Economie 'Cao voor iedereen' nog toekomst heeft Een paradijs voor wie graag met namen strooit Van minister tot winkelier: allemaal corrupt' Nederlander lust weer gedistilleerd Dinsdag 4 februari 1992 Redactie: 023-150224 JANINE BOS AAA Vormgeving: MITZIE MEUERHOF 6 IN DE EUROPESE kleding- en tex tielindustrie zullen de komende tien jaar ongeveer 800 000 banen ver dwijnen door verminderde afzet. Dat voorspelt een groep grote Europese textiel- en kledingconcerns (ELTAC) in een recente studie HET AANTAL particuliere be drijven in Polen neemt gestaag toe. Hun aandeel in de totale produktie is gegroeid van 10 procent in 1989 tot 24,2 pro cent in 1991 DE ZWARE INDUSTRIE en de che mische bedrijven in Polen zijn sinds het weekeinde weer in bedrijf, na an derhalve week te hebben stilgelegen als gevolg van een vermindenng van de gasaanvoer vanuit Rusland Weinigen voelen voor afschaffing Algemeen-Verbindendverklaring AMSTERDAAA JAN SMIT ANP Producenten van binnenlands gedistilleerd kunnen weer opge lucht ademhalen. Voor het eerst in jaren is de afzet van sterke drank in 1991 met 1 procent licht gestegen, zo werd vorige week bekendgemaakt. Uitschie ter is 'oude klare', met een om zetstijging van maar liefst 10 procent. Andere uitschieters waren vruchtenbrandewijnen (8 pro cent), bitters (8 procent) en likeuren (6 7 procent). Jonge jenever deed het met een om zetdaling van 0,2 procent aan zienlijk slechter. De drank-industrie heeft zich de afgelopen jaren forse inspan ningen getroost om de produk tie te verminderen. Dat moest ook wel, want in tien jaar tijd daalde de consumptie sterke drank van eigen bodem flink. Werkten Nederlanders in 1980 gemiddeld 2,72 liter pure, gedis tilleerde alcohol naar binnen, in 1990 was dat nog maar 1,98 li ter. En ook al lijkt het nu weer bergopwaarts te gaan, binnen lands gedistilleerd kampt nog steeds met een imagoprobleem. C. Ultee, secretaris van het Be- drijfsschap voor de Detailhan del in Alcoholhoudende Drank en: „De opa's van tegenwoordig grijpen niet meer automatisch naar de jeneverfles. Zij kiezen vaker voor bijvoorbeeld wijn. Om mee te blijven draaien moet je je richten op de klein kinderen en laten zien dat jene ver ook in een mix uitstekend smaakt." Een andere benadering van de consument via reclames moet nieuwe klandizie aantrek ken. Gedistilleerd moest niet langer worden geassocieerd met oud en duf („Ha fijn, ha fijn een borrel van Florijn"), maar met jong en modem („Let's Bok- ma"). „Het gaat om een andere belevingswereld. Iedere consu ment wil nu eenmaal op zijn ei gen niveau worden aangespro ken", verklaart R. Basart van de Nederlandse Gedistilleerd Unie. Niet meteen effect De (peperdure) reclamecam pagnes worden niet door de branche als geheel gefinancierd, maar door afzonderlijke produ centen. Het meest aan de weg timmert Bols Benelux (onder andere Bokma, Bols, Coeberg, Henkes), een joint-venture van Heineken en Bols met een marktaandeel van maar liefst 50 procent. Deze grootste produ cent van binnenlands gedistil leerd trok over 1990 alleen al miljoenen guldens uit om haar produkten te verkopen. Bols publiceert overigens als enige zijn marktaandeel. Infor matie op dit gebied wordt bin nen de branche angstvallig ge heim gehouden. Daardoor blijft het onduidelijk in hoeverre de reclames resultaat opleveren. Woordvoerder Basart van de Nederlandse Gedistilleerd Unie wil wel kwijt dat er nogal wat tijd overheen gaat voordat de uitwerking van de reclames zichtbaar wordt. „Voor positie ve effecten is het nog te vroeg. Dat heeft meer tijd nodig. Kijk maar naar de campagne voor Coeberg-bessenjenever. Die le verde pas na vijf jaar resultaat op." Opmerkelijk is dat het be- drijfsschap, juist nu eindelijk een kleine kentering ten goede optreedt, tot een nieuwe ronde prijsverhogingen voor binnen lands gedistilleerd heeft beslo- een prijsverhoging te verwach ten van een tot anderhalve gul den. Pelotons vakbondsbestuurders en onderhandelaars van werkgeverskant sjouwen dezer dagen het land door om nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten te sluiten. Honderden cao's moeten worden vernieuwd, van betrek kelijk kleine bedrijven met een eigen contract tot en met de cao voor de metaalnijverheid die voor zo'n 300.000 werknemers geldt. DEN HAAG JAN HARREN Sinds enige tijd staat de waarde van een aantal cao's ter discus sie: moeten collectieve arbeids overeenkomsten die voor een hele bedrijfstak worden afge sproken, wel 'algemeen verbin dend' worden verklaard? Anders gezegd: moeten deze cao's ook per se gelden in bedrijven die aan de onderhandelingen part noch deel hebben gehad? De directeur van het Centraal Planbureau (CPB), prof. drs. G. Zalm, gooide de knuppel in het hoenderhok bij zijn aantreden als buitengewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit. Hij vond dat cao-afspraken die strijdig zijn met het algemeen belang, niet mogen worden op gelegd aan ondernemingen die niet bij de cao-afspraken zelf zijn betrokken. De CPB-direc- teur wordt in zijn mening ge steund door de PvdA-econo- men Bomhoff en Van der Ploeg. Nederland kent sinds 1937 de Wet op de Algemeen-Verbin dendverklaring (aw). Daarin is vastgelegd dat een cao die voor een bepaalde bedrijfstak is overeengekomen, van toepas sing kan worden verklaard op alle ondernemingen en werkne mers die in die bedrijfstak actief zijn. Voor 1937 gold zo'n geza menlijke cao alleen voor bedrij ven (en personeel) die waren aangesloten bij de organisaties die erover hadden onderhan deld. De rest was vrij om zelf de lonen en andere arbeidsvoor waarden vast te stellen. In de toentertijd allerbelabberdste economische omstandigheden leidde dat tot steeds lagere lo nen: mensen waren bereid om voor een schijntje te werken. In de huidige praktijk is de al gemeen-verbindendverklaring een vrij automatisch gebeuren. Ten onrechte, vindt Zalm. Een van zijn argumenten: de minis ter keurt door de aw afspraken (bijvoorbeeld loonstijging) goed die mogelijk dwars tegen het re geringsbeleid indruisen (loon matiging). Vanuit werkgevers- en werknemerskring wordt daarentegen juist beweerd dat mede dankzij de aw de loon matiging in de jaren tachtig zo'n succes kon worden. Boven dien zorgt aw voor stabiliteit en arbeidsrust (geen onnodige sta kingen). Zalm is voorstander van se lectieve toepassing van de Alge meen-Verbindendverklaring. De CPB-directeur vindt bijvoor beeld wel dat afspraken over zo geheten 'goede doelen' voor aw in aanmerking moeten komen. Te denken valt aan maatregelen die scholing bevorderen en de kansen van langdurig werklozen en minderheden vergroten. Se lectieve toepassing zal echter niet werken, menen werkge vers- en werknemersorganisa ties. Je kunt een cao volgens hen niet splitsen in een aw-deel en een niet-aw-deel omdat cao-maatregelen volgens hen niet los van elkaar kunnen wor den gezien. Het verbaast menigeen trou wens dat minister De Vries van sociale zaken enige tijd geleden een adviesaanvraag bij de Soci aal-Economische Raad heeft neergelegd over verruiming van de aw-mogelijkheden, terwijl hij constant opmerkingen in een andere richting maakt. Zo overweegt de bewindsman om cao-afspraken die volledige doorbetaling van loon bij ziekte garanderen, niet algemeen-ver bindend te verklaren. Het advies van de Sociaal- Economische Raad, waarin werkgevers en werknemers zit ting hebben, wordt komend voorjaar verwacht. De hele kwestie van de aw zal erin aan de orde komen, al was het al leen al omdat Zalm aan de op stelling van het advies mee werkt. Nu staat echter al vast dat hij voor zijn standpunt geen meerderheid zal vinden. Pure zakelijkheid wijkt voorpolitiek in Davos NIEUWSLIJN Japanse excuses voor VS De Japanse premier Miyazawa heeft gisteren zijn verontschuldi gingen aangeboden voor een weinig vleiende opmerking die hij eerder die dag in het parlement maakte over de Amerikaanse ar beider, die volgens hem te weinig arbeidsethos heeft. Zijn woor den vielen slecht in de VS, hoewel president Bush de excuses in middels heeft aanvaard. Grolsch: 'Overname Ruddles rond' Grolsch heeft definitief overeenstemming bereikt over de over name van de Britse Ruddles-brouwerij van Courage Ltd. Ruddles is winstgevend en zal positief bijdragen aan de winst per aan deel over 1992, aldus Grolsch. De Nederlandse brouwer wil niet kwijt wat voor Ruddles is betaald. DAVOS CHRISTOPHER HUHNE THE INDEPENDENT Het Wereld Economisch Forum in Davos, dat afgelopen week einde van start ging, heeft de bekoring van een massale bij eenkomst van de rijken en machtigen der aarde tegen de idyllische achtergrond van één van de meest sjieke ontspan ningsoorden van Zwitserland. Een soort Dallas en Dynasty met een Schweizerdeutsch ac cent. Maar de 'glamour' kan niet verhullen dat veel trouwe bezoekers en sommige organi satoren zich afvrageq af Davos misschien van de juiste koers is afgeweken. Het forum werd in 1971 opge richt door Klaus Schwab, een voormalige Zwitserse bedrijfsdi recteur. De bedoeling was om Europese ondernemingen met elkaar in contact te brengen, waardoor het makkelijker zou worden coitimerciële banden aan te knopen. In zijn begindagen was het fo rum een relatief kleinschalige en exclusieve aangelegenheid, die werd bijgewoond door voor aanstaande politici en topman nen uit het zakenleven op basis van de regel: er wordt niet uit de school geklapt. Maar op de bij eenkomst dit jaar in het giganti sche, modernistische conferen tiecentrum van Davos, werden zelfs de kleinste informele zit tingen voorgezeten door een panel van minstens vier des kundigen. Zij gaven leiding aan de discussie tussen ruim hon derd deelnemers, waarvan steeds meer van buiten Europa komen. Het conferentieboek, dat door de deelnemers wordt geraad pleegd om te zien wie ze graag zouden willen ontmoeten, be vat veel namen die op iedere lijst van internationale zakenlui voorkomen: Giovanni Agnelli van Fiat, Akio Morita van Sony, Carl Hahn van Volkswagen. Nog steeds worden mensen afgewezen, maar niet veel. De magnetische aantrekkings kracht van vooraanstaande po litici en grootindustriëlen bete kent dat tevens ieder jaar een groeiend leger welgestelden op het evenement afkomt: welge manierde internationalisten met ondefinieerbare accenten, die alleen lijken te worden toe gelaten omdat ze het jaarlijkse lidmaatschap van bijna 20.000 gulden kunnen betalen. Davos is verworden tot een paradijs voor wie graag met be roemde namen strooit. Op par ty's in Davos kun je in korte tijd meer grapjes uitwisselen met hoge omes dan waar ook ter wereld, ook al vliegen de mees ten maar even naar Zwitserland om een klein gedeelte bij te wo nen van de bijeenkomst die een volle week duurt. Oudgediende bezoekers van het forum beklagen zich er over dat de nadruk niet meer zozeer ligt op puur zakelijke aangele genheden, maar op kwesties van internationaal economisch beleid. Er wordt gesproken over economische hervormingen in Oost-Europa in plaats van over nieuwe marketingtechnieken. Dit jaar zijn met name Latijns- Amerikaanse en Oosteuropese Toppers bij elkaar in Davos. Van links naar rechts: Carl Hahn (Volkswagen). Donald Keough (Coca-Cola) en Akio Morita (Sony). «foto epa ministers en regeringsfunctio narissen massaal komen opda gen. Van de ruim duizend deelne mers stammen 850 uit het za kenleven. Het is vaak fascine rend de zakenlui aan te horen over de problemen waarmee ze in hun eigen bedrijven worden geconfronteerd of over de sub tiele veranderingen op de markt. Het is daarom jammer dat de deelnemers in Davos hun aandacht steeds meer laten verschuiven naar politieke aan gelegenheden in plaats van zich toe te leggen op het gebied waarin ze zelf deskundig zijn: het reilen en zeilen van de za kenwereld. VERTALING AAARGREET HESLINCA Het Moskouse Grand Hotel Europe is een van de hotels in de Russische hoofdstad dat sinds vorig jaar in buitenlandse handen is. Opgekocht door Zweedse ondernemers opende het vijfsterren-hotel, dat op de mo numentenlijst van Moskou staat, na een dure renovatie eind december zijn deuren. foto anp dmitriev usmanov CORRESPONDENT De Russische regering heeft 1992 uitgeroepen tot het 'jaar van de privatisering'. Dat wordt een hele klus, want op dit moment is ruim 85 procent van de Russische bedrijven nog in staatshanden. Dit jaar wil Rusland minstens driekwart van de onge veer 110.000 staatswinkels privatiseren. Dat het een moeizaam proces wordt, maken de taferelen in Moskou duidelijk waar het privatiseringspro ces al is begonnen. De problemen zijn niet van de lucht. De voor genomen verkoop van staatswoningen aan huur ders is stukgelopen op ambtelijke tegenwerking. Bij de privatisering van bedrijven en winkels gaat het weinig anders. En dat terwijl burgemeester Popov binnen twee maanden Moskou's bedrijfs leven in privé-handen wilde brengen. Geef aan personeel Larisa Pijasjeva kan er niet verbaasd over zijn. Deze econome zou de privatisering van Moskou even regelen, maar kwam van een koude kermis thuis. Drie maanden geleden zette Pijasjeva zich aan een groot karwei. De 43-jarige econome wilde binnen twee maanden alle Moskouse winkels, restaurants en bedrijven privatiseren. Haar plan oogde simpel: geef alle staatsondernemingen aan het personeel. Als de werknemers de status van privé-ondememer zóuden afwijzen, zou het be drijf alsnog aan derden worden verkocht. Pijasjeva kreeg de steun van Moskou's burge meester Gavriil Popov, een radicale hervormer. Met hem kwam ze overeen dat een 'Privatiserings Centrum' zou worden*opgezet, met haar aan het hoofd. Snelle privatisering, bedacht Larisa, zou leiden tot betere dienstverlening, concurrentie, meer aanbod in de winkels en lagere prijzen. Haar droom kwam niet uit. Het Centrum kwam er niet, haar staf bleef beperkt tot haar echtge noot, de econoom Boris Pinker (die belangeloos meewerkt) en een vijftal typistes. Na drie maan den bikkelharde politieke gevechten is Pijasjeva het goed zat. Voormalig bondgenoot Popov be kijkt ze nu met wantrouwen. Met president Jelt- sin en zijn adviseurs heeft ze het al te vaak aan de stok gehad. Pijasjeva, een professor die haar theoretische kennis op de praktijk mocht losla ten, is verstikt geraakt in de wondere wereld van de Russische en Moskouse politiek. Helblauwe kijkers In het voormalige Comecon-hoofdkwartier aan de oever van de Moskva verleent ze audiëntie. Een poppegezichtje. Helblauwe kijkers, wipneus je, maar ook een pruilmondje. „Er gebeurt ge woon niets aan privatisering. We blijven voorbe reiden, discussiëren en intussen heeft 'het appa raat' de touwtjes in handen. Ik moest een plan voor privatisering opstellen, maar ik weet nu echt niet meer wat mijn taak is. Ik ben hier al bijna weg." Privé-eigendorri blijft een omstreden zaak, na meer dan zeventig jaar socialisme. Wie de her vormers lovend hoort praten over winst en kapi taal denkt misschien anders, maar Pijasjeva weet beter. Met Popov was ze overeengekomen dat werkcollectieven of winkelpersoneel hun bedrijf voor duizend roebel de vierkante meter konden opkopen. Die afspraak is al ter ziele, er komt in Gavriil Popov. de praktijk niets van terecht. Het Comité ter Con trole en Beheer van Eigendom, dat is opgericht naar aanleiding van een decreet van Jeltsin, wil namelijk niet verkopen, maar alleen verpachten. Pijasjeva: „Dat is geen privatiseren. De pacht- contracten bestrijken vaak een periode van niet langer dan een jaar. Dan kunnen de nieuwe 'ei genaars' weer op straat worden gezet en de zaak blijft gewoon in staatseigendom. Het is een half- legale en zeker incorrecte manier van handelen." Wie zijn daar dan verantwoordelijk voor? Pij asjeva aarzelt geen moment. „Jeltsin klaagt dat de staatshandelshuizen en de chefs van de staats winkels ervoor zorgen dat de prijzen naar record hoogte stijgen en goederen niet op de legale markt komen. Nou, dat heb je ervan als je de voorwaarden niet helder definieert. Omdat er niet snel wordt geprivatiseerd, blijven de bedrij ven en winkels in handen van degenen die er al tijd al de lakens uitdeelden." Overal corruptie Pijasjeva's relaas, kort samengevat: van de top (de minister) tot de basis (de chef van een staats winkel) heerst corruptie. De minister wil op z'n stoel blijven zitten en steunt op het oude appa raat. De staatswinkelier heeft er geen baat bij om te privatiseren omdat hij de toegeleverde waar veel winstgevender via de achterdeur aan de zwarte markt kan leveren. Dit hele stelsel, de erfe nis van zeventig jaar staatshandel, houdt de prij zen hoog en het aanbod laag. Toch klinken de argumenten van haar tegen standers niet slecht. Jelena Kotova van het stede lijk Eigendomscomité zegt dat je bedrijven en winkels niet zomaar kunt verkopen. De nieuwe eigenaar zou van een bakkerij (weinig winst), wel een computerzaak (veel winst) kunnen maken. Op grote schaal zou dit de hele stedelijke infra structuur kunnen ontwrichten. Dus moet je ver pachten, onder voorwaarde dat de bakker bakker blijft. Pijasjeva: „Dat is precies wat ik bedoel! Ze spe len slechts in op de angst van de bevolking, om dat dat vrije markt voor 'gewone mensen' gelijk blijft staan aan hoge prijzen en lege winkels. Dat is sociale demagogie van het ergste soort."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6