Extra Er bestaan twee Man Jaya's Kabinet Somaliland voorlopig nog in slaapzak Redactie: 023-150239 FRANS VISSER Vormgeving: DRIES DE BOERS bied rond de Karstensz-top door de Freeport Indonesia In corporated. (De FII is een Indo nesisch-Amerikaans concern, met het hoofdkantoor in de VS.) De FII was vorig jaar de grootste belastingbetaler van Indonesië. Er werken meer dan 6000 man, onder wie 250 ex-patriots (wes terlingen) en ongeveer 600 pa- pua's. nen sago en jagen op vis. Varkens nemen bij veel stammen een belangrijke plaats in. De meeste stammen zijn intussen met de zogenaamde westerse beschaving in aanra king gekomen. Vaak zijn de missionarissen hiervoor verantwoordelijk. Zo heeft de Ne derlandse pater Rombouts het binnenland van de westelijke Vogelkop opengelegd. Schrift Deze missionarissen werden natuurlijk ge motiveerd door hun geloof, maar de vaak gehoorde bewering dat zij slechts naar Irian Jaya kwamen om zieltjes te winnen, doet hen onrecht aan. Zij offerden hun hele le ven op om het bestaan van de papua's te verbeteren. Die pioniers verricht(t)en ont zaglijk veel werk, achter de schermen. Pater Hylkema bij voorbeeld, antropoloog, woon de acht jaar lang alleen in een blokhutje in Abmisibil. Een houten bed, twee houten stoeltjes, een kleine tafel met een radio erop en paar foto's aan de muur. Zijn enige con tact met de buitenwereld was het vliegtuigje dat elke week een keer landde op de korte, hobbelige landingsbaan. De missieposten groeiden, werden be stuursposten (eerst onder Nederlands en la ter onder Indonesisch bewind). Er kwamen scholen bij, polikliniekjes, een generator voor stroom, er werden vliegveldjes aange legd. Op dit punt heeft een nieuwe tweede ling van Irian plaatsgehad. Op en rondom deze centra leven de Papua's tegenwoordig met één been in onze tijd, de jaren negen tig- Zij reizen af en toe naar de stad, doen er hun inkopen. Ze dragen Westerse kleding. Loop echter een paar kilometer van zo'n centrum vandaan en je bent terug in het originele Nieuw-Guinea. Einde zinken da ken, scholen, poli's en overheid. De relatief ontwikkelde centra oefenen aantrekkings kracht uit op het gehele omliggende gebied. Er treedt een soort van migratie op naar de Gevaarlijk Die laatste groep is uitermate klein, maar niet zo eenvoudig uit te breiden. Het is een hele stap van het stenen tijdperk naar bij voorbeeld chauffeur op zo'n grote Amerikaanse Mack- truck. De FII is zich bewust van de enorme overstap die de papua's moeten doen. Het bedrijf pro beert het aantal autochtone werknemers toch op te schroe ven. De Indonesische overheid heeft voor de komende jaren een zeer hoog budget vrijgemaakt voor de ontwikkeling van Irian Jaya. Een van de prioriteiten vormt de verbetering van de infra structuur. Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Een directe verbinding van Jayapura naar Wamena zou dwars door het Idenburg/Memberamo-stroom- gebied, een moeras ter grootte van half Nederland, moeten worden getrokken. Dat is niet te doen. Daarom wordt er nu een weg aangelegd langs de oostgrens richting het zuiden, waarbij het moeras wordt vermeden. Tot welke voorlopige conclusie moet ik komen na twee jaar werken en wonen tussen de pa pua's? Allereerst: Irian Jaya is een Indonesische provincie. Wij Hollanders 'hebben' Nieuw- Guinea niet meer. Het is ook zinloos om ons wes ters begrip van democratie los te laten op een land dat het ste nen tijdperk nog niet heeft los gelaten en waar elke stam zich belangrijker acht dan de andere. Je hoeft geen helderziende te zijn om te voorspellen dat Irian Jaya tot ongekende anarchie en onderlinge geweldsexplosies zou vervallen, indien de papua's volledig zelfbestuur zouden krij gen. Ingewikkeld zia's. De bovenstaande voorbeelden over het aantal militairen op bevolkingsdelen hebben ook alle betrekking op 'verboden' gebieden. Waarom dan toch een reisverbod als er achter die gesloten deuren niets onoirbaars gebeurt? Ik weet het echt niet. Wel ben ik blij met zo'n reisverbod. Het is in het voor deel van de papua's. De piepkleine dorpjes zouden blijvend ontwricht raken als daar toeristen in Torremolinos-stemming door heen walsten. Een gevaar waarover veel wordt gesproken, is de verdwijning van het regenwoud. Irian Jaya is zo groot als Groot-Brittannië en was altijd volledig bedekt met regenwoud. Maar, er wordt hout gewonnen en hier en daar in hoog tempo. Rondom mijn verblijf plaats Nabire, aan de Geelvinkbaai, draaien verscheidene projecten. Dat spinneweb van kapwegen wordt wekelijks groter. Die ontboste gebieden worden bewoonbaar Let wel: gemaakt voor de transmigranten die nog steeds regelmatig op vliegveld Nabire aan komen. Ik kan niet inschatten waar dit alles eindigt, maar ontbossing op de schaal van het Amazonegebied heb ik hier niet aange troffen. De meeste ontbossing heeft hier nog plaats door de inwoners zelf. Het grootste economische project in Irian Jaya is de goud- en koperdelving in het ge- FOTO HANS VISSER Het lot van de papua ligt mij na aan het hart. Het is een hartver warmend volk. Welke stam je ook neemt. Maar de ontwikkeling van een gebied dat zo complex, zo divers en zo onbegaanbaar is, is ingewikkeld. Het ontwikkelingsproces zal over generaties uitgesmeerd worden. Pro blemen en schermutselingen zijn daarbij niet te vermijden. De meeste Papuakinderen kunnen nu naar school, er staan overal (eenvoudige) polikli nieken, de mensen slachten elkaar niet meer af, er is een basisbesef van hygiëne; het contact met de buitenwereld is gelegd, de wereld eindigt niet meer achter de berg. Als de huidige stabiliteit kan worden ge handhaafd, de Indonesische overheid geld blijft vrijmaken en'grote internationale con cerns het belang van de bevolking zullen respecteren, kunnen de kinderen van de huidige kinderen langzamerhand terecht komen in een variant op onze manier van léven. inier van leven. Dat is onaf wendbaar. Uiteindelijk zullen de laatste pijl en boog in een museum worden gehangen en stapt Naok de Dani in zijn door zonne- energie aangedreven vervoermiddel. Maar dat maken wij niet meer mee. Na twee jaar onbeperkt reizen door ge heel Irian Jaya ontkom je niet aan de vaststelling dat er twee Irian Jaya's zijn. Aan de ene kant dat van de Indonesi sche transmigranten, die zich voor 99 procent hebben gevestigd in en om de grote kustplaatsen op het enorme ei land; aan de andere kant het Irian van de papua's. Voor hen is er het gehele binnenland en enkele nog ongerepte kusten. Het handjevol transmigranten in het binnenland en wat papua's aan de kust doen nauwelijks iets af aan de ze tweedeling. In de kustplaatsen is niets meer terug te vinden van nog in het stenen tijdperk le vende papua's. Het zijn kleine stadjes ge worden met redelijk moderne wegen en voorzieningen als hotels, bioscopen en win kels, maar ook met troep, roest en rommel. In een periode van twee jaar is de vooruit gang waarneembaar. Er zijn meer en be tere wegen gekomen, de winkels bieden een ruimer assortiment en de elektriciteits levering wordt steeds minder vaak ge stoord. Er is stadswaterleiding aangelegd en er kan automatisch worden getelefoneerd. Dat maakt het ook mogelijk faxen te sturen. In het binnenland staan de zaken er veel in gewikkelder voor. De verscheidenheid aan culturen en gewoonten is daar ongekend groot, met maar liefst meer dan 200 stam men, die alle hun eigen talen en hun eigen gebruiken hebben. De grootste stam, de Dani's, telt meer dan 150.000 leden. Elke stam, hoe groot of klein ook, beschouwt zichzelf als centrum van de wereld. Er zijn ook vaak veel overeenkomsten tus sen de stammen. Sommige papua's spre ken twee en enkelen zelfs drie inheemse ta len. Ze hebben verwante jachtmethoden, telen zoete aardappelen en witte kool, win- Een vliegtuig is op Irian Jaya nog altijd een bezienswaardig heid. FOTO HANS VISSER Verdacht Bij velen is de surat jalan bekend. Dat is de reisbrief die je officieel moet aanvragen om in Irian te kunnen reizen. Meestal wordt ge suggereerd dat het hier om een bijzondere toestemming gaat om verboden gebieden te betreden. Dat is verdacht... Welnu, als Europees paspoorthouder heb je geen enkel visum of reisbrief nodig om via Biak naar Jayapura te vliegen, om daar met een vlieg tuig naar Wamena in de Baliem af te reizen, in de Baliem mooie trektochten te maken en vervolgens terug te gaan naar Neder land. De Baliem is ook van harte aan te bevelen aan toeristen. Een schitterend deel van Irian, waar je tochten kunt maken langs Da ni-dorpjes waar de mensen nog grotendeels gekleed gaan in peniskoker en neten rok. Op de hellingen staan de traditionele ronde hutjes en over de paadjes lopen knorrend de varkentjes. Het klimaat op 1.600 meter hoogte is heel aangenaam en zeer goed te verdragen. Goed, de surat jalan. Een papua moet zo'n ding elke keer aanvragen ^ls hij op stap gaat. Dat systeem stamt nog uit de Holland se tijd. De papua krijgt altijd zijn of haar reisbrief. Alleen toeristen wordt de toegang tot som mige gebieden, zoals het Wisselmerenge bied of de streek rondom de Karstensz-top, geweigerd. Ik reis zelf met een ongelimi teerde reisbrief. Het 'gesloten' gebied wordt niet geterroriseerd door zuiveringen of raz- In de kustplaatsen is de 'stenen-tijdperk-papuaverdwenen Hans Dekker (29) uit Alk maar vertrok twee jaar ge leden met zijn echtgenote Rikki (24) naar Irian Jaya, het voormalige Westelijk Nieuw-Guinea. Met een contract op zak voor drie jaar 'rimboe-vliegen'. Hij koos daarvoor na een aan tal jaren als vlieger bij de luchtmacht. Het aanbod van de Associated Mission Aviation (AMA) in Jayapura hield in: de verbinding in stand houden tussen het kantoor van de organisatie zonder-winstoogmerk en de twintig missionarissen op hun posten in het binnenland. Mensen, goede ren en medicijnen reizen er door de lucht, een alternatief is er bijna niet. Hans Dekkers zit er in principe zes dagen per week van 's morgens zes tot 's middags twaalf uur in de lucht. In het eerste jaar heeft het echtpaar Dekkers het binnenland uitgebreid verkend. Hans heeft zelfs een keer deelgenomen aan een klimexpeditie naar de hoogste bergtop van Irian Jaya. De (positieve en negatieve effecten van de) voor uitgang. Dekkers constateert dat er twee Irian Jaya's zijn: dat van de Indonesische migranten en dat van de Papua's. vliegveldjes. Een vorm van ver stedelijking. Op sommige plaat sen is weinig meer over van het bos, omdat alle beschikbare grond gebruikt moet worden voor de landbouw. In artikelen over de papua's wordt regelmatig gerept over on derdrukking van dit volk door Indonesië. Hoe de omstandighe den waren voordat ik hier kwam, weet ik niet. Maar mijn indruk is dat enige temghoudendheid op dit gebied raadzaam is. Ik wil dat onderbouwen met enige voor beelden. Bilogai/Sugapa, een gebied ten noorden van het Karstensz- hooggebergte waar ongeveer 15.000 papua's wonen, telt in to taal acht politiemensen en/of militairen. In Ilaga, met onge veer 20.000 inwoners, zijn tien dienstplichtige agenten/militai ren gestationeerd (hoewel dit dal in 1978 nog in openlijk conflict was met de overheid). Paniai, het wisselmerengebied met ze ker 50.000 F.kagi-Papua's, kent niet meer dan 40 agenten/mili tairen. Veel papua's lopen nog rond met pijl en boog. En leven nog deels in hun oude, tot voor kort zeer gewelddadige cultuur. F.en dienstplichtig soldaat, bij voorbeeld gestationeerd in Ayawasi, die samen met zijn ze ven collega's meent een terreur bewind te moeten voeren over 10.000 mensen, leeft niet lang. papua's. Traditonele HARGEISA DIDRIKKE Somaliland, het noordelijke gedeelte van Somalia dat zich ruim een half jaar geleden onafhankelijk verklaarde, vertoont nog steeds de sporen van drie jaar oorlog tegen het regime van de verdreven dictator Siad Barre. De Somalilanders leven met karige voor zieningen en de ziekenhuizen zitten vol met mensen die in aanraking zijn gekomen met de landmijnen die het regeringsleger bij tienduizenden heeft achtergelaten. Volgens de 60-jarige president Abdi- rahman Ahmed Ali is Somaliland een niet meer weg te denken eenheid. Hij Zegt dat het volk en de leiders bewust voor de onafhankelijkheid hebben ge kozen en hun eigen weg zullen gaan. I lij wijst er op dat niet voor niets een bittere strijd is gevoerd tegen Siad Barre, die in de noordelijke guerrilla de grootste bedreiging van ziin rege ring zag. Siad Barre probeerde vooral de IsaaJc-clan van Abdirahman te bre ken, die de ruggegraat vormde van de Somalische Nationale Beweging. Na de onafhankelijkheidsverklaring in mei herstelde Abdirahman de gren zen van het voormalige Britse protec toraat Somaliland, dat in 1960 met de Italiaanse kolonie Somalia tot een zelfstandig land was samengevoegd. Het nieuwe land in Oost-Afrika is nog door geen enkele buitenlandse rege ring erkend. De zandvlakte die de Re publiek Somaliland is heeft ook niet veel bilaterale hulp gekregen, zodat de inwoners het met de schaarse midde len moeten doen die ze voorhanden hebben. In de drie belangrijkste ste den, Hargeisa, Burao en Berbera, is het basisonderwijs weer van op poten, maar de kinderen m'oeten het zonder boeken en schrijfgerei doen. Organisaties als UNICEF, Artsen Zon der Grenzen en het Rode Kruis probe ren de Somalilanders te helpen bij het bouwen van ziekenhuizen en scholen en het herstellen van waterleidingen en de voedselaanvoer. In de steden zijn inmiddels op de markten weer goederen te koop die geimporteerd worden uit naburige Arabische lan den. President Abdirahman zegt dat zijn land vanaf het absolute nulpunt moet beginnen. Hij hoopt op steun uit de hele wereld, maar benadrukt dat Somaliland niet gaat bedelen om hulp of diplomatieke erkenning. „We hebben vrede en stabiliteit bereikt, vroeg of laat zullen ze dat moeten ac cepteren", aldus Abdirahman over de buitenwereld. Somaliland telt 2 tot 3 miljoen inwo ners, van wie een groot deel in Hargeisa woont, de hoofdstad van de republiek. Hargeisa is nagenoeg on leefbaar, vooral door de mijnen die het leger van Siad Barre in de zand straten en in gebouwen heeft achter gelaten. Een Brits bedrijf dat is inge huurd om de mijnen op te ruimen denkt wel een paar jaar werk te heb ben. Hargeisa begint weer vol te lopen door de terugkeer van inwoners die naar Etiopië waren gevlucht. De stad telt momenteel echter maar ruim 100.000 inwoners, waar dat eens 400.000 was. Zo'n 95 procent van Hargeisa werd verwoest bij een grootscheeps offen sief van het regeringsleger in 1988. De meeste gebouwen werden vernield en de weinige die er nog staan hebben doorgaans geen dak meer. Het me rendeel van de 17 ministers woont bij president Abdirahmen in en brengt de nacht door op de vloer in slaapzakken die nog uit de guerrillacampagne da teren. De centrale regering heeft in wezen nog niet veel invloed buiten Hargeisa. De haven Berbera steekt bij Hargeisa af als een bedrijvige stad met moder ne handel. In de stad zijn ook vaste banen te vergeven, een schaars goed in Somaliland. Berbera zit niet te wachten op richtlijnen uit Hargeisa en heeft een eigen bestuur ingesteld dat ook de herbouw van water- en elektri citeitsinstallaties regelt. De clans in Somaliland leven in rela tieve harmonie met elkaar en de meeste burgers zijn ontwapend. Ban ditisme komt niet veel meer voor, in scherp contrast met het zuiden - het huidige Somalia - waar helemaal geen centraal gezag is en rivaliserende krijgsheren elkaar bestrijden vanuit hun leengoederen. Elektriciteit, posterijen en telecom municatie zullen voorlopig nog niet goed op gang komen in Somaliland. Tienduizenden mensen hebben in de burgeroorlog, het leven verloren. Het water is op veel plaatsen verontrei nigd doordat soldaten van Siad Barre lijken in spaarbekkens en putten heb ben gegooid. In Hargeisa kan iedere stap verminking of de dood beteke nen als onder de voeten van een in woner een mijn ontploft. Voordat de opruiming van de mijnen in augustus goed begon, vielen iedere dag drie tot vijf doden of gewonden. Gevreesd wordt echter voor een nieuwe golf slachtoffers als tijdens het aanbreken de droge seizoen nomaden gaan trek ken om hun dieren te laten grazen of een veilig heenkomen in Hargeisa te zoeken. De overheid roept de bevol king via de radio op alle onbekende voorwerpen met rust te laten, maar ook die radio werkt slecht.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 26