Binnenland Geld in een schoenendoos is niet verdacht 'PvdA en SDAP slachtoffers van dogma's' Vrijdag 7 februan 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOS AAA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SAAAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: ESTHER NYPELS 4 WASVOORSCHRIFT «t De banken vinden dat de meldingsplicht niet alleen voor hen moet gelden, maar ook voor andere instanties waar veel contant geld omgaat, zoals casino's, antiekzaken, de kunsthandel, goud- en diamantverkopers. Als de bankloketten gesloten blijven voor zwart geld, resten er voor de crimineel nog tal van andere^ïriögBHjkhsden om zijn door illegale handel verkregen geld wit Hij kan een^bedrijf oprichten of een bestaancf bedrijf overnemen om zijn illegaal verkregen geld in te Verstoppen'. Hij dóet ér dan goed aan een bedrijf té nemen waarin veel contant geld omgaat zpnder dat daar materiële/transacties tegenoverstaan (easiness,/ bioscopen, adviesbureaus), omdat hij het zwarte geld dan bij d©:.inkomsten van het bedrijf kari optellen zonder dat het opvalt Hij kari mét bet besmette geld speeifiches kopen ip hét casino, of kunst, onroerend goed, antiek, goud of diamanten, en daarna weer verkopen. ff Wat in Amerika tijdens een economteche/ferdgval gebeurde: winkeliers kregen,van criminelen een betoning als-ie het zwarte geld samen met hun jnkomStea.^ontan^,.op'''de,.dank zetten. Daarna moesten ze het geld overboeken'op^een-rekening van de criminelen. Die stuurden daarvoor een factuur van een of andere firma op de Antillen voor de levering van een aantal kratten sinaasappelen. De crimineel kan onder de legitimatieplicht bij 25.000 gulden uitkomen door het geld in kleinere partjes naar de bank te brengen. Dat is wat in Amerika wel gebeurt en wat daar toepasselijk 'smurfen' wordt genoemd. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). HET NEDERLANDSE bankpersoneel, van hoog tot laag, vindt het voorne men van Den Haag om een Wet On gebruikelijke Transacties in te voeren, maar niks. „Volstrekt overbodig", oordeelt een 32-jarige balie-mede- werkster DE INTERNE REGELS zijn keihard en worden minutieus gecontroleerd, zegt een bankdirecteur. „Zwart geld? Zoek maar waar je zoeken wilt, maar bij de banken vind je het niet meer sinds de affaire-Slavenburg." Transactiewet creëert slechts nieuwe criminelen: de bankemployés we spelregels. Dat is althans de indruk van ambtenaren die nauw bij het overleg over de Wet Ongebruikelijke Transac ties waren betrokken. De interne beveiligingsdien sten moeten de meldingen straks zonder tussenkomst doorsturen naar het centrale meldpunt bij de CRI. Maar lie ver zouden ze als buffer dienen tussen hun eigen bankmede werkers, die op ongebruikelijke transacties stuiten, en de poli tie. Op die manier zou het toch al zwaar belaste justitiële appa raat kunnen worden ontzien. De aparte dienst bij de CRI, die daar speciaal voor wordt op getuigd, zal niet in staat zijn het verwachte grote aantal meldin gen doeltreffend te beantwoor den, meent het hoofd beveili ging van een grote bank, die anoniem wil blijven. „Als de banken alle transacties die vol gens de lijst ongebruikelijk zijn moeten aangeven, zal het cen trale meldpunt worden over spoeld, zodat ze al snel het zicht op de zaken zal verliezen." De deskundige twijfelt er niet aan dat de banken braaf alle on gebruikelijke transacties zullen melden bij het centrale meld punt. Maar wanneer ze vermoe den dat er ook werkelijk iets strafbaars aan de hand is, zullen ze volgens hem hoogstwaar schijnlijk zelf contact opnemen met een opsporingsinstantie. „Dan zijn ze er ten minste zeker van dat er iets met hun melding gebeurt." 'Money laundering' De werkgroep die de wet heeft voorbereid, heeft gekeken naar landen waar meldingsprocedu res al bestaan: de VS, Frankrijk en Groot-Brittannië. In de Verenigde Staten moe ten alle cash-transacties (waar toe ook het in bewaring geven van waardepapieren wordt ge rekend) boven de 10.000 dollar worden gemeld. Door alle grote transacties te registreren hoopte men in de VS patronen te ont dekken in 'money laundering' (wit-wassen). Dat leidde echter tot zo'n enorm aantal meldin gen (7 miljoen per jaar) dat men door de bomen het bos niet meer ziet, aldus Boersma van CLBN. Het Franse systeem is geba seerd op criteria over wat een ongebruikelijke transactie is en wat niet. Dit systeem levert eveneens een enorme papier stroom op en wordt algemeen van de hand gewezen als inef fectief. Franse banken melden verdachte transacties bij een in stantie die qua gewicht het midden houdt tussen de Neder landse Vereniging van Banken en De Nederlandsche Bank. De banken kunnen echter, totdat het meldpunt iets van zich laat horen, gewoon zaken blijven doen met de verdachte cliënt. In Groot-Brittannië bestaat geen verplichting om verdachte bankhandelingen te melden. Banken zijn wel strafbaar als ze meewerken aan witwassen. Ze kunnen onder die aansprake lijkheid uitkomen door ver dachte transacties te melden. Het voordeel van dit systeem is, dat het aantal meldingen is te overzien. Bovendien gaan ach ter de transacties die worden gemeld, inderdaad vaak crimi nele handelingen schuil, zodat het rendement bij naspeuring hoog is. Nieuwe criminelen. In het novembernummer van het vakblad 'Bank- en Effecten bedrijf gaven F. Horbeek, coör dinator beveiliging van de Ra bobank, en prof. dr. A. Heijder, procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag en hoog leraar politiestudies aan de VU in Amsterdam, hun persoonlijke visie op de strijd tegen zwart geld. Volgens hen is het on doenlijk objectieve criteria te ontwerpen die een transactie als ongebruikelijk kenmerken. „Wat voor de ene cliënt onge bruikelijk is, is voor een ander volkomen normaal." Zij vrezen bovendien dat de controle op de naleving van de regels door banken méér aan dacht krijgt dan de bestrijding van het witwassen. Volgens Horbeek en Heijder stemt de huidige Nederlandse praktijk overigens grotendeels met de Britse methode overeen. In Ne derland zijn banken ook straf baar als ze meewerken aan he ling. Heeft de nieuwe wet dan wel nut? „De Nederlandse overheid móet wel een wet maken, om dat de EG dat voorschrijft", zegt CLBN'er Boersma veelbeteke nend. Ze verwacht dat de wet en de bestaande praktijk bij de banken redelijk met elkaar zul len sporen. De eerder genoemde toe zichthouder van een grote bank velt een ongemeen hard oordeel over de op handen zijnde wet. „Ze voegt weinig toe aan de be staande praktijk, behalve dat ze nieuwe criminelen creëert: de bankemployés. Zij worden op de vingers gekeken, zij zijn strafbaar als ze geen meldingen doorgeven. Zij zijn het alterna tief voor de echte boeven die lustitie blijkbaar niet kan pak ken." WÊfi b' ÉBiBf arc! Dat ^et w'twassen van crimi- li WÉW *iBi tIb ^mSBoÊBb: !i»ï neelgeld steeds vaker voorkomt JLw*. «Ril -S^Ê llBLiBsl in Europa en dus ook in Neder- n .11pB| land, is nooit bewezen, oppert mr. M. Boersma, hoofd juridi- jjgB JE» BB sche zaken van Grédit Lyonnais W» J||| Bank Nederland (CLBN), de op- lHIr volger van Slavenburg's Bank. WÉL ^Tmlm X 1 -i" rj l||§ „Waar dat gerucht vandaan HWÈ^ÊÊÊÈ Ar B Hfe B komt, zou ik ook wel eens wil- V len weten", zegt hij. HBF. Binnen de banken schijnen .UlBdtBJL. de beveiligingsdiensten (de Politieagenten controleren de koffers van personeel van de Slavenburg's Bank ten tijde van de Slavenburg-affaire in 1983. Sindsdien komt er „geen 'waakhonden') nog het meeste zwart geld meer bij de banken voor", aldus een anonieme bankdirecteur. foto anp»paul stolk moeite te hebben met de nieu- Wie straks 25.000 gulden of meer op de bank wil zetten, moet zich legitimeren, vinden minister Kok van financi en en zijn collega Hirsch Ballin van justitie. Daartoe wil len beide bewindslieden de Wet Identiteitsvaststelling uitbreiden. Het bankpersoneel, van hoog tot laag, vindt het voornemen van Den Haag maar niks. „Volstrekt overbodig", oordeelt een 32-jarige balie-medewerkster van een bank in een middelgrote stad in Nederland. „Ie dereen die een rekening opent heeft al een legitimatiep licht. Als je als bankbediende daarmee vergissingen maakt, krijg je een duw en riskeer je zelfs ontslag." DEN HAAG GERARD KRUL LUUK SENGERS Behalve legitimatie willen Hirsch Ballin en Kok de Wet Ongebruikelijke Transacties in het leven roepen, die banken verplicht stortingen boven de 25.000 gulden te melden. „Als een crimineel op maandag twaalf mille komt brengen, en op dinsdag de resterende der tien, zijn die transacties dan niet 'ongebruikelijk'?", vraagt de medewerkster zich hardop af. Zij vindt het plan van Kok dui delijk niet erg praktisch en wijst er ten overvloede op dat de zo genoemde gedragscode van de banken hen verplicht legitima tie te vragen bij bedragen boven de 25.000 gulden. Geld in schoenendoos Om er zeker van te zijn dat het centrale meldpunt bij de CRI niet wordt overspoeld met al dan niet verdachte transacties, hebben Kok en Hirsch Ballin in samenwerking met het open baar ministerie (OM), de Eco nomische Controledienst (ECD) en De Nederlandsche Bank (DNB) en de banken een lijst van punten opgesteld. Zo hoeft pas bij een combinatie van een aantal aanwijzingen tot melding worden overgegaan. Het is niet voldoende als iemand zijn geld in een schoenendoos aanlevert. De bank hoeft pas alarm te slaan als er nog meer ongewone dingen opvallen, bijvoorbeeld als het geld ook nog ongeteld is en de meneer met de doos door een andere meneer wordt ver gezeld. De balie-medewerkster: „Wat is zwart geld? Iedereen die grote bedragen op zijn eigen rekening stort, levert voor de bank wit geld. Die rekening is immers of ficieel én grondig gecontroleerd bij de opening. Of de klant zijn zaakjes wel netjes met de In specteur Der Belastingen regelt, kan de bank niet zien en hoeft ze ook niet te weten." Ho, ho, zegt de woordvoerder van de Rabobank. „Zo werkt dat bij ons niet. Stel dat iemand ie dere maand duizend gulden stort en dan ineens tienduizend gulden. Daar gaat onze interne beveiligingsdienst dan beslist achteraan, al lijkt het nog zo'n betrouwbare cliënt." Dat een betrouwbare klant van deze in breuk op zijn privacy niet ge diend kan zijn, vindt de bank jammer, maar dat weerhoudt haar niet. Lijst erbij pakken Het baliepersoneel bij banken zal zelf steeds bij grote stortin gen 'de lijst' erbij moeten pak ken, om te zien of er iets bijzon ders aan de hand is. Op die ma nier moet worden voorkomen dat goede cliënten die hun geld al jaren ongeteld in een plastic tasje komen brengen, ineens als criminelen worden behandeld. Dat geldt ook voor mensen die veel met contante bedragen werken, zoals autohandelaren, veehandelaren, cafébazen en snackbarhouders. Toch zijn de banken nog huiverig sommige van die klanten straks toch bin nen de meldingsplicht zullen vallen. Een aantal punten op de lijst staat volgens de bankmedewer kers bovendien haaks op de ei gen veiligheidsregels.Zo is een klant volgens Kok en Hirsch Ballin verdacht als hij bij stor ting van een groot bedrag wordt vergezeld door een tweede per soon, een zogeheten waakhond. De banken verspreiden daaren tegen folders over veilig geld transport, waarin cliënten wordt aanbevolen grote bedragen on opvallend te vervoeren (niet in een luxe koffer, maar juist in een Hematasje) en het liefst in het bijzijn van een tweede per- Via de telefoon „De enige manier waarop ik wel eens met verdacht geld in aan raking kom, is de telefonische weg", zegt de directeur van een bijkantoor van een grote han delsbank in de buurt van Utrecht. Jarenlang heeft hij op acht verschillende bijkantoren gewerkt, in allerlei functies. „Ene mevrouw Pietersen belt en meldt dat ze een ton wil weg zetten. Ze vraagt wat dat ople vert. Als ik dan terugbel met een offerte komt regelmatig de vraag: Moet het op mijn naam? Kan het niet op een nummer of op een andere naam? Dan zeg ik dat dat niet mogelijk is en vervolgens hoor je nooit meer wat." „Op kantoor spreken we van de periode vóór en nó de affai re-Slavenburg (begin jaren tachtig, red.). Daarvoor konden allerlei dingen wat makkelijker. Nu kan er letterlijk niets meer bij de banken. De interne regels zijn keihard en worden minu tieus gecontroleerd. Zwart geld? Zoek maar waar je zoeken wilt, maar bij de banken vind je het niet meer sinds de affaire-Sla venburg." NIEUWSLIJN Alders wil eerder verbod op cfk's Minister Alders (milieubeheer) is voor het eerder stopzetten van het gebruik en de produktie van stoffen die de ozonlaag aantas ten, zoals cfk's en nalonen. In het Protocol van Montreal is het jaar 2000 vastgelegd als datum. Alders wil dit in elk geval probe ren te bereiken, maar ziet de stoffen liever nog eerder wereld wijd verdwijnen. Onderzoek Bosio-zaak vergt meer tijd Het onderzoek in de Bosio-zaak gaat meer tijd vergen dan was voorzien. Volgens voorzitter Tommei van de speciale kamer- commissie-Bosio moet de Tweede Kamer er rekening mee hou den dat zij pas na de zomervakantie de bevindingen en aanbe velingen van de commissie krijgt. Het dossier is nog veel om vangrijker dan de commissie dacht, aldus Tommei. In de zaak- Bosio gaat het over de vraag of de rijksoverheid in de jaren tach tig deze voormalige Franse zakenman uit Arnhem heeft gemani puleerd. De man stelt dat hij misbruikt is door de CLA en de DEA (Amci iknanse narcoticadienst), die met of zonder medeweten van de Nederlandse regering illegale Qperaties zouden hebben uitgevoerd. Vier weken voor mishandelende boer Als een 35-jarige boer uit Montfoort de komende twee jaar zijn vee blijft verwaarlozen, moet zijn bedrijf dicht. Dat bepaalde de economische politierechter gisteren in Utrecht. Op grond van eerder geconstateerde dierenmishandeling werd de man tot vier weken cel en 2.000 gulden boete veroordeeld. De celstraf was niet geëist. De rechter vond het dossier echter „zo misselijkma kend", dat hij vier weken opsluiting wel op zijn plaats vond. De politie trof eerder om de haverklap schapen en runderen in sterk verwaarloosde toestand aan. Sommige dieren moesten zelfs worden afgemaakt. Oud materieel verhindert treinverkeer Wegens een gebrek aan geschikt materieel is het treinverkeer tussen Valkenburg en Aken gisteren stil komen te liggen. Passa giers kunnen nog wel met de trein van Maastricht naar Valken burg. Daarna moeten zij verder met de bus. NS verwacht dat het treinverkeer vandaag wordt hervat, maar helemaal zeker is dat niet. De Nederlandse Spoorwegen gebruiken twee dieseltreinen uit 1946, die regelmatig te kampen hebben met ouderdomsver- schijnselen. Momenteel zijn beide treinstellen kapot. Waterbodem Biesbosch milieugevaar De waterbodem van het Noord brabantse deel van de Bies bosch is zo vervuild dat het milieu ernstig gevaar loopt. Dat blijkt uit het aangepaste sane ringsprogramma 1992-2010 voor bodems van rijkswateren. Minister Maij-Weggen van ver keer en waterstaat heeft het programma gisteren namens haar collega Alders van milieu naar de Tweede Kamer ge stuurd. Aan het programma, dat uit 1990 dateert, zijn 21 nieuwe bo dems toegevoegd die moeten worden schoongemaakt, zoals delen van het Twentekanaal, het Zwolle-IJsselkanaal en het Zwarte Water. Daarnaast blijken vooral havens vervuilde bodems te hebben. De vervuiling van de Bies bosch is een gevolg van het slui ten van zeearmen in Zeeland, in het kader van de Deltawerken. Door het verdwijnen van getij debewegingen zijn aangevoerde stoffen met het slib neergesla gen. De Biesbosch is onder an dere vervuild met PCB'S, PAK's, cadmium, nikkel, kwik en zink. Met het schoonmaken van al le vervuilde waterbodems is in totaal vele miljarden guldens gemoeid. Hoeveel de sanering van de Biesbosch gaat kosten is nog niet duidelijk. Nader onder zoek en proeven met het schoonmaken van kleine stuk ken moet dat de komende jaren uitwijzen. De verwachting is dat het schoonmaken vele tiental len miljoen guldens gaat kosten. UTRECHT-LEIDEN ERIC-JAN WETERINGS De PvdA isoleert zichzelf door zich altijd maar weer te wente len in haar eigen gelijk. Dat is de vaste overtuiging van Johan S. Wijne, partijraadslid, oud-sta tenlid en 'geschiedschrijver' van de PvdA en haar voorganger de Sociaal Democratische Arbei ders Partij (SDAP). Tegenwoor dig is hij lid van de 'Rode Hoed'-groep rond André van der Louw, die de oprichting van een nieuwe sociaal-democrati sche partij overweegt. Onlangs promoveerde Wijne in Leiden op een proefschrift over de crisis in de sociaal-de mocratie tussen de wereldoor logen. „De SDAP leed aan de zelfde kwaal als de PvdA nu. Ze had het zö druk met ideologi sche discussies, dat ze nauwe lijks tijd had om praktische poli tiek te bedrijven." Ongewoon Wijne schreef een ongewoon voorwoord bij wat een onge woon proefschrift is geworden: „Ruim zestig jaar geleden werd ik geboren in een gezin dat tot de 'rode familie' behoorde. Alle kenmerken waren dan ook in huis: 'Het Volk' en het familie blad 'WIJ', DE VARA-gids, boe ken van De Arbeiderspers. En natuurlijk was mijn vader lid van een NW-bond." De dissertatie is niet het be gin van een wetenschappelijke carrière, maar een afronding van levenslang studeren. Nadat Wijne de HBS had afgemaakt, volgde een lange weg van wer ken in het onderwijs, de journa listiek en studeren in de avonduren. Uiteindelijk rondde hij een universitaire studie ge schiedenis af. „Een andere weg voor arbeiderskinderen was er vroeger niet", zegt hij. „Daarom noem ik die promotie het einde van mijn persoonlijke klassen strijd". Te dun' In nog een opzicht is het proef schrift van Wijne afwijkend. Hij schreef geen klassieke histori sche verhandeling waarin voors en tegens elkaar in evenwicht houden, maar koos 'bewust voor eenzijdigheid'. Verwijten dat het proefschrift 'te dun' en 'niet wetenschappelijk' zou zijn, verwerpt hij. „Sociaal-democraten benade ren hun eigen geschiedenis óók eenzijdig. Als ze kijken naar de vraag waarom de beweging klein bleef is dat altijd de schuld van anderen. Dat gold vroeger voor de SDAP en dat geldt voor de PvdA nu. Ik schep duidelijk heid door dat scherp naast el kaar te zetten." Wijne komt tot de conclusie dat de SDAP in de jaren tussen de wereldoorlogen zelf verant woordelijk was voor haar isole ment. „De socialistische zuil was niet te vergelijken met de protestantse of de katholieke. Die groepen wilden de maat schappij veranderen, maar de SDAP wilde meer: een funda menteel andere maatschappij. Ze had immers zelf het model voor de socialistische heilstaat bij de hand." „Je ziet dan ook dat de partij steeds bezig was om problemen in dat model te passen. Uitein delijk had ze het daar zo druk Historicus Wijne: „Alle discussies over vernieuwing binnen de partij hebben de afgelopen jaren niets uitgehaald." foto carel richel mee, dat ze nauwelijks de tijd had om praktische politiek te bedrijven." Partner In het begin van de jaren dertig leek de SDAP pogingen te doen een voor andere partijen aan vaardbare partner te worden. Ze presenteerde het 'Plan van de Arbeid' om de grote werkloos heid te beteugelen. Een radicale vleugel werd uit de partij gezet. Volgens Wijne waren die maatregelen echter alleen maar bedoeld om de eigen achterban weer enthousiast te maken, niet om werkelijk in discussie te tre den met andere groepen. „Al die plannen werden van het eti ket 'socialistisch' voorzien. Daar kon niet over worden onder handeld. Daardoor werden ze al snel onaanvaardbaar voor an dere partijen." Dit gebrek aan openheid en discussie ziet Wijne ook binnen de huidige PvdA steeds terugko men. „Me discussies over ver nieuwing binnen dé partij heb ben de afgelopen jaren niets uitgehaald. Neem de debatten over de sociale zekerheid. De PvdA durft niet te kiezen voor een mini-stelsel, waarbij naast een beperkt sociaal vangnet ie dereen zich kan bijverzekeren. Men durft mensen niet op hun eigen verantwoordelijheid aan te spreken. Als sociaal-demo craat moet je dat wèl durven." „Handhaven van het huidige stelsel kan niet. Dat is veel te duur, tenzij er banen bijkomen. Wat roept dus de commissie- Wolfson? 'Kom socialisten sluit de rijen, wij gaan banen ma ken.' En daar loopt het partij congres straks braaf achteraan, in eenzelfde ideologische gijze ling als de SDAP vroeger. Terwijl de achterban wegloopt bepaalt het congres bij meerderheid van stemmen wat de ideologi sche waarheid is." Johann S. Wijne, Tussen dogma en werkelijkheid. De ideologi sche gijzeling van de sociaal-de mocratie in Nederland als bij drage tot haar isolement tijdens het Interbellum. Stichting be heer IISG. Amsterdam 1992.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4