Buitenland Doden bij mislukte coup in Venezuela Hoofdrol KGB bij coup tegen Michail Gorbatsjov 'Ex-Sovjet-kernwapens in zeer slechte staat' Protest Amnesty tegen seksuele mishandeling Grieks-orthodoxe kerk vindt paus achterbaks' Arts insemineerde met eigen sperma patiëntes Vijftig jaar Burma-spoorweg herdacht Woensdag 5 februari 1992 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES dingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: ANDRIES DETMAR Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr), Inter Press Service (IPS)Associated Press (AP), Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), Twee voormalige DDR-grenswach- ten zijn vanmorgen tot voorwaar delijke gevangenisstraffen veroor deeld. De twee hebben in 1984 een man met een schot in de rug dodelijk verwond toen die probeer de over de Muur te vluchten. NIEUWSLIJN Geen spoor ontvoerd Belgisch kind De Belgische politie heeft nog geen enkel spoor van de 11-jarige Anthony De Clerck, die gisteren door drie of vier gewapende en gemaskerde mannen, op weg naar school uit de auto van vrien den van zijn ouders, bij zijn woning werd ontvoerd. Omdat het gaat om het kind van een familie van rijke textielbaronnen, neemt men aan dat het om losgeld gaat. De ontvoerders hadden gisteravond nog niets van zich laten horen. Irak tegen wapeninspectie VN Irak heeft in strijd met de afspraken na de Golfoorlog verdere controle van zijn wapenprogramma door de VN van de hand ge wezen. Baghdad heeft ook een gesprek met de volkenorganisatie afgezegd over beperkte hervatting van zijn olie-export. DeVN- Veiligheidsraad zal zich wellicht vandaag al over het Iraakse standpunt beraden. Dow Jones-index naar recordniveau De Newyorkse effectenbeurs is gisteren gesloten op een record niveau. De Dow jones-index van de dertig belangrijkste aande len boekte een flinke stijging van 38,69 punten tot 3.272,81 Daarmee werd het record van vorige week dinsdag (3.272,15) nipt gebroken. Zoon Mengele geeft bloed voor DNA-test De zoon van nazi-kamparts Josef Mengele heeft bloed afgestaan aan de hand waarvan moet worden onderzocht of de botten die in 1985 in Brazilië zijn opgegraven die van zijn vader zijn. Eerder had Mengele's zoon, Rolf Jenckel, geweigerd bloed af te staan voor de DNA-test. De Duitse justitie onderzoekt momenteel of Mengele, die volgens zijn familie in 1979 zou zijn verdronken, inderdaad dood is. Rode Leger verlaat Litouwen Rusland maakt deze maand een begin met de terugtrekking van de voormalige Sovjet-troepen uit Litouwen en volgende maand met de terugtrekking van de troepen uit Letland. Het vertrek van het Rode Leger uit Esüand echter wordt opgehouden door de kabinetscrisis aldaar, zo zei gisteren een hoge Russische functio naris. Het aantal voormalige Sovjet-militairen in Litouwen, Let land en Estland wordt geschat op in totaal 128.000. Rwanda geeft 6000 gevangenen amnestie Rwanda laat 6000 gevangenen vrij. De regering wil met de am nestie na anderhalfjaar burgeroorlog een bijdrage leveren aan de nationale verzoening. De amnestie geldt zowel voor politieke als voor gewone gevangenen. Een Noordierse politieman heeft gisteren in Belfast drie katholieken doodgeschoten in een kantoor van Sinn Fein, de politieke vleugel van het Ierse Republikeinse leger (IRA). Daarna sloeg hij de hand aan zichzelf. Een vierde katholiek raakte zwaar gewond. Het drama speelde zich af op de dag dat de Ierse president Maty Robinson (midden op foto) voor het eerst een bezoek bracht aan het noorden, een olijftak in de hand. Het was ook de dag waarop duizenden vak bondsleden katholieken en protestanten samen tegen het ge weld in Noord-lerland betoogden. »foto epa Vrouwen in Kuwayt eisen stemrecht De vrouwen in Kuwayt gaan de komende maanden actie voeren voor stemrecht. De zeven oppositiepartijen die meedoen aan de in oktober geplande parlementsverkiezingen willen dat vrouwen zich ook in de politiek meer kunnen ontplooien. De Kuwaytse vrouwen willen met een actie 100.000 handtekeningen v len, die naar zij hopen de emir, die tegen vrouwenkiesrecht is, op andere gedachten zal brengen. Staking dreigt bij Duitse banken De stakingen in de Duitse metaal zijn nog maar net van de baan, of er dreigen acties in het bankwezen. Bankwerknemers peilden gisteren de bereidheid onder hun collega's om het werk neer te leggen om hun eis voor een loonsverhoging van 10,5 procent kracht bij te zetten. De werkgevers bieden slechts 5 procent. liet kernwapenarsenaal van de ex-Sovjetunie' verkeert in zo'n slechte toestand, dat dit tot nu cleaire ontploffingen en andere ongelukken kan leiden. Deze waarschuwing heeft de Russi sche atoomdeskundige Boris iorbatsjov gisteren geuit in het dagblad Konisomolskaja Pravda. „Vroeger konden we een vrij hoog niveau van veiligheid voor onze arsenalen garanderen, maar nu is dat onmogelijk. In de zeer naaste toekomst kun nen we honderden grote en kleine 'Tsjemobyls' verwach ten", aldus Gorbatsjov, die 25 jaar lang verantwoordelijk was voor het ontwerp en de bouw van atoom- feil thermonucleaire centrales in de Sovjetunie. „Eén verkeerde handeling kan een ontsteker, die inmid dels van een verouderd model is, activeren en een krachtige Laatste opstandelingen geven zich over Volgens onbevestigde bronnen zijn bij de mislukte coup poging in Venezuela zeker vijf militairen omgekomen en verscheidene anderen gewond geraakt. De regering maakte in de loop van de dag bekend dat de grondrech ten tijdelijk worden opgeschort. De maatregel houdt in dat voor burgers de vrijheid van vergadering, van bewe ging, van onschendbaarheid van woonplaats en van me ningsuiting worden opgeschort voor een periode van tien dagen. Een militair die loyaal is gebleven aan president Pérez houdt een groep opstandige militairen in de gaten die zich hebben overgegeven en vervolgens worden afgevoerd. foto epa CARACAS Rtr-DPA-AFP-UPI De opstand van muitende mili tairen in Venezuela is helemaal onduidelijkheid, neergeslagen. Dat zei minister Fernando Ochoa Antich (defen sie) gisteravond in een tv-toe- spraak. De laatste opstandelin gen, soldaten van de kazerne Li- bertador in Maracaïbo, de hoofdstad van de olierijke pro vincie Zulia (600 kilometer ten westen van de hoofdstad Cara cas) gaven zich gisteren aan het eind van de middag over. Eer der op de dag had zich al een regiment parachutisten in de stad Maracay, dichtbij Caracas, overgegeven. Over de coupplegers bestaat nog veel de gou- de provincie Cara- bobo, Enrique Salas, zei tegen over een radiostation dat de re bellerende militairen contact hadden met extreems-linkse groepen. De rebellerende mili tairen zouden ontevreden zijn over het bezuinigingsbeleid van president Carlos Andrés Pérez en zich ergeren aan de corrup- De opstandige militairen openden in de nacht van maan dag op dinsdag het vuur op La De geheime dienst KGB ver schafte Sovjet-president Gor batsjov lange tijd onjuiste infor matie en trof gedurende bijna een jaar voorbereidingen voor de couppoging van vorig jaar augustus. De staatscommissie die de voormalige geheime dienst onderzoekt, heeft dit gis teren bekend gemaakt. Volgens commissievoorzitter Stepasjin waren de voorberei dingen van de KGB voor de coup al begonnen in de herfst van 1990, toen diverse scena rio's waren ontworpen voor het uitroepen van de noodtoestand. Volgens de commisssie had Gorbatsjov de KGB nimmer op dracht gegeven dergelijke sce nario's op te stellen. Ondertussen kreeg Gor batsjov honderden documenten voorgelegd, waaronder veel val se informatie, met het doel hem ervan te overtuigen dat het uit roepen van de noodtoestand de enige manier was om de orde in het land te herstellen, aldus Ste pasjin. De KGB had alle belang rijke documenten en orders voor de omverwerping van Gor batsjov, zoals het uitroepen van de noodtoestand, al twee weken voor de coup van 18 augustus klaarliggen. Terwijl de KGB-leiding be trokken was bij zowel de plan ning als de uitvoering van de coup, weigerden veel lagere of ficieren en ongeveer 70 procent van de lokale afdelingen hun medewerking en negeerden be paalde orders, aldus plaatsver vangend procureur Lisov. Na de mislukte coup en de ontbinding van de Communis tische Partij viel de KGB uiteen in diverse organisaties, zoals diensten voor binnenlandse en buitenlandse veiligheid. Het aantal stafleden werd drastisch beperkt en de invloed en het prestige van de dienst namen sterk af. Maar de parlementaire hoor zittingen inzake de verijdelde coup hebben de algemene vrees met betrekking tot de restanten van de vroegere veiligheids dienst niet weg kunnen nemen. Eén van de onderzoekers was daar heel duidelijk over: „We moeten zorgen dat het land be veiligd wordt tegen veiligheids diensten." LONDEN AFP-DPA-EPD Amnesty International heeft vandaag alle regeringen in de wereld opgeroepen een einde te maken aan verkrachting en seksuele mishandeling van vrouwen en meisjes door solda ten, politieagenten en gevange- Oekraïne zal schuld betalen BONN AP-DPA ontploffing veroorzaken. Die zal niet tot een kettingreactie lei den, maar wel stukken radioac tief materiaal over het hele grondgebied verspreiden." Volgens Gorbatsjov is dat risi co nog groter geworden door de verslechterende leefomstandig heden van het militaire perso neel. „Het is zeer goed mogelijk dat een man die al uitgeput is door de dagelijkse problemen een fout maakt wanneer hij met kernwapens werkt." De Britse krant The Independent meldde gisteren dat Rusland het niet- nucleaire materiaal van het ex- Sovjetleger op de internationale markt wil verkopen. De aange boden waar, van gevechtsvlieg tuigen tot sold^tenkistjes, is ze ker twee biljoen gulden waard, meldt de krant op gezag van vice-premier Gajdar. Een deel van de opbrengst zal worden gebruikt voor verbetering van de leefomstandigheden van de militairen. De Oekraïnse president Kravtsjoek heeft gisteren gezegd dat zijn land zal helpen de bui tenlandse schuld van de voor malige Sovjetunie terug te beta len. Hij zei ook dat een westerse bank de terugbetaling moet re gelen. Het Oekraïnse aandeel in de aflossing van de Sovjet-schuld was een van de belangrijkste onderwerpen die aan de orde kwamen in de gesprekken die Kravtsjoek de afgelopen twee dagen tijdens zijn bezoek aan Duitsland voerde met Duitse functionarissen. Kravtsjoek eiste wel van Duitsland een deel van de gel den die beschikbaar worden ge steld voor de rapatriëring van de Sovjet-troepen uit de voor malige DDR. Zonder geld kun nen we ons deel van de troepen niet terugnemen aldus de presi dent in gesprekken met kanse lier Kohl. nisbewaarders. De mensen rechtenorganisatie noemt dit „een van de meest vernederen de schendingen van de men senrechten". „Wanneer de verkrachter een staatsfunctionaris is, is een ver krachting een vorm van marte ling en is de staat verantwoor delijk", aldus Amnesty in een nieuw rapport. De mensenrech tenorganisatie dringt daarom aan op aanwezigheid van vrou welijke bewakers tijdens verho- Volgens Amnesty wordt te weinig gedaan om de mogelijke slachtoffers te beschermen. Veel regering beschouwen verkrach tingen als een licht vergrijp en zijn zelden bereid tot een straf rechtelijk onderzoek. Wanneer daders worden vervolgd, ontko men ze volgens Amnesty meestal met lichte straffen. Het rapport van Amnesty maakt melding van verkrach ting door veiligheidstroepen in ouder meer India, Uganda, Fili- pijnen, Indonesië, Guatemala, Griekenland, Israël en Turkije. Casona het presidentiële pa leis in Caracas en op het Pa leis Miraflores de zetel van de regering. Ze bezetten Miraflores enkele uren, terwijl loyale troe pen La Casona omsingelden en de directe omgeving afsloten. Duisternis en een flink portie geluk hebben de president van een mogelijke dood gered. Pé rez kwam maandagnacht terug vanuit het Zwitserse Davos, waar hij een economische top had bijgewoond en landde op het internationale vliegveld van Maiquetia, 30 kilometer van de hoofdstad Caracas. Normaliter arriveert de president op het vliegveld Carlota, in het cen trum van de stad. Volgens een bron in de nabij heid van de president werd voor het andere vliegveld gekozen, omdat de duisternis reeds was ingevallen. Het vliegveld was één van de doelen die door de opstandige militairen werd aan gevallen en korte tijd in hun handen was. Ook Miarchand treedt niet af De Franse minister Marchand (binnenlandse zaken) heeft gis teren geweigerd af te treden in verband met het fel bekritisteer- de bezoek van de Palestijnse lei der George Habash aan Frank rijk. Minister Dumas (buiten landse zaken) liet maandag al weten niet van plan te zijn op te stappen. Oppositieleiders roe pen om het hardst om het aftre den van Marchand en Dumas en zeggen dat de vijf hoge amb tenaren die tot nu toe zijn ont slagen in verband met de affaire Habash zijn gebruikt als zonde bok. Jacques Chirac, de leider van de rechtse RPR, zei gisteren dat ook premier Edith Cresson zou moeten opstappen. Presi dent Mitterrand vindt dat de pers de zaak opblaast. Deson danks wordt vrijdag een spe ciaal parlementair debat gehou den. De vrouw van Habash ver klaarde gisteren dat haar man bij zijn opname in Frankrijk vo rige week niet in levensgevaar verkeerde. Het gewraakte zie kenhuisbezoek van de als terro rist gekenmerkte Flabash zou slechts een routine-onderzoek betreffen. ATHENE DPA-AFP De Grieks-Orthodoxe Kerk heeft de Griekse regering gevraagd de diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan te verbreken. De kerk verwijt de paus „egoïstisch en achterbaks" te zijn, zo blijkt uit een verklaring van de Heilige Synode. De houding van paus Johan nes Paulus II tegenover de Oos- ters-Orthodoxe Kerk is geens zins oprecht en broederlijk, al dus de synode. Zij wijst op het optreden van de paus jegens de orthodoxen in Oekraïne, Joego slavië, Tsjecho-Slowakije en Transsylvanië (Roemenië). „De tijd is rijp om de sluwe tactiek van Rome te veroorde len", schrijft de synode. De kerk vindt een „herwaardering van de positie van de paus" drin geed noodzakelijk, alsmede een beperking van zijn „leidende rol in wereldlijke aangelegenhe den". De Griekse regering heeft di rect laten weten dat verbreking van de banden met het Vati caan-„niet aan de orde is". WASHINGTON AP HELLFIRE PASS -AP Met de plechtige gelofte „wij zullen hen blijven herinneren" hebben gisteren 30 overlevenden van Japanse gevangenkam pen kransen en rode papavers gelegd om te herdenken dat 50 jaar geleden werd begon nen met de aanleg van de Burma-spoor- weg, het „doden-traject" dat meer dan ïoo.ooo mensen het leven kostte. Afgevaardigden uit Australië, Groot-Brittan- nië, Nieuw-Zeeland, de Verenigde Staten en Nederland woonden de plechtigheid bij, tij dens welke ondermeer een tijdcapsulc werd verzegeld die over 50 jaar moet worden ge opend. In de capsule, een houwitsergranaat geplaatst in een blok cement, zitten brieven van de regeringsleiders van de vijf vertegen woordigde landen en gegevens over de aan leg van de spoorweg. Japan besloot eind 1941 dat het een route over land nodig had om zijn troepen in Burma te bevoorraden, aangezien de zee vaartroutes onveilig werden gemaakt door Amerikaanse onderzeeboten. Wat ontbrak was een spoorwegverbinding tussen Burma en Thailand, dat Japanse troepen op zijn grondgebied toeliet. De aanleg van de 415 kilometer lange spoorweg van Nong Pladuk, Thailand, naar Thanbyuazyat, Burma, begon in juni 1942. Voordat in oktober 1943 de laatste rail werd gelegd, waren ruim 100.000 te werk gestelde Aziaten en ongeveer 16.000 geallieerde krijgsgevangenen om het leven gekomen. De meesten stierven aan ondervoeding, ziekten en de intense hitte. Degenen die de hel overleefden, waren niet veel meer dan levende skeletten. De plechtigheid had plaats in ongeveer 190 kilometer ten westen Bangkok, waar een doorgang in de rotsen moest worden Uitgehouwen. De krijgsge vangenen noemde de pas indertijd Hellfire Pass. De plaats is dichtbij de Kwai No-rivier, ongeveer 80 kilometer van de brug over de Kwai-rivier. Een Amerikaanse arts moet vol gende week terecht staan om dat hij zijn eigen sperma zou hebben gebruikt om patiëntes kunstmatig te insemineren. Te gen de 55-jarige geneticus zijn 53 aanklachten ingediend van criminele fraude en meineed en het wordt niet uitgesloten ge acht dat hij 75 kinderen heeft bij patiëntes. De arts behandelde in de 25 jaar dat hij praktijk voerde dui zenden vrouwen met vrucht baarheidsproblemen. Hij wordt er ook van beschuldigd vrou wen hormonen te hebben toe gediend die ervoor zorgden dat het leek alsof ze zwanger waren. Na enige tijd zou hij zijn patiën tes hebben verteld dat ze een miskraam hadden gehad. In verband met deze beschuldigin gen gaf hij in 1989 zijn praktijk op. De man heeft toegegeven in de jaren '80 in een aantal geval len zijn eigen sperma te hebben gebruikt om patiëntes zwanger te maken. Hij zegt dat te heb ben gedaan omdat vers sperma werkzamer is dan ingevroren sperma en omdat bevroren spermamonsters van enkele ja ren oud wellicht niet waren on derzocht op aids. „Ik wist dat mijn sperma vei lig was omdat ik in de 35 jaar van mijn huwelijk met niemand anders heb geslapen dan met mijn vrouw", aldus de arts in The Washington Post. Hij en zijn vrouw hebben zeven kinderen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6