Bedrijfsauto RAI Alternatieve brandstof rukt verder op DiJKSAAAN OUDSHOORN Bodem biedt oplegger extra laadruimte Nederland eindelijk rijp voor de pick-up De Mitsubishi L200 4WD "Comfort wint terrein" De nieuwe Mitsubishi Space Wagon "Nog ruimer dan z'n voorganger" MITSUBISHI MOTORS 6-15 FEBRUAR11992 De kleinste bestelauto op de RAI is de experimentele Daihatsu Cuore "Walkthrough Shutter Van'. Gebaseerd op de populaire Cuore heeft dit prototype een lengte van slechts 3,29 meter. De bestelauto heeft aan beide zijden een handige schuifdeur. Zo kan van links, rechts en achter de laadruimte gemakkelijk worden bereikt. Door de opbouw is de hoog te bijna 2 meter. Voor de aandrijving zorgt een 660 cc 3-cilindermotor met elektronische brandstofinspuiting, gekoppeld aan een automati sche transmissie. De auto heeft één bestuurderstoel en om ook een goed zicht naar achteren te garanderen is de achteruitkijkspiegel ver vangen door een TV-circuit met een kleine monitor op het dashboard. Ford heeft als aanvulling op de vernieuwde Transit die vooral bedoeld is om inhoudelijk volumineus vervoer te verzorgen, voor het gemengde kleinere werk de Escort Wagon Van met verhoogd dak en de Fiesta Courier (foto) op de markt gebracht. De Courier Van is in feite een Fies ta met achter de tweepersoons cabine een vierkante hoge laadbak, die een onbeklede laadruimte met een lengte van 1,70 meter herbergt. Er is door het verlengen van de wielbasis met 25 cm een laadvolume ont staan van 2,8 m3. Handig zijn de twee draaideuren die tot in het dak doorlopen, zodat er makkelijk te beladen is. Ook een vorkheftruck kan zo een stevig pakket ineens in deze bestel-Fiesta schuiven. Vrijdag 7 februari 1992 Redactie: 023-150222 PETER LODEWUKS Vormgeving: JAN KÜNCE De DAF 95 „Low Deck" is de trekker die schotelhoogtes van 93 tot 99 centimeter mogelijk maakt zonder concessies te doen aan motorvermogen en treingewicht. Daardoor kunnen grootvolume opleggers, de zo genoemde „mega-trailers" met een nuttige inwendige hoogte van drie meter worden aange haakt. Ook in de maat van de wielen viel nog hoogte te win nen. De DAF 95 is leverbaar met 19,5 inch en 22,5 inch wielen. Volvo brengt een trekker met een schotelhoogte van 95 centi meter in combinatie met zoge noemde 60 procents banden. Dat laatste is nieuw, deze klei nere bandenmaat is nog maar net ontwikkeld voor toepassing op vrachtauto's. De trekker, Low Tractor geheten, is een puur Nederlandse ontwikkeling, maar het concept is inmiddels overgenomen door de moeder maatschappij Volvo Truck Cor poration. In veel Europese landen mag een oplegger niet hoger zijn dan vier meter. Dat zijn ze dan ook al jaren. Lengte en breedte zijn ook vastgesteld. Dus resteerde de vloer als enige plek om extra laadruimte aan te boren. v. -:v MUËÊÊBmKÊË Mitsubishi heeft de L200 in de gelederen, een vierwielaangedreven vijfpersoons pick-up. Er zijn grofweg twee types pick-up-te koop. De lichte uitvoeringen, die zijn afgeleid van normale personenauto's (zoals de Fiat Fio- rino en de Volkswagen Caddy) en de zwaar dere (terrein)auto's (als de Opel Campo en de Nissan King Cab). De pick-up heeft een aantal voordelen. De auto rijdt op een 'BVB-loos' grijs kenteken en dat terwijl sommige uitvoeringen toch een (bescheiden) achterbank herbergen. Daarnaast biedt de laadruimte enorme mo gelijkheden. Niet alleen kunnen er de meest onmogelijke zaken mee vervoerd worden, maar ook leent de laadbak zich om er een speciale opbouw op te plaatsen. Dat kan een kunststof kap zijn, waarmee de pick-up een royale bestelauto wordt, maar ook bij voorbeeld een camper-opbouw, die de wa gen omtovert tot een handige kampeerauto. Dergelijke kampeerauto's hebben onder meer het voordeel dat het woongedeelte op poten gezet kan worden, zodat men niet de hele boel hoeft mee te slepen bij een ritje in de omgeving. Fiat heeft het Fiorino-programma uitgebreid met de versies Pick Up LX en Panorama. Laatstgenoemde heeft een vierkante verhoogde laadbak waarin zich een achterbank bevindt. Die is naar wens opklapbaar waar door de volledige laadruimte kan worden benut De vrijetijdsauto Piek Up LX (foto) is een speciale uitvoering op basis van de bestaande Piek Up. Uitgevoerd in het zwart heeft de LX onder meer getinte ruiten, vèr- stralers in de voorbumper, houten strips op de laadvloer en de achter klep en elektrische raambediening. Daarbij kan de LX worden uitgerust met een beklede rollbar die ook dienst doet als imperiaal, waar bij voor beeld ski's of een surfplank op kunnen worden vervoerd. Hoe vindingrijk de fabrikanten zijn blijkt uit de introductie van trucks met opleggers die be langrijk'lager zijn dan normaal. Het is een van de noviteiten waarmee ons eigen DAF Trucks op de proppen komt. Maar ook Renault, Volvo en MA.N. heb ben het voor elkaar. Nodig was de drastische verla ging van het trekkerchassis en de oplegger. Bepalend was ook de koppelschotelhoogte. Dat is het (draai)punt waar de opleg ger aan de truck is bevestigd. Alle producenten gaan er prat op dat ze „de eerste" of „een van de eersten" zijn die de kop pelschotelhoogte van 95 centi meter introduceert. De FT 95 Low Deck: een serie extra lage trekkers van DAF. Bepaald nieuw is dit type auto niet maar nu pas 'ontdekt' Nederland de Pick-up. In de Verenigde Staten is deze auto met open laadbak al sinds jaar en dag een vertrouwde verschijning op straat. Verschillende importeurs hebben momen teel een pick-up in het programma opgeno men en je ziet ze nu langzamerhand in ons land wat meer op de weg verschijnen. Vorig jaar werden er ruim 3.000 pick-ups ver kocht en verwacht wordt dat dit aantal de komende jaren stevig zal stijgen. In Amsterdam is gisteren de tweejaarlijkse Bedrijfs auto RAI van start gegaan. De tentoonstelling wordt gehouden in alle hallen van de RAI en beslaat daarmee een oppervlakte van 63.000 m2. De Bedrijfsauto RAI 92 duurt tot en met zaterdag 15 februari. De toegangsprijs bedraagt 17,50 per persoon. Groepen vanaf 20 perso nen, mits tevoren aange meld, betalen 15 gulden per persoon. Die prijs geldt ook voor houders van de PAS 65 en jeugd van 4 tot en met 11 jaar. De openingstijden zijn als volgt: op zaterdag 8, zon dag 9 en zaterdag 15 fe bruari van 10 tot 17 urn en op alle andere dagen van 10 tot 19 uur. Dat de ontwikkeling snel gaat blijkt eens te meer uit de aan wezigheid op de Bedrijfsauto RAI van bestelwagens die niet op benzine of dieselolie rijden. Alternatieve brandstoffen als elektriciteit en aardgas rukken gestaag op al is hun numme- rieke aandeel nog gering. De haast die de autofabrikanten hebben'met andere brandstof fen wordt natuurlijk ook gevoed door de op handen zijnde wet telijke maatregelen. De Ameri kaanse staat Califomië loopt daarbij voorop en eist straks een wettelijke hoeveelheid ge produceerde auto's, die geen enkele gasuitstoot hebben. Elektrische auto's dus. Peugeot, Citroen en Fiat heb ben inmiddels elektrische au to's, die zoals dat heet „gecom mercialiseerd" zijn. Dat wil zeg gen dat ze gewoon leverbaar zijn. Daarnaast zijn er verschil lende merken, onder meer Peu geot, waarvan aardgasauto's op experimentele basis rondrijden. Peugeot heeft zo'n aardgasauto in hel leveringsprogramma. Dat mag in Nederland tamelijk uniek heten, in Canada en en Venezuela is aardgas een nor male autobrandstof. Tanksta tions die naast benzine en die sel ook aardgas leveren zijn er heel gewoon. Niettemin loopt Nederland in Europa voorop met het rijden op gas, maar dan betreft het LPG (Liquified Petroleum Gas), ofwel vloeibaar gemaakt benzi- ne-gas. Aardgas wordt aange duid met CNG (Compressed Natural Gas) in het Nederlands Een aardgas-Peugeot van het gasbedrijf Kop Noord-Holland wordt volgetankt aan een speciaal vulstation. „gecomprimeerd natuurlijk gas". Omdat iedere Nederlan der aardgas in huis heeft is het mogelijk om thuis de auto vol te tanken. Men betaalt dan ge woon aan het energiebedrijf de gasrekening voor alles wat men in en buitenshuis aan gas ver bruikt. Daartoe heeft men wel een eigen vulstation nodig, dat het gas in gecomprimeerde toe stand aflevert. Die stations zijn inmiddels verkrijgbaar en bij verschillende gebruikers al ge- installeerd. Het is niet voor niets dat het gasbedrijf van Groningen, zo dicht bij de gasbel van Slochte- ren, als eerste met aardgasau to's ging rijden voor eigen ge bruik. Het Utrechtse gasbedrijf volgde en later kwamen de stadsbussen van Utrecht er bij. Sindsdien is er een sneeuwbal effect waar te nemen en gaan steeds meer nutsbedrijven over tot de aanschaf van aardgasau to's. zoals onder meer het gas bedrijf Kop Noord-Holland en het Energiebedrijf Midden Ne derland. Evenals de elektrische auto's hebben de aardgasauto's (nog) een beperkte actieradius. Bij aardgasauto's ligt de grens rond de 200 kilometer en bij elektrische auto's komt men meestal niet verder dan 70 tot 100 kilometer. Maar dat is een kwestie van tijd. Zeker is dat een grootschalige introductie van elektrische au to's financiële voordelen heeft voor de automobilist en dat het gunstig is voor het milieu. Een studie van het Energie Onder zoekscentrum Nederland en de Technische Universiteit Eind hoven heeft dat uitgewezen, zij het dat men daarbij wel twintig jaar vooruit heeft gekeken. Bij een nachttarief van 15 cent per kiloWattuur bedragen de brandstofkosten van een elek- tro-auto per kilometer 3,6 cent. Voor een benzinewagen moet men in het jaar 2010 rekening houden met een kilometerprijs van 12,7 cent, als men de stij gende accijnzen meerekent. De grote winst voor het milieu zit in de daling van de uitstoot van stikstofoxyde, koolwater stof, koolmonoxyde en kooldi- oxyde. Dat komt doordat de elektriciteitscentrales veel scho ner en rendabeler zijn dan au tomotoren. Daarbij komt het grote voordeel dat het opladen van de auto-accu's 's nachts doorgaans gebeurt, dus in de daluren van de centrales. Daar door stijgt het rendement van die centrales met vijf procent, zo hebben de onderzoekers be cijferd. De internationale Truck van het Jaar'-verkiezing voor 1992 is gewon nen door Iveco, de bedrijfswagengroep van Fiat. Deze titel wordt jaar lijks toegekend aan de bedrijfswagen die 'de grootste bijdrage levert aan de efficiency van het goederentransport over de weg'. Dit jaar viel de eer te beurt aan de EuroCargo, Iveco's nieuwe middelzware truck serie die onlangs werd gepresenteerd. Het leveringsprogramma omvat modellen voor nagenoeg elk soort toepassing, variërend van kleine kip pers tot snelle koerierstrucks, van broodbestelauto's tot veewagens, van koelwagens tot brandweerauto's. MITSUBISHI MOTORS Automobielbedrijf Off. Mitsubishi-dealer Sluisweg 31 Katwijk Tel. 01718-72344 Automobielbedrijf Off. Mitsubishi-dealer van groot-Leiden Touwbaan 5, Leiderdorp Tel. 071-410141 Vrijdag koopavond. A MITSUBISHI MOTORS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11