Leiden Slaaghwijk verliest geduld Nieuw adresje langs optocht gezocht Coebel wil busbaan opengooien voor auto's Bestuur Haagwij k weg na conflict met personeel Kamer beducht voor verlaging snelheid 'De Valkenier' moet sluiten Vrijdag 7 februari 1992 15 'Eerst onze flats, dan het winkelcentrum De Slaaghwijk-bewoners zijn zo teleurgesteld over de tra ge voortgang van de opknapbeurt van hun wijk, dat de verbetering van het winkelcentrum de Kopermolen en het afgraven van de Ketelmeerlaan wat hen betreft kan worden geschrapt. De zes miljoen gulden die de gemeen te daaraan wil uitgeven, kan beter in hun huizen worden gestoken, vinden ze. De gemeenteraad wil echter van geen wijken meer weten. Bijna unaniem werd gister avond besloten het plan onverkort uit te voeren. LEIDEN WIM WEGMAN Raadsleden toonden zich ver rast toen een woordvoerster van de Slaaghwijkbewoners zei dat het voor hen allemaal niet meer hoeft. De opknapbeurt voor het gebied rond het winkelcentrum was immers juist bedoeld om de Leidse flatwijk uit haar 'isole ment' te halen. De gemeente wil dat bereiken door de Ketel meerlaan af te graven die volgens haar een soort psycho logische barrière is en op die plek een groot evenementen plein in te richten. Een belang rijk deel van de kosten hiervoor wil ze halen uit de opbrengst van een uitbreiding van het winkelcentrum en de bouw van een 50 meter hoge torenflat. Die kolos zou bovendien dienst moeten doen als een soort blik vanger voor de nieuwe 'dorps kern' in de Merenwijk. Het zogeheten plan van aan pak voorziet ook in een verbete ring van de flats en de woonom geving in de Slaaghwijk zelf. Maar dat gaat volgens de bewo ners zo langzaam, dat ze de moed beginnen te verliezen. „Er gebeurt niets", aldus woord voerster mevrouw A. van den Enden, die zei te spreken na mens de bewonerscommissies in de Slaaghwijk. „En als er voor ons niets wordt gedaan, wat hebben we dan aan zo'n toren flat of een beter winkelcentrum? Laat die Ketelmeerlaan dan trouwens ook maar liggen. Zo geïsoleerd voelen we ons nu ook weer niet". Wethouder T. van Rij (PvdA- volkshuisvesting) probeerde de bewoners op te monteren door erop te wijzen dat verschillende flatgebouwen in de wijk inmid dels een aardige face-lift heb ben gekregenen dat er hard wordt gewerkt om de omgeving te verbeteren. „Ik geef toe dat het allemaal niet zo snel gaat als we in het begin hadden gewild, wat voor een deel is te wijten aan de financiële problemen waarin met name de Woning bouwvereniging Leiden ver keert. Maar ook die probeert al les op alles te zetten". Van Rij kon zich de ontmoe diging van de bewoners echter wel voorstellen. „Mensen krij gen na de huurverhoging van 5,5 procent en de voortdurende problemen rond de hoge woon lasten een gevoel van: doe eerst maar eens wat aan onze huizen, de rest komt later wel. Maar ik blijf erbij dat de plannen voor de Kopermolen ook in het be lang zijn van de Slaaghwijk". Ook de raadsleden van de verschillende partijen zagen in de ommezwaai van de Slaagh wijkbewoners geen aanleiding om het plan op de lange baan te schuiven. „We vonden het des tijds een goed plan, en dat vin den we nog steeds", stelde het PvdA-raadslid P. Bordewijk. Miskleun Het gemopper van de bewoners uit het 'andere' deel van de Me renwijk op de 50 meter hoge woontoren, bracht de raadsle den al evenmin aan het twijfe len. Op C. Vergeer van de SP na. Bewoner en oud-reinigingsdi recteur M. Logtenberg des tijds nauw betrokken bij de bouw van de Merenwijk noemde het gebouw een plano logische misÖeun, een fallus en een eruptie, maar de raadsleden legden zich er meer of minder enthousiast bij neer dat de op brengst van de woningen in de torenflat hard nodig is om het plan te kunnen betalen. De angst van omwonenden dat er straks veel te weinig par keerplaatsen in het gebied zijn en dat de verlaagde en veel smallere Ketelmeerlaan vol komt te staan met files, werd door de raadsleden evenmin gedeeld. Wel willen ze kijken naar een andere route voor de vrachtwagens die de winkels moeten bevoorraden. Ze zijn het eens met de bewoners dat die, als het huidige plan wordt uitgevoerd, wel erg dicht langs de huizen aan de Papiermolen rijden. der Haagwijk valt. Directeur Verbeek van Haagwijk blijft een voorstander van het afstoten van Vreewijk. Het huis met zijn 25 inwoners is te duur om in stand te houden, vindt Verbeek. „Het oude bestuur deelde mijn mening. Maar nu er een ander bestuur is. moet er ook weer een nieuwe discussie intern ge voerd worden". Interim-voor zitter Van Keulen zegt desge- \Taagd dat hij het afstoten van Vreewijk niet bovenaan zijn lijstje heeft staan. EMIEL FANGMANN Het Leidse verzorgingstehuis Haagwijk heeft sinds het begin van deze week een interim-be stuur. Het oude bestuur is op gestapt nadat de onderne mingsraad het vertrouwen had opgezegd. Toch kwam het ver trek van het oude bestuur niet onverwacht. Dit bestuur had vorig jaar toegezegd vrijwillig op te stappen, omdat het 27 jaar oude bejaardenhuis zich aan het vernieuwen was. Later kreeg het bestuur spijt van die toezeg ging en wilde aanblijven. De ondernemingsraad hield het bestuur daarop aan haar woord. In het oude bestuur zaten men sen die al vanaf de oprichting lid waren. De dagelijks leiding van het tehuis aan de Beethovenlaan blijft de komende maanden nog in handen van interim-direc teur J. Verbeek, die er een jaar geleden kwam te werken. Het dinsdag aangetreden interim- bestuur is aangesteld door de Diaconie waaronder het Neder lands-Hervormde verzorgings tehuis valt. Tot voorzitter is J. van Keulen benoemd. De wisseling heeft mogelijk gevolgen voor de toekomst van verzorgingstehuis Vreewijk aan de Vreewijkstraat, dat ook on- De interim-voorzitter is nog onbekend met Haagwijk en de achtergronden van het verzor gingstehuis. Hij is tevens voor zitter van de Leidse stichting Ouderenwerk. Andere interim- bestuursleden zijn de predikant A. Dronkers en secretaris De Haan van de Diaconie. De nieu we bestuursvoorzitter Van Keu len vindt het logisch dat een be stuur in deze tijd minder in vloed heeft. Volgens de interim voorzitter is de ondernemings raad blij met de laatste ontwik kelingen. „Zij spint als een poes". Van Keulen wil de statu ten zo gaan veranderen dat die ondernemingsraad en de bewo nerscommissie straks ook in vloed op de samenstelling van het nieuwe bestuur krijgen. NIEUWSLIJN Peuk in plantenbak zaait paniek Een heftige rookontwikkeling zorgde gisteravond voor paniek in ouderenflat De Parelvissers aan het Bizetpad. Nadat de rook was ontdekt op de vijfde, zesde en zevende verdieping werd ijlings de brandweer en de politie gewaarschuwd. Een aantal bewoners werd uit voorzorg geëvacueerd. Later bleek dat de rook afkomstig was van een brandende peuk die in een plantenbak was gegooid. Nadat de verdiepingen waren geventi leerd, konden de geschrokken bewoners naar hun woning terug keren. Vrouw gewond aan hoofd Een 32-jarige Leidse vrouw is gisterochtend omstreeks kwart voor negen aan haar hoofd gewond geraakt nadat zij op haar fiets een aanrijding kreeg met een auto. De wagen, bestuurd door een 50-jarige man uit Wassenaar, reed op de Geregracht rechtdoor. De vrouw reed ook op die gracht maar wilde linksaf de Oranje boomstraat in. Bij de botsing die volgde, liep de vrouw een wond aan het hoofd op. Parkeermeter uit de grond getrokken Onbekenden hebben in de'nacht van woensdag op donderdag een dubbele parkeermeter op de Lange Mare gestolen. Het paal tje is uit de grond getrokken. De gemeente heeft aangifte gedaan bij de politie van de verdwijning van de meter die een nieuw- waarde heeft van 600 gulden. LEIDEN ERNA STRAATSMA De Kamer van Koophandel (KvK) wil de maximumsnelheid op toevoerwegen niet verlagen naar 30 kilometer per uur. Dat zou de locale economie scha den, schrijft de Kamer in een re actie op de 30km-nota van de gemeente. Secretaris van de KvK, CA Broeksma, stelt dat de verbete ring van het 'verblijfsklimaat' de boventoon voert in genoemde nota. „Dat is naar ons idee on terecht". De gemeente moet be halve naar aangenaam en veilig wonen ook kijken naar prettig en snel werken, aldus de secre taris. „We zijn bang dat de ge meente in haar enthousiasme de economische leefbaarheid van de stad vermindert". Een goede (vracht) autobereikbaar heid is van levensbelang voor veel bedrijven, schrijft de Kamer in haar brief. Met de invoering van een 30km-limiet in woonwijken heeft de KvK geen moeite. Maar de Kvk is wel voor meer bedrij vigheid in dit soort wijken. Buurten zoals de Stevenshof en de Merenwijk zijn nu te veel 'slaapwijken'. „Dat kan prima samengaan met een 30km- grens. Je zou je kunnen voor stellen dat men aan de rand van deze wijken toevoerwegen maakt met een 50km-grens. Meer naar binnen van de wijk kun je een 30km-grens invoe- 'Gelukkig heb ik nog een oom wonen op het Noordeinde LEIDEN LOMAN LEEFMANS Een groot studentenhuis aan de Prinsessekade. Het pand is op gedeeld in kamertjes waar aan staande juristen en doctorandi hun tijdelijke, Leidse thuis heb ben. Eén kamer verhuurt eige naar Walenkamp sr. echter nooit. Die op de eerste verdie ping aan de voorkant. Die is ge reserveerd voor hem en zijn fa milie om eenmaal per jaar, op 3 oktober, met z'n allen naar de optocht te kunnen kijken. De ruimte heet zelfs de 3 oktober- kamer. Walenkamp sr. kan binnen kort een huurder voor zijn ka mer gaan zoeken. Want de pa rade komt dit jaar niet meer langs. In een aanmerkelijk kor tere route wordt de optocht na de Breestraat het Noordeinde opgestuurd. Het gaat om een experiment van een jaar. Daar na mag de bevolking zich uit spreken. Maar velen staan nu al met hun mening klaar. „Ik vind het belachelijk. De optocht gaat op die manier nauwelijks meer door het centrum. Gelukkig heb ik nog een oom op het Noord einde", aldus E. Walenkamp, een kleinzoon van sr. en trouw bezoeker van de 3 oktoberka- mer. Met hem moeten vele Lei- denaars op zoek naar een nieuw 'adresje' langs de route. „Het is jammer maar onver mijdelijk", legt burgemeester C. Goekoop nog eens uit. „Het is vooral jammer omdat de Haar lemmerstraat juist zo'n kleurrijk onderdeel was van de tocht. Maar deze beslissing was onver mijdelijk omdat bij de Blauw- poortsbrug, die dan nog niet af is, optocht- en kermispubliek in een 'trechter' bijeen dreigen te komen en dat zou gevaarlijke situaties kunnen opleveren De ordehandhaving heeft vol gens Goekoop de doorslag ge geven om de route bij wijze van proef te verleggen: „Naast het argument van de Blauwpoorts- brug valt 3 oktober dit jaar op een zaterdag wat dus extra drukte met zich meebrengt. Dit, niet echt warm of koud van. „Nou, dan gaan we toch ge woon op de Breestraat kijken", antwoordt een man schouder ophalend. Zijn vrouw voorziet echter ook daar problemen: „Maar daar zal het dan ook wel extra druk zijn, dus moeten we er vroeg bij zijn en waarschijn lijk lang wachten". Een jongen zect duidelijk ge dupeerd te zijn aoor het besluit van de Drie October-Vereeni- ging. „Meestal ging ik bij een vriend die op het Kort Rapen burg woont vanuit zijn woonka mer kijken. Beregezellig was dat. Nou moeten we misschien kou en regen in om de optocht te zien". Domper leder jaar weer hadden de leden van de optochtcommissie de grootste moeite het publiek op de Haarlemmerstraat aan de kant te houden. samen met de ervaringen van vorig jaar, zou het moelijk ma ken om de orde te kunnen handhaven", aldus Goekoop. Traumatisch 'Oponthoud optocht enige smet op viering 3 oktober', kopte de ze krant vorig jaar daags na het feest. Voor voorzitter R. Heruer van de optochtcommissie was het een flinke domper op maanden werk. Er gingen (op de Haarlemmerstraat) een paar zaken mis waardoor de verder indrukwekkende parade de tocht gehavend moest voortzet ten. Voor het bestuur van de 3 October-Vereeniging hét sein om te onderzoeken of het niet 'anders' moest. „En vorig jaar was nog niet eens zo'n trauma tische ervaring als in '87", aldus Heruer. Toen brak de stoet maar liefst in drie stukken. Het vertrek uit de 'kilometer •FOTO REINOUT VAN CUUCK koopplezier' maakt een einde aan de traditie van een optocht vol gaten en oponthoud. Het was hinderlijk voor de toe schouwers, maar het hoorde er een beetje bij op 3 October. Winkelende Leidenaars op de Haarlemmerstraat worden er, ruim een half jaar voor het feest, De winkeliers in de Haarlem merstraat betreuren over het al gemeen het genomen besluit: „Zelfs bij autorally's staat het publiek er tegenwoordig dicht op. Daar valt af en toe wel eens een dode, maar de 3 oktoberop- tocht heeft niet die snelheid grapt juwelier D. van der Water. Groenteman J. van Groeningen vindt het uitermate zonde: „Mensen zoeken toch de gezel ligheid en dus een drukke plek op. Je kan ook op de lammen- schansweg gaan staan, in je eentje". „Er gaat een stukje Leidse fol klore verloren", reageert drogist H. Walenkamp een tikkeltje dramatisch op de routeveran dering en P. Labruyére van de gelijknamige dumpzaak en een van de weinig winkeliers die nog boven zijn winkel woont, is wat krasser „Het lijkt wel of ze gek zijn geworden". Cafébaas H. Seisveld zegt er niet mee te zitten. Zijn café werd oorspronkelijk als een van de oorzaken van het noodlottige oponthoud in de laatste optocht gezien, maar de Vergulde Kruik werd later van alle blaam gezui verd: „Ik leg me er bij neer dat er voor een andere oplossing is gekozen. Maar zeg nou zelf. de meeste gezelligheid was toch op de Haarlemmerstraat". LEIDEN ROY KLOPPER De bewoners van de Coebel willen op nieuw proberen een extra ontsluitings- weg in de wacht te slepen. Ze hebben hun oog laten vallen op de busbaan tussen de Dukê Ellingtonstraat en de Sweelincklaan. Dat is tegen het zere been van met name bewoners van de laatste straat. Zij vrezen een toename van de verkeersdrukte. De bewonersvereniging De Coebel en de Werkgroep Leefbaar Zuid-West overleggen momenteel over de wijze waarop de verkeerproblematiek kan worden aangepakt. De gemeente kon digde onlangs aan dat op de hoek Brandt Buyskade (bij de Rembrandt- scholengemeenschap) en de Churchill- laan verkeerslichten komen. Voordat het zo ver is moeten nog wel uitvoeg- stroken worden aangelegd. De beide wijkverenigingen kunnen zich vinden in dit plan, maar willen wel aparte fietsstroken en een -oversteekplaats voor voetgangers. Voor de bewoners van de Coebel is hiermee de kous niet af. Ze blijven er- bij'dat één ontsluitingsweg voor de he le wijk te weinig is. Ze willen met de gemeente in de slag om voor elkaar te krijgen dat de brug achter het Jacques Urlusplantsoen wordt opengesteld. Momenteel maken daarvan alleen bus sen en alarmverkeer gebruik. Bewoners van de oudere delen van Zuid-West zijn niet erg enthousiast over dit plan. Met name de Swee lincklaan vreest veel extra autoverkeer als de brug opengaat. Beide wijkgroe- pen slaagden er tot nu toe dan ook niet in een gezamenlijk standpunt te for muleren. Overigens heeft de gemeente in een eerder stadium wel eens aangegeven een extra ontsluitingsweg voor de Coe bel voor te staan. Vanwege bezwaren van diezelfde Sweelincklaan-bewoners werd dit plan afgeblazen. Toen dit be sluit viel, was nog geen woning opgele verd in de Coebel. De bewoners van deze wijk vinden dan ook dat ze alsnog recht op inspraak hebben. „Nu wonen daar toch een paar honderd mensen. Het zou wel redelijk zijn als die ook hun mening mogen geven", aldus voorzitter M. Weenink. Als alle woningen zijn opgeleverd,- wil hij een opiniepeiling houden onder de nieuwe Coebel-bewoners in de hoop dat het streven naar een extra weg brede steun krijgt. Weenink deelt de angst voor sluipverkeer door Zuid- West niet. „Ik heb daar eens naar geke ken. maar je moet wel een uiterst kromme weg nemen wil je door al die straten komen". Het volgende overleg over de ver- keerskwestie staat op de agenda voor 19 februari. Voor de bijeenkomst is wethouder J. Walenkamp (verkeer) uit genodigd. Bij het overleg zijn ook ver tegenwoordigers aanwezig van de Rembrandt-scholengemeenschap en de Willem Alexander mavo, die ook in de buurt ligt. Basisschool 'De Valkenier' aan het Valkenpad in de Merenwijk moet per 1 augustus aanstaande dicht. De school heeft te weinig leerlingen. Het ministerie van onderwijs heeft een advies van dc gemeente Leiden om de school langer tijd te gunnen naast zich neergelegd. B&W van Leiden hadden het rijk het afgelopen na jaar gevraagd om de protestants-christelijke school de kans te geven naar de vereiste 125 leerlingen toe te groeien. Op 1 okto ber telde 'De Valkenier' 108 leerlingen. Half januari moest de school 125 leerlingen tellen. Dat is niet gelukt. Ook het feit dat de school in een sociale vemieuwingswijk ligt. was geen reden voor het ministerie om uitstel te verlenen. Evenmin was dc- op handen zijnde schaalvergroting een reden om de school open te houden. Over enkele jaren moeten fusies immers tot grotere ba sisscholen leiden. De Valkenier werkte sinds oktober al nauw sa men met basisschool 'De Springplank'. Nog niet bekend is of het schoolbestuur in beroep gaat tegen aangekondigde sluiting.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15