Vrijé tijd Reis om de Wereld weinig spannend Woensdag 5 februari 1992 Redactie* 023-150263 HENRIETTE VAN DER HOEVEN INEKE VAN DER MEER Vormgeving: JAKELIEN PAULUS 21 DINGEN Glass-Art Deze glazen tafel maak je zelf in een handomdraai met de produkten van Glass-Art. Glass-Art levert losse glas platen en verbindingselementen (connectoren) waarmee je tafel, boekenkasten enzovoort kunt bou wen. De verbindingselementen zijn er in goud, zilver, mat zilver en zwart. De afgebeelde tafel kost 211,70. Meer informatie 020- 580 53 33. Kloek rooster De brunch raakt zo lang zamerhand in Nederland se huishoudingen ook in geburgerd, vooral in het weekeinde. Een sneetje toast is dan een niet te ver smaden lekkernij. Heel handig is dit kloeke Engel se apparaat, waarin tegelij kertijd vier sneetjes kun nen worden geroosterd. De prijs: 599,-. Een appa raat waarin twee sneetjes per keer kunnen worden gestopt komt op 399,-. Badmeubel De firma Ocriet heeft een badmeubel ontwikkeld, genaamd Swan. Het is een comfortabel badkamer meubel met rond gebogen deuren. In het meubel kunnen laatjes worden verwerkt, open schapjes, ho ge- of lagere kastjes. Alles is in principe mogelijk. De Luxocron toilettafel is gemaakt van harsgebonden natuursteen. Onder deze toilettafel zit een onderkastje met twee deurtjes. De grote spiegel met daar boven ingebouwde spots biedt een goed zicht tijdens het wassen, scheren en opmaken. Het badka mermeubel kost 7.400 gulden. Voor meer informatie kan men bellen naar de Ocrietfabriek, telefoon: 02154-13641. Sunflower Madeliefjes, viool tjes en kornoelje, bedekt met een half mat laagje 22-ka- raats goud: de Sun- flowercollectie van Trifari. Het collier komt op 338,-, de armband op 180,- en de oorbellen op 101,-. Te koop bij de juwelier. Kleinste. De kleinste handautotelefoon komt 21 februari op de markt onder de naam Nokia 101 (One- O-One). Het apparaat weegt, in clusief batterij, 275 gram en kan gemakkelijk worden meegeno men in de binnenzak. Het toe stel is voorzien van vele snufjes zoals een geheugen voor 49 adressen, laatstenummerherha- ling. Meer informatie: telefoon 02159-4 62 42. DOE-HET-ZELF Schrobzaagmachine gereedschap met vele functies De vrij specialistische reciprozaag heeft nu ook de weg naar de huiselijke werkplaats gevonden. 'Recipro', afkorting van het En gelse reciprocating, betekent zo veel als 'heen en weer gaand', wat op de beweging van het zaagblad duidt. Andere namen die voor deze machine zijn: alleszaag, sabel- zaag, heavy-duty-zaag, bajonetzaag, univer sele zaag en elektrische schrobzaagmachi- Diverse fabrikanten richten zich met deze machine nu ook rechtstreeks op de doehet- zelver. Aan het assortiment van Black Decker ontbrak tot dusver een dergelijke zaag, maar dit gat is nu op overtuigende wijze gedicht met de verschijning van de BD575E, een elektronisch gestuurde machi ne met een opgenomen vermogen van maar liefst 710 watt, waaruit een reële capa citeit van 440 watt resulteert. Gelijkwaardig Daarmee en ook door zijn zaagsnelheid, steekt de uit een puur professioneel machi neconcept ontwikkelde en daaraan vrijwel gelijkwaardige 'schrobzaagmachine' boven vele andere uit. Zijn zaagsnelheid heeft hij onder meer te danken aan de zaagslagleng- te van 29 mm die het bij voorbeeld mogelijk maakt een balk van 5 bij 10 cm in 12 secon den door te zagen, een klusje waarvoor an dere recipro's meer dan de dubbele tijd no dig hebben. De machine wordt standaard geleverd met drie zaagbladen, waarmee respectievelijk hout, non-ferrometalen, staal, kunststoffen, fiberglas en gipsplaat gezaagd kunnen worden. De zaagbladen zijn flexibel, zodat het mo gelijk is ook in lastige situaties te zagen, zoals vlak langs een muuroppervlak een ob stakel te verwijderen. De 'zool' van de machine is in tegenstelling tot de collega-recipro's niet verstelbaar. Hij heeft echter een open voorkant en een ge bogen vorm, waardoor het zicht op zaag blad èn materiaal optimaal is. Het 'voorhuis' van de machine is met rub ber ommanteld en dat levert een prettige, niet vibrerende, tevens elektrisch-veilige greep voor de tweede stuurhand op. Ondanks zijn gewicht van iets meer dan 3 kilo is de machine, dank zij een perfecte ba lansverdeling goed hanteerbaar, ook als je er boven je hoofd mee moet werken. De machine kost 349 gulden. NIEUWE CD'S Bijdragen: Wim Koevoet Willem Schrama Ken Vos Paul Korenhof SPELLETJES POP Cowboy Junkies -'Black Eyed Man' (MBG/RCA) Fraai en verzorgd, maar ook ontzettend netjes en daarom bij tijd en wijle dodelijk saai. Op deze vierde cd van de-Canadese Cowboy Junkies is het vooral de stem van zangeres Margo Tim- mins die al halverwege naar het einde doet verlangen. Waar ze het ook over heeft - moord en doodslag, liefdesverdriet of le vensvreugde - ze blijft met die landerige stem beschaafd en op dezelfde toonhoogte zingen. En dat met zulke sterke songtek sten. Ook haar broer, gitarist en groepsleider Michael Timmins, haalt eigenlijk voortdurend het zelfde trucje uit. Voor de gitaris- tische speldeprikjes laat hij ene Ken Myhr opdraven, geen Cow boy Junkie maar een sessiemu zikant. Luisteren naar 'Black Eyed Man, gevuld met twaalf 'rock western songs' is als het bewust inslaan van een fraai maar doodlopend landwegge tje. (WK) Wendy Maharry - 'Fountain of Youth' (A&M) Zoë - 'Scarlet Red and Blue' (Poly- dor) producers geweest. Treurig, want met deze Londense is zo veel méér mogelijk dan de elf songfestival-niemendalletjes die ze op haar debuut-cd heeft ge zet. Alleen 'Sunshine on a rainy day', een goeddeels geflopte single, is geslaagd. Ook hier geldt: rommelige, niet uitgekris talliseerde ideeën en een nij pend gebrek aan persoonlijk- heid.(WK) The Kinks - 'Did ya' (Columbia) The Kinks - 'Greatest Hits' (Sound Products) THE KINKS GREATEST HITS Wendy Maharry begint op haar tweede cd verpletterend met 'Don't let my heart break'. Zich zelf begeleidend op de piano zingt ze met haar mooie, ronde kinderstem haar hartekreet met hitpotenties. Daarna gaat het achter elkaar fout. Chaotische arrangementen, flodderige composities en flauwe teksten laten de luisteraar in verbijste ring achter. Pas op 'Don't ask me' ontmoeten we haar weer alleen achter een toetsenbord. Ook zangeres Zoë, qua stem en stijl een soort vrouwelijke Paul Young, levert prutswerk af. De elf stukken op deze cd hangen als los zand aan elkaar. Zoë is duidelijk het speeltje van de Het is niet de eerste keer dat de broertjes Ray en Dave Davies in hun Londense Konk Studio's een leuk staartje vastplakken aan het omvangrijke oeuvre van The Kinks, die na 28 jaar nog van geen wijken weten. Maar de onlangs verschenen mini-cd 'Did ya' met daarop 5 stukken is wel een héél leuk collector's item. De titelsong is geënt op de stam van het aloude 'Sunny Af ternoon' en is niets meer of minder dan een zalige single van alle tijden. Ook de moeite waard zijn een fraaie remake van het wondermooie 'Days', en Ray Davies' cynische kijk op de huidige trends in 'New World'. Wat een artistieke luxe als je de dwangmatigheid van pakweg 10,12 nieuwe nummers laat voor wat ze is, en gewoon iets uitbrengt wat je zelf leuk vindt. En dat terwijl bijna synchroon het verzamelde hitwerk uit de jaren 1964-1970 op 2 cd's uit kwam met hier en daar ook nog iets curieus ertussen ('Apeman', 'Starstruck'). Sommige bandjes moeten gewoon blijven. (WS) JAZZ Blast - 'Puristsirup' (Vonk) De eerste cd van de Tilburgse viermansformatie Blast is be langwekkend als bijdrage aan de gestage ontwikkeling van de nieuwe cross-over muziek. Na het werk van Fred Frith en Chris Cutler in groepen als Henry Cow in de jaren zeventig, leek er op dit front weinig meer te ge beuren behoudens het werk van Franse groepen als Etron Fou Lelouljlan en Art Zoyd. Blast, bestaande uit Dirk Bruinsma (basgitaar, baritonsax en zang), Frank Crijns op gitaar, Wim van der Maas (altsaxofoon en klari net) en Ruud van Helvert op slagwerk, speelt muziek die qua klank veel gemeen heeft met de avant-garde rock uit de jaren zeventig. Zo lijkt de zang van Bruinsma, evenals veel van de ritmische patronen, geïnspi reerd te zijn door het werk van Captain Beefhaert, terwijl een deel van het instrumentale werk juist past in de traditie van de jazz. Het best werkt de muziek als de spanning door de ritme instrumenten wordt vastgehou den. Blast kan in korte tijd vele stemmingen suggereren zonder dat dat ten koste gaat van de sa menhang. (KV) Advanced Warning - 'Nothing to be afraid of' (Affinity) Vivaldi - De Vierjaargetijden - Emmy Verhey (viool), Camarata Antonio Lucio o.l.v. Alun Francis (Verdi Records) Nothing to Na 'Hi-Fi Apartment' is dit de tweede cd van hammond-orga nist Herberl Noord met tenor saxofonist Rinus Groeneveld. Zoals de vorige uitgave, die het vooral in het buitenland goed deed, is het een aangename pretentieloze verzameling van voornamelijk makkelijk in het gehoor liggende en gevarieerde composities van Noord. Het uit gangspunt is een kruising van rythm blues en moderne jazz die door de groep misschien njet vlekkeloos, maar wel zeer ontspannen wordt uitgevoerd. Het leukst is de cd als Groene veld de gelegenheid krijgt stevig uit te pakken met zijn onge meen grote toon.(KV) Gelukkig is er naast de toppers van Anne-Sophie Mutter en Ni- gel Kennedy ook nog plaats voor Vier Jaargetijden in andere uitvoeringen. Tot de recentere behoren zelfs twee Nederlandse versies, namelijk die van Jaap van Zweeden en die van Emmy Verhey, en de laatste komt me heel sympathiek over. Van Zweeden mag dan de grotere virtuoos zijn, maar zijn uitvoe ring mist de integriteit en de toewijding (en het dient gezegd: hier en daar ook de afwerking) die ik hoor bij Emmy Verhey. Goed orkestspel en fraaie opna me! Op de voorzijde lezen we 'naar het originele manuscript uit 1722-1723' en uit persinfor matie weten we dat er enkele honderden verschillen moeten zijn met de gebruikelijke versie, maar daarover zwijgt de toe lichting in alle talen.(PK) Fauré - Mélodies - Elly Ameling, sopraan; Gérard Souzay, bariton; Dalton Baldwin, piano (EMI) Weliswaar een heruitgave, maar voer voor francofielen en min naars van het lied. In opnamen uit 1970-74 horen we twee spe cialisten op dit gebied de volle dige liederenschat van Fauré vertolken. Onze landgenote Elly Ameling spant daarbij de kroon, enerzijds doordat Gérard Sou zay hier toch wel op zijn retour begint te raken, maar ook door haar bijzondere affiniteit met de Franse liedkunst. Subliem en al leen al haar aandeel maakt deze cd's de moeite (en hun schap pelijke prijs) ruimschoots waard. Pianist Dalton Baldwin sluit zich mooi bij beiden aan, treft ook de juiste sfeer, maar in zijn afwerking zijn enkele de- Phileas Fogg moest het zonder vliegtuigen in 80 dagen voor elkaar krijgerHet lukte. Mi chael Palin (Monty Pyton) deed het enkele jaren geleden nog eens over. Ook hij slaagde in 80 dagen de wereld rond te reizen. De spe lers van het Ravensburgerspel Reis om de Wereld spannen echter de kroon, de besten doen het zelfs in slechts dertig minuten. Maar jammer genoeg zonder de exotische en avontuurlijke belevenissen die Fogg en Palin op hun weg ontmoetten, In de doos van Reis om de Wereld vinden we een speelbord met daarop een wereld kaart, 1 dobbelsteen, 6 speelpionnen, 15 markeringsvlaggetjes, 36 actiekaarten en 174 stedenkaarten. De bij toeval verdeelde stedenkaarten bepalen de reisroute. Het is de bedoeling met vindingrijkheid en han digheid de gunstigste route te bepalen en zoveel mogelijk steden aan te doen. Degene met de meeste stedenkaarten heeft gewon- Bij het begin van het spel kiezen alle spelers een pion en markeringsvlaggetje van één kleur. De stedenkaarten worden op kleur (rood, groen en geel) gelegd en net als de actiekaarten goed geschud. Alle spelers krij gen drie actiekaarten, de rest wordt omge keerd naast het speelbord gelegd. Iedere speler pakt nu een stedenkaart. Dat gaat op de volgende manier: speler 1 pakt een rode, speler 2 een groene, speler 3 een gele, speler 4 weer een rode. De stad op de kaart is voor de speler de start- en doel- plaats. Hij vertrekt uit die stad, maar moet er ook weer op terugkeren. Voor de duide lijkheid zet hij hierop zijn pion en vlaggetje. De pion wordt tijdens het spel verzet, het vlaggetje blijft staan. Vervolgens pakt elke speler nog eens vijf kaarten. Zo verdeeld dat elke speler uitein delijk 2 rode, 2 gele en 2 groene kaarten heeft. Deze zes steden moet de speler in elk geval bezoeken. De volgórde waarin doet er niet toe. De steden- en actiekaarten worden zo in de hand gehouden dat de medespe lers ze niet zien. Tot slot worden de reisdoelen bepaald die voor elke speler extra zijn. Daarvoor worden 3 rode, 3 groene en 3 gele kaarten gepakt, die open worden neergelegd aan de rand van het speelbord. De steden die erop staan, worden gemarkeerd met grijze mar keringsvlaggetjes. Het is handig van tevoren je route langs de verplichte reisdoelen te bepalen. En het zou nog mooier zijn als daar ook een aantal vrije reisdoelen bijzit. De speler die begint, gooit de dobbelsteen en verzet zijn pion. Komt hij daarbij op of door een stad die hij moet bezoeken, dan legt hij de betreffende kaart uit zijn hand of de kaart van een vrij reisdoel open naast zich neer. Tijdens een beurt mogen meer dere doelen worden bereikt. Elke steden - Reis om de Wereld, alleen echt spannend als je het met zijn zessen speelt. kaart geldt aan het eind van het spel voor 1 punt. Spelers die van dit spel ook nog iets wijzer willen worden, kunnen de informatie op de achterkant van de stedenkaarten le- Alle punten die de speler met de dobbel steen gooit, moeten worden gezet, behalve als het doel is bereikt. Aan het zetten van de pionnen is een aantal voorwaarden verbon den. Er mag alleen worden gezet langs de lijnen die de steden onderling met elkaar verbinden, er moet ook worden gezet wan neer dat niet in het voordeel van de speler is, pionnen van andere spelers mogen wor den gepasseerd, op of om een stad mogen meerdere pionnen staan, als een speler een vrij reisdoel heeft bereikt pakt hij niet alleen het stedenkaartje maar ook het grijze vlag getje van het bord en richting veranderen tijdens een zet, dus bijvoorbeeld naar voren en onmiddellijk weer terug, mag niet. Er zijn drie soorten actiekaarten: vliegkaart, uitnodigingskaart en bezoekkaart. Deze kaarten worden gespeeld als één van de spelers daarvoor kiest. Het is dan óf gooien en pion verzetten öf actiekaart uitspelen. De actiekaarten komen echter ook aan bod als één van de spelers 6 gooit. De speler pakt dan een actiekaart van de grote stapel, maar mag hem pas in de volgende beurt uitspelen. Met de vliegkaart kun je naar elke willekeu rige stad vliegen, zodat je vanuil de meest afgelegen plek op aarde weer snel op je rou te bent. Met de uitnodigingskaart kun je een speler die ver voor ligt weer terug roe pen. De speler die wordt uitgenodigd, zet zijn pion op dezelfde 9lad waar de speler staan die hem heeft uitgenodigd. De be zoekkaart werkt net andersom. Met deze kaart kun jij één van de andere spelers be zoeken die zich op dat moment dichter bij jouw reisdoel bevindt dan jijzelf. Als de speler al zijn verplichte reisdoelen heeft aangedaan, en denkt over genoeg vrije reisdoelen te beschikken, dan keert hij te rug naar zijn einddoel. De winnaar is dus niet altijd degene die als eerste zijn doel heeft bereikt. Degene die de meeste steden kaarten heeft, wint. Het spel belooft meer speclgcnot dan dat het in werkelijkheid geeft. Het is dan ook raadzaam Reis om de Wereld met het maxi mum aantal spelers (6 dus) te spelen. Op die manier kun je elkaar beter dwarszitten. Het spel is geschikt voor 2 tot 6 spelers, vanaf 10 jaar. Reis om de Wereld van Ravensburger. Speelduur: gemiddeld drie kwartier a een uur! Richtprijs: 49,95 gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21