Wetenschap Komt aards leven toch uit heelal? Hoe groter het ei: hoe sterker de vogel 'Head-hunters kiezen vaak verkeerde persoon' Diepzee-organismen leven onder oeroude condities Sperma laat zich leiden door de geur van succes Hoofd mag niet worden ingevroren Dinsdag 4 februari 1992 071-161400 Redactie: BRAM VAN LEEUWEN EN HANS SONDERS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 7 LONDEN STEVE CONNOR/THE INDEPENDENT Verleiding mag dan begin nen met een vleugje Chanel maar eindigt mogelijk met een zweem van déren. We tenschappers denken dat sperma een onbevrucht eitje kan vinden, letterlijk door het ruiken van de chemische bekoorlijkheden van dat ei tje. Onderzoekers hebben ont dekt dat de genen die verant woordelijk zijn voor de eiwit moleculen in het weefsel in onze neus en die van door slaggevend belang zijn voor het reukvermogen, ook actief zijn in de spermacellen. Zij vermoeden dat sperma soortgelijke 'reukorgaantjes' of reukmoleculen heeft om een onbevrucht eitje te trace- Hetzelfde mechaniek dat zich heeft ontwikkeld voor het opnemen van geuren in de lucht - een eerste vereiste voor veel afspraakjes tussen jongens en meisjes - heeft zich ook ontwikkeld om de kans te vergroten dat sperma en eitje elkaar ontmoeten, al dus de onderzoekers. „Dat zou ook duidelijke gevolgen hebben op het ge bied van mannelijke en vrou welijke onvruchtbaarheid en kan leiden tot de ontwikke- ticonceptie", schrijven de onderzoekers in het nieuwste schappelijk tijdschrift Natu- Marc Parmentier. de leider van het wetenschappelijk team van de Vrije Universi teit van Brussel, zei dat hij nog moest bewijzen dat sperma echt onbevruchte ei tjes kan ruiken, maar het idee lijkt aannemelijk. ..Als dat zo is. dan is er een sterke mogelijkheid dat we medicijnen kunnen maken die ingrijpen in deze werking en anticonceptie mogelijk maken", voegde hij eraan Tot nu toe dachten weten schappers dat een zaadje toevallig een eitje tegen kwam tijdens zijn lange zwemtocht door de baar moeder en eileiders van een vtouw. Onderzoek in een an der laboratorium wijst er echter op dat sperma wordt aangetrokken door chemi sche stoffen die vrijkomen uit een onbevrucht eitje, voegde hij eraan toe. Het is redelijk om te spe culeren, zei hij. dat omdat geur belangrijk is bij de vrij age van veel dieren, die tech niek zich parallel heeft ont wikkeld in de aantrekkings kracht tussen zaadje en eitje. „In de seksualiteit maken veel dieren gebruik van het reukvermogen, dus daar kan het een relatie mee hebben." VERTALING LUUTJE NIEMANTSVERDRIET De allereerste levensvorm op aarde kwam voort uit een uniek samengaan van organische moleculen in dat wat we nu de 'oersoep' noemen: de biochemische samenstel ling van dampkring en aardbodem in een tijd, bijna vier miljard jaar geleden, toen de aarde woest en leeg was. LEIDEN BEN APELDOORN Het was een geweldig 'actieve' tijd voor de planeet. 'Nèt' ont staan uit een stuk oernevel zwol ze voortdurend aan door grote en kleine brokstukken waarvan het in die begintijd in ons prille zonnestelsel moet hebben gewemeld. Kleine, grote, gewel dige en alles vernietigende in slagen teisterden het meren deels nog vloeibare oppervlak en tijdens dat 'oerbombarde- ment' of vlak daarna kwam de 'Grote Combinatie' van een aantal aminozuren, de bouw stenen van de eiwitten, tot stand. Was dat werkelijk een ver schrikkelijke toevalligheid? Ooit is uitgerekend dat je dan om en nabij een miljard jaar moet wachten. Zeker is dat het ont staan van de primitiefste le vensvormen een kwestie van factoren was. Ie had de factor 'oersoep' in de vorm van een veel dichtere atmosfeer dan nu, rijk aan kooldioxide, methaan en zwavelverbindingen; daar naast de factor elektrische po tentiaalverschillen in de vorm van krachtige bliksemontladin- gen die de zinderende oerat- mosfeer doorkliefden, en de factor ultraviolette straling van de zon die nu een steeds grotere bedreiging voor ons bestaan vormt, maar die toen de kosmi sche 'lijm' was voor de bouw stenen van het leven. En er is, zo menen de Ameri kaanse astronomen Chris Chy- ba en Carl Sagan, verbonden aan de universiteit van Cornell, nog een factor: het intense 'oer- bombardement' dat gedurende de eerste miljard jaar van het bestaan van onze planeet op z'n sterkst was. Chyba en Sagan komen in een uitvoerig artikel in het we tenschapsblad 'Nature' onder meer tot de slotsom dat een deel van de organische koolstof verbindingen van neerstortende reuzenmeteorieten (komeetker nen en planetoïden) de vurige tocht door de dichte oeratmos- feer 'overleefde'. Voorwaarde daarbij was dat de meteorieten door de lucht- weerstand voldoende werden afgeremd zodat het niet kwam tot een enorme inslag. Uitgere kend is dat daarbij voldoende hitte kan vrijkomen om het ge hele lichaam, en dus ook de or ganische verbindingen daarin, te doen verdampen. Dat als gevolg van afremming grote kans bestaat op het intact blijven van organische verbin dingen in meteorieten heeft men in een aantal gevallen ge durende de laatste tientallen ja ren kunnen aantonen. Hoe intens het 'oerbombar- dement' geweest moet zijn, hebben Sagan en Chyba afge leid uit een aantal maankraters groter dan vier kilometer. Die moeten zijn gevormd door kos mische brokstukken van mini maal tien miljoen ton. Leeftij den en afmetingen van deze kraters leidden tot een 'aardmo- del'; dus: hoe zwaar werd de aarde in die begintijd bekogeld en hoeveel intact gebleven or ganisch materiaal kwam daarbij vrij met als, vrij betrouwbare, aanname dat de oeratmosfeer tienmaal zo dicht was als nu. Beide astronomen maakten daarbij op grond van computer modellen onderscheid tussen brokstukken die al in de damp kring helemaal verbrandden, zeer grote brokken die niet noe menswaardig vertraagd werden Zover als ogen en telescopen reiken vindt men stenen en sterrenstelsels. Als het leven inderdaad in 'kosmische kiemen' vanuit het heelal op aarde terechtkwam, moeten meer dan de helft van de sterren op deze foto zonnen zijn van 'levende planeten'. foto cpd en geheel of grotendeels ver dampten tijdens de inslagen en de gevallen van 'aero-braking' (met de grootste kans op onbe schadigde organische verbin dingen). Na een fikse rekenpartij komt men tot het astronomische ge tal van 15 triljoen ton (15 met 18 nullen erachter) dat op aarde gedurende het oerbombarde- ment aan materiaal (van stofjes tot hele bergen) neerregende. Geschat wordt dat de aarde aan organische verbindingen in die tijd elk jaar enige duizenden tonnen rijker werd. Chyba en Sagan hebben te vens de invloeden van de enor me schokgolven van de insla gen, die van het in de damp kring opgeworpen materiaal in rekening gebracht en daarbij ook de invloed van de ultravio lette straling van de zon en zelfs de tijdelijke, verwoestende wer king op de atmosfeer zelf van echt zeer grote inslagen, in hun modellen ingebouwd. Zij komen onder meer tot de conclusie dat de warme oeroce- anen bijna verzadigd moeten zijn geweest van organische verbindingen. Aminozuren, bouwstenen van eiwitten, zul len daar zeer waarschijnlijk ook tussen hebben gezeten. In som mige, deze eeuw neergekomen meteorieten heeft men immers ook aminozuren gevonden. Even waarschijnlijk is het dat de allervroegste levensvormen zoals bacteriën en stromatolie- ten, die in elk geval 3,8 miljard jaar geleden al bestonden, op gezette tijden door wereldwijde catastrofes veroorzakende su perinslagen werden wegge vaagd. Het bewijst eens te meer hoe taai de 'drang' was naar het ontstaan van leven. Als het juist is dat kosmisch materiaal een belangrijke, zo niet doorslaggevende rol bij dat ontstaan heeft gespeeld, dan kunnen we er niet meer om heen dat het in het heelal moet wemelen van het leven. LEEUWARDEN NICO HYLKEMA Bij veel vogelsoorten lijkt het er sterk op, dat kuikens uit grote eieren een betere overlevings kans hebben, dan kuikens uit kleine eieren. Mark Bolton van de University of Edinburgh heeft een poging gedaan de re denen voor deze hogere overle vingskans duidelijk te maken. Zijn conclusie: betere oudervo gels leggen grotere eieren. In een reeks experimenten verwisselde de onderzoeker nesten met grote eieren, met nesten met kleine eieren en omgekeerd. Het verschil in grootte was ongeveer 14 pro cent. Bolton ontdekte dat jonge vliegrijpe vogels met de kleinste overlevingskans, degenen wa ren uit nesten met kleine eieren en vervolgens opgevoed door ouders die gewoonlijk kleine ei eren leggen. De onderzoekers kwam ook tot de conclusie dat kuikens uit kleine eieren, opgevoed door ouders die gewoonlijk grote eie ren leggen, een bijna even grQte overlevingskans hebben, als hun kuikens uit grote eieren. Daaruit concludeerde Bolton dat de kwaliteit van de ouderlij ke zorg van groter belang is, dan de omvang van het ei. Er was evenwel een kleine Clark beschuldigt de head hunters van vertrouwen in on gestructureerde interviews, re ferenties en andere technieken met een lage deugdelijkheids graad. Dat leidt heel vaak tot 'minimale resultaten' voor de klant. Volgens de onderzoeker worden de bureaus ingescha keld bij de hoogste vacatures en benaderen ze personen recht streeks of adverteren ze ge- Head-hunting is een gebrui kelijke methode om personeel op directie-niveau te vinden. Onderzoeken hebben aange toond, dat het ook de meest fa voriete methode is voor het aantrekken van personeel dat meer dan 150.000 gulden per jaar verdient in het financiële hart van Londen, de City. Clark benadrukt het belang van de wetenschappelijke tes ten die 'eerlijker' zijn en het be lang van persoonlijke criteria zo klein mogelijk maken. Hij ba seert zijn commentaar op een onderzoek onder 820 perso neelsbureaus, waarvan 43 pro cent reageerde, en onder 100 top-directeuren in het Verenigd Koninkrijk, waarvan 55 procent de vragen beantwoordde. Het onderzoek toont aan dat con ventionele adviesbureaus 'deugdelijker' methoden ge bruikten dan de head hunters. Er zijn verschillende redenen waarom personeelsadviesbu reaus geen wetenschappelijke methoden gebruiken. Clark meent dat de klanten niet dol zijn op die methoden. Andrew Dickson, directeur van PA Con sultant Group, een van grootste Britse adviesbureaus, beant woordde de kritiek met de op merking dat selectie altijd een subjectieve techniek is. „Het heeft geen zin een we tenschap te maken van iets dat duidelijk geen wetenschap is. Hoe kan iemand met 100 pro cent zekerheid voorspellen, hoe iemand in een nieuwe baan zal functioneren?" Dickson zei ge bruik te maken van interviews, referenties en persoonlijkheids testen. Bovendien meldde hij niet op slechts één methode te vertrouwen. complicatie. Kuikens uit grote eieren, opgevoed door ouders die kleine eieren leggen, bleken een gemiddelde overlevings kans te hebben. Met andere woorden, kuikens met een goe de start in het leven kunnen daarmee de mindere kwaliteit van de ouderlijke zorg gedeelte lijk compenseren. In elk geval is duidelijk dat de beste ouders grote eieren leggen. Omdat Boltons werk ook aan toont dat een groot ei voordelen biedt, onafhankelijk van de kwaliteit van de ouders, zou dat kunnen inhouden dat natuurlij ke selectie leidt tot steeds grote re eieren. Er zijn evenwel na tuurlijke beperkingen aan de maat van het ei en in tijden van voedseltekorten zou een kleiner kuiken uit een klein ei makkelij ker groot te brengen zijn. Duurbetaalde 'head-hunters' slagen er in steeds mindere ma te in de juiste personen aan te trekken voor de meeste toppo sities in de Britse industrie. Een management-specialist meldt in het dagblad The Indepen dent, dat twee van deze perso neelsadviesbureaus gebruik maakten van astrologische ge gevens en 56 van de onderzoch te firma's 'bio-gegevens' als in strument hanteerden. Die bio- gegevens behelsden onder an dere een min of meer lukrake behandeling van biografische informatie. Timothy Clark, onderzoeker aan de Open University, hekel de de 'head hunters' onlangs tijdens een in Liverpool gehou den psychologisch congres. Vol gens hem zijn methoden die de bureaus gebruiken, veelal geka rakteriseerd door geheimhou ding .en discretie, het minst ge schikt om de juiste personen uit te kiezen. Ze kunnen de betrok ken bedrijven ernstig schade berokkenen. De Amerikaanse wiskundige Thomas Donaldson, die lijdt aan een ongeneeslijke hersen tumor, mag zijn hoofd niet voor zijn dood laten invriezen. Dat heeft een hof van beroep in Ca- lifomië beslist. Donaldson, werkzaam als computerdeskundige, wil zijn hoofd laten invriezen omdat hij er van overtuigd is dat medici over een tijdje wel in staat zul len zijn de tumor te genezen, waarna zijn cellen gebruikt zou den kunnen worden om een nieuw lichaam te creëren. Donaldson spande al in 1990 een rechtszaak aan, omdat de staat Californië vindt dat er een moord wordt gepleegd als hij zich door anderen laat invrie zen. Het hof van beroep hield die stelling vorige week over eind. LEIDEN BEN APELDOORN Dat Japanse zeevissers, onder het mom van 'wetenschappelijk onderzoek', nog steeds op wal- visjacht gaan is een bekend feit. Niemand was dan ook verbaasd toen Japanse biologen enige ja ren geloden aankondigden dat er speciale onderzeeërs werden gebouwd voor het onderzoek van leven op grote diepten in de Maar het was ze emst: de on derzeeërs zijn er en de levens vormen die ze moeten gaan be studeren zijn miljarden malen kleiner dan walvissen. Ze zijn niet eens zonder microscoop te zien: het zijn micro-organismen zoals bacteriën. Er is in de Ja panse havenstad Yokosuka zelfs een splinternieuw laboratorium van zes verdiepingen voor uit de grond gestampt en voor het onderzoek zelf is voor de ko mende acht jaar 90 miljoen gul den uitgetrokken. Die vreemd aandoende inte resse is niet zonder reden: die 'beestjes' zijn ook erg vreemd. Ze gedijen onder condities die ons de haren te berge doen rij zen; ze kunnen een druk van duizenden atmosfeer even ge makkelijk weerstaan als kokend water en voelen zich kiplekker in extreem zure of basische vloeistoffen. Dergelijke omstandigheden beheersten de aarde gedurende het eerste miljard jaar van haar bestaan. De aarde zal toen zon der meer woest zijn geweest, maar niet geheel ledig: men heeft sporen van micro-organis men gevonden in drie miljard jaar oud gesteente. Bacteriën waren, er toen al en klaarblijke lijk hebben bepaalde soorten zich in de loop van de geologi sche geschiedenis teruggetrok ken in oorden met een milieu dat nog een beetje overeenkomt met dat van het woeste toen. De studie van deze merk waardige eencelligen kan daar over dus veel informatie opleve ren. Men vermoedt namelijk dat de oer-organismen aan de basis hebben gestaan van de thans wijd- en veelvertakte 'levens boom' waarin alle organismen van toen en nu een plaatsje hebben gevonden. Het is met name de Japanse onderzoekers echter om meer te doen. Afvalconsumptie De studie van het erfelijkheids materiaal van deze bacteriën kan toepassingen op het gebied van de biotechnologie opleve ren. Bij de als polymerisatie be kend staande, chemische aan eenschakeling van moleculen (waar genetici 'zich onder meer mee bezighouden) speelt een van in heetwaterbronnen leven de bacteriën afkomstig enzym een sleutelrol. Daarnaast is men al jaren be Drie fasen in de deling van erfelijkheidsdragers, chromosomen. Welke rol deze, s vormen hebben gespeeld, is grotendeels nog onbekend. met micro-organismen bij het onstaan v zig met experimenten op het gebied van afvalverwerking waarbij micro-organismen zor gen voor de 'consumptie'. Zo is men op het spoor gekomen van een bacterie die olie afbreekt. Door olielozingen zou het zee water in de drukbevaren routes rond Japan eigenlijk sterk met olie vervuild moeten zijn, terwijl de praktijk leert dat het met die vervuiling erg meevalt. De olie-consumerende bacte rie blijkt daarbij een milieu vriendelijke stof te produceren die de viscositeit (de mate van stroperigheid) van de olie ver andert. Japanse onderzoekers willen nagaan of die stof ge bruikt kan worden bij de olie winning. waarvoor nu nog milieuschadelijke stoffen wor den toegepast om de olie-visco- siteit te beïnvloeden. Ook wil men bekijken of de bacterie is in te zetten bij olierampen. Een probleem is nog hoe de micro-organismen van grote diepte onbeschadigd omhoog te krijgen. Men gebruikt daarvoor de al genoemde, kleine onder- r één, met een tweekoppige ber 6500 meter diepte kan afdalen. De watermonsters met hun mi croscopische bewoners worden gedurende de tocht naar boven, de reis naar het laboratorium in Yokosuka en de aldaar plaats vindende experimenten, onder een druk van meer dan 1000 at mosfeer gehouden. Organismen die op grote diepten leven barsten, eenmaal aan de oppervlakte gekomen (waar maar I atmosfeer druk heerst), uit elkaar omdat hun li chamen zich niet zo snel kun nen aanpassen. Er wordt nu naandg obhm td nam bi Bdhi die dat wèl kunnen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7