Buitenland Conferentie over toekomst Bosnië Ook Kroaten beschuldigd van wreedheden in oorlog 'Slachtoffers Inquisitie rehabiliteren' Nerveuze Venezolaanse regering breidelt pers «n Jeltsin vraagt om meer internationale steun Oppositie Zimbabwe wil vervroegde verkiezingen Vrijdag 7 februan 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: WIM ENTIUS 5 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Reuter (Rtr), Inter Press Service (IPS)Associated Press (AP). Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP). United Press International (UPI). DE RECHTBANK IN DRESDEN heeft vanmorgen ex-burgemeester Berghofer en ex-gemeentesecretaris Moke tot ieder een jaar voorwaarde lijke gevangenisstraf veroordeeld we gens fraude bij de verkiezingen van 1989. CARACASAP De Venezolaanse regering heeft gisteren, nog nerveus van de mislukte legercoup twee dagen eerder, een inval laten verrich ten in het kantoor van een kri tisch blad. Te midden van aan wijzingen dat de coup veel meer steun had dan werd aangeno men werden de media gewaar schuwd om zich te onthouden van „negatieve berichtgeving". Een groep agenten van de ge heime politie deed een inval in de burelen van het tijdschrift Zeta. Dit meldde in zijn laatste editie dat de coup een breed draagvlak had en dat „een aan zienlijk aantal Venezolanen hoopte op een overwinning van de opstandelingen". Volgens het blad zijn veel burgers het niet eens met het economische beleid dat de regering voert. Uit een reconstructie van de coup blijkt dat de opstandige militairen van plan waren presi dent Carlos Andrés Pérez dins dag, toen deze op de luchtha ven van Caracas terugkeerde van een bezoek aan Zwitser land, te vermoorden. Maar de regering kreeg bijtijds lucht van dit plan en grendelde de lucht haven af. Bij de couppoging waren tus sen de 10.000 en 15.000 militai ren van 11 legereenheden be trokken. Venezuela heeft een krijgsmacht van in totaal 70.000 man. Bijna 1.100 militairen, on der wie 133 officieren, werden na de mislukte machtsgreep ge arresteerd. Ongeveer 80 mensen kwamen om bij de couppoging om het leven. NIEUWSLIJN Koningin Elizabeth II heeft gisteren tijdens de herdenking van haar 40-jarige jubileum als vorstin van de gelegenheid gebruik gemaakt nogmaals plechtig te verklaren aan te zullen blijven tot aan haar dood. De 65-jarige Britse monarch zei tegenover de BBC: „Het is een baan voor het leven", daarmee aangevend dat kroonprins Charles nog wat geduld moet uitoefenen voor hij zich koning der Britten mag noemen. In Hyde Park in Londen raakte een paard gewond bij het wegrijden van het geschut dat kort daarvoor een eresaluut aan de vorstin had gebracht. •foto epa Senaat VS: Eigen volk eerst Het Amerikaanse Congres wil dit jaar niet de verschuldigde extra bijdrage van 12 miljard dollar betalen aan het IMF voor hulp aan ontwikkelingslanden. „Het is voor mij een verkiezingsjaar en ik ga dit eenvoudig niet doen," zei senator Leahy, voorzitter van de senaatscommisie die toeziet op de overheidsuitgaven. Hij ver klaarde dat een grote meerderheid van zijn collega's er net zo over denkt en dat zij de kiezers niet tegen zich in het harnas wil len jagen door geld te geven aan het buitenland, terwijl de Ame rikaanse economie diep in de problemen zit. Pakistan verbiedt omstreden mars Pakistan heeft gisteren een mars verboden die tienduizenden militante Kashmiri's volgende week naar het Indiase deel van Kashmir wilden houden. India had eerder aangekondigd het le ger in te zullen zetten om de demonstranten tegen te houden. Beide landen hebben al een paar keer oorlog gevoerd om Kashmir. Prijsvraag voor ECU-ontwerp De Europese munt, de ECU, wordt pas over zeven jaar inge voerd, maar de strijd om het beste ontwerp voor de munt kan nu al losbarsten. De leider van de socialistische fractie in het Eu ropese parlement, de Fransman Jean-Pierre Cot, heeft gisteren een prijsvraag voor het beste ontwerp van de ECU aangekon digd. Turkije erkent nieuwe staten Ondanks bezwaren van Griekenland heeft Turkije gisteren naast Slovenië en Kroatië ook Macedonië en Bosnië-Hercegovina er kend. Turkije had eerder al verklaard dat het alle vier de landen zou erkennen. Bulgarije heeft de vier landen ook erkend. Grie kenland noemde de Turkse beslissing overhaast en stelde dat hierdoor de stabiliteit in de Balkan in gevaar kan komen. Geen einde aan emigratiestroom joden Meer dan 25.000 joden uit de voormalige Sovjetunie hebben toestemming gevraagd zich in Duitsland te vestigen. Dat heeft de leider van de joodse gemeenschap Galinski gisteren bekend gemaakt. „De toename van het nationalisme maakt de joden van streek. In sommige gevallen zijn mensen het doel geworden van antisemitisme", aldus Galinski. De verwachting is dat de ko mende jaren nog eens 600.000 joden naar Israël vertrekken, waardoor daar straks meer dan een miljoen Sovjet-joden wonen. Rusland laat politieke gevangenen vrij De laatste tien politieke gevangenen die nog in Rusland vastzit ten worden vandaag vrijgelaten uit de beruchte gevangenis „Perm 35". Daarmee wordt de belofte ingehuldigd die president Boris Jeltsin in zijn rede voor de Verenigde Naties deed om alle politieke gevangenen zo snel mogelijk op vrije voeten te stellen, aldus het persbureau Itar-Tass. In Evansville in de Amerikaanse staat Indiana zijn gisteren 16 men sen om het leven gekomen toen een militair transportvliegtuig, een Hercules C-130, tijdens een oefening op een hotelcomplex en een restaurant neerstortte. Negentien mensen werden gewond. Drie van hen zijn er zeer slecht aan toe. »foto a Carrington biedt bemiddeling EG aan BELGRADO AP De leiders van de islamitische, Kroatische en Servische groeperingen in de zo langzamerhand onder hoogspan ning staande republiek Bosnië-Hercegovina hebben zich gisteren akkoord verklaard met een vredesconferentie in een poging hun meningsverschillen te overbruggen. De regering van Bosnië-Her cegovina heeft de republiek on afhankelijk verklaard en dringt aan op erkenning door de EG. Karadzic en de Serviërs zien hierin een aanleiding zich af te scheiden en een unie met Ser vië te zoeken. Eind februari staat een referendum gepland over de soevereiniteit. De Bosnische president Alija Izet- begovic heeft laten weten dat de vredesconferentie geen invloed zal hebben op dit referendum, aldus een bericht van radio Bel- Het idee van zo'n conferentie werd geopperd door de EG-be- middelaar Lord Carrington. De leider van de Servische minder heid in Bosnië, Radovan Karad zic, verklaarde dat zijn gesprek met Carrington „een grote mate van overeenstemming over de toekomst van Bosnië" heeft op geleverd. „Zeker wat betreft de noodzakelijkheid van dringende onderhandelingen", aldus Ka radzic. De slavische moslims, de Ser viërs en de Kroaten in Bosnië zijn tot de tanden bewapend, maar het is tot nu toe nog niet tot grootschalige gevechten ge komen. Functionarissen uit alle kampen zeggen echter dat als de gevechten eenmaal begin nen deze veel bloediger zullen worden dan tijdens de oorlog tussen Servië en Kroatië. Het persbureau Tanjug wist te melden dat de conferentie volgende week zal beginnen en dat alle politieke groeperingen van de partij zullen zijn. Karad zic zei dat internationale be middeling tijdens de onderhan delingen een mogelijkheid is en Tanjug voegde daaraan toe dat de EG zal helpen. Volgens Carrington zal de conferentie zich toespitsen op de vraag welk soort soevereini teit voor Bosnië het beste is om alle etnische groepen tevreden te stellen. Carrington toonde zich echter niet erg optimistisch en zei dat er „niet veel verwacht moet worden van de ontmoe ting." Onder druk gezet door een brief van de Duitse minister Ge- nscher (buitenlandse zaken) is de Kroatische president Tudj- man gisteren toch akkoord ge gaan met de komst van een VN- vredesmacht in Joegoslavië, zonder daar verder voorwaar den aan te verbinden zoals op heffing van Servische politie- eenheden in Kroatië. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een de bat over het sturen van de vre desmacht uitgesteld tot van daag. In de raad is geen over eenstemming nog over het stu ren van zelfs maar enkele tien tallen VN-militairen en waar die gestationeerd mogen worden. Secretaris Boutros Boutros- Ghali is tegen, evenals de VS en mogelijk Groot-Brittannië. .<**3581 rJChi De internationale mensenrech tengroep Helsinki Watch heeft voor het eerst in de zeven maanden durende burgeroorlog in Joegoslavië de troepen van Krpatië beschuldigd van schen dingen van de mensenrechten jegens etnische Serviërs, waar onder ontvoeringen en moord. „Veel etnische Serviërs in de onafhankelijk geworden repu bliek Kroatië zijn ontvoerd en staan als vermist te boek en an deren zijn op beestachtige wijze vermoordzo verklaarde direc teur Jeri Laber gisteren in een getuigenverklaring voor de Amerikaanse Congrescommis sie voor veiligheid en samen werking in Europa. Zij las een gruwelijke lijst op en verklaarde dat alle partijen in het conflict zich schuldig ma ken aan standrechtelijke execu ties van burgers en ontwapende strijders, van willekeurig en bo venmatig geweld tegen burger doelen, marteling en mishande ling van gevangenen, het ma ken van gijzelaars, de gedwon gen verplaatsing en huisvesting van de burgerbevolking, en moord en aanvallen op een groot aantal journalisten dat de oorlog verslaat. „Dergelijke flagrante schen dingen van de regels van het oorlogsrecht door de Kroatische strijdkrachten worden vaak ge pleegd door officieren van de plaatelijke politie en leden van het Kroatische leger", verklaar de Laber. In sommige gevallen hebben de autoriteiten in de re publiek de controle verloren over plaatselijke commandan- „Toch moet de Kroatische re gering verantwoordelijk worden gesteld voor de daden van haar agenten", zei zij, „en de rege ring moet alle schendingen van de mensenrechten die zijn ge pleegd op het grondgebied dat zij beheert, diepgaand »onder- zoeken en tot vervolging over gaan". Eerder werden Servië en het Joegoslavische federale leger beschuldigd van oorlogsmisda den en andere schendingen van de mensenrechten. Laber her haalde deze beweringen inzake Servië en de federale troepen. Militairen van de eerste Britse pantsersdivisie, die zijn gelegerd in de Duitse deelstaat Nedersaksen, presenteren trots hun kroost. Negen maanden na terugkeer van de soldaten uit de Golfoorlog is er sprake van een 'babygolf'. Alleen ai bij de Britse militairen In Duitsland zijn de laatste maanden 137 kinderen geboren. foto dpa holcer hollemann Wiesenthal doet beroep op katholieke kerk WENEN Kathpress Nazi-jager Simon Wiesenthal heeft de Rooms-Katholieke Kerk opgeroepen de slachtoffers van de Spaanse Inquisitie te rehabi literen. In een toespraak in We nen vergeleek hij gisteren de vervolging van de niet-katholie- ken in Spanje in de 15e eeuw met de uitroeiing van de joden door de nazi's in deze eeuw. „Ik weet dat het onmogelijk is dat al die duizenden processen opnieuw worden gevoerd, maar in sommige gevallen zou dit moeten gebeuren. Daarmee zou er een monument voor alle tij den worden opgericht en tevens een bewijs dat de RK Kerk zich van al deze wreedheden en schendingen van mensenrech ten distantieert." Dit jaar wordt herdacht dat 500 jaar geleden Columbus de Nieuwe Wereld 'ontdekte'. In 1481 gaf de Spaanse koningin Isabella de opdracht niet-katho- lieken uit Spanje te verjagen of anders te doden. Tijdens de In quisitie werden duizenden mensen gemarteld en ver moord. Veel Inquisitie-methoden lij ken verdacht veel op die van de nazi's, aldus Wiesenthal. Hij wees onder meer op de ver plichting voor joden om te 'be wijzen' dat ze van niet-joodse afkomst waren. Net als nazi- Duitsland wilde het toenmalige Spanje zich van de joden 'zuive ren'. Het is volgens Wiesenthal „niet te geloven" hoeveel paral- ellen er zijn. In de RK Kerk is er een „diep gaand" bezinningsproces inza ke de houding ten opzichte var het jodendom en het antisemi tisme op gang gekomen. Wie senthal press in dit verband vooral de rol van de „geweldi ge" paus Johannes XXIII, die „helaas te vroeg is gestorven". Naderhand heeft de Kerk meer rekening gehouden met politie ke invloeden, onder meer van de Arabische landen. „Het glas dat Johannes XXIII vol wilde hebben, is nog steeds halfleeg." Toch is er een andere geest in de RK Kerk binnengewaaid. Ook de huidige paus Johannes Paulus II heeft „vele goede uit spraken tegen het nationaal-so- cialisme en over het jodendom Maar, zo zei Wiesent- i de kerk duurt het lang voordat zo iets de allerlaatste dorpspastoor heeft bereikt. PARUS-MOSKOU GPD-AFP-Rtr-DPA-ANP De Russische president Boris Jeltsin heeft gisteren in Parijs een dringend beroep gedaan op de internationale gemeenschap om het hervormingsproces in zijn land meer steun te geven. „Als Rusland faalt in haar her vormingen, met name de eco nomische, zal de dictatuur te rugkeren". zo waarschuwde Jeltsin tijdens een ontmoeting met de burgemeester van Parijs, Jacques Chirac. Volgens Jeltsin wordt de de mocratie van twee kanten be dreigd. Bij het mislukken van de hervormingen doemt volgens hem het gevaar op van een communistische of een fascis tische militaire dictatuur. De Franse regering heeft gis teren een royaal financieel ge baar gemaakt in de richting van 'Tsaar Boris'. Tijdens een diner maakte premier Cresson be kend dat Frankrijk Rusland voor ruim 3,5 miljard frank (onge veer 1,2 miljard gulden) aan nieuwe kredieten zal verlenen. Eén van de belangrijkste ge spreksonderwerpen tijdens het driedaagse staatsbezoek is de Frans-Russische samenwerking op het gebied van nucleaire vei ligheid. Frankrijk, de grootste exporteur van civiele nucleaire technologie ter wereld, wil Rus land helpen bij het verhogen van de veiligheid van kerncen- HARARE GODFREY K De regering van de Zimbabwaanse pre sident Robert Mugabe is tot het bot cor rupt, schendt mensenrechten en zal het land in de afgrond storten, indien zij niet zo snel mogelijk aftreedt. Daarom eist de oppositiepartij Zanu vervroegde verkie zingen. Dat Zegt dominee Ndabaningi Sithole, leider van de oppositiepartij Zimbabwe African National Union (Zanu, Afrikaan se Nationale Unie). „Degenen die weige ren hun grondwettelijke macht aan te wenden om de vele politieke en econo mische wantoestanden te corrigeren die de stabiliteit van dit land bedreigen, zou den onmiddellijk uit hun functie gezet moeten worden", meent hij. Sithole keerde na een zelfverkozen bal lingschap van acht jaar in de Verenigde Staten twee weken geleden terug naar zijn vaderland. De Zanu zal net zolang protesteren en via bijeenkomsten en perscommuniqués druk op de regering uitoefenen totdat deze'doordrongen is van de grieven van de Zimbabwanen en vervroegde verkie zingen uitschrijft. De huidige regeringspartij, het Zanu-Pa- triottische Front (PF) van president Mugabe, is niet in staat de economie te hervormen, omdat zij „voornamelijk ge baseerd is op corruptie", verklaart Sitho le. „Wie een zaak wil beginnen, moet smeergeld betalen of lid zijn van Zanu- PF. Het vrije ondernemerschap heeft geen kans tot slagen onder een corrupte regering als deze", aldus de 72-jarige op positieleider. Hij kon zijn bewering ech ter niet met voorbeelden staven. Veran dering kan volgens hem alleen op vreed zame wijze plaatsvinden. „Sommige mensen laten doorscheme ren dat zij het hoog tijd vinden dat de re gering met geweld omver wordt gewor pen. Maar er is geen reden om toevlucht tot wapens te zoeken, omdat wij de con stitutionele middelen hebben om poli tieke fouten te herstellen. De bevolking moet de kans krijgen zelf te beslissen of het land soms om zeep geholpen wordt," meent Sithole. De volgende algemene verkiezingen zijn pas voor 1995 gepland. De regerende Za- nu-PP won de verkiezingen in 1990.met een verpletterende meerderheid van de stemmen. Sithole's partij wist slechts één parlementszetel in de wacht te sle pen en de andere oppositiepartij, de Zimbabwe Unity Movement (ZUM, Zimbabwe Eenheids Beweging), twee. trales. Frankrijk zal ook helpen bij de vernietiging van overbo dig geworden kernwapens. Het Oekraïnse parlement heeft gisteren verklaard dat het schiereiland Krim onderdeel is van de republiek Oekraïne. De andere lidstaten van het Geme nebest van Onafhankelijke Sta ten (GOS), waaronder Rusland, worden opgeroepen af te zien van territoriale eisen. Het Russische parlement trok vorige maand de legitimiteit van de overdracht van de Krim in 1954 van Rusland aan Oek raïne in twijfel. Daarmee werd de basis gelegd voor toekomsti ge spanningen tussen beide re publieken. Reynolds volgt Haughey op als Ierse premier De regerende partij van Ierland. Fianna Fóil, heeft gisteren ex- minister van financiën Alben Reynolds aangewezen als op volger van premier Charles Haughey, die volgende week af treedt. Van de 77 afgevaardig den die Fianna Fail in het Ierse lagerhuis, de Déil, heeft, stem den er 61 voor Reynolds als nieuwe partijleider en daarmee als nieuwe premier (Taioseach) Drie maanden geleden nog werd Reynolds door de premier uit de regering gegooid, na een mislukte partijopstand tegen Haughey. Hei Is daarom (ra nisch dat juist Reynolds Haug hey van het regeringspluche heeft verdreven. Reynolds is ge boren in het graafschap Ros common. Alvorens zich in politiek te storten had Reynolds zich opge werkt tot miljonair. In de jaren '60 maakte hij fortuin met een keten danszalen, en vervolgens met een baconfabriek. Het grootste succes had hij met een familiebedrijf dat dierenvoer produceert, met name dankzij het goedverkopende hondevoer 'Max (genoemd naar Haughcys chauffeur).

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5