Binnenland Kamer fluit Kosto terug PvdA laat zich niet door Brinkman provoceren Chauffeurs staan in de kou bij Griekse grens Natuur en Milieu in actie tegen pvc-pasjes Sabotage aan lichten basis Gilze-Rijen Argentinië: Nog geen inzicht in nazi-stukken Wallage wil veel meer computers op scholen Woensdag 5 februari 1992 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK V JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: VERSCHUREN rsbureau (ANP). Gemeenschappelijke Per DE POLITIE heeft gistermiddag in een huis aan de Hudsonstraat in Amsterdam-West drie doden aange troffen. Ze waren door messteken om het leven ge bracht. De slachtoffers zijn een man van 48 jaar en zijn 20-jarige zoon. beiden uit Den Haag, en een 23- jarige Amsterdammer, die eerder als vermist was op gegeven. BU EEN seismologisch onderzoeksproject in de duinen van Egmond aan Zee zijn, naar gisteravond bekend is geworden, het afgelopen weekeinde drie plastic kokers met elk een halve kilo springstof gestolen. De drie kokers werden uit boorgaten ge haald. NIEUWSLIJN Scheveningse Pier te zwak voor hotel Het Van der Valk-concern kan op de Pier in Scheveningen geen hotel met tweehonderd kamers bouwen. Volgens de Technische Universiteit in Delft (TUD) zijn de pijlers van de pier daarvoor te zwak. De holle pilaren vertonen scheuren, veroorzaakt door ach terstallig onderhoud. De vier pilaren die in de branding staan, worden zelfs bijeengehouden door ijzeren klemmen. De conclu sies van de TUD, die op eigen verzoek de conditie van de Pier heeft onderzocht, betekenen een streep door de rekening van Van der Valk. Het bedrijf kocht de Pier vorig jaar voor één gul den van Nationale Nederlanden. Boete geëist na aanrijding met tank De officier van justitie bij de Militaire Kamer van de rechtbank in Arnhem heeft een boete van 2500 gulden en een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid geëist tegen de 20-jarige bestuurder van een tank, die vorig jaar januari in Arnhem een auto verplet terde. De dienstplichtig militair reed voor het eerst op de open bare weg, toen hij plotseling een scherpe bocht naar links maak te en een tegemoetkomende auto verpletterde. De bestuurder daarvan was óp slag dood. De tankbestuurder weet het ongeval aan zijn onervarenheid en aan een mankement aan de stuurin richting. Van dat laatste is bij onderzoek niets gebleken. Volgens de officier is het ongeluk daarom veroorzaakt door een foute stuurhandeling. Uitspraak op 18 februari. DEN HAAG GPD Door acties van Griekse ver voerders zitten tientallen Ne derlandse vrachtwagenchauf feurs vast bij de Grieks-Joego- slavische grens, te midden van minstens 1100 andere vrachtau to's. De omstandigheden bij de grens zijn slecht: het vriest over dag vijf tot tien graden, er is nauwelijks eten en het sneeuwt. Griekse vervoerders hebben grensovergangen geblokkeerd bij de plaatsen Evzoni, Doirani, Niki en Promachon. De actie is gericht tegen de vergoeding die de Grieken moeten betalen voor de vergunning om door de buurlanden te rijden. Hongarije vraagt 1710 gulden, tegen 365 gulden vorig jaar. Andere EG- landen hoeven dit op grond van afspraken uit het verleden niet te betalen. Volgens de vervoersorganisa tie NOB Wegtransport zitten chauffeurs van zes Nederlandse bedrijven vast in noord-Grie kenland en meer dan 1Ö0 vrachtwagens". De Grieken hebben beloofd voedsel en brandstof te ver strekken. Vandaag en morgen plegen regeringsfunctionarissen van Griekenland, Tsjecho-Slowakije (dat ook de tarieven fors heeft verhoogd), Hongarije en de EG overleg over de UTRECHT RICHARD MOOYMAN De Stichting Natuur en Milieu is een actie begonnen tegen het gebruik van pvc-pasjes. PTT, ANWB, banken en andere -in stellingen is gevraagd over te stappen op minder schadelijke kunststoffen of karton en een statiegeld-systeem in te voeren. Natuur en Milieu roept daar naast consumenten op verlopen Achtergrond Wolfson Door een storende technische fout is gisteren op deze pagina de laatste zin van het achter grondverhaal over professor Wolfson weggevallen. Wij bie den u hiervoor onze excuses aan en plaatsen hierbij de hele zin alsnog: Prof. dr. Dik Wolfson. heeft één klein gebrek dat voor zijn posi tie als adviseur van alles en ie dereen geen bezwaar is: hij is slechthorend, op het dove af. Al dat politieke geruis leidt hem in elk geval niet af. pasjes niet weg te gooien, maar in te leveren bij de instelling waar ze vandaan komen. Die zou ze als chemisch afval moe ten laten vernietigen. Volgens E. van der Werff van Natuur en Milieu worden in Ne derland jaarlijks 48 miljoen bank- en giropasjes, credit cards, telefoonkaarten, identi teitsbewijzen en lidmaatschaps kaarten van pvc afgegeven. Af gedankte pasjes zorgen volgens haar jaarlijks voor minstens 200 ton pvc-afval, dat bij verbran ding schadelijke uitstoot van zoutzuur en dioxines veroor zaakt. Verder komen bij de pro- duktie van pvc kankerverwek kende stoffen vrij, aldus Van der Werff. De pvc-producenten hebben inmiddels een plan ontwikkeld om de pasjes opnieuw te ge bruiken. Zij willen daartoe over eenkomsten afsluiten met grote .afnemers. Natuur en Milieu voelt niets voor dit systeem, omdat ook recycling van pvc milieuvervuiling zou veroorza ken. Verder lukt het volgens de organisatie toch nooit om alle pvc-kaartjes in te zamelen. Vietnamezen worden alleen nog na overleg met Kamer uitgewezen Er zullen geen Vietnamese asielzoekers worden uitgezet naar hun vaderland, zonder voorafgaand overleg met de Tweede Kamer. Uitzetting naar Tsjecho-Slowakije is evenmin aan de orde, zolang de Tsjechoslo waakse rege ring volhardt in haar weigering teruggestuurde Vietna mezen op te nemen. Staatssecretaris Kosto van justitie heeft dit de Kamer gisteren toegezegd. DEN HAAG GPD-ANP Een grote meerderheid Kamer betuigde wederom steun aan het asielbeleid van Kosto, maar had kritiek op de uitzet ting van vier Vietnamezen naar Praag, afgelopen weekeinde. Zij werden vrijwel onmiddellijk te ruggestuurd. Kosto had dat vol gens de Kamer moeten weten. D66-woordvoerder Wolffens- perger sprak in dit verband van de 'gesol' en 'geping-pong'. Van Traa (PvdA) zei dat de vier niet hadden mogen worden gebruikt voor' het uitvechten van een conflict tussen twee landen. Krajenbrink (CDA) vond het zeer moeilijk om begrip te tonen voor de uitzetting. „Zo moet het niet", aldus de CDA'er. Sipkes (Groen Links) verweet Kosto 'gezwabber'. Kosto zei dat hij de vier nooit zou hebben uitgezet, als hij ze ker had geweten dat ze zouden worden teruggestuurd. Uit het feit dat Tsjecho-Slowakije eer der in achttien vergelijkbare ge vallen niet tot terugzending had besloten, had Kosto de hoop ge put dat ook deze vier zouden worden geaccepteerd. Voor PvdA, CDA en WD was deze discussie daarna gesloten. Het is nog onduidelijk hoe het nu verder moet met de ruim vierhonderd Vietnamese asiel zoekers in ons land. Nederland gaat diplomatiek overleg met Vietnam zoeken in de hoop op een overeenkomst over hun te rugkeer. De Nederlandse am bassade in Bangkok (Thailand) heeft daarover inmiddels een brief gestuurd aan de Vietna mese regering. „Dat zou kun nen uitlopen op een Nederlands bezoek aan Vietnam", aldus Kosto. Een belangrijke voorwaarde voor zowel Kosto als de Tweede Kamer is dat de veiligheid van de asielzoekers in Vietnam wordt gegarandeerd. Kosto is op dat punt hoopvol gestemd, om dat het communistische Viet nam een ommezwaai maak naar een westerse marktecono mie en daarom goede contac ten met westerse landen wil Garanties kon de staatssecreta ris echter niet geven. DEN HAAG HENRI KRUITHOF Het was een beetje een merk waardige gewaarwording. Poli tieke waarnemers liepen giste ren verbijsterd door het gebouw van de Tweede Kamer. Het leek wel of CDA-fractievoorzitter El- co Brinkman maandagavond niet op Texel had gesproken. Tenminste, de PvdA reageerde niet of nauwelijks, ondanks de heilige huisjes die Brinkman be wust omver had geschopt. Hoe is het mogelijk, zo vroe gen velen zich gisteren af, dat Brinkman ongestraft het plan- Simons op losse schroeven mag zetten, mag eisen dat het mini mumloon wordt bevroren en de discussie over een ministelsel in de sociale zekerheid wil herope nen. En de PvdA doet alsof er niets aan de hand is. In de fractievergadering van de PvdA is gistermorgen welis waar even over de 'Texelse rede' van Brinkman gesproken, maar daar werd het niet als een aan val op de PvdA gezien. „Het was meer een toespraak voor intern CDA-gebruik", concludeerde PvdA-fractievoorzitter Thijs Wöltgens laconiek. „Brinkman wilde even laten zien wie er de baas is of wordt in het CDA na Lubbers." Leuk geprobeerd, maar zo was het niet helemaal, of liever, helemaal niet. Brinkman had er duidelijk behoefte aan om het kabinet weer eens aan te sporen meer de wil van het CDA te doen. Net als ruim een jaar ge leden, toen de CDA'er in een in terview maatregelen van het ka binet eiste met betrekking tot Ziektewet en wao. Waar dat toe heeft geleid, weet de PvdA tot op de dag van vandaag nog heel goed. De wekelijkse opiniepei lingen getuigen daarvan. Maar daarmee is de vraag niet beantwoord of de laconieke reactie van de sociaal-democra ten onverstandig is. Een jaar ge leden heeft een al te heftige re actie op het krante-interview van Brinkman bijna tot een ka binetscrisis geleid. En dat is wel het laatste wat de PvdA nu wil. In de PvdA wordt geredeneerd dat Brinkmans harde woorden op het Waddeneiland op zich zelf niet verontrustend zijn, zo lang ze niet in concrete daden worden omgezet. De soep wordt niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend. In de komende maanden zul len discussies over de drie hoofdthema's (Simons, mi nistelsel en minimumloon) nog volop in kabinet en Kamer wor den gevoerd. Tegen die tijd is er nog gelegenheid genoeg voor de coalitiepartners om de degens te kruisen. Het was Brinkman er maandag mede om te doen een reactie van de coalitiepartner los te weken. Welnu, die opzet is mislukt. Toch zit er ook een nadeel aan het afwachtende commen taar van de PvdA. De sociaal democratische achterban vindt, getuige de opiniepeilingen, al veel langer dat de PvdA-fractie over zich heen laat lopen. Door te doen alsof er niets aan de hand is, wordt dat beeld alleen maar versterkt. Dat zou de een heid in de partij, met een be langrijk congres in het vooruit zicht, weieens verder kunnen aantasten. Het knappe van Brinkmans toespraak was overigens dat voor iedereen duidelijk was dat hij de PvdA aansprak, zonder dat hij de PvdA ook maar één keer nbemde. Uit de keuze van de onderwerpen kon iedereen opmaken dat het vrijwel uitslui tend voor de PvdA gevoelige punten waren, waarop Brink man waarschuwingen uitdeelde en piketpaaltjes sloeg. De CDA'er vond overduidelijk dat na de wao-discussie van af gelopen zomer het kabinet het er weer een beetje te veel bij laat zitten, getuige zijn slotzin: „Er moeten keuzen worden ge maakt, het speelkwartier is voorbij." Van Brinkman is be kend dat hij vindt dat het in dit kabinet met de sociaal-demo craten allemaal veel te lang zaam en te stroperig gaat. Maar wat de PvdA het meest moet verontrusten, is het feit dat de WD op basis van Brinkmans woorden zo weer in een kabinet met het CDA kan stappen. Weliswaar zou WD-leider Bol- kestein het in iets scherpere be woordingen hebben gezegd, maar inhoudelijk zal hij er wei nig problemen mee hebben. In de aanloop naar de crisis van het CDA-WD-kabinet in 1989 ging het op een vergelijk bare wijze. Het CDA werd in die periode steeds vriendelijker voor de PvdA, zodat ook nie mand verbaasd was dat na de Een twistpunt kan worden hoe eventuele repatriëring van de asielzoekers moet worden bekostigd. De Tweede Kamer sluit niet uit dat Vietnam geld wil zien. Voor CDA en WD is een afkoopsom echter onbe spreekbaar. Wel valt er met hen te praten over relatief beschei den geldbedragen voor de te rugreis en de opvang daar. Wat het CDA betreft, mag dat uit het budget van minister Pronk van ontwikkelingssamen werking. Pronk voelt echter niets voor een eenmalige finan ciële stimulans voor een groep asielzoekers. Hij is voorstander van structurele ontwikkelings hulp voor Vietnam. Daar wil echter het CDA niets van weten. Philips koopt belang van 25% in Whittle Philips wil voor 360 miljoen gulden een belang van 25 procent nemen in het Ame rikaanse telecommunicatie- concem Whittle. Daarnaast krijgt de Eindhovense elek- tronica-gigant de mogelijk heid om dat belang uit te breiden tot 33 procent, waardoor de totale investe ring uitkomt op 630 miljoen gulden. Dat heeft de Wall Street Journal vandaag ge meld. Een woordvoerder van Philips weigerde van ochtend elk commentaar. Philips en Whittle onder handelen al negen maan den met elkaar. De over eenkomst zal volgende week worden bekendge maakt, aldus de Wall Street Joumal. Rechercheteam Deelen uitgebreid DEN HAAG-DEELEN ANP-GPD Op de vliegbasis Gilze-Rijen hebben onbekenden vannacht kabels van een rij landingslich- ten doorgesneden. Defensie noemt het een duidelijk geval van sabotage. Volgens Defensie liggen de lichten buiten het bewaakte ge deelte van de basis. De kabels moeten zijn doorgesneden tus sen het einde van het vliegen, tegen tien uur 's avonds, en vanochtend vroeg. De schade is betrekkelijk be perkt en kan vrij eenvoudig worden hersteld. De actie is tot nu toe niet opgeëist. In 1987 diefstal van raketonderdelen en 1989 beschadiging van Hawk-raketten was de vlieg basis ook al doelwit van sabota- ge-acties. In de nacht van zondag op maandag werden op de vliegba sis Deelen acht helikopters be schadigd, waarvan één onher stelbaar. Deze actie werd opge ëist door de Aktiegroep 'Alle po litieke gevangenen in Neder land vrij'. Het team dat zich be zighoudt met het onderzoek naar deze aanslag, is fors uitge breid. De ploeg is gisteren aan gevuld met leden van de mili taire inlichtingendienst en de Binnenlandse Veiligheids Dienst. Aanvankelijk werd het onderzoek uitsluitend verricht door de koninklijke marechaus see Apeldoorn en technisch personeel van de vliegbasis. Het onderzoeksteam bestaat nu uit twintig mensen. De uitbreiding is gedaan op initiatief van hel ministerie van binnenlandse za ken. Het 'Bölkow-team' heeft het technisch onderzoek van de ge troffen toestellen gisteravond afgerond. De naspeuringen concentreren zich nu op aan wijzingen in de omgeving van de hangar, niet alleen op het militaire terrein zelf, maar ook in de omringende bossen. Over de resultaten daarvan wordt in alle toonaarden gezwegen. Vanochtend is rond tien uur ook brand uitgebroken in een Navo-depot in Coevorden. De binnenbrand is veroorzaakt door een technisch defect. Van sabotage is volgens een woord voerder vooralsnog geen sprake. Onduidelijkheid over Nederlanders HAARLEM-BUENOS AIRES ARTHUR MAANDAG - ELS WIEGANT Het is nog onduidelijk of zich in de gisteren in Argentinië vrijge geven nazi-dossiers materiaal bevindt over Nederlandse oor logsmisdadigers. Dit heeft de directeur van het Argentijnse staatsarchief. Eugenio Rom, gis termiddag desgevraagd meege deeld. Rom kreeg in de loop van gis termiddag de beschikking over een grote hoeveelheid archief materiaal. „Het is een heel bu- vol. Ik moet pagina voor pagina voor ontvangst teke nen." Volgens de directeur kost het een maand om de docu menten te ordenen. Daarna kan tiet publiek de stukken inzien. De Argentijnse president Car los Menem toonde maandag tij dens een persconferentie een deel van de documenten. „Dit is een schuld die Argentinië inlost aan de mensheid", aldus de president over de openbaarma king. Menem heeft alle over heidsinstellingen, ook de immi gratiedienst, per decreet ver plicht al hun archieven na te zoeken op stukken over naar Argentinië uitgeweken nazi's. Het staat nu al vast dat er dossiers zijn van de beruchte kamparts losef Mengele en van Josef Schwammberger, die al eerder door de Argentijnen aan Duitsland is uitgeleverd. Me nem had deze dossiers tttdeilS de persconferentie voor zich. In Argentinië verblijven ver moedelijk twee Nederlandse oorlogsmisdadigers, Abraham Kipp en Jan Olij. De eerste dook in 1988 onder nadat hij door deze krant was opgespoord in een buitenwijk van Buenos Ai res. Sindsdien is hij spoorloos. Nederlandse uitleveringsver zoeken haalden niets uit, omdat de zaken volgens Argentijns recht zijn verjaard. Staatssecretaris Simons. FOTO ANP verkiezingen soepel een kabinet van CDA en I^dA werd gefor meerd. En misschien is dat dan ook wel de reden dat de PvdA zich zo rustig houdt. Het is zover nog lang niet, maar als in de ko mende maanden een kabinets crisis ontstaat, moet het CDA niet de gelegenheid krijgen die in de schoenen van de FVdA te schuiven. Staatssecretaris Wallage van on derwijs wil het gebruik van edu catieve computerprogramma's in het voortgezet onderwijs fors uitbreiden. Ook komt er een platform waarin overheid, des kundigen en het onderwijs zich verdiepen in de toepassingen van computers in het onderwijs. Wallage schrijft dat in zijn no titie 'Enter: de toekomst', die hij gisteren naar de onderwijsorga nisaties heeft gestuurd. Wat de staatssecretaris betreft wordt de computer een veelgebruikt in strument in het onderwijs. Computers moeten niet langer alleen het onderwerp van een les zijn, ze moeten ook worden gebruikt bij het onderwijs in an dere vaJdcen dan informatie technologie. In het basis- en voortgezet onderwijs lopen sinds enkele ja ren diverse projecten op het ge bied van computers. In het voortgezet onderwijs zijn de meeste scholen inmiddels al voorzien van computerappara tuur. Volgens Wallage is het ge bruik van educatieve program matuur echter beperkt. Van 1993 tot en met 1996 voor het voortgezet onderwijs 22 miljoen beschikbaar. I U t la ger beroepsonderwijs krijgt nog eens een miljoen extra voor de ontwikkeling van software die specifiek voor de verschillende opleidingen hodig is.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3