Een aanslag is zo gepleegd ZATERDAGS BIJVOEGSEL GEEN TOEGANG VOOR ONBEVOEGDEN eindredactie: willem schrama margot klompmaker ZATERDAG 8 FEBRUAR11992 vormgeving: fred van gelderen marco kroes ruud vogelesang ■p en knappe jongen die ongemerkt m binnenkomt bij beveiligingsexpert JÊLmaJÊ Gert Hoffmann senior. Oe bezoe ker van zijn kantoor in het Amsterdamse Bui- tenveldert wordt niet bespied door camera's, maar verder is de 'penetratiegraad' hier ge ring: installatie voor key-cards, magneettoe- gangsinstallatie, en last but not least het kijk gaatje in de zwaar gepantserde deur. Met één oog tegen het gaatje gedrukt kan de secreta- resse per intercom met de bezoeker c Wat is er toch mis met de beveiliging van onze militaire objecten? Hoffmann Bedrijfsrecherche' adviseert be drijven en overheidsinstellingen hoe ze zich kunnen beveiligen tegen ongewenste bezoe kers. Zoals actievoerders. De affaire-Deelen - actievoerders richtten miljoenenschade aan in een loods met militaire helikopters - past volgens Hoffmann in het rijtje Klassieke Blunders. Net als het verhaal over die peper dure brandkast die, na de kraak, vijf wanden van ondoordringbaar staal bleek te hebben, de zesde was van hardboard. Waar gebeurd. Hoffmann: „Als je een militair terrein be veiligt moet je je wel afvragen wat je eigenlijk wil beschermen. Die vraag heeft men zich in Deelen dus blijkbaar niet gesteld." Wat is in Deelen kostbaar, zegt hij hardop denkend, „de helikopters dacht ik zo." Pakt een kladblokje en tekent drie kringen rond een: denkbeeldig loodsje. „Vanaf die buiten ste cirkel moet je aan beveiliging doen. De offerte: in de buitenste ring moeten loopdra- dem liggen, zoals bij kerncentrales. Op het moment dat iemand in dat gebied komt, gaat elders een stil alarm af. In de volgende ring plaats je sensoren die de meldka mer: alarmeren als iemand daar is binnengekomen. En op de loods met de helikopters staan videocamera's die automatisch personen volgen, een luid alarm in werking stellen en de omge ving in een zee van licht zetten." Hoffmann maakt een klaar-is- Kees gebaar. - Kleurenmethode J. Hom, in dienst van terie van justitie als landelijk co ordinator ter voorkoming van misdrijven, zegt het diplomatiek: „In het al gemeen is het veiligheidsbesef bij beheerders van gebouwen en terreinen hier niet zo hoog. Het is moeilijk hen er van te overtuigen dat je maatregelen moet nemen om je zaakje te be schermen. Want dat kost tijd, geld en ener gie. Hom staat aan de top van een ambtelijk apparaat dat in het gehele land regionale ver takkingen kent en dat adviezen levert aan openbare instellingen over hoe ze zich kun nen wapenen tegen ongewenste indringers. Het is zijn ervaring dat men zich vooral laat overtuigen nadat het een paar keer flink is misgegaan. „Gemeentehuizen werdeh pas actief nadat er vele malen blanco paspoorten en rijbewijzen waren gestolen." Voor de beveiliging van openbaar toegan kelijke gebouwen ontwikkelde het team van Hom de zogeheten kleurenmethode. Een af deling die absoluut gevrijwaard moet zijn van indringers, bijvoorbeeld omdat er privacy-ge- voelige documenten liggen opgeslagen, krijgt een rode kleur. Een groene ruimte is vrij toe gankelijk voor publiek. Daartussen liggen de oranje zones. Horn: „Een groene zone kan nooit grenzen aan een rode. Bij een bank vind je de ruimte waar de geldvoorraad ligt nooit naast de publieksafdeling." Volgens dit stoplicht-principe zijn veilig heidsambtenaren de gemeentehuizen in de afgelopen jaren te lijf gegaan na een golf van inbraken, waarbij duizenden ongebruikte identiteitspapieren werden ontvreemd. 'Veel gemeentehuizen vragen om diefstal van blanco documenten', schreef het Algemeen Politieblad nog in mei 1989. Het lijkt er nu op dat dit probleem onder controle is, maar niet nadat ambtenaren, politiefunctionarissen en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten verschillende malen druk hadden uitgeoe fend op onwillige gemeentehuizen. Nu liggen blanco paspoorten en rijbewij zen in inbraakwerende kasten, die in ruimten staan waar infrarood-alarm is geïnstalleerd. Toch is het volgens Hom niet goed om blind te vertrouwen op de techniek. „De menselij ke factor is minstens even belangrijk. Het personeel moet een zekere veiligheidsdisci- pline hebben. We constateerden ooit dat een ambtenaar in een gemeentehuis een video camera in de kluis voor de paspoorten legde. Dat kan dus niet. Men moet zich strikt aan de voorschriften houden." Naïef Zo klaagde laatst de manager van een groot- winkelvestiging bij Hom over het toenemen de aantal diefstallen in zijn bedrijf, sinds no- tabene geüniformeerde functionarissen de klanten in de gaten hielden. „Het winkelper soneel vertrouwde geheel op die geünifor- De recente aanslagen op de vliegbases Deelen en Gilze-Rij- en hebben de discussies over de ontoereikende bewaking van onze militaire objecten weer doen oplaaien. Maar die RaRa- bom in het ministerie van bin nenlandse zaken mocht er en kele maanden terug ook zijn. Past de overheid zo slecht op haar spulletjes? Experts weten het zeker. Maar dit is een open samenleving, dus een zekere mate van onveiligheid moet je accepteren. meerde lieden en lette zelf niet meer op." Beveiligingsdeskundigen beoordelen veel mensen nog altijd als behoorlijk naïef als het gaat om de risico's die men loopt met actie voerders, dieven of zelfs terroristen. Anno 1990 waren er nog gemeentesecretarissen en wethouders in kleine gemeenten te vinden die veiligheidsmaatregelen afwezen onder het motto: 'Hier is al 30 jaar niets gebeurd, grote inbraken komen alleen maar in de gro te stad voor'. Spaanse en Noordierse func tionarissen die al jaren te maken hebben met de activiteiten van de Baskische ETA en de Noor dierse IRA, hebben in het verle den openlijk hun verbazing uit gesproken over de nonchalance inzake de openbare veiligheid die zij in Nederland meenden te be speuren. Inderdaad konden ter roristen in 1989 en 1990 een reeks van aanslagen plegen op Spaanse doelen in ons land, wat er uiteindelijk zelfs toe leidde dat de Spaanse regering officieel vroeg om meer bescherming van haar diplomaten in Neder land. G. Stolwijk, ooit veiligheidsambtenaar en nu staffunctionaris bij de Nederlandse Veilig heids Dienst, vindt echter dat Nederland ze ker niet slordiger is bij het hanclhaven van de openbare veiligheid en bewaking dan andere landen. Stolwijk: „Wij zijn hier niet ingesteld op bomaanslagen, zoals die een paar maan den geleden werden gepleegd op staatssecre taris Kosto en het ministerie van binnenland se zaken. Het is hier. net als in een aantal an dere Europese landen, een open samenleving. Een paar duizend mensen wordt per jaar in militai re dienst geleerd met explosieven om te gaan. Honderdduizenden zijn tijdens open dagen in de ge legenheid rond te kijken op de fensieterreinen. Dan weet je dat een kwaadwillende informatie kan opdoen waarmee hij een aanslag kan plegen." Stolwijk spreekt de hoop uit dat de Nederlandse samenleving zo open blijft als-ie nu is, „anders worden we gek met z'n allen." En, hoewel het vreemd klinkt uit de mond van een man die van veiligheid zijn beroep heeft ge maakt, hij voegt er aan toe „dat we dus een zekere mate van on veiligheid accepteren." Hom, van Justitie, formuleert dat zo: „We moeten het evenwicht vinden tussen goed beveiligen en het for tificeren van de samenleving. Je neemt een gecalculeerd risico." Niet optimaal Bij defensie hebben met name actievoerders de laatste jaren haarfijn aangetoond dat het evenwicht, op z'n zachtst gezegd, nog niet optimaal is. Afgelopen maandagnacht knip ten enkele lieden zich in Deelen simpel door een hek, sloegen het juiste ruitje in en richt ten vervolgens voor twintig miljoen schade aan door enkele legerhelikopters te vernielen. Het bewakingspersoneel raakte pas gealar meerd toen de vlammen uit het dak van de loods sloegen. Een etmaal later was het raak op de basis Gilze-Rijen, waar de leidingen van tien landingslichten werden doorgesne den. Het was niet de eerste maal dat de beveili ging van een militair object compleet faalde. Zo toonde de bekende vredesactivist Kees Koning enkele jaren geleden hoe je onbelem merd een bijl kon zetten in een gevechts vliegtuig. Wapenkamers in kazernes zijn re gelmatig leeggeroofd en dienstplichtige 'wachtlopers werden enkele malen ma chinepistolen afhandig gemaakt. Vier leden van de actiegroep De Zwabberende Zend masten betraden in november 1991 's mor gens vroeg de militaire vliegbasis Twenthe, hingen spandoeken op en vertoefden ander half uur in de koepel van de verkeerstoren. Een vriendelijk 'goedemorgen' was hun deel toen de eerste luchtverkeersleiders op hun werkplek arriveerden. Het leger is, om in termen van topambte naar Hom te spreken, nog het best in staat om tot fortificatie over te gaan teneinde de veiligheid op defensieterreinen te maximali seren. Geld genoeg: in de periode 1984-1993 Vredesactivist Kees Koning toonde enkele jaren geleden op het marine vliegkamp Valkenburg aan hoe je onbelemmerd een bijl kon zetten in een gevechtsvliegtuig. foto martijn de jonge werd 380 miljoen gulden uitgetrokken voor extra beveiliging. Personeel genoeg: per jaar kan de krijgsmacht putten uit 40.000 dienst- uitgereikt. Een uitkomst zijn ook zeer gedetailleerde stafkaarten die vrij verkrijgbaar zijn. Zo kun je terrein na terrein afwerken." De overvloed aan personeel binnen de krijgsmacht is verder ook geen garantie voor afdoen de bewaking. Commandanten van militaire complexen kunnen niet over onbeperkte aantallen dienstplichtigen beschikken voor wachtdiensten. Het wacht lopen is een uitermate onpopu laire bezigheid en het inzetten van extra manschappen vereist bovendien flinke aanpassingen in het organisatieschema in ka zernes. De twee belangenorga nisaties voor dienstplichtigen wijzen er verder al jaren op dat de gewone soldaat veelal niet geschikt is voor bewaking. Nicky Jansen, woordvoerder van de Algemene Vereniging Nederlandse Militairen (AVNM): „Instructies voor de wacht worden bijna nooit goed doorgenomen. Aan de procedures i, ondanks de vele incidenten, niets plichtigen. En wapens genoeg, dat spreekt derd. Een deel van de soldaten staat gewa- rzich. Stolwijk relativeert echter het vermogen van het leger om zichzelf afdoende te beveili gen. „Hoe strenger je de beveiliging maakt, hoe vindingrijker men wordt. Toen de doos 'Zeer gedetailleerde terreinstafkaarten zijn vrij verkrijgbaar' met de tikkende bom niet meer werkte vond men de bombrief uit. Actievoerders kunnen testen hoeveel tijd ze hebben tussen het laten afgaan van een alarm en het arriveren van bewakingspersoneel. Uiteindelijk win je de slag nooit Wachtlopen Actievoerders hoeven overigens niet eens al tijd naar illegale middelen te grijpen om zich een beeld te vormen van de toegankelijkheid en de inrichting van een militair terrein. Kees Brinkman, medewerker van het Anti-Milita- risties Onderzoeks Kollektief (AMOK) in Nijmegen: „Het wordt actievoerders gemak kelijk gemaakt. Er zijn vele openbare bron nen. zoals de Defensiekrant en de l>egerkoe rier. Tijdens open dagen op i als bezoeker plattegrondjes pend op wacht zonder dat ze goed getraind zijn in het gebruik van dat wapen. Er worden nachtwachten gedraaid na een hele dag wer ken. Denk je dat mensen dan nog op scherp staan?" Bewust het risico nemen op lichamelijk letsel wijst de AVNM ook af. De bond advi seert haar leden hun vuurwapen af te pevcn als ze bedreigd worden. „Het is natuurlijk on zin om je leven in de waagschaal te leggen voor een machinepistool." Weggehoond Een vrij recent voorstel van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) om d( bewaking van defensie-complexen te privati seren, werd echter weggehoond. Ook door de minister van defensie, die zich dezer dagen haastte aan te kondigen dat de bewaking van militaire vliegvelden zal worden verscherpt, nadat hem door de Tweede Kamer was ge vraagd wat hij er aan denkt te doen om te voorkomen dat opnieuw voor enkele tiental len miljoenen belastinggeld in roqk opgaan. Met geld smijten om de meest geavanceer de elektronische detectie apparatuur te kun nen inzetten, hoeft niet in alle gevallen. Vol gens Gert Hoffmann, de Amsterdamse bevei ligingsexpert, zijn er enkele ouderwetse, maar zeer beproefde middelen te gebruiken die niet veel kosten. Zo is volgens hem het kiezelpad nog altijd een van de meest doel treffende alarmsystemen. „Want geen men: grintpad komen aan basis krijg je kan ReruüJoos het terrein l°P«?n Experts buigen zich over de wrakstukken van een totaal uitgebrande helicopter op de vliegbasis Deelen, waar actievoerders maandagnacht toesloegen. foto anefo

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 35