Buitenland Overgave rebellen tl Sombere Weizman verlaat Israëlische parlement Nederland doet niet mee aan Duitse hulpactie GOS 'Overgangsregering voor Zuid-Afrika nog dit jaar' Lawines niet te voorspellen Beroering in Italië over brief CP-leider Ozal krijgt landen rond Zwarte Zee op één lijn Dinsdag 4 februari 1992 Redactie; 023-150225 RONALD FRJSART (dief) ONNO OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving; ANDRIES DETMAR DE BANKENCOMMISSIE van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft bewijzen dat tientallen be drijven in de VS Irak geholpen helpen om raketten en andere wapensyste men te ontwikkelen. United Press International (UPI). VOLGENS DE COMMISSIE hebben Amerikaanse bedrijven een doorslag gevende rol gespeeld in de ontwikke ling van de Condor II raket en in technische aanpassingen van Scud- raketten, die Irak door de Sovjetunie werden geleverd. NIEUWSLIJN Gorilla verliest teen In een dierentuin in het Amerikaanse Cleveland heeft de gorilla Katie een teen verloren in een gevecht met een nieuwe kooige noot op wie zij niet gesteld was. Haar vroegere levensgezel Tim- my, met wie zij een innige relatie had, werd in november naar een dierentuin in New York overgebracht om daar voor nage slacht te zorgen. Met Katie was dat niet mogelijk, omdat die on vruchtbaar is. Activisten voor dierenrechten waren zelfs naar de rechter gestapt, maar die zag geen reden om de scheiding van beide gorilla's ongedaan te maken. Gelukkig nieuwjaar 'dankzij' executies Kort voor het Chinese nieuwjaar zijn op last van drie rechtban ken in Chjna 49 mensen doodgeschoten. „De executies waren bedoeld om de bevolking te verzekeren van een veilig, gelukkig nieuwjaar", aldus meldde het ChonggingJuridisch Dagblad. Nieuwe bankbiljetten in Belgjë De Belgische Centrale Bank is van plan om nog deze eeuw twee nieuwe bankbiljetten, van 200 en van 2000 francs, uit te geven. Dit heeft een woordvoerder van de Nationale Bank gisteren ge zegd. Op de vraag of België hiermee ook door zal gaan als de EG voor het jaar 2000 één Europese munt zal uitgeven, antwoordde de woordvoerder: „Daar is niets bijzonders aan. Landen geven altijd nieuwe biljetten uit." Parker Pen te koop De schrijfwarenfabrikant Parker Pen Commpany is te koop. Gis teren verklaarde Peter Bentley, directeur Noord-Amerika van de onderneming, dat de directie heeft besloten dat de tijd daarvoor nu rijp is. Parker boekt jaarlijks een omzet van ongeveer 322 mil joen dollar. Voor het eind deze maand aflopende boekjaar wordt een winst verwacht van 61 miljoen dollar. Portugal sluit akkoord over Macao De Portugese premier Cavaco E Silva en zijn Chinese collega Li Peng hebben gisteren een akkoord getekend dat voorziet in de teruggave van Macao aan China in 1999. In het protocol zijn ook de Portugese belangen vastgelegd. Na vijf eeuwen van Portugese bestuur zal na Hong Kong, dat nu nog een Britse kolonie is, ook Macao, „Chinees grondgebied onder Portugese administratie" onder Chinees bestuur gaan vallen. Doden bij zware zandstorm in Egypte Bij één van de hevigste zandstormen van de afgelopen jaren zijn in Egypte ten minste veertien doden gevallen. Door de zand storm, die een groot deel van Egypte met een gele sluier bedek te, kwam het lucht- en scheepvaartverkeer maandag grotendeels stil te liggen. De haven van Alexandria bleef ook na het afzwak ken van de storm vandaag gesloten. VN boos over uitzetting Haïtianen Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenig de Naties (UNHCR) heeft gisteren de gedwongen deportatie van Haïtiaanse vluchtelingen door de Verenigde Staten bekritiseerd. De eerste boootvluchtelingen zijn gisteren weer in Haïti aange komen. BRUSSEL-MOSKOU ANP-GPD-AP Nederland schrijft niet in voor de luchtbrug die Duitsland naar Amerikaans voorbeeld volgende week maandag vanuit Frankfurt naar het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten (GOS) opent. Volgens staatssecretaris Dan ken (Europese zaken) voelen de GOS-republieken daar niets voor, omdat hun vliegvelden en de zeehavens de stroom goede ren niet aankunnen. De Duitse actie druist in tegen adviezen van de Europese Commissie die vreest dat het luchtruim en de vliegvelden in Rusland overvol raken. De Duitse minister Genscher (buitenlandse zaken) heeft het voornemen gisteren aangekon digd tijdens een vergadering met zijn EG-collega's. Genscher hoopt op die manier te voorko men dat de Amerikanen, die ook volgende week met een luchtbrug beginnen, publicitair aan de haal gaan met de nood hulp. Azerbajdzjaanse legereenhe den hebben gisteren met pant serwagens voor de derde keer in vier dagen het Armeense dorp Chramort, in de omstreden en clave Nagomo-Karabach, aan gevallen. D^ werd vol gens het directoraat binnen landse zakenn van de enclave door de Armeense burgerwacht Staatsgreep tegen president Perez van Venezuela verijdeld De militaire opstandelingen in Venezuela hebben zich overgegeven. Dat hebben bronnen in het leger vanoch tend gezegd. De opstand tegen de regering van president Carlos Andres Perez begon vannacht. Perez had eerder al gezegd dat de coup was neergeslagen, maar daarna hield de onrust in de hoofdstade Caracas en andere delen van het land nog aan. CARACAS IPS-AFP-Rtr-DPA Volgens Perez behoren de op standelingen tot het Jose Leo nardo Chirinos-regiment dat zijn basis heeft in Maracay, 200 kilometer ten westen van Cara cas. Hij riep de rebellen op naar de kazerne terug te keren. nezuela. Perez had net een rondreis gemaakt door de Vere nigde Staten en Europa. Regeringseenheden hadden vanmorgen het presidentiële paleis omsingeld, standelingen een tank hadden ge posteerd. De troe pen hebben met onderhandelingen de overgave van de rebellen, die onder leiding van een luitenant zou- de op- Ooggetuigen verklaarden dat kort na middernacht „een groep mensen" het presidentiële pa leis bestormde. Ook zou gedu rende enige tijd de internatio nale luchthaven Simon Bolivar den staan, bereikt, door opstandige militairen zijn bezet. Volgens onbevestigde be richten hadden de coupplegers president Perez willen gijzelen op het moment dat hij vanuit Zwitserland terugkeerde in Ve- de r land blijft overigens nog ondui delijk. De gouverneurs van een aantal districten in het oosten en zuidoosten van het land ver klaarden voor de radio dat de situatie in hun gebieden nor maal is. Bronnen uit de directe omgeving van de regering lieten daarentegen weten dat er ook in andere delen van Venezuela sprake is van onrust. De couppoging werd de afge lopen dagen voorafgegaan door indirecte waarschuwingen van het leger dat Venezuela „van binnenuit en buitenaf' werd bedreigd. Venezuela heeft een democratisch gekozen regering sinds 1958 en heeft daarmee de langste democratische traditie van alle landen in Zuid-Ameri- ka. Het 19,3 miljoen inwo- ners tellende land is echter de laatste tijd getroffen door een golf van protesten. Nog maar tien jaar geleden was Venezuela dankzij de hoge olieprijzen een van de rijkste ontwikkelingslan den. De prijzen zijn inmiddels gekelderd en het land was in het afgelopen decennium veel geld kwijt aan het nakomen van zijn Toestand in binnenland onduidelijk i het aflossingsverplichtingen voor de buitenlandse schuld van 35 mil jard dollar. De armste lagen van de bevolking zagen hun koop kracht uitgehold worden en de werkloosheid wordt geschat op 40 procent. De regering-Perez is nu drie jaar aan de macht en heeft in die periode met een golf van so ciale onrust te kampen gehad. Afgelopen najaar besloot de re gering de universiteiten en mid delbare scholen voor enige tijd te sluiten in een poging een ein de te maken aan het verzet van studenten en scholieren. De protesten zijn inmiddels al lang niet meer beperkt tot deze groep, maar leven in veel brede re kring. Het is vooral het strin gente bezuinigingsbeleid dat veel weerstanden oproept. Vol gens de statistieken kan slechts 20 procent van de bevolking van Venezuela in de basisbe hoeften voorzien. Venezuela is een buurland van de Nederlandse Antillen en Aruba. PARUS HANS GERTSEN Juryvoorzitter Kissinger (rechts) overhandigt ANC-leider Mandela de eerste UNESCO-vredesprijs, terwijl president De Klerk (midden), die de prijs al in handen heeft, toekijkt en applaudiseert. foto epa De Klerk zei niet tegen het idee van een overgangregering te zijn, maar volgens de presi dent moet er eerst onderhan deld worden over de vraag hoe die regering er uit dient te zien. Volgens Mandela is alleen een regering die echt representatief is in "staat een eind maken aan de huidige geweldsgolf in Zuid- Afrika en het land te leiden naar een pluriforme democratie. De Houphouet Boigny-vre- desprijs ter waarde van ruim 275.000 gulden is aan de twee Zuidafrikaanse leiders toege kend vanwege hun beider in spanningen voor de vrede in het verscheurde Zuid-Afrika. CORRESPONDENT De Zuidafrikaanse president F.W. de Klerk en ANC-leider Nelson Mandela hebben giste ren in Parijs de verwachting uit gesproken dat Zuid-Afrika nog voor het eind van dit jaar be stuurd zal worden door een overgangsregering. Beide lei ders hebben de Franse presi dent Mitterrand verzekerd dat in die regering alle bevolkings groepen zullen zijn vertegen woordigd. De Klerk en Mandela waren in Parijs om de eerste Unesco-vredesprijs in ont vangst te nemen. ANKARA-DAVOS LOUIS BURGERS VERSLAGGEVER Elk jaar opnieuw eist de berg wereld zijn slachtoffers. Zo erg als de afgelopen dagen in het zuidoosten van Turkije, waar honderden mensen bij lawines zijn omgekomen, is het ge lukkig meestal niet. Volgens Bruno Salm van het Zwitserse Institut für Schnee- und Lawinenforschung in Davos kunnen deskundigen niet pre cies voorspellen wanneer en waar lawines voorkomen. Zij kunnen hooguit vaststellen of de klimatologische omstandig heden de vorming van lawines in de hand werken. De belangrijkste factoren bij het ontstaan van lawines zijn volgens Salm nieuwe sneeuw, harde wind en erg koude lucht. Die samenloop van omstandig heden leidde het afgelopen weekeinde tot de ramp waarbij, zoals nu bekend is, zeker 300 mensen omkwamen. De afgelo pen weken werd het gebied ge teisterd door enorme sneeuw val, een harde wind en de aan wezigheid van veel koude lucht uit Rusland. Uit ervaring blijkt dat door deze combinatie tot gevolg heeft dat de nieuwe sneeuw niet kan hechten aan de oudere sneeuwlagen. Elk geluid kan dan een lawine veroorzaken. Salm: „Een grote catastrofe kun T fox wachten wanneer er veel sneeuw meer dan 1 meter is gevallen en de temperatuur laag blijft, zoiets als min tien Bewoners van Gormec, in het zuidoosten van Turkije, helpen reddingswerkers bij het bergen van slachtoffers. Het gebied werd de afgelopen dagen geteisterd door lawines. Daarbij zijn honderden mensen omgekomen. fotoepa Die buitengewone situatie doet zich, zo blijkt uit de gege vens van het instituut, niet va ker voor dan eens in de twintig tot dertig jaar. In Oost-Zwitser- land wordt bijvoorbeeld nog met afschuw teruggedacht aan de ramp in 1968, toen de berg massa's rondom Davos in be weging kwamen. Het instituut in Davos bestaat sinds 1936. Het vormt een on derdeel van de Technische Hochschule van Zürich. De veertig medewerkers zien de belangrijkste taak. Daarnaast adviseren zij de regering en de plaatselijke bestuurders over het voorkomen van lawines. Daarbij wordt veel aandacht be steed aan het behoud van de bossen, die immers een natuur lijke beschutting tegen lawines vormen. Daar waar de bossen zijn gekapt, moeten stalen en houten hekken de omlaag stor tende sneeuwmassa's vertra gen. Deze installaties zijn echter kostbaar per hectare wordt ge rekend op 1 miljoen Zwitserse franken (ongeveer 1,15 miljoen gulden). Zwitserland geeft jaar lijks 100 miljoen franc uit aan het voorkomen en stabiliseren van sneeuwlawines. Oost-Turkije kampt met een enorme ontbossing en is te arm om installaties la Zwitserland te betalen. „Verhuizen is mis schien in dit geval de enige op lossing", aldus Salm. ROME EELCO V CORRESPONDENT Een brief in 1943 geschreven vanuit Moskou door de toen malige leider van de Italiaanse Communistische Partij (PCI), Palmiro Togliatti, heeft in Italië grote beroering gewekt. Op het verzoek van een partijgenoot iets te doen voor de Italiaanse soldaten die met duizenden te gelijk stierven in Stalins gevan genkampen. antwoordde Togli atti dat de 'rouw in de Italiaanse gezinnen het meest probate ge neesmiddel is voor de fascis tische infectie'. Het weekblad Panorama heeft de brief, die zich samen met andere documenten be vindt in het archief van de Ko mintern in Moskou, deze week gepubliceerd. Enige tijd geleden werden in de archieven van de KGB de steekkaarten gevonden van 14.000 Italiaanse krijgsge vangenen. Men vermoedt dat zeker 27.000 (van de 50.000) krijgsgevangenen in de concen tratiekampen van Stalin stier ven. De dictator Mussolini stuurde in 1942 200.000 Itali aanse soldaten naar het Oost front. Van hen keerden er 80.079 niet terug, maar men heeft nooit geweten waar, wan neer en onder welke omstan digheden zij de dood vonden. De in'eücctueel Palmiro Tog liatti was een van de historische leiders van de PCI. Door de fas cistische machtsovername was hij gedwongen 18 jaar (van 1926 tot 1944) buiten Italië te leven. Het merendeel daarvan bracht hij door in Moskou, waar hij se cretaris werd van de Commu nistische Internationale. Togliatti speelde in de turbu lente jaren direct na de Tweede De vredesactivist Ezer Weizman, die betrokken was bij het vredesverdrag tussen Israël en Egypte en een voor stander is van besprekingen met de WM Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO, heeft gisteren de politiek verlaten om dat hij vreest dat de harde opstelling van Israëlische politici het land naar oorlog zal leiden. „Na ernstig beraad heb ik besloten mijn post in de Knesset (het parle ment, red.) op te geven en het politieke leven te verlaten", zei de 67-jarige voormalige minister van defensie in het parlement. Hij verduidelijkte „ik neem ontslag met grote zorg over het lot en aanzien van Israël in de komen de jaren. Ik maak mij vandaag de dag voortdurend zorgen dat het pad dat wij inslaan niet naar vrede leidt maar naar een doodlopende straat, waarachter de verschrikking van oorlog schuilt". Vrienden van Weizman zeggen dat hij vreest dat de regering van premier Yit zhak Shamir de kansen op vrede laat punt niets meer kan bijdragen. Ik ben rechts geweest, heb deel uitgemaakt liggen. Weizman zei het zelf zo: „Ik heb van het midden en ben links geweest." gewacht op Madrid. Ik heb gewacht op Weizman staat bekend als een politi- Moskou. Mijn gevoel is dat ik op dit cus met een onafhankelijke opstelling. Zo was hij minister van defensie voor de rechtse Likud, maar hij verliet die partij in 1980 waarna hij parlementari er werd voor de oppositionele Arbei derspartij. Door ontslag te nemen schakelt Weiz man zichzelf uit voor de parlements verkiezingen die in juni gehouden wor den. Hij sloot echter niet uit dat hij de volgende president van Israël zal wor den, daar een president naar zijn zeg gen meer een boegbeeld dan een poli ticus is. De kans dat Ezer Weizman in het voetspoor zal treden van zijn oom Chaim Israëls eerste president van 1948 tot 1952 wordt niet bijster hoog aangeslagen. De Likud bijvoor beeld is vierkant tegen. De ambtster mijn van de huidige president, Chaim Herzog, eindigt in 1993. Weizman was minister van defensie onder Menachim Begin en hij ontwik kelde een hartelijke vriendschap met de Egyptische president Anwar Sadat tijdens de onderhandelingen over het in 1979 gesloten vredesverdrag tussen Israël en Egypte. Nog altijd is Weizman een graag geziene gast in Egypte, niet in de laatste plaats wegens zijn liberale opvattingen over het Arabisch-Israëli- sche conflict. Die opvattingen ontwikkelde hij in de loop van de jaren zeventig, tegen de achtergrond van een familie-tragedie. Weizmans zoon Shaul raakte in 1970 blijvend invalide toen een Egyptische sluipschutter het vuur op hem opende. Volgens mensen uit zijn omgeving heeft die gebeurtenis een ingrijpende invloed gehad op Ezers leven, even in grijpend als Shauls dood, vorig jaar bij een verkeersongeluk. Weizman keerde in 1980 de Likud de rug toe uit frustratie over Begins terug houdendheid bij het uitvoeren van het akkoord. Na vier jaar in de politieke wildernis kwam hij terug als leider van de kleine Yahad (samen) partij, die in 1986 samenging met de Arbeiderspar tij. Weizman was minister van weten schap in een coalitieregering tussen links en rechts totdat hij in 1989 in on genade viel bij Shamir omdat hij con tact gehad zou hebben met de PLO, wat in Israël illegaal is. Weizman wilde niets over een eventuele bijeenkomst met de PLO zeggen, maar beperkte zich tot de opmerking dat de Israëli sche regering op de hoogte was van zijn pogingen vrede te bewerkstelligen. Zijn rol in de politiek werd kleiner toen de Arbeiderspartij in 1990 uit de coali tie stapte. Wereldoorlog een prominente rol in Italië. Hij stond aan de wieg van de 'Eerste Republiek' die werd gevormd in 1948, het zelfde jaar waarin een aanslag op zijn leven werd gepleegd. Togliatti was tot zijn dood in 19§4 een overtuigd stalinist, hetgeen altijd een zwaar stem pel op de PCI heeft gedrukt. In het GOS is een tot stad uitge groeid complex van autofabrie- ken naar hem genoemd. De verontwaardiging over het cynisme van Togliatti is zeer groot in Italië. Maar de huidige opwinding moet ook worden gezien in het licht van de nade rende verkiezingen (op 5 april). Het document betekent de zo veelste klap voor de voormalige Communistische Partij, de De mocratische Partij van Links (PDS). In 1988 maakte partijse cretaris Occhetti juist een begin met een proces, van 'detogliaiti- sering', dat precies een jaar ge leden uitmondde in de ophef fing van de PCI en de geboorte van de PDS. Veel Italiaanse politici hebben dezer dagen van de PDS geëist alle geheimen uit het 'tijdperk Togliatti' te onthullen. Verschei dene parlementsleden en sena toren van de PDS die golden als aanhangers van Togliatti. zijn in een compromitterende situatie terecht gekomen. Dit geldt waarschijnlijk het meest voor Nilde lotti, de voorzitter van de Italiaanse 'Tweede Kamer', die zelfs wordt genoemd als moge lijk opvolger van president Cos- siga. Zij was vele jaren de min naar van Togliatti, met wie zij samen een kind adopteerde. De PDS, -tl in een henig conflict verwikkeld met president Cossi- ga. gaat een heel moeilijke ver kiezingscampagne tegemoet. ISTANBUL-ATHENE GPD-A Vertegenwoordigers van zes voormalige Sovjet-republieken, Turkije, Roemenië en Bulgarije hebben gisteren op een confe rentie in Istanbul onder voorzit terschap van de Turkse presi dent Turgüt Ozal een economi sche gemeenschap opgericht van landen rond en nabij de Zwarte Zee. Gestreefd zal worden naar de instelling van een handelsunie met vrij verkeer van goederen, kapitaal en diensten. Ook moe ten er een handels- en investe ringsbank komen voor het hele gebied. Ozal legde in zijn ope ningsrede de nadruk op de in frastructuur: voor alles moeten er nieuwe wegen, havens en vliegvelden komen. Hij had het ook over gezamenlijk beleden waarden als i mensenrechten. Van Turkse zijde is betoogd dat niet wordt gestreefd naar een nieuwe EG, maar dat de Zwarte Zee-Unie wel als aanvul ling daarop kan dienen. Het is duidelijk dat Turkije in de nieu we structuur, waarvan het zit h geestelijk vader beschouwt, even machtig hoopt te worden als Duitsland in de EG. De afgevaardigden in het Sheraton Hotel in Istanbul on dertekenden een principe-ak koord. Het is het plan dat de overeenkomst over enkele maanden zal worden gepara feerd door de regeringsleiders of de staatshoofden van de betrok ken landen. De zes voormalige Sovjet republieken die in Istan bul vertegenwoordigd waren, zijn. Rusland, Georgië, Oekraï ne. Armenië, Azerbajdzjan en Moldava. De laatste drie gren zen overigens niet aan de Zwar te Zee.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5