Binnenland Geen quota allochtonen bij bedrijven Optimale beveiliging bestaat niet' Waar blijft toch de nieuwe Paspoort-Piet? Dinsdag 4 februari 1992 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK FRANS VISSER Vormgeving: DRIES DE BOERS Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Onderzoek naar advocaat Bruinsma De Nederlandse Orde van Advocaten onderzoekt of de Amster damse advocaat mr. J. Engelsma te veel betrokken is geweest bij activiteiten van zijn cliënten uit de onderwereld. Hij verdedigde onder meer de vorig jaar zomer neergeschoten top crimineel Klaas Bruinsma. De aanleiding voor het onderzoek is de her haalde berichtgeving in het dagblad Het Parool en de publiciteit die is ontstaan door twee kort gedingen. Engelsma zou verder zelf bereid zijn om volledige opening van zaken te geven. En gelsma won in december een kort geding van Het Parool over een publikatie waarin de krant stelde dat Engelsma als zaak waarnemer van Bruinsma deel uitmaakte van diens criminele netwerk. Niettemin meende de president van de Amsterdamse rechtbank dat Engelsma zich beter had kunnen beperken tot het geven van juridische adviezen. Wöltgens: Gesprek met Van der Louw PvdA-fractieleider Thijs Wöltgens wil op korte termijn een ge sprek met 'dissident' André van der Louw. Vooraf dient Van der Louw echter duidelijk te maken of hij binnen de PvdA wil dis cussiëren over de toekomst van de partij, of dat hij er al eigenlijk afscheid van heeft genomen. Volgens de leider van de PvdA- Tweede-Kamerfractie heeft Van der Louws plan om een nieuwe partij op te richten „geen zin" en betekent het alleen een ver zwakking van progressief Nederland. Volgens Wöltgens is er in de PvdA wel degelijk ruimte is voor discussie over de toestand en de toekomst van de partij. Eerst zal Van der Louw echter dui delijk moeten maken waar hij staat. In het dreigen met een roye ment van Van der Louw zei Wöltgens niets te zien. „Dat doen wij niet", becommentarieerde hij het voorstel van aspirant- PvdA-voorzitter Rottenberg. Nederland betaalt keurig voor VN Een woordvoerder van de Verenigde Naties heeft gisteren ge zegd dat slechts 15 van de 166 aangesloten landen in 1991 op tijd hun contributie hebben betaald. In de rij van trouwe finan ciers zit ook Nederland. Naast ons land noemde de woordvoer der Australië, Botswana, IJsland, Canada, Denemarken, Finland, Frankrijk, Ghana, Ierland, Kuwayt, Liechtenstein, Nieuw-Zee- land, Noorwegen en Zweden. Eind december hadden de VN nog 816 miljoen dollar tegoed aan bijdragen die noodzakelijk zijn voor de financiering van werkzaamheden van het afgelopen jaar 1991 en voor vredesoperaties. TBS voor aanslag op Hans Laroes De rechtbank in Den Haag heeft vandaag een 29-jarige Hagenaar een jaar opname in een psychi atrisch ziekenhuis en tbs met dwangverpleging opgelegd. De man stak op 23 oktober vorig jaar in Den Haag de journalist Hans Laroes neer. De officier van justitie had tbs met verple ging geëist. De rechtbank acht poging tot moord bewezen, maar acht de dader niet toerekeningsvatbaar. Daardoor is hij ontslagen van rechtsvervolging. In psychiatri sche rapporten wordt hij be schreven als lijdend aan para noia en schizofrenie, met een gewelddadig activisme tegen politici en journalisten. Tijdens de terechtzitting, twee weken geleden, bleek de man een jaar lang met het plan te hebben rondgelopen om hoogleraar Flip de Kam om het leven te brengen. De man be dreigde reeds eerder kamerle den en gooide enkele malen ruiten bij hen in naar aanleiding van uitspraken over werklozen, minimumloon en wao. De man verklaarde Laroes als slachtoffer te hebben uitgeko zen omdat deze hem afgelopen zomer bij een debat „een beetje uit had zitten lachen." Hij stak de journalist in z'n rug met een mes met een lemet van vijftien centimeter. Laroes raakte zwaar gewond. Ook al werven veel bedrijven niet actief Minister De Vries van sociale zaken voelt vooralsnog niets voor wetgeving die bedrijven verplicht etnische minderheden in dienst te nemen. Wel blijft de mogelijk heid van quota-wetgeving volgens de bewindsman voor de toekomst 'boven de markt hangen'. Het blijkt dat het minderhedenakkoord dat werkgevers en werknemers in 1990 sloten, volstrekt onvoldoende resultaat oplevert. DEN HAAG ANP Ook volgens de sociale partners (de werkgevers en de werkne mers) is wetgeving op dit mo ment nog niet aan de orde. Het minderhedenakkoord wordt vanavond geëvalueerd tijdens overleg tussen de sociale part ners, De Vries en zijn collega Dales van binnenlandse zaken. Het minderhedenakkoord werd in november 1990 geslo ten en moet binnen vijf jaar 60.000 allochtonen extra aan het werk helpen. Dat lukt niet, zo blijkt uit een onderzoek van de Loontechnische Dienst (LTD), die ae resultaten van het eerste jaar heeft onderzocht. Uit het LTD-rapport blijkt dat maar 3 procent van de werkgevers zich daadwerkelijk actief en speciaal voor minderheden in zet. Veel ondervraagde werkge vers hadden zelfs nog nooit van het minderhedenakkoord ge hoord. Hoewel de resultaten van het akkoord tot nu toe tegenvallen, vinden zowel werkgevers die zonder meer tegen dwang zijn als werknemers die wette lijke dwang niet uitsluiten een wettelijke verplichting thans nog niet nodig. Naar verwachting zal minister De Vries sociale partners nog eens duidelijk op het hart druk ken dat wetgeving nog steeds boven de markt hangt. Hoe hard hij het spel verder zal spe len, hangt ook af van de uit komst van het gesprek, dinsdag in Den Haag. „Hoe langer de re sultaten uitblijven, hoe serieu zer de kans op wetgeving wordt", zo wordt gezegd. Oud-minister Van Aartsen overleden VUSSINGEN ANP-GPD In een ziekenhuis in Vlissingen is gisterochtend de voormalig minister van volkshuisvesting en commissaris van de konin gin in Zeeland, mr. Jan van Aartsen, overleden. Hij werd 82 jaar. Van Aartsen, geboren in Am sterdam, was lid van het CDA (ARP). Hij behaalde in 1934 zijn doctoraal rechten aan de Vrije Universiteit in Amster dam. Na functies bij het Open baar Ministerie in Amsterdam en het ministerie van land bouw werd hij in 1948 secreta ris van het Verbond voor Pro testants-Christelijke Werkge vers. Van 1949 tot 1958 was hij wethouder in Den Haag. In de periode van 1958 tot 1959 en 1963 tot 1965 was hij minister van verkeer en waterstaat en introduceerde in Nederland de vangrails. In de tussenliggende periode was de ARP-er minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. In die functie speel de Van Aartsen een belangrijke rol bij de moeilijkheden die op 22 december 1960 leidde tot een ontslagaanvraag van het kabinet-De Quay. De crisis ontstond ten dele nadat verschillende leden van de ARP-fractie door overmatig drankgebruik de kerstdagen en de bijbehorende vakantie naderden een relatief onbe langrijke kwestie hoog op speelden. De eigen minister werd te verstaan gegeven dat hij meer woningwetwoningen moest la ten bouwen dan hij van plan was. Van Aartsen en collega minister van financiën Zijlstra wilden daar echter niets van weten. De kabinetscrisis, ook wel 'jenevercrisis' genoemd, was een feit. Overigens werd al eind janu ari 1961 deze ontslagaanvraag na tussenkomst van informa teur mr. W.F. de Gaay Fortman weer ingetrokken. Deze ge slaagde verzoeningspoging, waarbij de ARP-fractie het boe tekleed aantrok, inspireerde Wim Kan tot de beroemde tekst „Lijmen Jan. lijmen jan, lijmen met zijn allen." Van 1965 tot zijn pensione ring in 1974 was Van Aartsen Commissaris van de Koningin in Zeeland. Die provincie zal zich hem herinneren als een van de 'delta boys'. Dat is de groep beleidsmakers die zich heeft ingezet voor de industria lisatie van het Sloegebied. Van Aartsen was de laatste commissaris die nog een ambtskostuum droeg. De sta tenvergaderingen zat hij, uit eerbied voor het hoogste pro vinciale bestuursorgaan, in jac quet voor. Hij wordt vrijdag in Amstel veen in besloten kring begra ven. Kleinbedrijf: 'Weekeind-werk goed voor positie' DEN HAAG ANP De helft van de 350.000 Neder landse ondernemers in het mid den- en kleinbedrijf (mkb) vindt dat werken op zaterdag en zon dag de concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven versterkt binnen een verenigd Europa. Dat blijkt uit een van daag gepubliceerd Nipo-onder- zoek dat is verricht in opdracht van de grootste werkgeversor ganisatie in het mkb, de KNOV. Volgens het KNOV is een fors aantal ondernemers in het mkb (industrie, bouw, groothandel, detailhandel, horeca, transport en zakelijke dienstverlening) „voorstander" van werken op zaterdag en zondag. Slechts 36 procent van de ondervraagden gelooft niet dat langere bedrijfs tijden gunstig zijn voor hun po sitie in Europa. Vooral de zaterdag wordt als een geschikte werkdag gezien. In de zakelijke dienstverlening, industrie en horeca, kiest 60 procent voor de zaterdag. In de bouw kiest 40 procent voor doorwerken op zaterdag. Onge veer 49.000 ondernemers (14 procent) vinden dat langer wer ken op zondag kan worden ge realiseerd. Ritzen ziet af van taalwet universiteiten DEN HAAG ANP Minister Ritzen van onderwijs ziet af van een speciale wet waarin het gebruik van het Ne derlands of andere talen in het hoger onderwijs wordt vastge legd. Wel is de minister van plan elke drie jaar een onder zoek te laten verrichten naar de talen waarin wordt lesgegeven. De bewindsman schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer naar aanleiding van een rapport van dë commissie Taalaspecten Onderwijs. In grote lijnen vindt de commissie dat de overheid zich niet met het taalgebruik op universiteiten en hogescholen moet bemoeien. Er moet pas worden ingegre pen als het gebruik van andere voertalen problemen geeft, bij voorbeeld als de kwaliteit van het onderwijs achteruit gaat 'of als het gebruik van het Neder lands niet meer als vanzelfspre kend wordt gezien. Aanleiding voor het onderzoek was het idee van Ritzen om Engels, daar waar mogelijk, in te voeren als voertaal tijdens sommige colle ges op universiteiten. Volgens de bewindsman zou het stude ren in Nederland daardoor voor buitenlanders aantrekkelijker worden. De technische recherche van de Koninklijke Marechaussee in Apeldoorn heeft nog dagen werk aan het onderzoeken van de restanten van de acht helikopters. foto anefo rob c. croes DEELEN ANP-GPD ,,'t Is of ze je kind te grazen hebben ge nomen." Hoofdschuddend staat één van de vliegers van het 299-Squadron 'Sprinkhaan' in de stinkende hangar op de vliegbasis Deelen. Aangedaan kijkt hij naar de ravage die daar is aange richt onder acht Bölkow-helikopters. Gisteren, in de vroege ochtend, dron gen actievoerders van de tot nu toe on bekende actiegroep 'Alle politieke gevan genen in Nederland vrij' de luchtmacht basis binnen. Ze staken één helikopter in brand. Door de zogeheten stralingshitte werd een ander toestel ook vrijwel geheel ver nield. Vervolgens sloegen ze actievoer ders de instrumentenpanelen van zes andere helikopters aan diggelen. De pa nelen kosten honderdduizenden guldens per stuk. De totale schade wordt door het tech nisch personeel van de basis geschat op minstens tien miljoen gulden. De Bin nenlandse Veiligheidsdienst heeft al aan gekondigd de jacht te openen op de ac tievoerders. De daders het is nog niet bekend hoeveel activisten op het terrein zijn ge weest kwamen op bijna kinderlijk eenvoudig wijze bij de helikopter hangar. Ze lieten zich niet tegenhouden door de dreigende borden rondom de hangars. 'Bij ongeoorloofd naderen van dit object worden zonder waarschuwing vuurwapens gebruikt', staat er. Ze knipten een hek door dat in de buurt stond van een wachtpost. De post is echter 's nachts niet bemand. Het hek kan via de Veluwse bossen zonder be lemmering worden bereikt. Daarna lie pen ze ongeveer tweehonderd meter naar de hangar, sloegen een ruitje in en gingen hun gang. De actie werd pas op gemerkt toen het brandalarm in de hangar afging. Op dat moment sloegen de vlammen al uit het dak. De bedrijfsbrandweer van de vliegba sis Deelen en de Arnhemse brandweer konden de brand beperkt houden tot één helikopter door een schuimlaag te leggen. In de hangar hing gisteren een door dringende vieze-lucht. „Ze mogen van geluk spreken dat het dak deels kapot is, anders was hier bijna niet te werken," zegt het hoofd Technische Dienst, kapi tein Ciska Schoofs. Zij is verantwoorde lijk voor de in totaal negentien Bölkow- helikopters die in twee hangars in Dee len staan. Schoofs: „De beste helikopters in de andere hangar, maar dit is aJ verschrik kelijk genoeg. Ik heb dertig vliegeniers en tientallen mensen technisch personeel. Een deel van hen is voorlopig vrijwel werkloos, want het gaat misschien wel langer dan een jaar duren voor deze cha os is opgelost." De aanslag heeft vragen opgeroepen over de bewaking van de vliegbasis Dee len. De WD-fractie in de Tweede Kamer vindt het onbegrijpelijk dat zoiets heeft kunnen plaatsvinden. „Dit geeft een be paald soort lummeligheid weer", aldus het kamerlid Korthals, die de ministers van justitie en defensie om opheldering heeft gevraagd. De vliegbasis wordt volgens voorlich ter Pijpers bewaakt door een speciale Luchtmacht Bewakingseenheid. Deze eenheid bestaat uit beroeps- en dienst plichtige militairen. De soldatenvakbond AVNM vindt dat militaire objecten alleen door speciaal daarvoor opgeleid perso neel moeten worden bewaakt. Kazernes en andere militaire objecten worden steeds meer doelwit van overval len en aanslagen. „De penose is erachter dat het vrij simpel is om militaire objec ten binnen te dringen", aldus een AVNM -woordvoerder. Kapitein Schoofs wil echter geen kwaad woord horen over de beveiliging. ,,'s Nachts rijdt er voortdurend patrouil le. Inderdaad was de wachtpost vlakbij het stukgeknipte hek onbemand. Maar optimale beveiliging bestaat niet. Als je er zeker van wil zijn dat er niets met de kisten kan gebeuren, zou je er in moeten gaan slapen. Je kunt een basis van deze omvang niet dichtbeveiligen." Het marinevliegkamp Valkenburg neemt overigens geen extra maatregelen nemen om acties zoals bij de vliegbasis Deelen te voorkomen. „Wij hebben een heel adequaat electronisch beveiligings ysteem met televisiecamera's en be schikken over rondrijdende patrouilles. Als er bij ons een gaatje in het hek wordt geknipt, merken wij dat direct", aldus een woordvoerder. Net als er in de goede oude tijd een Blonde-Greet en een Grijp grage Willem waren op de Wal len in Amsterdam, zo was er een Paspoort-Piet ten tijde van het tumult rond de invoering van een nieuw paspoort. Om het geheugen even op te fris sen: Paspoort-Piet was het inmiddels vanwege het wao- standpunt van zijn partij ver trokkenPvdA-kamerlid Piet de Visser. Hij stelde het ge klungel bij de invoering van een nieuw, fraudebestendige paspoort aan de orde. Het betrof hier politiek ge klungel a la de Zuid-Afrika-reis van onze Jut en Jul in de buiten landse politiek: Lubbers en Van den Broek. Er was sprake van een stammenoorlog tussen de ministeries van binnenlandse en buitenlandse zaken, met de zeer gesloten machtige Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) als lachende derde. Deze machtige bureaucratie voelde helemaal niets voor het geprivatiseerde paspoort-pro ject, waarin voor de Nederland se gemeenten maar een heel bescheiden rol was weggelegd. Zij zou nog slechts leverancier van persoonsgegevens worden. De aanmaak en produktie van het feitelijk paspoort zou wor den uitbesteed aan een centrale fabriek, die garant zou staan voor de fraudebestendigheid en vooral ook voor de verstrek kingsprocedure en -logistiek. Die fabriek, de KÉP, was een heel eind gekomen. De logistiek stak uitstekend in elkaar en ook de produktie was op een oor na gevild. Nog een half jaar, dan kon de fabriek gaan draaien. Het was KEP echter niet ge gund. Ten dele kwam dat door het wel erg ontaktisch optreden van zijn, zakelijk overigens voortref felijke, directeur Baard. Maar voor het leeuwedeel kwam het op het conto van de stammen oorlog tussen de ministeries en in het gestook daarin door de VNG. En, niet te vergeten, van die andere grote belanghebben de: de SDU. Dit bedrijf, dat het oude paspoort produceerde en nu de aangepaste versie daar van produceert, zag een vette order a£n zijn neus voorbij gaan. Wat is de uiteindelijke balans van de hele zaak? Ten eerste zijn daar de geknakte politieke en ambtelijke reputaties. Daar naast is er het verlies van 120 miljoen gulden van de in KEP deelnemende banken, de te loorgang van KEP zelf en het daaraan gelieerde drukkerijdrijf van Baard. En tenslotte het be langrijkste: we hebben nog steeds geen fraudebestendig paspoort. De grote 'winnaars' zijn de VNG, de SDU en het ministerie van binnenlandse zaken. En dat fraudebestendige paspoort dan? Dat komt er gewoon niet. Kortgeleden nog, zo rond de jaarwisseling, werd Nederland opgeschrikt door een omvang rijke diefstal van blanco pas poorten uit de kluis van het ge meentehuis in Harlingen. Het gemeentehuis had geen stil- alarm en de sleutel van de brandkast lag, zoals iedere inge zetene wist, gewoon in het hok onder de trap voor emmers, dweilen en vegers. Jaarlijks ra ken er via de gemeentehuizen honderden paspoorten zoek. Begerenswaardige objecten voor internationaal opererende criminele organisaties, Neder land is dan ook erg populair op dit punt bij de beroepsmisdadi gers. Hoe wordt straks het zoge naamde fraudebestendige pas poort geproduceerd? Juist ja: bij de gemeenten. Precies zoals we dat nu doen. Dat betekent dus tenminste 700 punten waar de blanco-boekjes liggen opgesla gen. Je hoeft geen deskundige te zijn om in te zien dat zo'n pro cedure schreeuwt om oplich ting. Hoe goed je het ook regelt, 700 uitgiftepunten betekent tenminste 700 keer de mogelijk heid dat er iets mis gaat. Elke integere fraude-expert zal dan ook als voorwaarde aan een fraudebestendig paspoort stel len dat de aanmaak en distribu tie geregeld wordt vanuit een centraal punt. Maar de VNG wil dat niet. De VNG heeft de paspoort-project groepten) op het ministerie van binnenlandse zaken stevig in handen. De gemeenten behou den de uitgifte van het eindpro- dukt en wie produceert er straks het half-fabrikaat? Juist ja: de SDU. Knap gespeeld door dit voormalige staatsbedrijf en de VNG. Vanuit het oogpunt van bestuurlijke manipulatie een tien met een griffel. Maar wat heeft dat te maken met democratische controle op de besluitvorming, met een open concurrentie? En waar blijft onze nieuwe Paspoort- Piet? Geen kamerlid dat zich nog schijnt te interesseren voor een goed, goedkoop en fraude bestendig paspoort. Waar was dan die parlementaire enquête voor nodig? Waarom al die re putaties op de schroothoop? Waarom al die hard werkende mensen van KEP op straat? En de pers? Die houdt zich weer bezig met de waan van de dag. Kortom, Holland op zijn smalst in alle opzichten! Dr. W.S.P. FORTUYN. MEDEDWERKER

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 4