Binnenland Geld gasbaten naar vervoersprojecten 'De slag om de ozonlaag is allang verloren' De wijze lessen van Jelle Zijlstra Radio Noordzee via satelliet in de lucht Recordaantal zieke onderwijzers 1991 •Woensdag 5 februari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FR1SART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: RALPH KLEINHOUT Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Geld zou ook voor Schiphol zijn bedoeld Onderzoek Rijksrecherche naar IDB De Rijksrecherche gaat een uitvoerig onderzoek instellen naar de problemen bij de Inlichtingendienst Buitenland (IDB). Daar bij zullen onder meer gesprekken worden gevoerd met alle werknemers. De problemen bij de IDB kwamen onlangs aan het licht door een publikatie in het Financieele Dagblad. Het hoofd van de dienst zou telefoongesprekken van werknemers afluiste ren en met geld rommelen. Waleson kandidaat-opvolger Vreeman Het bondsbestuur van de Vervoersbond FNV zal Wouter Waleson kandidaat stellen voor het voorzitterschap van de bond als de huidige voorzitter, Ruud Vreeman, naar de PvdA gaat. Waleson (41) stapte na een baan als beleidsmedewerker bij de Industriebond FNV in 1984 over naar de vervoersbond. Sinds 1989 is hij in het bondsbestuur de cao-coördinator. Kroes mag beginnen bij Nedlloyd aandeelhouders van Nedlloyd heeft besloten geen bezwaar te maken tegen de voorgenomen benoeming van mevrouw N. Kroes tot commissaris van het transportconcern. Wel is de commissie van mening dat de raad van commissaris sen ook na de benoeming van Kroes en de grootaandeelhouder Hagen uit Noorwegen nog niet voldoende evenwichtig is sa mengesteld. De stem van de aandeelhouders zou onvoldoende in de raad doorklinken. Benzine-accijns kost Zeeland banen Door de verhoging van de benzine-accijns zijn aan de Neder landse kant van de grens met België zo'n 355 tot 394 banen ver loren gegaan. De provincie Zeeland eist daarom van de regering een onderzoek en compenserende maatregelen. De klap zou het hardst zijn aangekomen bij de middenstand. Sinds benzine in België veel goedkoper is, rijden Zeeuwen, Brabanders en Lim burgers massaal de grens over om te tanken en te winkelen. den haag gpd Er komt een speciaal fonds waaruit grote projecten als de aanleg van de hoge-snelheidslijn (HSL) en Betuwelijn kunnen worden betaald. Het geld voor dit zogeheten 'Gasbatenfonds' zal bestaan uit de al eerder door het ka binet beloofde extra inkomsten uit de verkoop van aard gas. Als er geld 'overblijft', kan ook er ook meer worden geïnvesteerd in het openbaar vervoer rond Schiphol en Rotterdam. Het geld dat daarnaast vrij komt door de opbrengsten van een aardgasveld tussen Neder land en Duitsland, het zogehe ten Common Area, zal ten goe de komen aan andere noodza kelijke investeringen. Grootste kanshebbers daar voor zijn Schiphol en de Rotter damse haven. Andriessen denkt met name aan verbeteringen van het openbaar vervoer en autowegen die beide economi sche centra beter bereikbaar maken. Overigens sluit de minister ook niet uit dat het Gasbaten- In een brief aan de Tweede Ka mer schrijft Andriessen dat er een apart fonds komt, om te voorkomen dat het geld aan an dere zaken wordt besteed dan de benodigde investeringen in wegen, spoorwegen en tunnels. Hij herhaalde nog eens dat het gelei van de extra aardgas opbrengsten dat na 1995 be schikbaar komt, plaats is bestemd Amsterdam-Parijs welijn. Dat is een tussen Rotterdam i n de eerste voor de HSL en de Betu- goederenlijn n Duitsland. fonds geld ter beschikking gaat stellen aan investeringen voor zogeheten 'kennis-infrastruc tuur'. Daarbij gaat het om tech nologisch onderzoek en beter onderwijs. Naast deze inkomsten en 'ge woon' begrotingsgeld, wil het kabinet de aanleg van de HSL, de Betuwelijn en tunnels ge deeltelijk financieren met be hulp van particuliere beleggers: pensioenfondsen en verzeke ringsmaatschappijen. Daarover volgt in het najaar verder over leg. Overige projecten die de eco nomie structureel versterken en dus in aanmerking komen voor gedeeltelijke private Finan ciering zijn volgens het kabi net kennis over het beheer van rivieren en kustgebieden, de verwerking van mest, de aanleg en het beheer van bossen, jachthavens en afvalbergen en het schoonmaken van veront reinigde grond. Het kabinet wijst private fi nanciering van normale inves teringen in spoorwegen, vaar wegen en autowegen af. Pro bleem is dat deze projecten nauwelijks commercieel te ex ploiteren zijn en het moeilijk is om de gebruiker ervoor te laten betalen. Het terugbetalen van de particuliere investeringen kan zelfs zo zwaar op de nor male begroting rusten, dat het niet aantrekkelijk is dit geld van 'buiten' te gebruiken. De procedure voor de aanleg van de HSL loopt overigens ver traging op. Een debat in de Tweede Kamer zal pas in 1993 plaatsvinden. Verder gaat de Betuwelijn aanzienlijk meer kosten dan de twee miljard gul den die er nu voor is gereser veerd. Dat komt onder meer door protesten vanuit de Betu we en aanpassingen van de plannen vanwege het milieu. Leerlingen van een school in Schiedam kijken vol bewondering naar het werk van een medewerker van het Schiedamse Stedelijk Museum. De kinderen mogen binnenkort zelf werken aan een groot glas-in-loodraam dat deze maand op een speciale tentoonstelling is te zien. foto anp paul stolk 'Aandacht voor talent van eigen bodem' DENH ANP Radio Noordzee Nationaal (RNN) is begonnen met uitzen dingen via de satelliet. Het commercieel radiostation zal uiterlijk in april via de kabel te beluisteren zijn. Dat is gisteren „Regeren is bijsturen en niet de hele boel constant op zijn kop willen zetten. Zo is het." Nuchterheid is prof. dr. J. Zijl stra niet te ontzeggen. Inmid dels 73 jaar oud heeft de ARP- en latere CDA-politicus zijn memoires geschreven. 'Per slot van rekening', luidt de titel. De op- en aftelsom van een carriè re als lector, hoogleraar, mi nister, minister-president en president van de Nederland- sche Bank. Politieke sfeerteke ningen en belevenissen, gelar deerd met financieel-economi- sche verhandelingen. Her en der laat de geboren j Fries echter ook zijn visie op 'de politiek' en 'het financiële be- I leid' van vandaag tot uiting ko- men. Hier wordt het boek het j meest interessant. Zijlstra noemt geen namen. J Maar de bedoelingen zijn glas- I helder. Bijvoorbeeld in de ver- I gelijking tussen 1950 en nu. De i jaren vijftig was de tijd yan de wederopbouw van ons land. De periode ook van concensus tus- sen politiek, werkgevers en vak beweging. Zijlstra haalt een SER-advies aan. Snijden in sub- I sidies waardoor de kosten van j levensonderhoud met tien pro- cent stegen. Een beperking van deloonstijging tot 5 procent, i Met als gevolg dat iedereen er 5 j procent in koopkracht op ach teruit ging. Gemillimeter Het commentaar nu: „Tegen deze achtergrond lijken de dis cussies die wij heden ten dage voeren om onze ongelooflijk veel welvarender samenleving, over hier en daar wat inleveren, met gemillimeter in compensa tie voor dit of dat, op zijn zwakst gezegd nogal schim mig", schrijft Zijlstra. Kritiek op het systeem van toen, waarbij een beperkt aantal personen uit politiek, werkge vers- en vakbondskamp de rou te uitstippelde, wijst de CDA'er van de hand. „Een corporatisti sche opzet"met autoritaire trek jes? Jazeker, maar het heeft doeltreffend gewerkt en tot op de dag van vandaag kunnen daarvan nog de vruchten wor den geplukt". Zijlstra verder: „Er werd niet steeds te pas en te onpas ge zeurd over 'het maatschappelijk draagvlak'. De opgave van de regering is niet om reeds bij voorbaat voor het maatschap pelijk draagvlak te zwichten, maar die door de kracht van haar beleid te scheppen". En zo zijn er meer van dit soort 'terechtwijzingen'. Over het gekunselde onderscheid dat bewindslieden maken tussen bestaand en nieuw beleid. De start van een kabinet die ge paard gaat met uitvoerige bere keningen over de Financiële, ruimte die er is voor nieuwe ini tiatieven. Spitsvondige bereke ningen die Zijlstra afwijst. Ze leiden alleen tot onderschatting van komende uitgaven en een overschatting van te verwach ten inkomsten. „Waardoor vaak al direct na de wittebroodswe ken van de nieuwe ploeg, de ka ter zich aandient". Keurmerk Bestendigheid behoort het keurmerk te zijn van het rege ringsbeleid, meent de schrijver. En: hand op de knip. Het aan deel van de Staatsschuld in de totale uitgaven moet van 72 procent nu naar 50 procent. Dat kan als de stijging van het be grotingstekort een aantal jaren achterblijft bij de toename van het nationaal inkomen (het be drag dat wij allemaal samen verdienen). Beperking van de uitgaven is het devies. Ook neemt hij stelling voor matige belastingtarieven en arbeids kosten die niet méér mogen stijgen dan de toename van de arbeidsproduktiviteit toelaat. Volgens Zijlstra is bezuinigen niet in strijd met een wezenlijke overheidstaak: het beschermen van de zwakken. „Het tegendeel is waar. Een overheid die zich zelf overbelast door te veel ta ken op zich te nemen, zal juist in haar wezenlijke taken te kort schieten. Als de opeenvolgende ministers van sociale zaken niet zo nalatig waren geweest om tij dig de uit de hand lopende in stroom in de wao te beperken, had men nu niet hoeven te be zuinigen op de echt arbeidson geschikten". Meeregeren Het functioneren van de parle mentaire democratie blijkt Zijl stra ook niet lekker te zitten. Ka merleden die zich niet beper ken tot hoofdzaken, maar willen meeregeran. De verdwenen af stand tussen kabinet, fractie en partijbestuur, waardoor verant woordelijkheden door elkaar zijn gaan lopen; zaken die Zijl stra een doom in het oog zijn. Dat Zijlstra geen hoge pet op heeft van het politieke metier blijkt ook uit enkele andere pas sages. Afstand houden: het we ren van de politiek uit je inner lijke leven, beveelt hij aan. Om vervolgens uit te halen naar achterdocht, kliekjesgeest, ja loezie en wantrouwen die in de politiek vruchtbare bodem vin den. De CDA'er haalt in dit ver band ook de oud KVP-leider Romme aan die ooit zei: 'Wel de waarheid spreken, r tijd de volle waarheid, steeds niets dan de waarheid vermelden'. Het commentaar „Het is zeker een succesvolle strategie in de politiek, maar fraai is die niet". Een sneer is er ook voor be windslieden met een 'missie'. „Ministers die tijdens hun ambtsperiode verklaren dat ze met de een of andere belangrij ke zaak de geschiedenis in wil len gaan, moeten worden ge wantrouwd. Het is in wezen ge camoufleerde onzekerheid", beleert Zijlstra zijn lezers. Milieuprobleem Voor de toekomst acht de schrijver een diepgaande bezin ning op het milieuprobleem ge boden. Met verboden, heffingen en subsidies alleen komt men er niet. Zeker niet als de wereldbe volking blijft groeien. Deson danks zet Zijlstra vraagtekens bij pleidooien voor een 'econo mie van het genoeg'. Zeker als dat van bovenaf door een over heid via regels wordt af^edwon- gen' 1 r Volgens hem moet geloof worden gehecht aan de werking van de markteconomie, doel treffend en democratisch als zij is. Het milieuprobleem zal aan sporen tot handelen. En de ge vonden oplossingen zullen een nieuw hoogtepunt in de ont wikkeling vormen, meent hij. Zo is het altijd gegaan en zal het ook nu lukken. Jelle Zijlstra. Per slot van reke ning, memoires. Uitgeverij Contact Amsterdam. Prijs: 65 gulden. Zijlstra als minister van financiën bij het indienen van de miljoenennota in 1961. tijdens een introductiebijeen komst in Den Haag bekendge maakt. Het station moet zich bedrui pen uit reclame-opbrengsten. Volgens M. Ban ga, manager van het nieuwe station, hebben par ticuliere investeerders en een bank vertrouwen in de com merciële haalbaarheid van de zender. RNN draait alleen maar Ne derlandse muziek. Volgens Ban ga is aandacht voor 'talent van eigen bodem' noodzakelijk om dat de Nederlandse taal en cul tuur volgëns hem steeds meer onder buitenlandse druk komen te staan. Banga ziet zich gesteund door de cijfers. Het aandeel van het nationale produkt in de totale omzet van de muziekindustrie in 1991 12 procent. Ruim jaar geleden was dat nog 26 irocent. Volgens RNN kan al- grootschalige omroeppro- motie in deze situatie verande ring brengen. Eastman-Kodak schept banen in Rotterdam den haag gpd Het Amerikaanse chemiecon cern Eastman-Kodak wil 1 mil jard gulden investeren in een Europese vestiging die in Rot terdam moet worden gebouwd. Door de komst van Eastman ontstaan in Nederland zeker duizend arbeidsplaatsen. East- man-Kodak maakte vorige week bekend zich in Nederland te willen vestigen. Tijdens het kamerdebat over de energieheffing zei minister Andriessen van economische zaken gisteren dat hij „uren" met Eastman-Kodak had moe ten praten om het bedrijf over te halen naar Nederland te ko men. De plannen voor de hef fing vormden daarbij een be langrijk obstakel. De minister zei dat het Amerikaanse con cern zeker voor zevenduizend nieuwe banen zal zorgen. Hij zou zich echter hebben verspro ken ea duizend banen bedoel de. Ritzen: Stijging verontrustend Ook moeten zij zorgen voor een den haag anpbetere begeleiding van zieke personeelsleden Het onderzoek naar ziekte verzuim in het onderwijs ge beurt jaarlijks steekproefsgewijs door het Leids Instituut voor Sociaal-Wetenschappelijk On derzoek (Liswo) van de Leidse universiteit. Volgens het Liswo is het ziekteverzuim in het on derwijs de laatste jaren tamelijk stabiel, na een sterke stijging begin jaren tachtig. In 1976, toen het Liswo begon met de registratie, bedroeg het verzuim 3,9 procent Dat cijfer steeg in het schooljaar 1986/1987 tot 7,6 procent. Sindsdien is het verzuim rede lijk stabiel: 7,3 procent in 1987/1988, 7,2 procent in 1988/1989 en 7,5 procent in 1989/1990.' Het ziekteverzuim in het onder wijs is vorig jaar gestegen naar een recordhoogte van 7,7 pro cent. Een jaar eerder bedroeg het ziekteverzuim bij onderwij zers nog 7,5 procent. Minister Ritzen noemt de stijging in een brief aan de Tweede Kamer „zeer verontrustend". Volgens de minister vormen de cijfers over het ziekteverzuim een stimulans om het beleid om verzuim terug te dringen „met kracht door te zetten". Zo wil Ritzen met ingang van het ko mende schooljaar een bedrijfs gezondheidszorg invoeren in het onderwijs. Alle scholen zou den dan een contract met een bedrijfsgezondheidsdienst moe ten sluiten, die aanbevelingen moet doen voor gezond werken. waGeningen gpd Een jaartal wil prof. E. Adema nu nog niet noemen. Maar als het zo doorgaat met de aantas ting van de ozonlaag, is de aar de binnen afzienbare tijd een onbewoonbare planeet. De be rekeningen die de Wagen ingse hoogleraar hierover maakte, zijn klaar. Hij geeft ze echter pas op 28 april prijs tijdens het college waarmee hij afscheid neemt van de vakgroep Luchthygiëne en Luchtverontreiniging van de Landbouwuniversiteit. Adema heeft het rapport van het Amerikaanse ruimtevaart centrum NASA, waarin weten schappers melden dat de ozon laag op het noordelijk halfrond van Canada tot Moskou veel ernstiger is aangetast dan tot nu toe werd aangenomen, nog niet onder ogen gehad. Maar van de ernst van de situatie is hij allang overtuigd. De- hoogleraar, die van huis uit chemicus is, beschouwt de bedreiging van het leven op aar de als vrijwel onafwendbaar. Als de ozonlaag te dun wordt of verdwijnt, tast de ultra-violette straling van de zon plant en dier aan. Ook voor de mens ziet het er dan niet best uit. In het sce nario dat de hoogleraar schetst, zijn huidkanker en oogaandoe ningen onvermijdelijk als men sen zich op straat wagen zonder zonnebril, hoed of parasol. Om te beginnen zullen zonaanbid- ders die zich niet voldoende be schermen met zonnebrandolie sneller verbranden dan nor maal. Hoe snel huidkanker zich in die omstandigheden ontwikkelt, is niet te voorspellen. Adema gaat ervan uit dat het aanzien lijk sneller zal zijn, dan op dit moment hel geval is. „Nu wordt er ook wel gewaarschuwd voor de gevaren van zonnebaden, maar de kans dat je werkelijk kanker krijgt, is nog klein en je wordt er mooi bruin van". De hoogleraar noemt het een misverstand dat de ozonlaag de enige bescherming zou zijn te gen het energierijke zonlicht. De zuurstofhoudende laag die eronder zit, zo'n tien tot vijftien Próf. E.H. Adema. foto cpd kilometer dik, zwakt de ver schroeiende kracht van de zon ook enigszins af, al is dat lang niet genoeg. De bewering dat de ozonlaag op sommige dagen met haast één procent dunner wordt onder in vloed van chloorfluorkoolwater stoffen (CFK's), is nieuw voor Adema. Hij wijst erop dat de laag voortdurend groeit en slinkt. Ozon wordt aangetast door chloor- en fluor, zonder dat die stoffen zelf verdwijnen. Het kan honderden jaren duren voor ze uit de atmosfeer ver dwijnen en in de vorm van zoutzuur neerslaan. Alle CFK's die sinds de Twee de Wereldoorlog in de atmos feer terecht zijn gekomen, zijn daar nog steeds en doen er hun vernietigende werk. Dat is al sinds de jaren vijftig bekend. Toch werd het reukloze gas in grote hoeveelheden gebruikt in koelkasten, voor de aanmaak van piepschuim en als drijfgas in spuitbussen. „Eigenlijk moet je het gebruik van die stoffen onmiddellijk verbieden", vindt de hoogle raar. Maar tegelijkertijd reali seert hij zich dat het niet meer is dan een achterhoedegevecht. De slag om de ozonlaag is verlo ren. „Het is al te laat, de afbraak gaat sneller dan de aanmaak Als lid van de Centrale Raad voor de Milieuhygiëne, een ad viesorgaan van de regering, pleitte Adema er jarenlang ver geefs voor het gebruik van CFK's volledig uit te bannen. De industrie verzette zich daar met succes tegen. Gisteren heeft de Stichting Natuur en Milieu naar aanleiding van de nieuwste me tingen, opnieuw aangedrongen op een onmiddellijk verbod. Ondanks zijn sombere visie, vindt Adema dat het verbod er moet komen. Wereldwijd wel te verstaan. Want landelijke initia tieven stellen niets voor op we reldschaal. Het gat in de ozon laag verplaatst zich en een ver bod zet geen zoden aan de dijk als alleen de landen die zich be dreigd voqlen, iets ondernemen. De Wageningse hoogleraar is liever geen onheilsprofeet, maar geeft toe dat de situatie reden geeft tot „zeer ernstige zorg". Ontploffing van deze 'chemi sche tijdbom' is vrijwel niet te voorkomen. Zelfs als alle CFK's- producerende fabrieken worden stilgelegd, vliegtuigen aan de grond blijven en auto's op de parkeerplaats, is het maar de vraag of ontploffing uitblijft. Een ogenblik aarzelt de hoogle raar na deze sombere ontboeze mingen. „Ik wil geen onverant woordelijke uitspraken doen. We moeten er met elkaar het beste van maken". Op het ministerie van milieu wordt overigens terughoudend gereageerd op de jongste on heilstijding. „We weten niet of het wetenschappelijk wel afge timmerd is", zegt een woord voerder. Op internationale milieucon ferenties is het probleem de laatste jaren uit en te na bespro ken. Binnenkort komen des kundigen vanuit de hele wereld weer bijeen in Brazilië. Adema put daaruit toch enige moed. Hij gelooft dat de ernst van de zaak langzaam doordringt bij de werelcQeklers. Ook al is het te gen beter weten in, we moeten redden wat er te redden valt. „je zegt niet: laat maar zitten, want doen".

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5