Leeg droomhuis gekocht? Regio Leids casino moet tonnen kansspelbelasting betalen 'Wij willen actie' CD 'Bamien nasi nu bijgerecht' Kibboets kan band tussen moeder en kind schaden Sociaal plan weggestemd Vrijdag 7 februari 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDUK MEINDERT VAN DER KAAU CAROUNE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 19 Het voormalig casino in Holiday Inn is voor enkele tonnen aangeslagen voor kansspel belasting. De belastingdienst heeft het goh den-tencasino, geëxploiteerd door Chableau bv, een naheffing opgelegd over enkele jaren. De golden-tencasino's moeten kansspelbelasting afdragen sinds de Hoge Raad in september vorig jaar heeft uitge maakt dat Golden Ten een kansspel is. Chableau heeft inmiddels een bezwaar schrift ingediend bij de belastingdienst. De juridisch adviseur van Chableau, mr. drs. R. Emmerig, vindt het niet terecht dat de be lastinginspecteur de kansspelbelasting over enkele jaren terugberekend. „Chableau is een voorbeeldbedrijf onder de golden-ten casino's. Er worden loonbelasting en pre mies afgedragen, sinds september betaalt het bedrijf ook kansspelbelasting. Er zijn maar weinig zaken die dat doen". Het verbaast Emmerig dat het voormalige casino in Holiday Inn het enige in Neder land is dat met een terugvordering te ma ken heeft. „Zelfs het andere casino in Lei den, dat aan de Prinsessekade, is niet aan geslagen. Volgens de belastingdienst omdat de eigenaars niet te traceren zijn". Chableau heeft inmiddels Leiden verlaten en exploiteert geen casino meer in Holiday Inn. „De officier van justitie heeft de exploi tant laten weten dat hij de zaak in Holiday Inn moest sluiten. Er werd in diezelfde tijd net gesproken over verlenging van het huurcontract van een jaar. Chableau wilde echter het risico niet lopen dat de zaak na twee maanden zou worden gesloten". De belastingdienst zou het faillissement van Chableau kunnen aanvragen als deze de achterstallige kansspelbelasting riiet be taald. Emmerig verwacht echter dat het zo'n vaart niet loopt. „Er is intussen een vergunning aangevraagd voor een casino. Ik heb de belastingdienst verteld dat hij er ook niet bij gebaat is als Chableau failliet gaat." Chableau heeft intussen een vergunning aangevraagd voor het exploiteren van een casino. Veel kans op een snelle inwilliging van dit verzoek is er niet. De overheid heeft Stampvol zit de zaak nooit. Maar ze klagen niet. Als 's mor gens om elf uur de deur open gaat, druppelt er wel eens een toerist binnen. Verder blijft het rustig overdag, 's Avonds komt er wat leven in de brouwerij. Tot tien uur is het mogelijk warm te eten. Dan gaat de knip op de deur. De broers Xin Bin Wu en Xin Min Wu werken in het Chinees restaurant. Vader, die eigenaar van Nieuw China aan de Bree- straat in Leiden is, doet het werk in de keuken. Hij spreekt, zeggen de broers, maar een paar woorden Nederlands. De Chinees zit in de hoek waar de klappen vallen. De grote porties bami en nasi vinden geen aftrek meer. Xin Bin en Xin Min beamen dat. De mensen willen ander eten, zeggen ze in koor. Bami en nasi zijn een bijgerecht ge worden. „De klanten willen kwaliteit. Pekingeend en zo. Kijk, zo willen ze het hebben." Xin Bin toont een menukaart waarop in vijf talen staat afge drukt wat de klant'bij Nieuw China kan eten. De porties staan er naast in kleur afge drukt. De familie Wu is vijf jaar eige naar van het Chinees-restau rant. „We hebben het in die ja ren wel wat drukker gekregen", vertelt Xin Bin. „Toen m'n va der de zaak kocht was het niet zo best. Nu gaat het wel. Ach, het kan altijd beter. We kunnen ervan leven. Rijk worden we niet. Dat is alleen weggelegd voor die hele grote restaurants. Het meeste geld komt 's-avonds binnen. Want dan eten de Ne derlanders warm." Slecht Veel kleine Chinese-restau- rantjes lijden armoede. Ze zijn niet met hun tijd meegegaan. Horen Xin Bin en Xin Min daar wel eens wat over? Xin Min schudt z'n hoofd.Als het slecht gaat vertellen ze dat meestal niet. De Chinese gemeenschap in Nederland praat wel met el kaar. Wanneer het niet gaat met het restaurant van een kennis, dan geven we wel advies wat er zou moeten gebeuren. Of ze moeten vernieuwen en hoe ze dat moeten doen. Niet ieder een loopt met z'n zaakjes te koop. En natuurlijk kennen wij ook niet alle Chinese-restau- ranthouders in Nederland. Je hoort wel eens wat, maar lang niet alles. Praten we met elkaar, dan hebben we het mewestal over de cultuur in ons land of over het Chinees Nieuwjaar (4 februari)." goed Xin Bin Wu van restaurant Nieuw China: „We kunnen ervan leven. Rijk worden we niet." Over de zaken in hun eigen Nieuw China zegt Xin Min dat z'n vader heeft gezegd dat het goed gaat. „Daar hebben we hard voor moeten werken. De zaak in de ochtenduren schoonmaken en de klanten be dienen. Een schone zaak is trouwens heel belangrijk. De klanten letten erop. Als ze er gens wat stof vinden, komen ze niet meer terug. Inderdaad, we zijn elke dag elf uur in het res taurant bezig. Nee, dat vinden we niet erg. Het Chinese volk staat er om bekend dat het niet lui is. Ik ken ook geen enkele landgenoot in Nederland die zonder werk is." Veel Chinezen kwamen jaren geleden naar Nederland om geld te verdienen. De gedachte er achter: op hun oude dag te rug naar China. Met genoeg geld om van te leven. Zijn Xin Bin en Xin Min van plan ooit foto henk bouwman naar hun geboorteland terug te gaan? Volmondig klinkt het 'nee'. Wel met vakantie, maar niet voor goed. „Wij zijn Neder lander geworden", vertellen ze. „M'n vader wordt dat binnen kort ook. Als Chinees mag hij, bij voorbeeld, niet naar Frank rijk en Duitsland. Daarom heeft hij besloten net als wij om de Nederlandse nationaliteit aan te nemen. Of hij teruggaat? Ik weet het niet." alleen aan de Stichting Holland Casino's een vergunning toegekend. Als de overheid Chableau een vergunning weigert, kan de exploitant in beroep bij de Raad van State. De zaak kan uiteindelijk voor het Europese Hof van Justitie worden gebracht. Emmerig vermoedt dat het monopolie van de Stichting Holland Casino's niet het Eu ropese Hof in stand wordt gelaten. Het kan echter nog wel enkele jaren duren voordat het Hof zich over deze zaak kan buigen. Intussen is in Holiday Inn weer een nieuw speelgelegenheid gecreëerd. Daar wordt al leen het kaartspel 'De drie jokers' gespeeld, een vorm van 21-en. Emmerig verwacht dat deze nieuwe exploitant voorlopig niets in de weg kan worden gelegd. „Het criterium of iets als een kansspel moet worden be schouwd, is de vraag of de deelnemers het spel zelf spelen als een kansspel. Justitie moet dus eerst door observatie vaststellen of het een kansspel is en vervolgens een ju ridische procedure volgen. Daar kan weer de nodige tijd mee gemoeid zijn." De werknemers van Olivetti Office pikken het niet meer als het interim-management niet snel met een beter sociaal plan komt, volgen acties. foto wim dijkman Werknemers Olivetti verbolgen over ontslagen 'OLIVETTI ASOCIAAL' staat er met grote letters te lezen op de ramen van het kantoorpand aan de Leidse Ver beekstraat. De 71 werknemers van Olivetti Office zijn het blijkbaar zat. Ze hebben uit de krant moeten lezen dat 41 mensen op straat komen te staan. het plan weggestemd ben de bond gevraagd v Zo'n 25 personeelsleden zijn het Olivetti te gaan onderhan- gisteravond door de vakbond delen. De andere werknemers Unie BLHP ingelicht over het weten officieel nog van niets: zij reorganisatieplan. Zij hebben worden vanmiddag pas inge- LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Ruim twintig werknemers van het Leidse bedrijf Olivetti Offi ce hebben tijdens een bijeen komst van de Unie BLHP het sociaal plan integraal afgewe zen. Zij hebben aan de vak bond gevraagd weer met Oli vetti om de tafel te gaan zitten. Weigert het interim-mange- ment op korte termijn verder te praten, dan komen er acties. Voor zeker 41 werknemers is bij het noodlijdende bedrijf geen werk meer. Twintig tot dertig mensen kunnen voorlo pig blijven, een klein aantal van hen kan mogelijk aan de slag bij de grote zuster Olivetti Systems Networks. In het sociaal plan staat dat de werk nemers boven de 55 jaar tot hun pensioen 80 procent van het laatst verdiende inkomen ontvangen. De andere werk nemers komen er bekaaid van af: 50-55 jarigen krijgen maxi maal vijf jaar een uitkering tot 80 procent van het laatst ver diende inkomen, als zij mini maal 15 jaar bij het bedrijf in dienst zijn geweest. Werknemers die jonger zijn dan 50 jaar, krijgen maximaal zes maanden 80 procent van het loon uitbetaald, als zij mi nimaal 15 jaar bij Olivetti heb ben gewerkt. Alle anderen ko men na ontslag onmiddellijk in de WW terecht „Zij worden tot de bedelstaf gebracht", al dus de Unie BLHP. Alle werknemers tot 55 jaar kunnen maiximaal zes maan den gebruik maken van een outplacement-bureau. Voor de werknemers die geen andere baan vinden, wordt voor 1 juni bij het arbeidsbureau collectief Volgens Unie-bestuurder J. Verbaan, zijn er gisteravond 'aardig wat traantjes wegge pinkt'. „Het was een emotio nele vergadering. Als we niet snel weer verder praten over een beter sociaal plan, heb ik de mensen niet meer in de hand." licht. Interim-manager N. van Batenburg onthoudt zich van commentaar. Binnen en buiten hangen plakkaten van boze werkne mers: 'Olivetti confetti, wij "zijn de klos, blijven is onzekerheid, wij willen een beter sociaal plan en wij willen actie'. De plakka ten zijn vanmorgen vroeg opge hangen. Om half negen komen enkele personeelsleden binnen druppelen: strakke gezichten, sombere blikken. „Geen com mentaar", zeggen de meesten. Een enkeling wil wel wat kwijt: „Niet zo fijn natuurlijk", zegt een nog jonge man. „Maar ik ben voor mezelf niet zo bang, ik kom wel weer ergens anders aan de slag. Maar voor de oude ren is het niet zo mooi." Een collega: „Het is hartstikke rot. Maar ja, als er geen geld wordt verdiend, dan houdt het op. Wat gebeuren moet, ge beurt. Je kan er niks aan doen. Maar wat ik het allerergste vind, is dat je al die weken dat er nu over die reorganisatie wordt ge sproken, helemaal niks hoort! Je moet het allemaal uit de krant lezen. Dat is echt te gek. Hoe de stemming is? Er is geen stem ming: vooral gelatenheid en boosheid. Ik heb niet het idee dat iedereen zich vandaag nog voor de volle honderd procent zal inzetten." In de hal wordt het sociaal plan uitgedeeld. Een werk neemster „We hebben met het personeel afgesproken dat we geen commentaar geven. Dat is beter voor ons." Interim-mana ger Van Batenburg: „Dit is lu dieke actie, de sfeer is niet grim mig. We praten nog gewoon met elkaar. Wat er vanmiddag gebeurt, weet ik niet." Prof. Van IJzendoorn tijdens Diës-rede Leidse universiteit LEIDEN JAN WESTERLAKEN Gezamenlijke opvoeding in Is raëlische kibboetsen kan de band tussen moeder en kind schaden. Die schadelijke effec ten treden op als de baby's dag én nacht in groepsverband wor den opgevangen. Groeien kin deren alleen overdag buiten het gezin op, dan heeft dat geen na delige gevolgen. Dit maakte prof. dr. M. H. van IJzendoorn vanmiddag wereld kundig in zijn Diës-Natalisrede van de Rijks Universiteit Leiden. Hierin maakt Van IJzendoorn de uitkomst bekend van een pe dagogisch onderzoek naar de band tussen ouders en jonge kinderen. Samen met zijn colle ga prof. dr. A. Sagi van de Uni versiteit van Haifa deed hij on derzoek naar de opvoeding van kinderen in bijna vijftig Israëli sche kibboetsen. Professor Van IJzendoorn: „Je kunt de band tussen ouder en kind aflezen als je beiden in een omgeving brengt waar veel spanning is. Kijk je na een paar jaar naar het functioneren van de angstige kinderen en verge lijk je hen met kinderen die in een veilige omgeving zijn opge groeid, dan zie je dat die angsti ge kinderen teruggetrokken of agressief zijn. Kinderen uit die veilige omgeving gaan veel be ter met leeftijdsgenootjes om." In de traditionele kibboets worden baby's enkele maanden na de geboorte dag en nacht in groepen grootgebracht. Tussen de middag en tegen de avond kunnen de ouders met hun kin deren spelen. De rest van de tijd wordt de zorg voor de kinderen aan beroepsopvoeders toever trouwd. De kinderen leven in aparte gebouwen en slapen 's nachts bij elkaar op een of meer kamers. De volwassene houdt door middel van een intercom toezicht. De moderne kibboets is meer op het gezin gericht. Het leven is er wel collectief georgani- Informatie: 071-416585 A4, afslag Leiderdorp ÉÉN RONDJE MEUBELPLEIN, NEGEN RONDJES WOONIDEEEN MEUBELPLEIN LEIDERDORP seerd, maar 's nachts slapen de kinderen bij hun ouders. Over dag zijn ze onder de hoede van een opvoeder. Zo zijn de ouders in staat beiden te werken en toch een gezinsleven te hebben. Van IJzendoorn: „Er moet op een andere manier met kinde ren worden omgegaan. Vooral 's nachts. Ieder kind wordt wel een paar keer wakker. Soms hebben ze hulp nodig om weer in slaap te komen. Hulp, die er niet is in een collectieve kib boets." Kinderen worden in het Wes ten in een gezin opgevoed: moeder en baby hebben een in nige band. Van IJzendjx>m en Sagi hebben de gevolgen van een collectieve opvoeding voor die band onderzocht. Daartoe vergeleken ze baby's uit 23 tra ditionele kibboetsen met baby's uit 25 moderne kibboetsen. Uit komst: in de .moderne kibboets was de band tussen ouder en kind veel vaker goed dan in de traditionele kibboets. Hoofdredacteur Leidse Courant blijft aan Hoofdredacteur J. Leune van de Leidse Courant/Het Binnenhof blijft op zijn post. zo blijkt uit een gisteren gepubliceerde ver klaring. Vorige week zegde de meerderheid van de redacties van Het Binnenhof en kopblad de Leidse Courant het vertrou- HHi op in Leune. De hoofdredacteur heeft overwogen af te treden omdat hij zonder overleg met de re dactie "ja" had gezegd om te overleggen over samenwerking met de Haagsche Courant. Vol gens Leune zou echter met af treden geen enkel belang zijn gediend. Hij verwacht niet dat een eventuele opvolger van dc directie van SijthofT Pers de ruimte krijgt een ander beleid te voeren. Hoe Leune zich zal in zetten om voor de redactie het maximale resultaat te behalen is onderwerp van nader overleg met de redactieraad. Sijthoff Pers waartoe Leidse Courant en Het Binnenhof be horen is thans verwikkeld in een reorganisatie waarbij 160 banen verdwijnen. Het beleids plan voorziet onder meer in in tegratie van de redacties van de dagbladen Haagsche Courant en Het Binnenhof. Dat voorne men stuit bij de redactie van Het Binnenhof op grote weer stand. Heineken zou OR-werk belemmeren ZOETERWOUPE CAROUNE VAN OVERBEEKE Het gevaar dreigt dat bij Heine ken de vakbond en de onderne mingsraad verdwijnen. Dat stelt de Industriebond FNV. De vak bond verwijt Heineken dat het zijn personeel steeds moeilijker maakt om in een onderne mingsraad of vakbond te func tioneren. „Door de te lage per sonele bezetting in veel afdelin gen gaat het ziekteverzuim om hoog en kunnen mensen moei lijker vrijaf nemen. OR- en vak bondsleden worden onder druk gezet om op de werkplek te blij ven", aldus FNV-bestuurder Schellenberg. In Zoeterwoude zijn 16 van de 1750 werknemers actief in de OR. Volgens de vakbond is de lage bezettingsgraad in strijd met de gemaakte afspraken bij de reor ganisatie vorig jaar. „De ontsta ne tekorten worden maar ten dele opgevuld. Vergeten*wordt dat het Heineken-personeel veel energie moet steken om de tijdelijke krachten op te leiden. Steeds meer krijgen mensen te horen dat zij geen snipperdag kunnen nemen, omdat hun col lega 'zonodig' een OR- of vak bondsvergadering moet bijwo nen. Mensen voelen zich tegen elkaar uitgespeeld. Uit gesprek ken heb ik moeten vaststellen dat het vakbondswerk en het OR-werk meer en meer wordt bemoeilijkt. De vakbond moet terug in het hok." De FNV wil daarom in de nieuwe cao afspraken maken over e(4i 'werkzame norm be zetting'. Maar in de eerste twee onderhandelingsronden zijn bonden en Heineken het hier over en over veel andere punten niet met elkaar eens geworden. Maandag is de derde en voorlo pig laatste onderhandelingsron de. Schellenberg: „Wij willen dat er bij afspraken over de norm- bezetting rekening wordt ge houden met ziekteverzuim, ma chine-storingen en verzuim voor medezeggenschap. Maar Heineken weigert daarover te praten en wil dat zelf bepalen De signalen zijn duidelijk: Hei neken wil de positie van de werknemers en hun vertegen woordigers terugdringen." Heineken-woordvoerster H. Schoonveld is 'hogelijk ver baasd' over de uitspraken van de FNV. „Bij ons is geen sprake van een wijziging van het beleid op het gebied van OR- en vak bondswerk. Het is nog steeds goed geregeld: voor deze men sen wordt tijd vrijgemaakt. Ik heb geen enkel signaal gekregen dat ze onder druk worden gezet We hebben al eerder tegen de bond gezegd dat dit onderwerp niet in de cao thuis hoort. Het moet worden besproken met de afdelings managers of in het re guliere lokale overleg tussen be drijfsleiders, OR en vakbon den."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19