Regio Infotheek-veiling grootste in Europa 'Kansen op huidkanker nemen toe' Wie 2 jaar vooruit kijkt, stapt vandaag in de Skoda Favorit Ruimteles in aardse rust vanuit Estec 'Nederland haakt af bij internationaal onderzoek' Woensdag 5 februari 1992 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK MEINDERT VAN DER KAAL) CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSELINC Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 0 Olivetti in onzekerheid De programmamakers Rademaker en Kooiman (midden en rechts) interviewen een van de deskundigen tijdens les drie van de cursus. FOTO DICK HOGEWONING Voor 41 van de 71 werknemers bij Olivetti Office in Leiden is straks geen plaats meer. Ondui delijk is nog wat er met hen gaat gebeuren. Een outplacement bureau kan hen helpen bij de overstap naar een andere werk gever, maar helemaal zeker is dat niet. De vakbond Unie BLHP zegt in elk geval zeker te weten dat er na de ingrijpende reorganisatie slechts twintig werknemers achterblijven bij het bedrijf dat kantoormachines verkoopt De ondernemings raad wil nog niet reageren. Bestuurder J. Verbaan van de Unie BLHP zal het plan voor de drastische afslanking morgen avond met een 'neutraal tot ne gatief advies' aan zijn leden voorleggen. „We hebben er geen goed woord voor over. Ook voor de twintig achterblij vers is er geen harde toekomst garantie: ook zij zijn niet zeker van hun baan". Het bedrijf kreeg vorig jaar te maken met een drastische om zetdaling en kwam in de rode cijfers terecht. Volgens Verbaan wordt nu nog onderhandeld over vijf mensen die eventueel ook nog bij Office kunnen blijven. „Daarnaast bestaat nog de mo gelijkheid dat er nog eens vijf mensen overgaan naar het zus terbedrijf Olivetti Systems Networks. We proberen zoveel mogelijk een oplossing te vin den voor de ouderen, voor wie het heel moeilijk zal zijn om er gens anders aan de slag te ko- De Unie-bestuurder vindt het onberijpelijk dat er zo weinig garanties worden gegeven voor de 'overtollige werknemers' door Olivetti. „Het gaat hier im mers niet om de firma Jansen drie hoog achter, maar om een wereldconcern." Olivetti was niet bereikbaar voor commentaar. NOORD WIJK MONICA WESSELING Drie minuten voor half drie gis termiddag. In het ruimtevaart centrum Noordwijk Space Expo zitten programmamakers Nelle- ke Rademaker en Jan Kooiman van Teleac klaar voor een direc te uitzending van les vier van de radio-cursus 'De resultaten van 35 jaar ruimtevaart'. Aan de uit- zendtafel is hoofd meteorologie van het KNMI, H. Verschuur, aangeschoven. Hij zal een item van de les, waarin het gebruik van satellieten voor weersvoor spellingen wordt behandeld, voor zijn rekening nemen. Zenuwen zijn nergens te be speuren. Natuurlijk mag je niet er doorheen praten en moeten vragen wachten tot na de uit zending, maar Rademaker en Kooiman zijn de rust zelve. Het Teleac-muziekje klinkt: de ra dioluisteraar die heeft afge stemd op Radio 5 staat in direc te verbinding met Noordwijk. Ondertussen is het Space Expo gewoon open voor het publiek: een grote groep vrouwen heeft juist deze middag uitgekozen voor een bezoekje aan het ruimtevaartcentrum De les begint met een inter view van Kooiman met H. Schöyer, hoofd chemische voortstuwing van de ruimte vaartorganisatie Estec in Noordwijk. Na een minuut of tien vol technische verhandelin gen wordt overgeschakeld naar de interviewtafel die middenin de expositieruimte van het Space Expo staat opgesteld. "Meneer Verschuur, u werkt bij het KNMI, wat is er nou de afgelopen jaren veranderd"?, vraagt Rademakers. Verschuur begint vol verve een verhaal. De tijd is snel op, er wordt overge schakeld naar Kooiman voor een actueel onderwerp, de ozonlaag. Ook daarvoor is weer een deskundige uitgezocht die aan het woord wordt gelaten. Het overschakelen van de een naar de ander gaat snel. Met groot gemak maken Kooiman en Rademakers er een bijzonder interessante les van. Klokslag drie uur zit de uitzending er op. Over zeven dagen zitten ze weer in het ruimtevaartcentrum, voor les vijf van de cursus. In Hilversum een programma ma ken is een stuk eenvoudiger dan voor elke uitzending van een half uur met zijn zevenen (twee technici, twee PTT'er, twee pro grammamakers en een regis seur) naar Noordwijk af te rei zen. „Maar op locatie is wel zo leuk", reageert Rademaker. „Te leac had vroeger de naam een wat statische club te zijn. Door het land in te trekken wordt het een stuk levendiger. Voor ons zelf is het ook veel leuker. Te midden van de space-shuttles en satellieten word je vanzelf wel enthousiast voor ruimte vaart." Leidse hoogleraar huidziekten bezorgd over dunnere ozonlaag In paniek raken is niet nodig, maar we mogen ons best zorgen maken over het feit dat de ozonlaag weer verder is aan getast. Wordt de ozonlaag dunner, dan worden de ultra-violette stralen van de zon agresiever. Met andere woorden: de kans op huidkanker neemt toe. Zo reageerde prof. dr. B.J. Vermeer, hoogleraar huid- en geslachtsziekten aan de Rijks Universiteit Leiden, van morgen over het gat in de ozonlaag dat ook Nederland in de komende jaren meer en meer bedreigt. Satellieten van de Nasa en vliegtuigen met speciale ap paratuur hebben boveh het noordelijk halfrond een sterk verhoogde concen tratie chloor- en broomverbindingen aangetroffen. Ze zijn een bedreiging voor de ozonlaag, die de mens be schermt tegen schadelijke stralen van de zon. Prof. Vermeer zegt dat we er niet dra matisch over hoeven te doen, maar dat vooral het gedrag van de mens bepa lend is hoe ernstig het wordt. De hoog leraar: „Bruinen in de zon is slecht. En zeker als de zon hoog aan de hemel staat. Ik houd er een eenvoudige regel op na: je moet alleen zonnen als je schaduw langer is dan jezelf bent. Is daarvan geen sprake, dan moet je weg blijven uit de zon. Je moet jezelf dan goed in bescherming nemen. Maar wat zie je? Nederlanders brengen hun zo mervakantie door in het zonnige zui den. Frankrijk, bijvoorbeeld. Wij, de Hollanders, trekken met z'n allen tussen de middag naar hét- strand. Inderdaad, dan staat de zon op z'n hoogst. De Fransen gaan op dat moment naar huis en komen een uur of vier later, aan het einde van de middag, terug. Zo hoort het ook." Hoe gek het misschien ook klinkt; 'dank zij' de luchtvervuiling worden de ultra-violette stralen van de zon iets ge filterd. Prof. Vermeer spreekt van een voordeel tussen aanhalingstekens. Het neemt echter niet weg dat de zorg over het verdwijnen van de ozonlaag blijft. Vermeer: „Je ziet de effecten niet van de ene op de andere dag verschijnen. Daar gaan jaren over heen. Net als met roken. Neem je vandaag een sigaret, dan heb je morgen nog geen longkan ker. Bij mensen tussen de vijftig en zes tig jaar, die twintig jaar geleden zonaan- bidders waren, zie je nu een snelle toe name van huidkanker. Hoe dat precies komt, weten we niet. Maar we hebben wel aanwijzingen dat het zonlicht daar op invloed heeft gehad. Kanker, die als gevolg hiervan ontstaat, kun je voor een deel voorkomen. En dat moet je ook doen. Gewoon verstandig omgaan met de zon. Dat is alles." Veilingmeester: Een waar paradijs voor particulieren' Het biedt een troosteloze aanblik: het grote lege pand van Infotheek waar, eenmaal binnen, de lege schermen van honderden computers je aanstaren. De gloednieuwe fitnessruimte is zonder gebruikers een naargeestig oord. Duizenden kantoor- en computerapparaten liggen op vier verdiepingen op grote tafels uitgetald. De tafels, kas ten, banken en het sjieke, met blauw leer beklede direc- tiemeubilair: het komt straks allemaal onder de hamer. De uitverkoop van het failliete automatiseringsbedrijf In fotheek kan beginnen. Duizenden computers en kantoorspullen uit de Infotheek-inventaris gaan straks naar nieuwe eigenaren. LEIDEN CAROUNE VAN OVERBEEKE Ze zijn er vanaf december onaf gebroken mee bezig. Ook in de weekeinden wordt hard doorge werkt, want er is zóveel. Het wordt dan ook de grootste vei ling van computer- en kantoor artikelen die ooit in Europa is gehouden. Particulieren en be drijven kunnen van 21 tot en met 25 februari in het Leidse Holiday Inn hun slag slaan: enorme hoeveelheden Info- theek-computers en kantoor spullen komen dan onder de hamer. „Een waar paradijs voor particulieren", zegt Peter Pistor. Pistor, adjunct-directeur van Troostwijk Veilingen, beent met grote passen door de gangen van het uitgestorven Infotheek- pand aan de Einsteinweg. Overal staan de spullen die straks bij opbod worden ver kocht: nieuwe en gebruikte pc's, software, stoelen, banken, ta fels, telefoons, faxen, kopieer machines, kasten, bureaus, kleurentelevisies, weegschalen, vorkheftrucks, een home-trai ner, het is te veel om op te noe- In het gebouw hangt een lu gubere sfeer: het licht is uit, de honderden werknemers zijn vertrokken, en het is doodstil. Infotheek is aan zijn laatste stuiptrekking bezig. De veiling opbrengst die in de vele miljoe nen zal lopen, is voor de schuld eisers. Troostwijk steekt 15 pro cent in zijn zak. Op 15 maart moet het hele pand leeg zijn. In sneltreinvaart moeten straks maar liefst 8000 'kavels', een artikel of een pakket artike len, worden geveild. Tijdens de 'Infotheek-veiling' worden de waardevolle spullen getoond op een groot videoscherm. In totaal zijn er zeven kijkda gen, van 19 februari tot en met 25 februari en vijf veilingdagen van 21 tot en met 25 februari. De bezoekers worden met bus jes vervoerd van de Einsteinweg naar de veiling in het Holiday Inn. Daar zijn drie tennisbanen gereserveerd met 1500 stoeltjes. Pistor rekent op wel 5000 be zoekers. Hij zal het druk krijgen. „We hebben die dagen dertig mensen ingezet, maar wachtij- den voor de kopers zijn onver mijdelijk." Volgens Pistor is in de zomer van vorig jaar de Infotheek-in ventaris al getaxeerd. Toen was echter nog niet duidelijk dat het bedrijf zijn ondergang tegemoet ging. Blijkbaar had het interim- management toen al een angstig voorgevoel. Half decem ber begonnen Pistor en zijn me dewerkers in opdracht van de banken en de curatoren met het inventariseren van de spullen. Een heidens karwei. „We zijn twee weken bezig geweest: we moesten de spullen ook ver sjouwen. Tien mensen hebben er onafgebroken aan gewerkt." Om tijdens de kijkdagen dief stal te voorkomen heeft Pistor dertig bewakers ingezet. Daar naast wordt er maar liefst 4 kilo meter plastic gespannen om de magazijnstellingen met de soft warepakketten. Volgens Pistor staan de mensen straks 'te kwij len' bij de aanblik van zoveel computerspullen. „Ze kunnen tijdens deze veiling hun slag slaan: het zal allemaal een stuk goedkoper zijn dan in de win kel." Pistor is niet bang dat er iets in het gebouw zal achterblijven na de veiling. „We zullen alles verkopen. Dat weet ik uit erva ring. Dit zijn bovendien nieuwe en mooie spullen. Er is door het FOTO HIELCO KUIPERS bedrijf niet op een dubbeltje ge keken." Ook oud-directeur en oprichter van Infotheek, Wiin van Leenen is nog in het pand aan de Einsteinweg gesigna leerd. „Ik weet niet wat hij hier deed", zegt Pistor. Misschien zoekt hij meubilair voor zijn nieuwe bedrijfje in tweedehands computers. Slechts tachtig schoonmakers AZL gaan over vervolg van pagina 1 DEN HAAG/LEIDEN PAUL VAN DER KOOU Niet alleen de wetgever, maar ook artsen doen steeds moeilij ker over het vrijgeven van infor matie, klaagt de Leidse hoogele- raar Vandenbroucke. „Niet om dat ze dat moeten, maar omdat er zo'n klimaat is ontstaan in Nederland." Maar al te vaak is dan het gevolg dat de respons onder de 80 procent duikt en het onderzoek in internationale literatuur niet meer meetelt. Om over de vertragingen en ex tra kosten nog maar niet te spreken, aldus Vandenbroucke. En dan de andere gegevens- beheerders. Bij sommige in stanties kan het nodige geregeld worden via een informeel, grijs circuit: handig voor de onder zoeker, maar moeilijk te contro leren. Bij een instantie als het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) is dat onmogelijk. Zo wordt er soms vier jaar onder handeld tussen onderzoekers, juristen van universiteit en aca demisch ziekenhuis en CBS, voordat er eindelijk gegevens vrijkomen. En dan nog onder strikte voorwaarden. Zo moeten onderzoekers hun werk doen in CBS-gebouwen, komen ze tijdelijk in dienst van dit bureau en mogen ze geen pc's gebruiken waar losse flop py's in kunnen. Dan zou het achterover drukken van infor matie te makkelijk zijn. En op de publicaties rust een veto recht. Niet voor niets noemt Van denbroucke de CBS de nagel aan zijn doodskist. Als het even kan vergaart hij zijn informatie elders of ziet hij van onderzoek af: „Het probleem is dat je niet kunt zeggen dat er schokkende dingen gebeuren wanneer het medisch-wetenschappelijke on derzoek zou stoppen. Slechts twee procent van de bijdragen aan wetenschappelijk onder zoek komt uit Nederland en eens in de tien jaar gebeurt hier echt iets baanbrekend. Toch, als we niet meedoen met de rest van de wereld, verliest de ge neeskundige bedrevenheid in wetenschappelijk onderzoek. En dan kan onze gezondheids zorg nooit meer tot de top be horen." Het eigenlijk illegaal opgezet te onderzoek naar hartkleppen druist rechtstreeks in tegen de in 1990 ingevoerde Wet Per soonsregistraties, die gegevens alleen laat gebruiken voor de doelen waarvoor ze zijn geregi streerd. Ook volgens de toe komstige Wet Geneeskundige Behandelingsovereenkomst kan het onderzoek niet door de beu gel. Die wet bepaalt namelijk dat gegevens alléén uitgewis seld kunnen worden wanneer dat nodig is om een patiënt be ter te kunnen helpen. Vanden broucke vindt die situatie extra wrang omdat de Consumenten bond, Tweede Kamer, Genees kundige hoofdinspectie en vele anderen luidkeels om het on derzoek hadden gevraagd. Ook hijzelf voelt geregeld de beperkingen van bestaande en nieuwe wetten. Als hij binnen het eigen ziekenhuis de archie ven van andere afdelingen wil raadplegen het AZL kent zo'n 300 bestanden heeft hij eerst toestemming van de betrokken afdelingshoofden nodig. Als hij van andere ziekenhuizen iets wil weten, dienen medisch- ethische commissies daarmee in te stemmen. En die medisch- ethische commissies willen weer dat patiënten om toestem ming wordt gevraagd. En de keerzijde, de geschon den privacy? Volgens 'Mens er ger je niet' wordt daar te vaak mee geschermd, soms uit onze kerheid, soms ook uit angst voor pottekijkers. Volgens het gisteren verschenen rapport moet er een open dialoog ko men tussen publiek, overheid en wetenschap. Doel is het zoe ken van een evenwicht tussen bescherming van de privacy en voldoende informatie voor on derzoekers. Vandenbroucke voegt daaraan toe dat alle art sen intieme dingen te weten ko men en alle arts/onderzoekers een beroepsgeheim kennen. Natuurlijk kunnen ze dat schen den, maar ontslag zou dan al snel volgen. Slechts 80 werknemers van de 230 van de Ziekenhuis Diensten Groep, het vorige schoonmaak bedrijf van het Academisch Zie kenhuis Leiden, zijn in dienst getreden bij de drie nieuwe schoonmaakbedrijven van het AZL. Omdat er zo weinig be langstelling was, hebben de schoonmaakbedrijven perso neel van elders aangetrokken. Het AZL zegde met ingang van vorige maand de overeenkomst met ZDG op, omdat het zieken huis niet tevreden was over de kwaliteit en de prijs van de werkzaamheden. Vervolgens werden drie andere schoon maakbedrijven aangetrokken. Zij lieten weten dat veel schoonmakers geen belangstel ling meer hadden voor een nieuwe baan in het ziekenhuis. In het ziekenhuisblad Cicero zegt woordvoerder Meijer van de Industriebond FNV dat veel ZDG-ers hun full-time baan niet hebben willen ruilen voor een deeltijd baan, ondanks het feit dat de bond hun adviseerde de part-time baan te accepteren. Hun salaris zou worden aange vuld tot ww-niveau. Volgens hem hebben de begintijden van het werk (een half uur vroeger) de doorslag gegeven om niet te solliciteren. Als je gelooft in de kwaliteit van je auto's moet je dat hard Alle reden dus voor een proefrit Een rit die wat durven maken óók Vandaar dat Skoda u tot 2 jaar na uw Skoda-dealer betreft best een paar uur langer mag aankoop gegarandeerd nog 70% van de aanschafwaarde duren dan gebruikelijk En die bovendien beloond wordt teruggeeft bij inruil voor weer een nieuwe Favont. met een cheque van 500 gulden, vrij te besteden aan Een wagen die toch al verrassend veel biedt voor z'n prijs, accessoires bij aankoop van een Skoda Favont Skoda nieuwe stijl, 'n Heel ander verhaal.^/

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 18