Rtv show w AVRO en NCRV moeten met cijfers op de proppen komen 'Ik ga niet met iedereen in zee Lachen en leren met Bassie en Adriaan Vrijdag 7 februan 1992 Redactie: 023-150191/023-150192 INEKE VAN DER MEER JAN VAN DER NAT GERARD VAN PUTTEN Vormgeving: JAN KUNGE Kees Boerhout namens NOS op zoek naar geldschieters HH-VERSUM GERARD VAN PUTTEN Ondernemers zijn sinds 1 februari in de gelegenheid hun bedrijfslogo te plaatsen bij tv- programma's van de NOS. Beter gezegd, tegen betaling van een bom duiten wordt voorafgaan de aan een uitzending een titel- kaart op het scherm geprojec teerd met het opschrift: Dit pro gramma is mede mogelijk ge maakt door.. Het geheel muzi kaal omlijst door niets aan de hand-klanken. Gegadigden die aldus naambekendheid denken te verwerven kunnen zich wen den tot Kees Boerhout, met in gang van 1 januari bij de Neder landse Omroep Stichting be noemd tot hoofd sponsorzaken. „Indrukwekkende titel", schertst de 57-jarige Boerhout. Zijn aanstelling vloeit in feite voort uil de sponsorcode, die is opgesteld door de Europese Commissie met het oogmerk sluikreclame uit tv-program- ma's te weren. Begin oktober kreeg die overigens al twee jaar bestaande richtlijn ook in dit land rechtsgeldigheid. Publieke omroepen werd de verplichting opgelegd voortaan melding te maken van alle binnenkomende sponsorgelden. Op een daaruit voortvloeiende belangenstrijd tussen de sponsorcodecommis sie van de Nederlandse Recla meraad en het Commissariaat voor de Media, die voor Neder lands gebruik elk een eigen ver sie van de sponsorcode formu leerden, volgde de interventie van het ministerie van wvc. Na ampel beraad werd de weg naar sponsoring van tv-programma's vrij gemaakt onder voorwaarde dat het afgelopen moest zijn met inscript-sponsoring, een deftige benaming voor sluikre clame. Deeltijd In het verlengde daarvan nam de Directie Televisie Program ma bij de NOS het besluit het bureau Sponsorzaken in te rich ten. Voorlopig vervult Boerhout z'n baan in deeltijd, zolang er nog geen geschikte kandidaat is gevonden voor de stoel die hij in de hoedanigheid van hoofd Bureau Programmaleiding bij de NOS zes jaar lang bezette. Dat leidt af, vindt hij zelf, het is nog dikwijls hinken tussen twee toko's. Neemt hij zich voor op een dag behoorlijk wat tijd te investeren in het aan de man brengen van de Winterspelen, ligt ook dat andere werk nog op hem te wachten. Maar Boer hout zal niet klagen, daar is hij de man niet naar. Niettemin is hij benieuwd naar het oordeel van een werkgroep die nu be kijkt of Boerhout niet beide ac tiviteiten in beheer kan houden. Bondig gezegd heeft hij de opdracht naar mag worden verwacht de laatste voor z'n vut om geldbronnen aan te bo ren in het bedrijfsleven ter fi nanciering van tv-produkties. Maar er zijn grenzen. Het be drijf dat z'n naam geeft aan een programma mag zich niet wer vend presenteren aan kijkers. Informatieve programma's als het NOS-Journaal, Van Gewest tot Gewest, Het Capitool en NOS-Laat vallen buiten de ten takels van de commercie. Spe ciale uitzendingen ter gelegen heid van Koninginnedag, Do denherdenking en Prinsjesdag laten zich om ethische motie ven evenmin sponsoren. „Behoudens programma's van een dergelijke bijzondere strekking is geen programma uitgesloten, al zullen we met jeugdprogramma's als Klokhuis en Sesamstraat heel zorgvuldig omgaan. In elk geval gaan we niet met iedere geldgever in zee. Maar dat gaat eigenlijk voor ons totale pakket op. We denken nog steeds een aparte plaats in te nemen in het bestel. Een bij zondere positie van waaruit kwaliteit wordt geboden. Ik zou me kunnen voorstellen dat een drankenfirma een produktie sponsort, maar in geen geval een jeugdprogramma. In de in ternationale code is trouwens aangegeven dat fabrikanten van tabaksartikelen en fabrikanten van medicijnen op doktersvoor schrift van tv-reclame zijn uit gesloten." Garantie Mochten ondernemers denken dat ze zich kunnen inkopen in programma's, dan kunnen ze dat gevoeglijk vergeten. Over de inhoud krijgen ze absoluut niets te vertellen. De ethiek is Boer hout heilig. Niet dat de geur van geld hem onaangenaam voor komt, maar het hoeft niet ten koste van alles in de kas van de NOS te belanden. Hij durft de garantie te geven dat zelfs de schijn van belangenverstrenge ling zal worden vermeden. „Ik zal het wel uit mijn hoofd laten om bijvoorbeeld Jansen Co, dat programma van Leonie Jan sen, in verband te brengen met een of ander platenlabel. Wat dat betreft hou ik er een duide lijk standpunt op na: ontstaat de dreiging van belangenver menging, dan maar geen spon- Eens genoot hij landelijke be kendheid als die aardige man die als chef sport bij NOS-tv zo veel weerstand ontmoette. Zijn medewerkers achtten hem jour nalistiek onvoldoende toegerust om de leiding van Studio Sport op zich te kunnen nemen. Ach teraf kan Boerhout zich dat in denken. Gepokt en gemazeld in de administratieve sector van de NOS werd hij indertijd als een journalistiek onbeschreven blad door Carel Enkelaar op de vacante stoel van Bob Spaak ge dropt. Hij bleef er zes jaar op zitten, naar hij zegt omdat an ders iemand met nog minder journalistieke kennis van zaken die plaats had ingenomen. „Ik had nog 20 jaar omroep- ervaring en ik had altijd al be langstelling voor sport. Ik ben niet de persoon om hard fee lings te hebben. Ik had het grootste respect voor mijn op ponenten. Meer dan voor dege nen die bij mij aan bureau kwa men zitten, maar achter m'n rug over mij zaten te praten. Het zal je maar gebeuren dat ie mand boven je wordt geplaatst die niet over de kennis beschikt die jij wel in huis hebt. Een van de effecten van mijn aanwezig heid was wel dat niet zozeer de totaalkwaliteit verbeterde, maar dat de medewerkers individueel harder gingen werken aan hun eigen bijdragen. Het was alsof ze dachten: wat er ook fout gaat in deze tent, laten we elk geval zorgen dat ons werk van niveau blijft." Sport en reclame, de combi natie komt hem niet onbekend voor. Boerhout maakte deel uit van een commissie die de toen malige wvc-minister Gardeniers adviseerde over de maximale afmetingen en hoeveelheid bordreclame op tv, ten tijde van sportwedstrijden. In de tijd dat hij chef-sport was, verbaasde hij zich vanaf de zijlijn hoe snel de inhoud van Studio Sport op straat lag. Op maandagmorgen werd verga derd over de items van de 'regu liere' uitzending, 's middags waren de reclamebureaus bij wijze spreken reeds doende re clameborden neer te zetten in een of ander achterafzaaltje in een Friese nederzetting, waar twee twaalftallen van beider kunne om een bal en om elkaar heen dansten. Boerhout haalt z'n schouders op in reactie op de suggestie dat een of meer medewerkers de zakken aardig heeft weten te vullen door te lekken. „Het kan ook via de sportbonden naar de interme diairs zijn gegaan. Bij de NOS was 's middags om 2 uur trou wens al het personeel op de hoogte van wat 's morgens over de inhoud van Studio Sport was besproken." En nu probeert hij onder meer Studio Sport dan aan de man te brengen. Hij is dan wel met niets begonnen, maar hij zegt intussen goed te weten wat er zoal te koop is in de reclame wereld. Boerhout heeft gespro ken met diverse intermediairs, met diverse jongens die bedrij ven en sport bijelkaar hebben gebracht. „Er is geen tarievenstelsel, geen ervaring. Maar op grond van die gesprekken heb ik wel wat vuistregels opgesteld. Ik ben niet op nul begonnen, ik heb op honderd ingezet. Studio Sport is ons aantrekkelijkste ob ject. Op grond van continuïteit en op grond van het aantal kij kers. Het programma haalt een jaargemiddelde van 18,5 pro cent. In mijn hoofd heb ik dan ook een getal met zes nullen. Er heeft zich een landelijk sport blad gemeld met de mededeling dat ze niet zoveel geld beschik baar hadden. Mij werd vervol gens de vraag gesteld of er geen overeenkomst voor de duur van drie maanden kon worden afge sloten. Maar vooralsnog hecht ik aan rust, vandaar dat ik liever een jaarcontract wil afsluiten." Gegadigden genoeg Het proces vordert, meldt Boer hout welgemoed. Gegadigden genoeg. Via via heeft zich een landelijk ochtendblad voor Stu dio Sport gemeld en, de om schrijving is van Boerhout, een landelijke organisatie die ver bindingen legt over grote af standen. PTT Telecom dus. „Ik heb zojuist het eerste sponsor contract kunnen afsluiten, het dagoverzicht van de Winterspe len en enkele evenementen. Aan Aegon. Ik had meer pro gramma's kunnen verkopen, als ik onder m'n prijs was gaan zit ten. Maar gelukkig werd ik niet geacht op 1 februari alles al rond te hebben. Het begin is er in elk geval." CLOSE UP Jolanda Oukes De tand des tijds overleefd Commissariaat wil meer duidelijkheid over sponsoring HILVERSUM ANP Het Commissariaat voor de Me dia gaal procedefen tegen om roepen teneinde meer duide lijkheid te verkrijgen over spon soring. AVRO en NCRV zullen fors worden beboet voor „het dienstbaar zijn aan winst door derden". Dat heeft een woord voerster gisteren verklaard. I let Commissariaat is verbol gen over het feit dat beide om roepen geen inzage willen ge ven in de sponsorbijdragen bij programma's over alternatieve geneeswijzen. Vragen over wie wat betaalt bij de produktie van het NCRV-programma 'Natuur lijk genezen' en het AVRO-pro- gramma 'Een andere wijze' worden niet beantwoord. De omroepen verschuilen zich daarbij achter de producenten Intertel en Wonderland Produc tions. NCRV en AVRO zeggen geen inzage te kunnen bieden in de boekhouding van de pro ducenten. Het Commissariaat vindt het niet langer acceptabel dat spon soring onzichtbaar blijft. Er moet een systeem ontstaan waarin sponsorgelden traceer baar zijn in bijvoorbeeld de boekhouding van de omroepen. Volgens het Commissariaat circuleren aanzienlijke bedra gen. Zo betaalde de AVRO de producent slechts vijfduizend gulden voor een aflevering van het programma 'Een andere wijze'. Voor het Commissariaat een duidelijk voorbeeld hoe omroepen producenten be voordelen. Beide omroepen mogen binnenkort op een hoor zitting hun handelwijze nader toelichten. Volgens de AVRO gaat het om een principiële kwestie. Volgens een woordvoerder hebben om roepen te letten op reclame-ui tingen in programma's. Van omroepen mag niet worden verwacht dat zij de boeken van een producent controleren. De AVRO zal niet aarzelen de inter pretatie van artikel 56 Mediawet voor te leggen aan de Raad van State. De NCRV beraadt zich nog op de positie die zij gaat in- Als alle omroepar- chieven in één klap in vlammen zouden opgaan, is Hilversum in last. Want maar al te vaak maskeren de omroepen hun gebrek aan fi nanciële middelen en originali teit door een greep te doen in de overvolle laden van het ar chief. De kijker wordt niets ge vraagd, heeft ook niets in te brengen, men rommelt maar wat aan. Een doodenkele keer pakt deze noodgreep nog enigszins goed uit. De VARA, die ook veelvuldig de archiefkast induikt, weet er nog wel eens iets uit te halen dat de moeite waard is. Onder de noemer Comedy Krakers zendt deze omroep sinds kort de Britse series On the Buses (Dubbeldekkers) en Dad's Army (Daar komen de schutters) weer eens uit. Waaruit tegelijkertijd blijkt dat de VARA ook wel eens een steekje laat vallen, want van deze twee eens zo succesvolle series kan er in elk geval één ab soluut niet meer. Dubbeldek kers, een serie rond een Lon- dense busonderneming, komt nooit boven het onderbroeken- lol-niveau uit. Vroeger werden de flauwe dubbelzinnige grap pen misschien nog gerekend tot het ultieme vermaak, vandaag de dag is ons al zoveel leukers voorgeschoteld dat het ranzige en hanige gedrag van de bus chauffeurs Stan en jack je oren uit komt. Hoe anders is het met Daar ko men de schutters, een geslaag de parodie op de Britse burger wacht ten tijde van de Tweede Wereldoorlog. De rake dialogen, het prachtige spel en de merk waardige situaties hebben de tands des tijds doorstaan. De serie heeft wat komische noot betreft nog totaal niet aan kracht ingeboet. Integendeel. De serie is zo vakbekwaam ge maakt dat het eigenlijk steeds leuker wordt. Aan het hoofd van de burger- wachtgroep van een klein Britse stadje staat commandant Main- waring, de plaatselijke bankdi recteur die zijn militaire carrière duidelijk is misgelopen. Met het theatrale van Napoleon maar met het strategische inzicht van een wesp die zich op een fles li monadesiroop stort, waakt Mainwaring over, zoals hij zelf denkt, de veiligheid van geheel Groot-Brittannië. Hij wordt ter zijde gestaan door plaatsgeno ten die voor het echte leger öf te oud öf te stom zijn. Sergeant Wilson, de tweede man, is op en top Brits. Kalm, bedaard, niet van zijn stuk te brengen. Hij neemt Mainwaring met een korreltje zout maar laat dat louter blijken door subtiel zijn wenkbrauwen iets op te trekken. Slager-korporaal Jones doet zich voor als een ware houwde gen. Hij heeft uit naam van de koningin op de meest afgelegen STRIPS plekken gevochten en weidt daar graag over uit. De situaties waarin de burgerwacht belandt, zijn nooit levensbedreigend, zelfs niet echt gevaarlijk. Maar Jones is een stresskonijn eerste klas. „No panic! No panic!", ligt hem voorin de mond. Soldaat Frazer, de Schot met de rollende r en de rollende ogen, is een doemdenker die meteen het ergste vreest. Maar als de nood aan de man is, kunnen zijn kameraden op hem reke- nen. Hij is nooit te beroerd om een handje te helpen. Soldaat Walker is een tweede hands auto-verkoper van het ty pe dat niet echt wil deugen. Hij levert binnen de burgerwacht minimale inspanningen en je bent geneigd te denken dat hij zich daarbij heeft aangesloten om zich te onttrekken aan het echte leger. Een scharrelaar die overal aan weet te komen. Tot slot mag soldaat Godfrey niet ongenoemd blijven. Een vriendelijk, oud mannetje dat samenwoont met zijn zuster. Binnen de burgerwacht zorgt hij voor de thee. Als er daadwerke lijk iets moet worden onderno men, is Godfrey zoek. De verde diging van het vaderland wordt dan even onderbroken voor een sanitaire stop. Het is ondoenlijk een aflevering van Daar komen de schutters na te vertellen. De grappen zijn vaak zo subtiel dat ze alleen de oplettende kijkers opvallen. Bo vendien is een echt komische situatie gewoon niet onder woorden te brengen. Je moet er zelf bij zijn geweest, zo heet het dan. Er is maar een motto als het gaat om Daar komen de schutters: Kijken! De gebroeders Van Toor op avontuur daardoor al zijn wijsheid spui- ar de tweede aflevering van Bassie en Adriaan en de Geheimzinnige Opdracht kijken. De kleine clown bestelt op een Frans ter ras een lekkere pannekoek. Als de ober vraagt of er Calvados op moet, zegt Bassie ja. „Calva be tekent natuurlijk pannekoek en dos is twee. En ik wil er wel twee!" Hij wordt dronken van de pannekoeken en begrijpt daar niets van. Adriaan brengt uitkomst. „Calvados betekent niet 'twee pannekoeken', maar dat is een heel sterke drank die er op is gegoten!" Waarop Bas sie zingt: „Pannekoek op, laat je rijden..." Deze scène geeft goed aan waar het om draait in de nieu we serie van Adriaan en Bas van Toor, waarvan vanavond bij de PROS het eerste deel te zien is. Leren, maar vooral ook veel la chen. Lachen om de grappen, en leren van de avontuurlijke reis die het duo maakt door de twaalf EG-landen. Bassie is de domme August en Adriaan kan Nieuw avontuur De voormalige acrobaten is het vorige avontuur, dat in Grieken land speelde, goed bevallen. En omdat de TROS en vooral ook de kijkers erg tevreden waren met het eindprodukt, werd be sloten ook het nieuwe avontuur in het buitenland te laten spe len. „Het publiek vindt het blijk baar leuk om andere landen te zien", verklaart Aad van Toor. De 'slimme' van de twee clowns schreef het script voor Bassie en Adriaan en de Geheimzinnige Opdracht, een serie die het 'nieuwe' Europa wat meer moet laten leven voor de kijkende kinderen. „We zijn eerst door de twaalf landen gaan reizen om indrukken op te doen. Pas daar na ben ik gaan schrijven. We willen graag een beeld geven van het land waar de aflevering zich afspeelt, maar geen voor oordelen bevestigen. We laten in Duitsland bij voorbeeld dus wel iets van het land zien, maar geen Bratwürste en Lederho- Bassie en Adriaan archieffoto is een brief die Bassie en Adri aan krijgen van een geheimzin nige opdrachtgever. Hij vraagt Bassie en Adriaan pakjes op te gaan halen die door heel Euro pa verspreid liggen. Iedere op dracht is in raadselvorm opge schreven, zodat de twee helden heel wat moeten afreizen om de juiste plaats te vinden, waar ze de pakjes uiteindelijk aantref fen. De reden c i op r te gaan, Adriaan hebben weer een aardige serie gemaakt. De afleveringen zijn afwisse lend. Pas in aflevering twaalf le ren ze de geheimzinnige op drachtgever kennen. Alvast een tipje van de sluier: voor die rol zijn minister Van den Broek en staatssecretaris Dankert (bui tenlandse zaken) benaderd. Een van hen zal waarschijnlijk de rol van de geheimzinnige op drachtgever spelen. (Vanavond op Nederland 2, 18.26 uur) De eeuwige humor van de schutters

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6