Bedrijfsauto RAI Fabrikanten vrachtwagens zijn milieuwetten vooruit Veel merken zien heil in MPV-markt GARAGE TOYOTA DIJKSMAN BV VAN HAASTEREN MOTORS B.V. Grijze auto blijft in trek Toyota presenteert op de RAI een Wereld Primeur de Nieuwe Toyota Lite-Ace UW TOYOTA DEALER VOOR LEIDEN EN OMGEVING: Vrijdag 7 februari 1992 Redactie: 023-150222* PETER LODEWUKS* Vormgeving; JAN KUNGE Stijgende verkoop bedrijfsauto's De afeet van bedrijfsauto's op de Nederlandse markt is het afgelopen jaar met bijna 8 pro cent toegenomen tot in totaal 74.292 eenheden. Uit de ver koopcijfers van de RAI blijkt dat de groei vooral werd ver oorzaakt door de positieve ontwikkeling in de bestelauto sector. Daar nam het aantal registraties met maar liefst 12 procent toe tot 58.773 wagens. Onder de bestelauto's vallen de grotere wagens (busjes) en de lichtere, van personenauto's afgeleide modellen (ook ter reinauto's). Beide segmenten lieten vorig jaar ongeveer een gelijke afeetverbetering zien. De verkoop in het zware seg ment van^f 3,5 ton kwam vorig jaar uit op 15.519 voertuigen. Dat is weliswaar zo'n 6 procent lager dan in 1990, maar inter nationaal gezien doet Neder land het lang niet slecht. Voor de komende jaren is de RAI optimistisch. De ontwik kelingen op de Europese markt en in oost-Europa geven alle aanleiding te verwachten dat het Nederlandse wegvervoer een forse groei zal doormaken, hetgeen uiteraard een positie ve impuls op de verkopen te weeg brengt, aldus de RAI. XM Break Service publiekstrekker Een van de belangrijkste pu bliekstrekkers op de stand van Citroën zal ongetwijfeld de XM Break in bestel-uitvoering zijn. De zeer royale laadruimte, de fraaie belijning van de carrosse rie en het grote comfort van het hydractieve veersysteem maken de Citroën XM Break Service tot een zeer aantrekkelijke bedrijfs wagen. Subaru Legacy Van Subaru laat op de RAI de mees te aandacht uitgaan haar de Legacy Stationwagen Van. De auto is kort geleden in zijn nieu we gedaante voorgesteld en nu speciaal voor de Nederlandse markt omgebouwd tot luxueuze bestelwagen. Grijze Astra station Opel heeft de nieuwe Astra als drie- en vijfdeurs geblindeerde stationwagen in het programma opgenomen. Maar ook de Com bo, een Kadett met gestroom lijnd verhoogd dak, is nog lever baar. Bij Opel staat verder on der meer de 4x4 Frontera. Snelle 106-besteller Peugeot springt er op zijn stand uit met de fonkelnieuwe 106 als heel sportief uitziende Com mercial XSi. Hij is uitgerust met een motor van 1.4 liter (95 pk) waarmee deze rappe besteller 187 km/u haalt. Geblindeerde Previa Toyota heeft een nieuwtje in huis met de Previa op grijs ken teken. Deze XL Commercial heeft een 2.4 liter 16-kleps mid denmotor. Een wereldprimeur is het nieuwe, iets groter gewor den bestelbusje Lite Ace. Space-bestellers Mitsubishi heeft recent zijn Space Wagon vernieuwd en een verkorte uitvoering daarvan als Space Runner uitgebracht. Bei de MPVs zijn nu ook als Van te leveren. Ook de Pajero is met grijs kenteken te koop, als Panel Van en High Roof. De Bedrijfsauto RAI staat behalve in het teken van novi teiten, vooral ook in het teken van de milieuvriendelijke motoren. De schonere diesels werden op de vorige RAI, twee jaar geleden, al beloofd. En dat er in twee jaar tijd veel kan gebeuren blijkt nu. Vrijwel alle fabrikanten blijken flinke vooruitgang te hebben geboekt in het ontwikkelen van minder vervuilende motoren. Er worden in diverse vermo gensklassen dieselmotoren aan geboden, waarvan de stikstof- oxyde-uitworp (NOx) nu al lager ligt dan pas eind 1993 voor nieuwe wagens wettelijk ver plicht wordt. Ook-wat betreft andere schadelijke stoffen, zoals HC en CO halen de nieuwe mo toren gunstige waarden, die val len onder de cijfers van de eveneens eind 1993 in werking tredende norm Euro 1. Stellig is de zorg voor het milieu een grote inspiratiebron voor de producenten, maar ook de ei sen van de wetgevers zorgen er voor dat er ernst wordt gemaakt met de ontwikkeling van scho- Er zijn verschillende motieven voor de industrie om op de wet telijke eisen zelfs vooruit te lo pen. Dat komt vooral doordat Zwitserlarid en Oostenrijk nu al strengere eisen hanteren dan thans in de rest van Europa het geval is. Voorts is er in ons land de overheidspremie voor scho nere diesels. Ook is het voor de fabrikanten van belang dat de vrachtauto bij zowel de politici als bij het publiek een goed imago heeft. Het schoner maken van de mo toren is vrijwel in alle gevallen gelukt zonder stijging van het brandstofverbruik Dat immers zou weer ongunstig werken op de uitstoot van milieubedrei- gende gassen. Doordat schonere uitworp vaak mede wordt bepaald door een betere verbranding zijn sommi ge motoren zelfs zuiniger ge worden. Als gevolg daarvan is de uitstoot van CO-2, waaraan het broeikaseffect wordt toege schreven, afgenomen. De laatste tijd is er op het ge bied van de milieu-eisen sprake van enige doortastendheid bij de Europese wetgevers. Dat is wel eens anders geweest. Jaren lang liep Nederland vrij een zaam voorop met strenge eisen, wat de overheid niet steeds in dank is afgenomen. Cynisch werd wel eens gesproken van ,,de remmende voorsprong". Nog steeds lopen de eisen van de verschillende Europese lid staten uiteen en worden er soms uiterst discutabele com promissen gesloten. Een voor beeld daarvan is de vorig jaar overeengekomen maximum lengte van de vrachtwagencom binatie. Volgens de voorzitter van het Uitvoerend Comité Be drijfsauto RAI, ir. R. van Yperen, is dat een verwerpelijk compro mis. „Door de ongelukkige keu Er wordt op de Bedrijfsauto RAI veel aandacht besteed aan 'milieuvriendelijke' motoren. ze van de maximum lengte kunnen er minder pallets ver voerd worden en moeten er dus meer ritten gemaakt worden om dezelfde hoeveelheid goe deren te vervoeren", zegt hij. Prof. Simons, hoogleraar ver- voerseconomie aan de Vrije Universiteit heeft uitgerekend dat hierdoor in Europa op jaar basis 1,4 miljoen ritten meer gemaakt moeten worden, waar door 214 miljoen liter extra brandstof wordt verbruikt. Dat dit een belangrijke extra milieu belasting tot gevolg heeft be hoeft verder geen betoog. Een andere maatregel die het goederenvervoer hoog zit, is de maximum snelheid van 80 kilo meter. Er wordt in het verkeer te hard gereden, zowel door personen- als door vrachtauto's. Maar er zijn twee soorten „te hard". Dat zijn harder dan is toegestaan en harder dan ver antwoord is. Daar is volgens ir. Van Yperen verschil tussen. „Een moderne vrachtauto kan niet alleen gemakkelijk sneller dat 80 kilometer per uur rijden, maar ook ligt soms de optimale ofwel de zuinigste kruissnelheid hoger. Het maximum van 80 ki lometer is dan ook achterhaald. Dat vinden ook veel andere lan den, zodat het redelijk lijkt om in Europees verband met een hoger maximum te komen". Zuinigere motoren vragen dus ook een verstandig gebruik van die motoren. Natuurlijk moet de wetgever „ergens" een grens trekken, maar soms speelt de politieke geladenheid een meer doorslaggevende rol dan het praktische nut van de beslis sing. Niettemin is de vrachtauto bezig milieuvriendelijker te worden. En dat niet alleen. Hij maakt ook minder lawaai dan voorheen. Die afname van het geluid is mede een gevolg van overheids- premies en wetgeving in be paalde landen. Het merendeel van de internationaal rijdende zware trucks produceert niet meer dan de 79 decibelnorm. Het lawaai van de banden is de 'bottle neck' en daar is weinig aan te doen. Veel meer kunnen de decibellen dan ook niet om- laag. De Chevrolet Blazer in besteluitvoering beleeft zijn debuut op de RAI. De Blazer is standaard voorzien van inschakelbare vierwielaandrijving en een krachtige 4.3 liter motor van 119 kW/162 pk, die is gekoppeld aan een automatische vierversnellingsbak. Opvallend op de Bedrijfsauto RAI van dit jaar is het grote aan bod aan zogenoemde 'grijze' auto's: personenauto's op grijs kenteken, waarvoor bij de aan schaf geen Bijzondere Verbruiks Belasting (BVB) hoeft te worden afgedragen. In ruil daarvoor mogen deze auto's geen achter bank hebben en moeten de achterzijruiten geblindeerd zijn. Iedereen dacht dat de verplich ting om zijruiten te blinderen zou leiden tot het uitsterven van het fenomeen 'grijs rijden'. Maar niets bleek minder waar. De verkopen zijn zelfs weer te- ruggekeerd op het oude niveau van voor de blinderingsplicht. Alleen de extremen, in de vorm van supersportwagens op grijs kenteken, verdwenen. Op de RAI is te zien hoe inven tief de auto-importeurs zijn orrfgesprongen met de grijze auto's'. Er zijn verschillende wa gens die geblindeerd zelfs mooier zijn dan met gewone ruiten. Daarbij zag een aantal leveranciers van terreinwagens kans de blinderingseis te ontlo pen dqor het dak iets te verho gen, zodat de binnenhoogte buiten de gestelde grens valt. Honda heeft op basis van de Civic Shuttle een handzame 'grijze' bestel wagen gecreëerd: de Civic Shuttle Van. De hoge laadruimte (83 cm) is gemakkelijk bereikbaar via de grote achterklep en de achterdeuren. De Civic Shuttle Van wordt aangedreven door een pittige en soepele 1.5 li ter injectiemotor met een vermogen van 66 kW/90 pk, gekoppeld aan een 5-versnellingsbak of desgewenst een automatische transmissie. -v—- - - De populaire MPV Chrysler Voyager is er ook in een 'grijze' uitvoering Daarbij blijft de ruit van de schuifdeur intakt zodat er toch een tamelijk licht interieur overblijft. De Voyagers zijn er ook als echte bestelwagen, met alleen zijruiten in de voordeuren. Deze worden verkocht als Mini Ram Van (zie foto) onder de merknaam Dodge. Op het gebied van bestelwagens is Volkswagen in Nederland al sinds jaar en dag marktleider. Op de Bedrijfsauto RAI wordt een rijk gevari eerd programma gepresenteerd, dat oplossingen laat zien voor de distri butie van allerhande produkten, uiteenlopend van expressediensten r koeriersbedrijven tot en met meubeltransporten. Daarbij is nu ook deze 'grijze' Golf, de geblindeerde besteluitvoering van de kersverse 'Auto van het Jaar 1992'. Totaal nieuwe autoconcepten doorbreken maar hoogst zelden het bestaande modellen-pa troon van de industrie. De MPV (Multi Purpose Vehicle) is de meest recente aanvulling op de markt, waar traditionele sedans, compacte hatchbacks, ruime stationcars en dynamische sportwagens het hoofdbestand deel vormen. Een MPV is een voertuig dat voor 'velerlei doeleinden' ge schikt is. Dat klinkt logisch, maar pas het laatste decennium kwam dit type auto tot ontwik keling. Het idee ervoor stamt uit Italië, waar vooruitstrevende ontwerpers al in de jaren vijftig (Fiat Multipla) zich het hoofd braken over ruimere toepas singsmogelijkheden voor een Pas in het begin van de jaren tachtig durfde de industrie het aan, deze nuttige interpretatie van de auto ook in produktie te nemen. Het succes ervan over trof tot nu toe alle verwachtin gen, al bleef het vooralsnog be perkt tot de Amerikaanse markt. Ruimte is het sleutelwoord voor een succesvolle MPV. Door een hogere carrosseriebouw en een naar voren geplaatste bestuur derspositie wordt maximaal ge bruik gemaakt van de beschik bare onderstel-oppervlakte. Om produktietechnische rede nen vormen bestaande of licht gemodificeerde onderstellen van reeds bestaande personen auto's het uitgangspunt, al wij zen toekomstige ontwikkelin gen ook hier al op een meer specialistische MPV-technolo- gie. Die mag daarom ook niet verward worden met de mini bus of kleine camper, welke doorgaans op bestelwagens voor commercieel gebruik zijn gebaseerd. De bestelwagenuitvoering van de Pontiac Trans Sport, de Cargo Van, fungeert veelal als het visitekaartje van het bedrijf, dankzij de geavanceerde vormgeving. Tevens staat het comfort voor de inzittenden op een hoog niveau in vergelijking met normale bestelauto's. De MPV biedt in principe plaats aan maximaal zeven personen, inclusief de bestuurder. Diezelf de ruimte biedt echter grote mogelijkheden de stoelbezet- ting maximaal te variëren. Met plaats voor vijf in plaats van ze ven inzittenden of, door het draaibaar ujtvoeren van de stoelen (wat de recreatieve mo gelijkheden vergroot) biedt de MPV vele toepassingsgebieden. Een enorme laadruimte ont staat wanneer alleen de voor- stoelen overblijven. Verschillen de merken brengen dan ook zo'n besteluitvoering met grijs kenteken op de markt. Essentieel voor een goed MPV- concept is dat een aantal voor delen van bestaande autotypen is verenigd in een veelzijdig ontwerp, met daardoor grotere gebruiksmogelijkheden. De praktische voordelen van een stationwagon, de prestaties van een normale personenwagen en de volumineuze ruimte en functionele eigenschappen van zowel een bestelwagen als re creatieve camper dienen in een MPV te zijn samengebracht. Nissan lanceerde als eerste in 1982 de Prairie, die op basis van bestaande techniek veel bin nenruimte en, mede dank zij een zijdelingse schuifdeur, grote praktische voordelen bood. Chrysler volgde een jaar later met de Voyager, die in Amerika een ware rage ontketende. In vijf jaar tijds stegen produktie en verkoop van dit model van niets tot ruim 400.000 per jaar. De Renault Espace was in 1984 de eerste Europese MPV. De overduidelijke veelzijdigheid zal de kansen van de MPV in de toekomst ook op de Europese markt vergroten. Amerika ver wacht tot 1995 een groei van de MPV-markt van 600.000 naar 900.000 eenheden per jaar. Het marktaandeel in Europa is nog relatief gering. De belangstelling neemt echter tóe en binnen nu en drie jaar kan van de Europe se auto-industrie een aantal nieuwe MPV-ontwikkelingen tegemoet worden gezien, waar bij door insiders op nog grotere en intelligentere toepassingen wordt gerekend. Verder zijn ook te bezichtigen de alom bekende Hi-Ace, de Hi-Lux, de Dyna, de Landcruiser, de 4 Runner, de VAN uitvoeringen van de Corolla en de Carina en eveneens een primeur: een Preva met een grijs kenteken. Officieel Toyota-dealer voor Rijnsburg, Katwijk, Noordwijk, Valkenburg ZH, Oegstgeest, Voorhout, Noordwijkerhout Oegstgeesterweg t7-23 - Rijnsburg - Tel. 01718-20500 Gespecialiseerd in bedrijfswagens. Weversbaan 9, 2352 BZ Leiderdorp. Tel.: 071-899256. Voor verkoop, onderhoud en reparatie van alle Toyota Bedrijfswagens; ook voor leasing, verhuur, schadereparatie.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13