Keus valt op Menzo Sport 'Leiden thuis meestal sterk' Verbeek opvolger Westerhof Dopingcontrole voor davos Karlstad riskant Koops wil latere start 3000 meter vrouwen Raboen en Wilhelmus uit elkaar LEIDEN - Melbi Raboen en Wilhelmus gaan aan het einde van het seizoen alweer uit elkaar. Deze week werd het tweejarig con tract van de Hagenaar door het bestuur van de hoofdklasser om gezet in een eenjarige verbintenis. Raboen kwam halverwege vo rig seizoen de gelederen van Wilhelmus versterken, nadat Chiel Jansen was opgestapt. Raboen en het bestuur van Wilhelmus konden een conflict over technische zaken niet oplossen. Raboen, oud-trainer van Quick Boys, trok daarop zijn conclusies en kondigde zijn vertrek aan. Voorzitter Meere heeft zijn oog reeds op een opvolger laten val len. Ruud de Groot, ooit werkzaam bij Wilhelmus, is nadrukke lijk in beeld. Hoofdprijs voor pooler Bouman LEIDEN - De hoofdprijs was voor Dennis Bouman. De Katwijkse poolspeler toonde zich uiteindelijk de sterkste van 27 deelne mers in een toernooi van The Pocket. In de finale versloeg hij Erik van der Vinten uit Amsterdam met 5-4. Daarvoor schudde hij in de halve eindstrijd plaatsgenoot en koploper in de Katwijk Pool Ranking, Kees Haasnoot van zich af: 4-3. Door zijn overwinning verstevigde Bouman zijn tweede plaats ten opzichte van Merijn Stoffer en kreeg hij tevens Haasnoot weer in zijn vizier, ook al is de achterstand nog behoorlijk: 19 punten. De verliezersronde was een prooi voor Erik van Duijvenvoorde. Hij kwam tot vier winstpartijen waarvan de laatste in de finale tegen Roberto Fingal uit Delft (3-1) de belangrijkste was. Driebanders Voorschoten sterk LEIDEN - De driebanders van Voorschoten hebben gisteravond vreselijk huis gehouden. Het team van Carel Wagenaar verplet terde Fernic met 8-0. Door dit resultaat blijft Voorschoten op kop van poule 4 van de landelijke tweede divisie. Wagenaar versloeg Bezemer (0.760), Scholtes gaf Borremans geen kans (0.700), Rob Lamboo was in zeer goede doen tegen Spiering (1.034) en John van Veen zette Harmsen duidelijk aan de kant (0.697). Cipollini meldt zich weer aan front LE VIGAN/MOTRIL - Precies één jaar na zijn eerste zege van 1991 veroverde Mario Cipollini gisteren opnieuw zijn eerste dag prijs van het seizoen. De 24-jarige Italiaanse sprinter zegevierde in de tweede etappe van de Ster van Besseges. Vorig jaar won hij in de Franse openingskoers twee ritten. De overwinning van de blonde Italiaan bracht geen verandering teweeg in het algemeen klassement, dat aangevoerd wordt door de Franse neo-prof Stephane Heulot. Beste Nederlander is Dan ny Nelissen uit de ploeg Gisbers op de vierde plaats. De derde etappe van de Ruta del Sol kwam ook op naam van een sprinter. In Motril was Malcolm Elliot de snelste van een groep van veertig renners. De Brit versloeg Maurizio Fondriest uit de ploeg van Peter Post. Miguel Angel Martinez bleef alge meen leider. Bondscoach Rinus Michels heeft Stanley Menzo voorlo pig uitverkoren om te voorzien in de vacature van reser ve-doelman van het Nederlands elftal, ontstaan na het bedanken van Joop Hiele. Normaal gesproken zal de doelman van Ajax woensdag in de oefeninterland in Faro tegen Portugal op de bank zitten. Van Breukelen, wegens een blessure twee weken niet in ac tie gekomen, geniet in elk geval tot en met de Europese titel strijd in Zweden de voorkeur. De keeper van PSV heeft echter aangegeven na het EK zijn in terlandloopbaan af te sluiten. Vandaar dat de vervanging van Hiele meer is dan een inval beurt alleen. Menzo heeft daar mee in eerste instantie een voorsprong op Snelders (Aber deen) en De Goey (Feyenoord), die op 5 juni 1991 in Helsinki nog op de bank zat achter Hiele. Van Breukelen was toen gebles seerd. Menzo stond een keer eerder in het doel van Oranje. Op 6 september 1988 in de tweede helft tegen Denemarken. In het vriendschappelijke duel (2-2) verving hij destijds Hiele. Bij het door Nederland gewonnen EK in 1988 was hij op afroep be schikbaar. Bij de wereldtitel strijd in 1990 te Italië was hij, als derde doelman, ter plekke. Menzo kwam geen actie. Menzo's ploeggenoot Silooy kwam niet in aanmerking voor een rentree. Fraser kreeg de voorkeur boven de herstelde Ajacied, die op 23 maart in Lon den tegen Engeland (2-2) zijn laatste interland speelde. Fraser, eveneens mandekker, eveneens snel, is één van de drie Feye- noorders. Eerder al gaf Michels aan in geval van twijfel graag voor een Feyenoorder te willen kiezen. De ploeg heeft dat met de prestaties dit seizoen afge dwongen, verklaarde de bonds coach onlangs. Invaller Fraser kwam op het WK één keer in actie, tegen Ierland, als invaller. In de op de wereldtitel strijd volgende vriendschappe lijke interland tegen Italië, op 26 september 1990, speelde hij voor de laatste keer voor Neder land. Eveneens als invaller. Daarna verdween hij uit beeld. Peter Bosz, debuteerde in de vorige wedstrijd van Oranje. Uit tegen Griekenland, waar kwali ficatie voor de EK werd afge dwongen, viel hij kort voor tijd Door het ontbreken van de aanvallers Van Basten en Gullit kwam ook Viscaal in beeld. De oud PSV-er komt uit voor AA Gent, de tegenstander van Ajax in de kwartfinale van het toer nooi om de UEFA-beker. Vis caal speelde wel eerder voor Jong Oranje, maar zat nooit bij de selectie van het Nederlands elftal. Als PSV-er, waar hij vijf jaar geleden speelde, was Viscaal ge regeld jeugdinternational. Bij de Eindhovense formatie had hij echter geen basisplaats. Hij ver trok op uitleenbasis naar Beve- ren, waar hij in zijn eerste Belgi sche seizoen zeventien keer NIEUWSLIJN Taument nieuw in Oranje-selectie Vrijdag 7 februari 1992 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: PIET KOOREMAN Eindelijk is het dan weer zover voor Stanley Menzo. De doelman van Ajax werd door Michels opgetrommeld voor het oefenduel tegen Portugal. archieffoto scoorde. Daarna leende PSV hem uit aan Lierse SK, om hem anderhalf jaar geleden toch te verkopen. Aan AA Gent. Taument Gaston Taument dacht dat het een geintje was van zijn kame raden bij Feyenoord. Pas toen trainer Dorjee bevestigde dat hij samen met twee ploeggenoten was uitverkozen voor de selectie van het Nederlands elftal, sloeg het ongeloof om in verbazing. Taument heeft gisteren weer voor het eerst getraind. De lich te nekblessure, die hij maandag bij een auto-ongeluk opliep, is geheel genezen. „Ik heb lekker getraind en nergens last van ge had." Door de blessure moest de 22-jarige aanvaller dinsdag ver stek laten gaan bij het Olym pisch elftal. „Het is een beetje vreemd om voor twee selectie elftallen gekozen te zijn. Als ik ooit moet kiezen, wordt het heel moeilijk. Met de Olympische ploeg hebben we drie jaar lang naar de Olympsiche Spelen toe- geleefd. Maar aan de andere kant is het EK in Zweden ook erg aantrekkelijk. We zien wel." De selectie bestaat uit de vol gende spelers: Bergkamp. Blind, Menzo, Van 't Schip en Winter (Ajax), Ronald Koeman. Witsch- ge (Barcelona). Wouters (Bayem München), Bosz, Fra ser, Taument (Feyenoord), Vis caal (AA Gent), Van Breukelen, Kieft, Erwin Koeman en Van Tiggelen. GRONINGEN GPD Pim Verbeek volgt de naar PSV vertrekkende Hans Westerhof op als trainer van FC Gronin gen. De Rotterdammer, nu nog werkzaam bij FC Wageningen. tekent bij de 'trots VBD hM Noorden' een tweejarig con tract. „FC Groningen", laat Ver beek weten, „is een club met mogelijkheden, met ambitie en met een goede organisatie. I let is voor eeh trainer aantrekkelijk om bij zo'n club aan de slag te gaan". Het optimisme van Van Berkel LEIDEN ROB V De w Leiden kent dit seizoen pieken en dalen. De start was ronduit krakkemikkig, maar nog voor de winterstop leefde de za terdagderdeklasser op en zette een aardige serie neer. Sinds de hervatting van de competitie in januari lijkt de ploeg van trainer Peter Ciere echtei' weer zoeken de. Dat zoeken moet .niet te lang duren, want dan kan het wel eens slecht aflopen met de rood-witten. Na de degradatie uit de twee de klasse bevalt de hernieuwde kennismaking met de derde klasse nog niet al te goed. Lei den komt maar niet weg uit de onderste regionen en hangt nog steeds onwenning rond in het schemergebied tussen midden moot en rode streep. Voorlopig is het hopen op betere tijden. Want de terreinwinst die de club aan het eind van de jaren tachtig boekte - van de afdeling naar de tweede klasse - moet natuurlijk niet in eenzelfde tijdsbestek weer worden wegge geven. Maurice van Berkel, linksbui ten van Leiden, heeft er wel ver trouwen in dat het goed komt met de ploeg. De met een meer dan behoorlijke techniek uitge ruste aanvaller - een -typische linkspoot - werd gisteren 20 jaar en denkt morgen weer een klein feestje te kunnen vieren vanwe ge een overwinning van zijn team. Waar is dat optimisme op ge baseerd? „Moeilijk te zeggen, maar ik voel dat zo. Thuis tegen Duno moeten we de punten pakken. We spelen in eigen huis meestal sterk en hebben nog maar een keer verloren. Ik denk boven dien dat de ploeg na de 4-0 ne derlaag van vorig weekeinde be seft dat het nu belangrijk is om te winnen. Anders verliezen we de aansluiting met de midden moot." leiden heeft anders geen ploeg die bekend staat om de opge stroopte mouwen. Jullie moeten het meer van het verfijnde iverk hebben. „Dat klopt, maar al eerder is gebleken dat we het niet alleen op techniek redden. Peter Ciere hamert daarop ook steeds tij dens de training. Misschien zit er iets te veel voetbal in de ploeg voor dit niveau. In bijna elke wedstrijd spelen we ook beter dan de tegenstander vind ik. Maar het zijn vaak andere dingen die de doorslag geven. Fysieke kracht bijvoorbeeld, die ontbreekt bij ons nogal eens." Jij bent ook geen zwaarge wicht die er negentig minuten langde beuk ingooit. „Niet bepaald. Met mijn 67 kilo ben ik een van de lichteren. Ik ben ook een echte aanvaller, ergens anders moeten ze me ei genlijk niet neerzetten. Gelukkig ben ik sinds mijn debuut wat dat betreft behoorlijk aan mijn trekken gekomen." Afgelopen zaterdag zat je niet temin gewoon op de bank. Bete kent dat dat de trainer de echte aanvallers al aan het opofferen is ten behoeve van het resultaat? „Zo heb ik dat niet uitgelegd. Wij zullen niet echt verdedi gend gaan spelen, ik weet ei genlijk niet wat de reden is voor mijn plaats in de dug out." Waar heb jij leren voetballen? „Ik ben geboren in Noord- wijk. Daarna woonden we even in Roelofarendsveen, maar in Leiden heb ik pas leren voetbal len. Bij VNA in de E-tjes. Op mijn zevende ging ik naar de w Leiden en daarna is het vrij snel gegaan en speelde ik vrijwel steeds in de standaard-elftallen. Op mijn achttiende maakte ik al mijn debuut in het eerste. Het verbaasde me wel dat het zo snel ging." Ze noemen jou een talent op de Leidse velden. „Dat hoor ik wel eens, ja. Maar ik sta er verder niet bij stil. Voorlopig denk ik niet aan een andere club. Bij Leiden heb ik het enorm naar mijn zin." ALBERTVILLE - Kurt Browning toont zijn souplesse. De Canadese kunstrijder oefende naar hartelust in Albertville. De Olymische wed strijden kunstrijden voor de mannen beginnen overigens pas op 15 februari. fotoepa FC Groningen had Verbeek (35) al twee maal eerder op de korrel. Vier jaar geleden was hi) kandidaat nummer twee achter Hans Westerhof. voor wie de noordelijke subtopper destijds koos. En twee jaar later was hij opnieuw in het Oosterpark in beeld omdat het er toen even naar uitzag dat Westerhof zijn contract niet zou verlengen. Verbeek was van zijn zeven tiende tot zijn 23ste een modale voorstopper bij Sparta. Een ern stige knieblessure maakte een einde aan zijn betaald-voetbal carrière. Verbeek, leraar licha melijke opvoeding, stortte zich op het trainersvak en stond on der contract bij Nieuwerkerk a/d llssel (1979-19H1). DS'79, waar hij van 1981 tot 1984 assis tent was van Mircea Petescu, het Gorinchemse Unitas (1984- 1987), De Graafschap (19M7- 1989), Feyenoord (1989-1991) en sinds dit seizoen FC Wage ningen. Verbeeks oponthoud bij Feye noord draaide voor hem uit op een ontgoocheling. Omdat re sultaten achterwege bleven joeg de Rotterdamse club hem sa men met de Zweedse coach Gunder Bengtsson op 5 maart 1991 de Kuip uit. Een afkoop som verzachtte het ontslag. Bij FC Wageningen poetste hij zijn geschonden blazoen dermate glanzend op dat FC Groningen in hem de aangewezen persoon ziet om Hans Westerhof op te volgen. COURCHEVEL/ALBERTVILLf ANP GPD Geir Karlstad moet uitkijken. De medische commissie van het Internationaal Olympisch Co mité weet van geen doktersat test over de uitzonderlijke hor- moonspiegel bij de Noorse schaatsenrijder. „De dokter die dat heeft uit geschreven heeft dat op per soonlijke titel gedaan", zei gis teravond Prince Alexandre de Merode, reeds 25 jaar voorzitter van de medische commissie. Karlstad draagt al enige tijd een verklaring bij zich, waarin staat dat zijn lichaam bij zware in spanning meer testosteron aan maakt. Hierdoor zou een do pingcontrole positief kunnen uitpakken. De maximaal toege stane verhouding testosteron- epitestosteron is 6:1. Bij Karl stad werden maximaal dergelij ke verhoudingen gemeten. Hij zou daarmee positief kun nen zijn bij de Olympische Spe len en zijn eventueel gewonnen medailles moeten inleveren. „Ik wil niet op uitslagen van do pingcontroles vooruitlopen en ook niet op de sancties", aldus De Merode, „We wachten af wat de uikomst van de doping controle is. We gaan daar voor zichtig mee om. maar het zou voor ons een uniek geval zijn." Bij de Olympische Winterspe len van Albertville moeten de eerste vier van elke discipline naar de dopingcontrole, alsme de enkele door het lot aangewe zen sporters. De Merode, zelf geen medi cus. moest gisteren toegeven dat hij te voorbarig had gespro ken inzake de test om bloeddo- ping op te sporen. Hij verklaar de bij herhaling dat het IOC er klaar voor is. De invoering van de bloedtest naast de urinecon trole werd tot nader tijdstip uit gesteld, omdat medisch specia listen een andere mening zijn toegedaan. Dat was de officiële versie. Het uitstel riekte eerder naar een sportpolitieke achtergrond. De Amerikanen, nog altijd de grootste financiers van de Olympische Spelen, zijn fel te gen. Bij hun aids-hysterie zijn ze als de dood derden met nar den in hun lichamen te laten prikken. De Merode verklaarde ten slotte dat het laboratorium van professor Lafarge uit Parijs, dat tijdelijk in Moutiers wordt ge stationeerd, via de urinemon sters in staat is de chemische vorm van bloeddoping, Erythor- poïetine ofwel EPO, op te spo- Uwe-Jens Mey. de Duitse fa voriet voor goud op een van de sprintafstanden, kampt een week voor zijn eerste optreden in Albertville met een blessure. De 28-jarige Berlijner, die Sater dag 15 februari zijn olympische titel op de 500 meter verdedigt, liep tijdens het trainingskamp in Davos bij een proefstart een heupblessure op. Mey wordt momenteel dagelijks behandeld door de Berlijnse sportarts Sch neider. Woensdagavond kwam de vice-wereldkampioen tijdens trainingswedstrijden in Berlijn op de 500 meter overigens tot een eindtijd van 36,94. De Olympische Win terspelen zouden elk jaar in Davos ge houden moeten worden. Een sprookjesachtige plek. met een aura van gezondheid eromheen (astma. Der Zauberberg), en met Zwitsers die verstand van zaken hebben, en van schaatsen in het bijzonder. Die Fransen die per se zélf het schaatsen op televisie willen brengen, je zou ze toch! Overal is te lezen dat niks het doet. alles verstopt zit en niemand ergens iets vanaf weet. We hebben wel een faxnummer, maar geen fax', vertelde NOS-boss Martijn Lin- denberg. Een tijdje geleden lager teveel sneeuw, straks te weinig. Ze hebben de hele Savoie gron - dig vernield om die streek in de vaart der volkeren op te stoten: wagonladingen beton, vijftig ton ammoniak om niet aanwezig ijs te maken, twee springschansen die 5500 bomen kostten. De eer lijkheid gebiedt te zeggen dat er nog nooit een reuze-sportevene ment heeft plaatsgevonden dat niet werd begeleid door dit soort sombere berichten. Heel soms droom ik nog wel eens van het Centraal Station in Amsterdam op de openingsdag van de Olympische Zomerspelen al daar. ALBERTVILLE GPD Zondagmiddag om vier uur moet het olym pisch schaatstoernooi met de drieduizend meter voor vrouwen officieel beginnen. Of op dat moment ook daadwerkelijk het eer ste startschot klinkt op de 'olympic oval' van Albertville, lijkt nog even de vraag. Arie Koops, coach van de dames-kern ploeg, wil er alles aan doen om het tijdstip van het openingsnummer naar zes uur te verschuiven. De bondscoach vreest ongelij ke omstandigheden Even voor vier uur. toen Van Gennip, Zijl stra en Van Schie het ijs opstapten, werd de helft van de ijsbaan beschenen door de zon, terwijl de andere helft in de schaduw van de tribune bleef. De temperatuur net boven het ijs aan de schaduwkant bedroeg -4 gra den: aan de zonzijde bleef de temperatuur maar net onder het vriespunt. Koops: „Als je met dit weer om vier uur moet starten op de drie kilometer, dan kom je op dat half zachte ijs niet verder dan een tijd van 4.30. Twee uur later is de zon weg en wordt het ijs bikkelhard. Iemand anders kan dan zo maar naar een tijd van 4.20 glijden." Mijn enorme voorkeur voor mooi Davos heeft ook een heel eenvoudige reaendaar heb ik mijn eerste en enige wintersport- ervaring opgedaan. Langlaufen (de geleende ski's pasten niet. en ik kon een 'skiklasje' geestelijk niet opbrengen), rodelen en een beetje schaatsen op de magnifie ke baan. De schaatsbaan van Davos ligt vanuit de hoofdstraat gezien in de diepte. Toen mijn vriendin en ik hem voor het eerst zagen lig gen. stokte de adem ons in de keel. Blinkend, zuiver, zo ovaal als een... wat is er eigenlijk ova- ler dan een schaatsbaan? Het was nog vroeg, er cirkelden maar weinig rijders over de baan. Eén ervan reed nogal snel en soepel Vooral zijn bochten werk was vanaf grote afstand al opvallend mooi. Mijn vriendin zei: 'wat rijdt die man typisch Volgens mij is het Hans van Hel den. We zouden toch naar Itene- den gaan. en onderweg besloot ik met haar te trouwen als het inderdaad Hans van Helden was. Het was Hans van Helden. Er is ook een rodelbaan in Davos. (Natuurlijk, alles is er. Niets staat de meest sfeervolle Sftelen aller tijden in de weg. Maar ze willen naar Albertville. waar de schaatsers een uur in de file moeten staan om bij de ijs baan te komen.) Het merkwaar dige gezelschap dat evenals wij te gast was bij het personeel van het sanatorium van Daios. be- sloot op Oudejaarsavond mid den in de nacht te gaan rodelen. De lift was dicht. 'Dan lopen we wel!' joelde men beschonken. W4 liepen anderhalve kilometer te gen de rodelbaan van Daim op. nauwelijks verdacht op andere feestgangers die inmiddeb op weg naar beneden zouden kun nen zijn. Niemand kon echt goed sleeën, dus bij de afdaling vloog de een na de ander in ra zende vaart uit de bocht. Pas de volgende middag drong het tot de meesten door dat iedereen op zeker tien momenten de voor gaande avond aan ernstig her senletsel en dwarslaesie was ont snapt. Er werd nog een glaasje warme wijn op gedronken. Ik ga het rodelen met grote belangstel ling volgen. Mijn plannen voor de komende twee weken, nu ik zelf niet op kosten van deze krant met mijn vrouw naar Albertville ben ge stuurd (daar is even sprake van geweest, zij het alleen tussen mij en mijn vrouw), zijn eenvoudig: erwtensoep hij het schaatsen, zuurkool hii bet sktcn. wanne chocolademelk bij het langlau fen. een aspirientje hij het free style-skien. bloedworst hij het ijshockey, oliebollen bij het schansspringeneen spelregel boekje bij het curling en de video aan hij het kunstrijden, om de collectie Erotica wat aan te vul len. Wij wensen u een aangena me voortzetting ERIK VAN MUISWINKEL

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23