Winterspelen Koning en nar kijken toe bij schansspringen Alberto Tomba: lading dynamiet op lange latten Woensdag 5 februari 1992 Redactie: Karei Jansen, Ad van Kaam Eindredactie: Paul de Tombe Vormgeving: Ed Petit Rutger J. Hoogerdijk Matti Nykanen tobt met alcoholprobleem: Eddy the Eagle is vleugellam Gustavo Thöni stak de waarschu wende vinger al op voor Alberto Tomba op de Olympische Spelen van Calgary de concurrentie aftroefde op slalom en reuzeslalom. Thöni, toen nog de beste skiër uit de Italiaanse geschiedenis en trainer van de man met de zwarte krullen, de groene ogen en de stoppelbaard, zag de bui al hangen. ,,Gaat de lift naar bene den, dan moet je beseffen dat hij ex tra hard gaat voor een sporter als Al berto Tomba, met zijn afkomst, zijn bluf en zijn grote mond." ALBERTVILLE TON DE RUITER GPD-VERSLAGGEVER En inderdaad moest na het dubbele goud van 1988 aan de denkbeeldige noodrem ge trokken worden wilde de lift niet op de be tonnen vloer te pletter slaan. Alberto Tom- ba gaf het al aan op de top van de olympi sche Mount Allan waar hij de Oostenrijker Hubert Strolz en de Zwitser Pirmin Zurbrig- gen op de reuzeslalom en de Duitser Frank Wörndl en de Liechtensteiner Paul From melt op de slalom voorbleef in de strijd om goud, zilver en brons. Wat valt er nog te wensen na tweemaal goud? Om een antwoord zat de Italiaan niet verlegen. „Een avondje stappen met Katari- na Witt." Een dag later was hij met de be vallige Oostduitse winnares van het kunstrijden in een nachtclub het middel punt. Het beviel goed. Zo goed dat het het spoor in de sneeuw steeds dieper werd door het gewicht van de Rambo op ski's. Te veel pasta, te veel feesten, te veel reclamewerk, verkeerde vrienden. Waar hebben we dat meer gehoord?. Het is het verhaal van de schansspringers Eddy the Eagle en Matty Nykanen. Het pleit voor de vrouwelijke ster van de Winterspelen in Calgary, Yvonne van Gen- nip, dat zij duidelijk sterker in de schoenen stond dan haar mannelijke collega's. Olym pische populariteit werkt als een magneet op louche volk. „Ik heb geleerd dat ik alleen mijn vader kan vertrouwen", concludeerde Alberto, die zijn bijnaam 'La Bomba' liever niet meer hoort omdat het te patserig en te opgeblazen klinkt. Mohammed En zo gedraagt de zoon van moeder Grazia en vader Franco zich niet. Na de eerste manche op de slalom belde hij vanuit Ca nada naar zijn moeder in San Lazzaro di Savena: 'Rustig, mama, ik ga winnen'. Thuis gekomen mocht hij van zijn vader een sportwagen uitzoeken. Toen hij met rug nummer 11 op de slalom het tweede goud verdiende zette hij een plusje tussen de cij fers: 1 1. Uit zijn mond kwamen dezelfde geluiden als Mohammed Ali in zijn glorie tijd produceerde: „I'm the greatest". De bij naam 'Mohammed' kreeg hij al van zijn concurrenten toen hij net kwam kijken in het World Cup-circuit. 'Tomba la Bomba' dus toch. Als iemand een patserige bijnaam verdient dan is het de miljonairszoon uit het vlakke land wel. Het feit dat zijn vader zwemt in het geld en dat hij opgroeide in een zeventiende eeuw- se villa in plaats van op een boerenhoeve maakte Tomba bijzonder. Een stadsjongen van rijke afkomst tussen de boerenzoons uit de bergdorpen. De biochemicus Conconi, begeleider van hardloper Alberto Cova en wielrenner Fran cesco Moser zagen het talent bij het corpu lente rijkeluiszoontje. Tomba leefde slecht, was 20 kilo te zwaar, maar liep wel de hon derd meter in net iets meer dan elf secon den. Conconi ontdekte dat de spieren van de luie dikbuik tijdens de explosieve in spanningen minder verzuurden dan bij an dere topsporters. „Waar andere remmen, geef ik gas. Lig ik op snelheid, dan kan nie mand me stoppen." Woorden die Tomba na zijn eerste zege in de World Cup (Sestrière, 1987) volop waarmaakte. De playboy met zijn donkere krullen raasde tussen de paaltjes door in een tempo dat bewondering afdwong bij de concurrentie. „We kunnen toch ook skiën, maar hebben geen schijn van kans", ver zuchtte Martin Hangl, Zwitsers specialist op de slalom. Overmacht Ook in dit olympisch seizoen verkeert Al berto Tomba weer in een glanzende vorm. Nadat de lift net op tijd was gestopt vond hij het knopje dat het apparaat weer in op waartse richting stuwde. Met dit verschil dat de concurrentie zich niet meer zo kans loos acht. Hoewel, nu de Spelen naderen, neemt de overmacht waarmee Tomba zijn wedstrijden wint, toe. De Zwitser Paul Accola versloeg de Itali aan op de slalom en reuzeslalom in Brec- kenridge, de Noor lagge deed dat in thuis haven Madonna di Campiglio op de slalom en in Kranjska Gora was zijn jonge landge noot Sergio Bergamelli sneller. Vooral de overwinning van de 21-jarige Bergamelli, lid van de Italiaanse B-ploeg, moet hem toch pijn gedaan hebben. Had Tomba zijn ver zoek om een eigen begeleidingsteam te for meren niet onderbouwd met de woorden: „De anderen zijn te slecht. Met hen kan ik me niet optimaal voorbereiden." Hij kreeg zijn staf: trainer Gustavo Thöni, de serviceman van Rossignol Albert Maiola- ni, masseur Thomas Feldener, conditie trainer Giorgio d'Urbano, manager Robert Brunner en waar hij komt een klein peloton caribinieri om moeders, schoolkinderen en teenagers weg te houden bij hun idool. De technische begeleiders moeten maar af wachten of de spierbundel op ski's zin heeft in trainen en of hij goed gehumeurd is. Te laat is Tomba nooit meer, hij bepaalt zelf het tijdstip waarop de training begint. Tomba kreeg de vrije hand, hij paste ook niet in de discipline van de ploeg. Toen het na Calgary minder en minder ging barstte de kritiek los: de winnaar van het dubbele goud kon de weelde niet aan, zo werd ge zegd. Een losbol als Tomba moet je ieder moment van de dag op zijn plichten wijzen, een man die een harde aanpak nodig heeft. De bon-vivant zelf had andere verklarin gen voor zijn zwakke optredens. „Vroeger ging ik zonder na te denken naar beneden. Ik stond nog grappen te maken als anderen wit om de neus zagen van de spanning. Maar na Calgary werd verwacht dat ik nog meer zou winnen dan het jaar daarvoor. Dat was natuurlijk onmogelijk. Ik begon te piekeren, hoe komt het, waar ligt het aan. Ik moest aan zoveel mensen verantwoording afleggen." Kaarsje Tomba brak ook nog zijn sleutelbeen. 352 dagen bleef hij zonder overwinning in de World Cup. Ook al omdat hij ontdekte te weinig getraind te hebben met het snellere materiaal dat de fabrieken inmiddels pro duceerden. Veel te vaak bleef Tomba ook met zijn latten achter slalompaaltjes han gen. „Ik moet de volgende keer eerst maar naar Lourdes, bidden en een kaarsje opste ken." De leden van zijn staf konden hem over tuigen van het feit dat een serieuze levens wijze rendabeler zou zijn. Daarbij is een be langrijke rol weggelegd voor Robert Brun ner. Een Italiaan die als marskramer met garen en band door de bergen trok voor hij kennis kreeg aan Tomba. De 39-jarige Brunner is nu beschermengel, bodyguard, vriend en lakei. In de villa van de Tomba's nabij Bologna heeft hij een eigen kamer. Het manusje van alles moet wel dichtbij het vuur zitten, omdat hij ook de aangewe zen figuur is om de ruzies te sussen tussen Tomba en zijn vriendin Christina, een 23- jarige schoenenverkoopster die volgens de verhalen niet het alleenrecht op haar Alber to heeft. Het idool van zovelen werd in ver band gebracht met miss Italië en ook met Deborah Compagnoni, momenteel de beste skister van het land. Tomba is natuurlijk voer voor de drie da gelijks verschijnende sportkranten, maar zo werpt Thoni tegen: „Als hij gewonnen heeft wil hij feest vierdn, maar op de ski's is hij een lading dynamiet. Laat duidelijk zijn dat hij zijn wedstrijden niet wint in de disco, maar door arbeid en vlijt." Dat geldt zeker voor de Tomba die in de foto omnipress Alberto Tomba Geboren: 19-12-66. 1982: opgenomen in jeugdselectie. 1983: lid B-selectie. 1985-1986: debuut in de World Cup. Beste resultaat 6e plaats. Eindklassement 51e. 1986-1987: Bronzen plak bij de WK in Crans Montana op de reuzeslalom (goud Zurbrig- gen, brons Girardelli). Beste resultaat World Cup 4e plaats. Eindklassement 15e. 1987-1988: Dubbelgoud op de slalom en reuzeslalom in Calgary. Eerste winst in de World Cup (slalom Sestrière). Eindklassement 2e, winnaar Mare Girardelli. 1988-1989: WK Vail: 6e op de Super G, 7e reuzeslalom, uitgevallen op de slalom. 1 overwinning in de World Cup (slalom Ma donna di Campiglio). 2e in het slalom-klas sement achter Bittner. Eindklassement 3e. 1989-1990: Opnieuw 2e in het slalom-klas sement achter Bittner. Overwinningen in Waterville Valley (USA), Ceilo (Noorwegen) en Salen (Zweden). Eindklassement 9e. 1990-1991: WK Saalbach: 4e op de slalom, uitgevallen op de reuzeslalom. In de World Cup vijfmaal le op de reuzeslalom, éénmaal le op de slalom, le klassement reuzeslalom. Eindklassement 2e, winnaar Mare Girardelli. 1991-1992: le op de slalom in Park City, Se strière, Kranjska Gora en Kitzbühl en op de reuzeslalom in Park City en Alta Badia. tweede week van de Spelen op zoek gaat naar de eerste plaatsen op slalom en reuze slalom. 'Alberto Nazionale' is veel serieuzer bezig dan voorheen, zes keer troefde hij in de World Cup zijn concurrenten al af. Deels de verdienste van Giorgio d'Urbana, die hem heeft laten trainen als een sprinter. De conditie-trainer had zijn luie pupil voor zich gewonnen met zijn eerste advies: duurlopen en lange trainingen op de fiets zijn zinloos voor een skiër. De arbeid op de slalom is in negentig se conden verricht, daarna volgt een tweede manche over dezelfde lengte. D'Urbana: „Waar het om gaat is de explosie, de kracht en de soepelheid van de spieren." Volgens Tomba zelf was zijn lichaam één spierbundel. Het duurde lang voor Conco ni, d'Urbana en anderen hem duidelijk hadden gemaakt dat die spieren wel zo on geveer in het vet dreven. Spaghetti Bolog- nalsè mag dan uit zijn geboortestreek ko men en zijn lievelingskostje zijn, voor een topsporter is het te vet. Het was moeilijk di- cussiëren met Tomba, maar als de succes sen minder worden en de concurrentie grappen maakt over de sporen die je in de sneeuw achterlaat, dan wordt het tijd voor een vermageringskuur. Negentig kilo weegt hij nu en dat bij een lengte van 1 meter 81. Zijn staf is meer dan tevreden. De concur rentie kijkt inmiddels weer met ontzag naar de stilist die zijn latten het werk laat doen. Zijn stijl kent geen dode momenten, hij heeft de kracht om de bochten af te snijden. Wat dat betekent merkte de concurrentie in Kitzbühl waar Tomba over beide manches bijna anderhalve seconden sneller was. Of zoals Tomba zelf ondervond: „Eindelijk ben ik er in geslaagd een evenwicht te vinden tussen de agressieve stijl, die me vroeger zo vaak in de problemen bracht en de nodige voorzichtigheid." ALBERTVILLE TON DE RUITER GPD-VERSLAGGEVER Met de koning en de nar is het niet naar wens gegaan. De vorst van de Winterspelen Matti Nykanen werd in Calgary gekroond met drie gouden medailles, maar zit nu met een alcoholprobleem en een belasting schuld. De joker van de Spelen van 1988 Eddy Edwards mag dan niet ten onder ge gaan zijn aan drank en vrouwen, met de fis cus ligt hij wel overhoop. Koning en nar hebben nög een ding gemeen: ze moeten tijdens de Olympische Spelen toekijken in Courchevèl, waar de wedstrijden voör de schansspringers gehouden worden. De drievoudige winnaar van het goud is de weg kwijt geraakt. De zoon van de taxi chauffeur was niet opgewassen tegen de status van superheld, had omgang met de verkeerde vrienden. Voor de Finse selectie was hij niet meer goed genoeg (50e op de WK). De Brit, die vier jaar terug Nykanen in po pulariteit verre overtrof, gaf zijn vertrouwen ook al aan de verkeerde mensen. Hij is nog wel de beste schansspringer van de natie, maar voldoet niet aan de Britse eis voor deelname: een plaats bij de beste vijftig. Bo vendien moest hij zich gedwongen in eigen land voorbereiden, omdat hij vanwege een belastingschuld van 119.000 pond bij de paspoortcontrole teruggestuurd werd. Eddy Edwards, een 27-jarige stukadoor, die als nobody naar Canada afreisde en al snel alle harten veroverde, inclusief dat van Amerika's toenmalige president Ronald Reagan. Vijftigduizend Noordamerikanen juichten hem toe bij zijn eerste olympische sprong van 55 meter ('De afzet heb ik geoe fend van mijn hotelbed'). Met het windje in de rug ging het op de 90-meter schans be ten 75 meter, Brits record. Ter vergelijking, de koning kwam neer na ruim 118 meter. Eddy the Emu De nar profiteerde optimaal van zijn popu lariteit. De Britse ploegleiding, voor wie de Winterspelen toch ook niet meer dan een uitje waren, had al snel een dagtaak aan het beantwoorden van vragen over the Eagle. Op zijn Australische bijnaam kon hij meer aanspraak maken: Eddy the Emu, een vogel die niet vliegen kan. De held zelf vertelde met veel boerenslimheid precies wat de mensen wilde weten. Die les is hij niet ver leerd. januari '89 kwam Edwards ten val, brak een sleutelbeen en liep schade op aan nie ren, ribben en hoofd. „Ze probeerden in het ziekenhuis mijn hersens te onderzoeken, maar die konden ze niet vinden. Het licht was aan, maar er was niemand thuis." Over zijn voorbereiding op de Spelen: ,,,Ik maak veel werk van psychologische voorberei ding. Ik ga in een donkere kamer op de grond liggen, sluit mijn ogen en doe alsof ik mezelf door de lucht voel zweven. Daardoor spring ik nu zo'n tien meter verder." Maar zelden is hij ernstig. „Ik was voor de men sen een grap, ik zou willen dat ze me als sporter serieus namen." Serieus, waarschijnlijk weet hij niet hoe het woord wordt geschreven. Een dag zon der avontuur is een dag niet geleefd, is zijn motto. Het brekebeentje kreeg twintig hu welijksaanzoeken, liet zich met blote vrou wen fotograferen in nachtclubs, werd vast gebonden op de vleugel van eert vliegtuig, nam een grammofoonplaat op ('19.000 ver kocht, waqrvan 18.000 aan mezelf), liet zich met zijn jampot-glazen ('Ik zie niet eens waar ik terecht kom') vereeuwigen op t- shirts en posters. Wat deed hij tijdens en na de Spelen niet! Springen ook, maar dan van daken. Verboden gebied De schans was verboden gebied voor hem. Zijn miserabele techniek was een doom in het oog van de FIS. Of zoals de jury-voorzit ter in Calgary Torbjöm Yggeseth het ver woordde. .Jongetjes van elf in Noorwegen springen verder dan hij. We moeten ervoor waken dat we jokers tot sporthelden pro- Op de Engelse bond oefende de skifede ratie druk uit en de stok om te slaan werd gevonden. Van zijn inkomsten (ruim een miljoen gulden, de Daily Mail betaalde 150.000 gulden voor zijn levensverhaal) moest Edwards twintig procent afstaan aan de bond. The Eagle bleekbok karakter in zijn donder te hebben, want dat heeft hij steeds geweigerd. „Het heeft me 70.000 gul den gekost om naar de Spelen te gaan, ik verdien dit geld." Zijn licentie werd inge trokken, bovendien werden de reglementen zodanig aangepast dat alleen de besten in de wereldbeker mochten uitkomen. Edwards werd gedwongen naar een an dere spectaculaire klus uit te kijken. De springer koos voor het vak van stuntman, over enige tijd hoopt hij zijn diploma te ha len. Zijn licentie heeft hij terug, maar nu ontbreekt het geld om te trainen. Zijn speurtocht naar een sponsor heeft geen succes gehad, evenmin als zijn pogingen af gevaardigd te worden naar Albertville. Zijn fans hebben de minster van sport bestookt. IOC-lid prinses Anne werd ingeschakeld, maar de bond gaf niet thuis. In de ogen van zijn springende collega's is dat terecht Dieter Thoma: „Hij moet naar het circus gaan." En Ernst Vettori: „Ik stap toch ook niet in een Formule 1, met al leen een rijbewijs op zak." Eddy Edwards. "Jongetjes van elf in Noorwegen springen verder dan hij." foto

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23