k 'Iedereen wil graag nieuwe Thorbecke zijn' "O Kabel-tv als voorbeeld versnippering HTT ZATERDAGS IJ VOEGSEL Professor Wim Derksen: „Het CDA vervalt in een oude fout, door v een vorm vaamisplaatst staatsmanschap bij kijken." r het hele land eenzelfde structuur v KJ estuurlijk Nederland schudde be- I gin deze week op zijn grondves- JSL^r ten toen de CDA-woordvoerders Van der Heijden en Koetje in de Tweede Ka mer hun plannen ontvouwden. Zij willen het land in 25 regio's opdelen en voorzien van een democratisch en krachtig regiobestuur. De provincies zouden hierbij komen te ver vallen. Een verrassend standpunt, omdat juist het CDA altijd afkerig was van enige ver anderingen in de Thorbeckiaanse drie-een heid: rijk, provincie, gemeente. Nu zijn het minister Dales en staatssecretaris De Graaff- Nauta degenen die op de' rem trappen. Zij voelen nog helemaal niets voor de vergaande plannen van het CDA. Onwaarschijnlijk Dr. Wim Derksen acht het ook zeer onwaar schijnlijk dat de voorstellen van Van der Heij- den en Koetje ooit worden doorgevoerd. ;,Daar is in de eerste plaats te veel oppositie tegen vanuit het CDA zelf. Die woordvoer ders, zij hebben waarschijnlijk .wel de fractie achter zich, mogen dat wel vinden, maar denk niet de de CDA'er in de provincie zich daarin kan vinden. Bovendien vergeten Van der Heijden en Koetje op welke problemen I; het verdwijnen van provincies zoals Limburg "of Frieslapd zal stuiten." - Zelf is Derksen ook bepaald geen mede- li.stander van de 'proefballonnen' van het CDA. „Het is volstrekt onterecht dat oplos singen voor de grote steden ook aan landelij- like gebieden worden opgelegd. Dat is niet ra- .dicaal van het CDA, maar juist behoudend. L- Dat is vasthouden aan een uniform binnen- »-' lands bestuur op de ene plaats regiobestuur, dan ook elders in het land. Juist die uniforme k. oplossingen zijn tot nu toe de doodsteek ge- ,'|i weest van pogingen om het achterhaalde be- li stuurlijke systeem van Nederland te vervan- Leidse hoogleraar Wim Derksen ziet niets in verdeling Nederland in 25 bestuurlijke regio's gen V; Derksen kan zich veel meer vinden in het beleid van het kabinet. Fundamenteel daarin .'is volgens hem dat de grote steden, waar zo'n ■f. l: miljoen mensen werken en wonen, kam- ,'pen met problemen die één gemeentebe stuur niet kan oplossen. De ontwikkelingen vt-in de grote steden op terrein van volkshuis vesting, milieu, bedrijfsterreinen en infra- - Structuur vragen om antwoorden die de ge- fneentegrenzen overschrijden. Ook zijn plaatsen en doipen zo met elkaar verklonterd dat er maatschappelijk gesproken geen ge- meentegrenzen meer zijn. Dat is echter absoluut niet het geval in het noorden van het land. Derksen stelt daarom -édat het geen nut heeft om aan Winschoten of Dokkum, als plaatsen met een centrumfunc- tie (postkantoor, bioscoop, warenhuis, etc), f. een bestuurautoriteit toe te kennen naar het 'model Rotterdam'. Landelijke gemeenten kunnen in zijn visie heel goed nog hun eigen boontjes doppen en dus hoeft daar niets ver- anderen. De problemen die zich daar voor dpen zijn niet te vergelijken met die van de Randstad. Onnodig Derksen vindt ook dat in de Leidse regio een 3 direct gekozen bestuurslichaam 'onnodig is. 3 Hij is inmiddels 15 jaar aan de Leidse univer- siteit verbonden en heeft een groot aantal ja- ren in de sleutelstad gewoond. De hoogleraar meent dat het aantal regionale problemen 3 niet zodanig is, dat daarvoor het relatief zwa- o re middel moet worden ingezet. „Het gaat er niet- om willekeurig plannen te bedenken voor een nieuw binnenlands bestuur. Alleen f daar waar de huidige inrichting van bestuur de oplossing van maatschappelijke proble- KJ men ernstig belemmert, is de noodzaak voor ["US'erandering aanwezig." £23 Derksen meent wel dat er een einde moet ÏT Tomen aan de lappendeken van gemeen- p'schappelijke regelingen, convenanten en sa- 'menwerkingsverbanden. Maar dat kan vol- f gens hem ook door voor dat soort overeen komsten telkens dezelfde omvang te kiezen. Nederland verdeeld in 25 bestuurlijke regio's. De Leidse hoogleraar bestuurskunde Wim Derksen moet er niet aan denken. Hij vindt dat de functionaliteit van een nieuw bestuur voorop moet staan. „Het is ook onnodig om voor Leiden een regionaal bestuursapparaat op te tuigen. Dat werkt alleen voor echt grote steden zoals Rotterdam en Amsterdam. In Leiden is de schaal te klein en werkt een extra bestuur verwarrend.Het CDA vervalt volgens hem in een oude fout, door voor het hele land eenzelfde structuur voor te willen schrijven. Een vorm van misplaatst staatsmanschap. Daarnaast is er de mogelijkeheid van de zo geheten Wet Gemeenschappelijke Regelin gen Plus (WGR+), waarmee onwillige ge meenten in het gareel gekregen kunnen wor den. Bij de WGR+ verplichten gemeenten zich zich te houden aan meerderheidsbeslui ten. In de huidige WGR hebben gemeenten een vorm van vetorecht. Een onwillige ge meente kan plannen, hoe groot het belang daarvan voor de hele regio ook zijn, tot in lengte van dagen blokkeren. Derksen vindt dat het kabinet nu snel zijn verandwoordelijkheid moet nemen om het bestuur voor de grote steden van Amster dam, Rotterdam en Den Haag ter hand te ne men. Derksen heeft een globaal schema al inzijn hoofd. „Laten we nu eerst eens begin nen met het van de grond krijgen van een re giobestuur in onze vier grote steden Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Hoe wel, over Utrecht zit ik eigenlijk nog een beetje te haspelen. De provincie is zo klein dat het al bijna een regiobestuur is." „Maar vervolgens kunnen Hengelo/En schede, Arnhem /Nijmegen en Eindhoven daarbij komen, zodat ook daar een fatsoen lijk democratisch gelegitimeerd en gecontro leerd bestuur komt. Pas daarna kan nog ge keken worden als bij de gemeenten vol doende wil en draagvlak bestaat om daar bij nog andere stedelijke gebieden te halen. Bij de rest moeten gewoon de provincies in stand blijven. In Zuid- en Noord-Holland moeten de genoemde stedelijke gebieden na tuurlijk 'provincie-vrij' worden. De bevoegd heden van rijk en provincie moeten dus wor den overgedragen naar die regio-autoriteiten. Inderdaad, Zuid- en Noord-Holland krijgen dan bijna niets meer te doen. Dat is toch niet zo erg. Dan krijgen we een echte Groene- Hartprovincie. Daarmee is het Groene Hart zeker niet slechter af. Maar het is duidelijk dat mij een grondige herschikking voor de geest staat die in elk deel van Nederland weer anders uitpakt." Conservatisme De twijfelende houding van Dales is volgens Derksen voor een deel te verklaren uit de houding van coalitiegenoot CDA die uit con servatieve motieven niets wilden veranderen. „Op een gegeven moment zag ook het CDA dat zij door de ontwikkelingen waren inge haald. Zij konden niet langer de snelle vorde ringen die in Rotterdam zijn geboekt, tegen houden." Maar waarom zijn de kamerleden dan doorgeschoten in de richting van 25 regio's? „Puur conservatisme", zegt Derksen. „Het CDA vervalt in een oude fout, door voor het hele land eenzelfde structuur voor te willen schrijven. Maar er komt ook een vorm van misplaatst staatsmanschap bij kijken. Ieder een wil wel graag de nieuwe Thorbecke zijn." De ontwikkelingen in het Rijnmond-gebied getuigen volgens Derksen van grote moed. Rotterdam deelt zich op in een aantal nieuwe gemeenten en vormt samen met de randge meenten een regiobestuur. Volgens de laatste berichten zou de binnenstad echter geheel komen te vallen onder verantwoordelijkheid van het regiobestuur. „Dat is goed", meent Derksen. „Dat deel trekt tenslotte voor Rijnmond de kar. Ik twij fel ook erg over het nut en de noodzaak van een deelraad voor de binnenstad van Amster dam. Daar wonen 70.000 mensen, maar er Volgens een globale schatting van gemeente Leiden heeft de stad zo'n 30 samenwerkingsverbanden met omliggende plaatsen. De intensiteit daarvan wisselt van hechte gemeenschappelijke rege lingen wettelijk geregeld tot wat losse afspraken. Het is dus niet vreemd dat mensen spreken van een lappendeken die door weinigen te doorgronden is. Leiden en Oegstgeest willen na het Tweede-Kamerdebat van deze week, snel met andere gemeenten om de tafel gaan zitten. Om de mogelijkheden te onderzoeken om te komen tot een grote bestuursreglo, inclusief Duin- en Bol lenstreek en het gebied rond Gouda en Alphen aan den Rijn. Ter illustratie van de verscheidenheid van samenwerkingsver banden in dit gebied staan hieronder vier kaartjes. De aangeslo ten gemeenten zijn zwartgemaakt. Centrale Post Ambulancevervoer (CPA) Hierbij zijn 22 gemeenten aangesloten Gemeenschappelijke regeling antenne-energievoorziening (GemRel) Hierbij 2ijn 9 gemeenten aangesloten. Gemeenschappelijke Vuilverwerking (Gevulei) Hierbij zijn 9 gemeenten aangesloten. Basis Gezondheidsdienst (BaGD) Hierbij zijn 12 gemeenten aangesloten. werken nog eens 80.000 anderen. Daar zie je dus ook wel goed dat ons bestuur nog dateert uit een tijd ben over hel dat iedereen in dezelfde gemeente woonde lijk en werkte. Kiesrecht was gekoppeld a; woonplaats." En dat is nog het geval. „Ik erger me el ochtend meer aan het station van Leiden di aan dat van Rotterdam, waar ik woon. Ik z< concludee wat te zeggen willen heb- t stationsplein in Leiden. F.igen- el twee stemmen willen hebben", Derksen dan ook. Maar zo'n bestuurlijke vernieuwing zou Nederland helemaal op z'n grondvesten laten schudden. et is een treurige z.aak' I erkent Wim Kruijshaar JL. JL van Stadskabei Leiden, „dat er in Leiden twee exploitanten van de kabel zijn." „Een prima situatie" zegt John van Gelder van de Stichting Kabelnet Merenwijk (SKM). „dat we regionaal samenwerken, maar toch toch ook kunnen vasthouden aab onze be- leid." De kabeltelevisie is een goed voorbeeld van de bestuurlijke versnippering in de Leid se regio. Slechts weinig mensen weten waar voor zij precies betalen, maar er zijn ook nog andere nadelen. Zo zijn er prijsverschillen die kunnen oplopen tot bijna honderd gulden. Maar ook moet iemand die van Zuid-West naar de Merenwijk verhuist, een uur lang achter zijn televisietoestel doorbrengen om de zenders, die daar een andere frequentie, hebben, op te zoeken. Nu is de situatie op gebied van de kabel-tv' in de Leidse regio behoorlijk ingewikkeld. In de eerste plaats is er de beheerder van de ontvangmast in Oegstgeest, de Gemeen schappelijke Regeling Antenne-energie voor ziening Leiden en omgeving (GemRel). Die zorgt ervoor dat alle zenders, van Nederland 1 tot CNN, keurig worden ontvangen. Bij de ze organisatie zijn Leiden en nog acht omlig gende gemeenten aangesloten. Beneden aan de mast is de situatie weer anders. Daar wordt het signaal aangeboden aan de exploitanten, die er weer voor zorgen dat de huishoudens over kabel-tv kunnen be schikken. Aan het begin van het kabeltijdperk kon eigenlijk iedereen een vergunning krij gen. De bewoners van de Merenwijk waren er zelfs vier jaar sneller bij dan de gemeente Leiden. De SKM was in 1974 de tweede in Nederland die een machtiging kreeg. Voor Zoeterwoude en Oegstgeest wordt het signaal verzorgd door Casema, een landelijk bedrijf dat ook een groot deel van de Bollen streek bedient. Voorschoten, Katwijk, Valken burg, Alphen en Warmond hebben daarente gen weer een dienstverleningscontract met de Centrale Antenne Inrichting (CAI) een tak van de Energie- en Watervoorziening Rijn land. Deze warboel aan exploitanten zorgt er voor dat binnen een betrekkelijk kleine regio aanzienlijke prijsverschillen bestaan. Zo be taal je als inwoner van Voorhout (Casema) per jaar 242,40 gulden voor een abonnement. Burgers in de naburige gemeente Warmond (CAI) betalen jaarlijks bijna honderd gulden minder 145,80 gulden. Ook binnen Leiden bestaan prijsverschillen: 140 (SKM) tegen 16ft (Stadskabei Leiden). Volgens Kruijshaar wil Stadskabei Leiden dolgraag samenwerken met andere gemeen ten. „Wij stuiten echter altijd op het 'grote broer-syndroom'. De gemeenten zijn bang om overvleugeld te worden. En dat is geen verwijt, maar een constatering. Wij zouden graag op grotere schaal willen werken, niet om de lakens te kunnen uitdelen, maar om de klant meer te bieden voor praktisch het zelfde geld", aldus Kruijshaar. Een van de mogelijkheden is volgens hem een gemeentelijke databank, waarmee men sen via het draaien van een telefoonnummer aangesloten worden op teletekst met ge meentelijke informatie. Maar ook zou via het kabelnet een alarmsysteem voor bejaarden kunnen worden opgezet. Of langs de weg zouden borden met elektronische informatie kunnen worden geïnstalleerd. „Zaken waar kleine exploitanten niet aan hoeven te den ken, maar die bij samenwerking wel haalbaar zijn". Nieuwe splijtzwam tussen de twee exploi tanten is de uitbreiding van het aantal net ten. Er zijn veel m^er tv-zenders in de lucht dan de kabelnetten kunnen doorgeven. Om de capaciteit uit te breiden heeft Leiden ge kozen voor een moderne installatie met glas vezel. terwijl de SKM het huidige systeem uit breidt. Volgens Kruijshaar van de stadskabei is de keuze van de SKM 'rampzalig', omdat eens het moment komt dat er verder uitgebreid moet worden. Dan zijn er nieuwe investerin gen nodig. Van Gelder reageert laconiek: „WIJ hebben gekozen voor het Casema-concepl en daarop is half Nederland aangesloten. Dus zo stom kan die keuze nu ook weer niet zijn. Daarbij komt dat wij glasvezel nog te riskant vinden. De apparatuur is nog niet eens hele maal leverbaar, bovendien kant het de nodU' ge kinderziektes hebben", aldus Van Gelder. Volgens de Mcrenwijker zijn er een paar redenen om de SKM voorlopig nog zelfstan dig te houden. Belangrijk is dat de SKM dicht bij de bewoners staat en zeer democratisch is. „Elke wijk is vertegenwoordigd in het be stuur. Daarnaast is er het vrijheidsidee. We kunnen slagvaardig optreden en doen wat ons goeddunkt. Tot slot zijn we veel goedko-; per dan de andere exploitanten in de regio, want onze bestuurders doen alles in de vrije tijd." Volgens directeur Haijkens van de EWR en dus van de CAI wil zijn bedrijf graag dc exploitatie van de kabel in de Leidse regio overnemen. „De andere machtiginghouders zouden dat natuurlijk niet fijn vinden. Maar op zich past het wel in onze bedrijfsfilosofie om een zogeheten geïntegreerd pakket aan ic" bieden. Dat wil zeggen water, gas, elektric i teit, maar ook de kabel. Wij hebben toch al" een klantenbestand, technische dienst, noenv maar op. Dat werkt kostenbesparend, abso luut. Maar ook voor de klanten is 't het beste om één ingang te hebben, één duidelijke plaats waar zij terecht kunnen met vragen en klachten", aldus Haijkens.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 39