Leiden ÈS Wonen in leegstaande supermarkt Meren wijk ■33 SS ss 'O, spelen we Tweede-Kamertje' Rijnland en Jacobswoude onderzoeken bagger in Haarlemmertrekvaart Flat Beijerincklaan houdt 8 verdiepingen Woensdag 5februan1992 Redactie: 071-161418 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving: RON VAN HAASTREGT 15 Complex doelwit van vandalen De gemeente speelt met het idee om de voormalige su permarkt aan de Zwartemeerlaan om te bouwen tot een wooncomplex. Op die manier zou het toezicht op die plek aanmerkelijk kunnen verbeteren. Het pand is, sinds het in 1987 leegkwam, een doelwit van vandalisme. De groepen jongeren die er geregeld samenscholen, zorgen voor de nodige overlast in de buurt. Over een week of drie, vier moet duidelijk zijn of dat wat ople vert. Is dat niet het geval, dan komen andere opties in beeld. Bijvoorbeeld woningen. Maar of dat haalbaar is, kunnen we nu nog absoluut niet zeggen." De pogingen van eigenaar D. de Roode om het gebouwtje te verkopen of te verhuren, zijn de afgelopen jaren om uiteenlo pende redenen gestrand. De vestiging van een sportschool annex fitnesscentrum ging niet door, nadat de buurt ertegen in De gemeente praat al enige tijd met omwonenden, de twee on dernemers die naast de voor malige supermarkt zijn gehuis vest en de eigenaar van het pand over een oplossing voor de problemen. „Het beste zou natuurlijk zijn als we snel een nieuwe bestemming voor het pand vinden", stelt gemeente ambtenaar R. van Mullem. „De eigenaar onderhandelt nog met enkele gegadigden. opstand was gekomen. Vervol gens diende zich iemand aan die er een snookercentrum van wilde maken, maar dat ketste af omdat de gemeente er geen toestemming voor wilde geven. Het plan om er een lun chroom te huisvesten, werd ge blokkeerd door C1000, de eige naar van de Sparwinkel die er ooit heeft gezeten. Het bedrijf beriep zich op een bepaling uit het verkoopcontract. Die ver bood, zo stelde het, de vestiging van elke zaak die zich op de een of andere manier met levens middelen bezighield. „Cl 000 legde die bepaling wel heel ruim uit. Ik had er natuurlijk te gen in kunnen gaan, misschien had ik nog een kans gehad ook, maar ik had geen zin in allerlei rechtszaken", zegt De Roode. Hij heeft zijn hoop nu geves tigd op iemand die het gebouw in onderdelen aan verschillende bedrijfjes wil verhuren, en de gemeente. „Of een van die plannen wat wordt, durf ik niet te zeggen. Ik hoop het maar, want het is geen bezit waar je nu ontzettend vrolijk van wordt." Gesloopt De Roode, die apotheker is in de nabijgelegen Kopermolen, heeft het pand enkele jaren ge leden gekocht om te voorko men dat zich een tweede apo theek in de Merenwijk zou ves tigen. „Het dreigde in bezit te komen van een farmaceutische groothandelaar, een concern dat zo veel mogelijk geld uit de zaak wilde trekken en zich ver der weinig zou bekommeren om het normale apothekers- werk. Ik vond dat een vervelen De leegstaande supermarkt aan de Zwartemeerlaan. Rond de jaarwisseling houdt de eigenaar zijn hart vast. de ontwikkeling en met de aan koop van het pand heb ik dat in elk geval tegen kunnen hou den." Wie hij niet heeft kunnen te genhouden, zijn de plaatselijke vandalen. Ze hebben het ge bouwtje van onder tot boven beklad, en alles gesloopt wat los en vast zat. De Roode schat dat hij de afgelopen jaren ongeveer 50.000 gulden schade heeft ge leden. „En wie weet wat er nog allemaal meer op me afkomt. Tijdens de jaarwisseling hou ik foto hielco kuipers altijd weer mijn hart vast. Dan moet ik voortdurend in de buurt zijn om te zorgen dat de boel niet helemaal wordt ver- Geen vertrouwen in hoogheemraadschap JACOBSWOUDE Het zijn drukke tijden op de Haarlemmertrekvaart tussen Leiden en Haarlem. Zowel de gemeente Jacobswoude als het hoogheemraadschap van Rijn land namen vandaag mon sters van de bagger op de bo dem van de vaart. Dat slib wordt door Rijnland gestort in de Braassem. Ook morgen zijn ter hoogte van Bennebroek de bootjes van beide instanties aan het steken. Dat heeft Ja cobswoude gisteren bekend gemaakt. Aparte boten Om elke schijn van partijdig heid tegen te gaan, gebruiken Rijnland en de gemeente apar te boten. Ook mag het hoog heemraadschap geen gebruik maken van de apparatuur die Jacobswoude meeneemt. De gemeente heeft het Raadge vend Bureau Tulckers, advies bureau en laboratorium voor Water en Lucht in Woerden ingehuurd om de monsters te nemen en te analyseren. Begin maart zijn naar verwachting de resultaten bekend. Met dit eigen onderzoek wil Ja cobswoude kijken of het hoog heemraadschap wel zorgvul dig omgaat met de vergunnin gen die het zichzelf verleent. De raad van Jacobswoude drong hier in een speciaal in gelaste vergadering vorige maand op aan. De Haarlem mertrekvaart is gekozen, om dat die tot het gebied van Rijn land behoort. Het hoogheem raadschap baggert de vaart zelf en stort het slib in het Braassemermeer. Weinig waarde De stichting Tot Behoud van het Braassemermeer (TBB) heeft al laten weten weinig vertrouwen te hebben in de bemonstering van Jacobswou de. „Dat is net zoiets als ste ken in de tuin van de buur man. Enige wettelijke basis is er niet en het bevoegd gezag zal weinig waarde hechten aan de uitslagen", meent de stich ting. De TBB ziet meer in een aan- legvergunning om aan de stort van vervuild slib een einde te maken. Gemeenteraad op zoek naar het debat BURGELIJKE STAND LEIDEN» JANET V De kleine Alexander Geertsema is gepokt en gemazeld in de li berale traditie. En dat wil het Leidse WD-raadslid graag zo houden. Hij houdt wel van tra dities, eigenlijk. En daarom is hij gewoon een beetje van zijn stuk als hij de historische raads zaal van het monumentale stadhuis binnenstapt. Want wat ziet hij? Tussen de donkerbruine zetels en degelijk ogende tafels staan een paar hy permoderne microfoons opge steld. Geertsema struikelt bijna over de snoeren als hij naar zijn vertrouwde plekje loopt. En dan ziet hij nog meer: lang niet elk raadslid heeft meer zijn/haar oude, vertrouwde microfoon die al jaren dienst doet, voor zich staan. Burgemeester Cees Goekoop heeft nog maar nauwelijks de raadsvergadering geopend of Geertsema vraagt het woord. Dat dfe grote microfoons neer gezet zouden worden is hele maal niet afgesproken, zegt hij. En kennelijk zijn de gewone mi crofoons 'vrij selectief van de tafels gehaald. In de buurt van de fracties van PvdA en Groen Links zijn er zat blijven staan maar de WD heeft er bijna niet één meer, en die partij houdt juist helemaal niet zo van sa men delen, wil Geertsema zeg gen. Maar zijn stemgeluid sterft weg. „Meneer Geertsema. gaat u nu achter de interruptiemi crofoon staan, dan kan iedereen u zien", zegt burgemeester Goekoop. Alexander Geertsema, kijkt wel beter uit. „Voorzitter", zegt hij netjes, „Ik blijf gewoon hier, ik ga er wel bij staan, dat deden we vroeger ook." Wethouder Joop Walenkamp is eerstverantwoordelijke voor de bestuurlijke vernieuwing in Lei den. De plaatsing van interrup tiemicrofoons in de raadszaal en van een spreekgestoelte zijn uitvloeisels daarvan. Met deze hulpmiddelen wil de raad de vergaderingen levendiger ma ken. Daar is ook het halve uurtje praten over de politieke actuali teit voor bedoeld, dat gisteren voor het eerst werd ingevoerd. De vragen en opmerkingen van Alexander Geertsema vindt Walenkamp helemaal niet ge tuigen van bestuurlijke vernieu wing. Want dat proces heeft óók tot doel dat de raad zich niet meer met allerlei kleine dinge- De bomen groeien ook in I onderwijsland al jaren niet meer tot de hemel. Strenge ministers als Deetman en Ritzen hadden en hebben er flink de wind onder. Vijf jaar studie, dat is het maximale dat ze willen dokken. En dan zijn er nu ook al plannen om trage studenten op hun beurs te korten. Dat zijn nog eens maatregelen. Keerzijde van de medaille is dat er weinig meer terecht komt van lekker nog een paar jaartjes lanterfanten vlak voordat je echt groot wordt. Het is werken, pezen en handen uit de mouwen steken geblazen. Maar in Leiden lijkt daar nu een stokje voor gestoken te worden. Aan de Breestraat 9 is deze week een kantoorpand ingericht waar de term 'tentamenbank' op de ruit prijkt. Zoals de naam al suggereert kan een student er alle tentamens krijgen die de afgelopen jaren zijn gegeven. Een beperking was er wel tot nu toe: ér zijn louter recht en bestuurskunde Wat is het leven toch kinderlijk eenvoudig voor die studenten. Tot diep in de nacht stappen, tot nog dieper in de middag in hun nest liggen. En nou kunnen ze ook nog tegen een zacht prijsje tevoren aan hun tentamens komen. voorhanden. Maat dat euvel wordt binnenkort verholpen, ook van andere studierichtingen komen tentamens beschikbaar. Kat in het bakkie dus voor die studenten. Ze kunnen weer lekker stappen, midden in de nacht belletje trekken en andere bijna volwassen streken uithalep. Ritzen Maar volgens de initiatiefne mers van de tentamenbank is dit geenszins het geval. De ten tamenbank is niet een of ander frauduleus bureautje dat een oplossing biedt voor het pro- bleem-Ritzen. Nee, dat zien we verkeerd. Het gaat om 'studie begeleiding'. De bedoeling is dan ook niet dat de studenten van tevoren al weten hoe de vragen gaan luiden als ze aan schuiven in de collegezaal. Het is meer een systeem om de stu denten wegwijs te maken in de duistere wereld van tentamine ring op de universiteit. Want die professoren en hoogleraren blinken veelal niet uit in heldere Stapels tentamens liggen te wachten op de Leidse studenten. Maar het blijft hard leren. Leiden kan rustig blij ven slapen. foto hielco kuipers formuleringen. Zo kost het me nigeen al de nodige inspanning om uit te vinden wat er nou precies wordt bedoeld met zo'n vraag. En dan vragen die gasten ook nog eens zo'n semi-weten- schappelijk antwoord. Op de Breestraat 9 liggen de tentamens van de afgelopen ja ren keurig op een stapeltje. Zo kan ieder wennen aan die rare vraagstelling. Bij de vragen staan ook antwoorden, zodat de student kan inschatten welke stijl van antwoorden wordt ver wacht. Natuurlijk kan ook ie mand terecht die eens wil uit proberen of-ie de stof echt on der de knip heeft. Volgende week start het bu reautje aan de Breestraat. maar er is al een aantal jaren proefge draaid. De drie initiatiefnemers hadden sinds eind jaren tachtig een ruimte in het faculteitsge bouw. Dat waren nog eens tij den. Toen kwam het nog wel eens voor dat een tentamen sprekend leek op dat uit een voorgaand studiejaar. En blij dat die studenten waren. Maar bij de universiteit had men snel in de gaten wét er speelde. Sindsdien verschillen alle tenta mens wezenlijk van elkaar. Ritselen Nou zijn er op de Breestraat niet alleen tentamens te verkrij gen. Studenten kunnen er ook terecht voor samenvattingen, schema's en aanverwante arti kelen. Voorts worden uren vrij gemaakt om mensen die vast zitten met hun stof advies te ge ven. Daarom heet de onderne ming officieel ook niet tenta menbank, maar Stichting Stu dentenservice Leiden. De drij vende krachten achter het ini tiatief zijn Eric Schuurmans, Herbert Balhuisen en Klaas-Jan Doeven. De eerste twee inmid dels afgestudeerd, de derde zit nog in de collegebanken. Uit de stichtingsvorm blijkt al dat de heren er niet rijk van hoeven te worden. Studenten betalen alleen kopieerkosten (circa een dubbeltje per vel). Mensen die gedegen uittreksels aanleveren krijgen zelfs wat be taald. „Maar dan moet het wel goed zijn", luidt de waarschu wing. En voor wie nog steeds niet is overtuigd van de goede bedoe lingen, het volgende: met bestu dering van de uittreksels en ten tamens alleen zijn de stuiden- niets te ritselen. Iedereen moet gewoon met de neus in de boe ken. „De samenvattingen en schema's dienen louter als on dersteuning." De binnenstad kan dus rustig blijven slapen. REDACTIE ROY KLOPPERE LOMAN LEEFMANS tel. 071-161418 Aa. tjes gaat bezighouden die de ambtenaren wel kunnen afhan delen. Er moet worden be stuurd op hoofdlijnen en de mi crofoons op de tafels vallen bui ten dat kader, gelooft Walen kamp. Maar Geertsema is niet de enige die vastgeroest op zijn plaats wil blijven zitten. Ook wethouder Koek („Ik heb maar een heel korte opmerking") en WD-raadslid Laila Driessen („O, we zijn Tweede-Kamertje aan het spelen") moeten bijna naar het spreekgestoelte en de staande microfoon worden ge- sléépt. Wethouder Walenkamp heeft dan allang toegegeven dat de raad wel een besluit heeft geno men over het 'spreekgestoelte', maar niet over de interruptie microfoons. Die zijn, zegt Walenkamp,bedoeld als extra service voor het publiek, dat dan de sprekende raadsleden beter kan zien. „En het werkt", grapt Walenkamp, „want de pu blieke tribune zit vanavond vol." En dat is waar: de raadsverga dering wordt bijgewoond door Vrouwen die zich Oriënteren op de Samenleving. Die denken heel even dat de show speciaal voor hen is bedoeld. Maar dat is •niet waar: voorlopig speelt elke raadsvergadering zich af in het zelfde decor. hei'jne. dv. W.J.A. Dhert en B. Croes Jeffrey Stuart, zv. S.G. Lmdsey en L BA du Mongh. Jelle. zv H N. Broek zitter en CM. Henzen Johanna, dv nW I ir Phili ?v. D. Ravelli en C.A.M. Videier Edo 3ernd Adrian, zv. E.J.M. van Keulen en AC.J.M. Olimulder Jeremy Christian, ?v. V.O. Evers en J. van der Zwan Ma leke Gerardina Jacoba. dv. W A N. Dui- l.Duiv Thérèse Cathelijne van Overt i. dv. J.J f.S.M. Gijs- bertus Petrus Maria. zv. G P M. Zonne veld en A.G.M. van Wi|ngaarden Balts ar Nils, zv. L.E.A. Karlsson en M. Schip pers Kristoffer Lars. zv. L.E.A. Karls son en M. Schippers Jill Veronique, dv. HP.J.M. SnijersenT MG Nijssen. Pim, zv. M. Binnendi|k en T.S. Moole- naar Mitchel Sebastiaan. zv. J.J. Ver lint en P.C. Bekkerin Cornells Diede D N. I n J E. Wem J.M. de cent, zv. F. Kersbergen en L. van der Noordaa Ingeborg, dv. F M Kruijt en A.H. Schoneveld Julian Georg, zv. C.H.H. Wink'er en P Maus Harro Len- nart, zv. L.J van der Kroft en S M. Mie- og Celeste Jacohne Antoinette, dv M L.C M Mulder en J.M. de Boer Nico Leendert. zv. A A J. Haasnoot en AJ. Baalbergen Emile Ewoud Geert, zv R.E. Johannes en M A G. van Mook Ewa Wilhelmina Jansje. dv. R A S. Wan rooij en N. van den Hoed Barbara Don ne, dv M .T.C. Hoedt en A. van der Schaar MattheuSGijsbertus, zv. R R. Roukema en J.J. Sturm Nathalie, dv. T.J R van Halen J.M M Kramers» Sjors Cornells, zv. C R van Delft en L G H van der Hulst Chennda. dv. C N.euwenhuizen en S F M. Visser Cheyenne, dv F Weise en S M van der Overleden M. van der Steen, geb. 1 7 juli 1890. geh. gew met J van der Lin den A Haasnoot, geb. 2 okt. 1940. man H A M. Smit. geb 7 okt. 1894. geh gew met J van Putten A. Con- standse. geb. 9sept. 1912, man .H Uitendaai. geb. 23 aug. 1930, man F.W.van Raalten, geb. 27 okt. 1941, man J. Schild, geb. 29 aug. 1942, vrouw «C.D. Ligtvoet. geb. 1 maart 1903, man H M. Drop. geb. 24 maart 1952. echtg. van J. Coliin J.M. Hoog enboom.geb 15 mei 1909. vrouw. M W Wiegman, geb. 21 mei 1947. man P F Bourgeois, geb 10 april 1923. man C A Onderwater, geb 9 iuni 1910. echtg. van C J van Swieten W N de Ridder, geb 26 feb 1918. man H P Groenewoud. geb. 26 okt 1919. man S P Serdijn, geb 8 iuh 1907, geh. gew met A. Bavelaar IJ. Blister, geb. 15nov. 1920, man.WL. Steenvoorden, geb. 22 juni 1991. zoon A K Kardol, geb. 5okt. 1905, geh gew met J.C. Klink C. Kuilenburg, geb. 9 sept. 1937, echtg. van A.G. Ra- venstein J.A.J.M Moerman, geb. 4 nov 1934. man. P.J. van der Geest, geb 12 april 1909. man B J. van der Ploeg, geb. 1 febr. 1962. man J. Ba- velaar, geb. 28 sept. 1921, man de Wi|s. geb. 2 nov. 1930. echtg E M. geb. 4 mei 1900. man R. Handgraaf. geb 17 •kt 1911, man «S Jobse.geb. 24 mei 1907, geh. gew. met A de Groot M S Op den Dreest. geb. 31 dec. 1896. geh. gew met J Keiler I M A Saige, geb 30 nov. 1906. geh gew met Maciey W J Keereweer. geb. 9 dec. 1916, man M Sianturi, geb. 12 apnl 1918, man C G A. Sopacua, geb 13 aug 1956, vrouw. H J Mulder, geb. 14 nov 1907. echtg van E A M Castelein J J Sassen, geb. 6aug 1921. vrouw. W A. Deviiee.geb 27jan. 1918.man.J de Koning, geb. 12 mei 1937, man. Gehuwd D Plugen M C. Carree Een laatste poging om een lage re torenflat op het veld aan de Beijerincklaan Professoren - wijk) te laten houwen, is gister avond mislukt. Tijdens de raadsvergadering dienden de oppositiepartijen WD, D66 en SP een voorstel in met als doel de flat niet maximaal acht maar vijf lagen te laten tellen. Omdat hetzelfde aantal woningen moet worden gebouwd, zou de flat daardoor niet alleen lager maar ook breder wofden. De collegepartijen PvdA, CDA en Groen Links stemden tegen het voorstel. Zij vinden de hoge toren wel passen in de omge ving en vinden juist een lagere maar bredere flat niet mooi. Eerder werden al 42 bezwaar schriften van omwonenden te gen de hoge flat afgewezen. In de toren komen ouderen woningen. De ouderenactie- grocp in Zuid-Oost heeft ge vraagd of bewoners van de wijk voorrang kunnen krijgen bij de verdeling. Wethouder T. van Rij (PvdA/volkshuisvesting) uk te zullen overleggen met de actie groep. „En we moeten dit on derwerp maar beriekken bij de bespreking i gels voor ling". de i woonruimteverde- AGENDA WOENSDAG 5 FEBRUARI DONOERDAG 6 FEBRUARI

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15