Leidsch Dagblad Bergldfefr A Duitse Bundesbank vergalt EG-feestje Werknemers Olivetti leggen het werk neer Eis 12 jaar voor moord op twee pompbedienden "Ook als je maar één dag in de week wilt werken, is Van den Bergh een prima werkgever" Opnieuw rellen op gebedsdag in Algerije KERKHOF Onrust in bouwwereld over 'verhalen boete' Zaterdag 8 februari 1992 Opgericht 1 maart 1860 Losse nummers 1,50 FEITEN EN MENINGEN BINNENLAND Snoode guijten Georganiseerde maakten Brabant reizen worden onveilig duurder LEIDEN CAROLINE V Zestig van de 71 werknemers van het Leidse bedrijf Olivetti Office hebben gisteren het werk neergelegd. Op een bijeenkomst in de kantine is aan het interim- management een petitie aange boden waarin een betëre af vloeiingsregeling (sociaal plan) wordt geëist. Het huidige plan waarmee de vakbonden niet ak koord zijn gegaan, biedt werk nemers jonger dan 55 jaar geen enkele garantie. Slechts 20 mensen kunnen bij het afge slankte bedrijf blijven. Olivetti Office (verkoop kantoormachi nes) leed vorig jaar een verlies van 17,6 miljoen gulden. -management heeft gistermiddag in het Holi day Inn-hotel een deel van het personeel verteld dat ze worden ontslagen. Bijna 30 mensen hebben zo'n individueel ge sprek geweigerd omdat er nog geen overeenstemming is over het sociaal plan. Volgens het interim-manage ment is voor de uitvoering van het sociaal plan 8 miljoen gul den beschikbaar. Mogelijk moet van dat geld ruim 1 miljoen gul den worden betaald aan oud directeur J. Groenewald. Groe- newald is eind vorig jaar naar huis gestuurd, maar eist nu een schadeloosstelling via de rech ter. Zie ook pagina Leiden UTRECHT GPD De Utrechtse officier van justitie mr. P. Frielink heeft gisteren te gen een 20-jarige man uit Nijmegen een gevangenisstraf geëist van twaalf jaar en een tbs met verpleging. De officier acht te hem schuldig aan twee roof moorden op pompbedienden in Maarsbergen en Best en aan een poging tot overval op een slijterij in Maarn. De man pleegde de overval len samen met een 32-jarige Nijmegenaar, tussen 29 april en 8 mei 1991. Bij de overvallen op het Esso tankstation in Maars bergen en het Texaco pompsta tion in Best schoot hij twee pompbedienden van korte af stand dood. De buit bedroeg resp. 1300 en 2500 gulden. Het geld ging op aan cocaïne en drank. De Utrechtse rechtbank doet uitspraak op 21 februari. NIEUWSLIJN Eén op de vier auto's rijdt te hard Tijdens een snelheidscontrole door de rijkspolitie op rijksweg A9 bij Amstelveen, bleek gisteren één op de vier automobilisten te hard te rijden. Van de 9320 bestuurders die tussen tien uur 's ochtends en half vier 's middags werden gecontroleerd, waren 2480 mensen in overtreding. Op de plaats van de controle geldt een maximumsnelheid van 100 km per uur. Eén automobilist reed 174; hij moest zijn voertuig ter plekke inleveren. Aurora vaart om het geld door Europa Het Russische oorlogsschip Aurora, dat in 1917 in St. Petersburg het signaal gaf voor de Oktoberrevolutie, vaart uit naar Europa om geld te werven. Het schip, al jaren een toeristenattractie in St. Petersburg, moet op sleeptouw worden genomen, aangezien het aandrijvingsmechanisme er jaren geleden is uit gesloopt. Be wapend is het schip ook allang niet meer. Het schot dat in de nacht van 25 oktober 1917 het startsein was voor de bestorming van het Winterpaleis, was een losse flodder. Leven in januari goedkoper Het leven is er in de eerste maand van dit jaar ietsje goedkoper op geworden. De prijsindex voor de gezinsconsumptie daalde tussen midden december en midden januari met 0,3 procent, al dus het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Overigens is dit een jaarlijks vefschijnsel. Dankzij de uitverkoop worden kle ding en schoeisel immers goedkoper. Ook het gas daalde in prijs. Dat woog zwaarder dan prijsverhogingen voor auto's, be zoek aan polikliniek, openbaar vervoer, brood, water en kranten. 'Kuwayt wil laatste Palestijnen kwijt' Kuwayt is begonnen de nog resterende 30.000 Palestijnen lang zaam maar zeker het land uit te zetten. Zelfs mensen die tijdens de Iraakse bezetting in het verzet zaten moeten het emiraat ver laten. zo is uit Palestijnse bron vernomen. Elke niet-Kuwayti, die vóór 15 februari geen verblijfsvergunning heeft aangevraagd, wordt beboet en uitgewezen. Iedere aanvrager moet vijf staats^ burgers laten getuigen dat hij tijdens de zeven maanden duren de Iraakse bezetting trouw was aan Kuwayt. Leiders van het ver zet hebben protest aangetekend bij de koninklijke familie, die vluchtte toen het Iraakse leger binnenviel. Een paar uur per week werken in een instelling voor verstan delijk gehandicapten? Wij vragen actieve medewerkers voor de Woondienst! Meer informatie? Bel de heer B. Satter van BerghWerk: (01719) 19320, toestel 210/8111. Zwarteweg 20, 2201 AC Noordwljk Veel grote bedrij ven willen een andere bank Kandidaten Son- neveld-prijs in Park Theater Trainer Crispijn van VNA op zoek naar erkenning Nog geen abonnee? 'Afspraken over Europese Unie onvoldragen Leo Visser zal vandaag de Neder landse vlag dragen tijdens de ope ningsceremonie van de 16e Olympische Winterspelen. De 26- jarige schaatser werd gisteren door chef de mission Ard Schenk aangewezen. Visser neemt de plaats in van Yvonne van Gennip. De rijdster was op grond van haar Olympische prestaties (drie maal goud) in Calgary 1988 door Schenk verzocht aan het hoofd van de Nederlandse afvaardiging met de vlag het stadion binnen te marcheren. De Haarlemse goud vink zag er van af, omdat zij de dag na de opening in actie komt op de 3000 meter. Gisteren werd de laatste inspectie verricht (zie foto) op de plaats waar vandaag de olympische vlam wordt ontsto ken. foto dp a harry melcher t 'Miljoenen Tegen' naar rechter Namens ruim 1.500 eisers is gisteren bij de rechtbank in Den Haag stopzetting van de opslag van radio-actief afval in Borsele geëist. Tot nu toe is de rechter niet op de bezwaren van 'Miljoenen zijn Tegen ingegaan, omdat er bij de Raad van State een bodemproce dure loopt die uitsluitsel moet bieden. Uitspraak 21 februari. De Duitse Bundesbank heeft gisteren het feestje van de twaalf landen van de Europese Gemeenschap in Maastricht vergald. De machtige Bundesbank vindt de afspraken over nauwere politieke samen werking tussen de 12 lan den in de 'Europese Unie' onvoldragen. Met die kriti sche noot maakte de bank de ondertekening van de nieuwe verdragen over een Europese politieke en mo netaire unie op slag minder feestelijk. MAASTRICHT PETER DE VRIES EG-CORRESPONDENT De ministers van buitenlandse zaken en financiën van de twaalf EG-landen zetten gister middag rond zes uur hun hand tekeningen onder het ruim 300 pagina's tellende verdrag. Het akkoord voorziet in nauwere sa menwerking op terreinen als buitenlands beleid, defensie, politie en milieu, vanaf 1993. Een Europese munt moet uiter lijk in 1999 in een nog onbe kend aantal landen worden in gevoerd. Het sociaal beleid van de EG zal door elf van de twaalf landen apart worden uitge bouwd; een tegemoetkoming aan premier Major van Groot- Brittannië die hier niet aan wil de meewerken. Het verdrag moet nog dit jaar worden geratificeerd door de nationale parlementen. Ver wacht wordt dat dat in een aan tal landen op nogal wat proble men zal stuiten. Denemarken houdt een apart referendum, in Duitsland bestaat groeiende kri tiek op het opgeven van de D- nri 071 - 161400 DEL! 071 - 161353 HET WOORD IS AAN Liefde zoekt niet naar zelfgenot noch is bezorgd voor 't eigen lot maar lenigt 't leed van anderen wel en maakt tot hemel wan il oops hel. William Blake VANDAAG Machinefabriek West-End BV Lisse, tel. 02521-19048 Engineering machinebouw en -reparatie motorrevisie Rietschans 68, Leiderdorp Tel. 071-411141. Fax 071-896877 ZATERDAGS BIJVOEGSEL Aanslagen zijn fluitjes van 'n cent. Wat is er toch mis met de beveiliging van onze militaire objecten? Leidse hoogleraar Wim Derksen ziet niets in verdeling Nederland in 25 bestuurlijke regio's De 22 van Albertville. Portretten van de sporters die Nederland zullen vertegenwoordigen. The Original Dixieland Jazz Band nam 75 jaar gelden de eerste jazzplaat Op. 'Jass it up boys, jass it up'. Denkwijzer: gewenste intimiteiten. In meer dan tien steden in Alge rije hebben politieagenten en soldaten gisteren slag geleverd met fundamentalisten. Hierbij zijn in totaal zeker tien mensen om het leven gekomen en talrij ke gewonden gevallen, aldus de Algerijnse radio. De aanhangers van het Isla mitische Reddingsfront (FIS) hadden zich na de vrijdagse ge bedsdienst ondanks een de monstratieverbod rond mos keeën verzameld. Om hen te verdrijven maakte de politie ge bruik van traangas, waterka nonnen en waarschuwings schoten af. De religieuze bijeenkomsten worden door het FIS gebruikt als protestactie tegen de macht hebbers in Algerije. Het minis terie van binnenlandse zaken had de spanning aan de voor avond van de gebedsdag opge voerd door te verklaren „provo caties" als gewapende aansla gen te verwachten. In de stad Batna vielen bij een treffen met veiligheidstroepen zeker drie doden waardoor het totaal aantal slachtoffers sinds de onlusten van dinsdag vol gens de autoriteiten aldaar op liep tot zeventien. Het FIS be weerde dat eerder al zeker 20 mensen bij het geweld in Batna zijn omgekomen. In Medea, 70 km ten oosten van Algiers, vie len twee doden en elf gewon den. In Khenchela, in het oos ten van het land, vielen twee doden en vijftien gewonden, al dus de radio. Politieagenten en soldaten hadden 's morgens vroeg al stel lingen ingenomen bij de mos keeën in wijken waar het FIS de meeste aanhangers telt. De toe gangswegen naar de wijken wa ren afgesloten en alleen mensen die konden bewijzen dat zij er woonden werden doorgelaten. Op belangrijke punten in de steden stonden pantserwagens opgesteld. De eerste schermut selingen tussen de politie en be togers braken kort na het mid daguur uit in Algiers, waarna al snel ook uit andere steden be richten kwamen over confron- 'l ji LEIDEN Haarlemmerweg 41 (bl| Groenoordhaiien) Tel.: 071-213222 Voorzitter Egon Klepsch van het Europarlement, EG-voorzitter en pre mier van Portugal Amilcar Caveco Silva, voorzitter Jacques Delors van de Europese Commissie en premier Ruud Lubbers laten zich hun feestje niet ontzeggen in Maastricht. foto anp van deze tijd". Het verdrag is te mager om de toetreding van landen uit Midden- en Oost-Eu ropa te kunnen verwerken. De Portugese premier Cavaco da Silva. momenteel voorzitter van de EG, prees de akkoorden echter als een „wijze balans tus sen ambitie en voorzichtigheid en tussen idealisme en pragma tisme". Premier Lubbers, de vo rige EG-voorzitter, zei dat de EG zich „overtuigend heeft bewe zen als onmisbare factor op het wereldtoneel". Maar hij vroeg zich af of met toetreding van nieuwe landen tot de Unie kan worden gewacht tot 1996, de datum waarop het verdrag wordt herzien. mark voor en in de zuidelijke EG-landen is de roep om extra geld van de Gemeenschap nog niet ver stomd. Wanneer één land af haakt, kan het verdrag de prul lenbak in. De Bundesbank verklaarde gisteren dat de akkoorden over verdere politieke eenwording van Europa achterlopen bij de plannen voor een monetaire unie. Ook is de „toekomstige structuur" van de politieke sa menwerking nog niet duidelijk, aldus een kritische Bundesbank. Ook de (Duitse) voorzitter van het Europees Parlement, Egon Klepsch, had kritiek. Hij noem de de nieuwe Unie „niet opge wassen tegen de uitdagingen verwachting van het KNMI voor zaterdag: Zonnige perioden en zacht weer Zonnige perioden en droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 9 gra den Zuidenwind, zwak tot matig, rond kracht 3. in de avond langs de kust toenemend tot vnj krach tig, 5 De vooruitzichten voor zon dag: Wisselvallig met af en toe re gen en meer wind. Middagtempe- ratuur rond 8 graden. AMSTERDAM P. Rodenberg van SPO gister avond dat het „absoluut" niet de bedoeling van zijn organisa tie is de boete op de overheid te verhalen. Uitlatingen van Van den Bos in die richting zijn het gevolg van een verkeerd begre pen /raag. Van den Bos draagt een gehoorapparaat en had last van de matige akoestiek in de zaal, aldus Rodenberg. SPO heeft het ministerie van econo mische zaken gisteren laten we ten dat van het verhalen van de boete geen sprake zal zijn. De SPO heeft bij het Europese hof van justitie beroep aangete kend tegen de beslissing van de Europese Commissie. Ook heeft ze een kort geding aangespan nen om het verbod op de prijs afspraken opgeschort te krijgen. Dat dient naar verwachting over vijf weken. Tot die tijd zullen de aannemers hun stelsel van prijsafspraken in elk geval voortzetten. Vanuit de bouwwereld is gister avond krampachtig tegenge sproken dat Nederlandse aan nemers een boete van 51 mil joen willen verhalen op het Rijk. De boete is hen door de Eu ropese Commissie opgelegd wegens prijsafspraken. Voorzit ter L. van den Bos van de Ver eniging Samenwerkende Prijs- regelende Organisaties (SPO) zei gistermiddag dat de over heid voor de boete moet op draaien. als hoger beroep in 'Brussel' niets uithaalt. De SPO is het orgaan van aannemers dat toezicht houdt op de prijsaf spraken. Van den Bos wees erop dat de afspraken van de aannemers zijn goedgekeurd door het mi nisterie van economische zaken in een algemene maatregel van bestuur. De Nederlandse over heid is dus „medeplichtig" aan het door Brussel als onrechtma tige kartelvorming aangemerkte systeem, aldus Van den Bos. Kennelijk geschrokken van de uitspraken van zijn voorzitter, verzekerde algemeen secretaris Wall Street flink omlaag NEW VORK ANP-KRF De aandelenkoersen op de ef fectenbeurs van New York zijn gisteren flink naar beneden ge gaan. De Dow Jones-index van de dertig toonaangevende fondsen zakte met 30,19 pun ten tot 3225,40 punten. De omzet kwam uit op 226 mil joen aandelen nadat er don derdag 239 miljoen aandelen waren verhandeld. De koersvai ontstond nadat de Amerikaanse ccntraie ban ken lieten blijken dat een ver laging van de rente er niet in zit. Dat veroorzaakte grote te leurstelling op de beurevloer. 6-15 FEBRUARI I tische betahn Per kwartaal (180,10) via accept HEES&HES Plantsoen 41. Leiden. Tel. 071-122541 n envelop, zonder Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB 071140745?

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1