Regio Voorschotense sluiproute 'zorgenkindje' bewoners 'Alle donderwolken zijn weg' Conflict SJZ en gemeente Zoeterwoude escaleert Leiderdorpse ambtenaar burgerlijke stand, Bons, stopt er mee Zaterdag 8 februari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: PIET KOOREMAN NIEUWSLIJN Monumentencommissie in Wassenaar WASSENAAR - De begeleidingscommissie van het Monumenten Inventarisatie Project Zuid-Holland brengt op woensdag 12 fe bruari een bezoek aan Wassenaar. Het gaat om een vergadering annex excursie op uitnodiging van het gemeentebestuur van het villadorp. Er wordt door de commissie onder meer een bezoek gebracht aan Kerkehout, Oostdorp. Wassenaar Zuid, de Kievit en een aantal landgoederen en buitenplaatsen. De rondrit wordt af gesloten met een luch op het raadhuis. Bomen gerooid in Wassenaar WASSENAAR - Een aantal zieke bomen in Wassenaar moet ko mende maandag worden gerooid. Uit onderzoek is gebleken dat de exemplaren - vier beuken en twee eiken - niet meer te redden zijn. De bomen staan in de Van der Oudermeulenlaan, de hoek Duinrellweg/Storm van 's-Gravesandeweg, de Schouwweg, de Rust en Vreugdlaan en de Oud Wassenaarseweg. Bij het rooien zal de overlast voor de omgeving zoveel mogelijk worden be perkt. Op de opengevallen plaatsen worden weer nieuwe bomen geplant. „Het loopt de spuigaten uit. Ie dereen spreekt er schande van." Voorzitter L. van der Geest van voetbalclub SJZ is duidelijk woedend op het gemeentebe stuur van Zoeterwoude. Deze week escaleerde het conflict met de gemeente toen wethou der A. Ringersma in een raads commissie het bestuur van SJZ verweet niet te reageren op vra gen vanuit het raadhuis. Vol gens Van der Geest is het omge keerde het geval. Het conflict draait om het nieuwe huurcon tract voor de verhuur van voet balvelden. SJZ wil eerst duide lijkheid over de vraag of een trainingsveld wordt opgeknapt voordat ze het nieuwe contract tekent. De gemeente wil dat het contract eerst wordt ge tekend. „De voorzitter van SJZ gaat met zijn verhaal naar ie dereen toe, behalve naar de echte tegenspelers", verklaarde de wethouder deze week. ,,B en W blijven maar heen en weer schrijven", reageert een boze Van der Geest. „Na een bespre king met de gemeente in no vember hebben we afgesproken schriftelijk te reageren op hun voorstellen. Daarna zou een nieuwe afspraak worden ge maakt en dat hebben we ook netjes zo gedaan. Vervolgens stuurde de gemeente weer een brief met de vraag om wéér schriftelijk te reageren, voordat we opnieuw konden praten. Zo spelen ze het balletje weer te rug." SJZ beraadt zich intern op volgende stappen. Leidseweg-bewoner S. Hiep: „Ernstige ongelukken kunnen niet lang meer uitblijven.' 'Overlast oude LeidSeweg-noord onaanvaardbaar groot' De verkeersoverlast op de 'oude' Leidseweg-noord in Voorschoten is onaanvaardbaar groot. De smalle weg, een favoriete sluiproute voor duizenden automobilisten, is al jaren een zorgenkindje. „Maar de situatie wordt nu echt explosief', stelt Leidseweg-bewoner S. Hiep vast. „Het wordt gewoon te bar. Steeds meer automobilisten uit een groeiend aantal omliggende wijken gebruiken de Leidseweg als doorgangs- of sluiproute." VOORSCHOTEN MIEP DE GRAAFF De overlast kan volgens de Voorschotenaar alleen nog maar groter worden.Als het nu al zo erg is, wat staat ons dan zometeen te wachten, als de spoorwegovergang De Vink weer wordt opengesteld en de nieuwe wijk de Coebel helemaal bewoond is?", zo vraagt Hiep zich af. Hij greep onlangs naar zijn pen en schreef een brand brief naar de gemeenteraad. Daarin vraagt de Leidseweg-be woner dringend om 'reguleren de c.q. corrigerende maatrege len'. Hiep wacht nu vol span ning op reacties. „Want het kan hier zo niet langer. Ernstige on gelukken kunnen niet lang meer uitblijven. Ik houd mijn hart vast", aldus de bewoner, die in het dagelijks leven arts is. Precieze getallen heeft hij niet („Veel wordt bij de politie ook niet meer aangegeven"), maar de materiële schade loopt in elk geval enorm op. „Vaak is het een kwestie van omvergereden verkeerszuilen, spiegels die van auto's worden afgereden of blikschade." Het probleem van de Leidse weg-noord, het gedeelte tussen de voormalige Zilverfabriek en de Vink in Leiden, is dat de weg als favoriete sluiproute fungeert. Maar de weg is na een recon structie tien jaar geleden wel heel erg smal geworden als doorgaande verkeersader („Een vrachtwagen en een personen auto kunnen elkaar niet of nau welijks passeren, als er ook nog auto's geparkeerd staan.") Er wordt door de groei van het wagenpark èn door de aan wezige bedrijven ook steeds meer geparkeerd. Bovendien wordt er volgens de briefschrij vende Voorschotenaar „krank zinnig hard gereden door steeds meer automobilisten, bromfiet sers en motorrijders. Met als ge volg daarvan levensgevaarlijke situaties en zeer hinderlijke ge luidsoverlast door het langsra- zende verkeer. Je merkt gewoon dat het verkeer steeds maar drukker wordt. Het raast maar voorbij." De Vink Hiep heeft in de 17 jaar dat hij er woont, het achterland van de Leidseweg steeds meer zien op rukken. Voor bewoners van wij ken als de Hooghkamer. Noord- Hofland, de Stevenshof en re cent de Coebel is de weg een belangrijke doorgangs- dan wel sluiproute. Hiep: „En dan is het nu nog relatief rustig omdat spoorwegovergang de Vink al een paar jaar voor autoverkeer is afgesloten. De duizenden au tomobilisten uit de Stevenshof komen hier nu niet zo snel. Maar als de Vink over pakweg een jaar of wat weer open gaat. wat staat ons dan wel niet te wachten?" Er moeten, kortom, barrières worden ingebouwd om het ver keer af te remmen. Bijvoorbeeld éénrichtingverkeer voor het ge deelte Zilverfabriek tot aan de Piet Heinlaan. Of meer snel heidscontroles. Hiep daarover „Je ziet hier zelden of nooit po litie. En je merkt dat niemand 50 kilometer rijdt. Zelf heb ik het laatst een keer gedaan, nou, dat is een heel kalm gangetje hoor, als iedereen zich daaraan hield, hadden we veel minder problemen". Medestanders Hiep beseft dat een (handteke- ningenjactie onder de honder den Leidseweg-bewoners zijn noodkreet alleen maar had kun nen versterken. Hij gunde zich echter tijd noch geduld om het zo ver te laten komen. „Ik weet dat ik de gevoelens van zo n beetje iedereen hier vertolk. Maar ik heb snel gehandeld, omdat het itsing echt te bar werd. ik wacht eerst alk- eventuele reacties maar eens al. Gezamenlijke actie kan er altijd nog van komen: als de gemeen te niet reageert, ga ik de club wel mobiliseren". LEIDEN LEIDERDORP MIEP DE CRAAFF Over de 200 huwelijken heeft hij in het Leiderdorpse gemeente huis gesloten en nooit sloeg de sleur toe. .Ambtenaar van de burgerlijke stand zijn is echt enig werk, Vooral als je het een beetje persoonlijk maakt. Maar ik vind dat de jongeren de fak kel maar eens moeten oveme- Leiderdorper A, Bons was met zijn 72 jaar één van de oudste ambtenaren van de burgerlijke stand in den lande. Maar nu vindt hij het dan ook welletjes. Met ingang van afgelopen maand heeft hij er na bijna twaalf jaar een punt achter ge zet. Niet omdat hij er geen zin meer in zou hebben, maar om dat Bons nog zoveel andere hobby's heeft en, zoals gezegd, 'de jongeren' een kans moeten krijgen op dit leuke werk. Alhoewel, een opvolger voor Bons is, voor zover nu bekend, nog niet gevonden. Hoe is Lei derdorp destijds aan herti geko men? „Tja, ik zat na een leven in het onderwijs in de vut en kwam toen in een part-time functie bij de onderwijsafdeling van de gemeente Leiderdorp te recht. De toenmalige burge meester Van der Have vroeg me Leiderdorper A. Bons tijdens één van de 200 huwelijken die hij de afgelopen jaren voltrok. 'Enig werk, vooral als je het een beetje persoonlijk doet." foto pr toen als ambtenaar van de bur gerlijke stand. Ik heb toen stage gelopen en zelfs de eed moeten afleggen bij de Haagse recht bank, ja, zo officieel gaat het al lemaal." „Ik kan niet anders zeggen dan dat het enig werk was. Maar dan moet je het, vind ik, wel persoonlijk aanpakken. Het gaat bij zo n functie om diep gang en humor. Ik ging van te voren altijd naar de bruidsparen thuis toe om eerst een gesprek te hebben, zodat ik tijdens de plechtigheid een persoonlijk verhaal kon houden. Die per soonlijke benadering werd altijd heel erg op prijs gesteld. Ik heb twee albums vol brieven, kaar ten, bedankjes, foto's, ja, tot zelfs geboortekaartjes toe die je dan één, twee jaar later krijgt." Zijn respectabele leeftijd ten spijt had Bons wat de gemeente Leiderdorp betreft niet weg ge hoeven. „Ja, dat doen ze bij voorbeeld in Voorschoten wel. Daar werd een ambtenaar van de burgerlijke stand 70 jaar en toen vond de gemeente dat hij eruit moest. Leiderdorp heeft dat nooit gedaan. Maar ik vond het zelf genoeg, ik heb nog zo veel hobby's. Ik schilder, zit in een amateur-symfonie-orkest, ik heb m'n handen nog vol. Je moet er ooit eens een punt ach ter zetten." Interim-manager van fuserend vormingscentrum Oud Poelgeest blijft optimistisch LEZERS SCHRIJVEN Triest verhaal OEGSTGEEST WIM KOEVOET „Dit is een gouden tent." Inte rim-manager Ton van Engelen van het vormingscentrum Oud Poelgeest in Oegstgeest zegt het met grote stelligheid. Peptalk of een gefundeerd vertrouwen in eigen kunnen? Van Engelen, uit het manage mentteam gehaald om de ho- neurs waar te nemen van de vertrokken directeur P. de Vree- de, staat sinds de herfst van 1991 aan het hoofd van een in stelling die voor 1 juni moet zijn gefuseerd met de volkshoge school Olaertsduyn in Rockanje en het vormingscentrum De Es- senburgh in Hierden, op de Ve- luwe. Er ontstaat een nieuwe in stelling met zo'n zeventig for matieplaatsen en ongeveer ne gentig personeelsleden. Bij Oud Poelgeest werken thans 25 De kans is groot dat de colle ga's van De Vonk in Noordwij- kerhout ook plaatsnemen aan de onderhandelingstafel. Aan het hoofd van de nieuw te vor men organisatie, zo staat vrijwel vast, komt H. Bosua, nu nog di recteur van Olaertsduyn, te staan. In het voorjaar van 1991 pak ten zich donkere wolken samen boven het kasteel en het koets huis op landgoed Oud Poel geest. De liquiditeitspositie van de instelling was flink uitgehold. Oorzaak was het vele geld dat Oud Poelgeest in de restauratie van de gebouwen had moeten steken. Verder was de omzet wat achtergebleven doordat nog niet alle gebouwen optimaal konden worden gebruikt. Dat gold vooral voor het hotel voor de overnachtende cursisten. Een nieuwe lening was noodza kelijk. De gemeente stelde zich schoorvoetend garant. In totaal heeft Oud Poelgeest nu voor dik zes miljoen gulden leningen lo pen. Voor elke gulden daarvan staat Oegstgeest garant. Oud Poelgeest dreigde nog meer in verdrukking te raken door de eis van het ministerie van wvc dat de instelling voor 1 januari van dit jaar (een) fusie- partner(s) moest hebben. Niet lang daarna stapte directeur P. de Vreede op en maakte het be stuur bekend dat hij niet zou worden opgevolgd. Van Enge len: „Het is niet netjes om in een fusie-proces een nieuwe di recteur te benoemen." Hij vervolgt: ,Alle donderwol ken zijn weg. We hebben een lekkere topmaand achter de rug. Cijfers? Sorry, maar nu moet ik me even als een echte middenstander opstellen: daar heeft niemand ene lazer mee te maken. Wat ik er wel ovèr kwijt wil, is dat een topmaand bij Oud Poelgeest wil zeggèn dat gedurende vier weken onafge broken alle zalen bezet zijn." Levensvatbaar De fusie is afgedwongen door het ministerie van wvc, stelt Van Engelen. Dat moest negen miljoen gulden bezuinigen op instituten a la Oud Poelgeest. „Je hebt meer aan het voortbe staan van meer levensvatbare instellingen dan aan het voort bestaan van alle instellingen'op zich", vindt Van Engelen. „Het is beter als produkten, want zo moet je ook onze trainingen en cursussen zien, in één hand worden gehouden. En dan heb je meer aan één directeur in een platte organisatie dan aan drie directeuren van autonome in stellingen." Hef is nadrukkelijk de bedoeling dat de vestigings plaatsen in Oegstgeest, Róckan- je en Hierden (en eventueel Noordwijkerhout) in stand wor den gehouden. In grote lijnen, voorspelt Van Engelen, zullen de cursisten (Van Engelen spreekt zelf liever van 'klanten') op de hen vertrouwde vesti gingsplaatsen terecht blijven kunnen. Voor Oegstgeest is vooral een taak weggelegd voor trainingen voor het midden- en hogere kader van bedrijven en andere instellingen. Voor het personeel geldt dat het in elk geval dit jaar niet van standplaats hoeft te ruilen. „De verdere toekomst zal uitwijzen wat de juiste plaats is voor de medewerkers. De angst voor ontslag kan ik voor het grootste deel wegnemen. Het is min of meer toeval, maar door het na tuurlijk verloop hebben we nu zo'n beetje de sterkte bereikt waarnaar we streefden." „De fusie is mede hierdoor een organisch proces. Ik neem mijn petje af voor de reacties van het personeel op de afgelo pen moeilijke periode. Elke fu sie gaat gepaard met onrust, le dereen, ook de directeuren, vraagt zich af: wat wordt mijn plaats in de nieuwe organisatie. Intussen wordt een extra be roep op ze gedaan, of ze zich willen inzetten voor het hchoud en de uitbouw van Oud Poel geest. Klaarblijkelijk gelooft het personeel net als ik dat de be lofte die Oud Poelgeest al jaren in zich heeft, nu gestand kan worden gedaan. Grote verras singen en onzekerheden kun nen zich niet meer aandienen. Het is even tijd voor stabiliseren en dan kunnen we waarmaken wat we banken, gemeenten en het rijk al die tijd hebben voor gehouden." De naam van de nieuwe organisatie wordt nog een heel probleem, denkt de in terim-manager. Eventuele af kortingen kunnen maar beter niet met de V van vormings werk beginnen, zegt hij. „Wij werken veel meer volgens het marktprincipe dan men denkt bij het begrip 'vormingswerk'. Dat wordt geassocieerd met gei tewollen sokken en zielenknij- perij." „Bedrijven zien heden- tendage meer het nut in van het investeren in mensen. Toen' werd dat zo zacht als boter ge vonden en ging het vooral om de techniek. Nu vindt een direc teur het verdomde interessant dat één van zijn bankwerkers ook voorzitter is van de voetbal club. De directeur ziet in dat hij het kennen en kunnen van zijn mensen zo veel mogelijk moet uitbuiten. Om die interesse een vriendelijk randje mee te geven, zegt hij dat het hem is te doen om 'de mens in de organisatie'. Da's ons ook best. Voor beide thema's moet hij op Oud Poel geest zijn." De commercialisering van Oud Poelgeest heeft er reeds toe geleid dat de instelling voor nog maar 25 procent van haar in komsten afhankelijk is van de subsidies van wvc. Volgens Van Engelen zal dat alleen nog maar minder worden. „Daarom is het eigenlijk arrogant van wvc dat het vormingscentra tot fusies dwingt. Maar er is een andere ontwikkeling gaande: wvc is een grote klant van ons geworden. We gaan anders met elkaar om", besluit hij glimlachend. Wat een triest verhaal stond er vorige week in uw krant. Het zoontje van mevrouw Menken uit Zoeterwoude moet maar liefst 40 minuten in de bus zit ten om naar de LOM-school in Leiden gebracht te worden. Gevoelens van medeleven met de fraflte nwha zk li tm stond van mij meester. En tot overmaat van ramp moet de kleine Menken ook nog gelijk vervoerd worden met vier Zeer Moeilijk Lerende Kinde ren van de Korte Vliet School, die alleen maar boerend en vloekend achter in de bus zit ten. Het is jammer dat u de ZM- I k kinderen er in liet artikel bijhaalt. Zij hebben daar niet om gevraagd en krijgen nu voor de zoveelste keer het stempel opgedrukt van vloe ken en boeren. Ik vind dat een beetje laf. Heus mevrouw Menken, ook basisschoolkin deren zeggen weieens een Ic- hik woord en linen wetaeiM een boertje. Misschien is u aan te raden geen hond te nemen Het staat zo raar als uw zoon zich daaraan gaat spiegelen en te gen elke r>oom gaat staan wa teren Het maakt hel leven juist zo boeiend in een .sa menleving te zijn waar nie mand is weggestopt omdat hij wat minder zou kunnen leren of om overtuiging of om huidskleur. De geschiedenis heeft ons helaas geleerd waar dat allemaal toe kan leiden. Interim-manager Ton van Engelen: „We hebben een lekkere topmaand achter de rug." foto hulCO kuipirs J. Eradus. Schelfhorst 159. Alpha aan da Rijn

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27