Leiden Ouders te hulp bij moeilijke oversteek !«i F 'Beste beveiliging vliegveld onbetaalbaar' Vrijdag 7 februari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 17 Valkenburg extra alert na aanslagen in Deelen en Gilze-Rijen Honderden kinderen steken dagelijks de Zwartemeerlaan over. Zonder begeleiding van ouders is het levens gevaarlijk voor de kinderen, zo vinden de scholen. foto jan holvast Zwartemeerlaan is al jaren berucht in de Merenwijk De Zwartemeerlaan ter hoogte van de Zijlwijk is berucht in de Merenwijk. Hier steken vier keer per dag honder den schoolkinderen de drukke verkeersstraat over, op weg naar de drie basisscholen aan de overzijde. De over steek, zonder stoplichten, is de ouders al vele jaren een doom in het oog. J.M. Hobeijn, hoofd beveiliging van het marinevliegkamp Valkenburg (links), en commandant J.M. Goemans. „Als ik om al onze toestellen een bunker kon plaatsen, was ik het heertje." foto dick hogewoni LEIDEN «GERT VISSER Zelfs wethouder Cees Waal heeft zich er nog eens mee be moeit, weet G. Stevens, vader van schoolgaande kinderen en woordvoerder van de drie scho len. De kwestie van de over steek moet dus al bijna tien jaar spelen. En hoewel de zaak nooit is opgelost, wil hij geen kwaad woord over de gemeente horen: „Die heeft zich altijd zeer be trokken getoond". Maar zo langzamerhand moet er wel eens wat gebeuren, ;:vindt Stevens. Dit najaar gaat de bouw van een nieuw scholen-, complex van start en de vracht auto's zullen de oversteek dan nog gevaarlijker maken. Die gemeente is er vooralsnog echter helemaal niet van over tuigd dat het hier om een zeer gevaarlijke oversteek gaat. „Er zijn plaatsen in de stad 'die veel gevaarlijker zijn", zegt ambte naar De Bie van verkeerszaken. Daarom ook is de gemeente niet bereid veel geld in een op lossing te steken. „Een tunneltje aanleggen is te duur. Verkeers lichten kosten ook veel geld en lenen zich niet zo goed voor de ze oversteek". De Bie meent dat de ouders van de scholieren de oplossing in eigen hand hebben. „Je moet niet vergeten dat veel ouders hun kind met de auto naar school brengen en daarbij niet schuwen de wagen op het fiets pad neer te zetten zodat de situ atie nog onoverzichtelijker wordt". De ambtenaar vindt dat de ouders hun goede wil maar eens moeten tonen door zich als verkeersbrigadier aan te melden om de kinderen bij de oversteek te helpen. „Maar de animo daarvoor is zeer gering". Stevens is het in grote lijnen eens met De Bie. Acties om de ouders zover te krijgen, hebben de afgelopen 'jaren weinig opge leverd. „Het is een jonge wijk. Ik denk dat veel van de oudérs beiden werken en er dus geen tijd voor hebben". De scholen (de Dukdalf, de Zonnewijzer en Zijlwijk) zijn nu een nieuwe ac tie gestart om verkeersbriga- diers te werven. Daarvoor zijn 36 ouders nodig, de actie heeft inmiddels 25 bereidwillige va ders en moeders opgeleverd. „Ik vind dat ouders primair ver antwoordelijk zijn voor de vei ligheid van hun kind", verde digt Stevens de herhaalde op roep aan dé ouders. „Kijk, tot nu toe is er gelukkig nog nooit een ongeluk gebeurd. Dat komt waarschijnlijk ook omdat veel ouders hun kinde ren persoonlijk wegbrengen. Maar als er een kind wordt aan gereden, is het drama com pleet", aldus Stevens. „Opmer kelijk is", voegt De Bie daaraan toe, „dat de lieden die zo hard rijden op de Zwartemeerlaan veelal in de Merenwijk wonen en dus weten dat er vaak kinde ren oversteken". De gemeente is in ieder geval van plan enige aanpassingen te verrichten om de ovefsteek overzichtelijker te maken. Maar het meeste resultaat wordt toch verwaqht van de komst van ver- keersbrigadiers. Het is de be doeling dat deze op 1 april aan het werk gaan. Wanneer er ten minste voldoende bereidwillige ouders worden gevonden. de oude plaats opnieuw neer zetten. Dus ik vraag aan die man wat die in hemelsnaam aan het doen was. Die laat me dé tekeningen zien en daar stond inderdaad op dat de nieu we cel maar een paar meter op geschoven werd", aldus buurt- vertegenwoordiger J. Steenber VALKENBURG DORITH LIGTVOET Hoge hekken en televisiecame ra's moeten ongewenste perso nen ontmoedigen. Er is een speciale bewakingsdienst en be zoekers moeten steevast een pasjè kunnen tonen. Toch zul je J.M. Hobeijn, hoofd beveiliging van het vliegkamp Valkenburg, niet horen zeggen dat indrin gers onmogelijk kunnen bin nenkomen. „We zijn afdoende beveiligd, maar 100 procent be veiliging is nooit haalbaar". Het personeel van de Marine Luchtvaart Dienst (MLD) is ex tra alert na de acties in Deelen en Gilze-Rijen. „Het zou me een hoop waard zijn als ik dertien betonnen shelters kon neerzet ten. Dan stuurde ik al het bewa kingspersoneel naar huis en was ik het heertje.", merkt com mandant J.M. Goemans op. „Dat is namelijk de beste bevei liging voor kapitale vliegtuigen. Die betonnen shelters^verleven zelfs een atoombom. Maar onze 13 Orions zijn zo groot dat zo'n bunker tien keer meer kost dan een toestel. Dat wordt een on betaalbare zaak en dus staan de toestellen buiten". Op het vlieg kamp werken 984 mensen en er staat voor miljoenen guldens aan materieel. De commandant noemt de mate van beveiliging vooral af hankelijk van de vraag wat de Nederlandse regering ervoor wil opbrengen. „Hoever moet je in een democratische rechtsstaat gaan?", vraagt Goemans zich af. „Je kan hier toch niet honderd van de gemeenste honden met drie centimeter lange tanden en opgekrulde lippen neerzetten"? De militairen hebben geen problemen met demonstraties, maar zodra iemand zonder toe stemming een voet op het ter rein zet, grijpt de beveiligings dienst in. „Het past in onze de mocratische samenleving dat ieder het recht heeft te tonen dat hij het ergens niet mee eens is als dat maar niet overgaat in het aanrichten van vernielin gen", vindt Goemans. Haarscherp „Met die vredesdemonstraties hadden we ook geen enkele moeite. We hebben zelfs een keer geholpen door die jongens via een verlengkabel stroom té leveren. Staatsstroom zoge zegd" Eerste officier L.P. de Boer ziet in de vernielingen in Gilze-Rijen en Deelen echter een ongekende verharding van acties, die feitelijk niets ople vert. „Het materiaal moet toch weer worden vervangen". Als het gaat om aantallen ca gen. „Je kan, als je de televisie zacht zet, soms letterlijk horen wat er gezegd wordt. Hij staat maar een tegel vpn de muur. Als de celdeur dichtvalt geeft dat hier een klap", aldus Sloot. Het pro bleem van deze gehorigheid hangt samen met het feit dat mera's, beveiligingsmensen of de plekken waar het kamp het zwaarst wordt bewaakt, houden Hobeijn, Goemans en De Boer wijselijk hun mond. Het zou ac tiegroepen op ideeëh kunnen brengen. Toch acht Hobeijn de kans dat een actievoerder het hek openknipt en vervolgens de tijd krijgt om onherstelbare ver nielingen aan de Orions of Lynx-helikopters aan te richten, een stuk kleiner dan in 1989. Toen knipte actievoerder Kees Koning een gat in het hek. Te vergeefs probeerde hij de ban den van Orions lek te steken. De bewaking van het kamp is na dit incident verscherpt. „Beveiliging is geen statisch proces. Je moet niet blijven zit ten en zeggen dal het systeem goed is. Kees Koning zag kans een stuk van het vliegveld te be treden, dus op zo'n moment wijzig je je personele en electro- het hele, drie jaar oude, wo ningcomplex aan de Suriname- straat heeft te kampen met slechte isolatie en afwerkings problemen waarover de bewo ners nog met woningbouwvere niging Leiden 'in de slag' zijn. Ter illustratie steekt Sloot een lepel onder de plint in zijn woonkamer. Die verdwijnt ge heel in de muur. „Soms ver schijnt er opeens een koppie voor de ramen. Dan is er weer iemand op geklommen", noemt Sloot terloops even een ander nadeel. Cucell Elke keer als Cusell de laatste nieuwtjes over gemeentebeleid, bouwplannen, verkeersperike- len en sociale vernieuwing met de buurt doorspreekt, komt het 'item' van de cel naar voren. Als spreekbuis vertaalt hij de wen sen van de bewoners naar zijn collega's. Hij blijft volharden dat hij zijn best zal doen maar geeft weinig hoop op een tweede ver plaatsing. Collega Verplancke bevestigt dat: „We houden niet van brie venbus hier, telefooncel daar. Misschien dat de cel wat meer in de richting van de stoeprand kan, maar ik ga niet meteen toezeggen dat dat ook gebeurt. Er ligt daar een heel pakket lei dingen in de grond. Voorlopig blijft het echtpaar Sloot de gevolgen van de mis plaatste cel ondervinden. Voor hen heeft de PTT reclameslogan 'laat eens wat vaker wat van je horen' een wrange bijsmaak. REDACTIE LOMAN LEEFMANS EN ROY KLOPPER. TEL 161418 nische planning. Beveiliging is een levend geheel. Je moet rea geren op wat in de samenleving gebeurt. Zo is het jaren erg rus tig en zo moet je de zaak weer haarscherp in de gaten hou den", zegt Goemans. Technische ontwikkelingen maken een steeds betere bevei liging mogelijk. Goemans noemt de ontwikkelingen van infrarode stralen en weerbe- stendige camera's. „Tien jaar terug was zo'n camera binnen 24 uur weggeroest, nu koop je uiterst handzame televisieca mera's." Hobeijn vult aan: „Wanneer een activist tien jaar terug werd gesignaleerd aan de andere kant van het terrein, ging een patrouille te voet met het geweer aan de schouder er op af. Dan ben je al snel te laat. Nu zeggen we: geef die jongens een auto in plaats van een paar goede schoenen". VRIJE TUD Foto-expositie Paul Rohlof exposeert zijn foto's tot en met 27 februari in de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat 4. Een groot deel van de tentoonstelling bestaat uit dubbelportretten van schrij vers. Onder meer te zien Isabel Allende, marion Bloem, Maar ten 't Hart, Hugo Claus en Jeroen Brouwers. Ruilbeurs Ruilvereniging Koningskerk houdt op vrijdagavond 7 febru ari een ruilavond voor verzame laars van munten, stickers, prentbriefkaarten, lucifermer- ken, postzegels en andere ob jecten. Tijd: 19 tot 22 uur in Buurthuis 't Spoortje, Bemhard- kade 40 in Leiden. Entree niet- leden 1 gulden 50, jeugd tot 15 jaar 1 gulden. Inl. 01729-8422. English/Engels The English Speaking Club komt op vrijdag 7 februari bij- AGENDA Leiden Ruilavond doof Ruitveremging Komngskert». m Buurthuis 't Spoorde. Bemhardkade 40. van 19 00 tot 22 00 uur Compel-? >e klaverjassen b>j Speeltuinvereni ging Stevenshot. C van Bruggepad 2. aan vang 20 15 uur Open Podium, org fotkclub Horus. in De Waag. aanvang 20 30 uur Noordwijk Jeugdkcmedie 'Amsterdam' in de leugdmu- t m 12 iaar. De Rank. Goit&aan 99. aanvang venhóuders 'Steeds Sne"er', in net Hoer huis. Daniel Noteboomstraat. aanvang 20 00 uur Het vliegkamp Valkenburg is één van de weinige maritieme vliegvelden in Europa dat veel vuldig wordt gebruikt door re geringsleiders of leden van het Koninklijk Huis. Vorig jaar nam het aantal Very Important Per sons (VIP's) toe van 300 naar 659. Dat had vooral te maken met de operatie Desert Storm, de vredesbesprekingen over Joegoslavië en het Nederlandse voorzitterschap van de Europe se Gemeenschap. Bovendien sloot het vliegveld Ypenburg. Extra bewaking Beveiliging bij de komst van VIP's bestaat vooral uit extra be waking door het personeel. De eigen beveiligingsdienst werkt samen met de Marechaussee, Rijkspolitie of de beveiligings dienst van het Koninklijk Huis. Buitenlandse bezoekers stellen een om 20 uur in Cultureel Cen trum Muzenhof, Cor Gordijn singel 4. Leiderdorp. E. Heinsen houdt een toespraak en geeft een demonstratie over paranor maal begaafd zijn: spirituele ge nezing. aura's, Tarotkaaren. En tree: 10 gulden. Inf. L Russell 071-418730. Spaans Door de grote toeloop van stu denten die Spaans willen leren, organiseert K&O een extra cur sus Spaans voor beginners be staande uit 15 cursusavonden van drie uur. extra cursussen Spaans. De eerste bijeenkomst heeft plaats op 15 februari. Op gave bij K&O tel. 141141. Bingo De Spoorbumpers houden zon dag 9 februari vanaf 14 uur een grote bingomiddag. Zaal van buurthuis 't Spoortje, Bemhard- kade 40 in Leiden gaat om 13.30 open. ZATERDAG 8 FEBRUARI Ocl'Mf van En Baid'Th* Docto NoO"J»i|kC'hout soms extra eisen. Zo hadden Amerikaanse militairen er tij dens de operatie Desert Storm moeite mee om in barakken buiten het kamp te slapen. Be- waldng voor de deur waren ze gewend, dus is het personeel van het marinevliegkamp aan die wens tegemoet gekomen. Hoewel het grote aantal be zoeken van VIP's vooral samen hing met bijzondere gebeurte nissen, verwacht Goemans extra belangstelling voor het vlieg kamp nu het in bredere kring bekendheid geniet. Hij maakt zich daar enigszins zorgen over. Goemans: „Het betekent extra belasting voor het personeel. We zitten nu aan ons plafond. Als het aantal bezoeken toe neemt, kunnen we het niet meer aan. Dan moeten we er mensen bij hebben of vele over uren gaan draaien". LEZERS SCHRUVEN Reinigingsrechten In uw kolommen kom ik diverse negatieve geluiden tegen die suggereren dat in Leiden wonen niet zo'n prettige ervaring is. Je wordt als bewoner van een een gezinswoning opgescheept met allerlei plastic containers (huis afval, GFT en chemisch afval en daarnaast bij winkelcentra con tainers voor papier- en glasaf- val. Ook de reinigingsrechten liegen er niet om. In drie jaar verviervoudigd. Waarom? Fr zou een nieuwe vuilverbranding komen bij Ypenburg. Thans blijkt dit niet meer noodzakelijk, door de scheiding van afval. Hierdoor wordt circa 40 procent tot com post verwerkt. De overige 60 procent kan naar de AVR, wat een bezuiniging oplevert van 1,2 miljard gulden omdat geen nieuwe vuilverbrandingsinstal latie bij Ypenburg hoeft te wor den gebouwd. De reinigings rechten vliegen echter met sprongen omhoog. Onbegrijpe lijk. Heer De la Mar: allerlei con structies en ideeën zijn door u bedacht, maar een beter leef milieu, nee, zover zijn wij onder uw wethouderschap nog niet gekomen. Alleen lastenverzwa ring voor de ingezetene. Wan neer komt er eindelijk een nor maal denkend gemeentebe stuur, zonder een rood (lees ro ze) brilletje. H. Kiemel Bachstra.it 15 Leiden B ÜmTH Het overkwam het M echtpaar Sloot uit de Surinamestraat. Vorig jaar kon Carel Cusell, een ambtenaar van de gemeente die de contacten onderhoudt met diverse buurtverenigingen en comités, met gepaste trots melden dat de FIT enkele tientallen nieuwe cellen in Leiden ging plaatsen. Daar hadden veel Leidenaars kennelijk niet voor niets op aangedrongen. Maar er was nog meer goed nieuws. In de wijk de Kooi mochten de bewonersvertegenwoordigers zelf kiezen waar de cellen mochten komen te staan. Je mag als buurtcomité kiezen waar een nieuwe telefooncel komt. Dan wijs je een plaats aan, maar vervolgens wordt het hokje aan de overkant van de straat, precies onder een balkon of onder het raam van een woning gezet. Sociale vernieuwing? Celdeling In de Kooi werd dit aanbod seri eus genomen. Er werd op een lokatie gestudeerd en men kwam tot de volgende conclu sie: op het groenstrookje in de oksel van de T-kruising tussen Sumatrastraat en Suriname straat. Het buurtvoorstel werd doorgegeven aan de gemeente en die meldde dat weer bij de PTT. Groot was dan ook de verbazing toen afgelopen zomer techni sche lui een cel neer wilden zet ten aan de andere kant van de straat, precies tegen de gevel van het nieuwe woningbouw complex. En, veel erger, precies onder het balcon van de familie Sloot. „Dat gebeurde een dag voordat ik op vakantie zou gaan", herin nert Sloot zijn schrik. De cel was zo geplaatst dat het een koud kunstje was om via de groene box in te breken of vernielingen aan te richten. „Ik heb gelijk de gemeente gebeld en gezegd dat als ze hem niet weghaalden ik het zelf zou doen. Ik had 'm zo met de vrachtwagen omgetrok ken. Dat klinkt wat dreigend maar dat wil af en toe wel eens helpen". R. Verplancke, de ambtenaar die 'gaat' over de plaatsing van nieuwe cellen, geeft toe dat de locatiekeuze geen gelukkige was: „Die telefooncel is ook niet voor niets een stukje verderop gezet" Gecellig Sloot kon met een toezegging op zak toch rustig op vakantie en nog tijdens zijn afwezigheid werd de cel verplaatst. Maar weer niet naar de plek waar de buurt dat had gewild: „Op een ochtend laat ik mijn hond uit en zie ik dat ze dat ding vlak naast „Soms verschijnt er ineens een koppie voor de ramen. Dan is mand opgeklommen". foto loek

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17