Sport Krajicek komt niet naar Ahoy' SI 1 nr Duitse ex-Stasi's moeten naar huis BOLLEN Thomas Bos heeft griep Nederlandse postzegels voor Samaranch Woensdag 5 februari 1992 A BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER N WANROOY ROB V 21 Toernooileiding gaat niet in op financiële eisen Richard Krajicek komt niet naar het ABN/Amro wereld tennistoernooi en directeur Wim Buitendijk zal er geen traan om laten. Hij had de snel rijzende ster er graag bij gehad, maar de toemooibaas wenste daarvoor niet nog eens zijn portemonnee te voorschijn te halen. Hij was al ver over zijn budget heen met het vastleggen van Edberg, Lendl, Becker en McEnroe. ROTTERDAM ROB VAN DER ZANDEN Krajicek, die niet voor een fooi wenste op te draven in Ahoy', kon hem opeens worden gesto len met zijn praatjes. Jaren gele den zou Buitendijk misschien nog op zijn knieën zijn gegaan voor een Nederlandse speler die de laatste vier bij de Australian Open haalt. Nu niet. Met vijf landgenoten van Krajicek (Sie- merink, Haarhuis, Koevermans, Schapers en Eltingh) is Neder land overigens beter dan ooit vertegenwoordigd in Rotter dam. Gisteren schetste Buitendijk nog maar eens de gang van za ken rond het servicekanon uit Den Haag. Want er waren in de publiciteit al genoeg misver standen gerezen, meende hij. Buitendijk: „In principe betalen we geen startgeld aan spelers die niet in de top 25 van de we reld staan. Maar ik wilde voor de Nederlanders dit keer een uitzondering maken en bood ze allen hetzelfde pakket aan. Daardoor zouden ze 37.500 dol lar kunnen verdienen, los van het prijzengeld. Door een be paald bonussysteem per ge speelde ronde konden ze het geld bijeenhalen." Boot „Krajicek hield als enige de boot af. Vanwege zijn goede presta ties in Australië wilde hij meer. Dat begrijp ik. Daarvoor wilde ik zelfs goed betalen. Maar hij kwam later met het argument dat hij zijn toemooischema zou moeten veranderen vanwege Rotterdam. Hij wilde in Indian Wells (na Rotterdam, red.) spe len en dat zou moeilijk te com bineren zijn. Maar voor die ge leden schade hoef ik toch niet op te draaien? Toch zijn we weer in gesprek geraakt via zijn manager. Hij vroeg vóór afgelo pen weekeinde even bedenktijd en zou iets laten weten. Mis schien konden we beiden water bij de wijn doen. Zondagavond moest ik via de tv vernemen dat hij definitief afziet van Rotter dam. Volgens mij wilde hij hoe dan ook Indian Wells niet laten schieten. Zeg dat dan gewoon en voorkom dan alle misver standen," aldus Buitendijk. Het tennistoernooi in het op nieuw vertimmerde sportpaleis staat in Nederland al lang op eenzame hoogte, maar in Euro pa begint het indoorevenement nu ook een topper te worden. Slechts de poenerige toernooien van Stockholm en Bercy streken John McEnroe is wel van de partij ii voor hem al te diep in de geldbuidel t Rotterdam de loef af waar het gaat om prijzengeld en deelne mersveld. Met 525.000 dollar aan prijzen is het evenement een van de grotere in het ATP-circuit. Gezien de grote nationale in breng en de aangekondigde toppers is het ook niet zo vreemd dat er tot gisteren al 63.000 kaarten waren verkocht voor de negentiende aflevering. „Dat aantal kon ik een paar jaar geleden pas noemeh als het Nederlander moeten spelen toernooi voorbij was," lachte de middaguren." Buitendijk. „We denken het re cord van 90.000 te halen. In te genstelling tot andere jaren zul len de middagsessies nu ook goed bezocht zijn. Dat kan niet anders: er zal een topper of t NIEUWSLIJN Wisselbokaal voor Voorschoten LEIDEN - Voorschoten heeft beslag gelegd op de wisselbokaal van LFC, verbonden aan het nederlaagjoemooi dat de Leidse club hield ter opluistering van het 85-jarig bestaan. Het eerste elftal van Voorschoten hield, op het kunstgras van LMHC, de Boshuizerkadeclub op 0-0. Het tweede zegevierde met 3-1. In het eindklassement was de totale prestatie van de beide Voor- schotense elftallen goed voor de wisselbokaal. Voorschoten 2 won bovendien het klassement van de tweede teams. Warmun- da 1 was het sterkst in de competitie van eerste elftallen waaraan behalve Voorschoten ook Teylingen en UDO deelnamen. Olympisch elftal wint ruim van RKC WAALWIJK - Bondscoach Nol de Ruiter van het Olympisch elftal kon in Waalwijk opgelucht ademhalen. Gevreesd werd dat de ploeg in de oefenwedstrijd tegen RKC door het ontbreken van. Harry Decheiver (blessure) en Gaston Taument (auto-ongeluk) aan kracht zou inboeten. MW-er Eric Meyer en Rob Maas van de thuisclub toonden echter aan waardige vervangers te zijn. Oranje won gemakkelijk met 5-1. Al na tien minuten nam het Olympische team de leiding door Roest, die een strafschop benutte. Dat herhaalde hij nog eens in de 26ste minuut. Vlak daarvoor had Overmars de tweede treffer laten aantekenen. Vlak voor het rustsignaal van scheidsrechter Van Vliet kon Van Hoogdalem voor RKC iets terugdoen. In de tweede helft, met aan beide zijden tal van wisselspelers, ver hoogden Meyer en Overmars de score tot 1-5. Tyson een 'grijpgraag monster' INDIANAPOLIS - Mike Tyson was als een octopus, een grijp graag monster. Hij pakte deelneemsters aan miss-verkiezingen beet terwijl hij anderen streelde. Aldus getuigde een voormalige schoonheidskoningin tijdens het proces dat in Indianapolis is aangespannen tegen de voormalige wereldkampioen boksen. Tracy Murphy vertelde voor de rechtbank dat Tyson de billen van een meisje betastte, gelijktijdig aan de borsten van een an der voelde en nog eeh ander aanraakte. Murphy had het over de Miss Black America-verkiezing, waar al le deelneemsters zich rond Tyson verzamelden voor een fotoses sie. „Hij bewoog zich tussen de meisjes als een inktvis, die in achtersten en borsten kneep. Hij kwam handen te kort." Tyson, die af en toe knikkebolde tijdens de zitting, is aange klaagd voor verkrachting van een van de deelneemsters. Hijzelf houdt vol dat de vrouw vorig jaar juli seksuele gemeenschap toestond. De zwaargewicht riskeert een gevangenisstraf van maximaal 63 jaar. Mongolië wil lid worden FIFA ZURICH - De voetbalbond van Mongolië heeft de wereldvoet balbond (FIFA) verzocht het lidmaatschap te verlenen. Het be stuur van de FIFA peemt tijdens het komende congres in Zürich een beslissing. De voetbalbond van Mongolië werd in 1959 op gericht en organiseert jaarlijks twintig grote toernooien, waar ongeveer 35.000 spelers aan deelnemen. LA LECHERE SID/Rtf De Duitse ploeg bij de Winter spelen in Albertville staat onder grote druk door de aanhouden de stroom bekendmakingen over voormalige Stasi-mede werkers in de sportwereld. Wal ter Tröger, teamchef in de Fran se stad, verklaarde gisteren geen ex-medewerkers van de veilig heidsdienst uit de voormalige DDR te tolereren. „Als bewezen wordt dat iemand uit de Olym pische afvaardiging een Stasi- verleden heeft, zal ik er alles doen aan die persoon te laten verwijderen", liet de eerste teamchef van een gezamenlijke Duitse ploeg sinds 1964 weten. „Dit probleem is groter dan de dopingproblematiek", meende de bijna 63-jarige Tröger. In di verse berichten wordt al een be schuldigende vinger uitgesto ken naar enkele sporters die in Albertville deelnemen. Schans springer Jens Weissflog, afkom stig uit de voormalige DDR. ging gisteren als eerste teamlid dieper op de discussie in. „Ik weet zeker dat er onder de win tersporters ook ex-leden van de Stasi zitten. Gelukkig heb ik er nooit voor gewerkt", gaf hij aan. Tröger verwacht voor de Zo merspelen in Barcelona een nog grotere heisa rond sporters die wel of niet voor de Stasi zouden hebben gewerkt. Discuswerper Wolfgang Schmidt zat bijvoor-^ beeld een periode in de gevan-' genis na een mislukte vluchtpo ging, maar heeft nog niets over die periode naar buiten ge bracht. Via de openbaar ge maakte dossiers zou Schmidt aan informatie over zijn ont dekte vlucht kunnen komen. ►Als Schmidt vertelt dat zijn vrijheidsstraf een gevolg was van informatie van een sporter die Duitsland in Barcelona gaat vertegenwoordigen, dan zal het Olympisch Comité direct actie ondernemen", aldus Tröger. ■m DAVOSANP Zestien dagen voor zijn Olympi sche start ligt Thomas Bos ziek in bed in het trainingskamp van de Nederlandse schaatsploeg in Davos. KNSB-arts Frank Nusse liet gisteren wéten dat de 23-ja- rige Hagenaar nog steeds be hoorlijke verhoging heeft. In de gezondheidstoestand van Bos is sinds zondag niet veel verbetering gekomen. „De koorts wordt niet minder", al dus Nusse. „Vandaag werd 38,5 gemeten." Om besmetting te voorkomen ligt de stayer alleen op een kamer. Als gevolg van de zaterdag opgestoken griep deed Bos zondag niet mee aan een testwedstrijd. Aanvankelijk zou Bos dit weekeinde met Bart Veldkamp de 600 kilometer naar Albertvil le reizen. Uit vrees voor besmet ting, overweegt Nusse met Bos te reizen. De Nederlandse schaatsers werkten de training gisteren in de sneeuw af. Sinds maandag avond heeft in het Zwitserse wintersportoord vrijwel onafge broken gesneeuwd. Als eerste Nederlandse deelnemers ver trokken de vrouwen allrounders naar Albertville. Na een over nachting in Fribourg verwach ten Yvonne van Gen nip, Lia van Schie, Sandra Voetelink en Car- la Zijlstra vanmiddag de eerste schaats op het Olympische ijs te zetten. COURCHEVEL ANP Markies Juan Antonio Sama ranch heeft gisteren in Courchevel de eerste Olympi sche postzegels van de Neder landse PTT in ontvangst geno men. De vier zegels met vijf Olympische sporten - volleybal, atletiek, roeien, schaatsen en hockey - werden uitgereikt aan de voorzitter van het Internatio naal Olympisch Comité door di recteur Scheepbouwer van PTT Post. Dat gebeurde in het bijzijn van NOC-voorzitter Wouter Huibregtsen, Nederlands IOC- lid Anton Geesink, chef de mis sion Ard Schenk en vier van af gebeelde sporters, discuswerper Eric de Bruin en de roeiers Niels van der Zwan, Bart Peters en laap Krijtenburg. Volleyballer Ron Zwerver en schaatsenrijd- ster Yvonne van Gennip waren in training. Roeier Sven Schwarz lag ziek thuis met een longontstelang. De hockeyer Marc Delissen had zonder ken nisgeving afgezien van het tripje naar de Olympische arena's. Sponsoring Nederland bracht drie keer eer der Olympische postzegels uit: 1928 bij gelegenheid van de Spelen in Amsterdam, 1956 en 1972. Voor 1993 ziin zegels van de Europese Jeuga Olympische dagen in de maak. De Olympische zegels van dit jaar zijn een onderdeel van de sponsoring van het NOC door de PTT, aangewakkerd door An ton Geesink. Het Nederlandse IOC-lid vond bij het postbedrijf ook geld voor zijn Olympische Beweging, waarvan hij dinsdag in Courchevel trots de Mobiele Olympische Academie aan de lOC-voorzitter liet zien. „Ik heb al van vijfhonderd scholen een aanvraag voor een dag." Bij de nieuwe postzegels werd de ene na de andere speech af gestoken. Ook door Samaranch, een verwoed filatelist. „Ik vraag U ervoor te zorgen ondanJcs alle moderne frankeer-technieken de postzegel te laten bestaan. Ik vind dit schitterende zegels, waarvan ik overtuigd ben dat ze een grote kans hebben in de fi nale van de jaarlijkse wedstrijd van Olympische postzegels." OPMHRKEUJKE ACHTERGRONDEN VAN DE SPORT afeltennissers wor den de komende pe- M riode danig op de proef gesteld. Van hen wordt verwacht dat ze tot de zomer maanden in topvorm blijven. Pas op 17 juni valt de beslis singvan het Nederlands club kampioenschap. In de periode dat Nederland zich langza merhand naar zonovergoten stranden begeeft, dienen de tafeltennissers zich in zweteri ge zaaltjes tot het uiterste in te spannen. Friso Reitsma, speler van Pe cos Oegstgeest. is niet bepaald gelukkig met de planning van de competitie. De grote hiaten tussen de speeldata is hem een doom in het oog: „Dit kun je niet i>erkopen naar het publiek toe. En wat moet een sponsor daarvan niet den ken? Je denkt toch zeker niet dat er een hond in juni naar tafeltennissen komt kijken? Dan hebben de mensen wel wat anders te doen. Het verloop van de voorjaars competitie verloopt met hor ten en stoten. Komend week einde wordt de competitie van een week oud weer afgebla zen, omdat een aantal spelers deelneemt aan het olympisch kwalificatietoernooi. Reitsma: Ski's allemaal leuk en aardig, maar voor een regioclub als Oegstgeest is dat een groot na deel Het betekent bijvoorbeeld dat er tussen de ene en de an dere thuiswedstrijd een periode van tivee maanden gaapt In al die tijd krijgen we dus nauwe lijks publiciteit Dat zijn wij en onze sponsor niet mee gebaat Competitieleider Mate kan zich de ergernis van Oegst geest, in casu Friso Reitsma, best voorstellen: „Maar ik ben met handen en voeten gebonden aan een be stuursbesluit. De bond wil dat de competitie wordt stilgelegd bij internationale wedstijden. Nou, dat zijn er nogal wat de komende tijd. Je hebt dus het kwalificatietoernooi, de Top-12 en het EK in april. En dan gaan de internationals ook nog een lange tijd in een trainings kamp. De grote vraag is natuurlijk: moet je een hele competitie stilleggen voor twee afwezi gen, zoals bijvoorbeeld Mirjam Hooman en Bettine Vriese- koop straks bij de Top-12 in Wenen. Mate: „Dan zou er natuurlijk door de andere clubs gespeeld kunnen worden, dat is waar. Die ach terstallige wedstrijden kun je dan later inhalen op een door deweekse avond. Maar als de clubs problemen hebben, moe ten ze op de eerstvolgende ver gadering van het hoofdbestuur aan de bel trekken. Friso Reitsma is dat ook zeker van plan: Want de competitie hangt er op deze manier een beetje bij. W en hoogstaande I zaalvoetbalwedstrijd was het niet op de avond van de 15de januari, daar in de Bodegraafse Sport- hoeve. De spelers van Bakker Sport 3 en WSE 2 waren ook niet van plan er een smakelijk hoogstandje van te maken. Uitgangspunt was een lekker potje voor de lol* maar Heter van Zoest beleefde weinig ple zier aan het reacreatieve sa menzijn. Erger, de wedstrijd liep voor de speler van Baldcer Sport uit op een nachtmerrie. Vorige week duwde de PTT - bestellers in Bodegraven een brief door de bus met de me dedeling dat hij voorlopig voor alle wedstrijden van de KNVB was geschorst. Nu was dat voor het zaalgebeuren geen ramp, het was ten slotte ver edeld cafévoetbal, maar Van Zoest tilde zwaarder aan de mededeling dat hij voor het veld ook aan de kant diende te blijven. Dus moet hoofdklasser Alphense Boys het voorlopig zonder de driftig scorende aanvaller stellen. Van Zoest is geschorst tot 13 februari, de dag dat de tucht- commissie uitspraak doet. Het is allemaal het gevolg van een woordenwisseling met scheidsrechter Hummerling in de zaalvoetbalwedstrijd van 15 januari in Bodegraven. Van Zoest: „Een woordenwisseling, meer heeft er niet plaatsgevonden. Ik word tijdens de wedstrijd voor twee minuten weggestuurd. Na afloop stap ik op de scheids rechter af en zeg 'm dat ik bete re ervaringen heb met club- scheidsrechters. Die Hummer ling was van de bond, maar op dat lage niveau krijg je zelden te maken met officiële arbiters. Nou. toen vroeg-ie om m'n spe- lerskaart. Die geef ik 'm. Even later trek ik dat ding weer uit z'n handen. Dat is alles. Krijg ik vorige week bericht dat ik word geschorst wegens bedrei ging beledigingen molestatie van de scheidsrechter. Dat is een mond vol. Maar Van Zoest is zich van geen kwaad bewust. Hij beseft dat-ie wel licht verkeerde dingen tegen de spelleider heeft gezegd. Maar molestatie? Bedreiging? Nee dus. Rien Timmer, PR- functionaris, gelooft Van Zoest op zijn woord en heeft zich de afgelopen dagen erg boos ge maakt op de KNVB, afdeling Gouda. Dat Van Zoest ook voor het veld is geschorst kan er bij Timmer niet in. Maar bij ernstige vergrijpen houdt de KNVB in staat van beschuldi ging voetballer nu eenmaal aan de kant En regels zijn re gels. Timmer: „Luister goed: als bewezen wordt dat Van Zoest schuldig is, heb ik geen enkele moeite met een straf. Maar in dit geval is de schuld niet bewezen. Daarbij heb ik veel moeite met de procedure die is gevolgd. Die wedstrijd had plaats op 15 ja nuari, op de 28ste komt er fxis een brief binnen dat Pieter is geschorst en dat de zaak op 20 februari wordt behandeld. Zul ke kwesties moeten binnen 48 uur worden behandeld. De Goudse bond toonde zich ontvankelijk voor de kritiek van Timmer. De zaak Van Zoest wordt niet 20. maar op 13 februari behandeld. Tot die tijd blijft Van Zoest buiten beeld. Dat wordt dus span nend, want als de heren tucht- commissarissen de zienswijze van de scheidsrechter delen, dan kan Alphense Boys naar een nieuwe spits uitzien. Van Zoest: „Het is zijn woord tegen het mijne. Ik probeer de aanvoer der van WSE 2 te pakken te krijgen. Misschien kan hij een goed woordje voor me doen. Want niemand heeft het voor val gezien. Alleen een zaal wacht heeft me vluchtig met de scheidsrechter zien praten. Van Zoest zit duidelijk met de kwestie in zijn maag. Hij heeft aan trainer Paul Bahlmann het een en ander moeten uitleg gen. Zijn sportieve carrière bij het ambitieuze Alphense Boys is in het geding, want de bond is niet mals met strenge straf fen waar het gaat om molesta tie van een spelleider. En dat allemaal naar aanleiding van een akkefietje tijdens een on- betckend zaalvoetbal wed strijd. Van Zoest: „Tsjonge, als ik dit allemaal had gi'ueten. Dat is het zaal- voetlxil mij zeker niet waard.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21