Regio Kohlbeck zwaait met portefeuille Kinderopvang wil meer lokaalruimte Plan voor onderkomen Utopia goed ontvangen Evenementenplein Voorschoten wordt officieel 'Treubplein' 'Geen dictaat college over activiteiten Utopia' NIEUWSLIJN Kettingbotsingen op rijksweg OEGSTGEEST Verschillende ongevallen hebben vanmorgen rond acht uur op de rijksweg bij Oegstgeest geleid tot langzaam rijdend en stilstaand verkeer. Op de rijbaan richting Amsterdam reed een bestelbusje de sloot in. De bestuurder werd met onbe kend letsel afgevoerd naar een ziekenhuis. Korte tijd later waren bij drie botsingen in totaal zeven auto's betrokken. Daarbij de den zich geen persoonlijke ongelukken voor. Geluidsschermen in Voorschoten VOORSCHOTEN De NS zullen ter hoogte van de Papelaan- West in Voorschoten een geluidsscherm plaatsen van ongeveer 1.5 meter hoogte en met een lengte van ongeveer 56 meter. Het scherm wordt tijdelijk geplaatst in verband met werkzaamheden aan het spoor. De nieuwe spoorlijnen liggen dichter bij de Papelaan en de Don klaan dan de oude lijnen, waardoor meer geluidsoverlast ont staat. Het tijdelijke scherm wordt aangelegd in maart. Als de nieuwe spoorlijn over enkele jaren gereed is, wordt een nieuw, permanent scherm aangelegd. Informatie-avond over polder OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest houdt volgende week woensdag een informatie-avond over de Broek- en Simontjes- polder. De provincie, Leiden, Warmond en Oegstgeest hebben een discussiestuk over de mogelijkheden tot woningbouw in de ze polder opgesteld. De huizen moeten worden toegewezen aan woningzoekenden in deze regio. Belangstellenden kunnen op 12 februari vanaf 20.00 uur in de raadszaal rekenen op een toelichting op de nota. Reageren op de plannen kan die avond ook. Op 26 februari praten de raadscom missie ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, openbare werken en economische zaken over het stuk. Ook dan is er spreekrecht. Ambachts- en Baljuwhuis op zondag VOORSCHOTEN In de serie 'Ambachts- en Baljuwhuis op zondag' zal op 9 februari een dia-lezing worden gegeven over het werk van de Russisch-Franse schilder Marc Chagall (1887- 1985). De lezing in het karakteristieke pand aan de Voorstraat wordt gegeven door kunsthistorica E. Reinhartz. Aanvang 12.30 uur, toegang gratis. 'Winnie de Poe' eist duidelijkheid LEIDERDORP LIESBETH BUITINK De voortdurende onzekerheid over de verbouwing van het Lei- derdorpse kinderdagverblijf Winnie de Poe' moet eindelijk eens afgelopen zijn. De Stich ting Kinderopvang Leiderdorp (SKL) wil een duidelijk 'ja' of 'nee' horen van het gemeente bestuur over de uitbreiding van het gebouw aan de Lijnbaan met twee lokalen. Het team zond daartoe een 'noodkreet' naar de commissie welzijn, die vanavond vergadert. Ouders bieden dan een zwartboek aan. In mei vorig jaar was de ge meenteraad nog unaniem: 'Winnie de Poe' mocht met de felbegeerde twee lokalen uit breiden, zodat er twaalf kind plaatsen en zeven bedrijfsplaat- sen bij konden komen. Boven dien zou het gastouderbureau, een groep halve-dagopvang en een groep buitenschoolse op vang in het kinderdagverblijf worden ondergebracht. De eni ge voorwaarde was dat de ver bouwing niet meer dan 50.000 gulden mocht kosten. Die limiet bleek niet haalbaar. Uitbreiding met één lokaal was wel moge lijk, maar de plannen werden door de gemeente op de lange baan geschoven. De SKL kreeg al eerder een te leurstelling te verwerken, toen in 1990 de Oort-gelden naar een gloednieuw kinderdagverblijf van Catalpa gingen. Daarover bestaat nog steeds kent bestuurslid E. Sneller. „Ca talpa heeft het geld weggekaapt dat wij nog steeds heel hard no dig hebben. Wij hebben niet het vertrouwen dat Catalpa goed werkt en kindvriendelijk is. De keuze voor Catalpa is een onza lige geweest, met name door al le knelpunten bij ons. Het geld had naar ons gemoeten, dan hadden we kunnen verbouwen en de organisatie kunnen aan passen. Nu doet het bestuur veel taken die eigenlijk door professionele managers zouden moeten worden gedaan." Volgens Sneller heeft de ge meente niet echt een visie over kinderopvang. „Het college laat zich inspireren door zo'n Ca talpa dat ineens op de stoep staat, of door Oort-gelden die ineens loskomen. Er is geen echt beleid in de zin van eisen over niveau, grootte en prijzen. De gemeente kijkt door haar portemonnee naar de kinder- dagopvang", aldus Sneller. Nekkramp De knelpunten bij "Winnie de Poe' zijn duidelijk zichtbaar. Hoofdleidster M. Waalkens houdt uit ruimtegebrek kantoor in een klein magazijn, tussen de voorraden luiers en theezakjes. In de slaapkamer staan de bed jes zo dicht op elkaar, dat er geen loopruimte over is. „Toen er nekkramp heerste, moesten we om hygiënische redenen de kinderen om en om leggen, zo Kinderen in het dagverblijf Winnie de Poe. Hun ouders overhandigen vanavond aan de raadscommissie een zwartboek waarin opheldering wordt gevraagd over de noodzakelijke uitbreiding van het dagverblijf. foto hielco kuipers dat het infectiegevaar van al die hoestende peuters zo klein mo gelijk bleef', vertelt Waalkens. Ook de zogenaamde 'natte hoek' zou bij een inspectie veel vraagtekens oproepen. Er is al leen koud water en bij het ver schonen van de luiers moet met bakjes worden gewerkt omdat in de baby-ruimte geen wastafel aanwezig is. „De natte hoeken zouden worden afgekeurd", constateert Waalkens. De lokalen zijn groot genoeg, maar de groepen zouden klei ner moeten zijn, vindt de SKL Waalkens: „Als je een groep van achttien tot twintig kinderen hebt, gebeurt er hetzelfde als bij ratten: hoe meer je er in een hok stopt, hoe agressiever ze worden. Omdat we zouden gaan verbouwen, hebben we de groep al wat uitgebreid met kin deren die op de wachtlijst ston den. Een paar maanden kun je best boven sterkte zitten. Nu moeten we van 28 kindplaatsen terug naar het officiële aantal van 23. De wachtlijsten stagne ren tot het eind van het jaar kunnen we geen nieuwe kinde ren binnenhalen. Dat zou niet mogen in een gemeente als Lei derdorp." Circa 150 kinderen zouden opvang moeten vinden in 'Win nie de Poe'. Daarnaast bestaat er voor de vijf speelzalen in Lei derdorp nog eens een wachtlijst met 300 namen. De voortdu rende onzekerheid komt niet al leen de wachtlijsten, maar ook de werksfeer in het kinderdag verblijf niet ten goede, merkt Waalkens. „De werkdruk neemt steeds maar toe. Wat het team betreft moet er nu eens een be sluit worden genomen. Zelfs als dat betekent dat er helemaal niets wordt uitgebreid, want dan weten we dat tenminste. Als de onduidelijkheid voort duurt, heeft dat niet de conse quentie dat we ermee kappen. Maar de kans is wel groot dat er een heel hoog ziekteverzuim ontstaat omdat mensen de druk niet meer aan kunnen." Woensdag 5 februan 1992 Redactie; 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERJC JAN WETERINGS Eindredactie; NIEK FAAS Vormgeving; HENK BUIS LEIDEN Oegstgeester wethouder stelt SJJO-conflict op scherp ZOETERWOUDE E VRIES Het is vrijwel zeker dat Utopia de nieuwe gebruiker wordt van de binnènaccommodatie van het Zoeterwoudse zwembad. Over de financiën is het laatste woord nog niet gesproken, maar de raadscommissie wel zijn besliste gisteravond dat de plaatselijke jongerenvereniging het gebouw van de gemeente mag huren. Het saunaplan van de familie Van Veen voor dit onderkomen werd daarmee af gewezen. De raadsleden hadden over het algemeen veel bewondering voor het enthousiasme en de gedegen plannen van de Van Veens, maar het verwezenlijken van hun plannen én de dan noodzakelijke nieuwbouw van een onderkomen voor Utopia zou de gemeente teveel gaan kosten. „Wij hadden graag beide par tijen tevreden gesteld", zei I. Sprey (WD), „maar toen we al les nog eens goed hadden door gerekend, leverde het nog een tekort van enkele tonnen op. De PZ-fractie had kritiek op de gang van zaken omdat zij het laatste bod van Van Veen op het binnenbad en het omlig gende grasveld pas enkele minuten voor de vergadering onder ogen had gekregen. Na een schorsing kwam J. Stuyt van PZ tot dezelfde conclusie als het WD-raadslid. Het CDA toonde zich gelukkig met een oplossing voor de nete lige Utopia-kwestie. Het raads lid M. Knops miste in het ver bouwingsplan nog wel voorzie ningen voor gehandicapten, maar wethouder Hogenelst be loofde dat die er zullen komen. Lasten Ook Hogenelst toonde zich te vreden met het voorstel voor het nieuwe onderdak van Uto pia. Hij had daarmee voldaan aan een motie die de raad in december had aangenomen, waarin van het college binnen drie maanden een oplossing voor het huisvestingsvraagstuk werd geëist. Hogenelst is van mening dat de jongerenvereni ging de financiële lasten van het verbouwingsplan kan dragen. Voorzitter M. Paardekooper van Utopia, ook al verheugd over het plan. noemde echter de berekende last van 13.000 gulden per jaar een molensteen om de nek van de vereniging. Hij toonde zich niet tegen het sluiten van een lening, maar wel tegen de hoogte ervan (80.000 gulden). De aanwezige welzijns- ambtenaar zal echter op korte termijn komen met een nieuwe berekening waaruit blijkt dat de investering voor Utopia zo'n 10.000 gulden lager uitkomt. VOORSCHOTEN Het gebied tussen de School straat, het parkeerterrein Treub plein en de Treubstraat in het centrum van Voorschoten gaat formeel 'Treubplein' heten. Dat stellen B en W voor aan de ge meenteraad. Tot op heden wordt het gebied in de volks mond meestal 'evenementen- plein' genoemd en dat blijkt aanleiding te zijn voor veel ver warring. Voor de geschiedenis van het plein-met-de-onduidelijke- n aam moet een aantal jaren in de annalen worden terugge gaan. Vroeger liep de Treub straat vanaf de aansluiting met de Voorstraat/Molenlaan naar het deel van de Leidseweg dat later in Schoolstraat werd her doopt. Ter hoogte van de afbui ging naar de Leidseweg/School- straat lag de voormalige boer derij met bijbehorende grond van de familie Lekkerkerker. De moeilijkheden begonnen in 1980 toen de gemeenteraad op 30 mei besloot het op de plaats van de voormalige boer derij aangelegde parkeerterrein de naam Treubplein te geven. In 1987 werden de huisnum mers van winkels en huizen aan een deel van Treubplein en Treubstraat aangepast. Dat heette toen noodzakelijk te zijn 'in verband met regulering van de ontstane wildgroei'. De ge meente ging er echter abusieve lijk vanuit dat in het verleden voor het gehele gebied de naam Treubplein was vastgesteld. Het college stelt nu voor om de naam Treubplein formeel in te voeren voor het gebied waar over onduidelijkheid bestaat en noemt daarvoor een aantal re denen. De locatie heeft meer de vorm van een plein (voetgan gerszone met doorsteek voor het rijverkeer) dan van een doorgaande weg. De voetgan gerszone met doorsteek en het parkeerterrein hebben dan de zelfde naam. Een tweede argument dat B en W voor de keuze van de naam Treubplein noemen is dat een andere naam de aan wo nenden op kosten zou jagen. Nu kan de huidige huisnumme ring worden gehandhaafd, ter wijl bij herinvoering van de oor spronkelijke naam bewoners nieuwe adreskaartjes zouden moeten laten maken, 'verhuis berichten' zouden moeten stu ren, enzovoorts. Dat zou voor de betrokkenen een forse schadepost kunnen opleveren, concluderen B en W. VOORSCHOTEN/LEIDSCHEN- DAM pp het recreatieterrein Vlietland zijn gisteravond drie caravans uitgebrand. Om onge veer kwart over tien waren de brandweerkorpsen van Leids- vuur te blussen. De oorzaak van chendam en Voorschoten met de brand is onbekend. De techni- twee wagens en twaalf brand- sche recherche stelt een onder- weerlieden aanwezig op de zoek in. Noordelijke Parkeerhaven om het foto hielco kuipers ZOETERWOUDE Wethouder R. Hogenelst vindt niet dal het college aan jonge renvereniging Utopia een dic taat heeft opgelegd door in het komende half jaar slechts twee zaterdagavond-bijeenkomsten toe te staan waarop een geluids niveau van meer dan 65 decibel wordt voortgebracht. Dat zei Hogenelst gisteravond in de raadscommissie voor welzijn. De commissieleden vroegen de wethouder om 'open overleg'. Utopia was er steeds vanuit gegaan dat er over méér zater dagavonden viel te onderhan delen, maar B en W sloten die mogelijkheid uit. Het college vindt dat met het toestaan van de disco-activiteiten op de vrij dagavond en de twee zaterda gen een goede 'gedoogsituatie' is gecreëerd voor een vereniging die handelt in strijd met de hin derwet. Volgens Hogenelst heeft de Klaverhal, waar Utopia de bijeenkomsten nu nog houdt, op de zaterdagavonden ook an dere activiteiten waarbij ge luidsoverlast ongewenst is. Voorzitter M. Paardekooper liet gisteravond andermaal we ten dat er wel degelijk sprake is van een dictaat van het college omdat over verruiming van het aantal zaterdagen geen discus sie mogelijk was. Hij verzocht de wethouder te proberen het overleg tussen Utopia en de Klaverhal te heropenen. Hogenelst voelde daar niet veel voor. Het toestaan van de twee zaterdagavondbijeenkom sten was volgens hem al een compromis omdat het bestuur van de Klaverhal lang niet zover wilde gaan. De wethouder be nadrukte dat het college in dit geval slechts als tussenpersoon optrad. Het CDA-raadslid M. Knops drong zowel bij het bestuur van Utopia als bij de Klaverhal aan op soepelheid omdat beide par tijen weten dat er in de nabije toekomst een einde komt aan de problemen. Utopia verhuist binnen afzienbare tijd u de binnènaccommodatie i het zwembad. De Oegstgeester welzijnswethouder T. Kohlbeck (PvdA) heeft gisteravond met zijn portefeuille gezwaaid. Dat deed hij in de raadscommissie welzijn waarvan niet één lid ook zijn fractiegenoot F. Wegman niet bereid is 16.000 gulden extra subsidie aan de stichting jeugd- en jongerenwerk (SJJO) uit te keren voor jongerenwerk in de zomermaanden. OEGSTGEEST WIM KOEVOET De raadscommissie is unaniem van oordeel dat de SJJO met de kwart miljoen gulden subsidie die ze reeds heeft ontvangen voor 1992 goed en voldoende jongerenwerk moet kunnen le veren. Voor de derde keer maakte de commissie de SJJO ook duidelijk dat de extra in spanningen voor het jongeren werk ten koste moeten gaan van de andere werksoorten: jeugd- en tienerwerk. Mede omdat in het aangepaste werkplan voor dit jaar de accenten nog altijd niet zijn verschoven zoals de gemeenteraad wil, wees de raadscommissie ook dit stuk (weer) af. „Ik stap nu niet direct op als wethouder", zei Kohlbeck, na dat hem duidelijk was gewor den hoe de kaarten lagen. „Maar als we niet tot een goed plan komen, betekent dat dat er deze zomer geen jongerenwerk is. De verantwoordelijkheid daarvoor kan ik niet op me ne men als de gemeenteraad niet bereid is om een voorstel als dit te goed te keuren. Ik zal me be raden over de consequenties voor mijn portefeuille", aldus Kohlbeck. De wethouder vreest voor een herhaling van de 'hete zomers in Haaswijk', waar de laatste jaren jongeren voor overlast zorgden in de periode dat er voor hen geen opvang was. D66-fractievoorzitter M. Poel mans liet merken een eventueel vertrek van Kohlbeck niet te be treuren omdat er dan voor zijn fractie mogelijkheden zijn om een opvolger te leveren. Maar de democraat" voegde er in één adem aan toe dat als het SJJO- conflict consequenties krijgt, die vooral voor het SJJO-bestuur moeten zijn. Meer geld De D66'er had even daarvoor het meest vergaande voorstel van de avond gedaan over de SJJO. Volgens Poelmans is nu het moment aangebroken om het jongerenwerk volledig bij de stichting weg te halen en een andere organisatie ermee te be lasten. Dat betekent volgens de D66'er dat niet alleen de 16 ex- Wethouder T. Kohlbeck; „Voor een zomer zonder jongerenwerk kan ik de verantwoordelijkheid niet nemen." foto hielco kuipers tra mille ter discussie staan, maar de gehele subsidie aan de instelling tegen het licht moet worden gehouden. Poelmans voorstel kreeg echter geen steun, al kroop WD'er N. Moonen qua opvattingen dicht tegen hem aan. De WD'er toonde zich 'hoge lijk verbaasd' over de steun van Kohlbeck voor het SJJO-voorstel om de gemeente voor de helft mee te laten betalen aan een parttime jongerenwerker. „We hebben toch al lang afgespro ken dat er niet méér geld op ta fel komt. Waarom gaat de wet houder zo nadrukkelijk tegen die lijn in", wilde hij weten. De WD'er zei ook zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken dat het SJJO-bestuur bezig is met een machtsstrijd: „Wie maakt hier de dienst uit, de SJJO of de raadscommissie. Het is een goede gewoonte in Oegstgeest dat wie betaalt, ook bepaalt." De woordvoerders van het CDA, Groen Links en de PvdA stelden nadrukkelijk dat zij het bestuur van de SJJO een warm hart blijven toedragen. Toch zijn ook zij tegen een extra sub sidie. Zij menen net als Moonen en Poelmans dat in het SJJO- werkplan van 1992, waaraan al ettelijke keren flink is ge schaafd, te weinig tot niets is te merken van de bereidheid van de SJJO om de koers te varen die de gemeenteraad wil. Volgens Kohlbeck zit er echter wel degelijk beweging in de dis cussie. Hij erkende dat het over leg dat hij sinds afgelopen zo mer met de SJJO voert, niet ge makkelijk is. „Het allereerste ge sprek dat ik met het bestuur had, was het hardste dat ik ooit heb gevoerd. Maar het overleg- klimaat is aanzienlijk verbeterd. De kritiek van de raadscommis sie is wel degelijk leidraad ge weest bij de opstelling van het werkplan. Aan de andere kant is er bij de SJJO een grote huiver om een stuk te maken dat bol staat van de pretenties." Volgens Kohlbeck moet 1992 vooral als een overgangsjaar worden gezien. Het SJJO-be stuur, dat inmiddels met twee leden is aangevuld, moet de kans krijgen vindt hij, om de verschuivingen in de werksoor ten door te voeren. „Dat kan niet van de ene op de andere dag." De wethouder wees erop dat in de gesprekken die de SJJO momenteel voert met sollicitan ten voor twee vacante functies 'multi-inzetbaarheid' als voor waarde wordt gesteld. „Kortom, er wordt wel degelijk gewerkt aan de koerswijziging."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17