Regio Pleidooi voor tunneltracé TGV onder Groene Hart 'Hitchcock-achtige taferelen zijn er wel degelijk' Buurtbus Zoeterwoude aantrekkelijker door aanpassen dienstregeling Vrijdag 7 februari 1992 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: PIET KOOREMAN C17L20 LEIDEN NIEUWSLIJN Snelheidscontroles in Wassenaar WASSENAAR/OEGSTGEEST - Bij snelheidscontroles op de Rijksstraatweg en de Backershagenlaan in Wassenaar zijn giste ren door de politie 100 bekeuringen uitgeschreven. De oogst was het grootst op de Rijksstraatweg, waar van de 725 gecontroleer de automobilisten er 78 te hard reden. De hoogst gemeten snel heid was hier 99 kilometer per uur, terwijl ter plaatse - nabij Den Deyl - 50 kilometer mag worden gereden. in Oegstgeest werd op de Warmonderweg, de Geversstraat en de Rhijngeesterstraatweg op snelheid gecontroleerd. Hier pas seerden in totaal 1470 auto's de apparatuur, waarvan 106 be stuurders uiteindelijk te hard reden. De hoogste snelheid die hier werd geregistreerd bedroeg 80 kilometer per uur. Twee inbraken in Leiderdorp LEIDERDORP - Uit een woning aan de Pinksterbloem in Leider dorp zijn gisteravond enkele schilderijen, sieraden en een Fran se kJok ontvreemd. De inbraak is gepleegd tussen 20.00 en 01.00 uur. De bewoners troffen bij thuiskomst een enorme chaos aan. De daders kwamen binnen na het forceren van het slot van de keukendeur. Ook een woning aan de Resedastraat werd gister avond door inbrekers bezocht. De politie kon vanmorgen nog niet zeggen wat hier is weggenomen. Brandje in garagebox LEIDERDORP - Vermoedelijk door het gooien van een branden de lucifer door een luchtrooster, is gisteren een brandje ontstaan in een garagebox aan de Leiderdorpse Splinterlaan. Een karton nen doos die onder het rooster stond, vatte vlam. Het vuur werd door de brandweer geblust. Welstand en commissie monumenten samengevoegd ZOETERWOUDE MEDEWERKER Het gebruik van de Zoeter- woudse buurtbus kan met een aantal maatregelen aantrekke lijker worden gemaakt. Zo zou de bus voortaan al rond acht uur de weg op moeten om de schoolkinderen uit verafgelegen buurten als Gelderswoude, de Zuidbuurt en de Geerpolder naar de scholen in het dorp te brengen. Daarna kunnen dan de normale ritten richting St. Elisabeth Ziekenhuis worden gemaakt, met als ander 'nieuw tje' een doorgaande route door de buurtschappen De Bent en Westeinde naar Hazerswoude- Dorp. Hier kunnen de passa giers dan aansluiting vinden op de lijnbussen. De laatste rit na zes uur 's avonds moet worden opgeheven omdat daarvoor weinig belangstelling bestaat. Deze voorstellen komen voort uit de enquête naar het gebruik van de bus, die onlangs door het Zoeterwoudse buurtbusco mité is gehouden. De respons op dit onderzoek was overigens buitengewoon gering. Slechts 20 Zoeterwoudenaren en 10 mensen uit Hazerswoude had den de moeite genomen om de formulieren ingevuld terug te sturen. Secretaris J. Harland noemt dit geringe aantal overi gens niet zo bezwaarlijk. „Wat er in een complete buurt leeft, wordt soms door slechts één buurtgenoot weergegeven", meent hij. Suggesties De buurtbus vervoerde in 1991 ongeveer 1000 passagiers min der dan in het jaar daarvoor. Als één van de mogelijke oorzaken noemt de secretaris de recon structie van verschillende door gaande wegen in het dorp, zoals de Nieuweweg en de Westeind- seweg. Het teruglopende ge bruik en de suggesties die de chauffeurs geregeld kregen voor het aanpassen van routes en rij tijden, deden het comité uitein delijk besluiten tot het houden VOORSCHOTEN van de enquête. Harland noemt het jammer dat de aanbevelingen die het buurtbuscomité samen met de busmaatschappij West-Neder land op grond van de uitkom sten heeft opgesteld, waar schijnlijk pas aan het eind van dit jaar kunnen worden inge voerd. De reconstructie van het Weddepad en later die van de Hoge en Lage Broekweg' zijn daarvan de oorzaak. Om het buurtschap Gelderswoude en ook Benthuizen toch te kunnen bedienen wordt een voorlopige oplossing gezocht via het fiets pad langs de Slootweg. Dit loopt van Gelderswoude richting Geerpolder. Over het gebruik van deze verbinding zijn nog besprekingen gaande. De secretaris van het comité wil overigens nog eens bena drukken dat de buurtbus nog teveel wordt gezien als een voorziening voor ouderen. Har land: „Iedereen kan er echter gebruik van maken. De instel ling van een dienstregeling voor scholieren kan ertoe bijdragen dat dit misverstand uit de weg wordt geTuimd." De welstandscommissie en de monumentencommissie in Voorschoten worden samenge voegd. De raadscommissies al gemene zaken en openbare werken gingen gisteravond na bijna twee uur praten met dit voorstel van burgemeester en wethouders akkoord. Hoe de nieuwe commissie gaat functio neren is nog niet duidelijk, moet in allerlei subcommissies nog worden bekeken. Voor naamste reden om de twee ge zelschappen samen te voegen is de lange tijdsduur die het geven van verschillende adviezen kost. terwijl het werk van de commis sies elkaar overlapt. Enige tijd geleden ontstond deining over de vergoeding van leden van de welstandscommissie. De bur gerleden (deskundigen als bij voorbeeld architecten) zouden een te lage vergoeding ontvan gen in relatie tot hun deskun digheid. Na enig palaveren werd besloten toch een hogere vergoeding toe te kennen. Vraagtekens bij conflict SJZ en gemeente ZOETERWOUDE Deugt de communicatie tus sen de gemeente Zoeterwou de en de plaatselijke voetbal club SJZ wel? Dat vroegen gis teravond verschillende raads leden zich af, naar aanleiding van het al maanden slepende conflict over de renovatie van een trainingsveld en een nieuw te sluiten huurovereen komst. Volgens wethouder A. Ringersma is er geen vuiltje aan de lucht. SJZ wil pas een nieuwe huurovereenkomst tekenen aJs eerst het trainingsveld wordt opgeknapt. De gemeen te wil die volgorde omdraaien. SJZ liet kortgeleden weten na 1 februari 'andere middelen' aan te wenden als de gemeen te niet zou toegeven. Wethou der Ringersma verklaarde gis teravond echter dat SJZ een brief heeft ontvangen met voorstellen van het college, waar de club eerst maar eens op moet reageren. Voorstellen van raadsleden om de patstel ling te doorbreken wees Rin gersma van de hand. „Als SJZ niet reageert, houdt het voor ons een beetje op", besloot hij. Leiderdorpse belangenvereniging A4/HSL: nieuwe variant goedkoper Een tunnel voor de hoge snelheidstrein onder het Groene Hart door - volgens de lijn van tracé A - is goedkoper dan de aanleg van een bovengrondse hogesnelheidslijn (HSL) over tracé B, dwars door Leiderdorp. Dit concludeerde de Leiderdorpse Belangenvereniging A4/HSL gisteravond tijdens een algemene ledenvergadering, die door zo'n zestig belangstellenden werd bezocht. WASSENAAR - Directeur J. Carlier legde gisteren de dam. Dat gebouw wordt over enige tijd gesloopt symbolische eerste steen voor het nieuwe postkan- waarna een bank op dezelfde plaats een bedrijfs- toor in Wassenaar, aan de Verlengde Hoge Klei, na- pand wil neerzetten. Daar wil ook de PTT weer een bij de Kökshoornlaan. Over ongeveer drie maanden aantal loketten openen. Wanneer die operatie zijn moet het pand klaar zijn voor gebruik door de afde- beslag moet krijgen, kon een woordvoerder nog ling postverkeer. De loketten voor het publiek blij- niet zeggen. i voorlopig in het oude pand aan de Lange Kerk- foto henk bouwman LEIDERDORP BRENDA RUPPO De vereniging haalt deze kennis uit de afgeronde studie van Boor Tunnel Combinatie Delft. Om het aantal treinsporen in Delft te kunnen verdubbelen (Rail 21), moet de uitbreiding wegens ruimtegebrek onder de grond plaatshebben. Per kilo meter kost dat zo'n 85 miljoen gulden. Bestuurslid A. van Wie ren van de Leiderdorpse belan genvereniging: "Ondertunnel ing van tracé A zou 1,85 miljard kosten. Met allerlei andere bij komende kosten zou het uitein delijke bedrag zo'n 2,5 miljard Deze variant is volgens de be langenvereniging goedkoper omdat de cijfers die het minis terie van verkeer en waterstaat hanteert niet kloppen. Van Wie ren: "Tracé B is duurder dan de 1,25 miljard waarmee wordt ge schermd. Er komt nog zeker an derhalf miljard bij. Hierin zitten de sloopkosten van woningen, de bedragen die moeten wor den uitgetrokken voor het ont- zouten van het zeezand dat voor de werkzaamheden wordt gebruikt en allerlei andere kos tenposten." Kanaaltunnel Volgens Van Wieren heeft nie mand last van een tunnel. "Je kunt het vergelijken met de ka naaltunnel tussen Frankrijk en Engeland. Je graaft een gat van twintig meter en onder de grond werk je aan de tunnel. Het landschap en de woonom geving worden niet ingrijpend veranderd. In Japan en Dene marken worden veel van dit soort verbindingen gemaakt." De Belangenvereniging A4 voegde gisteren 'HSL' toe aan de naam omdat de problema tiek van de hoge snelheidslijn voor Leiderdorp zeker net zo in dringend is als de verbreding van de A4. De organisatie houdt het ministerie van verkeer en waterstaat scherp in de gaten. Voorzitter D. Mac Gillavry: "Binnenkort komt de nota voor de HSL over het bestaande spoortracé uit. We zijn bang dat die kosten bewust worden op geschroefd om de financiële last van een heel nieuw tracé lagèr te doen lijken. We moeten pro beren de ware cijfers boven tafel te krijgen." Intussen heeft Belangenvere niging A4/HSL bij het Leider- dorpse gemeentebestuur een verzoek tot verlaging vein de on- roerend-goedbelasting inge diend. De marktwaarde van een huis bepaalt de hoogte van deze belasting. Door de onzekerheid of er nu wel of geen HSL komt, is de waarde van woningen in de Leiderdorpse Kerkwijk en Oranjewijk gedaald. Toch beta len de bewoners onroerend- goedbelasting volgens het ge wone marktwaardetarief. De ge meente ging niet akkoord met verlaging. De vereniging advi seert bewoners beroep aan te tekenen. 'Tuinkwestie Lautenbach afgedaan' WARMOND WIM KOEVOET Progressief Warmond be schouwt de affaire rondom de tuin van gemeentesecretaris I. Lautenbach als afgedaan. Vol gens PW-ffactievoorzitter D. Duynhoven zijn er geen 'on rechtmatige dingen gebeurd' bij de inrichting van een stukje grond dat de eerste ambtenaar van het dorp heeft gekocht. Duynhoven zei dit gisteravond in de rondvraag van de raads vergadering. Over Lautenbachs tuin is veel te doen na beschuldigingen van diens buren dat hij door het doortrekken van een bielzenrij ook een stukje grond naar zich toe heeft getrokken waarvoor hij helemaal niet heeft betaald. Bovendien zouden de kosten van de inrichting en de bielzen door de gemeentè zijn betaald. Volgens de burgemeester is dat niet meer dan logisch. De strook blijft namelijk in eigen dom van de gemeente, evenals de grond waarop de bielzenrij ligt. Mevrouw T. Hoefnagel, Lau tenbachs buurvrouw, zei van ochtend dat ze volhoudt dat er niet 'volgens de wet' is gehan deld. „Iedereen draait ook met Lautenbach mee. Eerst werd ge zegd dat Lautenbach alles wel zelf had betaald, hij kon de re keningen in de krant laten af drukken, zei-ie, en nu liggen die bielzen ineens op gemeente grond. Zo kun je niet discussië ren. We houden er daarom maar mee op, het is wel mooi geweest zo." Wisselende reacties op gebruik kadavers als vogelverschrikkers OEGSTGEEST ASTRID VAN DEN BERG MEDEWERKER In de bomen naast de Eifeltoren in Parijs hangen dode duiven. De kadavers moeten hun leven de soortgenoten die de terras sen volpoepen, op een afstand houden. De Parijzenaars lijken zich niet te storen aan de leven loze beesten. In de Louise de Colignyiaan in Oegstgeest ligt dat anders. Hier ergert een aan tal mensen zich wel aan de do de kauwen die de gemeente heeft laten ophangen om de plaag van deze vogelsoort te be strijden. „Belachelijk", roept een be woonster van de laan onmid dellijk als naar haar reactie op de maatregel wordt gevraagd. „De gemeente doet de raarste dingen." Een voorbeeld is zo gegeven. „Elk jaar betalen we tachtig gulden voor het uitbag geren van de sloot achter onze laan. De medewerkers staan d^n met hun lieslaarzen in het water met een pannetje de bla deren uit de sloot te scheppen en gooien het vuil op de kant. Als de bladeren zijn opgedroogd waaien ze natuurlijk zo weer het water in. Die tachtig gulden is dus geldverspilling. En nu weer die maatregel met de dode kau wen... Ikzelf heb geen last van die vogels. Al dat gezeur over geluidsoverlast. En dat zich hier taferelen zouden afspelen als in de Hitchcock-film 'Birds' vind ik hysterisch geklets." Haar huisgenoot doet ook een duit in het zakje: „Dat'er op dit moment zoveel kauwen zijn is een natuurlijk proces. Ze ver dwijnen vanzelf weer. Het is ook niet waar dat door de kau wen de roodborstjes en andere kleine vogels zouden verdwij nen. We hebben nog steeds on ze oude trouwe roodborst en vinkjes in de tuin." Zwermen De buren ondervinden ook wei nig hinder van de kauwen. „Je moet je auto niet onder de bo men parkeren, want dan wordt- ie ondergepoept. Dus zet ik hem wat verderop in de straat. Maar verder? Ik lig niet wakker van het lawaai. Ik vind het juist wel gezellig. Kauwen zijn echte gezelschapsdieren. Ze kletsen heel wat af, vooral in de och tend- en avondschemering. Soms is het even stil. Dan zegt er één wat, waarop ze allemaal hun mening weer beginnnen te verkondigen." Andere bewoners achter het Bos van Wijckerslooth zijn min der te spreken over de zwarte vogels. Zij zijn dan ook naar de gemeente gestapt met het ver zoek nu eindelijk maatregelen te treffen tegen de kauwen. „Ze hebben hier al een keer gepro beerd met fakkels de beesten te verjagen, maar dat hielp niet. Het werden er als maar meer. We kunnen 's zomers niet meer in de tuin eten, we kunnen de was niet buiten hangen en we liggen wakker van het ge schreeuw van die beesten die in zwermen bij elkaar in de boom met de bewoners die op de ver gaderingen kwamen." Dat het ophangen van dode dieren op voedkundig onverantwoord zou zijn, noemt een andere voor stander van de maatregel vol strekte onzin en stemmingma kerij. „De mensen in de straat hadden de dode kauwen niet eens gezien tot wij ze erop we zen. En als dit al onverantwoord is voor kinderen, dan moet je ze zeker geen televisie laten kijken. Iedere dag zien de kinderen dat mensen doodgeschoten worden en dan zouden ze geen dode vogels mogen zien?", vraagt een buurvrouw zich af. Afschrikken Over één ding zijn de bewoners van de Colignyiaan het eens: de maatregel helpt. De afgelopen week zijn' er veel minder kau wen in de straat gesignaleerd. De vraag is alleen hoe lang de kauwen zich laten afschrikken door hun dode soortgenoten. En hoelang het duurt voordat de bewoners van de verderop gelegen straten zich beklagen over kauwenoverlast. Want het probleem verschuift zich. „Ik heb al gehoord dat de vogels naar de Anna van Burenlaan en de Waldeck Pyrmontlaan trek ken", merkt iemand op. Een wandelaar in de Anna van Burenlaan neemt wat be denktijd na de vraag of hier de laatste tijd inderdaad meer kau wen in de bomen nestelen: „Ja, nu u het zegt..." zitten of over het huis vliegen. En de Hitchcock-achtige tafe relen? „Die zijn er wel degelijk, vooral in de broedtijd. Als ik mijn hond uitlaat, scheren de kauwen rakelings langs zijn kop en dus ook langs mij. Ook die grote zwermen zwarte vogels kunnen heel bedreigend zijn." De hondenbezitster stoort zich niet aan de dode kauwen in de bomen. .Absoluut niet. De gemeente is heel gewetens vol te werk gegaan. Aan allerlei deskundigen is om advies ge vraagd en er is overleg gepleegd Kauwen in de bomen van de Oegstgeester Louise de Colignyiaan. buurtbewoner. „Die grote zwermen zwarte vogels kunnen heel bedreigend zijn", aldus een foto loek zuyderduin de Zoeterwoudse buurtbus bij één van de drukste halteplaatsen: het Elisabeth Ziekenhuis foto henk bouwman Een passagier in Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 20