar zetel op te ge ven wegens 'ontoereikend raadswerk'. Astrid peinst daar niet over en is evenmin haar manier van po litiek bedrijven op te geven. Dat 'de tegenpartij' zoals ze de an deren van Groen Links aan duidt, daar verontwaardigd over is, doet haar niets. „Buiten de raadszaal kan ik veel meer be reiken voor migranten en zo doende voor de hele samenle ving. Natuurlijk heb ik me ge conformeerd aan het partijpro gram, maar politiek fuctioneren - wat is dat? Vergaderen zeker. Dat is toch allang achterhaald. Ik moet de ruimte hebben, dat heb ik van tevoren gezegd. Je hoort ervaren politici overal roepen dat ze dichterbij de mensen willen staan. In de raadsvergadering is het toch al lemaal gebakken lucht. Ik ga dingen uitzoeken, ik hou spreekbeurten, ik ga discussies aan, ik ben overal. Ik vlieg zelfs naar België als het om het Vlaams Blok gaat". In het Haagse gemeenteraad scircuit echter werden andere dingen van haar verwacht: bij dragen aan raadsdiscussies over emancipatie en vluchtelingen beleid bijvoorbeeld. Astrid Roe mer. partijlid geworden na de verkiezingen, liet zich daar ech ter zelden horen. „Maar mijn kiezers weten wat ik voor ze doe", verweert ze zich. Het ver wijt van Groen Links, dat ze niets doet. maakt haar woe dend. „Dat heb ik nog nooit van Surinamers gehoord. We staan achter je, krijg ik telkens weer te horen. En ook: je moet vooral blijven. Dat doe ik en dan moe ten die andere raadsleden maar een poosje tegen een lege zetel aankijken". Moe is ze nog van het 'bom bardement van papier' uit het gemeentehuis. Dat ze de bu reaucratie zo eens van nabij heeft leren kennen, heeft ze niet als een verrijking ervaren. „Ik ben gewend per week twee boe ken te lezen en dat geef ik niet op. En schrijven doe ik ook doorlopend, net nog weer een hoorspel over Simon Bolivar voor de IKON. Ze vonden het prachtig". Ze zegt vrienden te zijn kwijt geraakt door zich bij Groen Links aan te sluiten en als schrijfster zegt ze aanzien te hebben verloren. „Ik zal het mijn leven lang moeten horen. Een auteur moet toekijken, is mij zo vaak gezegd, niet confor- Computernetwerken vrijwel niet te beveiligen tegen 'hackers' Een datareis over de hele wereld is vlot ge maakt. Gezeten achter hun computer tik ken Huub Knops en Teyung Fu van de tele- en datacommunicatiegroep van de Univer siteit van Amsterdam razendsnel gebrui kerscodes waarmee ze via onder meer Salt Lake City, Houston en Hawaii naar Japan reizen. Daar eindigt de tocht voor een ge sloten datadeur, waarvoor een sleutel niet voorhanden is. Verboden toegang voor on bevoegden. De ingang kan wel 'gekraakt' worden, maar daar zien Knops en Fu principieel vanaf. Het duo is netwerkpntwerper en pro jectadviseur voor de automatisering op de universiteit en draagt daarmee de zorg voor zo'n 30.000 gebruikers van enige honder den computers, die zijn aangesloten op di verse netwerken die de wereld omspannen. Het computerhart in de hoofdstad wordt gevormd door de Stichting Academisch Re kencentrum Amsterdam (SARA). Knops en Fu werken aan de realisatie van 5000 net werkaansluitingen, die binnen vijf jaar ge stalte moet krijgen. „Computernetwerken worden even groot als het telefoonnet, met miljoenen aanslui tingen", zegt Fu. „Het verschil tussen beide vormen wordt steeds kleiner." Naast de geijkte gegevens bevatten hun visitekaartjes al het nummer waarmee zij op elk gewenst moment via hun computer bereikt kunnen worden. Knops: „De gemiddelde gebruiker weet inmiddels allang niet meer hoe een netwerk eruitziet. Dat hoeft ook niet, want we staan er ook niet bij stil dat een simpel telefoontje via allerlei centrales bij de beantwoorder te rechtkomt. De netwerken zijn intussen wel groter dan menigeen denkt." Aan de hand van een A4-tje, waarop de netwerken in Eu ropa schematisch in kaart zijn gebracht, staaft hij zijn bewering. Het blaadje krioelt van de lijnen en codes. Vorige week belegden de Amsterdamse politie, de Centrale Recherche Informatie dienst en de Vrije Universiteit gezamenlijk een persconferentie om de arrestatie van twee 'hackers' wereldkundig te maken, de eerste in Nederland. Drie maanden braken ze via de VU-computers in bij een groot aantal buitenlandse systemen. De 21-jarige student informatica en zijn 25-jarige afge studeerde collega-hacker richtten voor een ton schade aan en worden vervolgd. We gens vajsheid in geschrifte (omdat ze zich met leugens toegang tot systemen hebben verschaft), vernieling (met hun manipula ties maakten ze systemen onbruikbaar) en oplichting (ze gaven ?ich tijdens hun 'data- reizen' uit voor iemand anders). Dit alles omdat het Nederlandse strafrecht nog on bekend Is met computercriminaliteit. Vol gens de politie zal het parlement nog dit jaar proberen via wetgeving in die leemte te Volgens Fu en Knops, die reikhalzend uit zien naar het proefproces, is daar ook alle aanleiding toe. „Over de hele wereld wor den dagelijks tientallen pogingen gedaan om systemen te kraken", zegt Knops. „En dat gebeurt zeker niet alleen door fanatici die door louter nieuwsgierigheid gedreven worden. Je hebt mensen die bijvoorbeeld knoeien in andermans 'mailbox', of teksten wijzigen. Het blijft veelal op het niveau van pesterijen, maar zo is het al erg genoeg". Password Fu: „Er mankeert iets aan de be roepsethiek onder informatici en aanver wanten. Ethiek is iets wat in de wereld van de automatisering nog niet bestaat: er wordt gewoon niet over nagedacht. Hacken is bovendien heel makkelijk, het is de jacht op passwords. Daarbij ga je uit van de on geschreven regels dat het password mini maal zeven karakters telt, dat het geen naam of een bestaand woord is - en ook geen omkeringen daarvan. Verder vereist het uiteraard de nodige computerkennis." Knops: „Je moet het zien als een straat, waarin de hacker domweg aan iedere deur morrelt. Het feit dat je dat niet fysiek doet en dat de illegale handeling wordt verslui erd door de abstractie van de computer en het netwerk, lijkt het allemaal minder ern stig te maken." Zij \inden het daarom nood zakelijk dat er ernst gemaakt wordt met de beveiliging. Fu: „De openbare weg is vele ma len beter voorzien van veilig heidsmaatregelen. Wij moeten schipperen met passwords. Be veiligingstechnieken zouden niet langer door wiskundige for mules te doorbreken moeten zijn, want daar is de computer nu juist heel goed in. Er moeten hoe dan ook meer schijven in de beveiliging worden aange bracht." Een andere kogel die nodig door de kerk moet is het af schaffen van de anonimiteit. Het zou volgens de twee niet langer mogelijk moeten zijn om via een modem anoniem een systeem binnen te komen. Ie mand die toegang wil tot een systeem, zou zich bekend moe ten maken via het nummer Het kraker waaronder hij bereikbaar is. Volgens de systeemontwerpers zal de PTT binnen afzienbare termijn een vergelijkbaar systeem introduceren. Een van de grootste hindernissen zijn echter de kosten. Een PC met aansluiting kost tegenwoordig zo'n 3000 gulden, aldus Fu. De 'black box' om de machine te bevei ligen is minstens even duur. verzucht hij. En dan is er nog het.probleem van het be heer. „Wie controleert de beheerder?" vraagt Knops zich af. terugblikkend op zijn ervaringen als systeembeheerder. Het twee tal is van mening dat een beroepscode vr informatici wenselijk zou zijn. inclusief e tuchtcollege. „Dat hoort bij ieder serie vak", aldus Knops en Fu.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5