MÊtT: Waag middelpunt van kerkencirkel De Stemming I k L A ,.ia- ■Hüh V'I 1 T la Éf Het ontbreekt gemeente aan sociale vaardigheid Hoogleraar bestudeert de grammatica van de stad In literatuurrecensies worden boeken dikwijls beschre ven met stedebouwkundige begrippen, zodat een pas verschenen roman iets krijgt van een plattegrond. Boe ken zijn dan een 'labyrinth' of 'doolhof, waarin de lezer op een 'dwaalspoor' wordt gezet. Schrijvers bewandelen 'zijwegen' in het 'bouwwerk' van hun oeuvre, ook al 'staat de roman als een huis' dat natuurlijk 'vele kamers' telt. Favoriet is de schrijver die als een geoloog 'gelaagd heid' weet aan te brengen in zijn werk. LEIDEN KAREL BERKHOUT Andersom zien stedebouwkun digen de stad als een soort boek met een historisch verhaal en een eigen grammatica. „Het V"gaat erom de stad leesbaar te maken", omschrijft een Leidse stedebouwkundige zijn werk. Kerktorens zijn leestekens, grachten vormen zinnen, hui zenrijen rijgen alinea aan alinea en straten borduren soms recht soms kronkelig aan een ingenieus plot. De vraag is al leen hoe de stad te lezen en te doorgronden. „Er zijn talloze manieren om naar een stad te kijken, sociaal- economisch, historisch, archeo logisch, stedebouwkundig. Het gaat erom patronen te ontdek ken in de plattegrond en geo metrische verhoudingen in de gebouwen. Soms drukt de pre historie met de wegen en de loop van de rivieren een stem pel pp de stad, in andere geval len is het de bouwstijl van de Nieuwe Zakelijkheid in de jaren twintig zoals in de Kop van Zuid in Rotterdam dat ondanks zijn jeugd een historsch centrum mag heten", zegt de stede- bouwkundige F. van Voorden die hoogleraar is aan de techni sche universiteit in Delft. Van Voorden geeft les in de res tauratie van stadsgezichten en deed begin jaren tachtig met andere stedebouwkundigen een uitgebreid onderzoek in Maast richt en Rotterdam. De kennis die daarbij werd opgedaan, wordt nu toegepast bij de stads vernieuwing in Groningen, Nijmegen èn Leiden. „Op zich zelf is deze manier van kijken naar een stad helemaal niet nieuw, in de jaren zestig waren wij er al mee bezig. Alleen staat het nu plotseling overal in Ne derland op de agenda". Gaaf en uniek Voor de bouw van een luxueus winkelcentrum in de Leidse binnenstad maakte Van Voor den een naar zijn zeggen opper vlakkige analyse van de gram matica van de gebouwen, "grachten en straten. „De bin nenstad is duidelijk laat-mid- deleeuws vermengd met be bouwing uit de jaren twintig. Dat laatste is het gevolg van de stadsvernieuwing van na de Eerste Wereldoorlog die werd ingezet nadat het stadhuis gro tendeels was afgebrand". „In Leiden zijn in vergelijking met andere steden ook opval lend veel bijzondere gebouwen bewaard gebleven", zegt Van Voorden wijzend op een zelfge tekende kaart 'historische ge bouwen', waarop inderdaad tal loze plattegrondjes zijn geken merkt als 'gaaf, uniek, oud en van architectonische betekenis'. De huizenrijen liggen aan de Oude Rijn nog dicht bij elkaar om na de splitsing in Oude Rijn en Nieuwe Rijn ver van elkaar verwijderd te raken. Zaterdag 8 februari 1992 Redactie: 071-161400 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RON VAM HAASTREGT 4 Waterplein „Als je dieper graaft, doe je grappige ontdekkingen. Kijk bij voorbeeld naar de Marekerk, de Hooglandse Kerk en de Pieters kerk: die liggen precies in een cirkel en de punt van de passer staat bij De Waag'', klinkt het enthousiast. „Dit kan bijna niet zijn bedacht, dit moet haast wel toeval zijn maar het is wel een patroon". Op deze manier vormt De Waag het middelpunt van een religieus-cultureel cen trum, terwijl de verderop gele gen Burcht het brandpunt is van de vesting die Leiden ooit Het 'lezen' van de stad is na tuurlijk een aardige bezigheid, nog aardiger is om er iets mee te doen bij de stadsvernieu wing. „Als je in de historische binnenstad een gebouw neer zet, moet je dat niet doen in de zelfde historische stijl maar met behulp van patronen die je hebt ontdekt. Neem bijvoorbeeld de maatvoering die architect Pieter Post toepaste in De Waag, die heeft een bepaalde geometri- Kerktorens zijn leestekens, grachten v sche ratio die je kunt gebruiken voor het nieuwe gebouw. In fei te maak je een nieuw ontwerp met de gegevens die je hebt ge vonden". Voor het winkelcentrum dat is geprojecteerd in het 'gat van de Aalmarkt' schetste hij uit de losse pols een waterplein. „Het echte centrum van de stad is n, huizenrijen rijgen alinea aan alinea en straten borduren aan een ingenieus plot. het water van de Oude Rijn tus sen de brug bij de Hoogstraat en de Vrouwensteeg. Helaas is het niet als plein te gebruiken; pogingen om aan de rand van het water iets te doen, zoals het terras bij Annie's Verjaardag, zijn geen succes geweest. Daar om had ik als idee om een ge deelte van de Oude Rijn voor de Aalmarkt te overkluizen en daar bijvoorbeeld een terras te ma ken dat dan echt een middel punt is". Het urban design van de oude stad is een breuk met de stads vernieuwing van de laatste de cennia, die vooral was gericht op het behoud van monumen tale panden. „Na de kaalslag in de jaren vijfig en zestig heeft monumentenzorg vooral gepro beerd historische gebouwen te behouden zonder zich te be kommeren om het stadsgezicht. Daardoor is een heleboel be waard gebleven, maar ook din gen die nooit zo zijn bedoeld. Het gebied rondom de Rem- brandtbrug is met onder meer de Stadstimmerwerf en vroeger ook molens feitelijk een heel vroeg industrieel gebied, dal bovendien ligt aan de oude ves tingwal bij de Morspoort. Dat had een heel eigen karakter kunnen krijgen, maarin plaats daarvan is namaak-oude molen De Put daar opgebouwd. Aan de manier waarop ik dat formu leer kun je inderdaad enige kri tiek horen". POLITIEKE RUBRIEK Je gemoed zou er inderdaad van volschieten. Deze week werden de bezwaren behandeld van Merenwijk-bewoners tegen de pretentieuze plannen met de omgeving van winkelcentrum De Kopêrmolen. Doe maar gewoon, dan doe je gek genoeg, zo menen de omwonenden. Zij zien met lede ogen aan hoe er amper centen zijn voor opknappen van hun eigen flat, terwijl honderd meter verderop een in hun ogen protserig project wordt ge realiseerd. En trouwens, waren we er jaren geleden al niet achtergekomen dat hoogbouw niet zo'n succes is als iedereen dacht? De Bijlmer ging al gedeeltelijk tegen de grond. In Leiden is notabene de Slaaghwijk zelf het voorbeeld van hoe het niet moet. En dan komt er nog zo'n toren bij. Zo veel hardleersheid, daar pink je wel even een traantje bij weg. t foto loek zuyderduin LEZERS SCHRUVEN Actievoerders die in de politiek gaan, daar blijft meestal weinig van over. I Binnen de kortste keren worden ze vermorzeld door de raderen der democratie en dragen ze hun idealen alleen nog van achter het spreekgestoelte uit in plaats vanaf de barricaden. Daan Sloos is zo'n actievoerder. Tot voor kort was Daan een relatief onbekende Leidenaar. Goed, hij was voorzitter van een regionale kring van de VARA. En hij bezocht regelmatig een ledenvergadering van de plaatselijke PvdA, een partij waarvoor hij ooit kandidaat gemeenteraadslid schijnt te zijn geweest. Maar echt bekend word je daardoor toch niet. Dat gebeurde pas toen Daan Sloos als voorzitter van de i eigenarenvereniging Marepoortkade actie ging voeren tegen de dreigende verhuizing van de Koets-o- theek naar de Langegracht. Overigens meer eigenbelang dan idealisme. De disco is zo'n beetje recht tegenover het huis van Sloos gedacht. Het was het moment dat hij zich afkeerde van de rode familie die maar niet naar hem wilde luisteren. De doorbraak voor onze actievoerder kwam toen architect-in-ruste Koos Barendse zijn pad kruiste. Het duo Don Quichot en Sancho Panchez, zoals ze op het stadhuis worden genoemd, trok ten strijde tegen het plaatselijk V ^onrecht en richtte de Club van "Boze Buurtverenigingen op. Zowat half Leiden werd aangeschreven om de grieven tegen de gemeente kenbaar te maken. Het resultaat van dit alles, een heus zwartboek, werd aangeboden aan de wethouder die het na lezing aan het oud papier meegaf. Leiden had er een actievoerder bij. En, eerlijk gezegd, de.stad kon hem goed gebruiken. Op een handje vol krakers na en een wethouder die ooit per vergissing in een cel belandde omdat hij illegaal een affiche had geplakt, viel er weinig meer te beleven in dit stadje dat toch al heeft te kampen met een wat suffig imago. Hulde dus aan de Boze Buurtverenigingen en hun voorzitter. Helaas blijkt de aanwezigheid van Daan aan het actiefront van korte duur. Hij is door de Socialistische Partij aangezocht om fractieassistent te worden. Hoe kan het ook anders. Daan was er een paar maanden geleden als de kippen bij om SP-Iijsttrekker Cor Vergeer uit te roepen tot 'politicus van het jaar' en een betere sollicitatie lijkt nauwelijks mogelijk. Van Daan zullen we weinig meer horen. Hij dient de stad voortaan vanuit het partijbureautje van de SP. In plaats van een manifest dat oproer predikt tikt Daan voortaan de vragen van Vergeer aan het college uit. De orde verstoort hij nog slechts op het gemeentehuis maar daar zal niemand van opschrikken. Een gemiste kans voor onze actievoerder. Als Daan nu zo nodig de politiek in moet, laat hij dan tenminste een eigen actiepartij oprichten. 'Daan Sloos maakt zich boos, voor al uw burgerlijk ongerief. Een partij van plaatselijk belang, een boer Koekoek in de gemeenteraad. We hadden nog veel plezier van Daan kunnen hebben. De I Iockse en Kabeljauwse twisten lijken nu dan echt opnieuw te zijn uitgebroken. Warmond gooit een dranghek in de Breestraat neer omdat de gemeente Leiden zich iets te veel bemoeide met de stukjes gemalen schuurdak met asbest die op haar recreatie-eiland Strengen en Tengnagel zijn gevonden, Zoeterwoude windt zich nog altijd op over het feit dat Leiden zonder overleg met haar een pad naar de in Zoeterwoude gevestigde bierbrouwer heeft vernoemd en Valkenburg is gepikeerd omdat de Sleutelstad maar blijft lonken naar op het Marinevliegkamp. Echt hard tegensputteren durfden ze tot nog toe niet, want de groene- polderbewoners beseften altijd heel goed dat Leiden haar grenspalen maar hooguit tien kilometer verder hoefde te zetten, en ze moesten op 3 oktober ook aan de haring en wittebrood. Maar of de vrede nog lang bewaard kan worden is de vraag, nu de Oegstgeester D66-fractie in de tegenaanval is gegaan. In plaats van lijdelijk toe te zien hoe de Leidse schrokoppen de Broek- en Simontjespolder inpikken, eisen ze op hoge toon de zeventig jaar geleden geannexeerde Raadsherenbuurt op. Een ongekende brutaliteit, die in Leiden dan ook is ingeslagen als een bom. Tenminste, dat mogen we begrijpen uit de reactie van PvdA-wethouders hier ter stede. Een uitnodiging van de Oegstgeester democraten om eens te debatteren over de kwestie, werd met enige gretigheid aanvaard. De bestuurders deden er wel wat lacherig over 'laten we over dit belachelijk voorstel maar op l april gaan praten' maar toch... PvdA- wethouders die van gedachten willen wisselen met D66- raadsleden. Zoiets is in de Leidse raadszaal al in geen jaren meer vertoond. Op het stadhuis moeten ze in volstrekte verwarring zijn geraakt. De Leidse bestuurders zullen er in Oegstgeest stevig tegenaan moeten, want als ze tijdens de gedachtenwisseling ook maar één steekje laten vallen, is de desintegratie van het Sleutelrijk onafwendbaar. Voorschoten pikt de Stevenshof en Zuid-west in, Warmond annexeert de Merenwijk en bezet voor de zekerheid ook maar Leiden- Noord en Groenoord, Leiderdorp rukt op naar het Waard-eiland, en Maredorp en De Camp verklaren zich na 600 jaar weer onafhankelijk. Alleen de Burcht blijft over als echt Leids grondgebied. Hier wordt het restantje Leidenaars gehuisvest in een fikse torenfiat van waaruit men een prachtig uitzicht heeft op de groen gebleven polders. REDACTIE GERT VISSER EN WIM WEGMAN Naar aanleiding van uw artike len over het bouwplan van mi nimaal 45 bejaardenwoningen op de hoek van de Willem de Zwijgerlaan - Kooilaan het vol gende. Als lid van de wijkgroep sociale vernieuwing Leiden- noord ben ik betroldcen bij de verontwaardiging en het wan trouwen van bewoners uit het Noorderkwartier over de invul ling van dit terreintje aan de Kooilaan. Deze bouwlokatie was in 1987 tot mijn verbazing opgenomen in de nota 'bouwen in bestaan de wijken'. Uitgangspunt van deze nota was om aanvullende woningbouw te plegen in de re latief groene wijken buiten de singels. In strijd met deze uit gangspunten werd ook in derè dichtgebouwde, en een van de minst groene, wijk op twee plaatsen woningbouw aange kondigd. Dit getuigde naar mijn overtuiging van een dubbele moraal bij de gemeente. Op de emotionele hoorzitting in 1988 over dit plan was ieder een in Noord en de Kooi vooral erg opgefokt over het gemeen telijk voornemen om een ge deelte van de volkstuinen te be bouwen. De emoties liepen zo hoog op dat het bouwplan aan AGENDA ZATERDAG 8 FEBRUARI Leiden 4e Wandeltocht m de Molen Winter - serie over 10 en 15-km. start bij hel WV. stationsplein 210 tussen 09 00 en 13 00 uur. Bijeenkomst over Turkse literatuur en lezen m het algemeen, inleiding van de Turkse schrijver Fakir Baykurt. muziek van 'Ozan'. in het Volkshuis, aanvang 19.30 uur. Noordwijk 'Candeia'. een Spaans feest van mu ziek en dans in De Rank. Golfbaan 99. aanvang ?0 15 uur optreden van Engelse Rythm and Blues Band The Doctors' in JOlN- centrum. Weteringkade 2. aanvang 21 00 uur Noordwijkerhout Boerenbal in De Scheift. aanvang 20 30 uur de Kooilaan vrij onopgemerkt aan de gemeente cadeau werd gegeven. De ondankbaarheid met dit cadeau mag blijken uit het feit dat afspraken uit 1988 blijkbaar nu niet worden nagekomen. De reacties op de gepresenteerde varianten tonen aan dat men op het stadsbouwhuis er nog steeds geen benul van heeft hoe een goed overleg met de buurt moet worden voorbereid. Als lid van de wijkgroep soci ale vernieuwing moet mij van het hart dat de gemeente blijk baar opnieuw de voorkeur geeft aan een confrontatie met de buurt. En dat terwijl ik enige hoop begon te koesteren dat de uitgangspunten van de sociale vernieuwing mogelijkheden bo den om met een wijk vroegtijdig overeenstemming te bereiken over de randvoorwaarden van dit soort bouwplannen. In ieder geval had met wat meer sociale vaardigheid en openheid van ambtenaren onnodig wantrou wen kunnen worden voorko- A. Groencweg Soembastraat 65 Leiden ZONDAG 9 FEBRUARI Leiden Grote bingomiddag met prachtige prijzen, org De Spoorbumpers. in buurthuis 't Spoortje. Bernhardkade 40. zaal open 13 30 uur, aanvang 14 00 uur Ontspanningsmiddag voor 55-pluv sers. org. Ouderen Activiteiten Com missie. in 'Rijn en Vliet'. Aaitje Noor dewienaan 1. van 14 30 tot 16 30 uur. zaal open om 14 00 uur Kindercafé in De Tregter. aanvang 14 30 uur Kindervoorstelling 4-6 jr.. Sanders Ko: 'Verdwaalde vuilniszak'. LAKthe Rondleiding door de Pieterskerk, aan- Noordwijk Strandnengeiwedstnid.org HSVDe Sportvisser, op het strand ter hoogte van de Kon W.lhelmma Boulevard, vistijd van 8.15 tot 12.15 uur

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25