Leiden Twee leerlingen te kort.. School blijft onvervaard doorvechten voor bestaan 'Mensen tellen hier blijkbaar niet mee' Rijnsburger geeft aanzet tot zuivere medicijnen Peuters mee met de muziek Zaterdag 8 februari 1992 dactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: HENK BUIS 23 NIEUWSLIJN El Cidweek gaat toch door De eerstejaars studenten voor het volgende studiejaar hoeven niet te vrezen. Het ziet er naar uit dat er alsnog een El Cidcom- missie voor 1992 wordt gevormd. Tijdens de El Cidweek in au gustus worden duizenden eerstejaars bekend gemaakt met de stad Leiden. Tot vorige week stond het evenment echter op losse schroeven omdat er niet genoeg ouderejaarsstudenten bereid waren om de week te organiseren. Na een alarmerend bericht in universiteitsblad Mare en een zoekactie op studentenverenigingen zijn er echter zoveel aan meldingen binnengekomen, dat de commissie waarschijnlijk kan worden aangevuld tot zes leden. Vermoed wordt dat geïnte resseerden in november vorig jaar, tijdens een informatie avond, werden afgeschrikt door de hoge eisen. Ook was niet be kend dat de studenten met dit karwei 2200 gulden konden ver dienen. Symposium over hulp aan ouderen De Stichting Welzijn Leiden (SWL) en de Stichting Ouderenwerk organiseren 18 februari een syposium over het onderwerp 'wo nen met dienstverlening'. Gesproken wordt over de vraag op welke wijze ouderen in staat kunnen worden gesteld langer thuis te blijven wonen. De gemeente, de Federatie van Woningbouw corporaties en de Stichting Experimenten Volkshuisvesting ver lenen hun medewerking. Het symposium wordt van 10.00 :ot 13.00 uur gehouden in de Burgerzaal van het stadhuis en zal onder leiding staan van G. Dallinga (voorzitter van het samenwerkingsverband van oude- renorganisaties in Leiden). Het is de bedoeling naar aanleiding van dit symposium een projectgroep op te richten die het oude renbeleid gaat ondersteunen. 'De Valkenier' veclit sluiting aan Het bestuur van de Leidse basisschool 'De Valkenier' aan het Valkenpad in de Merenwijk gaat bij de Raad van Sta te in beroep tegen de beslissing van het ministerie van onderwijs om de school op 1 augustus aanstaande te sluiten. De school telde op 15 januari jongstleden 123 leerlingen. Daarmee komt ze er twee tekort om open te mogen blijven. Het schoolrestaurant is de trots van 'De Valkenier'. FOTO HIELCO KUIPERS sing immers algegaan op een dalend leerlingenaantal, zoals heeft tot ophef- zich dat de laatste'jaren afte- fing besloten, omdat de school kende. voor het derde achtereenvol- Van den Berg benadrukt dat gende jaar op de peildatum on- er de laatste maanden een hin der de vereiste 125 leerlingen ke groei is geweest. ,,Op 1 okto- zit. Voorzitter A. van den Berg ber jongstleden hadden wij 108 van de Protestants-Christelijke Schoolvereniging verwijt het ministerie nu 'foutieve reken sommen te hebben gemaakt'. Volgens de schoolbestuurder houdt het ministerie er geen re kening mee dat de belangstel ling voor de school de laatste maanden fors is toegenomen. Het ministerie is bij haar beslis- leerlingen, nu 123. Het rie ging er in oktober van uit dat wij met drie procent zouden groeien. Dan zouden we vol gend jaar 117 leerlingen heb ben, we hebben er nu al meer. Zij baseren hun besluit dus op prognoses, die niet met de praktijk overeenstemmen. Want de belangstelling voor de school is veel meer gestegen dan ver wacht. De rechter moet zich er straks maar over uitspreken". Triest Van de Berg vindt het ook vreemd dat het ministerie het advies van de gemeente om de school nog één jaar respijt te geven naast zich heeft neerge legd. De gemeente wilde af wachten hoe dit schooljaar de samenwerking tussen de grote basisschool 'De Springplank' uit de Kooi en de Valkenier zou uit pakken. „Op dat advies zijn ze helemaal niet ingegaan." Ook is er geen rekening mee gehouden dat de school in een gebied van de sociale vernieu wing, de Slaaghwijk, ligt. „Soci ale vernieuwing moest toch ex tra mogelijkheden bieden? Maar kennelijk maakt het niets uit en stelt het niets voor, zo valt te concluderen uit dit ge- millimeter van het ministerie. Politiek gesproken lijkt sluiting van de school me ook heel ver velend voor de mensen in de Slaaghwijk", besluit de voorzit ter van het schoolbestuur. Volgens P. Peters, hoofd di rectie onderwijs van de ge meente Leiden, heeft de school 'heel weinig kans' bij de Raad van State. „Het is triest, het is heel jammer. Wij hebben er als gemeente geen enkel belang bij dat deze school dicht gaat, maar wij kunnen er niets meer aan doen.I Wij adviseerden om de school een jaar extra te geven, omdat ook een fusie dan beter voorbereid kon worden", aldus Peters. „Maar 125 leerlingen is een absoluut minimum. En afge sproken is dat het er niet toe doet in wat voor omstandighe den de school verkeert of ver keerde. Er wordt alleen naar het getal gekeken aldus Peters. Hij wijst er op dat een school in 1995 bij de schaalvergroting 195 leerlingen moet tellen. KOM NAAR DE INFORMATIEBIJEENKOMSTEN leidse VAN DE LEIDSE HOGESCHOOL hogeschool zie onze advertentie op pag. 12 tfbo0f>hlvealt Angst en onzekerheid bij Olivetti (vervolg van de voorpagina) LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Met lijkbleke gezichten komen tientallen Olivetti-medewerkers uit een vergaderzaaltje van het Holiday Inn-hotel. Ze zijn weg gelopen omdat de directie hen wil gaan vertellen of ze hun baan wel of niet kunnen hou den. „Ze willen ons apart ne men. Dat is niet volgens de af spraak: eerst moet er overeen stemming zijn over een goed sociaal plan",■.zegt iemand ver ontwaardigd. In de gang worden verschil lende namen afgeroepen: of ze maar even mee willen komen naar een apart kamertje waar de interim-managers, R. Beuker en N. van Batenburg, zullen vertellen of ze wel of niet wor den ontslagen. Ook aanwezig zijn twee medewerkers van een outplacement-bureau: met hen kunnen de 'oveftolligen' meteen een afspraak maken. Een vrouw staat te huilen, an deren staan te trillen op hun be nen. Wat moeten ze nu doen, naar huis gaan? Vakbondsbe stuurder J. Verbaan van de Unie BLHP roept de 'weigeraars' op naar een apart zaaltje te komen waar hij hen wil toespreken over de verdere gang van zaken. In het zaaltje krijgen de mensen wat te drinken: sommigen be stellen een stevige borrel. Ieder een praat door elkaar. Vangnet Verbaan over de houding van Olivetti: „Dit is in 1991 nog bij geen enkel bedrijf in Nederland vertoond: dit is stijlloos, zo kun je niet met mensen omgaan. Mensen tellen blijkbaar niet voor Olivetti. Er hoort een vang net te zijn voor alle mensen die niet bij een andere werkgever aan de bak komen." De 29 aanwezigen zijn bang en onzeker: „Kunt u ons garan deren dat dit geen gevolgen heeft: zal de directie nu de brie ven verscheuren van de mensen die nu hier zitten, maar die wel licht wel kunnen blijven?", vraagt iemand aan Verbaan. Een collega: „Ik wil eigenlijk wel graag weten waar ik aan toe ben, schaad ik de anderen als ik toch naar dat kamertje ga?" De vakbondsbestuurder pro beert de Olivetti-werknemers ervan te overtuigen dat ze voor al niet naar 'het kamertje' moe ten gaan. „De druk die er nu is van het personeel moet groot blijven, anders ben je nergens meer. Je krijgt er spijt van als je in dat kamertje gaat zitten: je bent overgeleverd aan de wol ven. Als je straks je hypotheek niet meer kunt betalen, is het gebeurd met je. Dan heb je spijt, maar je kunt het niet meer terugdraaien." „We moeten ons nü verzetten tegen het sociaal plan. Het zwaard van Damocles kan overal vallen: bij jong en bij oud. We vechten hier de strijd der wanhopigen. Het wordt waarschijnlijk een klote-tijd, maar we moeten doorgaan." Maandagochtend komen de werknemers opnieuw in het kantoor aan de Verbeekstraat bij elkaar om met Verbaan te overleggen over 'verdere stap pen'. Lang niet alle medicijnen die de apotheker verstrekt, zijn volkomen zuiver. Hoewel dat zelden tot problemen leidt, zijn er toch dramati sche voorbeelden bekend van de mogelijke gevolgen van die onzui verheid. Het sprekendste daarvan leverde het slaapmiddel Soften- on, dat in de jaren zestig bij gebruik door zwangere vrouwen de ge boorte van misvormde baby's tot gevolg had. Onderzoek van de Rijnsburgse chemicus Hans Brussee (44), die daarop deze week promoveerde aan de Leidse universiteit, brengt de produktie van zuivere medicijnen mogelijk wat dichterbij. Het farmaceutisch concern Solvay Duphar BV in Weesp ziet voldoende mogelijkheden in Brussee's methode om de aanvraag van drie oc trooien voor zijn rekening te nemen. Brussie, werkzaam als universitair docent op het Gorlaeus Labora torium, ontwikkelde een methode op basis waarvan zuivere grond stoffen voor medicijnen kunnen worden gemaakt. Voor bestaande geneesmiddelen is de door Brusse vergaarde kennis waarschijnlijk niet bruikbaar. Ip hoeverre er bij de fabricage van nieuwe medicij nen van deze techniek gebruik gemaakt gaat worden, is moeilijk te voorspellen. LEIDEN EMIEL FANGMANN De 125ste leerling komt een paar weken te laat. Dat is het drama dat zich rond de protes tants-christelijke basisschool De Valkenier afspeelt. De school moet dicht omdat het aantal leerlingen 'slechts' 123 be draagt, twee minder dan is ver eist. „Dit is een demonstratie om de school open te laten", roe pen de leerlingen in koor. Ze groeperen zich voor enige ogen blikken als ze een fotograaf het plein zien opstappen. Op het zelfde moment gaat een moe der met een jonge leerling de school binnen. „Een aanmel ding, dat is leerling nummer LEIDEN ERIK BASSELIER In een leslokaal in het gebouw van de muziekschool aan het Rapenburg zitten 12 peuters ongegeneerd op een trommel te rammen. Een dozijn moeders en een enkele vader kijken geamuseerd toe. Begeleidster Betty Steenbergen besluit wat meer orde in de groep te bren gen, en begint al trommelend door het lokaal te lopen. De peuters hobbelen er aan de hand van hun moeder achter- „Wie niet lopen wil staat stil", zingt de leidster. Zodra de trommel zwijgt, moeten de peu ters stilstaan, maar dat lukt ze nog niet allemaal. Een jongetje protesteert fel omdat zijn moe der zijn veter wil vastmaken. Na een tijdje hebben de kinderen het spelletje door en gieren ze van pret. „Kinderen doen thuis veel te weinig aan muziek", vindt be geleidster Betty Steenbergen. „Welke ouder gaat nu nog thuis uitgebreid met zijn kinderen zingen? De school is zo'n vier jaar geleden met de cursus peu- termuziek begonnen, en ik ben er nu twee jaar mee bezig. De cursus is bedoeld voor kinderen tussen de tweeeneenhalf en vier jaar, die hier kunnen spelen, be wegen en reageren op muziek. Het is ook een groot voordeel dat ze dat samen doen. Zo kun nen ze elkaar stimuleren." Wanneer er een Spaans volks dansje wordt gedaan, moeten de kinderen meeklappen. De ouders doen ook enthousiast mee, maar de meeste peuters kijken hun moeder verbaasd aan. Na een poosje krijgen ze de slag te pakken en laten een paar peuters een voorzichtig klapje horen. Er ontstaat een storm loop op de leidster als de peu ters een muziekinstrument krij gen uitgereikt. Tamboerijnen, trommels en castagnettes vin den gretig aftrek. „De fluit laat ik er maar even uit", zegt Steen bergen. „Anders wordt het een beetje vals allemaal." 124", lacht een docent, waarop een kind de naam noemt van een ander die binnenkort ook zeker naar 'De Valkenier' komt. En dan zijn ze er. Voor ontmoediging is op 'De Valkenier' geen plaats en van een grafstemming wil niemand weten. „Wij blijven open" weet schoolhoofd Reinier Onvlee ze ker. De wens is bij personeel, ouders en leerlingen dezer da gen de vader van de gedachte. Het is zuur als een school dicht moet, omdat er op een bepaald tijdstip de in het on derwijs beruchte 15de januari leerlingen te kort zijn. Zeker als een laatste reddingspoging de school resultaten heeft opge leverd. Sinds oktober is voor het eerst sinds jaren het leerlingen aantal weer gestegen. Met vijf tien. Het moesten er zeventien zijn. Sleutelkinderen Jarenlang heeft deze basis school het moeilijk gehad. Het is te zien aan dc achtste groep, waarin directeur Onvlee slechts twaalf kinderen onder zijn hoe de heeft. „Maar in de groep een- en twee liggen de aantallen al weer veel hoger", zegt hij. Hij was tot vorig jaar adjunct-direc teur van de grote basisschool 'De Springplank' in De Kooi. De Protestants-Christelijke School- verening 'detacheerde' hem vanaf augustus op 'De Valke nier'. Ook directeur W. Boer van 'De Springplank' zet zich partti me voor 'De Valkenier' in. Van het nieuwe imago van de school maakt ook het in augus tus geopende kinderrestaurant deel uit, dat ten doel heeft om de kinderen tijdens de middag pauze van de straat te houden en de saamhorigheid te bevor deren. Trots is de school er op. Zoals in een bedrijfskantine is er een buffet, waar de oudere leerlingen met een blad langs lopen om voor een luttel bedrag brood, beleg, melk en thee te kopen. De middagpauze werd dank zij een continu-rooster ingekort om de kinderen in de kantine vrijwilllig te laten overblijven. „Vroeger zag je ze met een sleu tel om hun nek rond twaalf uur naar een lege flat in de buurt gaan. nu niet meer", zegt de di recteur. Kakschooltje Het 'restaurant' draait op een aantal vrijwilligers, ouders die hun band met de school ver sterkt zien. Ook zij zijn vol goe de moed om de school te laten voortbestaan. „Er gebeurt hier van alles. En de klassen zijn niet zo groot. Ik zou mijn kind niet op een naburige school met 35 leerlingen in een klas doen als de school moet sluiten. Dan maar naar een kakschooltje", zegt een ouder. Nee, protestant is ze niet, maar bijbelse geschiedenis op een school kan volgens haar geen kwaad. Vol enthousiasme wijzen de vrijwilligers op de ex tra's van de school zoals op dit moment een project om Tanza nia te ondersteunen. „En je zag het zelf, maandag komt er weer een leerling bij." De Raad van State moet in april uitmaken of het besluit van het ministerie tot sluiting terecht is. Maar net als de voor zitter van het bestuur wil ook Onvlee niet op de zaken voor uitlopen. Als het aan de kinde ren ligt blijven ze op hun school. .Alleen wat meer brood in de kantine, dat zou mooi zijn", meent er een. Poppenbeurs in Holiday Inn In Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg wordt morgen een grote poppenbeurs gehouden. Op de beurs zullen behalve poppen ook beren te zien zijn. Poppenmaaksters uit verschil lende delen van Nederland, waaronder de bekende Joyce Veurink, zullen de meest uit eenlopende exemplaren ten toonstellen. Ruime aandacht wordt besteed aan de verschil lende materialen die in poppen verwerkt zijn. Ook bestaat voor de bezoeker de mogelijkheid zich op te geven voor een cur sus poppenmaken. Er is een 'poppendokter' aanwezig en poppen kunnen gratis worden getaxeerd. De poppenbeurs is geopend van 10.30 tot 16.30 uur. Meisje (7) zwaar gewond r behouden. Al geheeld Sunny Wagon f31.445.- rriis ind. BTW cl. kosten niklaar maken. Wi|zigingen UK! AUTO-HEEMSKERK s (De lessen worden gegeven op de Lorentzschool en duren van 15.45 tot 16.30 uur. Jaque- line Tromp gaat de groep bege leiden. Wie meer informatie wil, kan bellen met de Streek- muziekschool Leiden, telefoon 071 141041). FOTO HIELCO KUIPERS talent op. Gedurende het hele nummer wordt de groep door één van de peuters feilloos be geleid op de castagnette. Zelfstandig Op 10 maart gaat bij de Streek- muziekschool Leiden een nieu we cursus 'kleutermuziek' van start. Op deze cursus, die 10 les sen duurt, kunnen kinderen te recht die te oud zijn voor peu- termuziek, dus ouder dan 4 jaar. Volgens Mijke de Ru, hoofd van de afdeling muzikaal basis onderwijs, wordt in deze cursus meer aan de kinderen zelf over gelaten. „Het is ook niet de be doeling dat de ouders meeko men. We gaan de kleuters uitge breider en wat meer zelfstandig met muziek aan de gang zet- Een zeven-jarig meisje is gister middag zwaar gewond naar het AZL gebracht nadat zij in Kat wijk was aangereden. Het kind stak op een oversteekplaats de Julianalaan ter hoogte van de Piet Heynlaan over. Ter plaatste zijn dubbele rijbanen. De auto op de eerste rijbaan stopte maar een wagen op de naastgelegen rijbaan reed door en greep het meisje. Haar toestand is zorge lijk. Getuigen kunnen zich mel den bij de politie (tel. 01718- 25511). „Peuters doen thuis veel te weinig aan muziek." Talent Tijdens de koffie- (en limonade- pauze krijgen ook de ouders de gelegenheid elkaar beter te le ren kennen. „Thuis heb ik al ge merkt dat Marieke erg enthou siast reageert op muziek", ver telt een moeder. „We hebben dat zoveel mogelijk gestimu leerd, maar het goede van deze. cursus is dat het inspeelt op het niveau van de kinderen. Niet al le ouders zullen het met me eens zijn, maar ik vind het be langrijk dat Marieke ook zelf standig met muziek leert om gaan." In het gedeelte na de pauze herhalen de kinderen een aan tal liedjes die ze de vorige lessen hebben geleerd. Steenbergen: „Die herkenning is enorm be langrijk. Zodra de peuters iets vertrouwd in de oren klinkt, zin gen ze vaak uit volle borst mee. Een liedje als 'Jan Huigen in de ton' kennen ze vaak al van thuis. Wanneer yve dat hier zin gen, gaan alle remmen los." De leidster speelt een melodie op de blokfluit, waarna ze de peuters vraagt: „Wat was dat voor een liedje?" „Het eendje!", roept een meisje. Een golf van herkenning gaat door het lo kaal. Bij de rest van het liedje stampen de kinderen hard mee. Ook het 'ballenlied' blijkt een populair nummer. Een jongetje dat in zijn geestdrift een schuimrubber bal wat al te hard in de richting van de leidster gooit, wordt door zijn moeder verjnanend toegesproken. „Hé, Betty is geen keeper!" Tijdens het slotlied Tot ziens maar weer' staat uiteindelijk het ware Hogere Omzet! Welke ondernemer «vil dat met' Maar daar heeft u dan wel de juiste reclame voor nodig Van Advertising Workshop dus Bel eens voor een afspraak ADVERTISING WORKSHOP Erkend Reclame Adviesbureau Oude Vesl.187 2312 XX Leiden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23