Binnenland Kamer: Brigade moet goedkoper Invoering plan-Simons steeds vager Pedagogische klap taboe in De Dreef 'Gevaar vredesactivisten wordt sterk overdreven' WD: Uitspraken van d'Ancona onzuiver EG gaat Nederland voor het eerst geld kosten Bewindslieden wisten niet van tekorten bij 'Londo' Vrijdag 7 februari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdiensi (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Nieuw, licht wapen voor deel leger Landmacht, marine en ma rechaussee krijgen een nieuw dienstwapen. De oude 9- millimeter Belgische Brow ning in de wandelgangen FN genoemd wordt ver vangen door het Glock 17 pistool van Oostenrijkse ma kelij. Bijzonder aan het handvuurwapen is het mate riaal waarvan het is gemaakt. De Glock bestaat grotendeels uit kunststof. Het wapen is volgens de defensie-staf erg bedrijfszeker. Er zou zelfs on der water mee kunnen wor den geschoten. Ook is het veel minder gevoelig voor vuil dan de oude FN. GLOCK 17 PISTOOL Defensie heeft een contract getekend voor 31.250 stuks met een optie op nog maals 7.800. De kosten blijven binnen de begrote 40 miljoen gulden. ECT-personeel kan vroeger in vut Europe Combined Terminals (ECT) in Rotterdam wil een flink aantal werknemers jonger dan 57,5 jaar laten vertrekken, met behoud van 85 procent van hun salaris. Het stuwadoorsbedrijf wil zo ruimte scheppen voor personeelsleden die overbodig worden bij de stukgoedbedrijven die ECT enkele jaren geleden heeft overgenomen. Door het afstoten van onrendabele lading pakketten neemt de werkgelegenheid in deze tak af. De stuk goed werkers kunnen niet door natuurlijk verloop in de contai ner-tak worden opgenomen, omdat ECT met een reorganisatie bezig is, waarbij binnen twee jaar 350 arbeidsplaatsen verdwij- 'Albertville' stimuleert verkoop tv's De Olympische Winterspelen, die morgen in het Franse Albert ville van start gaan, hebben de verkoop van televisies fors doen toenemen. Het warenhuisconcern V D meldt ongeveer de helft meer tv's, videorecorders en videobanden te hebben ver kocht. Verhuurbedrijf Skala heeft echter niet zulke hoge ver wachtingen van de Winterspelen. Het bedrijf heeft zijn hoop eerder gevestigd op het EK voetbal in Zweden en de Zomerspe len in Barcelona, omdat daaraan veel meer Nederlandse spor ters meedoen. In Albertville komen alleen schaatsers voor ons land uit. Bon voor dertig protesterende boeren De Drentse politie heeft gisteren ongeveer 30 keer proces-ver baal opgemaakt tegen boeren die demonstratief mest hebben uitgereden. Omdat de boeren al hebben laten weten een trans- actievoorstel van justitie af te wijzen, zullen zij allen voor de rechter worden gedaagd. Met ingang van 1 februari zijn de boe ren verplicht de drijfmest in de graslanden te injecteren. Omdat de boeren zelf niet over de benodigde apparatuur beschikken, moeten loonwerkers worden ingeschakeld. Dat kost 200 gulden per uur. Bovendien vinden de veehouders dat het land door de machines wordt vernield en dat schade wordt toegebracht aan flora en fauna. DEN HAAG ANP Minister d'Ancona (wvc) moet beter luisteren naar haar partij genoot Wöltgens en de discus sie over het minderhedenbeleid zo zakelijk mogelijk houden. Dat vindt de WD-fractie in de Tweede Kamer. d'Ancona verweet de WD gisteren op een bijeenkomst van het Amsterdamse Centrum Buitenlanders „op een beden kelijke toer" te gaan, waardoor het minderhedendebat zich in een verkeerde richting dreigt te ontwikkelen. WD-er Dijkstal „betreurt" de scherpe uitlatingen van D'An cona. Hij wees op de Algemene Beschouwingen, waar PvdA- Vooral aanschaf 40 helicopters gaat partijen te ver De regeringsfracties van CDA en PvdA vinden dat minis ter Ter Beek (defensie) zuiniger moet zijn bij het optui gen van een luchtmobiele brigade. Met name de aan schaf van 40 bewapende helikopters (kosten 1,7 miljard gulden) gaat CDA en PvdA te ver. „Dat zijn vliegende for ten. Het is zeer de vraag of die nodig zijn", aldus het PvdA-kamerlid Vos gisteren in de Tweede Kamer. DEN HAAG GPD Ook de WD noemt het aantal van 40 bewapende helikopters „buitengewoon ambitieus". Ter Beek vindt een luchtmobiele brigade zonder vuursteun van bewapende helikopters echter „niet gevechtswaardig". Het opzetten van de nieuwe, flexibele luchtmobiele brigade in vredestijd 2100 man sterk gaat de komende tien jaar zo'n 5 miljard gulden kosten. De beroepsmilitairen van de nieuwe brigade kunnen in in ternationaal verband worden ingezet voor humanitaire acties, voedseltransporten, toezicht op wapenstilstanden en vredes- '1 grootschalige conflic ten. Alle grote fracties steunen de opzet van zo'n brigade. „Het is een belangrijk politiek instru ment in handen van de rege ring", aldus Frinking (CDA). „De luchtmobiele brigade wordt een van de centrale taken van de landmacht", meent Vos (PvdA). Het CDA vindt echter wel dat „de nieuwe brigade te veel is afgestemd op gevechten met tank- en pantserdivisies". De PvdA vindt het verspilling dat Ter Beek druk doende is met de aanschaf van nieuwe transportvliegtuigen, waarvan alleen de luchtmacht gebruik mag maken. In de plannen van Ter Beek krijgt de luchtmobiele brigade haar eigen 20 transport helikopters. „Hier zijn kosten besparingen mogelijk", aldus Vos. De Nederlandse luchtmobiele brigade komt samen met briga des uit Engeland, Duitsland en België onder Brits commando. De tweede multinationale Navo-divisie in oprichting komt onder leiding te staan van een Nederlandse generaal. Ter Beek vindt wel dat de Nederlandse n zelfstandige een heid" moet zijn. Dat betekent dat Ter Beek niet wil dat de luchtmobiele brigade afhanke lijk wordt van haar bondgeno ten voor bijvoorbeeld het trans port door de lucht of de vuur steun van bewapende helikop ters. „Je kunt je niet in politieke zin afhankelijk maken van an dere landen", aldus Ter Beek. Groen Links is tegen de lucht mobiele brigade. Ter Beek be nadrukte dat er tegelijkertijd door Defensie wordt bezuinigd. „De landmacht wordt 35 pro cent kleiner, de luchtmacht 30 procent en de marine 25 pro cent. In 1994 zullen de defensie uitgaven 2 miljard lager liggen dan was voorzien in 1989. Dat zijn toch geen peanuts", aldus Ter Beek. De bewindsman moet voor iedere aanschaf voor de lucht mobiele brigade apart toestem ming vragen aan het parlement. Ook moeten er nog spelregels worden opgesteld voor de wijze waarop het parlement wordt geïnformeerd als de brigade naar conflicten wordt uitgezon den. Omdat de brigade uit lou ter beroepspersoneel zal be staan, is er geen parlementaire toestemming nodig. Prins Bemhard heeft gisteren in de Amsterdamse Nieuwe Kerk de tentoonstelling 'Het goddelijk gezicht van Indonesië' geopend. Rijk versierde ceremoniële voor werpen en tientallen stenen en bronzen godenbeelden, waarv één uit de tempel Borobudur, geven een indruk van.de hin doeïstische en boeddhistische cultuur. De tentoonstelling is de eerste in een serie van drie. De tweede in de reeks, van 28 fe bruari tot en met 31 oktober in het Rijksmuseum voor Volken kunde in Leiden, draagt de alge mene titel 'Insulinde in Leiden'. De laatste, 'Hofcultuur uit Indo nesië', is vanaf 3 oktober in de Kunsthal in Rotterdam te bezich tigen FOTO ANP HANS STEENMEI- Oppositie gelooft niet meer in stelselherziening DEN BOSCH»ANPtus^a^ïeVi^bÜisatie^m^x Voor de rechtbank in Den in Erp rijden, waar een tweede Bosch is gisteren achttien zendmast sneuvelde, maanden cel geëist tegen een Het omver halen van de der- 48-jarige vrouw uit,Geldrop, die tig meter hoge zendmasten samen met Cees Koning twee heeft het radioverkeer van zo- zendmasten op een militair mo- wel het militaire als het burger- bilisatiecomplex in het Brabant- vliegverkeer in gevaar gebracht, se Erp omver heeft gehaald. Ko- aldus diverse verklaringen van ning werd eerder veroordeeld functionarissen van de Konink- tot acht maanden cel, eveneens lijke Luchtmacht. Opmerkelijk na een eis van achttien maan- is dat de voorlichtingsdienst van den. de luchtmacht na de eerste ac- Tijdens de zitting werd met tie aan journalisten vertelde dat geen woord gerept over de re- het complex in Erp leeg stond cente anti-militaristische aan- en dat de vernielingen geen en- slagen in Deelen en Gilze-Rijen. kei gevolg hadden voor het De vrouw heeft toegegeven dat vliegverkeer, ze de fax heeft verstuurd waarin Officier van justitie Otter de verantwoordelijkheid wordt hield vast aan de latere verkla- opgeëist voor het vernielen van ringen. Advocaat Wigger stelde acht helikopters in Deelen. Bij daarentegen dat „de processen- die actie zelf is ze volgens haar verbaal kennelijk zijn opge- zeggen niet betrokken geweest. klopt. Als er werkelijk sprake Vorig jaar augustus zou de zou zijn geweest van een reëel vrouw bij twee acties op het gevaar, zouden bepaalde vluch- mobilisatiecomplex in Erp sa- ten zeker niet zijn doorgegaan." men met Koning twee zend- De vrouw zelf, die verscheen masten hebben omvergehaald, in een t-shirt met het opschrift Koning heeft nadrukkelijk ver- 'niet het vernietigen van wa- klaard dat de vrouw zich slechts pens is een misdaad, maar de heeft beperkt tot het schilderen produktie ervan' zei zich te zul- van leuzen. len blijven verzetten tegen de Na de eerste actie op 9 augus- bewapeningswedloop en liet tus werd de vrouw in de gaten haar waardering blijken voor de gehouden. De observerende actie in Deelen. Uitspraak op 20 agenten zagen haar en Koning februari. fractieleider Wöltgens zijn „col lega Bolkestein en de andere democratische partijen" voor stelde om een „zakelijke discus sie over het minderhedenbeleid te voeren". d'Ancona verweet de WD ook dat deze fractie de politieke spelregels overtreedt, door in de politieke discussie groepen te gen elkaar uit te spelen. Volgens Dijkstal zijn het echter juist de ze uitspraken van de bewinds vrouw die „niet passen in de sfeer waarin in de Nederlandse politiek over het allochtonenbe leid dient te worden gespro ken". Hij vindt dat d'Ancona eerst maar eens met concrete beleidsvoornemens moet ko men. De invoering van het plan-Si mons wordt steeds vager. Tij dens een inkomensdebat giste ren in de Kamer hield de staats secretaris zich volledig op de vlakte over de meinier waarop de basisverzekering tegen ziek- tenkosten de komende jaren moet worden ingevoerd. Pre mier Lubbers liet weten dat het kabinet daarover pas besluiten neemt als de resultaten van een onderzoek naar de kosten in de gezondheidszorg op tafel liggen. Lubbers gaf te kennen nog steeds achter de stelselwijziging te staan, maar „we moeten de maatvoering bespreken". Vol gens hem noodzaakt de kosten- explosie van vorig jaar iedereen de zaak nog eens te bezien „en dat doen we dus". Volgens de huidige plannen moeten 1 januari 1993 mini maal de huisarts en de kraam zorg overgaan naar de awbz. Si mons gaf gisteren toe dat 'meer doen' op 1 januari 1993 nu al niet meer mogelijk is. Tegelijk repte hij over 'een bloksgewijze' invoering van de stelselherzie ning als alternatief voor jaarlijk se ingrepen. Huisarts en kraam zorg zouden dan pas met in gang van 1994 naar de awbz gaan, tezamen met de specialis tische zorg. Het PvdA-kamerlid Van Otterloo heeft die gedachte eerder op tafel gelegd. Beckers (Groen Links) en Wolffensperger (D66) lieten we ten niet meer echt te geloven in het plan-Simons, nu het kabinet zo aarzelend opereert. Beckers toonde zich ontsteld over het feit dat er serieus aan wordt ge dacht om het hele plan in één DEN HAAG GPD Justitie tolereert niet langer dat in het jongensinternaat De Dreef in Wapenveld lichamelijk geweld wordt gebruikt als on derdeel van de behandelmetho de. De 'pedagogische klap' is ta boe, zo heeft staatssecretaris Kosto aan het internaat laten weten. Gisteren nog werd De Dreef korte tijd bezet door ne- gep leden van het actiecomité 'De nieuwe Dreef, die daarmee hun eis voor een onderzoek naar de 'pedagogische klap' kracht wilden bijzetten. De ne gen werd door de politie verwij derd. Kosto zei gisteravond voor de tv dat hij ook heeft besloten twee vertegenwoordigers uit de rechterlijke macht voor te dra gen als bestuurslid van De Dreef. Het bestuur was door het ontbreken van deskundigen verzwakt. Het internaat voor zeer moei lijke jongeren met een crimineel verleden kwam vorig najaar in opspraak, toen zes medewer kers de vermeende mishande ling van pupillen in de publici teit brachten. Het arbeidscontract tussen de zes en De Dreef is deze week door de kantonrechter in Zwolle wegens ernstig verstoorde werk verhoudingen ontbonden. Dat gebeurde op verzoek van de in stelling, die volgens de rechter overigens medeschuldig is aan die situatie en daarom schade vergoedingen moet betalen aan het zestal, variërend van 2000 tot 35.000 gulden. Het ministerie van justitie heeft na de klachten over mis handeling een waarnemer aan gesteld, die de gang van zaken in De Dreef extra in de gaten houdt. Klachten van voormalige pupillen waren voor de officier van justitie aanleiding de rijks recherche te laten onderzoeken of er inderdaad sprake was en is van mishandeling. Tien mede werkers van het jongensinter naat worden als mogelijke ver dachten gehoord. Het bestuur van De Dreef heeft na overleg met Kosto be sloten als eerste particuliere in stelling een klachtenregeling in het leven te roepen. Deze rege ling is voor zowel pupillen als personeelsleden. Lubbers denkt geflankeerd door staatssecretaris Simons en minister De Vries, even na tijdens het inkomens debat keer in te voeren op 1 januari 1994. Dat is volgens haar onmo gelijk door zijn gecompliceerd heid, en politiek onhaalbaar FOTO DIJKSTRA FRED STEENMAN verkiezingen voor de Tweede zei dat „de zaak absoluut vast- Kamer worden gehouden. „Ik loopt, als er nu niet heel snel vrees het ergste voor het stelsel overeenstemming komt over de i voor de staatssecretaris zelf', verdere aanpak bij het plan-Si- DEN HAAG omdat een paar maanden later aldus Beckers. Wolffensperger mons". BRUSSEL HANS DE BRUUN CORRESPONDENT Twee maanden na 'Maastricht' zetten pre mier Lubbers en de ministers van buiten landse zaken van de EG-landen vandaag in het Limburgse provinciehuis hun hand tekeningen onder de daar gesloten nieuwe EG-verdragen. Die ceremonie is nodig omdat de EG-regeringschefs hun afspra ken niet meteen op officieel papier voor zich konden hebben. Het feestgedruis, compleet met diner op Chateau Neercanne, zal snel verstommen, als de Europese Commissie volgende week in Straatsburg de twaalf de rekening presenteert voor de plannen van Maas tricht. Een gepeperde nota, die vooral de rijke landen op kosten zal jagen. Zo zal ons land voor het eerst meer aan de EG kwijt zijn dan het terug ontvangt. Als men wil dat de Europese Gemeen schap een economische en politieke we reldmacht wordt, dan gaat dat geld kos ten. Net als na de Europese Akte van 1987 en de plannen voor de vrije EG-markt, komt commissie-voorzitter Jacques Delors met een vijf-jarenplan voor de financie ring van de EG. 'Delors-2', zoals het pak ket al wordt genoemd, staat centraal op een extra EG-topconferentie, eind april in Lissabon. Voorspelling: die top zal mislukken. Daarna nemen de EG-leiders twee maan den de tijd om het op hun volgende top, in juni, na lange en moeizame discussie alsnog eens te worden. Zo gaat dat nu eenmaal. Je trekt niet zomaar de porte monnee. Van verdubbeling van de EG-uit- gaven, zoals sommige landen willen, kan geen sprake zijn. Delors vraagt dat ook niet, maar hij wil toch wel elk jaar 5 pro cent kunnen uitgeven. Kern van 'Delors-2' is dat de land bouwuitgaven, die nog steeds ruim de helft van het EG-budget opslokken, verder omlaag moeten. Ook zal meer geld van de rijkere, Noordeuropese landen naar de ar mere in het zuiden overgeheveld moeten worden. Verder is er geld nodig voor Oost- Europa en de Russen en voor een Euro pees technologie- en industriebeleid. Van 152 miljard gulden dit jaar heeft de EG daarom over 5 jaar 201 miljard gulden no dig. De rijke landen (Duitsland, Neder land, Franiaijk, Engeland, België en Italië) gaan meer betalen, terwijl de armeré Zuideuropese landen hun afdracht zien dalen. Nederland betaalt nu 3,5 miljard gulden per jaar aan Brussel, dat wordt in de plannen van Delors 4,5 5 miljard. Op dit moment 'verdient' Nederland nog aan de EG dankzij de landbouwsubsidies. Maar als de Europese landbouwcommis saris MacSharry zijn zin kriigt, gaat daar het mes in en wordt Nederland voor het eerst een 'netto-betaler' in plaats van een 'netto-ontvanger'. Voor het zover is, zal er echter nog heel wat water door de Rijn stromen. De plan nen van MacSharry stuiten al maanden op een golf van verzet van vooral Frankrijk en Duitsland. De Zuideuropeanen eisen nu onomwonden hun deel van de Europese welvaart op. Delors voorstel houdt reke ning met ieders belangen, maar dat staat nog niet garant voor een soepele discus sie. Dat zal eind april nog blijken. Wallage, die het basisonder wijs in zijn portefeuille heeft, zei bij zijn aantreden als staatsse cretaris te beschikken over de kennis van een 'modaal kamer lid'. De voormalige onderwijs- speciaiist van de PvdA-kamer- fractie deed het hoger onderwijs en had in de Kamer met Londo niet te maken gehad. Daarmee ontkende hij het gerucht dat hij het kamerlid was dat oud-mi nister Deetman in de wandel gangen had getipt dót het fout ging met Londo. De Kamer wijdt volgende week een laatste debat' aan de Londo-affaire, naar aanleiding van het onlangs gepubliceerde rapport van de Algemene Re kenkamer over de kwestie. Daarin wordt de voormalige be windslieden Deetman (CDA) en de staatssecretarissen Van Leij- enhorst (CDA) en Ginjaar-Maas (WD) verweten de Kamer niet altijd tijdig en juist te hebben geïnformeerd. Wallage zei gisteren dat in middels randvoorwaarden zijn geschapen, die nieuwe financië le risico's met Londo mocfcn uitsluiten. Het is wel een vereis te dat de Kamer komende wets ontwerpen snel afhandelt, wil de Loudo-problematick niet nog eens twee of vier jaar door zeuren, aldus Wallage. De PvdA-bewindslieden Ritzen en Wallage waren bij hun aan treden in november 1989 als minister en staatssecretaris Van onderwijs niet op de hoogte van dreigende financiële problemen met het zogenoemde Londo- stelsel. Dat is het in 1985 inge voerde bekostigingssysteem voor het basisonderwijs. Ritzen en Wallage verklaar den dit gisteren in een overleg met de commissies onderwijs en rijksuitgaven. Ze hebben geen stukken onder ogen gekre gen die melding maakten van problemen met Londo. Die stukken bestonden wel, zo bleek eerder uit hoorzittingen die de Tweede Kamer over de affaire heeft gehouden. Pas begin 1990 werden de be windslieden erop gewezen dat er mogelijke risico's waren. Dat was het gevolg van een initiatief van Ritzen, die de onderwijsbe groting liet analyseren op mo gelijke financiële risico's. De omvang van die risico's inmiddels opgelopen tot een bedrag van rond de 1 miljard gulden werden pas enkele maanden later in kaart gebracht door het onderzoeksbureau Be renschot. Tot dat moment was het technisch onmogelijk om de overschrijdingen te berekenen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3