Leiden Plan voor Coebel-haven Scheenstra baas van EWR Leiden en Oegstgeest willen gesprek over 'super-regio' Restaurant Cronesteijn mag toch verbouwen Wm *wm Afscheid dreigt in Marokkaanse familie Wethouder: proef met meisjesklassen Buurt wil speeltuin in het Katoenpark Kooibewoners vrezen autoluwe binnenstad Nieuwbouwwijk De Coebel (bij de Vink) krijgt mogelijk een passantenhaven. Deze derde aanlegplaats voor ple zierjachten in de stad moet komen aan de landtong naast de Vinkbrug. Het idee is zeer pril en nog amper uitge werkt. De eerste reacties op het plan zijn enthousiast. LEIDEN ROY KLOPPER De bewonersvereniging De Coebel is volgens voorzitter M. Weenink een tijdje geleden door de gemeente benaderd met de vraag of ze eens wil den ken over de aanleg van een ha ven. In eerste instantie zijn er nog geen bezwaren opgetekend. Weenink wil nog geen definitie ve uitspraken doen, maar laat weten dat het hem 'wel wat lijkt'. Wethouder J. Walenkamp (toerisme) kent het plan nog niet, maar noemt het in een eerste reactie ook 'een mooi idee'. „Ik vind het goed dat de ambtenaren dergelijke zaken nu zelf oppakken zonder dat de politiek daar eerst een aanzet voor moet geven". Voorlichter A. Kraft van de di rectie havens bevestigt dat het plan bestaat. Ze meldt evenwel dat het nu in een zeer vroegtij dig stadium uitlekt. „We zijn nog aan het uitzoeken of er misschien mogelijkheden zijn. Daarbij moet nog heel veel wor den uitgezocht". Volgens Kraft moeten zaken als aanvoerroute en geluidsbelasting nog nader worden bekeken. „Er staat nog helemaal niets vast. Niemand hoeft te schrikken". Prijzig Hoe de haven er moet uitzien, hoeveel schepen er kunnen ko men en wat het allemaal gaat kosten is eveneens onbekend. Er valt dan ook geen zinnig woord te zeggen over de datum waarop de haven eventueel is gerealiseerd. De voorziening in de Coebel is de derde passantenhaven die de gemeente in de pen heeft. Als alles meezit wordt dit voor jaar de eerste geopend 4n de Leidse Haven. De tweede is ge pland aan de Beestenmarkt. De aanleg van passantenha vens is nogal prijzig, de aanleg plaats die in het voorjaar open gaat kost bijvoorbeeld een klei ne zes ton. Een groot deel van dit geld wordt overigens betaald door het ministerie van econo mische zaken en het stimule ringsfonds van de provincie. De gemeente betaalt zelf maximaal twee ton. 'sloot' waarbij de nieuwe reacreatiehaven zou moeten komen. Op de achtergrond de wijk de Coebel in aanbouw. Woensdag 5 februari 1992 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) W1M WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: PIET KOOREMAN De NIEUWSLIJN Illegalen opgepakt bij wasserette Bij wasserette Ozon aan de Zaalbergweg zijn gisteren elf illegale buitenlanders opgepakt. Omstreeks 10.00 uur werd een controle uitgevoerd door de Dienst Inspectie Arbeidsverhoudingen. Hie- bij was ook de vreemdelingendienst van de politie betrokken. Verder waren er ambtenaren van de sociale dienst en het GAK aanwezig. Tot de actie bij het bedrijf is volgens de politie beslo ten omdat er 'signalen waren dat er veel illegalen werkten'. Van de in totaal 35 werknemers werden er 16 meegenomen die geen papieren konden tonen. Van vijf van hen kwamen die later bo ven water. Tien illegalen hebben de Turkse of Marokkaanse nationaliteit. Een van hen is een Rus die verblijft in een asielzoekerscentrum in Alkmaar. Hij is inmiddels teruggestuurd. Vier arrestanten zijn inmiddels ook weer vrij. Hun paspoorten zijn boven water. Als hun uitreis is geregeld moeten ze zich weer melden. De controle leverde nog een arrestatie op van een illegaal in Leiderdorp. De politic trof deze man aan in een woning van een van de werkne mers bij wie ze papieren controleerde. De wasserette kan reke nen op een forse boete. Caravan in lichter laaie Op een parkeerplaats bij het recreatiegebied Vlietlanden is gis teravond een caravan uitgebrand. Waarschijnlijk is het vuur ont staan doordat de 52-jarige eigenaar er met zijn auto tegenaan reed. De man woonde in de caravan, hij heeft geen vaste woon- of verblijfplaats. Andere aanwezigen op het parkeerterrein kon den een ontploffing voorkomen door een aan de caravan ge monteerde gastank snel los te koppelen. De brandweer heeft het vuur geblust. Radio-apparatuur in beslag genomen De Radio Controle Dienst (RCD) heeft gisteren twee illegale ra diostations opgerold in de Lombokstraat en Paramaribostraat. Er zijn diverse zenders en telefoontoestellen in beslag geneo- men. De politie heeft nog geen gegevens over de namen van de zenders en de leeftijd van de zend-amateurs omdat de actie werd uitgevoerd door de RCD. Mr. Sj. Scheenstra, burgemees ter van Oegstgeest, wordt presi dent-commissaris van de Ener gie- en Watervoorziening Rijn land (EWR). De benoeming gaat in op 28 april. Tot de aandeel houdersvergadering van 27 april JE MIST NOOIT DE BOOT MET EEN LENING VAN DE GKB Natuurlijk gaat u voor uw lening naar een vertrouwd adres. Zoals de GKB Leiden dus. Daar maken ze uw persoonlijke lening of doorlopend krediet prima in orde voor u. Snel, zonder poespas en tegen aantrekkelijke voorwaarden. Kom maar langs. Op werkdagen van 9.00 -12.30 uur en donderdagavond van 17.30- 19.30 uur. Of bel voor informatie. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071 -254145 Een fraai stukje Leiden loren, het fraaie en kenmerken de van het pand verdwijnt, de esthetische kwaliteit van de uit breiding laat te wensen over, of wel: het gebouw wordt er niet mooier op. Drie Leidenaars maken in de ze bewoordingen bezwaar tegen de uitbreidingsplannen van res taurant Cronesteijn aan de Vlietweg. En ook ail hebben de bezwaarmakers burgemeester en wethouders aan hun kant, toch is gisteravond besloten het bestemmingsplan zo te wijzigen dat de eigenaar zijn bouwplan nen kan uitvoeren. B en W vinden de uitbreiding niet passen in het landelijke ge bied en willen er daarom geen toestemming voor geven. Maar de raad denkt daar anders over. Bovendien speelt mee dat de ei genaar lang in onzekerheid heeft verkeerd. De plannen voor uitbreiding dateren al van jaren geleden en moesten herhaalde lijk worden uitgesteld. Goot langs Zijloever voor drenkelingen Over de hele lengte van de Zijloever nabij de nieuwbouw wordt onder aan de kade een goot gemaakt. Dat deelde C. Cusell van de afdeling stadsbe heer gisteren mee aan buurtbe woners van de wijk de Kooi. De goot moet het eventuele jeugdi ge drenkelingen makkelijk ma ken uit het water te komen. De bewoners hadden aange drongen op een hek omdat er voor kinderen geen enkele be lemmering is op de kades van Zijloever om te dicht bij het wa ter te komen. Maar een hek no digt volgens de gemeente weer uit tot klauterwerk waardoor de jeugd juist in de richting van het water zou worden gelokt. Daar om is er nu besloten tot de aan leg van een goot op Leiden en Oegstgeest willen snel praten met de overige ge meenten in dit deel van Zuid- Holland over de vorming van een grote bestuursregio. Daarin moeten alle samenwerkingsver banden worden ondergebracht van kabeltelevisie tot brand weer die tussen de verschil lende gemeenten zijn afgeslo ten. Inmiddels zijn er al verge vorderde plannen voor een 'be scheiden' samenwerking tussen de plaatsen in de Leidse regio. Leiden en Oegstgeest willen dat dit regiobestuur meer bevoegd heden krijgt en dat ook de Duin- en Bollenstreek en de re gio's rond Alphen en Gouda zich erbij aansluiten, zo laten ze in een gisteren gepubliceerde verklaring weten. De beide gemeenten zijn vol gens de Leidse wethouder J. Walenkamp (bestuurlijke ver nieuwing) in actie gekomen na het debat afgelopen maandag in de Tweede Kamer. De rege ringspartijen CDA en PvdA drongen er toen bij het kabinet op aan om meer haast te maken met de vorming van regio-be sturen. Dat is noodzakelijk, vin den ze, omdat de problemen op het gebied van bijvoorbeeld vuilverwerking of woningbouw zo groot zijn dat afzonderlijke gemeenten er niet meer uitko men. Een stevig op poten gezet regiobestuur kan dergelijke pro blemen waarschijnlijk beter de baas. De Leidse wethouder J. Walenkamp (bestuurlijke ver nieuwing): „De Tweede-kamer fractie van het CDA heeft de boot altijd een beetje afgehou den, als het om de regiobestu ren ging. Maar kennelijk wil ze nu toch ook die richting uit. Dat betekent dat de kwestie waar schijnlijk in een stroomversnel ling terechtkomt. Daarop moe ten we inspelen, en dus is het zaak om snel met de overige ge- '2 vier regio's te Waar de plannenmakerij uit eindelijk op uitdraait, is volgens Walenkamp nog niet te zeggen. „Het regiobestuur kan een soort supergemeente worden, zoals de commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland, Patijn, ooit heeft voorgesteld, of een mini- provincie. Duidelijk is in elk ge val wel dat öf de gemeenten, öf de provincie te zijner tijd be voegdheden moeten inleveren. Want niemand zit te wachten op een nieuwe bestuurslaag, zoals ooit het openbaar lichaam Rijnmond". blijft ing. K. Mollema voorzitter van de commissarissen. Scheenstra werd eerder tot commissaris van de EWR be noemd door de gemeenten Oegstgeest, Leiderdorp en Zoe- terwoude. De raad van commis sarissen heeft hem nu als voor zitter gekozen. Dochter Latifa el Haouli tussen haar beide ouders. FOTO ELLEN MARTENS ™!LvLr Dochter moet Nederland verlaten LEIDEN ERNA STRAATSMA Ze is net iets te oud om zich in Nederland, bij haar ouders in Leiden, te mogen vestigen. De 26-jarige Latifa el Haouli dreigt naar Marokko te worden terug gestuurd. Advocaat Dorien Hes probeert staatssecretaris A. Kosto met een beroep op 'klem mende redenen van humanitai re aard' op andere gedachten te brengen. „Maar we zitten hier met een staatssecretaris die als beleid heeft 'weren wie je weren kunt". De 26-jarige vrouw kan vol- -gens de regels van de 'vreemde lingencirculaire' geen verblijfs vergunning krijgen. Algemene voorwaarde voor gezinshereni ging is namelijk dat kinderen van migranten minderjarig moeten zijn. Alleen als de huis vesting van de ouders in Neder land niet toereikend is, mogen achtergebleven gezinsleden la ter komen. Bij deze uitzonde ringen geldt een maximumleef tijd van 23 jaar. Latifa el Haouli was net 24 toen ze naar Nederland kwam. In de jaren ervoor studeerde ze Frans aan een universiteit in Marokko. In 1990 besloot ze naar haar ouders, broers en zus sen in Nederland te gaan. Aan de Leidse universiteit zou ze haar studie Frans kunnen vol tooien. De universiteit stelde als toe latingseis dat El Haouli binnen een jaar» voldoende Nederlands zou spreken. Het examen dat ze na deze periode moest afleggen, haalde de vrouw echter niet. Ze besloot daarna toch in Leiden te blijven vanwege de slechte ge zondheid van haar ouders. Ver volgens kreeg ze te horen dat ze het land moet verlaten. In eerste instantie werd de huis arts van de familie ingeschakeld om aan een verblijfsvergunning te komen. Hij stuurde een brief je naar advocaat Hes die het doorstuurde naar het ministerie van buitenlandse zaken. Het verzoek om haar cliënt een ver blijfsvergunning te geven, werd echter geweigerd. Hes heeft inmiddels een kort geding aangespannen dat op 28 februari dient. De raadsvrouw wil met behulp van extra infor matie aantonen dat El Haouli in Nederland moet blijven omdat de situatie van haar ouders an ders snel zal verslechteren. De man is met zijn werk als schoonmaker in het AZL om ge zondheidsredenen gestopt. De LEIDEN JANET V Aparte scholen voor meisjes en jongens komen er voorlopig niet in Leiden, maar de kans is groot dat er wel een proef wordt ge houden met aparte meisjesklassen. De bedoeling van het experi ment is dat meisjes meer belangstelling krijgen voor exacte vak ken. Wethouder H. Koek (PvdA/onderwijs en emancipatie) wil dat meiden en jongens voordat ze hun vakkenpakket kiezen - bij voorbeeld in havo 2 en vwo 3 - apart les krijgen in wis-, natuur- en scheikunde. Volgens haar zijn in andere steden en in het bui tenland goede ervaringen opgedaan met gescheiden klassen. Eerst stond de wethouder zelf nogal sceptisch tegenover der gelijke methoden maar toen ze eenmaal de resultaten onder ogen had gezien, veranderde haar mening. „Het blijkt dat meis jes beter gaan scoren in technische en exacte vakken en dat ze er meer belangstelling voor krijgen. De resultaten zijn te hoopge vend om eraan voorbij te gaan", zei ze gisteravond tijdens de raadsvergadering. De wethouder gaat met 'het onderwijsveld' overleggen over de manier waarop de proef kan worden uitgevoerd. Daarna moet de gemeenteraad er nog mee instemmen. WD, D66 en SP zijn nog niet erg enthousiast over het 'seksegescheiden onderwijs', zo bleek gisteravond. Groen Links is er een fervent voorstander van. „Want nog steeds blijkt dat meiden bij de exacte vakken moeilijk aansluiting kunnen vinden", aldus R. van Schreven (Groen Links). Gemeente heeft haar twijfels vrouw leidt aan depressies door het dreigende vertrek van haar dochter. Hes: „Ik weet niet of de in de circulaire genoemde redenen van humanitaire aard ook gel den als het om anderen gaat dan de betrokkene zelf. Maar als de ouders doodziek zijn is het duidelijk onmenselijk om de dochter naar Marokko terug te sturen". Hes vreest dat de staatssecre taris zal tegenwerpen dat het echtpaar gebruik kan maken van professionele gezinsverzor ging. „Mijn cliënt heeft me ver teld dat ze de laatste jaren in Marokko zelf ook vaak ziek is geweest omdat ze haar familie miste. De bewijzen daarvan zijn alleen heel moeilijk te achterha len". LEIDEN ERNA STRAATSMA Bewoners van Pancras-Oost- /Noordrijnevest willen in het Katoenpark een speeltuin aan leggen om het tekort aan speel ruimte voor kinderen in hun wijk te compenseren. De bewo ners zijn teleurgesteld over de weinig enthousiaste houding van de gemeente. Het hoofd van de directie Groen van de gemeente, C. Jochemsen, is on danks zijn reserves van plan binnen enkele weken met de bewoners om de tafel te gaan zitten. Hij wil 'een open en eer lijk gesprek' van beide kanten. De wijkbewoners vinden de aanleg van een speeltuin heel belangrijk. Zowel Pancras-Oost als Noordrijnevest zijn dichtbe volkt. Voldoende speelruimte voor jonge kinderen van 6 tot 12 jaar ontbreekt. Het aan de bui tenrand van de wijk gelegen park biedt soelaas, zo menen de bewoners. In juni 1991 vormde een groepje bewoners een inita- tief^roep die uiteindelijk een speeltuinvereniging willen op richten. Het plan wordt ge steund door de wijkgroep socia le vernieuwing. De gemeente wil het Katoen- park graag houden zoals het nu is. Het terrein maakt met de naastgelegen begraafplaats deel uit van de 'groene gordel' om de binnenstad. De aanleg van een omheinde speeltuin zou het na tuurlijke uiterlijk van het gebied onaanvaardbaar kunnen veran deren. Jochemsen: „Er is een verschil tussen speeltuinen en speelplekken. Ik denk dat we daarover eens moeten praten. Bovendien speelt het beheer een belangrijke rol". Drollen De leden van de wijkgroep soci ale vernieuwing lieten gister avond hun ergernis blijken over wat zij noemen 'een weigerach tige houding' van de gemeente. „Groen is alleen leuk om naar te kijken. Maar als de jeugd niets anders te doen heeft, worden de struikjes en planten vernield", aldus M. Schaap. „Als de kinde ren wat anders hebben, zal de situatie daar verbeteren". De omwonenden zeggen dat het Katoenpark nu voor jonge kinderen ongeschikt is om er te spelen. Het geasfalteerde bas- ketbalterreintje zou vaak vol lig gen met glas dat oudere kinde ren uit de nabije glasbak gooi en. De omgeving van het Idim- werk even verderop zou dikwijls bezaaid zijn met hondedrollen. Een afgesloten speeltuin met een beheerder zou de situatie ter plekke sterk verbeteren, denken de leden van de wijk groep. Kinderen kunnen dan onder toezicht spelen in een groene omgeving. Het vandalis me in de omgeving zou wellicht worden teruggedrongen. M. Gravemeijer, lid van de speeltuin- en wijkgroep, veroor deelde de houding van de ge meente. „Bij de eerste stap die de initiatiefgroep heeft geno men liepen we al vast". Bewoners van de Kooilaan en de Sumatrastraat zijn bezorgd over de ontwikkelingen rond een autovrije binnenstad. De bewoners vrezen dat de nu al drukke verkeersstroom in hun straat nog intensiever gaat wor den als het autoverkeer wordt geweerd uit het centrum. Leden van het buurtcomitë in de Kooi maakten gistermiddag verte genwoordigers van de gemeen te hierop attent tijdens een buurtvergadenng. Zowel de Kooilaan als de Sumatrastraat zijn doorgaande routes en juist daarom volgen de bewoners de ontwikkelingen in het stadscen trum met argusogen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13